Parijs verwacht een andere heer Panda ie het Wilde Westen Verzekerd bedrag bij „Nillmij" en Arnhem boven f 1,5 miljard Natu-raLax Invasie in of bij Menado verwacht Veranderlijke bewolking Beslag opgeheven De Gaulle dient zich aan als laatste redmiddel tegen een burgeroorlog Gevechten in Zuidwest-Celebes Wereldnieuws ocli ió Ixet zo r J DINSDAG 27 MEI 1958 2 Hardnekkige verstopping Zes doden in het verkeer Lagere winst Nieaf Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Japans schip in brand Kort nieuws Eigenaar van afgebrande villa blijft ontkennen Neem de vergelijkende scheerproef Geen dividend Udenhout- Steenfabrieken Vrouwen willen berg van 8 km beklimmen V erstand en gewicht De levensverzekeringmaatschappijen „Nederlandse Nillmij van 1859" en „Arn hem" te 's-Gravenhage maken wederom melding van een zeer bevredigende gang van zaken in het afgelopen boekjaar. De produktie van nieuwe verzekeringen be droeg 231 (v.j. 216) miljoen. Na aftrek van het verval bleef een netto vooruitgang van 130 (133) miljoen, waardoor het bij beide maatschappijen verzekerde bedrag (wederkerige herverzekeringen buiten beschouwing gelaten) steeg tot 1.504 mil joen. Het gezamenlijke premie-inkomen eigen rekening beliep bijna 40 38*/«) miljoen. De totale premie-reserve eigen rekening steeg van 307 tot 334 mil joen, waarin begrepen is een extra toevoe ging aan de reserve voor Nillmij. en Arnhem gezamenlijk van 2,3 miljoen, wel ke in hoofdzaak nodig was omdat de pre miereserve van de „Arnhem" thans ook geheel volgens de netto methode werd be rekend. Het bedrag van de extra-reserve daalde, ondanks een dotatie uit de winst van 4,3 miljoen door bovengenoemde omreke ning en afschrijving van 3,6 miljoen we gens boekverlies door koersdaling van ef fecten tot ruim 11 miljoen. Met inbegrip van het geplaatste maatschappelijk kapi taal van de Nillmij. beschikken de maat schappijen thans over extra waarborgen van ruim 14,6 miljoen. Het gezamenlijk winstsaldo bedraagt 4,7 miljoen (v.j. 4,2 miljoen). Voorge steld wordt evenals vorig jaar het dividend van de Nillmij. vast te stellen op 12 per cent over het gestorte en 2 percent over het niet gestorte kapitaal, en dat van de Arn hem op 8 percent. De beleggingen zijn ge stegen van 324 tot 349 miljoen, waar van aan vaste eigendommen 50 (v.j. 35 miljoen, hypotheken 24 (22) miljoen, ef fecten 36 (47) miljoen, leningen op schuldbekentenis 189 (173) miljoen en andere beleggingen ƒ50 (47) miljoen. Het gemiddeld rendement van de beleg gingen steeg van 3,83 tot 4,01 percent, ter wijl de gemiddelde interest voor de pre miereserve steeg van 2,87 tot 2,96 percent, zodat de rentemarge steeg van 0,96 tot 1,05 percent. Advertentie voor de natuurlijke regelmaat Geen gewoon laxeermiddel! Zorgt dat de ingewanden weer regelmatig gaan functioneren. Ook bij zonder geschikt voor hen die buitenshuis werken. Flacon a 60 tabletten (versterkte werking) (I. 1 35 Het zevenjarige meisje Josta Veen in Hoofddorp is zondagmiddag om ongeveer drie uur op de Kruisweg aldaar aange reden door een personenauto, bestuurd door een 22-jarige Aalsmeerder. Het meis je stak plotseling de weg over. In ernstige toestand werd het meisje naar het Diaco- nessenhuis in Haarlem overgebracht, waar het 's avonds om acht uur is overleden. Bij het kruispunt Potjes (bij Cadzand) is de 50-jarige Belgische mevrouw M. Dufo- rier uit Marcinelle bij een botsing om het leven gekomen. Zij was met twee kennissen op weg naar Cadzand, waar zij kampeerde, naar Sluis en reed met de auto over een voorrangsweg. Op het kruispunt ontstond de botsing met de 'auto van de landbouwer R. uit Retranchement. De Nederlandse be stuurder liep een lichte shock op. In het r.-k. ziekenhuis te Winschoten is overleden de 53-jarige mevrouw Bone- schansker-Van der Laan uit Oostwold, die vrijdagmiddag nabij Winschoten op haar bromfiets werd aangereden door een scoo ter. De veertigjarige schilder H. H. H. uit Amsterdam is met zijn auto nabij Utrecht geslipt. Hij reed met een snelheid van ongeveer 100 km via een afrit van Rijksweg 22 naar Rijksweg 12. Zijn wagen sloeg drie maal over de kop en kwam op de andere weghelft. H. werd op slag gedood. Het echtpaar Van 't Veer uit Amsterdam, dat zich eveneens in de auto bevond, liep lichte verwondingen op. In het ziekenhuis te Almelo is overleden de 31-jarige F. Groothaar uit Almelo, die zaterdag, toen hij plotseling moest remmen, met zijn motor was geslipt. Het 19-jarige meisje W. J. Hofman uit Apeldoorn is, wandelende op de rijksweg AmersfoortApeldoorn, in Voorthuizen van achteren aangereden door een brom fietser. Zij kreeg een schedelbasisfractuur en een hersenschudding en is in zorgwek kende toestand naar het Juliana-ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd. Van de vermoede lijk Duitse bromfietser ontbreekt nog ieder spoor. Het twaalfjarige meisje Sylvia van B. uit Den Haag, dat vrijdagavond op de hoek van de Goeverneurslaan en de Van Zeggelen- laan werd aangereden en ernstig gewond, is in de Ursulakliniek te Wassenaar over leden. De automobilist, die als de vermoe delijke schuldige aan de aanrijding is aan gehouden en niet in het bezit van een rij bewijs was, blijft ontkennen. De verf- resten, die op de kleding van het slacht offer en haar vriendinnetje, dat in het zie kenhuis Westeinde wordt verpleegd, wer den aangetroffen, worden in het politie- laboratorium chemisch onderzocht en ver geleken met de verf van de grijze perso nenauto waarin de aangehoudene reed. De president van de rechtbank te 's-Gra venhage, jhr. mr. G. Witsen Elias, heeft vanmorgen in zijn uitspraak in een kort geding het beslag op Indonesische eigen dommen in Nederland, dat de heer Van der Haas had doen leggen, opgeheven, omdat naar zijn mening, de Indonesische Staat niet onderworpen is aan de Nederlandse rechtsmacht. De heer Van der Haas, die in Monaco woont, had beslag laten leggen op de con cessierechten die de Billitonmaatschappij aan Indonesië uitkeert en op het pand van de Bank Indonesia in Amsterdam, omdat hij zich financieel geschaad acht door de naasting van Nederlandse bedrijven in In donesië. De heer Van der Haas zegt een mijnconcessie voor drie miljoen, aandelen in een suikeronderneming ter waarde van f 750.000.en een huis in Indonesië te bezitten, die genaast zijn door de Indo nesische regering. De deelneming, welke voor 1957 tot stand zijn gekomen via de n.v. Participatie maatschappij Nipa wierpen alle een divi- dendbate af. In 1957 kwamen via de Nipa vijf nieuwe deelnemingen tot stand, res pectievelijk in een financieringsonderne ming, een chemische fabriek, een ijzer gieterij, een handelsonderneming in land bouwmachines en een restaurantbedrijf. De eerste door de dochteronderneming Electrologica vervaardigde electronische rekenmachine wordt binnenkort aan de Nillmij en Arnhem afgeleverd ter verdere automatisering van de administratie van deze maatschappijen. Inmiddels is een aan tal opdrachten tot levering van installa ties aan derden aanvaard. In verband hier mede is het geplaatste kapitaal in 1958 ver hoogd tot 1.000.000.-, terwijl in de statu ten de mogelijkheid is opengehouden het kapitaal verder te verhogen, wanneer ver dere expansie zulks nodig maakt. In verschillende door de dochteronder neming Buka geëxploiteerde bungalowbe- drijven werden uitbreidingen tot stand ge bracht. Een nieuw bedrijf te Holten kwam gereed. Het is voor enige jaren verhuurd aan de staat, die het gebruikt voor tijde lijke huisvesting van repatriërenden. Over 1957 heeft de n.v. Nederlandsche Instrumenten- en Electrische Apparaten Fabriek Nieaf te Utrecht, blijkens het ver slag, een saldo exploitatierekening behaald van 236.395 (v.j. 280.607). De uit te keren winst bedraagt 104.000 (onv.). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 8 per cent. De omzet was 2,4 percent lager dan over 1956. De winst na afschrijvingen is ongeveer 15 percent lager. In de tweede helft van het jaar ontstond een vermindering in opdrachten. Dit ver oorzaakte een iets lagere omzet, waardoor de resultaten ongunstig beïnvloed werden. De tot nog toe in 1958 ontvangen drachten zijn niet onbevredigend. op- Faillissement Ten Bos Omtrent de verwachtingen, die ten aanzien van het faillissement der n.v. Wolspinnereij, Weverij en Ververij J. ten Bosch te Almelo gekosterd worden, wordt vernomen, dat de curatoren stre ven naar een spoedige verificatie-vergadering en de daarop volgende uitkering van 30 percent. Verdere uitkeringen zullen geheel afhankelijk zijn van de uitslag van een te verwachten geding tussen de heren Ten Bos privé en de Amster- damsche Bank. (Van onze correspondent in Parijs) De posities in Frankrijk verscherpen zich dus van uur tot uur en het wordt in glijk tempo steeds waarschijnlijker, dat ge neraal De Gaulle op het punt staat de macht opnieuw in handen te nemen. Ook in de linkse kringen van het parlement be gint men in te zien en toe te geven, dat De Gaulle misschien nog het enige alter natief kan leveren voor een formele bur geroorlog en een nationaal bloedbad. Georges Boris, een naaste medewerker van oud-premier Pierre Mendès-France, die vorige week nog scherpe woorden richtte aan het adres van De Gaulle, heeft eveneens een onderhoud met de generaal gehad. Bijna dagelijks brengen legervlieg tuigen een eresaluut aan de generaal, wiens landgoed de piloten in de vorm van het kruis van Lotharingen,waaronder De Gaulle tijdens de oorlog zijn verzetsactie voerde, overvliegen. Voortdurend scherper worden ook de verhoudingen tussen Parijs en Al giers. In Algerije hebben de generaals alle legale scrupules over boord geworpen. Zij hebben een openlijke aanval tegen de republiek ingezet en zij weten dat zij een nederlaag vermoedelijk met hun hoofd zullen moeten bekopen. Ook voor hen is De Gaulle de enige, die hen misschien nog zal kunnen redden. Over en Weer wórden uit Parijs en Algiers via de radio-stations mysterieuze boodschappen uitgezonden, be stemd voor de respectievelijke geheime agenten. De kranten verschijnen in verdunde uit gaven en kleinere oplagen en gisteren ston den er lange rijen mensen voor de kiosken in de rij om nog een dagblad te bemach tigen. De censuur laat haar sporen nu ook duidelijk achter in de pers en op verschil lende pagina's staan open plekken van berichten, die verboden werden. Ofschoon er op Frans grondgebied nog geen enkel incident is voorgevallen en het publiek zich ogenschijnlijk kalm houdt, is de onverschilligheid, die vorige week leek te heersen, toch wel geweken. De uittocht van auto's uit Parijs was deze pinkster dagen nog groter dan met Pasen, maar men begint zich nu toch wel af te vragen, waar het heen gaat met Frankrijk. Niemand die het zeggen kan. In de kerken wordt ge beden voor de redding van het vaderland. Het lijkt waarschijnlijk dat de regering, of TOKO (UP) Aan boord van het 2.200 ton metende Japanse vrachtschip „Hosho Maru" is brand uitgebroken ter wijl het op weg was van communistisch China naar Japan. Negen leden van de bemanning zijn gered; over het lot van de 28 anderen is nog niets bekend. Het schip heeft ammonium sulfaat aan boord. Hartaanval. Op tweede pinksterdag des morgens om zeven uur is in het kamp „De Lakens" in de Kennemerduinen een 43-jarige Amsterdamse, mevrouw A. R. De B., in haar tent onwel geworden. Toen de Overveense arts, dokter D. K Heerin- ga, ter plaatse arriveerde, moest hij de dood tengevolge van hartaanval consta teren. het parlement, er binnen enkele dagen of uren in berusten zal, die redding aan gene raal De Gaulle toe te vertrouwen. De laat ste uren van de republiek hebben geslagen. Voor het ogenblik durft men nog slechts hopen, dat de doodsstrijd zich zonder stui pen of pijnen zal mogen voltrekken. Het onderzoek naar de ontploffing en brand in een villa te Tweilo wordt nog voortgezet. De 33-jarige eigenaar van de villa, de heer L. uit Utrecht, die ge arresteerd werd omdat men hem ervan verdacht de brand te hebben gesticht, ontkent alle schuld. Hij zal vandaag voor de officier van justitie in Zutphen wor den geleid. Een chemicus van het Gerechtelijk la boratorium van het departement van Justi tie heeft, naar wij vernemen, bij zijn on derzoek in de verkoolde resten van de villa drie grote ijzeren vaten gevonden, die zwaar beschadigd waren en gevuld ge weest weest zouden zijn met licht-ontvlam- bare vloeistoffen Deze en de resten van een blik met petroleum werden aangetrof fen in de kelder van de villa, die voor een buitensporig hoog bedrag verzekerd zou zijn De justitie heeft een en ander in be slag genomen voor een nader onderzoek. Advertentie Wie eenmaal een Braun goed geprobeerd heeft, wil zich nooit meer anders scheren. Dankzij: het gepatenteerde, elastische scheerblad - de halfronde kop en het extra comfort door de precisie-tondeuse (ook voor dames). met tondeuse in luxe etui f59.75 mèt schakelaar (zonder tondeuse v.a. f 34.75) Levoring «n folder 1088 bij Uw handelaar. Imp. N.V. Hapé, A'dam-C., tel. 63957 (4 lijnen). DJAKARTA (UPI) Elk ogenblik wordt nu een invasie door strijdkrachten van de centrale regering in of nabij Me nado verwacht. Menado, het grootste bol werk van de Indonesische tegenregering, is de laatste dagen herhaaldelijk gebom bardeerd door de luchtmacht van de cen trale regering. Waarnemers zien de ver overing van de Sangihe- en Talaud-eilan- den, 130 km tussen tussen Noord-Cele bes en de Philippijnen, door troepen van Djakarta als een voorbereidende maat regel voor de grote invasie. Voorts hebben troepen van de centrale regering in het zuidwestelijk deel van Celebes een offen sief ingezet tegen concentraties van op standige elementen; in Parepare, 160 km ten noorden van Makassar, zijn bij een vuurgevecht vele opstandelingen gesneu veld. De acties tegen de rebellen op Moro- tai en Halmaheira worden voortgezet. Op eerstgenoemd eiland zouden twee compag nieën van de tegenregering zich hebben overgegeven. De. rebellentroepen op Hal maheira zouden zijn omsingeld. Werkkabinet der tegenregering Volgens Radio-Menado heeft de Indo nesische tegenregering de instelling van een werkkabinet aangekondigd, dat zijn zetel heeft in Menado. Dit kabinet zal werkzaam zijn totdat de revolutionaire regering weer bijeen zal kunnen komen. Kolonel Warouw is in de nieuwe regering waarnemend minister-president en minis ter van Wederopbouw, Industrie en De fensie. De verdere samenstelling is als volgt: dr. Sumitro, minister van Finaniën en Handel en waarnemend minister van Buitenlandse Zaken; prof. Mochtar Lin- tang, minister van Sociale Zaken en Ar beid en waarnemend minister van Bin nenlandse Zaken; kolonel Saleh Lahade. minister van Justitie en Binnenlandse Veiligheid en waarnemend minister van Voorlichting; W. Pesik, minister van staat; Vas Sual, inspecteur-generaal. Radio-Menado deelde voorts mede, dat kolonel Warouw binnenkort het program van het nieuwe kabinet bekend zal maken. Het houdt in een verbod van het commu nisme, het verdrijven van het regime van Sukarno, volledige autonomie aan de bui tengewesten, juiste financiële verhoudin gen tussen- de eentrale regering en -de provincies, herstel van de nationale een heid en regeling van het geschil over Met een krachtige zuidwestelijke boven- en daar nog een bui tot ontwikkeling ko- wind zijn tijdens de pinksterdagen ver- men. schillende storingen uit Frankrijk in de richting van Scandinavië getrokken. Het weer was daardoor in ons land wisselval lig. Plaatselijk, vooral in het oosten van het land zijn grote hoeveelheden regen ge vallen. De overdagtemperatuur was en kele graden beneden normaal. In de afgelopen vierentwintig uur is boven West en Midden-Europa de luchtdruk belang- over Frankrijk en Duitsland. klaringen voor. De temperatuur daalde vanmorgen op vele plaatsen tot 4 graden. daarmede ontwikkelen zich nog plaatselij ke buienstoringen. Ten westen van Ier land is een nieuwe depressie gelegen, die afkomstig van IJsland langzaam in zuid oostelijke richting koerst. De storing ver toont geringe activiteit. Morgen zal het weer dan ook in onze omgeving rustig blij ven met opklaringen. Er kan echter hier WEERRAPPORTEN Woensdag 28 mei Zon op 4.30 uur, onder 20.44 uur. Maan op 15.15 uur, onder 2.04 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 28 mei Hoog water 11.27 en 23.59 uur. Laag water 6.41 en 19.31 uur. 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen: bulten 60 00 en binnenland: heden i S morgen 7 uur. Neerslag: c£ laatste 24 uur- r o g 'C 4> aS Den Helder half bew. zzo 9 8 Ypenburg zwaar bew. windst. 10 2 Vlissingen zwaar bew. z 10 1 Eelde licht bew. windst. 9 1 Twente half bew. O 10 0.4 De Bilt /.waar bew. ozo 8 1 Eindhoven zwaar bew. windst. 9 0,1 VIv. Z.-Limb zwaar bew zzw 10 0 Helsinki onweer zzw 27 2 Stockholm onbewolkt w 27 0,1 Oslo licht bew. zzw 20 2 Kopenhagen licht bew. zw 20 0 Aberdeen zwaar bew windst. 15 0 Londen licht bew. windst. 15 9 Amsterdam zwaar bew. windst. 16 2 Brussel zwaar bew zw 15 0,5 Luxemburg regen w 16 0,4 Parijs zw&ar bew. windst. 17 10 Bordeaux zwaar bew. nw 17 9 Grenoble regenbui nw 21 0,3 Nice zwaar bew. windst. 21 0 Berlijn regenbui nno 28 6 Frankfort zwaar bew. ono 20 0 München half bew. nnw 23 0 Zürich zwaar bew. windst. 19 0 Genève zwaar bew. windst. 19 2 Locarno onweer windst. 23 35 Wenen onbewolkt ozo 29 0 Innsbruck half bew. wnw 29 0 Rome geheel bew. o 30 0 Madrid licht bew. windst. 19 0 Mallorca zwaar bew. windst. 26 0,2 Algiers zwaar bew. wzw 24 0 72. „Panda!" riep Joris, „hebt GIJ dat vat geworpen?! Mijn oprechte dank, makker tje!! Dat was een mooie daad!!" „Een prachtdaad!" beaamde Billy de Buffel tot aller verbazing, „jonge, jonge, wat is dat fijn. Ik heb nog nooit zoietshik zoiets lekkers geproefd!" Hij trok zijn hoofd even slobberend in het vat terug en dook met een gelukzalig gezicht weer op. „Hmmm", zei hij smakkend, „zoiets mo gen ze vaker op me smijten". Hij likte zijn lippen af en vervolgde met dikke tong: „N-neem er ook eenHik!La's drinken op o-oonze vriendschap. Hik!" „Wel, wel", sprak Joris opgelucht, „het is toch wonderlijk, hoe enkele slokjes een woeste bruut in een zachtmoedig persoon kunnen veranderen". Maar nog wonder lijker was het, dat enkele slokjes de zacht moedige Jolliepop in een woeste bruut hadden omgetoverd! Onder zijn leiding werd op dat ogenblik de Goedbloed Bank geplunderd en in brand gestoken. Een han deling, die de goede knecht onder normale omstandigheden streng zou hebben afge keurd. „Jippie jippie Joedelheee!" klonk zijn strijdkreet. „Plunder de kluizen, ver brijzel de muren! Roof en brandstichting zijn de sieraden van de krijg, met uw wel nemen!" Nieuw-Guinea U.N.O. onder toezicht van de Versterking van leger Radio-Djakarta meldt, dat het Indone sische leger van plan is zijn sterkte met 13.000 man te vergroten. Gezegd werd, dat deze maatregel geen verband houdt met de huidige opstand. Nog verzet op Sumatra SINGAPORE (Reuter) Een onbekend radiostation der Indonesische opstande lingen heeft maandag gemeld, dat troepen der opstandelingen een aanval hebben ge daan op het spoorwegstation van Paja- kumbuh, in West-Sumatra, alsmede op een vrachtwagenconvooi van het centrale leger, dat Pajakumbuh binnenreed. Aan de zijde der regeringstroepen viel aantal slacht offers. Voorts waarschuwde de radio de bevolking uit de buurt te blijven van de door de regeringstroepen bezette steden en de wegen die deze steden onderling verbinden. Dit is „oorlogsgebied" aldus de uitzending. P.K.I. vecht voor coalitiekabinet DJAKARTA (UP) Op de 38ste ver jaardag van de Indonesische Communis tische Partij is de eis gesteld dat presi dent Sukarno zich nauwgezet houdt aan zijn politiek van „geleide democratie", die de vorming van een coalitiekabinet van alle partijen beoogt. Geruchten doen de ronde volgens welke Sukarno voornemens is een regering samen te stellen waarbij de communistische in vloed zou worden verminderd. Ook zou besloten zijn om de voor volgend jaar vast gestelde algemene verkiezingen af te ge lasten. Partijleider Aidit verklaarde op de bij eenkomst dat de P.K.I. (Partai Komu- nis Indonesia) vecht voor de vor ming van een nationaal coalitiekabinet, volgens het concept van Sukarno. Hij voor spelde dat bij de volgende algemene ver kiezingen de nationalisten, de Nahdatul U Lama en de communisten als overwin naars uit de verkiezingsstrijd zullen treden. Het saldo exploitatierekeningen volgens de gecombineerde verlies- en winstreke ning over 1957 van de n„v. Maatschappij tot Exploitatie van Steenfabrieken „Uden hout'' voorheen Weijers en Co. heeft 403.662 bedragen (v. j. 399.496). De af schrijvingen beliepen 343.596 en een over boeking naar de uitdelingsreserve ad f 60.000. Het saldo winst bleef derhalve 66 (v. j. ƒ85.755). Er wordt geen dividend voorgesteld (v. j. 8 percent). Door de bestedingsbeperking werd de in het vorig jaarverslag uitgesproken ver wachting over een volledige afzet van de produktie niet gerealiseerd. De produktie is tengevolge van het in bedrijf komen der gemoderniseerde produktie-eenheid iets groter geweest dan het vorige jaar. De verkoop echter is vrijwel gelijk gebleven. Teneinde gedurende het lopende boekjaar over voldoende middelen te kunnen be schikken heeft de directie zich van een bankkrediet verzekerd. In de eerste maanden van het lopende boekjaar blijft de politiek van bestedings beperking een steeds verdergaande voor- raadvorming in de gehele bedrijfstak ver oorzaken. KATMANDOE (UPI) De Nepalese regering heeft toestemming gegeven voor een expeditie naar de Cho Oyu, een berg van 8060 meter hoog, die 32 km ten westen van de Mount Everest ligt. De poging om de berg te beklimmen zal tussen septem ber en December 1959 worden ondernomen, aldus de voorlichtingsdienst in Katman- doe. Aan de expeditie zullen uitsluitend (Britse) vrouwen deelnemen. UPI. De Amerikaanse persbureaus Uni ted Press en International News Ser vice hebben een overeenkomst geslo ten, waarbij zij tot een agentschap, ge naamd United Press International, wor den verenigd. Bezuiniging is een be langrijke factor geweest bij het nemen van het besluit tot de fusie. UP werd in 1907 opgericht door E. W. Scripps en wordt thans beheerd door de dagblad- groep Scripps-Howard. INS werd in 1909 opgericht door de dagbladorgani satie van William Randolph Hearst, Menselijkheid. In Brize Norton heeft een groep demonstranten uit Oxford een pe titie aangebonden aan de commandant van de Amerikaanse luchtbasis tegen de opstelling van kernwapens. De be togers verklaarden, niet anti-Ameri kaans te zijn doch uit overwegingen van menselijkheid te handelen. Ontdekking. Een groep Britse geleerden is er in geslaagd, het virus dat trachoom een oogziekte waaraan een groot deel van de wereldbevolking lijdt veroorzaakt, te isoleren. Dit is een eerste stap op de weg naar het vin den van een entstof, of een ander mid del, ter voorkoming van deze ziekte, die blindheid tengevolge heeft. Opgeschort. De behandeling van de zaak- Anastasia, die in november te Ham burg werd heropend, is opnieuw opge schort, waarschijnlijk tot aanstaande herfst. De vorige week is een groot aantal getuigen gehoord, die van onder ling tegengestelde meningen blijk ga ven over de vraag of de oude dame, die in het dorp Unterlengenhardt in het Zwarte Woud ziek te bed lig en de naam Anna Anderson voert, in feite groothertogin Anastasia, de jongste dochter van wijlen Tsaar Nieolaas II van Rusland, is. Limonadesloot. Alcohol behoort volgens het Afrikaanse ministerie van Defensie niet thuis in de eetgelegenheden van land-, lucht- en zeestrijdkrachten. Dit geldt ook voor de schepen op zee. Met dit proefverbod heeft de. Amerikaanse marine, die al sinds de eerste wereld oorlog behoort tot de „limonadevloot", gezelschap gekregen. Behandeld. Koning Saoed van Saoedi-Ara- bië is uit Dharan in zijn residentie Riad teruggekeerd. Volgens radio-Mekka is de monarch in het Amerikaanse zieken huis van Dharan behandeld. Er werd niet gezegd wat de vorst heeft gescheeld. Onbeperkt. De Amerikaanse regering heeft de Sovjet-Unie verzocht haar he le gebied open te stellen voor Ameri kaanse reizigers, in ruil voor onbeperk te bewegingsvrijheid van Russen in de Verenigde Staten. Indien de Russische regering niet zover wenst te gaan, dan stelt de Amerikaanse regering voor tenminste enkele gebieden open te stel len. Overleden. In Rome is op zeventigjarige leeftijd Karinaal Stritch van Chicago overleden. Door zijn dood is het aantal leden van het college van kardinalen op 55 gekomen: achttien Italianen en 37 niet-Italianen. Bij volle bezetting telt het college zeventig leden. Kardi naal Stritch was in de Vaticaanse Cu rie pro-prefect van de Congregatie tot voortplanting van het rooms-katholie- ke geloof. Ernstig. In de kerken van Zagreb is van af de kansel de gelovigen verzocht te bidden voor genezing van kardinaal Stepinatsj, die op last van de Joegosla vische autoriteiten zijn geboorteplaats Krasits in Kroatië niet mag verlaten. In 1946 werd hij tot zestien jaar dwang arbeid veroordeeld op beschuldiging van collaboratie met de Duitsers tij dens de laatste wereldoorlog. Zes jaar later werd zijn straf verzacht. De kar dinaal lijdt aan een bloedziekte. Ontslag. Het kabinet van Venezuela heeft zijn ontslag ingediend bij schout-bij- nacht Larrazabel, voorzitter van de junta. Verzonnen. De sultan van Oman en Mus- cate, Said Bin Taimoer, is in Londen aangekomen voor een particulier be zoek van een maand aan Engeland. Het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft laten weten, dat de be richten over een vuurgevecht in Oman en de voorbereidingen van een offen sief volkomen zijn verzonnen. Deze be richten komen van het bureau van de imam van Oman te Damascus. Theoretisch. Op de werven van Groton in de Amerikaanse staat Connecticut is maandag de „Shipyack", de snelste onderzeeboot ter wereld van stapel ge lopen. De „Shipyack" is 75 meter lang, meet 3.000 ton en heeft een theoretische actie-radius van 96.000 kilometer. Vol gens het Amerikaanse departement van Marine is de boot gebouwd naar een „revolutionair" ontwerp. LANG hebben wetenschapsmensen en leken gemeend (en van de laatsten zijn er nóg velen die dat gelovendat een groot hersengewicht een teken van veel ver stand is. Nu is het gewicht van de herse nen bij de mens inderdaad vrij hoog, want het schommelt zo tussen 1300 en 1600 gram, maar wanneer het verstand inderdaad met het hersengewicht evenredig is, hoe arm zalig moet het menselijk- vernuft dan tegen dat van de olifant af steken, welk dier hersenen heeft die wel 5000 gram we gen? En de walvis zou het knapst van allemaal moeten zijn, want hij kan op 7000 gram hersenen bogen! De genen die nadachten zagen dus al vry spoedig in, dat deze redenering niet kon worden volgehouden. In plaats van het absolute hersengewicht toerd daarom het relatieve gewicht van de hersenen genomen. Dat kwam veel ple zieriger uit, en het leek aanvankelijk ook veel redelijker. Immers, een zwaarder in dividu zal ook een zwaarder stel hersenen moeten bezitten. De olifant behoefde dan ook helemaal niet meer te pochen op zijn intellect, want de verhouding tussen het hersen- en het lichaamsgewicht is bij dit dier 1 op 750, terwijl het bij de mens ge middeld 1 op 40 is. De walvis heeft een nog veel ongunstiger verhouding en kan dus helemaal niet meer meedingen. Deze werkwijze met het relatieve hersengewicht leek aanvankelijk tot allerlei prettige re sultaten te voeren. De mens had, voor zo ver men kon nagaan, de zwaarste hersens in verhouding tot zijn lichaamsgewicht en daarom stak hij intellectueel zo ver boven de dieren uit. En omdat het hersengewicht(Nadruk verboden). van de man groter was dan dat van de vrouw, volgde er bovendien logisch uit, dat de man intelligenter moest zijn. Dat was allemaal erg plezierig en het klopte bovendien met wat men reeds allang wist Maar er kwamen wat lelijke kinken in de kabel Want een mus blijkt relatief een groter hersengewicht te hebben dan een mens en overeenkomstig onze redenering zou de mus dus verstandiger moeten zijn. Ook de kleine Middeneuropese zangvogels, wier hersenge wicht zich tot het lichaams gewicht verhoudt als 1 op 12 (vergeleken met 1 op 40 voor de mens!) moesten verre de meerdere van ons zijn. Ge lukkig werd ook voor deze vogels een oplossing ge vonden, want zo meende een slimmerd vogellichamen zijn uitermate licht ge bouwd, dus is het begrijpelijk, dat het relatieve hersengewicht voor deze dieren gunstiger uitvalt dan bij de mens. Laten we dat maar eens aannemen, welk excuus moeten we dan bedenken voor de muis, welk dier ook al zwaardere hersenenen heeft in verhouding tot zijn lichaam? V ziet het, de redenering was lelijk spaak gelopen. Desondanks hielden velen nog vol dat het gewicht van de menselijke herse nen een aanwijzing was voor de mate van zijn intellect (ook al kon de superioriteit van de mens boven de dieren dan niet uit het relatieve hersengewicht beredeneerd worden). Totdat ook deze mening moest worden herzien. Daarover een volgende keer. H. Pétillon

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2