Zuid-Italië heeft nog altijd een aparte levenswijs Bij Rome begint het „mannenland", waar de vrouw tussen keuken en kinderen leeft Vanmorgen in de Vishal en op zee WOENSDAG 28 MEI 1958 6 i S* ëUi 1 Damesconfectie Huismussen Nederlandse toeristen geïsoleerd op Corsica Geen gele reflecterende pedalen, zegt min. Algera Niet baldadig Prof. dr. A. J. Rasker: „Ons verweer tegenover Moskou is atheïstisch" Hoogtepunt Scheepvaart iÉiÉÉÉÉÉ^ 11 Maak nieuwe vrienden, blijf goede vrienden, met Winfield Niets werkt zo aanstekelijk als het fijne aroma van deze "toasted American". Zacht, geurig, eventjes gesausd... zó Is Winfield I Steek straks een pakje bij U t (Van onze correspondent in Rome) Er is geen Europese marktgemeenschap nodig om het leven in alle landen van West-Europa steeds eenvormiger te maken. Van jaar tot jaar worden de ver schillen, die er tussen de onderscheiden landen bestaan, en in die landen weer de versehillen tussen stads- en dorpsleven, de verschillen ook tussen klassen en standen, geringer. Twintig, dertig jaar geleden was het leven van een Italiaans gezin in Rome in allerlei opzichten sterk afwijkend van het leven van een soort gelijk gezin in Den Haag en kon men een luxe-plaatsje als bijvoorbeeld Sorrento in geen enkel opzicht vergelijken met een luxe-plaatsje als Bussum, of Zeist. Dat gaat niet meer op. Om maar iets te noemen het overgrote deel van de huizen in Rome heeft thans centrale verwarming met het gevolg, dat de oude gewoonte om op koude dagen eenvoudig in bed te blijven, verdwenen is. Ook ziet men niet langer mensen, die op een koude winterdag een overjas over hun arm dragen, met de bedoeling, die aan te trekken zodra zij in huis komen, waar het kouder was dan buiten. Alles wijzigt zich en wordt onvermijde lijk eenvormiger. Zelfs de eetgewoonten beginnen af te slijten. Voor de oorlog was het ondenkbaar, dat in een Italiaans ge zin niet althans een keer per dag „spaghet ti" of een ander macaroniprodukt op de tafel kwam. Nu beïnvloed door haar zorg voor de „slanke lijn", heeft menige Ita liaanse huismoeder de macaroni tot een uitzondering gemaakt, eenmaal per week of nog minder. Het gevolg daarvan is weer, dat de Italianen van het jongere ge slacht er „minder Italiaans" uitzien. Zij zijn vijf tot tien centimeter langer dan hun ouders en minder dik, hoewel de Ita liaan op middelbare leeftijd nog altijd op valt door zijn of haar „embonpoint". Het verschil is, dat in 1928 dat buikje zorgvul dig gekweekt en vertroeteld werd en als teken van welstand en goede gezondheid gold en dat de Italiaan van 1958 vele, maar doorgaans vergeefse, pogingen doet er wat minder mollig uit te zien. Allerlei Italiaanse produkten zijn nu in Nederland, en ook overal elders, te koop, en vinden gretig aftrek. Dat geldt vooral voor de smaakvolle mode-artikelen en de voortbrengselen van de kunstnijverheid. Maar het omgekeerde is eveneens het ge val. U kunt in Italië Nederlandse kaas kopen, die ondanks de invoerrechten maar 45 of 50 cent per ons kost. Gelijkwaardi ge Italiaanse kaas kost niet minder dan 75 cent. Sedert ruim een jaar heeft de margarine, produkt van een Nederlandse onderneming, hier haar intrede gedaan en dit is beslist een nieuwtje, daar voordien margarine onder de wet op vervalsing van levensmiddelen viel en niet in de handel mocht worden gebracht. Maar ook ande re Nederlandse dingen dringen hier door, bijvoorbeeld damesconfectie. De Italiaan, vooral de Italiaanse man, is beslist geen liefhebber van confectie. Maar nu het bui tenland en vooral Nederland, tegen zeer lage prijzen smaakvolle damesconfectie blijkt te kunnen leveren, betekent dit voor de dames uit de kleine middenstand, die totnutoe zelf haar kleren maakten of zich tot een naaistertje wendden, een bespa ring. Voor minder geld en zonder enige moeite kunnen zij zich beter kleden. En zij beginnen er al weer iets meer uit te zien als haar zusters in noordelijke lan den. Zo is er een steeds toenemende wissel werking, waarbij het de aandacht trekt, dat Italië doorgaans luxe-artikelen, pro dukten van huisvlijt en kleine nijverheid, aan het noorden levert en dat tegelijker tijd het niveau van de Italiaanse kleine man een beetje wordt verhoogd door goed kope waren uit de meer geïndustrialiseer de landen. Zelfs de smakelijke, maar ook bijzonder dure Italiaanse boerenkip wordt verdrongen door het Nederlandse eendags- kuiken, dat in zes weken „kunstmatig" tot een volgroeide kip wordt opgekweekt, minder smakelijk, maar veel goedkoper. Met het gevolg dat het allerminst een uiting van weelde is, wanneer er kip op tafel komt. Bij alle eenvormigheid blijven er ech ter nog voldoende verschillen. Het leven Op Corsica bevinden zich op het ogen blik ongeveer 75 Nederlandse vakantie gangers, die door het verbreken van de verbindingen met het „opstandige" eiland geen contact hebben met de buitenwereld. Vrijwel al deze toeristen logeren in het bungalowpark, dat onze landgenoot H. H J. Vroom nabij Calvi exploiteert. Op eer ste pinksterdag zou een twintigtal Neder landers per boot van Corsica vertrekken naar Nice, om vandaar per bus naar huis terug te keren. Daar de bootverbindingen tussen Corsica en het vasteland zondag werden verbroken, kunnen deze toeristen dus nog wat langer dan de bedoeling was van de Corsicaanse zon genieten. Uit alle berichten blijkt overigens, dat het op Cor sica volkomen rustig is zodat men zich niet ongerust behoeft te maken over de daar vertoevende landgenoten. De minister van Verkeer en Waterstaat is het eens met de A.N.W.B. dat gele re flecterende pedalen op fietsen en brom fietsen de verkeersveiligheid zouden kun nen verhogen. In een brief aan de bond heeft hij echter tevens medegedeeld dat hij als doorslaggevende bezwaren ziet: het feit dat bestaande fiets- en bromfiets pedalen vervangen zouden moeten worden indien de reflectors verplicht worden ge steld, en het gevaar van vervuiling der re flectors door stof en modder. In zijn afwijzend antwoord zegt de mi nister voorts dat het bezwaar van vervan ging voorkomen zou worden door „een ap paraatje, aan de as van een normaal pe daal bevestigd, dat aan de ene zijde rood en aan de andere zijde wit reflecteert, en zodanig geconstrueerd dat het, indien de pedaal draait, meeschuift, zodat de rode kant naar achter en de witte kant naar voren gericht blijft. van de Italiaanse huismoeder is stellig eentoniger dan dat van haar Nederlandse zuster. De man heeft het daarentegen in dit mannenland prettiger dan bij ons. Ter wijl wij het woord „mannenland" neer schrijven, aarzelen we al even. Is Italië nog altijd een „mannenland"? Het noor den beslist niet meer, het zuiden nog wel. Rome ligt „tussen twee werelden". Op straat ziet men nog altijd veel en veel meer mannen dan vrouwen. Het jonge- meisje in een behoorlijk Zuiditaliaans ge zin gaat niet alleen uit, ten hoogste in ge zelschap van haar moeder, vader of broer. Verloofde paartjes zien elkaar zo af en toe, steeds in huis bij de ouders van het meisje en er is geen sprake van, dat een jongeman zijn meisje zonder verdere be geleiding mee naar de bioscoop kan ne men, om van gezamenlijke weekeindreis- jes niet eens te praten. Zo was het althans tot voor kort. Maar ook deze gewoonten slijten af onder invloed van de film en van de miljoenen vreemdelingen, die ieder jaar zuidwaarts trekken. Eenmaal getrouwd wijdt de Italiaanse vrouw zich vrijwel uitsluitend aan haar gezin. De omslachtige keuken geeft haar veel te doen. De was wordt in huis ge daan (tot voor kort zou geen Italiaan heb ben geduld, dat zijn vrouw de was naar de wasserij deed) en in een warm land, be woond door een volk dat lichamelijke zin delijkheid boven alles stelt, zodat hemden en ondergoed dagelijks worden verwis seld, valt er heel wat te wassen. En dan zijn er de kinderen. Iedere Italiaanse moe der is de liefdevolle, zorgzame slavin van haar kinderen, onverschillig of dit zuige lingen zijn dan wel ongetrouwde, verwen de „jongens" van ver in de dertig (dat type komt hier veel voor). Deze levensgewoonten, waarbij de vrouw als jongmeisje en meer nog als huismoeder bijna steeds in huis blijft, geeft aan de Italiaanse steden (Rome en zuidelijker) hun bijzondere karakter. Dit is de verklaring van de grote groepen op geschoten jongens, een beetje verdeeld naar klassen en standen, werkjongens, winkelbedienden, studenten enzovoort, die tot diep in de nacht, joelend, schreeu wend en zingend door de straten trekken. Zij vullen de bioscopen en zij dragen met hun denderende motor-scooters het meest bij tot het rumoer, dat onafscheidelijk is verbonden aan het Italiaanse leven. Maar Het Convent „Nieuw Politiek Ethos" heeft dinsdag in de kerkeraadskamer van de Nieuwe Kerk te Amsterdam een confe rentie gehouden over: politieke prediking. Dit conferentiethema werd ingeleid door de voorzitter, prof. dr. A. J. Rasker. hoog leraar in de theologie vanwege de Neder landse Hervormde kerk aan de rijksuni versiteit te Leiden. „De politieke prediking is gegrond in de roeping der Kerk, in haar verantwoorde lijkheid voor het heden, Jezus Christus te beleiden als Hoofd der Kerk en als Heer der Wereld", zo stelde de spreker. De kerk treedt niet in de deskundigheid der vak mensen. De kerk zal de deskundigen respecteren maar ze niet in Christus naam een blanco krediet geven. In dit verband besprak de hoogleraar de a-bom- proeven er daarbij op wijzend, dat de des kundigen het niet eens zijn hoe groot de ge varen daarvan zijn. De diepste problemen liggen elders. Het gevaar, dat van com munistische zijde dreigt is in de eerste plaats niet militair, maar geestelijk van aard. Wanneer wij het niet met geestelijke middelen bestrijden, zijn wij allang ten prooi gevallen aan zijn geestelijke over heersing door ons praktisch atheïsme, onze angst en onverzoenlijkheid. Wij onder schatten hét communistische gevaar, dat agressief is, niet. „Er is een andere weg, de weg van Je zus Christus, waar de belofte aan het hou den van Zijn gebod is gebonden, waar de zorg voor de naaste gaat vóór de eigen ze kerheid, de verzoening het wint van de vijandschap, en de liefde de vrees uitdrijft. Het risico van deze weg moet niet onder schat worden, maar deze is vol beloften, niet slechts voor het geestelijke en toeko mende, maar ook voor het leven op aarde. In de politieke werkelijkheid zal de bereid heid, het risico van de weg van Christus te nemen, zich uiten in voorzichtige, maar hardnekkige en vindingrijke pogingen van toenadering tussen de volkeren, waartoe wij onze politici met grote aandrang mo gen oproepen en door onze eigenbereid heid moed mogen geven".zo stelde de spreker. De hoogleraar besprak wat hij noemde: de weg van ongewelddadigheid, en zeide in dit verband: „niet passief aanbieden als prooi van een Russische bezetting. Het is helemaal niet zeker, dat de Russen een bezetting van West-Europa van plan zijn doch een goed voorbereide civiele onge wapende defensie. Deze zal geestkracht, veel risico en slachtoffers vragen". een zekere wellevendheid is dit volk nu eenmaal eigen: de taal, die de jongelui uitslaan, is niet altijd even gekuist en ze kunnen ongelooflijk luidruchtig zijn, maar hinderlijk worden zij eigenlijk nooit, en straatschenderij is een onbekend begrip. „Teddyboys", die voorbijgangers lastig vallen kent Italië piet. De oudere, getrouw de mannen vormen kleinere groepen, maar als regel gaat de Italiaanse man vrijwel iedere avond met zijn vrienden uit, al is het maar om een kopje koffie of een glas wijn te drinken. Zijn vrouw laat hij door gaans thuis met de kinderen, de jonge- meisjes en de grootmoeder, die als regel bij haar getrouwde kinderen inwoont. Dat wereldje van vrouwen en kinderen is een zaak apart. Deze levenswijze leidt tot een bijzonde re dagindeling. Hoogtepunt van de dag wordt het middagmaal. Dat is de meest uitvoerige maaltijd en eigenlijk het enige ogenblik van de dag, waarop het hele ge zin verenigd is. Van een tot vier uur zijn de straten dan ook uitgestorven, want op de maaltijd volgt of een gezellig samen zijn of, in de zomer, de „siësta" het middagdutje. Het avondeten daarentegen heeft geen betekenis. In theorie gaat men tussen acht en negen uur 's avonds aan tafel, maar de man en vader eet snel een kleinigheid en gaat de deur uit. Als er jongens in huis zijn tussen veertien en der tig jaar komen ze doorgaans voor het avondeten helemaal niet thuis. Wanneer ze om twaalf of twee uur, of nog later, komen opdagen, vinden ze wel iets in de keuken, dat ze kunnen opwarmen en staan de oplepelen voor zij naar bed gaan. In dit opzicht is Italië toch nog altijd ver schillend van ons noorden. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOREN: Thitus Andreas Adrianus, zoon van J. G. Beentjes en J. M. A. Horst, Beverwijkerstraatweg 148; Johan nes Charles Maria z. v. J. C. M. Opdam en T. M. T. Genemans, Bleumerweg 5; Theodorus Johannes, z. v. J. J. Beentjes en A. M. Bleeker, Eerste Groenelaan 123; Leonardus Cornells, z. v. G. J. van der Meij en C. E. Stet, Stetweg 14. ONDERTROUWD: Simon Mooij te Cas- tricum en Hermanna Arnolda Snel te Cas- tricum, Duinenbosch 3; Johannes Maria Bakker te Heiloo en Anna Maria Kaan dorp te Castricum, Brakersweg 19. GETROUWD: Jacob Nan Mostert te Castricum en Erika Grebe te Hamburg; Wilhelmus Johannes Meijer te Beverwijk en Apollonia Hopman te Castricum. 1875 kisten Er werden vanmorgen 1875 kisten aange voerd, waarvan 250 schelvis, 375 wijting, 200 gul en kabeljauw, 225 koolvis, 100 ha ring, 450 makreel, 75 stokkebit, 600 stijve kabeljauwen, 600 kleine kistjes haring en makreel, 5000 kilo tongen en 75 kisten schol. De Herman (van de zestiende) voerde aan 90 k. schelvis, 20 radio, 200 makreel, 70 gul en kabeljauw, 60 koolvis, 100 wijting, 20 stokkebit, 450 kleine k. haring en 300 stijve kabeljauwen. De Postboy (16) had 160 makreel, 50 haring, 70 wijting, 30 schelvis, 30 diversen, 50 kleine k. haring en 70 stijve kabeljauwen aan boord. De Curagao (19e) kwam de pieren binnen met 70 makreel, 120 wijting, 30 gul en kabel jauw, 110 kleine kisten haring, 45 stijve kabeljauwen en 25 schelvis. De Deining (16 mei) had 70 schelvis, 70 makreel, 130 kool, 40 wijting, 40 gul en kabeljauw, 30 gestrip te en 40 dichte wijting, 20 varia en 150 stuks stijve. Voorts waren er 6 schepen van de kleine vaart. Export De buitenlandse handel nam de regels grote kabeljauw af van 142160. In gul dens werd voorts betaald voor:'kleine rijen kabeljauw 7692, kisten grote kabeljauw 196232, kisten kleine kabeljauw 176'202, grote schelvis 3856, grootmiddel schelvis 4162, kleinmiddel schelvis 4958, grote tongen 33.10, grootmiddel tongen 33.10, kleinmiddel tongen 2.602.70, tong I 2.50 2,60, slips 2.10—2.20. Voor de eigen markt In guldens werd betaald voor: grote gul len 4656, middelgullen 3843, torren 31 35, zwarte kool 6785, koolvis I 3027, koolvis II 2426, lengen 84—96, pennen 49—62, braad 4019, wijting 2825, schol III 25—11, haring 2245. makreel 2516, „pijpjes" 12—13. Oudste schepen De oudste schepen zijn than de Ariadne en KW 32 (19), de Polderman, KW 87, KW 176 en VL 84 (20), de Eli, KW 135, SCH 135 (21) en de Haarlem alsmede de Medan (22). Tewaterlating Zaterdagmorgen gaat van de werf van Kramer en Booy in Kootstertille de nieuwe trawler voor Boulogne te water, de 1250 pk sterke „St. Jean Baptiste de la Salie" (bouwnummer 105). Het schip is besteld door l'Armement Yves Fourny in Bou logne. Aagtedijk, 27 v. Rotterdam n. Bremen. Aagtekerk, 27 1000 m. z.w. Minikoy n. Fremantle. Aalsdijk, 27 100 m. o.z.o. Aden n. Belawan. Albireo. 27 40 m. z. Kreta n. Port Said. Alcor, 27 v. Las Palmas n. Recife. Alkes, 27 te Montevideo. Almkerk, pass. 28 Straat Messina n. Genua. Alphard, 28 te Santos. Amstelpark, 21 v. Vizagapatnam n. Calcutta. Amstelveen, 27 580 m. o. Tokio n. Vancouver. Angolakust, 27 v. Abidjan n. Rivercess. Anne Christina, 27 te Recife verwacht. Arendskerk, 28 te Rotterdam. Artemis, 28 te Santiago de Cuba. Bali, 27 te Khorramshar. Banda, 27 1540 m. w.z.w. Honolulu n. N. Orleans. Banggai, 27 v. Chittagong n. Calcutta. Bengalen, 30 te Galveston verwacht. Bennekom, 25 v. Curagao n. Pta. Cardon. Breda, 27 v. Guatanamo n. Cuba. Bussum, 27 v. Port Said n. Amsterdam. Csrilisto, 27 dw. Malinhead n. Belfast. Caltex Arnhem, 27 te Suez. Caltex Delft, pass. 27 Finisterre n. Pernis. Caltex Leiden, 27 100 m. z.z.w. Ouess. n. Londen. Caltex Rotterdam, 27 42 m. n. Oran n. Port Said. Caltex The Hague, 28 te Gothenburg. Caltex Utrecht, 28 te Bordeaux. Camerounkust, 27 320 m. z.w. Kaap Sint Vincent naar Amsterdam. Camitia, 27 10 m. w.z.w. Wight n. Rotterdam. Carrillo, 27 te Charleston verwacht v. Cortes. Ceronia, 27 135 m. z.w. Karachi, n. Abadan. Charis, 26 210 m. n.w. Georgetown n. Georgetown. Cistula, 2 v. Singapore n. Australië/Nw.-Guinea. Cleodora, 27 10 m. z.w. Bali n. Sydney. Concepcion, 26 te Asuncion. Coolsingel, 27 290 m. z. Fayal n. Puerto Ordaz. Corilla, 27 v. Dar Es Salaam n. Aden. Cralle of Liberty, 28 v. Pta. Cardon n. Rotterdam. Crania, 26 te Bombay v. Durban. Dalerdijk, 27 v. Bremen n. Hamburg. Dongedijk, 29 te Antwerpen verwacht. Dorestad, 26 140 m. z.o. Santos n. Curacao. Duivendrecht, pass. 27 Landsend n. Londen. Eemdijk, 27 v. Rotterdam n. Hamburg. Eenhoorn, 29 te Gibraltar verwacht. Elizabeth B, 27 730 m. n.w. Flores n. Dordrecht. Fravizo, 27 te Liverpool v. Las Palmas. Gaasterkerk, 27 v. Napels n. Port Said. Ghanakust, 27 te Takoradi verwacht. Giessenkerk, 27 35 m. w. Kreta n. Genua. Guineekust, 26 100 m. n.o. Finisterre n. Safi. Hathor, 28 te Tunis. Heiicon, 27 v. Amsterdam n. Bremen. Hera, 26 220 m. w.z.w. Martinique n. La Guaira. Hermes, 27 te Cbrinto verwacht. Hilversum, pass. 24 Azoren v. Suez n. Ph.delphia. Hispania, 28 v. IJmuiden n. Bilbao. Houtman, 27 v. Lorenco Marques n. Durban. Java, 28 te Semarang. Jupiter, 26 te Cartagena n. Tanger. Kaap Hoorn, 28 te Malta verwacht v. Berre. Kabylia, 27 te Brunsbüttel n. Sundsvall. Kara, 27 150 m. n.w. Muscut Mean n. Gibraltar. Karimata, 26 te Beyrouth Karimun, 27 te Rastanura. Katelysia, 27 v. Elbe n. Rotterdam. Kellia, 27 160 m. z.o. Tjilatjap n. Miri. Kenia, 840 m. z.w. Azoren n. Curagao. Kertosono, 27 t.a. Southenn n. Londen. Kloosterdijk, 26 450 m.t o.z.o. Cape Race n. Antw. Koningswaard, 28 te Buenos Aires.. Kopionella, 28 te Durban. Korenia, 27 te Rotterdam. Kylix, 27 v. Pta. Cardon n. Curagao. Laertes, 27 v. Rejang n. Manilla. Laurenskerk, 27 te Basrah. Leopoldskerk, 27 te Basrah verwacht. Leto, 27 210 m. z.w. Ouessant n. IJmuiden. Leuvekerk, 27 te Khorramshar. Lindekerk, 27 te Antwerpen verw. v. Port Said. Lissekerk, 27 te Muscat. Lombok, 27 te Victoria verwacht. Loppersum, 27 v. Brownsville n. New Orleans. Louis Lantz, 27 90 m. n.w. Monrovia n. R'dam. Maaskerk, 27 v. Amsterdam n. Hamburg. Maetsuycker. 28 te Fremantle verw. v. Tj. Mani. Maron, 28 te Mobile. Mataram, 27 v. Port Sudan n. Massawah. Meerkerk, 27 v. Port Said n. Rotterdam. Meliskerk, 27 te Hongkong verwacht v. Tsintao. Mentor, 27 175 m. w. Lissabon n. Madeira. Merak N, 48 m. z.o. Rio Grande n. Montevideo. Merwede, 27 v. Las Palmas n. Takoradi. Molenkerk, 27 te Port Said. Mijdrecht, pass. 27 Straat Ormoesz n. Houston. Naess Command., 27 85 m. n.n.o. Finist. n. Banias. Nestor, 28 te Rotterdam. Nieuw Amsterdam, 27 v. R'dam, 23 te Le Havre. Noordam, 27 340 m. o.z.o. Kp.Race n. Rotterdam. Noordwijk, pass. 27 Las Palmas n. Coruna. Noordzee, pass. 27 Kp. De Gata n. Philadelphia. Notos, 26 dw. Finisterre n. Alexandrië. Ommenkerk, 27 400 m. w. Sabang n. Penang. Oostkerk, 27 te Suez verwacht. Oranje, 28 te Colombo. Oranjefontein, 26 650 m. z.w. L. Palm. n. L. Palm. Oranje Nassau, 23 v. Amsterdam n. Hamburg. Oranjestad, 28 te Madeira. Orion, 27 te Antwerpen v. Lattakia. Overijsel, 27 Kreta gepass. n. Genua. Ovula, 28 te Singapore verwacht. Pendrecht, 27 60 m. o.n.o. Ras Alkalb n. Abadan. Peperkust, 28 v. Antwerpen n. Amsterdam. Poelau Laut, 28 te Djeddah. Poseidon, 28 te La Guaira. Prins Alexander, 27 v. Havana n. Boston. Prins Frederik Willem, 27 te Le Havre. Prins der Nederlanden, 27 te Cartagelia verwacht. Pygmalion, 28 te Barbados. Raki, 28 te Suez. Ridderkerk, 27 345 m. o. Aden n. Colombo. Riouw, 28 te Sydney. Rotti, 28 te Semarang. Rijnkerk, 28 te Kaapstad. Said ja, 27 v. Bukom n. Pladju. Samjang, 27 te Tandjong Priok. Schiedijk, 27 v. Newport News n. New York. Senegalkust, 28 te Le Havre. Siaoe, 27 140 m. z. Penang n. Singapore. Sirrah, 27 380 m. o.z.o. Hainan n. Singapore. Sliedrecht, 27 85 m. z.z.w. Finisterre n. Swansea. Soestdijk, 27 te Baltimore verwacht. Solon, 25 te Amsterdam n. Hamburg. Sommelsdijk, 28 te Bremen. Stad Alkmaar, 27 v. La Spezia n. Bona. Stad Amsterdam, 27 10 m. n. Kp. Verde n. Pepel. Stad Arnhem, 27 v. Vlaardingen n. Lulea. Stad Delft, 27 te Port Sudan verwacht. Stad Rotterdam, 28 te Wabama. Stad Utrecht, 27 710 m. w. Scillys n. Hpt. Roads. Stad Vlaardingen, 27 385 m. w. L'end n. Vlaard. Stanvac Ogan, 27 v. Tj. Uban n. Spuket (Siam). Stanvac Pendopo, 28 te Belawan verwacht. Stanvac Talang Akar, 30 te Bangkok verwacht. Statue of Liberty, 26 330 m. n.o. Mogadiscio naar Philadelphia. Stentor, pass. 26 Jamaica n. Mobile. Straat Banka, 27 te Sydney verw. v. Brisbane. Straat Malakka, 28 te Singapore. Straat Singapore, 27 v. Fremantle n. Mauritius. Str. Torres. 27 120 m. n. Christmas eil. n. Singap. Sumatra, 27 v. Singapore n. Labuan. Sunetta, 28 v. Devonport n. Adelaide. Tabian, 27 v. Singapore, 28 te Port Swettenham. Tankhaven I, 28 te Tandj. Uban v. Sungeigerong. Tappanzee, 29 te Chalna. Telamon, pass. 27 Mona eil. n. Curagao. Tiberius, 27 650 m.t z.w. Azoren n. Antwerpen. Tibia, pass. 27 Malta n. Colombo. Tjipanas, 27 260 m. n.n.o. Diego Garcia n. Penang. Tjipondok, 27 v. Surabaja n. Belawan. Tomori, 27 180 m. o. Ceylon n. Aden. Towa, 27 80 m. n. Madeira n. Rio de Janeiro, v. Heemskerck, 27 840 m. z.w. Colombo n. Singap. Van Linschoten, 29 te Kobe verwacht. Van Riebeeck, 25 v. Singapore n. Rangoon. Vasum. 27 17 m. n.w. Kp. Boucaroni n. Mena. Vivipara, 31 te Mena Al Ahmadi verwacht. Weltevreden, 27 v. Napels n. Genua. Westerdam, 27 760 m. z.w. Landsend n. N. York. Westertoren, 27 34 m. n.o. Tunis n. Ummsaid. Westland, 26 380 m. z.z.w. Las Palmas n. A'dam. Willemstad. 28 v. Brighton n. Plymouth. Wonosari. 29 te Alexandrië verwacht. Zeeland, 27 v. Songkhala n. Naradhivas. Zonnekerk, 28 t eLas Palmas. Zuiderkerk, 27 170 m. z.z.w. Ras Hafun n. Aden. SLEEPVAART Cycloop, 28 50 m. z.w. Ouesant n. Barbados. Friesland, 28 810 m. z.o. eil. Wake n. Manilla. Hudson, 26 te artagena (Columbia). Humber, 28 v. Trinidad n. Nueva Palmira. Poolzee, 28 330 m. o.n.o. Martinique n. Carthagena. Rode Zee, 28 te Port Arthur. Thames, 28 1170 m. z.z.w. Fayal n. Trinidad. Titan, 28 dw. Nuevitas (Cuba). Tyne, 28 250 m. n.w. Perim n. Southampton,. Zeeland, 28 dw. Nuevitas. Zwarte Zee, 26 te Southampton. GOEDE WERKSTER gezocht Van Tuyllweg 32, Velsen. PENSION aangeboden voor 2 nette heren, liefst weekend weg. Oosterstraat 4. Te huur: 4 en 2 pers. TENT. Velserduinweg 200. tel. 4457. DAMES!!! Uw houten hak ken gebroken? Wij zetten er nieuwe onder met bijpassen de bekleding. Binkhorst, Tuindersstraat 119. VERHUUR OPELS REKORD '57 met radio f 20 per dag, 200 km. Rijnstr. 91. Tel. 6285 b. g. g. 4565 Thans nieuwe KINDERWA GENS voor de halve prijs wagens van f 120 voor f 60. Kinderparadijs Trompstr. 69 IJmuiden. f 2 pei week kan ledei een missen! Geen mkassu bet pei giro LEDEREN JASSEN, herenkostuums mantelkostuums, enz Vr in lichtingen Geheimhouding verzekerd. Brieven L 7584. Dit is uw laatste kans! Alles voor de halve prijs in het KINDERPARADIJS, Tromp straat 69. IJmuiden. >V EKGANGSLEEPriJD? Migraine? Ongezonde teint'.' Jeugdpuistjes? Verstopping? Vetzucht? Nattermann's Bloedzuiverende Thee no 8 helpt! Groot pak f 1 85 bij elke drogist Wij verkopen de LAATSTE KINDERWAGEN tegen de halve prijs. Kinderparadijs Trompstraat 69. IJmuiden. BABV NAT? Geen nood. want ei zijn nu Nowet plastic luierbroekjes met ventile rende zijsluiting BEL 7179 voor luxe verhuur A Beekhuis voor Opeis Re- kord en Volkswagens Alleen Torricellistraat 32 KINDERWAGENS van f 150 thans f 75. Beslist de laatste week. Kinderparadijs Tromp straat 69. IJmuiden. Boodschappendienst J TIP Ook voor kleine verhuizin gen Enschedéstraat 28. Tel 7064 IJmuiden BRIL VERLOREN 22 mei, gaande van Wilhelminakade naar Zandersstraat 29. Tegen beloning terug te bezorgen. Philips transistor DRAAG BARE RADIO'S laten u nog meer van uw vakantie ge nieten. Keizer, Trompstr. 30 IJmuiden-Oost.. tel. 4516. Te koop: FORD PREFECT 1950. Benz. 1:14, in prima st. v. d. Helststraat 21, IJm.-O. TE KOOP: meisjesfiets 6-10 jaar, voetbalschoenen m. 34, beide z. g. a. n. Tevens te k. gevr.: i. g. st. z. jongensfiets 11 jaar. Rijnstraat 97. Na 6 u. TE KOOP: Magneet met H. M. W. Velserduinweg 278. Na 6 uur. TE KOOP: 4x5 dubbel bou clé tapijt, moderne pendel lamp z. g. a. n., box kleed, partij weckflessen, ketel, enz. Na 6 uur. Herenduinweg 147. TE KOOP AGB.: een eiken dressoir, uitschuiftafel en old finish salontafel, alles in goede staat. Lange Nieuw- straat 44. Na 19 uur. Ook tn dozen van 50 voor "groot gezelschap' en in pakjes van 10,

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 10