Bende van „Blinde Willem" voor het hekje u proeft de natuur in Natuurzuivere Planta Bezoek aan Keukenhof is dit jaar (begrijpelijk) tegengevallen •••daarom is natuurzuivere Planta zoveel smakelijker en gezondet DE BEURS van {gisteren Amsterdamse Beurs Fikse straffen geëist voor reeks van drieste inbraken LIKDOORNS Filmsterren stemmen in Rome 11 Duitse boefjes veroordeeld Voorstel tot vorming van internationaal rampenfonds Initiatief van Nederlandse Rode Kruis verwijderd met WONDEROLIE SST Kerkelijk Nieuws P. Brouwer Caféschip „De Watergeus" houdt zijn verlof B. en W. van Brielle in het ongelijk gesteld Onderzoek naar opleidin gen maatschappelijk werk Ah! Om te watertanden! Al dat heerlijke fruit - is dat niet echt iets voor U? De goede gaven van de natuur, ze zijn onmisbaar voor een stralende gezondheid, levensblijheid en energie! U, als moderne vrouw, laat Uw ge zin daarom dagelijks van vers fruit, verse groenten genieten. En... Planta! Want Planta is eveneens natuur, zo zuiver als de vruchten waar ze uit bereid is. Proeft U eens... Zo zuiver smaakt Planta alleen! WOENSDAG 28 MEI 1958 De Begraafplaats „W ester veld" (Velsen) zendt hendie de zekerheid willen hebben, dat hun na bestaanden in een rustige, waardige omgeving te mid den van een grootse na tuur een ongestoorde rust plaats zullen vinden, op aanvrage gaarne brochure met uitvoerige inlichtin gen omtrent het verkrijgen van grafrechten. Aanvrage te richten aan de N.V. Begraafplaats „Westerveld" Hoofdkantoor Rokin 73, Amsterdam. Tel. 3.20.63. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Op de tweede pinksterdag is de natio nale bloemententoonstelling Keukenhof in Lisse gesloten. Daarmede is een eind gekomen aan een van de voorjaarsevene menten, die duizenden buitenlanders naar ons land heeft getrokken. Het be zoek is dit jaar beslist tegengevallen in vergelijking met 1957, maar meegevallen als men de grafieken van De Bilt be kijkt. Het is zelfs een beetje onbegrijpe lijk, dat toch nog vijfhonderdduizend mensen de tentoonstelling hebben be zocht. De bloei van de bloembollen is dit jaar niet normaal verlopen. De late en lange winter heeft de groei van de planten ver traagd en dus ook het bezoek aan de bol lenvelden. Kan men in normale jaren in april al op „bollenzondagen" rekenen, nu moest men tot de eerste weken van mei wachten. In feite is de bollentijd slechts drie weken „kort" geweest. Bij een nor male bloei duurt deze vier tot zes weken. AMSTERDAM Vrijwel alle beurzen in Europa zien met spanning uit naar de gebeurtenissen in Frankrijk en of generaal De Gaulle wel of niet aan de macht zal komen. Aan uit breidingen van posities werd ook te Am sterdam niet gedacht en men wachtte liever af, alvorens nieuwe posities aan te gaan. In deze uiterst kleine markt had het aanbod de overhand, maar de koersver liezen bleven beperkt. Aandelen Kon. Olie waren echter op 165.20 ongeveer 2.70 beneden de slotkoers van vrijdag. Het koersverlies werd veroorzaakt doordat deze aandelen lager afkwamen uit Wallstreet, waar de overige markt iets beter lag op goede vooruitzichten in de staalindustrie aldaar. Aandelen Kon. Olie bleven onge veer een gulden beneden pariteit New York. Parijs gaf een enkel stuk. In de Philipshoek woog de vraag voor Duitse rekening op tegen het locale aanbod. De koers fluctueerde binnen nauwe grenzen, 283V2 a 284, tegen de vorige slotprijs van 28444. Unilever had wat meer van aanbod te lijden en moest een koersverlies van on geveer drie punten incasseren. AKU was fractioneel lager. Aandelen KLM werden min 0.50 op 99,50 geadviseerd. Ook in de scheepvaarthoek ging er wei nig om. Aandelen Van Ommeren wisselden stuivertje en verloren de drie punten winst van vrijdag. Ook de overige waarden moes ten genoegen nemen met een verlies van 1 percent. In de cultures waren de grote kopers in de hoek van de aandelen Ver. Deli verdwenen met als gevolg, dat deze aandelen 2 punten lager noteerden. Am sterdam Rubber en HVA ondergingen wei nig verandering. De drukte in de staatsfondsenhoek is voor een groot deel verlegd naar de hoek van de leningen van de Bank voor Neder- landsche Gemeenten. De staatsfondsen wa ren over het algemeen een kleinigheid lager, terwijl de leningen van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten vrijwel onver anderd bleven. Verder werden nog vernomen aandelen steenfabrieken „Udenhout" op 83 (85-34) op het passeren van het dividend (v.j. 8 per cent), aandelen Brocades Stheeman 176 (177), Boom en Ruygrok onveranderd op 128 en aandelen Metaalbuizenfabriek „Ex celsior", na de rumoerige vergadering van verleden week, op 75 (82). Verder werden nog geadviseerd aandelen Nat. Handels bank op 81, hetgeen niet veel verschilde met de vorige slotprijs. De bank stelt een dividend voor van 6 percent (v.j. 7 percent). Prolongatie 4 percent. (ANP.) NEW YORK Vlak voor beurseinde was er een scherpe opleving in de staalsector. U.S. Steel steeg meer dan een dollar en nam de gehele staalgroep mee. Verder waren er slechts onregelmatige koersbewegingen, over het algemeen met een licht dalende tendens. De slotkoersen lagen echter boven de laagste dagwaarden. Bij de olies sloot Wilcox Oil meer dan 2 dollar en Kerr Mc. Gee een dollar hoger. De groep als geheel was lager. Bij de spoorwegen verstevigden Norfolk and Western en Kansas City hun posities; bij de auto's waren dat General Motors en Ford. Eastman en Du Pont lieten kleine stijgingen noteren. De 'lijst was over het geheel zeer rustig. Het industriegemiddelde kwam van 461,06 op 460,68; dat voor spoorwegen van 116,05 op 116,00 en dat voor openbare nuts bedrijven van 77,66 op 77,74. De omzet bedroeg 2.180.000 aandelen tegen 2.500.000 de vorige dag. Van de 1163 verhandelde fondsen sloten er 410 hoger en 488 la ger. (UP) Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3-3 Nederl. '47 9015/ie 3 °/o Nedl. 1962/64 94 A.K.U 166 166 Calvé Delft 286% Van Gelder Zonen 160%' K. N. Hoogovens. 278 Nederl. Ford 158 N. Kabelfabriek. 230 gew.Philips Gloeil. 283% 284 Pref.PhilipsGloeil. 153% Unilever 323% 322 Wilton Fyenoord Dordtsche Petrol. 695% Kon Petroleum 165,40 166 Billiton 169% A'dam Rubber 58% K.L.M ƒ99,10 Holl. Amer. Lijn 140% K.N.S.M 127% N. Scheepv. Unie 107% v. Nievelt Goudr. 130% Phs. v. Ommeren 218 H.V.A 94 Verg. Deli Mijen. 83% Amsterd. Bank 213% Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij 152% Rotterd. Bank.... 176% Twentsche Bank. 153 Anaconda Copper 46% Bethlehem Steel. 42% U.S. Steel 64% General Motors.. 38% Shell Union 74 7s Tidewater 23 (Van onze correspondent) De Haagse rechtbank heeft een vijftal bijzonder zware jongens voor het hekje gehad, die gedurende het afgelopen jaar onder leiding van de beruchte 65-jarige Haagse beroepsinbreker „Blinde Wil lem" tientallen inbraken hebben gepleegd. „Blinde Willem" zelf stond niet terecht, voor hem zit echter nog wel wat in het vat, als hij zich binnenkort voor de recht bank te Den Bosch zal hebben te verant woorden, o.m. terzake van de geruchtma kende inbraak te Eindhoven, waarbij hij voor een kapitaal aan vakantiebonnen van bouwvakarbeiders buitmaakte. Tegen de beruchte brandkastenkraker M. eiste de officier een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek. Op kerstnacht was deze verdachte met „Blinde Willem" in Arnhem, waar men een echtpaar scha duwde. Toen zeker was dat het paar naar de nachtmis ging, brak men in hun woning in. De buit bestond uit goud, juwelen en effecten. Het was ook deze brandkast-ex pert, die de safe van een fabriek op een auto laadde en openbrak. De buit was 3000. Een 35-jarige loswerkman uit 's Gra- venzande fungeerde als tipgever van de bende voor het Westland. Hier werden op zijn aanwijzing talloze inbraken gepleegd, o.m. bij zijn eigen ouders en bij zijn groot vader, die duizend gulden lichter werd ge maakt. Tegen hem eiste de officier twee jaar en drie maanden gevangenisstraf. Twee jaar luidde de eis tegen een dertig jarige Haagse machinebankwerker, die o.m. met „Blinde Willem" op klaarlichte Drie Duitse jongelui van achttien en een entwintig jaar, alle afkomstig uit Mön- chen-Gladbach zijn door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest wegens een aantal diefstallen en inbraak- jes in diverse plaatsen in Nederland. Zij waren naar Nederland gekomen om te gaan varen. In Venlo stalen zij een auto; in Rot terdam eindigde hun rooftocht toen zij bij een poging tot inbraak in een kiosk op he terdaad betrapt werden. De officier had tegen elk van hen een jaar met aftrek ge- eist. dag was ingeslopen in een huis aan de Groen van Prinstererlaan en de familie juwelen der bewoners buitmaakte. De ju welen gooide men weg en het goud werd gesmolten. Tegen een 22-jarige los-werkman, die sa men met „Blinde Willem" had ingebro ken in de kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen aan de Laan van Poot in Den Haag, eiste de officier tien maanden met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk met 3 jaar proef tijd. Deze kerkinbraak was overigens in aile opzichten mislukt. De los werkman was tijdens de inbraak op de vlucht gesla gen, terwijl „Blinde Willem" in een trap gat viel en zich per taxi naar huis moest laten rijden, zonder iets gestolen te heb ben. Uitspraak in alle zaken op 10 juni. Tijdens de najaarsvergadering van de Liga van Rode Kruisverenigingen die in september te Genève wordt gehouden zal een Nederlands voorstel tot het vormem van een internationaal rampenfonds zeer waarschijnlijk worden aanvaard. Een boek- ie met de voornaamste inhoud van de vier Rode Kruisconventies zal in miljoenen exemplaren verspreid worden. Daarvan is vooral de vierde conventie over de be scherming van de burger in oorlogstijd van algemeen belang. Voorts zal een vaste telexverbinding tussen de Nationale Rode Kruis-organisa- ties, de Liga en het Internationale Comité ten behoeve van hulpverlening bij rampen overwogen worden. SSinds 1951 hielp het Nederlandse Rode Kruis bij buitenlandse ramp met 10 miljoen aan goederen. Gehoopt wordt, dat de inzamelingscam pagne van dit jaar twee miljoen gulden of 18 cent per hoofd der bevolking zal op brengen. Het resultaat van 1957 was 1,4 miljoen. Geheel onverwacht nam God tot Zich, onze lieve zorgzame moeder, zuster en behuwdzuster MARIA MARTINA VIëNNE weduwe van Nicolaas Winkel in de ouderdom van 78 jaar. Uit aller naam: Nico en Wim IJmuiden-O., 27 mei 1958 Velserduinweg 155. De teraardebestelling zal plaats vinden vrijdag 30 mei a.s. des namiddags 2 uur op de begraafplaats „De Biezen". Vertrek van huis 1.30 u. Algemene kennisgeving. Heden overleed zacht en kalm, onze lieve zorgzame vrouw, moeder, behuwd- en grootmoeder HENDRIKA MEEUWENOORD in de leeftijd van 69 jaar. Joh. Dekker M. T. Dekker Amsterdam: A. G. Dekker W. Dekker-Greve en kleinkind. IJmuiden-O., 27 mei 1958 Kievitlaan 8. De teraardebestelling zal plaats vinden vrijdag 30 mei a.s. om 2.45 uur op de begraafplaats „De Biezen" Vertrek huis 2.15 uur. Wag met onhandige lik- doomrlngen en ge vaar lij ke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXA- CORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplek- ken en eksterogen ver schrompelen met wortel en ai. Bevat gesolverde wonderolie, jodium en het 'natliiende benxooalne. flesje NOXAOORN Antiseptisch Likdoorn- middel van L 1.35 bespaart U veel ellende. Daarbij komt nog, dat Pasen dit jaar zeer vroeg was. Op zes en zeven april waren nog geen bloeiende bollen te zien. Bovendien lokte het weer ook niet. Het grote-stadspubliek komt bij goed weer toch naar buiten en neemt genoegen met weinig bollenvelden. Het geniet dan van de frisse lucht en het mooie weer. Hoe verder het seizoen vordert, hoe meer de in teressen de andere kant opgaan; namelijk naar zee en bos. Dit in ogenschouw genomen maakt het cijfer van vijfhonderdduizend bezoekers zeer aannemelijk. Te meer, omdat de bloei tijd beslist niet naar een latere datum ver schoven is. De bloei was kort maar hevig, zoals ervaren vaklieden trouwens hadden verwacht. De natuur herstelt zich namelijk altijd. Er zijn enkele warme dagen ge weest, er viel voldoende regen en „je hoor de de planten groeien". De bloeitijd was dus niet veel later dan anders achter de rug. Ook al, omdat de late tulpen vliegens vlug van de velden moesten worden ver wijderd, omdat anders een zwam kans zou hebben gekregen zich van de bloemen in de planten te nestelen en deze vernietigend aan te tasten. In het begin van het seizien hoorde men velen de mening verkondigen over een ver mindering van het bezoek onder invloed van de Expo 1958. Gezien echter het enor me aantal buitenlandse auto's is van deze voorspellingen weinig terecht gekomen. In tegendeel. Er zijn meer mensen uit noorde lijke landen naar het zuiden gekomen dan andere jaren. Velen hebben een bezoek aan de Expo 1958 gecombineerd met een uit stapje naar de bollen. De afstand Brussel Amsterdam moge in onze ogen groot zijn, naar de maatstaven in andere landen is deze dat beslist niet. zMisschien is er wel een andere invloed van deze wereldtentoonstelling te bemer ken geweest. Het bezoek aan de Keukenhof is sinds de dertigste april, toen de bloeitijd begon, zeer verspreid geweest. Sinds die dag was het ook op werkdagen druk. Ook hierdoor is de indruk van de aantallen be zoekers niet die van andere jaren. Hoe wel de cijfers over het voorjaarsbezoek pas veel later bekend worden aan de hand van de statistieken van de horecabe drijven, meent men op de Keukenhof geen „concurrentie" van de Expo te hebben ondervonden. Meer buitenlanders Het percentage buitenlanders was hoger dan anders. Wellicht hebben zij het een en ander over bloembollen opgestoken. Het bestuur heeft namelijk op enkele plaatsen zeer schematische voorstellingen gegeven van de plantdiepten van de verschillende bolgewassen. Wij hebben heel wat mensen ijverig zien noteren. Kunnen zij deze no tities nog terug vinden in het najaar, dan zal het aantal klachten over niet opkomen de bollen hoogstwaarschijnlijk verminde ren. Het bestuur van de Keukenhof beseft terdege, dat het zeer prettig is veel mensen door de ingangen te zien komen, maar ook dat de bezoekers regelmatig kopers van. bloembollen moeten worden. Goede bloem bollen zijn een vrij dure tuinversiering en dus moet alles gedaan worden om ze ook mooi te laten bloeien. Juist dit laatste heeft men' niet in de hand en daarom moet de af nemer voortdurend worden ingelicht over de plantwijze van de bloembollen. De jaarlijkse demonstratie van de moge lijkheden van alle bloembolgewassen is dus ten einde. Het bestuur beraamt nu reeds plannen voor 1959. De tentoonstelling be staat dan tien jaar. Eén attractie staat al vast, de Hortus Bulborum in Limmen staat enkele zeer oude tulpen-variëteiten af aan de Keukenhof. Als men die ziet en verge lijkt met de bloemen van thans, zal men de grote vooruitgang kunnen constateren. GEEN GALA-TAPTOE. Er zal tijdens de Muziekdag die in Castri- cum op 13 juli door de V.V.V. in samen werking met het Castricumse Fanfare korps wordt gehouden geen gala-taptoe door de Huzaren van Boreel zijn. De kos ten van een dergelijke taptoe zijn naar de mening van de V.V.V. dermate hoog dat men op het aanbod niet meent te kunnen ingaan. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Bunschoten M. W. Nieu- wenhuijze te Amsterdam-West. - vooi Ermelo M. Vlietstra te Eemdijk. Beroepen te Gouda R. Slofstra te Har derwijk. Aangenomen naar Sassenheim L. S. den Boer te 's-Gravenhage-West, die bedankte voor Opperdoes. Ned Herv. Kerk Beroepen te Ederveen G. van Estrik te Nieuwland. - te Welsrijp (toez.) H. C. van Itterzon te Anjum. - te Wijk bij Heusder, S. Meijers te Hoogblokland. - te Ridder kerk H. van Niel te Nunspeet. Aangenomen naar Voorhout (toez.) J. W. de Jong, vicaris te Groningen. - naar Die penveen H. C. Nortier te Kantens (Gron.). - naar Morra-Lioessens H. A. Winkel, kand. te Leidschendam. Benoemd tot vicaris te Veenendaal J. T. Tichelaar, kand( te Oegstgeest. Bedankt voor de benoeming tot leraar godsdienstonderwijs aan de Chr. HBS te Middelburg en het Chr. Lyceum te Goes J. Noordmans te Tjamsweer (Gron.). - vooi Hedel A. Klein Kranenburg te Hilversum. - voor Amsterdam (Willem de Zwijget- kerk-gemeente) P. W. Spruyt te Amstei- dam (Koepelkerkgemeente). - voor Haar lem (toez.) dr. S. H. Spanjaard te Baarn - voor Ouddorp (Z.-H.) J. van der Haar te Waddinxveen. Geref. Kerken Arts Vrijdag 30 mei AFWEZIG Waarnemers: de artsen 'Bel en v. Ginkel. BUR KRANEVELD Havenkade 25, tel. 5934 behandelt iedere rechtszaak kant. 9-5 u. en 's av. v. 8-9.30 Beroepen te Exeter (Ontario, Canada] (Chr. Ref. Church) L. de Nood te Papen- drecht. - te Londen (Ontario, Canada) (Chr. Ref. Church) G. Bouma te Essex (Ontario, Canada) (voorheen te Capelle a. d. IJsel). die dit beroep ook aannam. - te Har- lingen M. N. de Wolf te Klazienaveen. Aangenomen naar Drachten (3de pred.- pl.) H. E. Wijnja te Godlinze (Gron.), die bedankte voor Winschoten. Bedankt voor Delft (vac. E. de Vries) P Heinen Je Noordwijk-Binnen. - voor Ap- pingedam (vac. A. j. Janssens) B. Berends te Beetsterzwaag. Examens: Aan de V.U. is geslaagd voor het doctoraal examen theologie ds. S. A Boonstra te Woerden. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Bedum H. J. de Vries te Berkel (Z.-H.). Het verzorgingsschip „De Watergeus", dat in de Brielse Maas bij Den Briei ligt, mag zijn verlof-a houden. Dit hebben Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland be slist naar aanleiding van het beroep, dat de eigenaar van dit watersportcafé had in gesteld toen de gemeente Brielle de ver gunning had ingetrokken. Het intrekken van de vergunning was siechts een van de maatregelen van het gemeentebestuur van Brielle tegen de eigenaar van „De Water geus". Dat gemeentebestuur vindt de aanwezigheid van het vaartuig ter plaat se namelijk minder gewenst, mede in ver band met andere plannen, die men aldaar voor de recreatie te water heeft. Het is intussen gebleken, dat de gemeente Briel le niet het recht heeft, de eigenaar van het watersportcafé de ligplaats in de Brielse Maas te ontzeggen. Op grond van de om standigheid, dat een gemeentelijk beton- paadje naar de loopplank van het schip was afgebroken, betoogden B. en W. van De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft een „commissie van onderzoek naar het onderwijs aan scho len voor maatschappelijk werk" ingesteld. Zij zal zich onder meer beraden omtrent doel en strekking van het onderwijs aan deze scholen, de eisen die aan het leer plan en de onderwijsmethoden moeten worden gesteld en de omvang en inhoud van het minimum programma dat elke leerling moet volgen. Voorzitter is prof. mr. I. A. Diepenhorst te Amsterdam. Brielle destijds dat „De Watergeus" niet langer als „gebouw" kon worden aange merkt. Bij het verlenen van het verlof-a had men „De Watergeus" namelijk wel als een „gebouw" beschouwd. Gedeputeerde Staten zijn van mening, dat, ook al is het betonpad naar de loop plank nu opgebroken (waardoor er vol gens B. en W. geen vrije en vaste, voor het publiek toegankelijke verbinding tus sen de wal en het schip meer bestond), de situatie ter plaatse in feite niet is ver anderd sedert het tijdstip waarop het ver lof-a werd verleend, zodat er geen termen waren om dit verlof in te trekken. Bij de natuur is onze gezondheid veilig! Vroeger dacht men wel, dat Planta alleen geschikt was voor dieet- patienten. De moderne vrouw weet wel beter! Juist gezonde mensen vragen een gezonde voe ding om gezond te Wi/ven/Daarom vragen zij natuurzuivere voeding: bladgroenten, vruchten en... na tuurzuivere Planta! Planta, licht- verteerbaar, met meer voedings waarde en zo zuiver van smaak! OciriSi 7' ht;.; Anna Magnani (links) en Gina Lollo- brigida (rechts) hebben haar stem in Rome uitgebracht tijdens de algemene verkiezingen, die op de beide Pinkster dagen in Italië zijn geh'ouden. Behalve deze beide opvallende burgeressen hebben ongeveer tien miljoen andere stemgerechtigde Italianen aan de stemming deelgenomen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3