Verrassend grote winst voor V.V.D. ten koste van de socialisten COTY RICHT BOODSCHAP TOT HET PARLEMENT K.V.P. handhaaft zich, A.R. en C.H. iets teruggelopen HET WEER IN ALGERIJE BEGINT MEN ONGEDULDIG TE WORDEN De Gaulle enig alternatief voor een volksfront Socialisten stellen beslissing uit Haarlems Dagblad Demonstratie in Parijs Verblifa vervangt deel van afgekeurde helmen mm&m WELK WEER KRIJGEN WE ZONDAG? Minder warm Subandrio dreigt Het woord is aan Britse ambassdeur sprak in Moskou met Gromyko PARIJS VERBEIDT DE UITSLAG DER BERAADSLAGINGEN Stemmenverhouding tussen de partijen in de 63 grootste gemeenten 72e JAARGANG No 269 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden, Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 29 MEI 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 303e JAARGANG No 117 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. HaarL Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De gemeenteraadsverkiezingen van gisteren hebben de politieke ver houdingen in ons land opnieuw belangrijk verscherpt. De Volkspartij voor Vrijheid en Democratie heeft wederom, en ditmaal nog in veel sterker mate dan bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten in maart, spectaculaire winst geboekt. In zestig gemeenten met meer dan 20.000 inwoners won zij 96 zetels. In de hoofdstad en in Den Haag bedroeg de V.V.D.-winst telkens vier zetels, in Rotterdam drie. In diverse grote gemeenten neemt deze partij nu de tweede plaats in. De Partij van de Arbeid leed daarentegen over vrijwel de gehele linie verliezen, en ten dele zelfs zeer gevoelige verliezen. Dit laatste bijvoorbeeld in erkende P.v.d.A.-„vestingen" als Amsterdam en Zaandam, waar de nieuwe Pacifistisch-Socialistische Partij haar een aanzienlijk aantal stemmen afsnoepte. De protestants-christelijke partijen, veelal op een gezamenlijke lijst in het strijdperk getreden, moesten desondanks met een kleine teruggang genoegen nemen. Vrij algemeen is men van oordeel, dat de afvalligen uit dit kamp naar de V.V.D. zijn overgezwaaid. Demonstranten verzamelen zich op de Place de la Nation voor de grote tocht door Parijs, die zij woensdagmiddag hielden. In de 63 grootste gemeenten, waar de helft van het Nederlandse kiezerscorps woont en stemt, verloor de P.v.d.A. sedert de Statenverkiezingen opnieuw 2,08 percent van haar stemmen (van 35,10 op 33,02 pet.). De K.V.P. kon zich handhaven. Zij kwam van 20,74 pet. in maart j.l. thans op 20,59 percent van het totaal aantal uitgebrachte geldige stemmen. De grootste winst in casseerde de V.V.D. met een vooruitgang van 2,46 pet. in twee maanden tyds. De protestants-christelijke partijen daalden ruim een percent, de C.P.N. eveneens. De Pacifistisch-Socialistische Partij kon haar positie sinds de statenverkiezingen ver beteren van 0,93 tot 1,3 percent, ondanks het feit, dat zij slechts in een klein aan tal gemeenten een kandidatenlijst had in gediend. Op gemeentelijk niveau kunnen de verdere politieke verschuivingen, die thans aan de stembus hun bevestiging gevonden hebben, wel van invloed zijn op de koers van het locale beleid. In gemeenten als Heemstede en De Bilt bijvoorbeeld is de V.V.D. thans de grootste partij geworden. Maar in landelijk-politiek opzicht zal alles voorlopig nog wel bij het oude blij ven, zo hebben de voornaamste partij leiders met nadruk verzekerd. De huidige regeringscoalitie zal dus, zij het ramme lend, zijn resterende tijd nog wel uitdienen, tenzij er werkelijk onoverkomelijke nieuwe hinderpalen voor de samenwerking van K.V.P. en P.v.d.A. in het kabinet zouden opdoemen. Naar aanleiding van de berichten over de door de Vereenigde Blikfabrieken ge fabriceerde helmen voor de Nederlandse strijdkrachten deelt de directie mee, dat zij zich bij de zakelijke afhandeling bereid heeft verklaard een aantal van de laatst vervaardigde helmen, dat oorspronkelijk door de afnemer was goedgekeurd en af genomen en waaraan nadien gebreken werden geconstateerd, alsnog voor een ge deelte te herstellen en voor een ander deel te vervangen. Voor de financiële gevolgen voor de vennootschap van deze gang van zaken werden in 1957 voorzieningen ge troffen. y' -A.'< v WIÊmeMmmé Advertentie WORDT BIERWEER- VOORSPELLER EN WIN VAKANTIEREIS VAN f 1000- zie pagina 3 5jt Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk weinig, later ver anderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke rich tingen. Overdag iets minder warm. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S. Koning Boudewijn van België bracht woensdag een bezoek aan Soestdijk. Na aankomst maakte de vorst een wandeling in de tuin van het paleis met koningin Juliana en prins Bernhard DJAKARTA (ANP) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Su bandrio, heeft, volgens een communiqué van het ministerie van Voorlichting te Djakarta verklaard, dat hij niet aan de indruk kan ontkomen dat de Nederlandse regering slechts één belangrijk oogmerk koestert bij de uitvoering van haar buiten landse politiek: namelijk in de eerste plaats het belemmeren en hinderen van elke voor uitgang in Indonesië, en in de tweede plaats de terugkeer van West-Irian naar het Indonesische grondgebied te voor komen. Het schijnt dat de Nederlandse regering bereid is hiervoor alle Neder landse belangen in Indonesië op te offeren, niet alleen op het gebied van economie en handel, doch ook de vriendschap van het volk van Indonesië en het volk van Neder land, aldus minister Subandrio. G. W. Curtis: Iedere moeder die een kind door de dood heeft moeten missen, heeft een kind van eeuwige jeugd gewonnen. LONDEN, (UP) Naar te Londen ver luidt, heeft het Westen een nieuwe démar che verricht ten behoeve van een topcon ferentie. De Britse ambassadeur in Mos kou, Sir Patrick Reilley, heeft woensdag middag langdurig geconfereerd met de Russische minister van Buitenlandse Za ken, Gromyko. (Van onze reisredacteur) ALGIERS, 29 mei Met grote zelf verzekerdheid wachten de tegenregering en de Franse bevolking in Algiers op het ogenblik, dat generaal De Gaulle in Parijs de macht zal overnemen. Die zelf verzekerdheid berust vooral wel op de militaire middelen, die de generaals en PARIJS (UPI-Reuter-AFP) President Coty van Frankrijk heeft in een ver klaring laten weten, dat „zeer spoedig" beslissingen zullen worden genomen inzake de regeringscrisis. De president doet een beroep op „al degenen die onder de tricolore leven" koelbloedig te blijven en hun kalmte te bewaren. De president deelt mee dat hij een boodschap tot bet parlement zal richten, waarin de voor waarden bekend zullen worden gemaakt, waarop De Gaulle zich bereid heeft verklaard de macht over te nemen. President Coty heeft woensdagavond de voorzitters van de Nationale Vergadering en de Raad van de Republiek, Le Troquer en Monnerville, opdracht gegeven contact op te nemen met generaal De Gaulle. In een communiqué, uitgaande van het Elysée, het paleis van de president, werd kort voor middernacht meegedeeld, dat de Kamervoorzitters met de generaal de omstandigheden zouden nagaan, waarin „de regering van de republiek zou kunnen worden gevormd". Le Troquer (socialist) en Monnerville (radicaal) zouden kort na het publiceren van het communiqué ergens in Parijs met De Gaulle in conferentie zijn gegaan. Intussen had zcih voor het Elysée een menigte verzameld, die „De Gaulle aan de macht" en „Leve De Gaulle" riep. Men juichte na het voorlezen van het commu niqué en zong de Marseillaise. Na een dag van stijgende spanning, welke gekenmerkt werd door een anti-gaullistische massa demonstratie in Parijs, ontving president Coty 's avonds de voormalige (socialis tische) president Vincent Auriol en Le Troquer en Monnerville. Coty zou AurioJ hebben verzocht te trachten overeenstem ming tussen zijn partijgenoten en De Gaulle tot stand te brengen, maar Auriol zou dit geweigerd hebben. Coty wendde zich toen tot de kamervoorzitters. 's Morgens had het staatshoofd, generaal Catroux, een der oudste compagnons van De Gaulle en kanselier van het Legioen van Eer, met een bijzondere missie naar De Gaulle gezonden. Generaal Catroux, die in 1956 door de regering-Mollet-Mendès- France tot minister voor Algerije was be noemd, doch door de „colons", wegens zyn liberale opvattingen, niet geaccepteerd werd, had opdracht bij De Gaulle te infor meren over een aantal essentiële punten van zijn toekomstige regeringsprogramma. Ook maarschalk Juin bracht nog een be zoek aan De Gaulle, evenals het vroegere staatshoofd Vincent Auriol, die hoogst be langrijke koeriersdiensten tussen De Gaul le en Coty moet hebben verricht. Gelijk tijdig ontving Coty de leiders der drie voornaamste regeringspartijen, de socia list Moliet, de conservatief Pinay en de rooms-katholieke volksrcpublikein Teit- gen. Coty moet hen voor de keuze hebben gesteld zich uit te spreken voor een volks front-regering, waarin de communisten zouden worden opgenomen, ofwel voor De Gaulle. Inderdaad leek een andere uitweg nau welijks meer te bestaan. De beslissing hing af van de socialisten en met name van Mollet. Bij de socialisten was een duide lijke verscherping waar te nemen, en ze hebben hun officiële fiat aan een kandida tuur-De Gaulle, zo lijkt het, nog steeds niet gegeven. De socialistische kamerleden bevinden zich in een onbehaaglijke situa tie en niet zonder enige reden werd Mol let daarvoor mede verantwoordelijk ge steld. De socialistische partij-secretaris richtte, op zijn eigen houtje, als vice- premier van het kabinet-Pflimlin, twee dagen geleden een persoonlijke brief tot De Gaulle, die aanleiding werd tot diens tweede verklaring en waardoor de proce dure van de machtsovername in werking werd gesteld. Voor een verbintenis met de communis ten, die tot een volksdemocratie zou moe ten voeren en waartoe de socialisten van die zijde onophoudelijk worden uitge nodigd, voelt de meerderheid van het so cialistische partijbestuur evenwel weinig of niets. Wel rukten de socialisten samen met de rooms-katholieken en de radicalen en de communisten in een massa van tweehonderdduizend man op in Parijs om voor de republiek en tegen De Gaulle te betogen. Onder de manifestanten herken den we de oud-premiers Ramadier, en Mendès-France, de vroegere ministers Pi- neau, de huidige minister van Voorlich ting Gazier en nog vele anderen, die nu de rijen met de communistische kopstukken Thorez en Duclos onder de ogen van het volk op straat hadden gesloten. De optocht Gemeenteraden 1953 Aantal Tweede Kamer 1956 Aantal Provinciale Staten 1958 Aantal K.V.P K.N.P. (in 1953) P. v. d. A. Prot. Chr. Partijen V.V.D C.P.N P.S.P Overige lijsten Totaal 539.352 21.471 970.109 597.499 307.089 235.543 24.585 20.02 0.80 35.99 22.16 11.39 8.74 0.91 2.695.648 100. 579.611 20.08 1.139.254 572.495 321.511 221.596 52.312 39.46 19.83 11.14 7.68 1.81 2.886.779 100. 605.668 20.74 1.025.267 613.370 434.648 190.726 27.001 23.963 35.10 21.— 14.88 6.53 0.93 0.82 2.920.643 100. Gemeenteraden 1958 Aantal 605.971 20.59 971.832 585.280 510.317 164.044 38.353 67.106 33.02 19.89 17.34 5.58 1.30 2.28 2.942.903 100. leek overigens meer op een stille rond gang dan op een politieke betoging en bot singen met de politie, die zich op de ach tergrond der omringende zijstraten hield, zijn niet voorgevallen. De betoging bereik te zijn hoogtepunt op de Place de la Ré- publique, waar mannen in de gestreepte pakken der vroegere concentratiekampen de driekleur hesen aan het standbeeld, dat dit plein beheerst. Vliegtuigen vlogen de hele dag vrij laag over de stad met de klaarblijkelijke bedoeling de betogers te laten voelen, dat het leger ongeduldig be gon te worden. Intussen waren de socia listische leiders genoodzaakt tussen twee kwaden te kiezen en het lijkt toch wel, dat zij het minst kwade, De Gaulle, gekozen hebben. Opdracht Frankrijk staat op het punt zijn lot toe te vertrouwen aan een sterke man die na twaalf jaar wanbeleid weer orde op zaken moet stellen. Van zijn programma, zo dat al op schrift staat, weet niemand iets met zekerheid. Tussen de Kamerpresidenten en De Gaulle zou de afgelopen nacht echter de mogelijkheid zijn onderzocht van een tij delijk bewind van de generaal, die zich dan belasten zou met een regeling van de Al gerijnse kwestie en een hervorming van het staatsbestel. De autoriteit van De Gaulle steunt uit sluitend op zijn roemvol verleden op de historische diensten, die hij zijn land tij dens en na de oorlog bewezen heeft. Zijn eerste opgave zal zeker zijn de eenheid van de staat en het grondgebied weer te her stellen, de brug met Algerije te slaan en de rebelse generaals weer tot gehoorzaam heid aan het centrale gezag te dwingen. Die taak zal hij, zo mag worden gehoopt, vermoedelijk wel tot een goed einde kun nen brengen. Welke oplossing hem voor Algerije voor ogen staat, is onbekend, al mag men hopen, dat hij een einde aan de heilloze oorlog zal weten te maken door voor het Algerijnse volk tenminste enig perspectief te openen. Voor de rest tast men in het duister. Men kent zijn uiterst geringe geestdrift voor de Europese integratiepolitiek en voor het At lantische pact en gevreesd moet worden, dat op die twee gebieden De Gaulle's we- deroptreden in Parijs ingrijpende repercus sies teweeg zal kunnen brengen. In de rooms-katholieke Kamerfractie moet oud premier Robert Schuman, „de vader van Europa", zich gisteren over deze gevaren zeer verontrustend hebben uitgelaten. On bekend is eveneens, welke rol De Gaulle de partijen en het parlement denkt toe te bedelen, ofschoon ook op die punten opti misme nauwelijk gerechtvaardigd lijkt. Offer Wanneer door het falen van de demo cratie in Frankrijk een sterk bewind on vermijdelijk is geworden dan wordt de lei ding van het land toch zeker algemeen nog wel bij voorkeur aan De Gaulle toever trouwd. Hij was reeds eenmaal de redder van het vaderland, voor wie bijna iedereen het hoofd wil buigen, en hij is zeker niet uit het gebruikelijke hout van de gangbare dictators gesneden. Hij is geen machtswel lusteling en zijn onkreukbaarheid, en voor al zijn haast mystieke patriottisme, wordt zelfs door zijn vijanden niet in twijfel ge trokken. Niettemin zijn de meeste Fransen zich nu toch wel goed bewust, dat zij mis schien heel spoedig afstand zullen moeten doen van het hoogste goed, waarover een beschaafd volk beschikken kan: de tradi tionele vrijheden. Dat offer zullen zij De Gaulle, wanneer hij Frankrijk inderdaad opnieuw zou kun nen redden, desnoods misschien nog wel willen brengen. Doch wie staan er nu al rond en achter de generaal en wie zullen straks het roer van de 67-jarige De Gaulle over moeten nemen? Men herinnert zich al, dat ook na de bevrijding De Gaulle er vrij spoedig de brui aan heeft gegeven. Toen waren de republikeinse vrijheden echter gegarandeerd. Doch onder welke omstan digheden zal een volgende keer een over dracht moeten geschieden? Dat zijn zo en- het „Comité van openbaar welzijn" in Algerije ter beschikking staan. Tientallen militaire transportvliegtuigen staan ge reed om de paraat gehouden valscherm troepen, zo het nodig is, onmiddellijk naar Frankrijk over te brengen. Voor die massale vluchten zouden zich twee aanleidingen voor kunnen doen: Ten eerste de geringe kans, dat De Gaulle de nieuwe regering niet zal vormen. Dan zullen de samenzweerders van Algiers met hun medekomplottanten in Frankrijk, vooral in het zuiden, vrijwel zeker een mi litaire greep doen naar de macht in Parijs. In kringen der tegenregering in Algerije spreekt men reeds openlijk van „de reis naar de overkant". Men heeft trouwens al pamfletten over Zuid-Frankrijk uitgewor pen. Ten tweede wanneer De Gaulle op nor male weg aan de macht komt, houdt de tegenregering in Algiers zich gereed in te grijpen indien het verzet der linkse groe pen in Frankrijk tot ernstige moeilijkheden zou leiden. Algiers had gisteren voor het eerst sinds de geboorte van de „Comités van openbaar welzijn" een rustige dag zonder demonstra ties. Maar het geestdriftige amateurisme, dat velen hier aan het verzet uit de oorlog herinnert, blijft hangen. Deze stad vol bloemen, die zich koestert in verrukkelijk zonnig weer, is van onder tot boven behan gen met tricolores, lotharingse kruisen en V-tekens. En op de gezichten van de Fran sen hier, zelfs op de harde bruinverbrande tronies der parachutisten, ligt de haast vrolijke zorgeloosheid van mensen, die hun keuze hebben gedaan. Die vrolijkheid blijkt zelfs aanstekelijk te werken op de moham medanen, hoewel de verhalen over een FransMohammedaanse verbroedering op z'n minst sterk overdreven zijn. Die ver broedering beperkt zich tot handig georga niseerde en soms afgedwongen demonstra ties, waaraan slechts een bijzonder kleine minderheid van harte deelneemt. Huiveringwekkend De vastbeslotenheid van de Franse co lons en troepen in Algerije, het avontuur koste wat het kost door te zetten, is onge twijfeld waar. Men voelt haast sympathie voor het plotseling opgelaaide elan, maar gelijktijdig voelt men de sterkste twijfel aan de figuren, die het ontketend hebben. Want één ding is zeker: deze „spontane volksbeweging" is het resultaat van een samenzwering, die zorgvuldig en sinds lange tijd werd voorbereid. De samen zweerders hebben kans gezien het verlan gen naar de grote en sterke man, die de Franse politiek moet saneren, de bezorgd heid der Fransen in Algerije, en het onge duld van het leger, in een zeer gevaarlijke richting te kanaliseren. Het woord fascisme gaat wat ver, maar in het beleid en in de toon van Soustelle en zijn yrienden in de massale demonstra ties op straat doen zich huiveringwekkend bekende tendenzen voor. PARIJS (Reuter) In de wandelgangen van de Nationale Vergadering verluidt, dat de socialistische fractie besloten heeft een beslissing omtrent de houding van de frac tie inzake de machtsoverneming door gene raal De Gaulle uit te stellen. Het verzet der socialistische afgevaardigden hiertegen is de voornaamste hinderpaal op de weg van De Gaulles terugkeer. (AFP/Reuter) De socialistische fractie zal haar beraad tot vanmiddag, na de be kendmaking van de boodschap van presi dent Coty, uitstellen. Daarna zal de fractie onmiddellijk weer bijeenkomen. Een groep in de socialistische party onder leiding van Lejeune, oud-minister voor de Sahara, zou pogingen doen om de partij te bewegen tot wijziging van haar houding tegen De Gaulle's terugkeer naar de macht. Advertentie barteuorisstr: haarlem tel'13439 FERD. BOISTR 48 A'DAM TEL. 717162 FALCON NYLON REGENJASSEN kele beangstigende vragen, waardoor de Fransen, die zich over de toekomst van hun land ernstig beraden, op dit ogenblik be stormd worden. Beangstigende vragen, waarvoor men ook buiten Frankrijk op dit beslissende ogenblik in de geschiedenis der westelijke wereld moeilijk onverschillig zal kunnen blijven.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1