Rijkssaldo f 200 miljoen lager VenkcJe Panda in het Wilde Westen Verblifa-omzet verder vergroot; vooruitzichten niet ongunstig Minder zonnig weer Hïfuw Mantelcostuums li t Wereldnieuws 2 Weekstaat Nederlandsehe Bank 19.75 39.75 59.75 79.75 cModefuuih Nyma reserveert winstsaldo Goede resultaten 1957 Wederom verlies bij Ned. Indonesische Spoor Centraal Orgaan: Invoer in eerste kwartaal gedaald bij gelijke uitvoer Lager dividend „Twenthe" Geringe terugslag bij Palembang-Maasbracht KNR V-voorzitter Europese actie nodig tegen viagdiscriminatie en goedkope vlaggen Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Vvihcdk Bins Brandend Maagzuur met een of twee Bennies I Negen nieuwe leden der Koninklijke Akademie de sigaar van 't jaar 11 et. TocU ió Aet zo HERSEN- KRONKELS DONDERDAG 29 MEI 1958 TER AANVTJÏ TNQ van tic open-markt- portefeuille van do Nederlandsehe Bank is op 23 mei de boekvordering op de staat, Ingevolge de overeenkomst van 27 febru ari 1947, pro resto groot 100 miljoen, om gezet in schatkistpapier. Dit betekende het einde van een lange geschiedenis, die begon toen de bank in 1947 marken over nam van de Staat. Nadat de vorige week de bijzondere rekening van de balans der centrale bank is verdwenen, een mutatie die een min of meer inflatoire uitwerking kan hebben, is deze week de beurt geweest aan de boekvordering op de staat, die van 100 miljoen tot nihil is gereduceerd. Hier mee, zo constateert men in financiële krin gen, is een lelijke post uit de balans ver dwenen. In feite echter is er voor de staat niets veranderd. De 100 miljoen zijn overgeboekt naar de post „schatkistpa pier door de bank overgenomen van de staat" en deze schatkistpromessen kan de bank, wanneer zij wil, liquide maken. Dat dit reeds ten dele gebeurd is blijkt daaruit, dat de betrokken post, die aan vankelijk tot f 217 miljoen was gestegen door bijboeking van de vorenbedoelde 100 miljoen, thans nog slechts paraisseert met 137 miljoen. Door afgifte van promessen in de markt is hiervan dus 80 miljoen afge gaan. De banken blijken grif van de ge boden gelegenheid, die hun 3 percent ren te oplevert, gebruik te hebben gemaakt. Ook in ander opzicht vertoont de week staat enige opmerkelijke aspecten zoals bijvoorbeeld de vermindering met 200 miljoen van het saldo van het rijk, welke mutatie echter zonder nadere toelichting moeilijk te verklaren valt. Men vraagt zich af of het hier betreft de 200 miljoen die de staat zou hebben terugbetaald aan de Koninklijke Petroleum, uit hoofde van de transactie per 17 februari. Een ander belangrijk aspect van de weekstaat is het feit dat dollars omgezet zijn in goud. Im mers de goudvoorraad is toegenomen met 53 miljoen terwijl convertibele deviezen zijn gezakt met 47 miljoen. Het is een algemeen verschijnsel dat de centrale banken van het Europese continent sinds enige tijd de voorkeur geven aan goud bo ven harde valuta. Sinds 1 januari hebben zij in Amerika voor meer dan 1 miljard dollar aan goud opgenomen. De netto de viezenreserve is met 64 miljoen vermin derd, zodat goud en valuta tezamen nu 11 miljoen beneden het vorige totaal zijn gekomen, te weten op 4689 miljoen. Het is niet onmogelijk dat hierbij reeds reke ning gehouden is met het feit, dat de staat per 1 juni f 16 miljoen in New York moet ADVERTENTIE SPECIALE AANBIEDING I tegen ENKELE STUKS PRIJZEN in: KAMGAREN FANT.TWEEDS ENG. FLANELS HAARLEM GROTE HOUTSTRAAT 12 BEVERWIJK BREESTRAAT 38 Blijkens het verslag over 1957 van de Kunstzijdespinnerij Nyma n.v. te Nijme gen heeft de exploitatierekening 4.677.266 bedragen (v.j. 3.966.705). De afschrijvingen beliepen 3.267.356, inte rest en bijzondere baten 208.671. De re serve bijzondere voorzieningen werd ten laste van de verlies- en winstrekening met 200.000 verhoogd. In verband met de minder gunstige fac toren en de zwaardere liquiditeitseisen is de directie van mening, dat het belang van de onderneming en dat van de aan deelhouders door uitkering van een divi dend niet wordt gediend. Het saldo van de verlies- en winstrekening ten bedrage van 1.001.239 is derhalve in zijn geheel toege voegd aan een nieuw gevormde reserve voor diverse risico's (het saldo winst over 1956 beliep 475.144, waarover een divi dend werd betaald van 5 percent). De huidige produktie is voor geruime tijd vooruit door orders gedekt. Op het ge bied van de bandengarens leidde de ont wikkeling tot een produkt dat aan de mo derne hoge eisen voldoet en als zodanig in ternationaal is erkend. De afzetbasis geeft vertrouwen in een verdere opgaande ont wikkeling. Gezien de aard van het bedrijf, is de noodzaak van vergaande rationalisa tie, mede door modernisering, maar ook die van risicospreiding door toevoeging van nieuwe produkten aan het fabricage- programma, nog eens geaccentueerd. De aan deze ontwikkeling gepaard gaande kosten en risico's acht de directie onver mijdelijk, wil de onderneming gegrond vest zijn op een minder conjunctuurgevoe lige basis. Blijkens de winst- en verliesrekening van de n.v. Nederlands-indonesische Spoorweg maatschappij over 1957 bedroeg het ver- liessaldo in Ned. crt. 1.073.495, welk be drag ten laste werd gebracht van de alge mene afschrijvings- en reserveverrekening. Vorig jaar bedroeg dit verlies 891.165,—. Aan de vroeger reeds in uitzicht gestelde aanpassing van de jaarlijkse vergoeding aan de voortdurende waardedaling van de roepiah is ondanks herhaald aandringen ook dit jaar geen uitvoering gegeven, al dus het jaarverslag. Ten aanzien van de nationalisering van het bedrijf wordt ge zegd, dat de n.v. in deze voor beide par tijen toch zo belangrijke kwestie niets is opgeschoten. betalen op de dienst van leningen der We reldbank. Ondanks de geldruimte hebben sommi ge instellingen nog middelen nodig gehad, zodat de voorschotten met 12 miljoen zijn toegenomen. De biljettencirculatie heeft al een flinke ruk vooruit gemaakt. De aanwas beloopt niet minder dan 119 miljoen, zodat deze week reeds flinke op vragingen zijn verricht. De banken ver keren in een goede situatie. Hun saldo is met 9 miljoen verminderd, maar blijft nog ruim 35 miljoen boven het vereiste gemiddelde. De ultimo baart dus volstrekt geen zorgen. Andere saldo's zijn toegeno men van 87 tot 96 miljoen. De week staat laat opnieuw een verhoging zien voor het dekkingspercentage, dat opgelo pen is tot 83,96. Daggeld bleef 214 percent. In vergelijking met het eerste kwartaal van 1957 is de uitvoer in januari, februa ri en maart van dit jaar, naar waarde ge meten, nagenoeg gelijk gebleven. De to taalcijfers van in- en uitvoer (respectie velijk 3317 en 2924 miljoen gulden) in de eerste drie maanden van 1958 geven ech ter ten aanzien van het voorafgaande kwartaal een absolute daling te zien, die overigens voor het seizoen niet ongebrui kelijk is. Dit blijkt uit het verslag over het eer ste kwartaal 1958 van het Centraal Or gaan voor de Economische Betrekkingen met het Buitenland. Het bedrag van het invoer-overschot verminderde van 1219 miljoen gulden in het eerste kwartaal van 1957 tot 393 miljoen gulden over de hui dige verslagperiode, waarmee in nog ver sterkte mate de ontwikkeling werd voort gezet, die zich sedert de zomer van 1957 met betrekking tot de handelsbalans voor doet. De invoervermindering was vooral afkomstig van de zijde der grondstoffen, zoals granen, ruwe aardolie en tinerts, hetgeen een minder gunstige ontwikke ling genoemd mag worden. Wat de ex port betreft is er, zo zegt het verslag, al evenmin reden voor optimisme. Dank baarheid bestaat er dat de zuivelexport, ondanks de aanzienlijke moeilijkheden, dank zij de lage uitvoerprijzen, welke met name voor boter konden worden gemaakt, zelfs nog iets werd vergroot. Het is volgens het verslag duidelijk dat, wanneer de huidige tendensen in de inter nationale conjunctuur zich zouden door zetten, een van de primaire beleidstaken van de ovèrheid zal komen te liggen op het gebied van de export. Het centraal or gaan meent op dit ogenblik dan ook extra de aandacht van de overheid te mogen vragen voor eventuele repercussies, wel ke multilateralisatie van het betalings verkeer, afschaffing van swingkredieten, alsmede het afstand doen van middelen welke sedert de...tweede wsreldoerlog tot het arsenaal van de handelspolitiek wer den gerekend, op onze export vaq goede ren en diensten kunnen hebben. De beste dingsbeperking, de gang van zaken in In donesië en het teruglopen van de conjunc tuur onderstrepen nogmaals de noodzaak van een zeer actieve exportpolitiek, met name op het gebied der exportfinancie ring, der exportkredietverzekering en der voorlichting. Het bestuur van de n.v. Stoomspinnerij „Twenthe" te Almelo zal aan de komende aandeelhoudersvergadering voorstellen over 1957 een dividend uit te keren van 12 percent, waarvan 7 percent in contan ten en 5 percent in aandelen. Vorig jaar werd 12 percent in contanten alsmede 5 percent in aandelen ten laste van de agio- reserve uitgekeerd. In de algemene jaarvergadering van de n.v. Industriële maatschappij „Palembang" antwoordde de directie op de vraag of de gang van zaken in Indonesië risico's kan inhouden voor de financiële positie van het bedrijf in Nederland, dat zij speurt naar mogelijkheden om deze kwestie zo bevredigend mogelijk te regelen. Op een Indonesische combinatie had de n.v. per 1 sept. j.l. nog een vordering van rp. 900.000 in verband met de verkoop van het be drijf in Tegal. Transfers uit Indonesië wor den niet meer verwacht. Over 1956 werd geen transferabele winst gemaakt. Het be drijf te Palembang is van Nederland uit een onbestuurbaar object geworden. De afgelopen maanden hebben aange toond, dat het bedrijf te Maasbracht een geringe terugslag ondervindt. Een grote terugslag wordt echter niet verwacht. De vooruitzichten voor 1958 zijn minder goed dan die van 1957. In zijn rede voor de jaarlijkse algeme ne vergadering van de Koninklijke Neder landsehe Reedersvereeniging te Den Haag heeft de aftredende voorzitter, de heer W. Goudriaan, woensdag een weg uit de thans heersende impasse op het gebied van viag discriminatie en „goedkope vlaggen" wil len wijzen. Het feit dat praktisch de ge hele groep van traditionele maritieme lan den samenvalt met de categorie staten, welke thans besprekingen voert over een vrijhandelszone, zou volgens de heer Gou driaan de weg kunnen wijzen, die in de toekomst moet worden gevolgd. Onderlin ge afspraken zouden deze landen een zo danig sterke positie op onderhandelings- gebied kunnen verschaffen, dat staten, die door middel van viagdiscriminatie trach ten hun eigen vloten te bevoordelen, tot andere gedachten worden gebracht. Een eerste schuchtere poging in deze richting is reeds gedaan bij de onderhandelingen van de landen, verbonden in de zogenaam de Parijse Club, met Argentinië. Als deze gedachte ook bij de toekomstige partners der Vrijhandelszone veld zal winnen, zul len de discriminerende maatregelen, ge richt tegen deze Europese gemeenschap, volgens de K.N.R.V.-voorzitter spoedig tot het verleden behoren. Het uitbannen der viagdiscriminatie moet een onderhande lingselement zijn, waarmede desnoods het gehele verdrag staat of valt. Tegen het kwaad van de „goedkope vlaggen" zal een optreden moeilijker zijn. Men zou in het verband van de Vrijhan delszone afdoende maatregelen kunnen treffen, maar deze zouden van discrimi nerende aard zijn en daarom de strijd te gen de landen, die viagdiscriminatie toe passen, een stuk achterop brengen. De op lossing, aldus de spreker, zal hier gezocht moeten worden in het fiscale vlak en wel in een belastingstelsel dat, wat de scheep vaart betreft, rekening hout met afschrij vingen op basis van bedrijfseconomische principes en de mogelijkheid van belas tingvrije reservering in goede tijden, het zij voor toekomstige nieuwbouw, hetzij om aan een komende depressie het hoofd te kunnen bieden. De heer Goudriaan pleitte voorts met klem voor een terugkeer naar het vooroorlogse systeem: belastinghef fing uitsluitend over uitgekeerde winst. Europese papierconcurrentie De papier- en cellulose-industrie in Nederland, België, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië en West-Duitsland zes landen, die naar verwacht wordt, zullen toetreden tot de Vrijhandelszone van zeventien landen hebben om beschermen de maatregelen verzocht tegen haar concurrenten in Scandinavië en Oostenrijk, aldus heeft de Or ganisatie van de Westduitse Papier- en Cellulose- industrie te Bonn bekendgemaakt. Prof. Tinbergen Bij de uitgeverij John Hopkin in Baltimore is een boek verschenen van prof. J. Tinbergen van de Rotterdamse Economische Hogeschool. Prof. Tinbergen schreef dit boek, getiteld „The design of developement", toen hij van 1955 tot 1957 ad viseur van de Internationale Bank was. Zijn boek is de tweede publikatie van materiaal dat ge bruikt wordt op het Instituut voor Economische Ontwikkeling, dat in 1955 doör de Wereldbank werd opgericht als studiecentrum. Advertentie HET IS KWALITEIT Mokka Sticks NIEUW: Croquante wafel- staafjes met een pittige crèmevullingen een char mante verpakking. Prijs 85 cent. VERPAKTE BISCUITS... die zijn heerlijk f Evenals in 1956 heeft de gang van zaken bq de n.v. de Vereenigde Blikfabrieken in 1957 het vertrouwen in de toekomst van de onderneming bevestigd. De geldswaar de van de totale omzet is weliswaar slechts 2 percent hoger, maar in de blikemballage- sector is deze omzet aanmerkeiyk ge stegen. Inclusief de n.v. Electro Blikfa- briek te Leeuwarden, een volledige deel neming, bedraagt de omzetstyging in de blikemballagesector, inclusief aluminium- en plasticemballage, bijna 13 percent. De beperkt gebleven prysstijgingen in aan merking nemende, betekent dit dat ook naar hoeveelheid een bevredigende ver groting van de omzet is bereikt. Dat de geldswaarde van de totale omzet niet ver der is gestegen, is toe te schrijven aan een vermindering van de omzet in de özer- sector. De exploitatierekening was 4,1 mil joen (v.j. f 3,9 miljoen). Na afschrijvingen, diverse voorzieningen en reservering voor belastingen resteert een netto winst van 918.224 (v.j. 1.021.571). Voorgesteld wordt 9 percent dividend (onv.) over het onveranderde kapitaal van 7,5 miljoen. Voor modernisering en uitbreiding werd besteed 1.752.000. Door voortgaande ra tionalisering en opvoering der produktie verwacht de directie het hoofd te kunnen bieden aan de groeiende concurrentie. Het fabrieksgebouw te Rotterdam werd begin 1958 verkocht. Deze fabriek was moeilijk lonend te exploiteren. De hierdoor ont stane concentratie zal tot kostenbespa ringen leidden. De inkomsten uit de deelnemingen zijn bevredigend. Ook over 1958 wordt een be vredigende opbrengst van de deelnemingen verwacht. Het aantal werknemers was aan Advertentie In een handomdraai bent u van die schrij nende pijn verlost. Rennies zijn smakelijk, makkelijk in te nemen - gewoon laten smel ten op de tong -. Geen wonder dat die legioenen van zuurbrandlijders zweren bij Rennies, het ongeëvenaarde, meestgebruikte maagtablet over de hele wereld. Ja - Ren nies zijn een prachtmiddel en bo.vendien hygiënisch eri fettiakkelijk'verpakt öm' ih üw zak of handtas mee te nemen. De ontwikkeling van een gebied van hoge druk boven Duitsland heeft tot ge volg, dat de warme continentale lucht in Oost-Europa steeds verder naar het Oos ten wordt gedrongen. Terwijl dit hoge- drukgebied in de richting van Polen weg trekt, beginnen oceaanstoringen hun in vloed geleidelijk tot over West-Europa uit te breiden. Een depressie, die gisterochtend nabij de zuidpunt van Groenland lag, koerst naar het zeegebied nabij Schotland en Ierland. Een andere storing bereikte van ochtend de ingang van het Engelse Kanaal. Deze zal vermoedelijk naar Oost- Engeland gaan, terwijl het bijbehorende front morgen Nederland zal bereiken. Het weer krijgt daarom een meer veranderlijk karakter. Het wordt minder zonnig en plaatselijk wordt enige regen verwacht. WEERRAPPORTEN Vrydag 30 mei Zon op 4.28 uur, onder 20.47 uur. Maan op 17.54 uur, onder 3.03 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 30 mei Hoog water 1.01 en 13.34 uur. Laag water 8.56 en 21.38 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturenbulten en binnenland heden 5 neerslag in mm. morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. VtS ÜJS Den Helder onbewolkt z 10 0 Ypenburg licht bew. windst. 12 0 Vlissingen onbewolkt ozo 12 0 Eelde zwaar bew zzo 10 0 De Bilt onbewolkt zzo 10 0 Twente licht bew. zo 9 0 Eindhoven onbewolkt windst. 10 0 Vlv. Z.-Limb. onbewolkt zzo 11 0 Helsinki motregen zzw 19 13 Stockholm regen wnw 15 8 Oslo zwaar bew. windst. 18 0 Kopenhagen onbewolkt w 12 13 Aberdeen mist windst. 12 5 Londen regen windst. 18 1 Amsterdam licht bew. zo 16 0 Brussel licht bew. windst. 18 0 Luxemburg mist ono 16 2 Parijs licht bew. O 19 0 Bordeaux zwaar bew. windst. 20 0 Grenoble zwaar bew. windst. 18 0 Nice geheel bew. nw 22 0 Berlijn geheel bew. w 13 0,3 Frankfort mist ono 16 3 München zwaar bew. O 13 1 Garmisch P. half bew. windst. 12 1 Zürich geheel bew. no 15 3 Genève half bew. windst. 16 1 Locarno onbewolkt O 20 6 Wenen zwaar bew. nw 30 0,3 Innsbruck zwaar bew. ozo 18 1 Rome onbewolkt ono 28 0 Ajaccio zwaar bew. nnw 22 0 Madrid half bew. nno 24 0 Mallorca zwaar bew. windst. 25 0 Algiers onbewolkt zzw 23 0 74. Panda bette Jolliepops hoofd met een natte zakdoek, tot de knecht eindelijk mat de ogen opsloeg. „W-waar ben ik?" vroeg hij met zwakke stem, „w-wat is er ge beurd? O, mijn hoofd! Hoe kom ik hier, in deze deplorabele toestand, op de open bare weg te liggen?" „Weet je dat dan niet meer?" vroeg Panda verbaasd. „Nee, meneer Panda", antwoordde Jolliepop, ter wijl hij duizelend overeind ging zitten. „Het laatste, wat ik mij herinner is, dat ik een slok nam uit een fles met vloeibaar vuur. Van dat ogenblik af stopt mijn her innering. „Tjonge", zei Panda, „dus je weet niet meer, dat je met een troep ban dieten de bank hebt beroofd??en in brand gestoken? „Een bank beroofd en in brand gestoken?" herhaalde Jollie pop vol ontzetting, „maar dat is ijselijk! Hoe heb ik my zo kunnen misdragen? „Ja, het is anders helemaal niet iets voor jou, om zoiets te doen", beaamde Panda, „je moet maar nooit meer uit die fles drinken!" Wankelend en kreunend kwam Jolliepop overeind. „Laat ons heengaan, meneer Panda", sprak hij, „laat ons dade lijk heengaan, wat ik u bidden mag. Ik wens geen ogenblik langer te toeven in deze omgeving, die getuige is geweest van mijn gruwelijk wangedrag!" En met deze woorden liep hij op onvaste benen naar de postkoets, die op het punt stond te ver trekken. het eind van het jaar 2944 personen, 5 per cent minder dan eind 1956. De vooruitzichten zijn moeilijk te beoor delen. De afnemers hebben hun emballage- voorraden sterk ingekrompen. Dientenge volge is de orderportefeuille in de eerste maanden van 1958 aanmerkelijk lager dan een jaar tevoren. In de emballagesector kan inmiddels een opleving worden ge constateerd. Wat de gevolgen op langere termijn zullen zijn van de Europese inte gratie valt evenmin nog te overzien. Veel zal afhangen van de invloed die de Euro- markt zal hebben op de bedrijven van de afnemers. De voorzieningen in het bedrijf te Delft zijn voltooid. De produktiecapaci- teit voor plastic verpakkingen is uitge breid en ook op dit terrein verwacht de directie nog dit jaar een verdere omzet- vergroting. Bij Koninklijk Besluit zijn de benoe mingen bekrachtigd van de volgende nieuwe leden van de Koninklijke Neder landse Akademie van Wetenschappen: prof. dr. P. Hennipman, mr. Jaap Kunst, prof. dr. M. J. Langeveld, prof. dr. J. P. M. van der Ploeg o.p., dr. P. Polman o.f.m. en prof. dr. W. A. P. Smit tot gewoon lid; prof. dr. J. Jeremias, prof. dr. A. van Loey en prof. dr. A. Tarski tot buiten lands lid; en mevrouw J. E. van Lo- huizen-De Leeuw en prof. dr. I. L. Seelig- mann tot correspondent van de af deling Letterkunde. Prof. Langeveld zag in 1905 in Haarlem het levenslicht. Hij is hoogleraar in de pedagogiek aan de rijksuniversiteit te Utrecht en heeft zich vooral gewijd aan het klinisch-psychologisch onderzoek van kinderen. Hij is het enige buitenlandse lid der National Society for the Study of Education. Zijn wetenschappelijke publi- katies staan op een hoog peil en hij geniet nationale zowel als internationale ver maardheid. JAN TEULINGS UIT DIRECTIE VAN „ROTTERDAMS TONEEL" De acteur-regisseur Jan Teuhngs zicht bp medisch advies, moeten tei zal terug trekken uit de directie van Rotterdams Toneel. Het contact tussen Jan Teulings en Rotterdams Toneel zal nochtans blij ven bestaan, onder meer door het voeren van enkele gastregies. Advertentie Willem II Prince Sluit U aan bij zijn reeds talrijk gevolg. Rook 'm prince-heerlijk! Hittegolf. Het was dinsdag in Europa ner gens zo warm als in Hongarije. Het kwik steeg tot 97 graden Fahrenheit. 75 jaar was het in mei niet zo warm in Hongarije. Volgens de Hongaarse bladen wordt verwacht, dat de hitte golf nog enkele dagen zal aanhouden. Kans. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft met 208 tegen 166 stemmen en bij twee onthoudingen een wetsontwerp aangenomen, dat beoogt Alaska toe te laten als 49 ste staat tot de Verenigde Staten. Het ontwerp maakt een goede kans in de Senaat te worden aangenomen. Medaille. De president van het Hongaar se opperste gerechtshof, Domokos, is vervangen door dr. Mihaly Jahner-Ba- kos, een onbekende in communistische politieke kringen. De ministerraad gaf Domokos een medaille voor zijn werk en betuigde hem zijn dank. Onder Do mokos velden de Hongaarse rechtban ken strenge vonnissen over Hongaar se vrijheidsstrijders. Waarnemers in Wenen zijn verrast over zijn plotselin ge ontslag. Programma. De voorzitter van het Ame rikaanse programma voor kunstma nen dr. Porter heeft te Washington be kendgemaakt dat over ongeveer een maand een nieuwe poging zal worden gedaan een kunstmaan in haar baan te brengen. Voor dit jaar staan daar na nog vijf lanceringen van satellieten op het programma. Hij zei dat de der de trap van de neergestorte Vanguard raket kennelijk onder een te grote hoek met de aarde is afgevuurd, waarschijn lijk door een verkeerde „houding" van de tweede trap, op het tijdstip dat de laatste trap tot ontbranding kwam. Toverstaf. Te Shippingport in de Ameri kaanse staat Pennsylvanië, bij Pitts burgh, is een kernenergiecentrale voor de levering van elektriciteit uitsluitend aan particulieren en de industrie in be drijf gesteld. President Eisenhower deed dit van het Witte Huis uit met be hulp van een neutronen uitzendende „toverstaf", waarmee op bijna 500 ki lometer afstand in de centrale de stoom- schuif werd geopend. De capaciteit van de centrale is 60.000 kw. Bouw- en in- stallatiekosten bedragen in totaal 121 miljoen dollar. Inlichtingen. Volgens een voorlichtings blad van de Westduitse regering wij zen inlichtingen uit Zweedse bron erop dat de Russen bij Koningsbergen in Oost-Pruisen een belangrijke basis voor lange-afstandsraketten hebben aangelegd. Rondom Koningsbergen zou den bases voor vijf soorten Russische raketten zijn gebouwd. Doolhof. In het Waegidal in Schwyz (Zwit serland) is een ondergrondse gletsjer bedding ontdekt. De vereniging voor grotonderzoek van Oost-Zwitserland heeft een onderzoek ingesteld. Er blijkt een doolhof van gangen te zijn, waar van er drie zich verwijden tot grote hal len. Luchtbanen. Met ingang van 15 juni zal het luchtverkeer over de Verenigde Staten geleid worden via drie boven el kaar gelegen corridors van 65 kilome ter breedte. Controlestations op de grond zullen tussen de vliegtuigen een hoogteverschil van tenminste driehon derd meter en een afstand van tien mi nuten vliegen bewaren. De maatregel is genomen met het oog op de talrijke botsingen in de lucht van de laatste tijd. Alleen. De zestienjarige Ernest Green heeft als eerste neger het einddiploma van de centrale school van Little Rock gehaald. Honderd politieagenten in uni form en in burger stonden tussen de menigte die zacht mompelde toen Green met het diploma naar zijn plaats terugging. Green was niet vergezeld van zijn ouders, zoals de meeste ande re scholieren. Na het formele deel ver liet hij de school, de anderen achterla tend voor een gezellige avond. Vandaag zullen de laatste vierhonderd man schappen van de onder federaal be vel gestelde nationale garde van Arkansas bij de school worden terug getrokken. Draken. Louis Alvarez, oud zeventien jaar en Charles Horton, oud achttien jaar, zijn door een Newyorkse rechter we gens moord op Michael Farmer, een kreupele poliopatiënt veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf, met de bepaling dat er van gratie of verkor ting der straftijd geen sprake kan zijn voordat zij twintig jaar van hun straf tijd hebben uitgezeten. Alvarez en Hor ton waren lid van de bende „de Egyp tische draken". Twee andere leden van de bende werden veroordeeld tot vijf tien jaar gevangenisstraf. DE WAND van de grote hersenen is op grillige wijze geplooid, waarbij de win dingen van elkaar worden gescheiden door groeven. Ook het oppervlak van de kleine hersenen vertoont een dergelijke 'plooiing, zij het dan dat deze veel regel matiger is, omdat de windingen en groe ven alle nagenoeg in dwarse richting ver lopen en dus min of meer parallel zijn. In de beginperiode van het hersenonderzoek meende men aan deze kron- kels en windingen van de hersenen een bepaalde be tekenis te kunnen toekennen met betrekking tot de hersen functie. Of wat rondborstiger uitgedrukt: hoe meer kronkels de hersenen van iemand ver toonde, des te knapper moest hij zijn. In het spraakgebruik heeft deze opvatting nog steeds stand gehouden, want wanneer iemand bijvoorbeeld goed puz zels kan oplossen, is er altijd wel een an der in de buurt om te vertellen, dat de puzzelaar voor dat werkje „een aparte kronkel" bezit. Hoe aardig we de kronkel theorie ook vinden, zij is een volkomen miskenning van het wonderbaarlijke laby rinth dat wij hersenen noemen en waarin zich alle zenuwfuncties afspelen, vanaf de eenvoudigste kortsluitingsreflexen, tot de ingewikkeldste samengestelde processen, die de grondslag der psychische processen en verstandelijke overwegingen vormen. In dit zenuwcentrum, waar zenuwnetten, eindvoetjes van zenuwvezels op zenuwcel len, synapsen, zenuwcellen, banen, kernen en neuropylemen een onontwarbaar geheel vormen en waar miljoenen banen elkaar kruisen, weten de prikkels, die hierin doordringen, met feilloze zekerheid hun weg te vinden, zodat geen enkele prikkel die onze zintuigen treft 1 'erin verdwaalt, maar steeds de gewenste reactie te voor schijn roept. Zouden we in de bouw en functie van deze centra, die „zich aan de onderzoeker openbaren als een onafge broken reeks onbegrijpelijke wonderen" (prof. G. van Rijnberk) kunnen volstaan met de opmerking dat één van onze kun digheden gekoppeld is aan een kronkel of winding van de hersenwand? Afgezien van deze over wegingen, die een dergelijke visie onmogelijk maken, blijkt uit oppervlakkige beschou wing van de hersenen van verschillende diersoorten, dat de windingen op geen enkele wijze met de intellectuele samenhangen. De rijkdom aan van paardenhersenen is functie windingen groter dan die van mensenhersenen, en wie wel eens een afbeelding heeft gezien van de hersenen van een dolfijn, zal wan neer hij uitsluitend op de windingen en groeven af gaat moeten erkennen, dat dit dier over heel wat meer verstand moet beschikken dan de mens. Uitermate kron kelig doen zich ook de olifanten-hersenev voor. Kortom, bepalend voor de hersen- prestaties is niet het aantal hersemuin- dingen, maar h:t aantal cellen die prikkels ontvangen en doorgeven en door samen werking denken, voelen en wat al niet meer mogelijk maken. Groeven aan het binnenoppervlak van prehistorische sche dels geven aan paleontologen soms echter wel nuttige aanwijzingen. Daarover een volgende keer. H Pétillon (Nadruk verboden).

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2