Velsenaartjes gaan zeepkisten berijden en hutten bouwen Mogelijkheid van lening tot 3.7 miljoen opent nieuwe perspectieven 1 I hittj w ilderom» Katholieke Schoolraad vraagt steun voor sociaal onderzoek Visserij-varia r THALIA Havenberichten ^Brieven aan de redactie DONDERDAG 29 MEI 1958 9 URGENT INVESTERINGSPLAN VELSEN Aan centraal kantorenpand en tweede kantoor voor gas en water zou begonnen kunnen worden Nieuwe reddingboot voor Egmond aan Zee Voor f 98.100 Mavemschool in Duinwijk Advies om katholiek opbouwwerk te steunen Geluiddempende wand om kleuters van kinderen te „scheiden" Velsens raad dinsdag bijeen VELE HOOGTEPUNTEN IN VELSER JEUGDWEEK Burgerlijke Stand van Velsen Ligplaatsen voor coasters niet ideaal in IJmuiden Motortrawler „Dirkje" na verbouwing terug A. H. Munnik 40 jaar bij Van Gelder IJmond-handballers weer thuis Velsen leent 4 miljoen DE VOLGENDE dringende posten onder meer de bouw van het centrale kantorenpand zullen, indien de raad van Velsen zijn goedkeuring hieraan geeft, uit de leningen tot een totaal van 3.797.000 gefinancierd worden. Deze lijst is dus te beschouwen als een „urgentieplan" over het bestaande gemeentelijke investeringsplan heen: zij vermeldt dus de projekten, die zonder uitstel tot stand dienen te komen. Verplaatsing van het bestaande en in richting van een nieuw woonwagenkamp (eventueel in gemeenschappelijke regeling met Beverwijk en Heemskerk) 122.000. Opmeten en in kaart brengen van de gemeente 63.150. Kapitaalverstrekking aan het waterlei dingbedrijf: bouw secundair pompstation, filterinstallatie en reinwaterkelder te Sant poort 630.000; brandblus- en reddings middelen 110.000; brandkranen 10.000; buizennet 170.000; watermeters 40.000; onderzoek waterwinning 10.000. Nieuwe nevelspuit Kapitaalverstrekking aan het bedrijf bad-, was- en zweminrichtingen 4.200; Kapitaalverstrekking aan de „Woning stichting Velsen" (voor apparatuur en materieel) 4.500; Kapitaalverstrekking aan het bedrijf reinigings- en ontsmet- tingsdienst (ondermeer bad- en kleed lokaal) 44.000; 4 zandstrooiers 28.000; sneeuwploeg 3.000; een nevelspuit ƒ300, en 'n vrachtauto met laadbakken 27.000, totaal 140.700. Wegverbeteringen Kapitaalverstrekking aan het bedrijf openbare werken tot 38.400. Kapitaal verstrekking aan het plantsoenbedrijf tot f 7570. Aanleg enz. van wegen, straten, waterlossingen, enz.: profielverbetering HagelingerwegBroekbergenïaanHoofd straat (kruispunt); reeds toegestaan 64000, uitgegeven 6000, dus nog te financieren ƒ58.000; verbreding Hagelingerweg en aanleggen aansluitende wegen op viaduct v. d. Vondellaan, toegestaan 200.000, uit gegeven t/m 1957 rond 199.000, nog nodig f 1000; voortzetting van deze werkzaam heden in 1958 135.000 (ondermeer door trekking Waterloolaan, aansluiting op Zeeweg c.a., toegestaan f 409.000, uitge geven 153.000, nog beschikbaar 256.000, waarvan in 1958 benodigd 182.000. Ver bindingsweg halte Driehuis-Westerveld naar halte Driehuis (zuid), toegestaan 66.000 uitgegeven 1000, dus nodig 65.000; uitbreiding rioolwaterzuivering, waarvan reeds is toegestaan 1.213.000 en waarvan in 1958 benodigd zal zijn 350.000 oversteekplaatsen Lange Nieuwstr. 5500; verbetering Stationsweg 30.000. Werkzaamheden voor het grondbedrijf: aanleg wegen en riolering in „Duinwijk" De nieuwe motorstrandreddingboot „Ubbo" voor het reddingstation der Ko ninklijke Noord- en Zuidhollandsche Red ding Maatschappij te Egmond aan Zee zal woensdag in dienst worden gesteld. De „Ubbo" zal de motorstrandreddingboot „President Steyn" vervangen. Deze ver huist naar Wijk aan Zee. De daar gesta tioneerde motorstrandreddingboot „Alba tros" zal uit de vaart worden genomen. De bouw van de Ubbo is mogelijk ge worden uit een daarvoor gedane schenking aan de K.N.Z.H.R.M. Het schip is gebouwd bij de firma gebroeders Taat te Katwijk aan Zee. Het is 10.30 meter lang, 2.85 me ter breed, uitgerust met een dieselmotor van 60 pk kan het schip maximaal 7.3 zee mijlen per uur lopen. Advertentie WARM WEER? Heerlijke vruchtengebakjes voor bos en strand Verpakte sportcake'jes H Gevulde koeken, spritsen enz. EMERIAAN 8B, UMUIPEN. TElEFOPti 5SM' De goal en Do Gaulle Op een braakliggend terreintje speelden jongens uit de buurt, zeer verhit een voetbal-„metsje", 'k Heb ze, stiekum, daar begluurd. „Joh, geef af die bal, je pingelt veel te lang, straks bê je 'm kwijt!" Met hier niet te noemen termen hoorde 'k menig zulk verwijt. Maar zij speelden verder vreedzaam, met de „knikker" van vriend Jan. „Heerlijk", dacht ik, „is het leven als je zó genieten kan." Doch het bleek een korte vreugde, dra ontstond er narigheid. Vuisten werden wild geheven 't Werd een rauwe, woeste strijd. 'k Ging mij met de zaak bemoeien, en betrad het strijdtoneel, waar 'k na veel geduldig vragen de oorzaak hoorde van 't krakeel. Pietje eiste met veel nadruk, dat zijn goaltje werd geteld. Maar Jan schreeuwde: „Buitenspel, man!" En verliet toen kwaad het veld. Kleintjes knokken om een „goaltje", groten vechten om De Gaulle. Hoe je 't woord schrijft, och, wat geeft het: Ik vind het maarapekool! CHARLES MOLENKAMP voor 135.000 en andere werkzaamheden tot een totaal van 370.500. Speelplaatsen Aanleg speelterrein in het Gijzenvelt- plantsoen 68.900) en aanleg van diverse andere speelterreinen 50.000. Kapitaalverstrekking aan de gemeente lijke dienst voor sociale zaken ƒ21.360 en kapitaalverstrekking aan het gasbedrijf, ondermeer voor een tweede hulpkantoor gas en water 44.000, een gashouderver warming 85.000 en uitbreiding straatver lichting 100.000. Voor het buizennet is zelfs 170.000 uitgetrokken. Voor de bouw van een politiepost in Santpoort is toegestaan rond 122.000 en verwerkt 7400, zodat nog nodig is 115.000. Voor de aanleg van groenstroken en plantsoenen wordt gerekend op 107.365 en tenslotte wordt 600.000 nodig geacht voor de bouw van het centrale kantoren pand, dat in totaal 3.600.000 gaat kosten. Eindelijk op urgentielijst Door de minister van O. K. en W. is na herhaald aandringen van het Velsense gemeentebestuur, op de urgentielijst kleu terscholen 1958 opgenomen de bouw van een drieklassige openbare kleuterschool (semi-permanent) in het plan „Duinwijk" te IJmuiden. De stichting van deze school is dringend noodzakelijk zeggen B. en W. In dit uit gestrekte woongebied is slechts één open bare kleuterschool aanwezig, welke over bevolkt is. Talrijke leerlingen moeten wor den afgewezen, terwijl in dit gebied nog een groot aantal woningen in aanbouw is. Nu onder de huidige omstandigheden geen urgentieverklaring voor permanente bouw kan worden verkregen, zien B. en W. in de stichting van een noodkleuter- school, systeem „Mavem", de enig-mo gelijke oplossing om in het gebrek aan schoolruimte te voorzien. Zij stellen de raad voor te besluiten: tot de bouw van een drieklassige open bare kleuterschool, systeem „Mavem" aan het Pleiadenplantsoen te IJmuiden en voor de aankoop, plaatsing en inrichting van deze school een krediet te verlenen van 98.500. Ook aan Velsens raad Door de Stichting Opbouw Katholiek Kennemerland is aan de gemeenteraden van Velsen, Beverwijk en Heemskerk het verzoek gericht om een subsidie voor een structuuronderzoek. Het Adviescollege heeft een aanvraag om subsidie van de Stichting Opbouw Ka tholiek Kennemerland te Beverwijk ter gedeeltelijke bestrijding van de kosten van een regionaal sociaal-wetenschappe lijk onderzoek over het jeugdvraagstuk in het dekenaat Beverwijk terdege onder zocht en besloten een aanbeveling tot de raden van Velsen, Beverwijk en Heems kerk te richten om de aanvraag in te willi gen. Met dien verstande, dat het benodig de subsidie van 8000,— over deze ge meenten wordt omgeslagen. Ten laste van Velsen komt dan maxi maal 2600. Het Velsense college van B. en W. stelt zich op het standpunt, dat het door de raad te nemen besluit uiteraard conse quenties zal hebben ten aanzien van soort gelijke verzoeken van andere instellingen op levensbeschouwelijke grondslag. B. en W. stellen voor overeenkomstig de aanbeveling van het Adviescollege te be sluiten en een krediet van 2600,-- hier voor te verlenen. Het bestuur van de Vereniging tot op richting en instandhouding van Christelij ke kleuterscholen te Santpoort heeft inge volge de Kleuteronderwijswet de gemeen telijke medewerking verzocht voor het aanbrengen van een geluiddempende wand in de kleuterschool aan de Irissen- straat aldaar. Door het ontbreken van een speellokaal in deze school ondervindt de in hetzelfde gebouw ondergebrachte lagere school last van de in het aangrenzende lokaal der kleuterschool verblijvende kleuters. De aanvraag voldoet aan de wettelijke eisen, zodat B. en W. de raad voorstellen de gevraagde medewerking te verlenen. Voor de openbare vergadering van de raad der gemeente Velsen op dinsdag 3 juni te 19.30 uur, ten gemeentehuize is de volgende agenda samengesteld: Ingekomen stukken. Ingekomen zijn: een beroepschrift van de heer E. de Vries te Haarlem tegen de weigering van een bouwvergunning (in handen van Burge meester en Wethouders om advies); een verzoek van mevr. IJ. Visser-Kuperus om haar ontslag te verlenen als hoofdleidster aan de kleuterschool „de Duinkrekels" te IJmuiden; een verzoek van mej. B. van Loenen om haar ontslag te verlenen als kleuterleidster aan de Jan Campert-kleu- terschool te IJmuiden en een afschrift van een aan B. en W. gezonden bezwaarschrift van bewoners van de Linnaeusstraat en omgeving tegen het verlenen van een bouwvergunning. Investeringen. Aangaan van geldleningen. Aankoop van een grond- strook te Santpoort. Verkoop van grond te IJmuiden. Herstellingen aan het pand To renstraat 6 te Velsen. Aangaan van een grondruiling met de staat der Nederlanden ten behoeve van verbreding van de rijks wet no. 9. Voorlopige goedkeuring van een plan tot onteigening van grond te Driehuis. Aanleg van de wegaansluitingen ter ver binding van de ten noorden van het r.k. kerkgebouw te Velsen (noord) liggende weg met de Grote Hout- of Koningsweg en met de Wijkerstraatweg. Verpachting van grond te Driehuis. Plantsoenaanleg nabij de Elout van Soeterwoudeschool. Krediet voor de bouw van een drieklassige open bare kleuterschool aan het Pleiadenplant soen te IJmuiden. Subsidie-aanvragen Stichting Opbouw Katholiek Kennemer land. Subsidie-aanvrage Vereniging „Ka tholieke Schoolraad IJmond". Wijziging van het getal wekelijkse lesuren gedurende hetwelk in het jaar 1958 vakonderwijs wordt gegeven aan de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs en benoeming van twee onderwijzeressen aan de Water- vlietschool te Velsen (noord). WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Door de vereniging „Katholieke School raad IJmond" in Beverwijk, is aan de ra den van Velsen, Beverwijk en Heemskerk een aanvraag om subsidie gericht ter ge deeltelijke bestrijding van de kosten, die verbonden zijn aan een regionaal sociaal wetenschappelijk onderzoek betreffende het onderwijs in de IJmond. Hieromtrent heeft het Velsense college van B. en W. advies ingewonnen bij het IJmond-Adviescollege. Dit college gaf de volgende aanbeveling hieromtrent: DE VELSENSE JEUGDWEEK, die van zaterdag 31 mei tot en met zaterdag 7 juni de jongelui van onze gemeente de gelegen heid zal bieden op demonstratieve manier iets van hun kunnen aan het volk te tonen zal ongetwijfeld tot een climax gedreven worden in een huttenbouwwedstrijd op woensdag en een zeepkistenrace op de slui tingsdag. De wedstrijd in het bouwen van primi tieve onderkomens vindt blijkens de aan kondiging plaats op het B.I.M.IJ.-terrein nabij het marktplein; de zeepkistenparade waaraan een behendigheidsrit verbonden is zal aan de Heerenduinweg worden gehou den. Het is de bedoeling dat jongens en meis jes van 8 tot en met 14 jaar van zelf mee gebrachte materialen stokken, palen, latten, oude kleden, oude doeken, hout, touw, spijkers en aanverwante artikelen een zo getrouw mogelijk nagebootste hut bouwen. Aan elk onderkomen mag door twee tot drie personen gewerkt worden. Het bestuur van de Velser Jeugd Cen trale stelt de volgende eisen aan zeepkis tenauto's. De „car", die uiteraard op vier wielen behoort te staan, dient door mid del van de twee voorste wielen bestuur baar te zijn en zal ook van een opbouw voorzien moeten zijn. De berijder zal zich voorts „reglemen tair" moeten tooien met een valhelm waar voor ook een omgekeerde vergiet of een keukenpan, zoals de organisatoren voor stellen, gebruikt kunnen worden. Er zal gereden worden in koppels: één rijder en één duwer. Het programma Zaterdag 31 mei: 4 uur: Openingsdefilé Marktplein te IJmuiden door jeugdver enigingen. Aanbieding van de V.J.C.- vlag. Korte mars door IJmuiden. Maandag 2 juni: 8 tot 11 uur: Marktplein IJmuiden: Jeugd en dans. Openbaar dansen met demonstraties stijldansen en volksdansen, m.m.v. een dansorkest en de volksdansgroep „Zo is er maar een tje". Algehele leiding heeft dansleider J. Stol. Dinsdag 3 juni: 8 uur: Patronaat, IJmui den: Jeugd en muziek. Optreden van Tamboer- en Pijpercorps Chr. Gymn. vereniging, Jeugdorkest Chr. Fanfare korps „Wilhelmina", Jeugdorkest Velser Accordeonvereniging, Jeugdorkest IJmui- dens Room, Jeugdzangkoor: De Jonge Stem, Muziekgroep De Tunnelboys, C.J. M.V. Muziekensemble Die Rooiroks. Woensdag 4 juni: van half 2 tot half 4: huttenbouwwedstrijd, 814 jaar, B.I. BEVALLEN: B. Dorreboom-Van 't Hof, d., Lan ge Nieuwstraat 139, IJmuiden; A. Tjeertes-Zomer, d., Vechtstraat 75, IJmuiden; M. C. Roelofs-Van den Boogaard, d., Fazantenlaan 2, IJmuiden (o.); A C. Duin-Duijn, z., Schulpweg 77, Velsen (nrd.); Chr. A. de Rooi)-Coster, z., Meeuwenlaan 25, IJmuiden (oost): W. L. Zwart-Wijnen, d., Gra- hamstraat 96, IJmuiden; L. J. de Niet-Peters, z„ Le Mairestraat 6, IJmuiden (oost). M.IJ.-terrein nabij Marktplein. Vanaf 4 uur tot 10 uur: Jeugdweek-Jamboree. Demonstraties door Padvinders- en Pad- vindstersgroepen op B.I.M.IJ.-terrein na bij Marktplein, m.m.v. de N.P.V.-band en de N.P.G.-band. Donderdag 5 juni: tpssen 7 en 9 uur: Een volksdansgroep treedt op verscheidene punten in de gemeente op en nodigt het publiek uit mee te dansen. Vrjjdag 6 juni: 8 uur: Park Velserbeek achter Theeschenkerij opvoering van de kinderoperette „Sprookjesmelodie" door de kinderoperettevereniging V.I.D.E.S. Zaterdag 7 juni: van half 2 tot half 4: Zeepkistenauto-parade met behendig heidsrit (814 jaar) aan de Heerenduin weg te IJmuiden. Half 9: Sluiting Jeugd- week met fakkeloptocht, vanaf Cultureel Centrum naar B.I.M.IJ.-terrein nabij Marktplein. Kamer van Koophandel bijeen De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en omstreken kwam woensdagmiddag in de vergaderzaal van de Sociale Afdeling van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens te IJmuiden ter vergadering bijeen. De agendapunten ont lokten weinig discussie. Het meest be langwekkend waren de mededelingen, waaruit onder meer bleek, dat het Konink lijk Zeemanscollege „De Groninger Een dracht" in december van het vorige jaar had verzocht de mogelijkheid te onderzoe ken om kustvaarders in een van de bui tenhavens van IJmuiden ligplaats te la ten kiezen, zulks ten behoeve van het pro vianderen en het wisselen van bemannin gen. Ir. Tromp en de secretaris van de kamer hebben deze aangelegenheid ter plaatse besproken. Men concludeerde dat de ligplaatsen voor .coasters niet ideaal zijn, maar er werd tevens aan toege voegd, dat en dit is een verheugende mededeling er plannen bestaan een be tere ligplaats te maken in de buitenhaven nabij de Zuidersluis. De kermiskwestie in Haarlem, waarover wij reeds in onze Haar lemse editie uitvoerig berichtten, dook eveneens in de mededelingen op. Tot slot kwamen er nog enige benoe mingen aan bod. Tot lid van de Commis sie voor het Onderwijs en van de Plaatse lijke Commissie van Toezicht p het Mid delbaar Onderwijs te Haarlem werd mr. J. C. Droste benoemd. Leden van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs in Beverwijk werden drs. L. A. Pennock en de heer Th. W. Reijnders jr. Evenals in voorgaande jaren werd de heer J. W. van der Velden uit Beverwijk als gecommiteerde bij het eindexamen van de plaatselijke handels avondschool aangewezen. Plaatsvervan ger is zijn stadgenoot de heer N. J. Wel kers. Bij de rondvraag kwamen geen be langrijke zaken meer aan de orde. „In de vergadering van het Adviescol lege voor het IJmondgebied van 25 februa ri is een aanvraag behandeld om subsidie van de vereniging „Katholieke School raad IJmond" te Beverwijk, ter gedeelte lijke bestrijding van de kosten, verbonden aan een bovengenoemd regionaal sociaal wetenschappelijk onderzoek in de IJmond. Het Adviescollege heeft besloten een aanbeveling tot de raden van '''eisen, Be verwijk en Heemskerk te richten om de aanvraag in te willigen met dien verstan de dat de aangevraagde subsidie van 5.000.- per hoofd van de bevolking bere kend naar de toestand op 1 januari 1958 over de IJmond-gemeenten wordt omge slagen. Het ten laste van Velsen komende aan deel in het subsidie zal maximaal 2.990,85 bedragen. Het college stelt zich op het standpunt, dat het door de raad hierover te nemen besluit uiteraard consequenties met zich meebrengt ten aanzien van soortgelijke aanvragen van andere schoolrichtingen, die op dit gebied werkzaam zijn. Voorts heeft het Adviescollege zich uit gesproken voor een door het Dagelijks Be stuur aan het Nederlandsch Economisch Instituut te verstrekken opdracht tot het instellen van een kwantitatief onderzoek met betrekking tot de planning in het al gemeen van nieuwe schoolruimte in de IJmond, opdat in deze een volledig inzicht worde verkregen. B. en W. stellen de raad voor overeen komstig deze aanbeveling te besluiten en het benodigde krediet ter beschikking te stellen. De werkers aan de haven en.op de sche pen lieten woensdagmiddag tegen twee uur even het werk rusten toen de motortrawler Dirkje RO. 53 in IJmuiden arriveerde. Het schip hebben ze van november af in de marktberichten gemist omdat de „Dirk je" toen naar Scheveningen overgebracht werd om daar bij de Scheveningse Sleep- helling Mij. een grote verbouwing te on dergaan. Bemanning en rederij, de Visserij Mij. Piscator n.v. onder directie van de heer J. van Noort, kunnen terecht trots zijn op de vernieuwde „Dirkje". In 1934 is deze motortrawler als vierde schip na de Antje, Betje en Claesje nieuw in de vaart gekomen na door de Werf Jan Smit Cnz. in Alblasserdam te zijn ge bouwd. Oorspronkelijk was het vaartuig uitgerust met een 500 pk. Bolinder motor, waarmee het tijdens de oorlog heeft ge varen in geallieerde dienst. Enkele jaren geleden werd deze motor vervangen door twee nieuwe Bolnesmotoren, elk 350 pk. Kort daarna werd ook de Claesje RO. 46 daarmee uitgerust. De visserij Mij. Piscator is de eerste motortrawlerrederij in ons land en tevens de eerste visserijmaatschappij die haar schepen heeft uitgerust met radio-telefo- nie. In een tijd waarin vele nieuwe sche pen aan de vissersvloot worden toegevoegd die speciaal erop ingesteld zijn om tonnen te laden om de gevangen haring te kaken en te zouten en daartoe over een ruim werkdek moeten beschikken slaat de „Dirkje" geen slecht figuur. De „Dirkje" zal thans dan ook aan dit bedrijf mee kun nen doen. Het schip werd met ruim 5 me ter verlengd waardoor de grootste lengte thans 44.70 m. bedraagt, de lengte tussen de loodlijnen 41.81 m. De br. inhoud is van 234 reg. ton gekomen op 322 reg. ton. Voorts is op het achterschip een geheel nieuw dekhuis met stuurhut geplaatst en is de bakboordzijde dichtgebouwd waardoor een enorme overdekte ruimte is ontstaan, waarin messroom, kombuis, wasgelegen heden en de schacht motorkamer zijn on dergebracht In het visruim is ook een ton- nenruim aangebracht alsmede een koel installatie. Op de brug treft men de mo dernste navigatiemiddelen aan. Het zusterschip, de Claesje RO. 46, be vindt zich nog in Scheveningen om op dezelfde wijze verbouwd te worden. De Dirkje zou heden ter visserij vertrekken onder schipper J. Klinkenberg. Voor de heer A. H. Munnik en z(jn fa milie was het woensdag wel een bijzon dere dag wegens zijn veertigjarig arbeids- jubileum bij de Koninklijke Papierfabrie ken Van Gelder Zonen n.v. en zijn af scheid van dit bedrijf, dat met zijn jubi leum samenviel. De heer Munnik, die vergezeld was van zijn echtgenote en kinderen werd in aan wezigheid van de bedrijfsdirecteur, de heer J. H. Smidt van Gelder jr., des morgens op het Velsense gemeentehuis ontvangen door burgemeester mr. M. M. Kwint. Met een van erkentelijkheid getuigend toe spraakje voor de langdurig betoonde trouw, deelde de burgemeester de jubila ris mede, dat hem de koninklijke onder scheiding van de zilveren eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nas- sau was toegekend, waarna de versier selen werden opgespeld. In het directiekantoor waren voor de huldiging van de werkbaas der papierfa briek ook aanwezig de h ren ir. R. v. d. Ende, bedrijfsingenieur van de papierfa briek, J. de Vries, produktiechef en W. Fons, staffunctionaris. De heer Smidt van Gelder herinnerde er aan, dat de heer Munnik eigenlijk 48 jaar geleden zijn loopbaan aan het bedrijf al was begonnen, maar een tweetal jaren ander emplooi had gevonden, waardoor hij nu nog juist zijn veertigjarig jubileum kon vieren. Vervolgens bepaalde de directeur zich tot deze loopbaan, die langs alle ma chines leidde en de jubilaris wegens zijn bekwaamheid op nog jonge leeftijd tot werkbaas deed promoveren. Hoewel, deze taak niet altijd even gemakkelijk is ge weest en in de loop van de jaren de hoe danigheid van deze functie wel zeer is ge wijzigd, kon de heer Smidt van Gelder ge tuigen van de energieke kwaliteiten van de jubilaris, die bovendien gevoed werden door een goede gezondheid. Hij dankte de heer Munnik voor zijn vele verdiensten voor het bedrijf, temeer nu dit jubileum gelijktijdig een afscheid wegens pensio nering betekende en bood voor de lang durige bewezen trouw namens de Maat schappij voor Nijverheid en Handel het vererend getuigschrift en de grote zilveren legpenning aan. Als huldeblijk van de di rectie ontving de jubilaris een gouden armbandhorloge en de draagmedaille van de pas verworven koninklijke onderschei ding. Een schriftelijke gelukwens van de hoofddirectie en een telegram van de oud- bedrijfsingenieur, thans hoofddirecteur ir. T. F. Hubrecht werden eveneens overhan digd. Ter gelegenheid van het afscheid kreeg de heer Munnik het fraaie herinne ringsbord en ontving zijn vrouw een foto in lijst van haar man „bij zijn werk". Aangezien de jubilaris van een verdere huldiging van het bedrijf had afgezien, ontving hij 's middags in zijn woning aan de Van Rijswijkstraat een deputatie van papierfabriekbeambten. Namens de be ambten van het gehele bedrijf kon ir. R. v. d. Ende hartelijk dank zeggen voor de prettige samenwerking en een wel ver diende rustperiode toewensen onder aan bieding van een enveloppe. Behalve veel fleurige attenties, waaronder van de di rectie, mocht de familie Munnik in haar woning vele persoonlijke gelukwensen in ontvangst nemen, die tevens een hand druk ten afscheid inhielden. Bijna waren de vijfendertig leden van de handbalvereniging „IJmond" er in ge slaagd van hun vierdaagse reis naar de Duitse plaats Bad Homburg een vijfdaag se reis te maken, aangezien zij pas in de vroege morgen van woensdag terugkeer de na zaterdagmorgen in alle vroegte uit IJmond te zijn vertrokken. De reis gold als tegenbezoek aan de sportvereni ging Bad Homburg, die in Velsen en Be verwijk tijdens de paasdagen de gast was van „IJmond". Een voorspoedige autobusreis bracht de IJmonders in vrolijke stemming via Keu len, Bonn en Koblenz zaterdagavond om zeven uur op de plaats van bestemming, 20 km. van Frankfort, waar de Duitse vrienden hun opwachting maakten en een welkome warme maaltijd aanboden. De officiële ontvangst werd geopend •door de heer Ehrhardt, voorzitter van Bad Homburg, die in een langdurige toe spraak met herinneringen aan de ont vangst in Velsen, een hartelijk welkom uitsprak. Namens het gemeentebestuur vertolkte de heer Paesler de gevoelens van hartelijke genegenheid jegens de Hol landse gasten om vervolgens een prach tige ets van de stad aan te bieden. Als vertegenwoordiger van het Kurhaus-be- stuur overhandigde de heer Gunkel alle gasten een fraaie map, waarin zich foto's en bijzonderheden van de bezienswaar digheden van Bad Homburg bevonden. De heer W. Siebers voorzitter van „IJmond" uitte zich in zeer dankbare'be woordingen voor deze onverwacht groot se ontvangst en de geschenken, waarna de avond na de kennismaking met de „pleegouders" in een zeer gezellige stem ming werd doorgebracht. Zondag werd het handbaltoernooi ge houden, dat door de gastvrouwe was ge organiseerd en waaraan IJmond met een dames- en een herenelftal aan deelnam. De organisatie liep prima, maar de on verwachte zomerwarmte (er werd een temperatuur van 30 graden in de Taunus gemeten) alsmede het zeer harde terrein, speelden de IJmonders kennelijk parten in deze wedstrijden. Van de vier gespeelde wedstrijden brachten de IJmond-dames het tót een een-een gelijk spel tegen Grün Weiss uit Frankfort. De overige wedstrijden gin gen verloren. De sterke toernooi-bezetting had overigens ook haar invloed op de re sultaten, want zo speelden de dames on der andere tegen Vorwarts, dat in 1956 het Duitse dameshandbalkampioenschap behaalde. De heren van IJmond brachten het ook slechts tot één gelijk spel (3-3) tegen Bad Homburg. Een groot bal in het historische Jagdschloss besloot 's avonds de geslaagde sportdag. Veel belangstelling was er van de IJmon ders maandagmorgen voor de wandeling door de stad en het fraaie Kur-park en de speelbank, 's Middags genoten de gasten van een rondrit door het mooie Taunusge- bergte en van het prachtige uitzicht van de 900 meter hoge Földberg. De afscheidsavond werd een echt „Freundschaftsfest" waar gasten, pleeg ouders en leden van Bad Homburg demon streerden, dat de sportuitwisseling op nieuw vele vrienden had gemaakt en men van beide kanten opgetogen was over de hernieuwde kennismaking. Vol lof over al le ervaringen in Bad Homburg aanvaard de „IJmond" dinsdagmorgen de terug tocht van een prettige reis, die nog lang zal heugen. Prijzen van dinsdag Heilbot 3.10-2.40, gr. tong 3.40—3.05, grm. tong 3.30—3.05, kim. tong 2.80—2.70, kl. tong I 2.70—2.50, kl. tong II 2.25 —2.00, tarbot I 2.50—2.00, zalm 11.00 9.50 per kg. Tarbot IV 62—41, gr. griet 55—54, mid. griet 45— 37, schartong 45—40, gr. schol 6048, grm. schol 75—37, kim. schol 4437, kl. schol I 4837, kl. schol II 39—8, schar 24—8, v. haring 22—11, ma kreel 25—10.40, gr. schelvis 48—30, grm. schelvis 54—36, kim. schelvis 56—39, kl. schelvis I 6141, kl. schelvis II 43—23, wijting 3815, gr. gul 4535, mid. gul 46—30, kl. gul 29—22, kl. haai 30—29, ham 110—67, kl. wolf 43—41, poontjes 32—8, horsma kreel 10—7, kl. koolvis zw. 29—22, kl. koolvis wit 34, kl. rode poon II 22—16.50 per 50 kg. Gr. kabeljauw 308112, gr. koolvis zw. 6760, kl. koolvis wit 85, gr. leng 10272, gr. wolf 8482 per 125 kg. Aanvoer van dinsdag 1041 kisten tong en tarbot, 9 k. heilbot, 20 k. griet, 10 k. tongschar en schartong, 1695 k. schol, 90 k. schar, 855 k. haring, 1075 k. makreel, 570 k. schelvis, 665 k. wijting, 450 k. kabeljauw en gul, 20 k. leng, 7 k. haai, 5 k. ham, 23 k. wolf, 75 k. poon, 235 k. koolvis en 25 k. diversen. Totaal 6870 kisten vis. Besommingen van dinsdag IJM 10 M. v. Hattem 7200, SCH 153 17.600, SCH 171 9810, IJM 211 6170, HD 87 9990, VL 153 6080, KW 38 3440, KW 161 ƒ5510, KW 126 3880, KW 46 3520, KW 10 3210, KW 107 2770, KW 89 3910, KW 125 3000, KW 166 2370, KW 64 2920, KW 17 3360, KW 129 ƒ3190, KW 52 6190, KW 122 10.500, KW 80 16.300, KW 26 f 3470, KW 57 3350, KW 169 3620, KW 66 2970, KW 114 2360, KW 155 3870, KW 91 3200. KW 59 2200, IJM 204 2940, IJM 113 4180, RO 27 t 4140, WR 7 3660, WR 34 f 3970, WR 49 3890, WR 33 2870, WR 88 3720, WR 25 3020, WR 51 i 2750, WR 56 3400, AM 16 3510, AM 26 3800, AM 17 3310, KW 96 1450, KW 134 3630, KW 165 3780, KW 98 2980, KW 31 4060, KW 36 f 3280, KW 210 2890, KW 133 2880, KW 79 3110, KW 33 3820, KW 93 4120, KW 12 4040, IJM 14 f 4790, IJM 221 f 4700. IJM 31 3110, IJM 208 3220, IJM 78 3690, IJM 45 3620, IJM 43 3590. Prijzen van woensdag Heilbot 2.70—2.20, gr. tong 3.10—3.00, grm. tong 3.05-3.00, kim. tong 2.75—2.60, kl. tong I 2.70—2.30, kl. tong II 2.30—2.10, tarbot I 2.40—2.00 per 50 kg. Schartong 31, kl. schol II 40—11, schar 19—8, bot 108, v. haring 2312.20, makreel 2510, gr. schelvis 5638, grm. schelvis 6241, kim. schelvis 5848, kl. schelvis I 6249, kl. schelvis H 50—31, Wijting 4018, gr. gul 6046, mid. gul 44—38, kl. gul 34-31, kl. leng 32, kl. haai 34—27, ham 112— 65, kim. hake 67, kl. hake I 60, kl. hake II 55, poontjes 2720, Lommen 36, kl. koolvis zw. 3024 per 50 kg. Gr. kabeljauw 320176, gr. koolvis zw. 85—07, gr. leng 9684, gr. hake 140, gr. wolf 84 per 125 kg. Aanvoer van woensdag 123 kisten tong en tarbot, 6 k. heilbot, 2 k. tong schar en schartong, 100 k. schol, 40 k. schar, 30 k. bot, 505 k. haring, 570 k. makreel, 335 k. schelvis. 430 k. wijting, 180 k. kabeljauw en gul, 20 k. leng, 10 k. haai, 10 k. ham, 10 k. hake, 10 k. wolf, 15 k. poon, 240 k. koolvis en 34 k. diversen. Totaal 2670 kisten vis. Besommingen van woensdag Drie trawlers met 45.000, KW 8 Deining 19.700, KW 104 2880. Aanvoer op Urk Door 46 vaartuigen werd dinsdag aan de visaf- slag op Urk aangevoerd: 4551 pond aal en paling, van 51 tot 251 pond per vaartuig, prijs 1.10 1.68 per pond en 271 bakken nest 2.93 per bak van 75 pond. Binnengekomen haringschepen 23 mei: m.h.l. Bertina VL 85 (6 dg. met 86 kant jes van 7 schepen.; m.t. Allan Water IJM 34, 4 dg., met 129 kantjes van 4 schepen; m.h.l. Toenade ring KW 85, 6 dg., met 52 kantjes van 8 schepten: m.h.l. Nelly Maria KW 70, 6 dg., met 51 kantjes van 7 schepen; m.t. Michiel Jan VL 110, 4 dg., met 120 kantjes van 4 schepen; m.h.l. Aafke Ja- coba KW 41, 6 dg., met 43 kantjes van 8 schepen. 24 mei: m.h.l. Wilhelmina I KW 25, 7 dg, met 64 kantjes van 7 schepen; m.t. Willem VL 121, 5 dg., met 102 kantjes van 3 schepen; m.t. Job Gouda IJM 79, 5 dg., met 84 kantjes van 3 schepen. Advertentie M het theater met de beste films vertoont VRIJDAG 8 uur, ZATERDAG en ZONDAG, 7 en 9.15 u, RUDOLF SCHOCK in een nieuwe glansrol SCHöN 1ST DIE WELT in prachtige kleuren Naar de gelijknamige beroemde operette van Franz Léhar. Wereldberoemde melodieën verwerkt in een vrolijke en onderhoudende film vol romantiek, humor en prachtige muziek en zang MAANDAG, DINSDAG en WOENSDAG 8 uur Cornel Wilde - Jean Wallace in DE DUIVELSBOCHT in technicolor. Cornel Wilde als de koning van de racebaan; roekeloos in de races, roekeloos met vrouwen 14 jaar. ZONDAGMIDDAG 3 uur RAZENDE ROLAND, DE BOEKANIER DONDERDAG 5 JUNI, 8 uur speciale voorstelling De Zweedse film vol fel realisme Eén zomer slechts heeft zij gedanst Toegang boven 18 jaar. HEDENAVOND 8 uur MEISJES ZONDER BEROEP Het schandaal der z.g. „Call-girls". 18 j. B, en W. stellen de raad voor te besluiten tot het aangaan van een drietal geldlenin gen, groot 2.000.000, 1.414.000 en 600.000, onder de voorwaarden, vermeid in de b(j de stukken gevoegde concept besluiten. Op dinsdag kwamen in IJmuiden binnen: Tri ton van Antwerpen, Senator van Hamburg, Ocha- kov van Odessa, Sophia van Sagunto, Oostern van Harwich, Mantho van La Palice, Waalborg van Bolsta, Afena van Grufon, Ashabath van Ba- nias, Oosterdiep van Geffle, Finga van Geffle, Visbeck van Rotterdam, Adolf Vinnen van Rot terdam, Kaap Falga van Kristinahamn, Emil van Pernovike. Op woensdag kwamen binnen: Ewald Ehlert van Karlstadt, Antenan van Antwerpen, Carola Reidt van Norfolk, Marco Polo van Helsinki, Her man Buisman van Rotterdam, Jurgen de Vries van Boston, Peperkust van Antwerpen, Reine Astrid van Rotterdam, Grimm van Sundsvall, Beijerland van Grangemouth, Nestor van R'dam. Op dinsdag zijn vertrokken: Fram naar Lon den, Antha naar Kalmar, Birmingham naar Har- lingen, Norwich Trader naar Vlaardingen, Maas- kerk naar Hamburg, Elisabeth Roorda naar Aar- hus, Workum naar Antwerpen, Eemstroom naar Leith, Ida D naar Rott.dam, Helicon naar Bremen. Op woensdag zijn vertrokken: Spaarnestroom naar Huil. Liszta naar Antwerpen, Amstelstroom naar Huil, Hispania naar Bilbao, Martha naar Genua, Oranje Nassau naar Hamburg, San Floro naar Bremen, Quo Vadiz naar Harlingen, Skau- gum naar Hampton Roads, Ochakov naar Odessa, Senator naar Hamburg, Brandaris naar Pors- grunn, Finlandia naar Antwerpen, Araliz naar de Tyne, Saint Andree naar Duinkerken, Stad Haarlem naar Wabana, Heros naar Londen, Liz- zard naar Londen, Heluan naar Gothenburg, Bolt naar Sarpsborg, Bittern naar Rotterdam, Hoog kerk naar Rotterdam, Jans naar Londen, Fenja naar Abö, Traude naar Hamburg, Martha Ahrends naar Bremen, Marco Polo naar Korsk.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9