TRAITAL 3 ZONDAG GAAN DE BELGEN NAAR DE STEMBUS „Schepen onder Nederlandse vlag vervoerden rebellen", zegt Djakarta Onlusten op Ceylon nemen steeds ernstiger vorm aan; leger grijpt in ^Hoe is het ontstaan NAAIMACHINES Londenaars vrezen een staking van de benzinevervoerders Van dag tot dag Nieuwe beschuldiging ^Praatótoel Geen spontane reactie van volk Lauwe verkiezingscampagne doet niet veel verschuivingen verwachten ZATERDAG 31 MEI 1958 3 A Regering laat militaire chauffeurs naar Londen komen om eventueel nooddiensten te verlenen Lichtpunt Gaat u met vakantie? Boerenknecht door bliksem gedood Havenstaking P.v.d.A. wenst Franse S.F.I.O. moed en kracht Verklaring van Vorosjilof in Moskou tegengesproken Moskou houdt zich in de Franse crisis afzijdig Laat roospuntjes verdwijnen met anti-roos Vraag TRAITAL 3 Nederland erkent nieuwe Arabische Unie Beraad in Beiroet over een kabinet onder gen. Sjehab Nieuwe schermutselingen in het gehele land (Op dz Dit woord: STAKEN C-J Wanneer generaal De Gaulle, thans na genoeg machthebber in Frankrijk, zich houdt aan zijn belofte om na een jaar terug te treden en zich opnieuw in de rust van zijn dorp aan het schrijven van zijn mémoires te zetten, zal hij wat ook de resultaten van dat ene jaar zijn een gunstige uitzondering zijn op het type machthebber, dat in de wereldgeschiede nis zoveel onheil heeft veroorzaakt: de dictator. Een dictator die vrijwillig terug treedt als hij zijn taak voleind ziet een dictator die zich een beperkte taak kan stellen is een man met méér dan dicta toriale neigingen. Hij moet beschikken over een zelfbeheersing en idealisme, die alleenheersers zelden bezitten en boven dien dat is het voornaamste moet hij vervuld zijn van een onblusbare liefde vooi de menselijke vrijheid. Wanneer De Gaulle dat allemaal heeft, dan zou het Franse avontuur minder on gunstig kunnen aflopen dan het thans lijkt Doch de grote moeilijkheid in de Franse crisis is gelegen in een complicatie, die ook De Gaulle niet volledig beheerst, namelijk in het feit, dat de rebellie in Algerije aan gestookt en ontwikkeld is door een groep, die De Gaulle weliswaar als een uitste kend propaganda-object en blikvanger be - schouwt, doch het met zijn eventuele liefde voor de menselijke vrijheid en- zijn even tuele bereidheid om een beperkte sane ring te volvoeren ten bate van een her nieuwde, gezondere democratie niet eens is. Want wanneer men zich realiseert hoe de verhouding tussen Frankrijk en zijn overzeese gebiedsdelen zou moeten worden geregeld, indien de zin voor gezonde demo cratische verhoudingen leidraad voor de Franse politiek zou worden, dan beseft men tegelijk hoe die uitkomst allerminst in de plannen van de Algerijnse Fransen ligt. Met grote spanning wordt het optreden van De Gaulle tegemoet gezien, vooral ten aanzien van de vraag welke medewerkers hij zal kiezen. Daaruit zal immers blijken of hij de kracht bezit zich los te worste len uit de boosaardige intriges der Alge rijnse koloniale drijvers en tegen hun zin in een oplossing voor hét koloniale pro bleem zal bewerkstelligen. Het lijkt een al te zware opdracht voor één man. Het risico van dit nieuwe hoofd stuk der Franse geschiedenis „De Gaulle" ligt in de onzekerheid over de vraag, of De Gaulle werkelijk een politieke super man is, of dat hij zijn krachten overschat. Maar de onzekerheid blijft huivering wekkend. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 (Van onze correspondent in Londen) Ondanks het feit dat vertegenwoordigers van het Britse verbond van vakverenigin gen, het Trade Union Congress, gisteren een bespreking hebben gehad met premier Macmillan en de minister van Transport Watkinson, is er geen verandering gekomen in de busstaking, die maandag de vijfde week ingaat. Er is nog geen basis gevonden om te onderhandelen. Aangezien het gevaar dreigt dat de staking zal overslaan naar het benzinevervoer, heeft de regering een beroep gedaan op automobilisten in Londen en de om de hoofdstad gelegen graafschap pen, gedurende het weekeinde zo zuinig mogelijk met brandstof te zijn. Het was vrijdag opmerkelijk stil op de wegen, om dat velen geloven dat een staking van de benzinevervoerders onvermijdelijk is. De houding van de regering inzake de busstaking blijft onverzettelijk, al gaf Mcmillan de leiders van de TUC de ver zekering dat de regering er niet op uit is om de bonden, of Frank Cousins persoon lijk, in een hoek te drijven, en dat zij een spoedige oplossing van het conflict wil. Niemand weet echter op welke wijze de regering de stakers wil tegemoetkomen. De regering had gehoopt dat de staking zou verlopen, maar de vijftigduizend bus- lieden staan nog altijd pal. De TUC vroeg de regering een behulp zaam gebaar te maken tegenover de bus mannen in de buitenwijken, wie men elke loonsverhoging heeft geweigerd, in tegen stelling tot het personeel van de centrale busdiensten, het poorwegpersoneel en het personeel van de ondergrondse treinen. Cousins, de secretaris-generaal van de Transportarbeidersunie, blijft vasthouden aan zijn eis dat iedereen zonder uitzonde ring een verhoging moet krijgen. De waarschuwing vaa de regering, dat rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid van een staking bij het ben zinevervoer heeft tot hamsteren van mo torbrandstof geleid. Vele benzinepompen zijn al uitverkocht en auto's staan hier et) daar in lange rijen voor de tankstations De regering laat zesduizend militairen, be stuurders van vrachtwagens, wier verlo ven zijn ingetrokken, naar Londen over brengen om eventueel nooddiensten te verrichten. Bovendien worden tweedui zend chauffeurs van de Royal Air Force van maandag af gereed gehouden. Dit klinkt alarmerend, maar volgens de laatste berichten is de spanning in feite verminderd en is de staking van de ben zinetankrijders en van het personeel der elektrische centrales minder waarschijn lijk. Achter de schermen wordt hard ge werkt om alsnog een spoedige oplossing van het busconflict te vinden. De leider* van het vakverbond hebben Cousins, de stakingsleider, tot matiging bewogen. Hij zou vandaag proberen zijn medeleden van het staking^comjté te overreden de besprekingen met London Transport, de op.epbarg hoofdstedelijke, vervoersonder- 'nemingj te heropenen. De bemiddeling van het vakverbond heeft in ieder geval geleid tot een openlijke verklaring van Macmil lan, dat ook de regering een spoedige op lossing wil. Tot dusver leek het, dat zij de staking, als waarschuwing tegen andere DJAKARTA (ANP) In een heden, zaterdag, door het hoofdkwartier in Dja karta van het Indonesische leger uitge geven communiqué zijn nieuwe beschuldi gingen vervat, volgens welke onder Neder landse vlag varende schepen de opstande lingen in Oost-Indonesië helpen. Volgens de verklaring van bovenge noemd hoofdkwartier hebben de opstande lingen op 8 mei Parigi, een stad aan de Golf van Tomini, in het zuidelijk deel van Noord-Celebes, aangevallen. Zij zetten vanaf vier schepen, „waarvan er twee de Nèderlandse vlag voerden", een bataljon manschappen aan land. De opstandelingen slaagden erin Parigi te bezetten, alsmede Toboli en Kebonkopi, doch de troepen der centrale regering hebben deze drie plaat sen tussen 23 en 27 mei weer heroverd. De schepen der opstandelingen zijn door de luchtmacht vernietigd. Volgens het communiqué stonden de op standelingen in het gebied van Parigf on der commando van de voormalige majoor Somba, terwijl de vroegere militaire com mandant van Oost-Indonesië, kolonel Ventje Sumual, het commando voert over het gebied van Gorontalo. DJAKARTA (UPI) De Indonesische procureur-generaal Suprapto heeft ver klaard dat de Indonesiër, die samen met Pope gevangen genomen werd toen hun B-26 nabij Ambon neergeschoten was, de .zwaarste straf zal krijgen die het straf recht voor zijn geval toelaat. (De ver dachte is nog niet voor enige rechtbank verschenen). De Amerikaan Pope verblijft op het ogenblik in een militaire gevangenis te Djakarta. Hij mag geen bezoek ontvangen van Amerikaanse diplomatieke functio narissen. De buitenlandse correspondenten in Sin gapore maken zich ongerust over de ver dwijning van hun collega James Mossman, de 28-jarige correspondent van de „Daily Indien uw dagblad opgezonden moet worden naar uw vakantie-adres, be richt het ons dan MINSTENS TWEE DAGEN voor uw vertrek en wel als volgt: Naam: vast adres: van t/m en dan uw vakantie-adres (liefst in blokletters). De abonnees, die per week betalen, wordt verzocht het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezorger te willen voldoen. DE ADMINISTRATIE Mail" te Londen en de „Morning Herald" in Sydney, die op 3 mei uit Singapore ver trok op weg naar Celebes en van wie niets meer is vernomen. Vermoedelijk heeft hij zich op 10 mei in Tawao, in Brits-Borneo, ingescheept op een motorbootje, waarmede hij naar Menado wilde gaan. Voor zijn komst in Singapore, had Moss man de operaties der Indonesische re geringstroepen tegen de opstandelingen in Midden-Sumatra meegemaakt. Pers en publiek gedupeerd Het in de Engelse taal te Djakarta ver schijnende dagblad de „Times of Indone sia" heeft heden in een hoofdartikel de militaire autoriteiten verzocht het bevel tot sluiting van het persbureau PIA (vroe ger P.I. Aneta) op te heffen. Het blad wijst erop dat het verbod honderdduizenden abonnees van dagbladen dupeert. Het blad verzoekt de autoriteiten er rekening mee te houden dat persagentschappen een be langrijk medium zijn in de verspreiding van nieuws, verklaringen en mededelingen van de regering inbegrepen. Het blad zegl zijn lezers nu geen goed beeld meer te kunnen geven van het binnenlandse en buitenlandse nieuws. „Bijdrage tot wereldvrede" Indonesië en Tsjechoslowakije hebben een eenjarige overeenkomst getekend in zake culturele en wetenschappelijke sa menwerking en in het bijzonder samen werking op onderwijsgebied. Het verdrag voorziet in de uitwisseling van studenten, artiesten, leerkrachten, geleerden en sport beoefenaars. De minister van Buitenlandse Zaken Soebandrio noemde het verdrag „een bijdrage tot de wereldvrede". De „Izvestia", het officiële orgaan van de Sovjet-Unie, zegt in het nummer van vrijdagavond: „De pogingen van de Ameri kaanse imperialisten en hun bondgenoten van de Z.O.-Aziatische Verdragsorganisa tie om tegen de Indonesische archipel een blokkade in te stellen door gewapende aanvallen van de opstandelingen op In donesische en buitenlandse koopvaardij schepen, zijn misdadige en gevaarlijke praktijken, die een schandelijke schending zijn van de algemeen aanvaarde begin selen van het internationaal recht". Een landarbeider uit Luttelgeest in de Noordoostpolder is vrijdag door de blik sem getroffen en gedood. Het 42-jarige slachtoffer, "J. W. geheten was met andere arbeiders op een akker aardappelen be zig. Drie van hen werden door de bliksem tegen de grond geslagen, maar de beide anderen mankeerden niets. Het slachtof fer laat een vrouw en twee kinderen ach ter. looneisen, wilde laten uitzieken. Het vak verbond is echter woedend op de regering, omdat deze, tegen zijn advies in, haar noodmaatregelen heeft bekend gemaakt met het oog op eventuele uitbreiding van de staking. De betere stemming dreigt hier door weer bedorven te worden. In de Londense haven is de toestand in tussen verergerd. De onofficiële staking, die slechts een enkele dag werd onderbroken, heeft zich tot meer dan 15.000 van de 29.000 havenarbeiders uitgebreid. Deze staking, begonnen uit sympathie voor de stakende vleesdragers van Smithfield, de Londense vleesmarkt, vormt thans een protest tegen het gebruiken van niet georganiseerden bij het lossen van voedselladingen. Het gevolg is dat meer dan achtduizend ton boter, kaas, bacon en tomaten langer dan twee weken in lichters op de Theems ligt te bederven. Een benzinestaking zou het nog moeilijker voor de zuchtende huisvrouwen maken dan het al is. De staking in de staalplaattindustrie, die na 31 dagen was bijgelegd, is hervat we gens een nieuw conflict. De auto-industrie, die juist weer op gang kwam, is daardoor opnieuw getroffen. Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid heeft het volgende telegram aan de Franse socialistische partij (SFIO) ge stuurd: „Gedreven door gevoelens van internatio nale solidariteit en diep bezorgd voor het behoud van de democratische vrijheid en de parlementaire democratie in een der grote Westeuropese landen, wensen wij u moed en kracht bij het nemen van uw beslissingen, die de toekomst van Frank rijk en Europa beslissend kunnen beïn vloeden." LONDEN (UPI) De Sovjet-Unie heeft vrijdag formeel te kennen gegeven zich af zijdig te zullen houden van de Franse re geringscrisis. In een officiële bekend making van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken te Moskou werd ver klaard dat de regering zich zal onthouden van inmenging in Frankrijks binnenlandse aangelegenheden en werd erin ontkend dat critiek was geoefend op generaal De Gaulle. In de verklaring wordt tegenge sproken, dat het aan de macht komen- van De Gaulle voor Frankrijk „meer kwaad dan goed" opleveren kan. Speculaties De pers en de radio in de Sovjet-Unie hebben zich tot nu toe onthouden van aanvallen op De Gaulle. Volgens westerse waarnemers in Moskou zou dit er op wij zen, dat de heersers in het Kremlin hopen, dat generaal De Gaulle, als hij het bewind heeft overgenomen, bereid zal zijn recht streeks met Moskou te onderhandelen. Politieke waarnemers hebben het ver moeden dat de Sovjet-Unie wellicht hoopt Advertentie Traital 3 bevat het pas-ontdekte apelium met de sterke van roos bevrijdende eigenschappen. Na 6 wekelijkse haarwassingen Is de roos verdwenen. De Arabische Unie, gevormd door het samengaan van de koninkrijken Irak en Jordanië, heeft, na de voltooiing van de ratificatieprocedure in beide landen, op 14 mei haar beslag gekregen. De Neder landse gezant in Bagdad heeft nu in op dracht van de regering de erkenning van de Arabische Unie door Nederland aan de minister van Buitenlandse Zaken van deze Unie medegedeeld. Van 1 juni af wordt in ons land ook vierkante kaas gemaakt. Men ziet hier een vorm, gemaakt van teakhout en roestvrij staal. XXJOCXXXJOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk up Woensdag ts worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE XXXXXXXXXXDOOOOOOOCXDOOOOOa dat wanneer De Gaulle eenmaal aan de macht is gekomen het westelijke bondge nootschap verzwakt zal worden. In diplomatieke kringen verwacht men dat Rusland spoedig De Gaulle zal benade ren inzake een non-agressie- en vriend schapsverdrag, of een beroep op Parijs in zake het houden van een topconferentie. Advertentie BEIROET, (AFP) Het Libanese ka binet beraadslaagt over de eventuele vor ming ener nieuwe regering onder leiding van de Libanese opperbevelhebber, gene raai Sjehab. Het kabinet heeft besloten de „Massa" en „Al Siassa" voor onbepaal de tijd te verbieden. Deze bladen worden gedrukt in stadsgedeelten, die nog in de macht der rebellen zijn. De patriarch van de Maronieten in Syrië, mgr. Meoesji, heeft op een persconferentie gezegd, dat het aftreden van president Sjamoen en diens vertrek uit het land de enige oplos sing is voor de crisis. Volgens de patriarch moet generaal Sjehab een regering vor men. Alle partijen hebben klachtefi over de huidige regering, die, aldus Meoesji, de uitslag van de jongste verkiezingen heeft vervalst, voortdurend discriminerende maatregelen neemt, zich schuldig maakt aan begunstiging en gekenmerkt wordt door een schaamteloze corruptie. „Het is geen wonder dat ons door en door eerlijk volk in opstand is gekomen", aldus Meoesji. De patriarch zei ervan overtuigd te zijn, dat de Verenigde Arabische Repu bliek zich niet heeft ingelaten met de bin nenlandse aangelegenheden van Libanon. (Reuter) Er hebben zich vrijdag hevi ge gevechten tussen regeringstroepen en opstandelingen voorgedaan in de Noordli- banese stad Tripoli. Het leger zou hierbij van pantserwagens gebruik hebben ge maakt. Volgens te Beiroet ontvangen be richten is het leger de toestand meester, al worden er nog schermutselingen gele verd met opstandelingen, die hun stellin gen in het oude stadsgedeelte pogen te ver laten. De rebellen moeten terugtrekken. De Libanese legerleiding heeft medege deeld dat legereenheden, die door vlieg tuigen werden gesteund hun zuiverings- operatie's in Zuid-Libanon voortzetten. De regeringstroepen hebben stellingen der op standelingen in dit gebied opgerold. Ook in andere delen van de Libanon hebben zich botsingen voorgedaan. Vijf Amerikaanse technici zijn in Bei roet aangekomen, om de Libanese militai ren het gebruik en het onderhoud van de Amerikaanse tanks, die kortgeleden in Li banon zijn gelost, te leren. Een krijgsraad heeft een Libanees, we getis 1 deelneming ka:n gevechten tegen re geringstroepen, ter dood veroordeeld. Twee Syriërs werden, wegens het plegen van aanslagen en sabotagedaden, tot res pectievelijk vijftien jaar en levenslange dwangarbeid veroordeeld. Rare Elke dag zeggen een kleine 2000 miljoen mensen op aarde tegen elkaar: „Daar ben ik nou toch zo'n rare in" en allen zeggen zij het met dezelfde milde zelfingenomen heid, dezelfde fijne maar oprechte zelf- min. Want dat is heel eigenaardig. Ieder een streeft er stiekum naar een buitenbeen te zijn. Zo is dat vanaf het eerste ogenblik gegaan met de mens. Nadat hij, na de avond tevoren nog als garnaal naar bed te zijn gegaan aan de kust van een lauwe oerzee, de volgende dag als mens ont waakte met een opmerkelijk aapachtig ge zichtje, zei hij het reeds. Meteen na het ontwaken zei de garnaal-mens, terwijl hij zich onder zijn dierenhuidje krabde, tegen zijn holgenote (een zekere Mien), ook lang geen schoonheid: „Eigenlijk, Mientje", zei hij met een weke glimlach, „eigenlijk ben ik maar een rare, Mien. Een héél rare". Waarna hij deze Mien, die bij zichzelf dacht „Daar gaat 'ie weer" en dus nogal ver veeld toeluisterde bij het bereiden van het ontbijt (gestampte dinosaurussenkraakbeen in iguanodonmelk), uitlegde wat hém nu toch wel zo opmerkelijk en geheel ver schillend en derhalve ver boven anderen uitstekend maakte. „Ja, daar ben ik nou écht ergens (zei hij!) érgens wel een héél bliksems rare in, Mien", besloot hij daar na tevreden. Met een schijn van intense, misselijkmakende zelfgenoegzaamheid over het hele wezen. Nu, Mien keek hem hier zeer stil en lang en met matte oogopslag aan en men zag daar in dat hol hoe haar gedachten gingen. Want Mien zag het anders. Mien heeft het, sinds die eerste oerdag, al t ij d anders gezien. Heel, heel anders! Want Mien dacht héél anders over Garry (van Garnaal) dan Garry over de jofele, unieke, lollige, rare Garry dacht. Mien zag niets van dié Garry in Garry. Zij zag hem meer als een bot, vervelend baasje met een vastgegroeid tongriempje en een lillijk piltdownkoppetje, met een neanderthalvoorhoofd, de ogen veuls te dicht bijeen en enge Mr Jekyll-tanden. Mien zag Garry veel meer als egoïst dan als leuke „rare", als uitzonderlijk man mens, als opmerkelijk schepsel. En omdat de spiegel nog niet uitgevonden was (dat is hij trouwens nog niet, voegen wij er hier eens even met fijn-wijsgerige toets aan toe) kon zij geen vergelijkingen maken tussen zichzelf en hem en was haar oordeel lang niet mild. Zij huiverde over haar papje En collega Ton (van Plankton) had hetzelf de min of meer toen een uur later Garry ook tegen hem zei: „Begrijpjewel, Ton, daar ben ik nou ereis écht een héél rare in" en daarbij straalde van vreugde om de eigen uitzonderlijkheid. Zo is dat altijd geweest, lezer: een ieder die beslist niet voor „rare" wil doorgaan, die elke „rare" schuwt als een soort pest, trekt zich des ondanks in stille ogenblikjes graag op aan de zwier, de vaart, de durf, het elan, de eigenzinnigheid, de uitzonderlijkheid van die „rare". Dan denkt zij aan Phiet (van Phitecan- op het vuur, met een eigenaardige bran ding in de blik voor zich uit zitten peinzen. Wan denkt zij aan Phiet (van Phitecan- thropus Erectus). „Want dat is zo'n zo'n hij is héél anders dan anderen r. Hij is anders dan Garry Hij doet heel onverwachte dingen; z' dingen die je niet begrijpt maar wel vóeltdat is zo'n Zo worden wij wel eens even in zo'n stukje een beetje wijsgerig, lezer. Want, daar zijn wij soms echt een rare in ineens. Duif COLOMBO (Reuter-UPI) De rege ring van Ceylon heeft beslaglegging ge last van alle telegraaf- en radiozenders in Ceylon. Zij is hiertoe overgegaan na het verspreiden van een stroom van ge ruchten met een tegen de regering gerich- (Van onze correspondent in Brussel) Twee dagen voor de verkiezingen voor de Belgische Senaat, de Kamer van Volksvertegenwoordigers en de Provincia le Staten is het in België zo rustig, dat de buitenlandse toerist niet eens merkt, dat er zondag zes miljoen Belgen naar de stembus zullen gaan. Er zijn opvallend weinig affiches op de muren en in de grote steden zijn geen massale volksvergaderin gen belegd. Twee incidenten, die op zich niet belangrijk zijn, maar die een politie ke betekenis hebben, werpen een eigen aardig licht op de Belgische binnenlandse politiek. Ten eerste te Leuven, waar het stadsbestuur socialistisch is en waar twaalfduizend studenten aan de rooms- katholieke universiteit studeren, hebben de studenten een grote rel georganiseerd toen eerste minister Van Acker in het stads park een toespraak hield. Het kwam tot een veldslag tussen studenten en socialis tische jonge wachters, die door de rijks wachters hardhandig uit elkaar werden gedreven. Ten tweede, de bisschop van Brugge, monseigneur De Smedt, waar schuwde de gelovigen van zijn bisdom for meel: de verkiezingen zijn belangrijk en het is zondig, wanneer men als rooms- katholiek voor de linkse partijen (libera len en socialisten) of voor de rechtse splin terpartij, de Volksunie (de Vlaamse extre mistische partij) stemt. De bisschop zei in een herderlijke brief: „Alle gedoopten moeten eendrachtig samenwerken. Alle krachten zijn onontbeerlijk. Stemmen voor de Volksunie betekent feitelijk zijn stem verloren laten gaan voor het christelijke blok en de macht van het anti-godsdien stige front versterken". Deze politieke tussenkomst van de bisschop is met wat men noemt „gemengde gevoelens" ont vangen. Zelfs in het rooms-katholieke kamp is men er niet geestdriftig over. De rooms-katholieke oppositie, de Chris telijke Volkspartij, heeft haar verkiezings strijd geheel gestoffeerd met beloften: twaalf maanden dienstplicht in plaats van de huidige vijftien maanden, omdat ook de soldaten van de Westduitse weermacht twaalf maanden dienen. Een arbeiders pensioen van 36.000 in plaats van 31.400 frank per jaar. Kosteloos onderwijs voor alle kinderen, die tot hun achttiende jaar studeren. De socialisten steunen in hun verkiezings campagne op de onbetwistbaar zeer grote sympathie en populariteit van Van Acker. Hij heeft goed geregeerd, vertrouw hem verder het landsbestuur toe, aldus luidt de verkiezingsleuze. Wij socialisten houden onze beloften. Toen de rooms katholieken aan het bewind waren, in 1950-1954, stelden zij de dienst plicht op 24 maanden. Wij beloofden acht tien maanden en hielden onze belofte, toen wij in 1954 de regering vormden, zo zeg gen de socialisten. Ook in het liberale kamp is men optimis tisch gestemd. De liberalen geloven niet, dat zij, zoals sommige waarnemers me nen, tussen de socialisten en de rooms ka tholieken zullen worden verpletterd. In Brussel, waar de liberale partij de meer derheid van haar kiezers heeft, is de bevol king zeer tevreden over de liberale minis ter van Openbare Werken. De moderne ringlaan en de Expo doen de ganse Belgi sche hoofdstad van welzijn stralen. De on geveinsde bewondering van de toestromen- COMM. 4 Zetels VOLKSUNIE 1 Zetel de toeristen vleit het zelfbewustzijn van de Brusselaar, die nochtans geen socialist is. Tenslotte zijn er de gebeurtenissen in Frankrijk: de liberalen zeggen dat de Bel gen zondag kunnen beletten dat het rooms katholiek en het socialistisch fanatisme de goede verstandnouding in het land gaat verstoren, zoals het in Frankrijk tot de huidige catastrofe heeft geleid. „Versterkt de liberale vleugel", aldus de leus van de l'beralen. Speculaties Wanneer de C.V.P. .vinst boekt, is het nog zeer de vraag of zij in de Senaat de volstrekte meerderheid haalt, zoals de meeste rooms katholieke waarnemers verwachten. Wanneer zulks wel het geval mocht zijn, zou een coalitie-regering tot stand moeten komen, waarschijnlijk een rooms katholiek-liberale regering, daar men dan niet meer zonder de rooms katho lieken zou kunnen regeren. De rooms ka tholieken zouden namelijk iedere wet in de Senaat kunnen afstemmen. Het is echter de vraag of de rooms katholieken in Vlaan deren niet veel stemmen zullen verliezen door het optreden der „Volksunie", de par tij der Vlaamse extremisten, waardoor de zetelverdeling voor de rooms katholie ken ongunstig zou kunnen uitvallen. De communisten stemmen in zes provin cies voor de socialistische kandidaten, het geen de zetelverdeling, ingevolge de beper king van het stemmenverlies aan kleine lijsten, in tegengestelde zin kan beïnvloe den. te strekking door clandestiene zenders. Een dezer bestond het zelfs het oproepsein en de golflengte van de politie te gebrui ken voor het geven van misleidende last gevingen aan de autoriteiten, aldus een mededeling van een regeringswoordvoer der. De Ceylonese premier Solomon Banda- ranaike verklaarde vrijdagavond in een radiotoespraak dat hij redenen had om aan te nemen, dat de gebeurtenissen van de afgelopen twee weken niet geheel en al een spontane reactie van volksgroepen zijn. Hij voegde hieraan toe dat de rege ring de meest drastische stappen zal ne men om aan dit aspect van de toestand het hoofd te bieden. Sir Oliver Goonetilleke, de gouverneur- generaal van Ceylon, heeft bij dekreet verklaard dat de verkoop, opslag en het vervoer van thee, rubber en kokosnoten te beschouwen zijn als essentiële diensten. Het praktisch gevolg van dit ingevolge de noodwetten genomen besluit is, dat de voorraden die zich in Ceylon als gevolg van de stakingen hebben opeengehoopt, nu afgevoerd kunnen worden en dat arbei ders gedwongen kunnen worden eraan te werken. Stakingen bij essentiële diensten zijn onder de noodwetten namelijk niet toegestaan. In de noordelijke provincies en in het district Eatticaloa zijn troepen versterkingen aangekomen. Deze troe penversterkingen zullen worden ingezet tegen de groepen terroristen die zich, na de recente onlusten, in deze omgéving op houden. De activiteiten van deze benden hebben ertoe geleid dat het vliegveld Kan- kasenturai onbruikbaar is en alle lucht verkeer in die richting voorlopig verboden is. Hoe wonderlijk woorden soms van betekenis kunnen veranderen, bewijst het werkwoord staken. In het Middel nederlands komt het voor in de eigen lijke betekenis: ergens een reeks van staken bij plaatsen, een terrein met sta ken afzetten. Daaruit vloeide voort de betekenis: vaststellen, bepalen (met palen omgeven!). Zo zeide men vroeger: een verbond met iemand staken voor: een verbond aangaan. Toen is de zegs wijze: ergens een stokje voor steken, waarbij men denken moet aan een deur die met een stok gegrendeld wordt, in vloed gaan uitoefenen met het resul taat dat staken thans alleen betekent: met iets ophouden, dus vrijwel het tegengestelde van de vroegere beteke-

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5