Zonnige opening van de Velser Jeugdweek Overvolle stranden en goede zaken in zomers IJmuiden Havenberichten In Kootstertille lieten IJmuidenaren een Franse pracht-traWler te water Visserij- varia 7- Volle orderportefeuille: trawlers, sleepboten en een passagiersschip voor China MAANDAG 2 JUNI 1958 9 Examens „Palvu" sluit met „Miranda" Burgerlijke Stand van Velsen Nederlands schip in aanvaring ZESTIG GRADEN SLAGZIJ! Zegen Alles zelf doen Nieuwelingenwedstrijden in Velsen-Noord Ook naar IJmuiden „Full Speed" behoudt kans op kampioenschap VZV-dames leden nederlaag JfL eeöanket Vislossers naar Zuiderzee museum en met vakantie Op een zonovergoten Marktplein werd zaterdagmiddag de Velser Jeugdweek met enig ceremonieel vertoon geopend. Klokslag vier uur begroette het bestuur der Velser Gemeenschap een deputatie van het gemeentebestuur waaronder de wet houders A. de Jong en R. Verbeek en de gemeentesecretaris J. Veenstra die vooraf het aangetreden zeecadettenkorps hadden „geïnspecteerd". Vanaf drie plaatsen in de stad marcheerden nu de verzamelde Velsense jeugdgroepen onder de muziek van een drietal harmonieorkesten, te weten „Wilhelmina" uit Santpoort, het jeugd- korps der „IJmuider Harmonie" en „Soli Deo Gloria" waar het jeugdorkest van het Leger des Heils uit Vlaardingen zich nog bij voegde, op naar het Marktplein. Nadat de heren P. Matthijsen en A. de Jong namens de Velser Gemeenschap en het gemeentebestuur de verzamelde jonge lui hadden toegesproken en de vlag was gehesen defileerden de deelnemende groe pen onder de luchtige tonen der muzikan ten voor het podium. De heer Matthijsen zei in zijn toespraak onder andere dat de Velser Jeugd ver heugd is te kunnen tonen dat ze idealen bezit en dat ze in staat blijkt iets con structiefs uit te dragen. De heer A. de Jong trok een vergelijking tussen de geschiedenis uit het boek „Ze verdrinken ons dorp" en de ontwikkeling in onze gemeente. Daar was het de bouw van een stuwdam, waardoor een rustig dorpje plotseling midden in de „grote we reld" kwam te staan, zei hij, en ook hier vergroeien wij langzamerhand tot een grote steenklomp waarin de ouderen en ook, zij het in mindere mate, de jongeren, soms de weg kwijtraken en daarom kunnen wij ons gelukkig prijzen een Velser Ge meenschap te bezitten, die de „dwalenden" zal helpen zich aan te passen aan hun nieuwe entourage. Namens het gemeentebestuur sprak hij dank uit voor het werk van de heer G. Kwakkel, ambtenaar van jeugdzaken, van de Velser Jeugd Centrale en van al de leiders en leidsters die zich hebben inge spannen voor deze Jeugdweek. Tot slot bracht de heer De Jong een driewerf hoe ra uit dat hij richtte aan de V.J.C., aan het welslagen van de jeugdweek en aan de Velser Jongeren. Een drietal jeugdige IJmuidenaartjes overhandigde aan de voorzitter der Velser Jeugd Centrale, de heer P. Matthijsen, de nieuwe V.J.C.-vlag. Hij aanvaardde het dundoek met de woorden: „Deze vlag sym boliseert voor ons de eenheid waarin wij elkaar hebben kunnen vinden en de hoop dat dit bestendig zal blijven in het belang van de gehele gemeente". De heren Mat thijsen en Kwakkel hesen hierna onder tromgeroffel van het jeugdkorps der IJmuider Harmonie de vlag aan een mast recht voor de tribune. De heer Matthijsen deelde tenslotte mede dat aan de heer H. de Boer, wet houder van sport en culturele zaken, die door ziekte niet aanwezig kon zijn, een telegram was verzonden met de volgende inhoud: „Bij de opening van de jeugdweek wenst de jeugd van Velsen, verzameld on der de vlag van de V.J.C. op het Markt plein, u van harte beterschap". Tot slot maakten alle groepen een rond gang langs de tribune. Bij de gekostu- meerden viel wel zeer de groep van de kinderoperette „VIDES" op. Hun fantasie rijke aankleding vormde een ongemeen boeiend schouwspel waarvoor allerwegen grote bewondering.werd getoond. Voorts zag men groepen Gidsen en Kabouters, een groep van de Brulboei en van het Jeugdwerk Bethlehemkerk. De opening van de Jeugdweek was hier- Advertentie TEL.6000 0A6 EN NACHT Voor het eindexamen tweede leerkring van de Rijkskweekschool te Haarlem zijn geslaagd de dames. M. Kleiboer te Haarlem, Th. Bolland te Driehuis. E. Bakker te Beverwijk, J. Frank te IJ muiden en H. R. Delachaux te Bloemendaal. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Kandidaats examen Engels: C. W. F. Hopster, Amsterdam. Rotterdam. Nederlandse Economische Hoge school. Kandidaatsexamen: mej. L.van Wigcheren, Den Haag; C. P. Auwerda, Den Haag; A. R. Koops, Rotterdam; H. A. H. Nijhoff, Den Haag. Docto- 1 aalexamen: G. H. A. Jurry, Rotterdam; J. H. A. Teepe, Rotterdam. Leiden. Gepromoveerd tot doctor tn de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Phase equi libria and semiconducting properties of cadmium telluride" de heer D. de Nobel, geboren te Sas- senheim en wonende te Eindhoven. Kandidaats examen Nederlandse taal en letterkunde: J. Cor nells, Den Haag: J. de Meij, Leiden. Doctoraal examen pharmacie: D. J. Stöver, Oegstgeest. Kandidaatsexamen rechten: mej. E. M. Rasker, Oegstgeest; L. C. J. M. Schreinemacher, Maas tricht; A. W. van Moorsel, Den Haag; B. R. Bot, Den Haag. Nijmegen. Kandidaatsexamen klassieken: M. M. C Hazen, Bergen op Zoom; pater M. J. A. We vers M.S.F., Grave. Doctoraalexamen klassieken: J. C. F. H. van Opstal, Tilburg. 's-Gravenhage. Nutssemlnarium voor pedago giek. Diploma kleuterpedagogiekmej. E. H. Ab- couwer, Amsterdam; mevrouw A. C. Bode-Ban- nink, Dordrecht; mej. M. Bollebakker, Haarlem; mej. C. E. Doornbosch, Arnhem; mevr. M. F. W. van Eek, Haarlem; mej. C. Tam, Amsterdam. Groningen. Doctoraalexamen Duits: mej. P. Son, Hcogezand. Doctoraalexamen godgeleerdheid: ds. H Rietberg, Losdorp (Gr.). Artsexamen le ged.: J. F. Oostenrijk, Groningen. Bevorderd tot arts: mevr. W. J de Broekert-Lotgering. Groningen; mej. J. van Dam, Aerdenhout; J. W. Kleine, Sap- pemeer. Voor het eindexamen van de tweede leerkring van de Rijkskweekschool te Haarlem zijn ge slaagd: mej. W. J. Docter en de heren H. Nijen- huis, R. Bakker, A. Severijn en R. Willemse, al len te Haarlem. Leiden. Doctoraalexamen Nederlands recht: H. J. Warmenhoven, Middelburg. 's-Gravenhage. Voor het examen ter verkrijging van de staatsbevoegdheid voor heilgymnastiek en massage is geslaagd mej. I. W. Bleeker te Sant poort. Nijmegen. Doctoraalexamen Engels: Pater J. J. Knirim S.C.J., Hees-Nijmegen. Kandidaatsexa men wijsbegeerte: J. A. S. Tromp, Nijmegen. Doctoraalexamen Frans: P. W. M. van den Heu vel, Deurne (cum laude). Utrecht. Mevrouw J. G. Stork-Penning uit Leidschendam is gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op een proefschrift ge titeld' „Vredesonderhandelingen gedurende de Spaanse successie-oorlog 17051710". Amsterdam. Vrije Universiteit. Kandidaatsexa men politicologie: C. de Haas, Amsterdam. Doc toraalexamen klassieke taal- en letterkunde: H. Kassies, Amsterdam (cum laude). Kandidaatsexa men wis- en natuurkunde: A. Peters. Rijnsater- woude; J. Booy, Axel: H. Vos, Balkbrug; B. C. Booker, Amsterdam. Kandidaatsexamen econo mie: W. F. de Moed, Leiden. Doctoraalexamen natuurkunde: J. B. Dragt, Eindhoven. mede geschied en deze week zullen de jongeren op diverse punten in de gemeente van hun werkzaamheden blijk kunnen geven. „Palvu" besluit dinsdag 10 juni in het Hervormd Jeugdgebouw het seizoen met het bekende blijspel van Peter Blackmore „Miranda". Het stuk wordt donderdag 12 en zaterdag 14 juni herhaald onder de regie van Peter Brandsma. SCHOOLVERLATERSACTIE K. A. J. Momenteel wordt er in de K. A. J. van de parochies St. Joseph te Velsen-Noord en Regina Caeli te Beverwijk hard gewerkt aan de schoolverlatersactie. Deze wordt dit jaar gehouden op vrijdag 13, zaterdag 14 en de sluiting zondagmorgen 15 juni. Alle bijeenkomsten zullen plaats vinden in het jeugdhuis „De Magneet" bij het Kuenenplein te Beverwijk. DE STAMPVOLLE piasvijvers in Velserbeek en B.ijkenspark, de eerste blaren op rode ruggen aan het IJmuidense en Wijk aan Zeese strand, de stroom fietsen terug in de vooravond, evenredig aan de stroom-heen in de ochtend: het zijn enige losse grepen uit het logboek van een zomerse zondag in de IJmond. „Eindelijk een dag, die er zijn mocht", verzuchtte het vermoeide koor van strandexploitanten en rijwiel- bewaarders, Horecalieden en terraskelners, wier bestaan zozeer afhankelijk is van de intensiteit der zonnewarmte. Ze zijn ruimschoots aan hun trekken gekomen en al was het zeewater na deze ene dag zomer nog geen lauwe thee, zodat het zwemmen, voorbehouden bleef aan de moedige doorzetters, het gelaat van de stranden langs de Kennemer kust is toch kennelijk opgeklaard en de aantallen ijscomannen zijn met sprongen toegenomen nadat De Bilt zaterdag al wist te beloven, dat het deze keer eindelijk „raak" zou zijn. Gerekend naar de stroom voertuigen, die al vroeg de Velser tunnel passeerden in noordelijke richting, kennelijk op weg naar- -de-stranden—tussen- Callantsoog en Egmond, is het ook in het noorden' heel druk geweest de uitpuilende parkeer plaatsen en als zodanig ingebruik zijnde bermen der toevoerwegen bij het IJmui dense strand maakten ook hier de ge dachte gaande, dat het een „levendige" zondag was. Op het strand zelf kon deze indruk echter vervangen worden door een veel krachtigere: het zag er uit als op een dag in het hoogseizoen, dat naar de regels Het gebeurde gistermiddag tegen wij ven, dat de kleinste van de beide tunnel- kraanwegens moest uitrukken voor een, overigens onbelangrijk geval van mo torpanne bij de uitgang van de weste lijke tunnelbuis. De kraanwagen moest daarvoor de tunnel door de andere buis in, omdraaien en de pechvogel in de westelijke buis opzoeken. De lichten sprongen op oranje en het autoverkeer voegde zich netjes in een lange file om de aanstuivende, loeiende en „knippe rende" hulpdienst ruim baan te ver schaffen. Twee motorrijtuigen echter, die meenden juridisch sterk te staan en dan ook mochten inhalen, vergaten de morele plicht, om de kraan wagen voorrang te verlenen en bleven op de linkerbaan de file auto's inhalen. Met het gevolg, dat de kraanwagen op hoge snelheid moest afremmen, bijna tegen de wand van de tunnel slipte en tenslotte de motorrijders tot de over tuiging kon brengen, dat ook zij zich maar beter aan het inhaalverbod hou den konden. Dze situaties komen vaak voor in de tunnel en meestal gaan deze wegvan- dalen vrij-uit, omdat de politie ze moei lijk achterhalen kan. Het komt óók seeds meer voor, dat bromfietsen de tunnel inrijden, Tenslotte hebben zij geen examen hoeven doen en „weten" niet dat de tunnel alleen voor snel verkeer is. Maar er vallen nogal wat bekeuringen in deze groep weggebrui kers, die via de Sluisweg of de ponten dus aanzienlijk veel goedkoper naar de overkant kunnen komen. Gedurende het weekeinde kwamen in IJmuiden binnen: Triarruggia van Freetown, Sandenburgh van Rotterdam, Oreas van Malaga, Germania van Swansea, Schie van Rotterdam, Island Skipper van Norfolk, Menja van Toulon, Marinero van Hamburg, Edison van Londen, Amsterdam van Harwich, Claus Oldendorff van Marvube, Kras- navodsk van Novorossisk, Sylvia van Barrow, Rini van Rotterdam, Clio van Rotterdam, Notka van Le Havre, Hedwig Shutte van La Koruna, Jan Brons van Hudiksvall, Niwit van Rotterdam, Camerounkust van Dakar, Hermina van Sant An drea, Salla van Kotka, Wanda van Folke, Stad Leiden van Montreal, Ilos van Gothenburg, Ne therlands Coast van Newcastle, Birmingham van Goole, Ardeas van Kopenhagen, Behle van Sö- derhamn, Tjerk Hiddesz van Otterbacken, Trito van Dublin, Alderamin van Aruba, Plato van Aarhus, Eemstroom van Leith, Pirn S van Geffle, Salzaes van Rotterdam. Vertrokken zijn: Wolanda naar Rochester, Frie da Blokzijl naar Londen, Bomma naar Oslo, Wulp naar Manchester, Elsa naar Geffle, Milly naar Hampton Roads, Wognum naar Odense, Menje naar Kotka, Bruin naar Antwerpen, Waalborg naar Walcam, Fdey naar Malmö, Sandenburgh naar Stockholm, Kaap Falga naar Ystadt, Holger naar Pernaviken, Stuttgart naar Stockholm, Pa loma naar Hernösand, Joost naar Cascar, Peper kust naar Bordeaux, Trompenberg naar Bremen, Nestor naar Paramaribo, Triton naar Madeira, Schie naar Algiers, Mypuck naar Londen, Heriot naar Leith, IJstroom naar Southampton, Zaan- stroom naar Huil, Muttersegen naar Korso, Lucy naar Hampton Roads, Boreas naar Bremen, Ilias naar Hamburg, Musketeer naar Londen, Geffle naar Rouen, Maria Theresia naar Yersey, Wes terdok naar Hamburg. der kunst pas op 15 juni begint, maar deze eerste juni een opgewonden voorproefje leverde. Alle terrasjes hebben de hele dag en. vooral des. middags vol gezeten en alle ijsverkopers hebben meer dan eens om nieuwe voorraad moeten bellen. De pier, IJmuidens bezienswaardigheid nummer één, was ook gisteren weer hele maal uitverkocht. Om half vier werd het warme wereldje opgeschrikt door de vondst van een oude Engelse mijn, waarover elders in deze editie nader wordt bericht. BEVALLEN: A. C. M. Christiaans-Kuijs, d., Ver- gierdeweg 61, Haarlem; M. C. Minkels-Voet, d., Van Dalenlaan 33, Santpoort; E. C. Krijnen-Ko- per, z., Homburgstraat 62, IJmuiden; T. M. Men geren-De Pagter, z., Waalstraat 46, IJmuiden; M. C. van der Wee-Koppes, d., Geelvinckstraat 59, Vel sen (noord); D. de Graaf-Bolweg, d., Willems- beekweg 76, IJrrwaiden (oost); G. Dorst-Vellema, z., Acaciastraat 20, IJmuiden (oost); C. M. Philip- pa-Van der Poel, z., Sperwerstraat 45, Haarlem; D. Luntz-Bras, z., Zuiderstraat 3, Velsen (noord); C. R. van der Kamp-Koeleveld, z., Hoflaan 15, Driehuis; M. Chr. van den Berg-Annes, d.. Lek straat 52, IJmuiden; L. A. Winter-Beekman, d., Vlierstraat 5, IJmuiden (oost); J. van der Putte- De Goede, z., Westlaan 4, Santpoort; A. M. Heins- Ypma, z., Ger. Doustraat 23, IJmuiden (oost); P. J. Rijs-Boon, d., Corneliszoonstraat 14, Uitgeest. ONDERTROUWD: P. Roodzant, Van Leeuwen straat 25, IJmuiden en E. J. Kist de Ruijter, Thor- beckelaan 32, Velsen, t.a. Moerbergplantsoen 95, IJmuiden; P. P. Weber, Willemsbeekweg 40, IJmuiden (oost) en W. M. E. van Duijnen, Sta tionsweg 64, Velsen, t.a. P. J. Troelstraweg 16, IJmuiden (oost); P. W. van Amersfoort, Walra- venstraat 8, Velsen (noord) en G. C. van Rijn, Van Diepenstraat 24, Velsen (noord), t.a. Bonaire- straat 17, Santpoort; A. Post, Marconistraat 50, IJmuiden en E. R. Appelo, Kerkerinklaan 38, Santpoort, t.a. Orionweg 56, IJmuiden; J. E. Wit- teman, Walravenstraat 17, Velsen (noord) en T. A. Lamers, Heirweg 9, Velsen (noord), t.a. Van Rijswijkstraat 34, Velsen (noord). GEHUWD: W. F. van de Velde en H. Bink, Orionweg 86, IJmuiden; J. J. J. Meegdes en W. C. Baartman, woonark „Assen", Zijkanaal F, Half weg; H. de Wilde en G. S. Saager, Curagaostraat 23, Santpoort; N. M. Uijtendaal en R. M. C. Smak man, P. C. Hooftlaan 20, Driehuis; F. J. Veering en L. A. van Waard, Hagelingerweg 48, Sant poort; C. A. Hardendood en I. C. E. van den Belt, Van Wassenaerstraat 24, IJmuiden (oost); N. J. van Tunen en J. E. van Raamt, Lierstraat 20, IJmuiden; G. Verduijn en P. H. J. de Groot, Riouwstraat 33, Utrecht; W. J. M. Calkoen en K. M. van Herwerden, Vinkenbaan 9, Santpoort; C. C. Haak en C. A. Kraker, Jacob van Heemskerk straat 27, IJmuiden; C. Hartog en G. W. de Groot, Schoolstraat 6, IJmuiden; F. W. Dijkman en C. C. van der Werf, Geleenstraat 10, IJmuiden; A. J. Resink en J. E. Zuijdervliet, Orionweg 102, IJmui den; A. E. Lenting en D. Buding, Le Mairestraat 11, IJmuiden (oost); M. Lans en G. M. Persijn, Noorderlaan 18, Velsen (noord); J. van Dorp en G. Otter, Alexander Bellstraat 73, IJmuiden. OVERLEDEN: M. M. Viënne, 78 jaar, weduwe van N. Winkel, Velserduinweg 155, IJmuiden (o.); K. Reek, 67 jaar. echtgenoot van T. Kluft, IJmui- derstraatweg 139 rd., IJmuiden; A. Posthumus, 48 jaar, echtgenoot van A. M. Hazenberg, School straat 2, IJmuiden; C. van Amersfoord, 52 jaar, echtgenoot van A. M. Buttenheft, Noordlaan 17, Bloemendaal. Volgens een mededeling van de Scheep vaartberichtendienst te Hamburg is het 40 ton metende Nederlandse schip „Her man Buisman" in de nabijheid van het eiland Borskum tijden mist in aanvaring gekomen met de 11.312 ton grote Duitse tankschip „Faust". Nadare bijzondrheden ontbreken nog, doch het eerste bericht spreekt slechts van een „lichte aanvaring". De „Herman Buisman" is het eigendom van de rederij N.V. R. Buisman te Zwart sluis. De tanker behoort toe aan de Vacuum Reederei GMBH, Hamburg. D.IJ.V. GAAT WEER VISSEN De Beverwijkse hengelsportvereniging „De IJmond Vissers" houdt zondag 8 juni een onderlinge wedstrijd. De hengels zul len worden uitgelegd in de fortgrachten. (Van een onzer redacteuren) Tussen de nijvere, bloeiende Franse visserijstad Boulogne sur Mer en de rustige rand van de Friese „walden" lijkt geen enkel verband te bestaan, maar dat het er duidelijk en voelbaar is, bewezen de Franse en Nederlandse vlaggen zaterdag in Kootstertille aan het Kolonelsdiep. Een verband, dat zelfs charmant werd doorgetrokken in de kleurige aanwezigheid van een tiental jonge vrouwen uit de Pas-de-Calais in hun prachtige klederdrachten. De verhouding Frankrijk- Friesland heeft echter een belangrijke uitloper naar IJmuiden en daarmee is het verhaal van deze tewaterlating rond, die zaterdagmiddag aan het Kolonelsdiep zulk een onvergetelijk schouwspel werd: de lancering van de door de IJmuidense scheepsbouwers Kramer en Booy vervaardigde 500 tons-trawler „St. Jean Bap- tiste de la Salie" voor rekening van de reder Alfred Fourny uit Bologne op de in Kootstertille gelegen werf van de Kramertjes. Alles was uitgelopen op deze schone, laatste meidag om de grote trawler in zijn element te zien glijden. Het kleine, door de vestiging van de werf tof duidelijk nieuw leven gewekte dorp heeft waar voor zijn moeite gehad. Want toen om vijf minuten voor elf in deze zonnige ochtend de in zegening van hef schip een feit was en mevrouw Franpois Fourny-Sergeant de laatste beletselen had weggeknipt, is die St. Jean Baptiste met reuzenstappen van de dwarshelling gegleden en met een sprong in het Kolonelsdiep geplonsd, dat het water tegen de andere oever stoof en de romp van de trawler zestig hele graden slagzij maakte voor hij zich rank oprichtte. Het was een eerste proef, die begeleid werd door een luid koor van toejuichingen en die in één harde klap bewees, dat de IJmuidenaren in het Friese land schepen weten te bouwen. Pater E. Doesburg (OFM) uit het na burige Bergen heeft het gebruikelijke in- zegeningsceremonieel verricht en de zegen van de Allerhoogste afgesmeekt over schip en toekomstige bemanning, het schip is met enige zwierige halen van de wijwaterkwast gewijd met assistentie van een koorknaap- in-overali en daarna zag het grote gezel schap genodigden, staande op een stuk van het dekhuis van de trawler, dat als tribune werd gebruikt, hoe de toekomstige bestor mer van Sandetti-bank en verre wateren zijn eerste contact met het natte element tegemoet stoof. Tijdens de receptie daarna hebben de heren Fourny en Kramer jr. ons het een en ander verteld over de mogelijkheden van dit ultra-moderne visserijschip: op de 48 meter tussen de loodlijnen is plaats ge vonden voor laadruimte voor 4500 kisten vis (ter vergelijking: iets meer dan IJmui dens VIOS I), er komt een 1250 pk Deutz- diesel in en het schip vist over één kant, om meer ruimte voor de bemanning en de magazijnen te krijgen. Met zijn radar, decca, horizontale zowel als vertikale vis- zoeker, elektrische Sal-log, gyro-kompas met automatische piloot en uiteraard een zeer moderne radiö-installatie kan deze B 2793 tot de modernste eenheden der Franse visserijvloot worden gerekend. En kan hij gelden als bewijs van de durf, waarmee de reders van Boulogne de toe komst tegemoettreden, een durf, die uiter aard gevoed wordt door een florissante serie bedrijfsuitkomsten in het recente ver leden. De „St. Jean Baptiste" is in secties en geheel „self supporting" op de werf in Kootstertille gebouwd: van kiel tot mast top. Wat deze nog betrekkelijk kleine, maar binnenkort ongetwijfeld verder uitgroeien de werf min of meer van het begin af in haar vaandel heeft genomen: zelf doen. Zo dat de timmerwerkplaats, de smederij en Suomi hield zondag op de sintelbaan „Watervliet" in Velsen-noord nieuwelin gen-wedstrijden. Bij de meisjes won J. van Duffelen van Atmodes de 60 m. in de goede tijd van 8.6 sec. en M. Pijl wilde op de 80 m. niet voor haar clubgenote on der doen en werd op dit nummer winnares in 10.8 sec. Het werd hier zelfs een dubbele zege voor Atmodes, want L. Plugboer fi nishte in dezelfde tijd als tweede. Cliteur bezette op de 100 m. voor meisjes de der de plaats in 14.3 sec. Mej. Bouman won de 100 m. dames in de voor haar doen vrij matige tijd van 14 sec. Mej. Van Waveren won het speerwerpen met een worp van 27.54 m. Op een ander werpnummer, het discuswerpen kon mej. Van Baekel van Gita een tweede plaats bemachtigen. Zij kwam tot een afstand van 25.55 m. Mej. Plugboer sprong 4.51 m. ver en dat was voldoende voor een tweede plaats bij de meisjes B. Op de 4x100 m. estafette kwam Atmodes als derde door. De tijd be droeg 56.6 sec. Bij de heren bezette N. de Zwager van Holland de derde plaats op de 100 m. in de C-klasse, terwijl zijn clubgenoot Van Noort het in de D-klasse nog beter deed door hier te zegevieren in 12.4 sec., v. d. Linden van Holland bezette de tweede plaats op de 800 m. jongens B in 10 sec. Deze positie was ook weggelegd voor de „Holland"-atleet Bonsen bij het versprin gen jongens A. Zijn afstand bedroeg 5.74'/s m. Hoogerwerf van Holland wierp 32.49 met de discus en bezette hiermede een verdienstelijke eerste plaats. In 3 min. 54.7 sec. ging „Holland" als tweede over de eindstreep bij de Olympische estafette. JEUGDTOERNOOI IN AMSTERDAM Zondag heeft een jeugdelftal van DEM meegedaan aan een toernooi van Ambon in Amsterdam voor jeugdspelers tot 20 jaar. DEM heeft het hier tot de derde plaats gebracht. De uitslagen van dit toernooi: TOG DEM 4-2; St. MartinusAmbon 3-2. Winnaarsronde: TOGSt. Martinus 1-7. Verliezersronde: AmbonDEM 3-4. DEM-BESTUUR—JEUGDLEIDERS Zondagmiddag 15 juni vindt in het sportpark „Adrichem" een voetbalwed strijd plaats tussen bestuur en jeugdlei ders van de voetbalvereniging DEM te Beverwijk. Er wordt een spannende ontmoeting verwacht omdat de wisselbeker die thans in het bezit is van de jeugdleiders met hand en tand verdedigd zal worden. de lasserij het de laatste weken druk heb ben gehad. En het nog druk zullen k r ij- g e n ook, want de orderportefeuille van Kramer en Booy vertoont enige interes sante opdrachten: een andere rederij in Boulogne, de Armement Fourny-Duval heeft opdracht gegeven voor een trawler van het 33 meter type, daarna moeten er nog twee voor rederijen in La Rochelle worden gebouwd en de haven- en zeesleper van 1000 ipk, die nu op de werf staat voor l'Union des Remorqueurs de l'Océan te Parijs, kan over twee maanden klaar zijn en daarna naar de standplaats Bordeaux vertrekken. Daarna twee sleepboten-ijs- brekers van elk eveneens 1000 ipk voor Finland en Canada en tenslotte een pas sagiersschip voor nationalistisch China, dat 400 passagiers zal moeten vervoeren. En dat evenals enige andere produkten van de Kootstertilse scheepswerf maar moeizaam naar open water zal kunnen komen, want de bruggen over hef Kolonelsdiep zijn niet helemaal op dergelijke kolossen berekend. Zodat er één gedemonteerd zal moeten worden (die brug dan) en andere nieuwe schepen enige voorzorgen zullen eisen om zonder stoten in Harlingen aan te komen voor de oversteek naar hun bestemming: men zal de schepen, wier diepgang groter is dan de Friese kanalen toelaten, „vlak" moeten „trimmen" en ze daarna misschien ook nog een stukje uit het water moeten lichten, om geen narigheden te krijgen. Niettemin floreert het IJmuidense initia tief daar in het stille Friese land; de nieu we arbeidershuizen doen weten, dat er voor vele handen nieuw werk is geschapen en IJmuiden zal overigens nog even de kans krijgen dit fraaie schip van dichtbij te be kijken: eind juli, begin augustus komt de B 2793 na de technische proefvaart in de vissershaven op bezoek. De belangrijke ontmoeting tussen de Velser handbalvereniging „Full Speed" en IEV is geëindigd in een gelijk spel. Hiermee behielden beide ploegen hun kam pioenskansen en staan nog steeds in ver- liespunten gelijk. Ietwat zenuwachtig betraden beide teams het veld. Full Speed won de toss en wierp de bal af. Direct werd een snel le open aanval opgezet en afgerond met een hard schot van J. Zonneveld, dat doel trof, zodat de bezoekers reeds na dertig seconden een 0-1 voorsprong hadden. IEV zette alles op alles maar de achterhoede wist voorlopig onheil te voorkomen; de voorhoede van Full Speed probeerde het met snelle open aanvallen maar de ver dediging van IEV had zich keurig hersteld en greep steeds tijdig in. Na twaalf mi nuten spelen was het de middenvoor van de thuisclub die de gelijkmaker scoorde (1-1). Gesterkt door dit succes ging IEV direct weer tot de aanval over; de links buiten zag haar kans schoon en maakte er 2-1 van. Voor de rust werd er niet meer gedoelpunt al kreeg F. S. in de 15e mi nuut een strafworp die wel hard maar niet zuiver werd genomen, zodat de bal naast het doel ging. Na de thee lanceer de de thuisclub enige aanvallen die niets opleverden. De gasten verplaatsten het spel en na tien minuten gooide J. Orsel de bal zuiver op doel, hetgeen de gelijk maker betekende (2-2). De beide doelen kropen in de resterende speeltijd nog ver scheidene malen door het oog van de naald maar doelpunten bleven uit. De laatste minuten was IEV beslist sterker, dank zij het prima keepwerk van Coby van Beek wist F. S. echter onheil te voorkomen. Eén minuut voor het einde kreeg J. Orsel nog een fraaie scoringskans, de bal ging ech ter juist naast. IEV is thans uitgespeeld en behaalde in 14 wedstrijden 21 punten. „Full Speed" heeft uit twaalf wedstrijden 17 punten en kan dus nog gelijkmaken. Adspiranten A van F. S .werden kam pioen dank zij een royale 7-1 overwinning op Blinkert C. Adspiranten B beëindigden de competitie met een 4-0 zege op IJmond C. In Zaandam speelde het eerste dames team van VZV haar eerste wedstrijd in de competitie tegen Waterlelie 1 verloren. De eerste helft van de wedstrijd moest VZV het met vijf dames stellen twee wa ren onderweg opgehouden en de Water lelies kregen al spoedig en gemakkelijk, onder andere door een aantal prachtige doelpunten van Paula Hey, een 6-0 voor sprong. Na de rust VZV was toen weer compleet kon Wil Mossel de stand op 6-1 brengen. Ondanks verwoede pogingen kwamen er in deze stand geen veranderin gen meer. Donderdag zullen de VZV-dames in het zwembad „De Heerenduinen" uitkomen tegen „De Vliegende Vissen." ETO—JONG HERCULES 1—2 De laatste wedstrijd voor de competitie werd door Jong Hercules gewonnen. De doelman der Wijkers, De Geus, kwam in deze wedstrijd kort in de tweede helft on gelukkig ten val, het bleek dat hij een hersenschudding had opgelopen. In den beginne was de thuisclub sterker en kon al spoedig scoren. Maar nog voor de rust was het Snippe die de stand gelijk maakte (11). In de tweede helft werd er hard om de leiding gestreden en het was P. van de Burg die uit een snelle aanval een pass van links kon benutten (12). Dit werd ook de eindstand. o o 0 0 Woensdag, de beste verkoopdag voor de handel, was er een aanvoer van nog geen 200 kisten schelvis, donderdag slechts een 20 kistjes, doch vrijdag werd de han del „verrast" met een 900 kisten. Woens dag deed de braad een goede 40 (wat voor „de juffrouw" al te duur wordt), don derdag ruim f 50 voor een kist piepers, vrijdag voor de braad van de 23 tot 28. Is het te verwonderen, dat de handel lichtelijk verbolgen rondliep? Gezien de soort schelvis, die op het ogenblik wordt aangevoerd, is vrijdag wel de slechtste dag voor de handel. Wat zij „wegzet" noemt, kan niet met deze kwaliteit, dus kon voor de volgende week nog niet ge kocht worden, terwijl het voor het over grote deel van Nederland te laat was. Blijft de vraag (waarop wel nooit een ant woord zal komen) of het niet mogelijk was geweest, dat óf de Ariadne óf de Vios donderdag aan de markt had kunnen zijn. Maar wat overal in West-Europa kan, nl. vis-aanvoer op voor de handel goede verkoopdagen (en de rederij is uiteinde lijk toch degene, die het meest ervan pro fiteert) kan in IJmuiden niet. Zoals het ging met de aanvoer en prij zen van de schelvis, zo ging het ook met de kabeljauw en gullen. Woensdag en don derdag (te) hoge prijzen, met een scher pe daling vrijdag en zaterdag. De tongaanvoer mag dan ook niet zo groot geweest zijn als de voorgaande week, de prijzen hielden zich, ondanks concurrentie van Denemarken toch aar dig, al zakten ook enige soorten betrekke lijk fors in prijs. De lappen en grootmid del werden voor het allergrootste deel door Amerika opgekocht, de half pondjes zakten zaterdag tot een 2.40// 2.50 per kg. terwijl de tong I zakte tot een 2.30, met voor de slips bijna f 2. In aanmer king genomen, dat er ook zaterdag weer een aanvoer was van ruim 80.000 kilo, kan toch nauwelijks van een minder lonende prijs worden gesproken. Duizenden en dui zenden kilo's tong gingen weer naar de vriescel. De voor Engeland gevraagde soorten schol worden nog maar weinig aange voerd. Al wordt de kwaliteit ook een ietsje beter, veel „vis" zit er nog niet op, doch de kleine aanvoer houdt de prijzen van de vier grofste soorten op ongeveer 40 per kist. Schol II was maandag een 25, schol III een 15, die na een flinke stijging in het midden der week weer zaterdag op de ze prijs terugzakte. Het „maken van kantjes" door grote loggers en trawlers heeft tot nu toe niet veel succes gehad, vandaar geen grote reizen voor de Zuidzijde, behoudens een enkele uitzondering. De laatste, gezien de exploitatiekosten, voor de visserij geschikte trawler van de eerste en oudste rederij, het Groen-con- cern, is naar Noorwegen verkocht Met het vertrek van de Eveline kwam dus een streep onder een veel bewogen 95 jaar van „rederen". De IJmuider vislossers en visknechts, verenigd in de vereniging „Samenwer king" hebben zaterdag met hun dames een uitgaansdagje gehad. Eerst werd des morgens een bezoek ge bracht aan het Rijksmuseum in Amster dam; daarna werd de tocht in Volendam onderbroken om vervolgens des namid dags in Enkhuizen het Zuiderzee museum te bezoeken. Met grote aandacht volgden de IJmuidenaren de uiteenzettingen over de historische ontwikkeling van de visse rij rond de vroegere Zuiderzee. Des avonds werd in Egmond een etentje georgani seerd en met een bezoek aan Egmond, waar vele oude bekenden elkaar de hand drukten werd de terugtocht aanvaard. Op de zaterdagen 7 en 14 juni volgen dezelf de tochten. Vakantie Met ingang van de eerste week van ju ni gaan de havenarbeiders-vislossers met vakantie. Dit betekent, dat de loskracht met twee ploegen wordt terug gebracht tot 12 ploegen in totaal. Half juli, als de drukte van net haringseizoen aanvangt, zal de loskracht weer op volle kracht zijn teruggebracht. Tijdens de afwezigheid van een tweetal ploegen der vaste kern van havenarbeiders, zal de vislosregeling toch over voldoende reserve vislossers be schikken om de aangevoerde vis op tijd in de hallen te plaatsen. HKW-LEDEN VERGADEREN. Een belangrijke vergadering voor de leden van de Heemskerkse afdeling van de r.-k. bond van handels-, kantoor- en winkelpersoneel zal in zaal Dam worden gehouden op vrijdag 20 juni. Zoals bekend zaï hier beslist worden of de afdeling zal blijven bestaan of dat de leden overgaan naar de afdeling Beverwijk van deze bond. ONDERLINGE WEDSTRIJDEN EHBO. Dinsdagavond 3 juni vinden in zaal Kloes onderlinge wedstrijden plaats van de r.-k. EHBO-vereniging „St. Christo- forus" te Heemskerk. Heilbot 3.002.10, gr. tong 3.20—3.00, grm. tong 3.20—2.90, kim. tong 2.70-2.40, kl. tong 1 2.60—2.30, kl. tong II 2.20—1.90, tarbot I 2.30—1.80, zalm 11.00 5.50 per kg. Tarbot II 114, tarbot III 96, gr. griet 61, gr. schol 44, gr.m schol 44, kim. schol 49—46, kl. schol I 4£U40, kl. schol II 3013, schar 218, v. haring 21 15, makreel 2612, gr. schelvis 3625, grm. schelvis 38—23, kim. schelvis 3822, kl. schelvis I 3623, kl. schelvis II 3123, wijting 3312, gr. gul 40 -28, mid. gul 28—22, kl. gul 25—13, kl. haai 22— 16. kl. wolf 38, poontes 248. horsmakreel 76.50, kl. rode poon II 30—8 per 50 kg. Gr. kabeljauw 16078, gr. koolvis zw. 65—56, gr. leng 8067, gr. wolf 8076 per 125 kg. Prijzen van zaterdag Aanvoer van zaterdag 1521 kisten tong en tarbot, 8 k. heilbot, 1 k. griet, 795 k. schol. 130 k. schar, 360 k. haring, 310 k. makreel. 410 k. schelvis, 185 k. wijting. 260 k. kabeljauw en gul, 25 k. leng, 15 k. wolf, 10 k. poon, 185 k. koolvis en 30 k. diversen. Totaal 4270 kisten vis. Besommingen van zaterdag IJM 20 Joh. Polderman 15.650, VL 131 f 10.900, SCH 135 9300, KW 26 f 3590, KW 169 2600, KW 52 5900, KW 65 370, KW 61 710, KW 35 850, KW 60 2280, KW 30 2370, KW 77 f 1530, KW 36 640. KW 21 1810, KW 71 1810, KW 68 I 2400, KW 98 I 2360, KW 105 1460, KW 94 3060, TX 53 f 770, IJM 31 2850, IJM 52 2280, IJM 40 f 3220, IJM 78 2630, IJM 11 3760.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3