Bedenkelijke tendensen achter patrio tten-ela n in Algiers Son filtre MOEIZAME FORMATIE IN BELGIE VERWACHT Natu-raLax Venhcrfe, Socialisten fel gebeten op de C. V.P., die de coalitie zóu willen herstellen ^Praatótoel 3 Nieuwe Akademieleden Overleg over luchtlijn Amsterdam-Moskou Geldgebrek dreef Londense buschauffeur tot diefstal Toeristisch advies per telefoon in Londen Oprechte elementen geloven in een vernieuwing, maar uit luidsprekers schalt een oud geluid Cynische huichelarij VoikaSe. VERPAKTE BISCUITS™ dia rijn fieerfijkf Ook de Westduitsers kennen het geheim der kernfusie FILTRA Radioboodschap van tachtig jarige dr. Frank Buchman Gaat u met vakantie? DINSDAG 3 JUNI 1958 Er wordt wel eens haastig critiek gele verd op uitspraken van gerechtelijke in stanties tegen verkeersovertreders, waar bij meestal de bijkomende straf intrek king van het rijbewijs te laag wordt geacht in verhouding tot de gevolgen der overtreding. In zulke gevallen is de criti cus vaak niet op de hoogte van de om standigheden, die aan de totstandkoming van het ongeluk hebben meegewerkt bui ten de schuld van de verdachte, terwijl hij evenmin beseft hoe de intrekking van het rijbewijs voor de betrokkene de nekslag aan zijn inkomsten kan geven. Wanneer echter de omstandigheden zo evident door de overtreder zelf zijn uit gelokt als dat het geval was bij het af schuwelijke wegmisdrijf te Someren, waar een echtpaar door een dronken barbaar werd doodgereden, zou de rechtbank zelfs die laatste factor de inkomsten bron niet meer mogen beschouwen als een factor van clementie bij het verval len verklaren der rijbevoegdheid. De weg- piraat te Someren is een stratenmaker, die dus waarschijnlijk geen auto nodig heeft om zijn kost te verdienen, doch af gezien daarvan: een dergelijke figuur is geen verkeersovertreder meer, doch een potentiële moordenaar met een doodsge- vaarlijk wapen, zijn auto; en ontwapening van dergelijke waanzinnigen kan slechts een maatregel van openbare veiligheid heten. Deze man was al eerder veroordeeld wegens een verkeersdelict en hij heeft zijn rijbewijs enige tijd moeten missen. Dat hij het teruggekregen heeft, is een zware verantwoordelijkheid voor de Wet en voor de instantie, die hem „rijbevoegd heid" toekende. In gevallen als deze wordt niet de pu blieke wraak doch de publieke veiligheid gediend, wanneer de rechter de schuldi ge voorgoed uit de rijdende maatschap pij zou verwijderen. Daarom is een aan vulling van de strafbepaling in artikel 39 der wegenverkeerswet, die het intrekken van het rijbewijs voor ten hoogste vijf jaar toestaat, te verdedigen, opdat de Wet zelf tenslotte tot een selectie kan komen tussen hen die wel en hen die duidelijk niet geschikt zijn om een autostuur te hanteren, door in de zwaarste gevallen een levenslange ontzegging op te leggen. De ontwikkeling van het belangrijke woon-, industrie- en cultuurgebied IJ- mond heeft een belangrijke vertraging ondervonden door de beslissing van de gemeenteraad van Beverwijk, ^die de in stelling van een IJmondraad waarvoor reeds een wetsontwerp ter tafel lag onaanvaardbaar noemt. De IJmondraad is een overkoepelend college van advies en overleg, samenge steld uit vertegenwoordigers van de ge meentebesturen van Velsen, Beverwijk en Heemskerk. Het plan tot instelling van dit college was gebaseerd op de steeds dringender aan de dag tredende noodzaak om de problemen in dit gebied in ge zamenlijke inspanning aan te vatten en op te lossen en een einde te maken aan de wrijfpunten tussen de drie gemeenten, wier belangen langzamerhand volkomen in elkander zijn gegroeid. De Beverwijkse raad stelt een regeling van de „grensmoeilijkheden" tussen Be verwijk en Heemskerk als noodzaak voor op en verklaart zich vervolgens bereid tot overleg met Velsen ten aanzien van de vraagstukken, die beide gemeenten raken. De vraag rijst hierbij echter, of dat over leg naar twee kanten Heemskerk en Velsen door Beverwijk niet gemakke lijker en vruchtbaarder in een IJmond raad zou kunnen worden gevoerd. Men meent in Beverwijk blijkbaar van niet, doch er komt bij de buitenstaander toch ondanks alle argumenten twijfel naar boven ten aanzien van de algemeen IJmondse belangstelling in Beverwijk. Een conglomeraat van gemeenten als dat van de IJmond is „van nature" reeds één be- langengebied, hoe ook de gemeente grenzen lopen en dit „van nature" stem pelt in vele gevallen een plaatselijke ge hechtheid tot chauvinisme. Gemeentelijk chauvinisme is wel te ar gumenteren, doch enkel van het enge plaatselijke standpunt uit. Wanneer men een iets ruimere blik aan dit gebied rond om het Noordzeekanaal waagt, dringt zich onwillekeurig de gedachte op dat de in dit gebied wonende mensen Velsenaar, Beverwijker of Heemskerker op den duur slechts profijt kunnen trekken van een zo nauw mogelijke samenwerking over hun grillige gemeentegrenzen heen. En daartoe leek de IJmondraad een goede stap vooruit. Wederom heeft de Koninklijke Neder landse Akademie van Wetenschappen een aantal nieuwe leden benoemd. Het zijn prof. dr. S. R. de Groot, prof. dr. J. A. A. Ketelaar, prof .dr. W. Bleeker, prof. dr. ir. C. H. Edelman, prof. dr. G. P. Baerends, prof. dr. J. Lanjouw, prof. dr. A. J. P. Oort, prof. dr. F. S. P. van Buchem en prof. dr. H. G. K. Westenbrink (gewone leden) en prof. dr. M. Calvin en prof. dr. W. Pauli (buitenlandse leden). Dr. B. J. Bok en prof. dr. A. van Harreveld werden benoemd tot correspondent van de wis- en natuurkundige afdeling der Akademie. Een Romeinse keizerin, slaande in een met vier vurige schimmels bespannen zegewagen opende maandag de poor ten van de derde „Dacova" vakbeurs in het Amsterdamse R.A.I.-gebouw, waarop de Nederlandse en buitenland se damesconfectieindustrieën deze week haar nieuwste collecties tonen. (Van onze correspondent in Brussel) Koning Boudewijn is gisteren begonnen met raadplegingen, die moeten leiden tot benoeming van een regeringsformateur. Hij ontving de 86-jarige Kamiel Huysmans, voorzitter van de Kamer en de heer Gillon, voorzitter van de Senaat. In politieke krin gen wordt de naam genoemd van prof. dr. Gaston Eyskens, voorzitter der C.V.P.- fractie in de Kamer van Volksvertegen woordigers, hoogleraar in de economie aan de rooms-katholieke universiteit van Leu ven. Eyskens was reeds eerste minister, minister van Financiën en minister van Economische Zaken. De 51-jarige hoog leraar is de „coming man" van de Christe lijke Volksparty. Zjjn prestige en goodwill, ook bij de socialisten en liberalen, maken van hem de meest geschikte onderhande- 'S-GRAVENHAGE De Russische de legatie voor de luchtvaartonderhandelin gen tussen de Nederlandse en Sovjet-Rus sische regering, die op 10 juni in Den Haag» zullen beginnen staat onder leiding van de luchtmaarschalk Zjigarev, "hef van de hoofddirectie van de burgerluchtvloot bi.i de raad van ministers van de U.S.S.R. De Nederlandse delegatie zal een dezer dagen worden samengesteld. Naar bekend is vliegt de Russische luchtvaartmaat schappij reeds geruime tijd op Helsinki en Kopenhagen. Omgekeerd onderhouden Finnair en de Scandinavian Airlines Sys tem diensten tussen respectievelijk Hel sinki en Moskou en Kopenhagen via Riga naar Moskou. Enige tijd geleden heeft En geland een luchtvaartverdrag afgesloten met Sovjet-Rusland. De B.E.A. zou met Viscounts 800 naar Moskou zonder tussen landing vliegen en Aeroflot is van plan met het tweemotorig straalvliegtuig de Tupolev 104a de verbinding tussen Mos kou en Londen te exploiteren. Eind mei is voorts een bilateraal luchtvaartverdrag tot stand gekomen tussen België en Rus land. De Sabena start met de DC-7c naar Moskou en omgekeerd vliegt Aeroflot naar Melsbroeck met de Tupolev 104a. Thans wil ook Rusland verbindingen met Parijs en Amsterdam openen. De 'onderhande lingen met Frankrijk zijn nog niet begon nen, die met Nederland zullen dus 10 juni aanvangen. Van, de n,.v. Luchthaven Schiphol verne men wij, dat de Tupolev met maximum gewicht kan starten op de 2550 meter baan (nr. 19), maar deze baan is tot septem ber a.s. buiten gebruik gesteld in verband met de eerste werkzaamheden voor de nieuwe landingsbaan van 3300 meter, die in 1960 gereed zal moeten zijn voor de vier motorige straalverkeersvliegt.uigen. o.a. de DC-8. Heeft de Tupolev niet het ma ximum gewicht aan brandstof, passagiers en lading, dan kan ook de 2100 meter baan (nr. 23) worden gebruikt voor start en landing. Advertentie Natu-ralax is géén gewoon laxeer middel. Het zorgt xoor het herstei van de natuurlijke functie, maar bo vendien ook yoor de natuurlijke regelmaat. Een uitkomst bij hard nekkige verstopping, ook voor hen die buitenshuis werken. voor de natuurlijke regelmaat Flacon a 60 tabletten versierkie werking) tl. 1.35 (Van onze correspondent in Londen) Hoe de vijftigduizend stakende buslie- den in Londen van hun geringe stakings uitkering kunnen leven is een raadsel. Ve len hunner verdienen normaal ruim hon derd gulden per week en thans moeten zij rondkomen van dertig of veertig gulden. Losse baantjes liggen tegenwoordig niet opgeschept. Een Londense politierechter had kenne lijk te doen met buschauffeur Ronald George Bishop, die voedingsmiddelen ter waarde van een rijksdaalder had gesto len. Volgens de magistraat was dit een tra gedie. Hier stond een man van onbespro ken gedrag terecht die tot staken was ge dwongen. Hij heeft twee kinderen. Is het te verwonderen, vroeg de rechter, dat hij on der deze omstandigheden tot diefstal kwam? Zijn vrouw had hem op de dag dat hij wat kaas en worstjes stal, haar laatste geld (twee shilling) gegeven om groenten en aardappelen te kopen. Zijn beide doch tertjes hadden voor hun ontbijt een stukje vruchtencake gehad. In de zelfbedienings zaak stak hij iets in zijn zak, hetgeen werd gezien door een winkeldetective. De politierechter verklaarde dat hij niet de moed had de man naar de gevangenis te sturen. „Ik wenste dat ik degenen, die de oorzaak van dit alles zijn, achter de tra lies kon zetten.zo zei hij. De chauffeur werd onvoorwaardelijk vrijgesproken. Toeristen in Londen kunnen voortaan door het draaien van een speciaal telefoon nummer bijzonderheden vernemen over de belangrijkste culturele en sportevene menten. Deze inlichtingen worden in het Engels, Frans of Duits gegeven. Van onze reisredacteur) ALGIERS, mei Er heerst in AlgieVs, een stad vol lila, oranje en gele bloemen aan een azuur blauwe baai onder een zomerse zon, de stemming van een grote feestdag, een stemming waaraan men zich nauwelijks kan onttrekken. De huizen hangen van onder tot boven vol Franse tricolores, Lotharingse kruisen (het gaullistisch embleem) en V-tekens. Er zijn massa's mensen op de been, die zich bij de geringste aanleiding naar het Forum begeven, het grote plein voor het gouvernementsgebouw. Zij scanderen er de slagzin „Algerije is Frans Zij zingen er het opwindendste volkslied ter wereld, de Marseillaise, zij schreeuwen er om hun lieveling, de parachutistengeneraal Massu. Er staat een bruisende patriotis- tische pot op het vuur, de liefste meisjes dragen er rood-wit-blauwe sjerpen om de welgevormde halsjes, de bruinste gezondste jongens in parachutistenuniform staan er achteloos het nieuwe Frankrijk te vertegenwoordigen. Dozijnen van het beste slag Fransen het soort dat belangeloos bereid is twintig uur per dag voor hun land te werken - zitten met diepe zwarte kringen onder de ogen tot laat in de nacht achter hun bureaus. Er is een elan ontketent, een Frans elan, dat naar champagne smaakt. Maar zelfs champagne verwekt katers en men vraagt zich af: „waartoe zal dat alles leiden Men zou verschrikkelijk graag met deze menigtes willen geloven dat Frankryks narigheden spoedig voorby zullen zyn. Wanneer de Marseillaise over het forum raast, wanneer de luidsprekers over de „eeuwige glorie van Frankrijk" spreken, wanneer men op de smalle gezichten der Franse officieren de hoop, de traditie en de grote stijl van eeuwen leest, loopt er een rilling over de rug van de meest scep tische correspondent. En ondanks al het geen hy gezien en ervaren heeft, probeert hij te geloven in het ongelooflijke schouw spel van wat men hier de Frans-moham medaanse verbroedering wil noemen. Er komen duizenden mohammedanen naar de massale demonstraties en zij dragen op hun voddige kleren de medailles, die zij in het Franse leger verdiend hebben, zij torsen spandoeken, die zeggen „Comité van openbaar welzijn van de Casbah", of „Leve De Gaulle" of „Algerije blijft Frans". Er zijn mohammedaanse meisjes, die voor de massa haar witte sluiers af leggen met de verlegenheid van de pro vinciaalse, die zich in een Parijs cabaret voor het eerst aan de „strip-tease" waagt. Er is ook bij de Franse „colons", bij de taxichauffeurs, bij de kleine middenstand, bij de ambtenaren, bij deze gehele verti cale kolonistenmaatschappij, een soort ge wetenscrisis je aan de gang. Dezelfde men sen die een hartverlamming van schrik gekregen zouden hebben, wanneer men hun zes maanden geleden een complete in tegratie van de mohammedanen, een ver schaffing van gelijke rechten aan de poli tieke en sociaal achtergestelde Algerijnen zou hebben voorgesteld, spreken thans van „tien miljoen Fransen in Algerije", van verbroedering, ongeacht kleur, ras, ont wikkeling of geloof. Het klinkt als een sprookje. Helaas, er bestaan in deze wereld geen sprookjes. De twijfel rijst, wanneer men ziet wie de lei ders van deze „Franse wedergeboorte" zijn en welke middelen er gebruikt worden. Er zijn ogenschijnlijke leiders, de politieke generaal Salan wiens huidige aanhangers hem onlangs een bazooka-granaat langs de kepi schoten om hem tot andere ge dachten te brengen. Er is de knokker Mas su, eerder sterk dan slim, met een geweten dat oprecht gekweld wordt door de marte lingen die hij zijn Algerijnse F.L.N.-ge- vangenen moet laten aandoen, een ge weten dat nu gesust wil worden door de droom van een groot-Franse rechtvaardig heid. Verder de briljante Soustelle, eens een arme jongen, „leerling van de Franse natie", een groot intellect, dat toch door psychische littekens beschadied lijkt. En tenslotte de heer Alain de Sérigny, ex- collaborateur, pétainist, spin in het web van de grote „colons" die Algerije leeg gepompt hebben tot het in arren moede in opstand kwam. Zijn zij de werkelijke, de enige leiders? Men gelooft het niet hele maal. Er zijn teveel reserve-officieren van de parachutisten, die in de afgelopen maanden gevraagd hebben weer actieve dienst te mogen doen in Algerije. Het zijn de kapiteins, majoors en kolonels, die er nauwelijks een geheim van maken dat zij de bougies waren die de motor van de „spontane volksbeweging" deden aanslaan, die maandenlang in Frankrijk samen zwoeren om van Algerije uit de apathische Franse democratie de doodsteek toe te brengen. Wanneer dit de leiders van de nieuwe beweging worden, welnu dan helpe God Frankrijk. Wanneer men op het Forun, van Algiers uitkijkt over de manifesterende brave Fransen die oprecht geloven dat zij een Franse vernieuwing gaan inluiden, dan wordt men door schrik bevangen. Er klin ken brutale stemmen uit de luidsprekers: „We hebben genoeg van buitenlandse in menging.... delegaties uit geheel Algerije spreken zich uit voor een nieuw tijd perkde stuiptrekkingen van het,dode stelseleen gezond volksgevoelhet steriele intellectualisme moet plaats ma ken voor de kracht van een natie.wij zullen hen, die blind blijven, hardhandig aan het verstand moeten brengende glorieuze armée blijft waakzaam". De harde stemmen worden afgewisseld door militaire marsen „Les régiments de Sam- bre et Meuse". Op het balkon van het gouvernementsgebouw hebben ook de ex- collaborateurs de brutaliteit in de houding te gaan staan bij de muziek waarop Frank- rijks soldaten naar de fronten marcheer den om te sneuvelen. Zij voelen zich o zo slim. En zelfs op het plein, waar de Alge rijnse mohammedanen op order van het Franse leger enigszins verbijsterd en be rustend tegelijk aan de demonstraties deelnemen, heerst enige cynische huiche larij. Want de kleine Franse middenstan ders, die zich begrijpelijkerwijs vast klampten aan hun priveleges in het land waar zij geboren zijn, die de afgelopen jaren even begrijpelijkerwijs tot anstige verbittering jegens de „ondankbare Alge rijnen" geraakten, applaudisseren thans met niet geheel wasechte geestdrift voor de opmarcherende Algerijnen, wie het al lang goed is, wanneer men hen maar niet midden in de nacht wakker maakt en op het hoofd knuppelt. Is er werkelijk iets nieuws aan de gang, wanneer de luidsprekers in dit paradijse lijk decor schetteren over de „eeuwige glorie van Frankrijk". Men moet vrezen van wel wanneer men de gezichten ziet van het groepje harde jongens dat, de nieuwe volksbeweging ontketend heeft en haar naar Frankrijk wil overbrengen. Als hun dat lukt zal over de grijze dag van Frankrijks wankele democratie de donkere avond van de dictatuur zakken. Dan zal de glorie van Frankrijk „niet meer be staan uit het licht op de doeken der Franse impressionisten, uit de helderheid der Franse letteren, de verfijning der levens wijsheid. De grote geste van „de glorie van Frankrijk" zal dan een duizendmaal herhaalde lege schreeuw uit duizend luid sprekers worden en de Marseillaise een leugen. En wie er niet in gelooft kan dan zijn kiezen uit zijn mond laten slaan door een van de gezonde volksvernieuwers die vandaag op het Forum van Algiers hun spieren staan te ballen. Het is overduidelijk dat een regering-De Gaulle onvermijdelijk was. Men kan slechts hopen dat de sterke man, die Frankrijks bevrijder was, werkelijk ster ker zal blijken dan de extremisten uit Al giers, die hem naar de macht duwden, want anders komt er in Europa iets te sterven dat moeilijk weer tot leven te wekken zal zijn. Advertentie HET IS KWALITEIT Dessert Trisnon NIEUW: Een rijk assorti ment in een moderne ver pakking. Iedere biscuit is een verrukkelijke trak tatie. Prijs f 1.75. laar voor het vormen van een kabinet, met socialisten of met liberalen. Men vermoedt, dat zijn voorkeur gaat naar een samengaan met socialisten, in een nieuwe rooms-rode coalitie, zoals ten tijde van de regering- Spaak-Eyskens in 1949. In socialistische kringen is men namelijk zeer verbitterd over de verkiezingsuitslag. De C.V.P. is opnieuw de sterkste politieke formatie in België. Talrijke arbeiders uit de industriële centra zijn, zoals uit de uit slagen blijkt, naar het roooms-katholieke kamp overgelopen en een aantal rooms- katholiek-georganiseerde arbeiders, dat echter traditioneel socialist stemde, heeft voor de C.V.P. gekozen. De ondervoorzitter van de socialistische partij en hoofdredacteur van de socialisti sche Volksgazet van Antwerpen, schrijft, dat het ongehoord is, dat de Belgen zich iedere luxe menen te mogen veroorloven. Niet alleen leven zij beter dan de omlig- ende Europese volken, maar zij hebben zier jaar lang een stabiele regering gehad onder leiding van eerste minister Van Acker. Deze regering verhoogde 's lands welvaart en de levensstandaard van de arbeiders. Nu werd deze regering smadelijk afgekeurd.... Ondank is 's werelds loon, aldus klaagt de Volksgazet. Bovendien heb ben de Belgen, die naar het clericale kamp zijn overgelopen, een ongelukkige politieke situatie in het leven geroepen. De socialis ten en liberalen hebben samen nog steeds een meerderheid in de Kamer en kunnen dus alle rooms-katholieke plannen af wijzen. De C.V.P. heeft de volstrekte meer derheid in de Senaat en kan daar alle socialistische en liberale voorstellen ver werpen. Het land zou dus spoedig onregeer baar kunnen worden, met als enige uitweg nieuwe verkiezingen, aldus het blad. De Peuple, het hoofdorgaan van de Bel gische socialistische partij, is veel voor zichtiger in zijn beoordeling van de politieke situatie. Het blad meent uit het resultaat van de verkiezingen te mogen afleiden, dat de liberalen de grote verliezers zijn. Deze partij zal wel oordelen, dat een kuur in de oppositie van hun nederlaag haar voorge schreven is. Het ziet er naar uit, dat het een lange en moeilijke crisis zal worden. Schoolkwestie Op 18 juni moet het nieuwe parlement bijeen komen. Grote moeilijkheden wach ten professor Eyskerts, wanneer hij aan de socialisten of de liberalen een programma van schoolvrede zal voorstellen. Tegenover het kiezerskorps kan de C.V.P. op dit stuk geen grote principiële tegemoetkomingen doen. Aan de rooms-katholieke scholen zal opnieuw een veel groter bedrag aan staats subsidies moeten worden toegewezen. Wel licht kan een compromis worden gevonden, enigszins naar het Nederlandse model, wanneer de rooms-katholieke scholen in ruil voor meer staatssubsidie ook meer staatstoezicht aanvaarden. Het lijkt vrij eenvoudig, maar het is in de praktijk zeer moeilijk te verwezenlijken. Eerste minister Van Acker heeft gisteren aan koning Boudewijn het ontslag van zijn kabinet aangeboden. De koning heeft het ontslag aanvaard en het kabinet met de afhandeling van de lopende zaken belast. Vandaag ontvangt koning Boudewijn de voorzitters van de drie nationale partijen. (Belga) Jules Bary, de nationale secre taris van de Belgische socialistische partij, heeft vrijdagavond op een bijeenkomst ver klaard, dat hoe de uitslag van de algemene verkiezingen ook mocht zijn, elke samen werking met de Christelijke Volkspartij uitgesloten is. Hier volgt de officiële uitslag van de ver kiezingen. Voor de Senaat gaat het om de 106 zetels van de rechtstreeks gekozenen. De percentages gelden het totaal van de in het gehele land uitgebrachte stemmen, met daarachter het percentage voor 1954. C. V. P. Socialisten Liberalen Soc.-lib Communisten Volksunie Kamer Senaat pet. 104 8) 54 (+5) 47 (42) 80 (—2) 39 (—3) 36 (37) 20 (—4) 10 (—1) 11 (12) 5 (onv.) 2 (onv.) 2 2) 2 (—2) 1 (—1) 2 4) 1 (onv.) 0 (onv.) 1 2) Dg juiste samenstelling van de Senaat zal pas bekend zijn wanneer de provinciale raden 46 provinciale senatoren zullen heb ben gekozen en deze nog 23 senatoren zul len hebben gecoöpteerd. Voor de negen provincies gaven de verkiezingen voor de provinciale raden het volgende beeld: C.V. P. winst dertig zetels; socialisten: verlies zeven zetels, liberalen: verlies tien zetels; communisten: verlies zeven zetels; volks unie en andere partijen: verlies zes zetels (Van onze correspondent in West-Duitsland) Het afgelopen weekeinde is te Frank fort de Achema geopend, de Westduitse jaarbeurs voor chemische apparaten. Daarbij blijkt, dat West-Duitsland zijn achterstand op het gebied van de kern fysica lijkt te hebben ingehaald. De ge controleerde kernfusie is ook in de bonds republiek mogelijk. Op de Achema staan een neutronen-generator en een stootcom- pensator-batterij van de A.E.G., waarmee men de waterstofbom zou kunnen „tem men". Men kan er temperaturen van ver scheidene miljoenen graden mee bereiken. Daarmee is de voorsprong, die de Sovjet- Unie, de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië op dit terrein hadden, teniet ge daan, zo wordt van Westduitse zijde ge zegd, omdat de nieuwe reactoren zijn ver vaardigd zonder buitenlandse licenties. Be halve de A.E.G. hebben B.B.C.-Krupp en Siemens-Schuckert kernenergie-installa ties vervaardigd, waarvan er in de ko mende jaren vier in West-Duitsland zullen worden opgesteld voor de opwekking van elektriciteit tegen lage kostprijs. De prijs van zo'n reactor voor elektriciteitsopwek king bedraagt honderd miljoen mark. Het vermogen ligt tussen de 100.000 en 150.000 kilowatt, waarmee de stroomverzorging van een stad van een half miljoen inwo ners kan geschieden. Dergelijke centrales zullen geheel automatisch werken. Op de Achema, waar dertienduizend geleerden en industriëlen uit 55 landen rondkijken, en waar men de komende dagen zeventig duizend bezoekers verwacht, staan de nieuwste instrumenten van de chemische techniek, waarbij de nadruk valt op de kernenergie. Er worden goede zaken ge daan, waarover men even tevreden is als het feit, dat West-Duitsland het oude ter rein op het gebied van chemische instru menten heeft teruggewonnen. Op dc Van een andere eeuw Mijn grootvader heeft mij onder andere een schilderij nagelaten van één bij twee meter. Het is niet van Frans Hals maar wel uit die tijd en waarschijnlijk uit zijn school. Het is dus een stuk vaderlands be zit en mocht ik ooit uitvinden wie het ge schilderd heeft, dan is het niet onwaar schijnlijk dat er ook ergens een straat naar de man genoemd is. Het is dus een respectabel schilderij. Het stelt voor het Oordeel van Salomo en er ligt een roze kind op de grond en links staat een man met een enorm krom zwaard om het te halveren. De koning met een mooie gouden kroon is rechts wat hoger op voor zijn troon en hij heeft zijn rechter arm geheven alsof hij zojuist het vonnis heeft gesproken. De goede moeder is rechts op de voorgrond en zegt tegen de slechte: „Hier, je mag het hebben". De slechte moeder zit links aandachtig te kij ken. Twee bij één meter. Ik herinner me, hoe dit schilderij een kleine halve eeuw geleden door mijn groot vader in een rijtuigje naar ons toegebracht werd om in het kantoor van mijn vader te hangen die jurist was. Maar nu ben ik verhuisd. Voor de zo veelste maal. En het schilderij, zegt mijn vrouw, past niet in de flat. Het is te groot, het is niet mooi, het bederft het interieur, kortom, waarom verkopen we het niet en laten een ander schilderij dat veel bar sten heeft en kleiner en mooier is, voor het zo verdiende geld restaureren? Het grote schilderij is gemaakt van drie eikenhouten panelen die wat los hangen in een wormstekige lijst. De verhuizings mannen hebben er - zo vrees ik - een pa neel uit laten vallen en de bovenste plank heeft een barst die half door de konings-' kroon loopt en door de gewelven van zijn paleis. Alle hovelingen - en er staan er ze ker wel twintig op zijn er zeer over ge schrokken. Ik ook en mijn vrouw ook. Wat nu? Een museum? Een kunsthandel? Ik heb ook nog een ander schilderij, ook op eikenhout, drie koperen pannen, in rood en geel koper, ook in zwarte lijst. Ik heb verder een nieuwer schilderij in zwaar vergulde en beschadigde lijst, voorstellen de een markt-tafereel in Rotterdam. Het staat alles tegen de muur en is nog niet opgehangen en wordt, zo ver ik de nabije historie begrijp, ook niet licht opgehangen. Wat doet men in zulk een geval? Wat vraagt het leven van ons? Stoffige hang naar bezit en het verleden of frisse aan vaarding van het onvermijdelijk kille te genwoordige en de nog zorgenvollere toe komst? Het conflict hangt stilzwijgend en dreigend over ons huisgezin. De enige oplossing schijnt een Salomo's oordeel: het schilderij in tweeën zagen en half houden en half verkopen. Dus indien u 2'/s schilderij redelijk wilt kopen H. B. Fortuin Advertentie De grondlegger van „Morele herbewa pening", dr. Frank N. D. Buchman heeft vandaag op zijn tachtigste verjaardag vanuit Mackinac Island, Michigan (V.S.) via de radio een toespraak gehouden over „God is het antwoord op de hedendaagse verwarring, die ons achtervolgt." In Ne derland is de rede van dr. Buchman van middag door de AVRO uitgezonden. De heer D. de Loor, lid van de Eerste Kamer en burgemeester van Delft, las de Neder landse vertaling van de tekst voor. „Het tragische is", zei dr. Buchman in zijn rede, „dat mensen tegenwoordig lei ders aanvaarden, die verward zijn door compromissen, terwijl zij leiders konden hebben met de geniale bestuurskwaliteit, die ontstaat wanneer mensen het normaal vinden naar God te luisteren. Welk een revolutie zou het zijn, als in verwarring verkerende staatslieden in elk land deze overtuiging kregen, dat God het antwoord heeft." Met een zinspeling op de Russische spoetnik en de daarin meegevoerde hond, zei dr. Buchman, dat de hele wereld „af stemt om naar een hond te luisteren. Als wij bereid zouden zijn onze oren op God af te stemmen, zouden wij onze aardse verwarring kunnen oplossen en misschien zelfs onze verovering van de ruimte na derbij brengen," verklaarde hij. „Een eenheidbrengende ideologie is de essentiële voorwaarde voor een succesvol le topconferentie," betoogde hij. „Rege ringen, die even overtuigd zijn van more le herbewapening als Moskou van het com munisme, zullen de wereld onmiddellijk binnenleiden in een tijdperk van eenheid, vrede en welvaart, het ons door God toe gedachte erfdeel voor de miljoenen in elk land." „De mensen hebben de grote waarhe den op de verkeerde manier onderwe zen," besloot dr. Buchman. „Zij missen het alles overheersende verlangen om het plan dat God voor hun volk heeft, te ho ren en de overtuiging om het te volgen. Ga de weg met God geheel ten einde en gij zult het antwoord hebben". Indien uw dagblad opgezonden moet worden naar uw vakantie-adres, be richt het ons dan MINSTENS TWEE DAGEN voor uw vertrek en wel als volgt: Naam: vast adres: van t/m en dan uw vakantie-adres (liefst in blokletters). De abonnees, die per week betalen, wordt verzocht het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezorger te willen voldoen. DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5