UMPIE IN DE DR00MTUIN (RUSTIGE LANDING Eerste steen voor Amsterdams laatste tuinstad gelegd J Agenda voor Haarlem NAAIMACHINES Gouden toneelprijzen voor Elisabeth Andersen en Bentz van den Berg Kort en bondig 4 De kluis is geopend De radio geeft woensdag T elevisie programma Winkelmeisjes gaven vlees cadeau Waarschuwing van mr. Prinsen tot de randgemeenten „Wie opent de kluis?" bracht f 1,35 miljoen op Petten en Sint Maartenszee thans per bus bereikbaar Koningin zag namaak- onweer en kunstregen Café uitgebrand in Bolsward CAO voor bouwnijverheid „praktisch goedgekeurd" Première van stuk van Defresne os vervolgverhaal Eerste internationale Schoenenbeurs geopend DINS I>A G 3 JUNI 1958 De kluis is geopend en een bedrag van één miljoen driehonderdvijftigduizend gulden is er uitgehaald. Het Koningin Wil- helminafonds, het Nationaal Rheuma- fonds en het Prinses Beatrix-poliofonds hebben, het derde deel of vierhonderdvijf- tigduizend gulden ontvangen. Het openen van de kluis en het aanbieden van de chèque's geschiedden maandagavond door voorzitter jhr. Th. Röell van de AVRO in het Amsterdamse Concertgebouw en tele visiekijkers en radioluisteraars waren er getuigen van. De nationale actie was in de afgelopen maanden door de radio voor bereid en daarom was de uitzending in de eerste plaats bestemd voor de luisteraars. Daardoor kwam dé televisie-uitzending niet altijd goed tot haar recht; zij was rommelig, maar dat hinderde niet. Er heerste in het Concertgebouw een pretti ge stemming en het was gezellig die mee te maken. In totaal zijn vijftien wedstrijden gehou den, waarvoor ruim drie miljoen brief kaarten met een bedrag aan postzegels zijn binnengekomen. Aan de laatste namen zeshonderdduizend Nederlanders deel. De winnaars ontvingen prachtige prijzen. De hoofdprijs, bestemd voor de heer en me vrouw Ch. Mulder uit Amsterdam, be stond onder meer uit een keukenuitrus ting, dekens, een kolenhaard, een vloer kleed, een gasfornuis, een schrijfmachi ne, een radio en een televisietoestel. Me vrouw K. Huizinga uit Usquert mag een reis van een maand naar Amerika maken en de derde prijswinnares, mevrouw R. Anderegg uit Mill, werd gelukkig ge maakt met een zilveren cassette. Jan Boots, die vele malen de hersengym- nastiekwedstrijd geleid heeft, stelde in de finale lastige vragen aan dertien verte genwoordigers van Nederlandse bedrijven, die de prijzen voor „Open de kluis" be schikbaar hadden gesteld. Nel van Deur- sen en Flip van der Schalie waren weer de gastvrouw en gastheer en bekende ra diomedewerkenden zorgden voor vlotte muziek en zang. Namens de drie fondsen heeft mr. dr. Klaassesz dank gebracht aan luisterend Nederland, de vele medewer kers van de AVRO en in het bijzonder de organisator T. van Gelder. De televisiekijker heeft een goede in druk gekregen van de toestand in Frank rijk dank zij een vlotte uiteenzetting van mr. G. B. J. Hilterman en in de rubriek „Meridiaan", onder leiding van Dick de Vilder werd onder meer een reportage ge geven over de sodafabriek in Delfzijl en Jeanne van Schaik-Willing vroeg aandacht voor de tachtigste verjaardag van Eduard Verkade. Beeldschermer Advertentie Van Nelle bestellen HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.30 Kon. Mil. Kapel. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Musette-muziek. 10.00 Gram. 10.30 Bondsdag. 11.15 Gram. 11.30 Idem. 12.00 Cello en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Gram. 14.00 Bondsdag. 14.45 Gram. 15.00 Idem. 15.30 Kamermuz. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Inter- scholair jeugdtoernooi. 17.40 Beursberichten. 17.45 Gram. 18.00 Leger des Heils-kwartier. 18.15 Spec trum v. h. Chr. organisatie- en verenigingsleven. 18.30 Blindenmuziekver. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Concertgebouwork. 21.50 Naar een rechtsorde van de arbeid: Publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, caus. 22.10 Vocaal ens. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.05 Voor de vrouw. 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.45 Pianoduo. 14.00 Gram. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Volksmuz. 16.15 Voor de zieken. 17.00 Vakantie- tips. 17.50 Regeringsuitz.Emigratierubriek. Het emigratiepraatje van H. A. v. Luyk. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Lichte muz. 18.50 Act. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 De gouden boekenmiljonair, report. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Comm. 20.15 Lichte muz. 20.30 De minnaars van Sara Proost, hoorspel. 21.15 Instr. sextet. 21.45 Operetteconc. 22.50 Medische kron. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.25 Lichte muz. 23.50 24.00 Socialistisch nieuws in Esperanto. BRUSSEL 324 M. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Barokconcert. 14.00 Schoolra dio. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.15 Ork.concert. 17.00 Nieuws. 17.00 Mannenkoor. 17.20 Voor de jeugd. 17.45 Mannenkoor. 17.50 Boekbespr. 18.00 Mannenkoor. 18.10 Caus. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Hoorsp. 21.20 Casinoconc. 22.00 Nieuws. 22.15 Pedagogische causerie. 22.20 Hobo en piano. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG NTS: 16.15—17.00 Litteraire wedstrijd voor de jeugd. NCRV: 17.00—17.45 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Weekjourn. 20.3020.50 Documentair progr. VARA: 20.50 Pol. discussie. 21.15 Monoloog. Advertentie Van Nelle bestellen I Medelijden van twee van zijn winkel meisjes met minder draagkrachtige klan ten heeft de eigenaar van een slagerij in Rotterdam-Zuid een schadepost van tien mille opgeleverd. Het was hem gebleken, dat in een van zijn filialen het winstpercentage sterk te rug gelopen was sinds hij eind december van het vorig jaar twee nieuwe verkoop sters had aangenomen. Hij probeerde uit te vinden waar dit aan lag, maar slaagde er niet in. De meisjes werden t en over geplaatst naar een ander filiaal, waarop zich het merkwaardige verschijnsel voor deed, dat nu in deze zaak de winst daal de, terwijl die in de eerste met sprongen omhoog ging. Toen werd de politie erin gemengd. Zij bracht aan het licht dat de meisjes uit me delijden aan klanten vlees cadeau gaven of tegen gereduceerde prijzen verkochten. Zelf zouden ze er niet van geprofiteerd hebben. Op de uitgestrekte zandvlakte ten zui den van de ringspoorbaan en ten Noorden van de Kalfjeslaan in Amsterdam-Zuid heeft de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. L. Prin sen, maandag de symbolische eerste steen gemetseld in een muurtje van de eerste der achtduizend huizen, die in deze hoofd stedelijke tuinstad, Buitenveldert, zullen verrijzen. Na het voltooien van deze tuinstad zal het Amsterdams territorium ten zuiden van het IJ zijn volgebouwd, zo zei de bur gemeester van Amsterdam mr. G. van Hall in zijn begroetingswoord tot de aan wezige wethouders en de talrijke gemeen telijke autoriteiten. Amsterdam heeft zich met een brede visie te richten naar de toekomst en het is begrijpelijk dat de gedachten daarbij aanvankelijk het meest zijn uitgegaan naar annexatie" zo zei dr. Prinsen in een korte rede. Men is echter meer en meer tot de overtuiging geko men, dat het probleem zich door grens wijziging alleen niet laat oplossen. Mr. Prinsen zei er prijs op te stellen, de rand gemeenten nog eens ernstig te waarschu wen: „Indien deze zich niet bewust zijn van de noodzaak, zich boven de kleinere eigen gemeentelijke belangen uit te hef fen en hun taak in de totale agglomeratie verstaan, zullen zij het spook van de an nexatie op niet te miskennen wijze nader bij roepen." Wederzijds zal tussen de gro te stad en de randgemeenten begrip moe ten worden opgebracht voor elkanders plaats en taak in de agglomeratie. Het verdient naar het oordeel van dr. Prinsen aanbeveling, ook voor Amsterdam te ko men tot de vorming van een districts- of stadsgewest voor de totale agglomeratie. Districtsorgaan De strekking van een dergelijk district is, op bepaalde gebieden de bestuurstaak van de verschillende gemeenten, die de agglomeratie vormen, te bundelen en te coördineren. De districtsvorm is echter geen panacée voor alle tegenstellingen. Men zal daarom ook daarnaast de gedach ten moeten laten gaan over de vorming van een openbaar lichaam voor de opbouw van Amsterdam in buiten de stadsrand gelegen gebieden, waar een nieuwe neder zetting voor de inwoners noodzakelijk is, Advertentie EEN MODERNE COIFFURE met permanent gelijk natuur. MOLENDIJK - DAMESKAPPER Schoonheidssalon - Parfumerie SANTPOORTERPLEIN 1 - HAARLEM Tel. 19706 - Buslijn 2, 3, 4 en 8. ifefl U De AVRO-radioactie „Wie opent de kluis", heeft 1.35O.ÖO0 gulden 'opgebracht die gelijkelijk verdeeld zijn onder het Ko ningin Wilhelminafonds (voor de kanker bestrijding), het Nationaal Rheuma- fonds en het Prinses Beatrix-poliofonds. Staande in het felle licht van de televisie schijnwerpers heeft de voorzitter van de AVRO, jhr. Th. Röell maandagavond tij dens de finale van deze actie in het Con certgebouw te Amsterdam aan elk der voorzitters van de drie organisaties een chèque van 450.000 gulden overhandigd. In de vijftien wedstrijden van dit ra diospel zijn meer dan drie miljoen brief kaarten, met extra postzegels beplakt, voor de drie fondsen binnengekomen. Winnaar van de hersengymnastiekwed- strijd werd de heer W. van der Veer uit Eindhoven (die de gouden kluisspeld won). De „gouden topprijs" ging naar de heer C. H. Mulder uit Amsterdam, die evenals zijn echtgenote werd overladen met een groot aantal zeer kostbare en min der kostbare huishoudelijke voorwerpen, beschikbaar gesteld door de aan deze ac tie meewerkende industrieën. Mr. J. Klaassesz, de voorzitter van het Prinses Beatrixpoliofonds dankte namens de drie organisaties voor de offervaardig heid van het Nederlandse publiek. terwijl dit de krachten van kleinere ge meenten te boven gaat. Tegenover klach- teri over de moeizame weg die moet wor den afgelegd om tot nieuwe vormen op dit gebied te komen, wees de Commissaris der Koningin nog eens op de wenselijk heid, zolang mogelijk de bestaande be stuursvormen met haar geijkte wegen te blijven volgen. In de nieuwe Tuinstad-Buitenveldert ko men behalve de genoemde 8000 woningen, gebouwen voor culturele voorzieningen en een enorm laboratorium-complex plus zie kenhuis van de Vrije Universiteit, met de bouw waarvan reeds is begonnen. Er komt een tentoonstellingsterrein langs de Am- steldijk en een brede parkstrook voor re creatie in het midden. Het plan is ontwor pen op motieven van regelmatig terugke rende woonvormen, varërend van eensge zinswoningen tot torenflats in twaalf woon lagen. Met ingang van de zomerdienstregeling 1 juni heeft de NACO de badplaatsen Petten en Sint Maartenszee uit hun isole ment verlost. Negen bussen van de dienst Alkmaar-Den Helder zullen bij Burger vlotbrug de Rijksweg langs het kanaal verlaten en 5 kilometer omrijden over Petten en St. Maartenszee. Men heeft hier bij vooral de service aan de op Alkmaar georiënteerde inwoners van Petten op het oog, waaronder kinderen zijn, die Alk- maarse scholen bezoeken, alsmede aan de zomerforensen. Koningin Juliana heeft maandagmiddag een bezoek gebracht aan de n.v. Neder landse Kabelfabriek in Delft. Dit bezoek hield verband met het feit,- dat de onder neming kortgeleden een nieuw hoogspan ningslaboratorium in gebruik heeft geno men, dat het grootste van West-Europa en in zijn soort waarschijnlijk ook wel van de gehele wereld is.- In dit laboratorium kunnen bijzonder hoge spanningen wor den opgewekt om de kabels, welke in het bedrijf worden vervaardigd, te kunnen be proeven. De Koningin kon proeven gadeslaan met kabels en verbindingsmoffen waarbij wis selspanningen van 900.000 volt en 'n stoot- spanningsgenerator met 1,4 miljoen volt beproefd werden. Daarbij zag men aan alle kanten uit de stalen kooi, waarin deze generator ter beveiliging is opgesteld, de bliksemschichten schieten. Ook werd de vorstin getoond, hoe een tropische regen kan worden nagebootst om te beproeven hoe kabels onder hoge spanningen zich bij zware regenval houden. In de ontvangzaal van het bedrijf werd de lunch gebruikt, waaraan ook een aan tal personeelsleden met vele dienstjaren aanzat. Prins in Breda Prins Bernhard heeft maandagmiddag in zijn kwaliteit van inspecteur-generaal van de Koninklijke luchtmacht een bezoek gebracht "aan de luchtmhöit-olficiers- eh kaderschool in de Trip van Zoudtlandtka- zerne te Breda. Hij gebruikte er de lunch, bezichtigde verschillende onderdelen van de school en woonde ook enige demonstra ties bij. Vervolgens ging de Prins naar het centrum van de Derde Luchtmacht- groep, waar hij een oefening volgde. Vanmorgen vroeg is het café „Voor waarts" aan de Sneekerpoort te Bolsward door onbekende oorzaak geheel uitge brand. Het café zou verkocht worden en de eigenaar stond op het punt met zijn familie naar Amsterdam te verhuizen. De plaatselijke brandweer kon niets uitrichten wegens een defect aan de mo torspuit. De brandweerkorpsen van Sneek en Witmarsum werden daarop gealar meerd en men wist in afwachting van hun komst uitbreiding van de brand te voorkomen met behulp van brandkranen en een „babyspuit". Wel kregen de aan grenzende woningen hierdoor veel water schade. Het café brandde geheel uit. De inventaris ging verloren. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. De eigenaar is verzekerd. Tijdens het te Winschoten gehouden tweejaarlijkse congres van de Vereniging van Schouwburgdirecties is bekend ge maakt, aan welke drie acteurs en actri ces de door deze organisatie ingestelde jaarlijkse toneelprijzen zijn toegekend voor bijzondere prestaties in het seizoen 1957 - 1958. De gouden medaille „Theo d'Or (genoemd naar mevrouw Theo Mann-Bouwmeester) is toegekend aan Eli sabeth Andersen en de „Louis d'Or" (naar Louis Bouwmeester) aan Han Bentz van den Berg, die deze prijs ook in 1956 verwierf. De jury werd gevormd door de toneelschrijver A. den Hertog, de heer W. Ph. Pos, directeur van de Amsterdamse Toneelschool en dr. P. H. Schroder, alge meen secretaris van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen. De jury heeft met het toekennen van de gouden medaille aan Elisabeth Andersen uitdrukking willen geven aan haar bewon dering voor de harmonische samenklank van intelligentie, voorname allure, zuive- Han Bentz van den Berg, een der di recteuren van de Nederlandse Comedie, die zich dit seizoen in het bijzonder onderscheidde als de verteller in „On der het melkwoud" van Dylan Thomas, in de titelrol van „Richard de Tweede" van Shakespeare en in „Oom Wanja" van Tsjechov. re dictie en dramatisch beeldend vermo gen, waarmede deze actrice aan haar ver tolkingen 'n heel aparte glans weet te ver lenen. Bij haar overwegingen voor 't toekennen van de Louis d'Or heeft de jury zich laten leiden door het besef, dat Han Bentz van den Berg drie rollen, respectievelijk uit het klassieke, het semi-klassieke en het moderne repertoire op een voor het Neder landse toneelniveau bepalende wijze heeft l gespeeld. Mary Dresselhuys is onderschei- j den met de zilveren medaille voor haar rol j van Jessica in „Wie is Janus". Guus Oster heefhde-silveijen medaille voor zijn vertol king van Magis in „Het Ei" gekregen. De i bronzen medailles zijn ten deel gevallen aan Hetty Beck voor haar rol in „Heer j Puntilla en zijn knecht Matti" en aan Frans van der Lingen voor zijn Triletski in „Platonov". De deelnemers aan het elfde jaarlijkse j congres en de jaarvergadering van de Ver- j eniging van Schouwburgdirecties zijn j maandagochtend officieel ontvangen door het gemeentebestuur. Burgemeester mr. dr. A. J. Romijn hield een rede, waarin hij bezwaren tegen het systeem der toneel uitbreiding ontwikkelde. Vice-voorzitter J C. Piceni uit Breda leidde wegens ziek te van de heer H. van Deinum de jaarver gadering. Tijdens de vergadering heeft de heer Guus Oster een causerie gehouden en daarin het standpunt uiteengezet van de toneelgezelschappen over de toneelsprei ding. Hij heeft vooral ook de mogelijkhe den belicht om werkelijk in 't gehele land cultuur te brengen. Op deze causerie volg de een zeer interessante gedachtenwisse- ling. „Kom maar binnen!" zei de ballonnenman vriendelijk. Hij stond bij een werktafel en was bezig, kleurige ballonnetjes op te blazen en dicht te binden. Daarvoor gebruikte hij een gasbuis met een kraan. „Leuk hè?" zei hij. „Zo vul ik wel honderd ballonnetjes per dag!" Umpie keek belangstellend naar het werk van de ballonnenman. Hij vond die dingen wel aardig. 2425 Advertentie Van Nelle bestellen Op het maandag in Maastricht begon nen congres van de Algemene Neder landse Bouwbedrijfsbond heeft de heer W. van Tilburg als vertegenwoordiger van het N.V.V. en als voorzitter van de loon- commissie in de Stichting van de Arbeid medegedeeld, dat hij telefonisch van de voorzitter van het College van Rijksbe middelaars vernomen heeft, dat de C.A.O. voor de bouwnijverheid thans praktisch is goedgekeurd, nadat de afgelopen dagen de laatste beletselen waren opgeruimd. De formele goedkeuring door het College van Rijksbemiddelaars zal dezer dagen kun nen worden tegemoet gezien. Van het laatste stuk van A. Defresne: „Het eeuwige toeval" wordt onder de titel „Das Fraulein und der Zufall" op 6 juni de eerste voorstelling in Frankfurt am Main gegeven. De première die zaterdag in Neurenberg onder regie van Horst Fisel plaats had, maakte deel uit van een „Woche des Ge- genwartstheaters". Het stuk zal daar ook het volgende seizoen op het repertoire Damesconfectievakbeurs. Als een mo dern forum romanum is de derde „Daco- va", de vakbeurs voor de damesconfectie, in het RAIgebouw te Amsterdam inge richt. Maandag is deze beurs, die tot en met 5 juni duurt, mét het binnenrijden van een door vier paarden getrokken Romeinse zegewagen op de schetterende tonen van de muziekkapel van de Amsterdamse po litie, officieel geopend. Bij het binnentre den van het gebouw passeert de bezoeker van de beurs de arena van een met grote tegelstenen geplaveid colosseum, waarin zich een fontein met klaterend water be vindt. Onder de bogen van de galerij van dit bouwwerk staan de etalagepoppen ge kleed in de kostuums van verschillende tijdperken der geschiedenis. Aan de beurs nemen ruim 120 exposanten deel, onder wie ook diverse buitenlandse firma's. „Bristol Britannia". Na twee proef vluchten van de Bristol „Britannia" in de afgelopen weken tussen Vancouver en Am sterdam gehouden, is de CF-CZA „Empress of Buenos Aires" van de „Canadian Pacific Airlines" maandagmiddag voor de eerste maal in de geregelde dienst tussen Van couver en Amsterdam op Schiphol aange komen. Er bevonden zich 87 passagiers aan boord. Advertentie Van Nelle bestellen I Elisabeth Andersen, thans met de Theo d'Or onderscheiden, werd in het sei zoen 1952-1953 bij een enquête van het Theater Jaarboek reeds aangewe zen als de beste actrice, vooral op grond van haar creatie van de rol van Jean ne d' Arc in „De Leeuwerik" van Anouilh, als hoedanig men haar ziet afgebeeld. Zij lijkt de aangewezen draagster voor de Theo Mann-Bouw- meesterring als opvolgster van Else Mauhs.... maar wie wijst haar aan? 17. Toen had zij de gelegenheid om op te merken, dat al de ramen met groene schermen waren afgedekt en dat Maynard een donkere bril droeg. Niemand scheen er ook maar enige aandacht aan te besteden, dat de twee motoren nog stil stonden. All rigth", zei Prentice. „We zullen even pauze ren." En Maynard zette zijn donkere bril af en veeg de zich het zweet van het voorhoofd. „Zeg tegen meneer Crosbie" ging Prentice voort, dat wij met twee motoren zullen dalen tot op vijftig voet boven de startbaan en daarna weer zul len klimmen." „Ja, meneer". „Er mogen niet meer mensen dan absoluut nood zakelijk is in de staart rondlopen." „Neen, meneer." Dat was alles. Geen glimlach. Geen woord van dank voor de koffie en de broodjes. Geen belangstelling voor wat er in de kabine gebeurde. Toen zij daar terugkwam, was Cynthia half klaar met ronddienen. Juffrouw Aylmer," zei Crosbie, toen zij hem de boodschap gaf, „gaat u nu maar even zitten. Als juf frouw Waring met de aan bakboord zittende passa giers klaar is, kunt u de stuurboordzijde nemen." Hij zei dit, of het een voorrecht was, dat hij haar niet wilde laten missen. Tien minuten later, toen Cynthia ook haar compli mentje van meneer Crosbie had geïncasseerd en op haar plaats haar lunch zat te gebruiken, was Patsy alleen in de kombuis, waar zij de koppen op de bla den zette. Ineens realiseerde zij zich toen, dat alles heen en weer bewoog. Zij keek uit het raam. De vleugels sche nen op en neer te bewegen. Het moet vermoeidheid zijn, zei zij bij zichzelf. Neer kijkend op de borden met vlees voegde zij er aan toe: of honger. De herfstzon scheen nog steeds door de raampjes naar binnen en daar beneden hen waren de wolken niet meer dan ongelijke witte sneeuwvelden. Zij schonk de koffie in en werd plotseling overval len door een gevoel van onpasselijkheid. Het was hief ook te warm. Dat was het natuurlijk. Vastbesloten nam zij het blad op en liep de kabine in. Maar het gangpad leek wel een cakewalk te zijn geworden. Zij morste met koffie. Met haar vrije hand greep zij naar de leuning van een stoel, maar die scheen haar ontrukt te worden. Toen volgde er een heftige duik, die haar scheen mee te nemen. Die ver schrikkelijke diepe duiken waren gewaarwordingen, die zij nog nooit had meegemaakt. Zij zag grijze en witte wolken langs de patrijspoorten schieten. Misschien is het wel slecht weer, dacht zij. Opnieuw klonk het gebrul van de twee bakboordmotoren. Zij gingen weer omhoog en zij kon een blik op de start baan werpen, die rechts van hen scheen te liggen. Eindelijk werd het toen een beetje rustiger en slaag de zij er in Mary Yorke haar blad te geven. Deze wierp haar een blik van sympathie toe en vroeg of zij zich goed voelde. „Ik voel me best," zei Patsy. „Werkelijk." Het tweede blad was gemakkelijker. Ik begin er aan te wennen, trachtte Patsy zichzelf wijs te ma ken, maar toen zij het derde blad in handen had, be gon het gangpad weer omlaag te gaan. Dit keer mors te zij koffie over het gehele blad. Patsy voelde zich duizelig worden en juist op dat moment scheen een geweldige zwaai de gehele kabine opzij te slingeren. De plastic kop viel om en plofte op het kleed. Het bord glipte van het blad en verspreidde vlees en aard appelen over het hele gangpad. Patsy staarde naar een grote bruine vlek, die steeds groter scheen te worden. Zij beet zich op de lippen, terwijl zij zich over de rommel heen boog. „Dat spijt pae," mompelde zij, „ik weet niet wat er gebeurde." Crosbie kwam er onmiddellijk op af. Inplaats van een houding van: „Kijk-nu-eens-dom-kind-wat-je-ge- daan-hebt," zoals zij eigenlijk verwachtte, zei hij vriendelijk: „Het was moeilijk voor u, juffrouw Ayl mer. Erg moeilijk zelfs." Ze lagen Samen op de knieën om de rommel zo goed mogelijk op te ruimen, toen de deur van de cock pit openging en Prentice binnenkwam. Hij keek naar de koffievlek, de stukjes aardappel en vlees op de keurige zittingen. Het enige, wat hij tegen Patsy zei, was: „Het moest natuurlijk het nieuwste vliegtuig zijn, waarmee ons zoiets gebeurt," en toen kortaf tegen Crosbie: „We landen binnen vijf minuten." Geen enkele vraag, of zij hun programma voor de vlucht hadden kunnen afwerken. Het enige, wat hij nog zei, was: „Laat iedereen zich vastgespen, nadat u die rommel hebt opgefuimd." „Ja, meneer," zei Crosbie een beetje verontschul digend. „Het spijt me, dat dit gebeurd is. Het was een beetje onrustig en die arme juffrouw Aylmer had. Maar Prentice was alweer op weg naar de cockpit. „Laat dat nu maar verder," zei Crosbie opstaande, „ze zullen het, als we weer op de grond zijn, wel goed schoonmaken." „We hebben nu ook geen tijd meer om er nog wat aan te doen." Hij was er erg vriendelijk over geweest, dacht Pat sy. Ze zat in elkaar gedoken op haar stoel, starend naar het effect van de wolken onder de bleke gouden zonneschijn en zag niets van de schoonheid ervan. Als het zo ging op een onschuldig uitziende herfstdag, wat moet het dan wel niet zijn in wind en storm weer in de winter en het zo gevreesde Atlantische weer? Hoe moest je onder die omstandigheden voor je passagiers zorgen? Ik ben onderhevig aan lucht- ziekte, zei zij bij zichzelf. En als je daar last van hebt, kunnen ze niets voor je doen. En dan ga je er uit. De piloot had de twee stuurboordmotoren weer aan geslagen. Boven de deur flitste het opschrift aan: Niet roken. Riemen vastmaken. Het toestel zwenkte op de bakboordsvleugel. Langzaam daalden zij naar het vliegveld. En terwijl zij haar zelfverzekerdheid geheel kwijt scheen te zijn en zich niet goed voelde, moest Patsy zich er toe dwingen om in het stafrestaurant lunches te serveren. Zelfs het joviale goede humeur van Cros bie in de middaglessen en zijn herhaalde verzekering dat zij het er allen heel goed hadden afgebracht, kon de herinnering aan die vlekken op de splinternieuwe stoelbekleding niet uit haar gedachten wegnemen. Het was met een gevoel van opluchting, dat zij om half zes haar jas aantrok en zich naar het hek van het vliegveld haastte. In haar eentje stond zij daar op de bus te wachten. Zij was daar blij om, blij ook om het feit dat Cynthia de avond door zou brengen bij een paar kennissen van haar in Maidenhead, die zij juist bij het administratiegebouw had ontmoet. (Wordt vervolgd) Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 18t. Tel. 14444 ytöevoorzitter van de raad van be heer der Kon. Ned. Jaarbeurs, mr. J. Mi- liüs, heeft in de Jaarbeurshallen te Utrecht de eerste internationale schoenenbeurs ge opend. Aan de beurs nemen 180 exposan ten deel; er zijn 66 inzendingen uit het buitenland. De totale expositie-oppervlak te beslaat 3400 vierkante meter. Advertentie Van Nelle bestellen I DINSDAG 3 JUNI Stadsschouwburg, 20 uur: Eindexamen Toneelschool. Concertgebouw, 20 uur: Chr. Oratoriumvereniging „Door Zang Vriend schap" en Noordhollands Philharmonisch Orkest met „Die Jahreszeiten" van J. Haydn. Grote Kerk, 20 uur: Orgelconcert door Albert de Klerk. TENTOONSTELLINGEN 't Goede uur" (Nieuwe Kerksplein): Ex positie van werken van Kees Verwey, 10 19 uur. Kunstzaal „De Ark": Tentoonstel ling van werken van Merac, 1022 uur. FILMS Cinema Palace: „Die dag eindigde mijn leven", 14 j., 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: „Eenzame jeugd", 14 j., 20 uur. Lido Theater: „The bridge on the river Kwai", 14 j., 20 uur. Luxor Theater: „De dochter van de woestijn", 14 j., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Gejaagd door de wind", 14 j., 19.30 uur. Rembrandt Theater: „De graaf van Luxemburg", a.l.„ 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De slaap des doods", 18 j„ 19 en 21.15 uur. Sfudio Theater: „De lord, de lady en de butler", a.l„ 19 en 21.15 uur. WOENSDAG 4 JUNI Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelvereni ging „J. J. Cremer": „De Duiventil". Con certgebouw, 20 uur: Concert van het Kon. Mannenkoor „Caecilia"; 19.30 uur: Leerlin genuitvoering van Haarlems Muziekinsti tuut. TENTOONSTELLINGEN ,,'t Goede uur" (Nieuwe Kerksplein): Ex positie van werken van Kees Verwey, 10 19 uur. Kunstzaal „De Ark": Tentoonstel ling van werken van Merac, 1022 uur. Galerie Espace: Tentoonstelling van wer ken van Haber, 1117 uur, FILMS Cinema Palace: „Die dag eindigde mijn leven", 14 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Eenzame jeugd", 14 j„ 14.30, 20 uur. Lido Theater: „The bridge on the river Kwai", 14 j., 14 en 20 uur. Luxor Theater: „De dochter van de woestijn", 14 j., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Het lied van Bernadette", a.l., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „De graaf van Luxem burg", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De slaap des doods", 18 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „The lord, de lady en de butler", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. dvertentic Van Nelle bestellen

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 6