Beverwijkse gemeenteraad spreekt zich uit tegen IJmondraad Eerste steen in Oosterwijk weegt liefst een ton Vijf Beverwijkers zien werklust beloond: vijf riante huizen Visserij-varia IJmond-agenda Minister Witte als kraandrijver DUIVEN VLOGEN VAN LE CORBEIL Evenwiichtige ontwikkeling op andere wijze mogelijk geacht 5 Openluchtconcerten voor de komende zomer Viaduct over Rijksweg Velser Tunnel-Uitgeest Kampschool Castricum Heemskerks raad tegen samenvoering „Meeresteyn" wordt ter visie gelegd Plannen voor avond-ulo in Beverwijk Ouderavond Moerberg- kleuterschool Bouwdag Beverwijk moet traditie worden Gemeentebestuur geeft loffelijk voorbeeld Het programma Grote Duitse opdracht voor Artillerie Inrichtingen Plaatwellers klaverjasten Geen hartelijk weerzien Ambtenaren in de IJmond in het voetbalstrijdperk Aardbeien in Castricum DINSDAG 3 JUNI 19 58 Na bijzonder langdurige en vaak heftige debatten, die ontstonden naar aanleiding van de memorie van antwoord van de minister aan de Tweede Kamer over bet wets ontwerp „tot een evenwichtige ontwikkeling in de IJmond", heeft de Beverwijkse raad, die maandagavond onder voorzitterschap van burgemeester J. G. S. B r u i n s m a in spoedvergadering in „Scheybeeck" bijeen kwam, eenstemmig besloten zijn vroegere uitspraak, die inhield dat het wetsontwerp ondanks bezwaren tegen bepaalde onder delen, principieel aanvaardbaar is, in te trekken. Daarbij werd er op gewezen dat slechts volledige samenvoeging van Beverwijk en Heemskerk kan leiden tot een evenwich tige ontwikkeling in de IJmond en tot ver wezenlijking van de in het streekplan IJmond-Noord begrepen doelstellingen. Tevens verklaarden de raadsleden zich bereid zoals het college wilde cm samen met het gemeentebestuur van Velsen overleg te plegen, dat nood zakelijk zal zijn voor een evenwichtige ontwikkeling in de IJmond. Hierbij werd echter nadrukkelijk vastgesteld dat voor een dergelijk overleg geen IJmondraad nodig is. Hiervan zal mededeling worden gedaan aan de ministers van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en P.B.O., alsmede die van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid. Bovendien zullen de Tweede Kamer van de Staten-Generaal en Gedeputeerde Staten van Noordholland van bovenge noemde op de hoogte worden gebracht. Hiertoe werd slechts na zeer rijp beraad besloten: men ging namelijk eerst ongeveer tweeëneenhalf uur in comité, waarna de fracties zich afzonderlijk terugtrokken om de kwestie nogmaals te bespreken. Pas toen werd de vergadering openbaar. Deze vergadering vergde ook nog veel tijd, daar de fractievoorzitters hun respectieve stand punten vrij breedvoerig uiteenzetten. De fractievoorzitter van de K.V.P., de heer J a c. de Wey er„ zei het volgende over dit specifieke IJmond-probleem: „Wij weten dat door het college onvermoeid en herhaaldelijk de visie van het stedebouw- kundige plan naar voren is gebracht en is verdedigd. Deze visie kan men in al zijn geledingen terugvinden in het interimrap port over de IJmond-Noord en ook in alle geschriften van de Planologische dienst van Noordholland." Jac de Weycr (K.V.P.): De heer De Weyer wees er op dat hjj niet aan de indruk ontkwam dat de minis ters zich alleen en uitsluitend bepalen tot het standpunt van Gedeputeerde Staten van Noordholland om uiteindelijk te komen tot één grote gemeente, waarin dus Beverwijk, Heemskerk en Velsen volkomen zullen samensmelten. „Als men de memo rie goed leest, kan men bijna tot de con clusie komen dat men een dergelijke groei als het ware wil stimuleren. Een gemeente waarvan de grenzen lopen van Bloemen- daai tot Castricum zou een monstrum worden!". De heer De Weyer benadrukte dat een dergelijke ontwikkeling lijnrecht ingaat tegen de opvatting van een zeer deskundige als mr. Vink, die, zoals de heer De Weyer zei, indertijd tijdens een lezing in IJmui- den-Oost tot uiting liet komen dat alle maatregelen getroffen dienen te worden om het verkeer over het Kanaal zoveel mogelijk te beperken. Met klem zei de heer De Weyer, dat één gemeente te meer tot de onmogelijkheden behoort omdat de verschillende gemeen schappen binnen de IJmond van elkaar af- groeien inplaats van naar elkaar toe. Een zwakte in het bestuursbeleid noem de de fractievoorzitter van de katholieken de bewering van de ministers, als zou Vel- sen-Zuid uitgroeien tot Haarlem. „Is het niet.zo dat men zulks zeer gemakkelijk zou kunnen voorkomen door geen verder uit strekkende woningbouw toe te laten. Sinds wanneer is er per se een raad voor de IJmond noodzakelijk om een ongewenste aaneengroeiing van twee gemeenten te voorkomen? Hiervoor staan zowel de mi nister als G. S. toch heel wat eenvoudiger en aansprekender middelen ten dienste!", aldus de heer De Weyer. Hij noemde vervolgens de argumentering in het betoog van de ministers op vele punten uiterst zwak en heel vaak niets zeggend. „De ministers willen via een lang betoog toch bij het standpunt van G. S. komen. De uiteindelijke bedoeling is echter niet te onderkennen: één gemeente Hij achtte het nog de beste oplossing en alle andere raadsleden met uitzondering van mevrouw A 11 a n-S c h i 11 h u y s (V. Het programma voor de openluchtcon certen 1958 ziet er als volgt uit: 7 juni: 17 uur Muziekfestival door de Harmonie- en Fanfarekorpsen. (Critische beoordeling door de heer Jos de Klerk). 19 uur in de muziektent Park Velserbeek. 17 juni: Velser Accordeonvereniging, in de verplaatsbare muziektent op de Scha penweide aan de Paulus Potterstraat te IJmuiden-Oost. Bij slecht weer zal dit concert worden verplaatst naar 24 juni. 20 juni: Accordeonvereniging „IJmui- dens Roem" op de binnenplaats van het W. F. Visserhuis. 7 juli: R.K. Harmonie „St. Caecilia" in de verplaatsbare muziektent in het Stra- tingsplantsoen, nabij de Watervlietschool te Velsen-Noord. 10 juli: IJmuider Harmonie op de bin nenplaats van het W. F. Visserhuis. 5 september: Chr. Muziekvereniging „Wilhelmina" in de verplaatsbare mu ziektent op één der speelpleinen van het Moerbergplantsoen te IJmuiden. De nieuwe rijksweg Velsertunnel—Uit geest is tot omstreeks 1 september ge stremd voor vrachtwagens met een hoge lading. In verband met de bouw van een viaduct over deze weeg, op de kruising met de weg Heemskerk Zaanstreek, is de doorrij hoogte voorlopig beperkt tot 3.35 m. Verkeersborden langs de toegangswegen verwijzen naar de oude routes Beverwijk- Uitgeest en Beverwijk—Limmen. V.D.) met hem dat Beverwijk en Heems kerk moeten worden samengevoegd. „Het doet er niet toe of deze nieuwe gemeente nu Heemswijk of Beverkerk zal worden genoemd", zo onderbrak hij zijn ernstige betoog met een lichte scherts. Zeer ernstig noemde de heer De Weyer het tot slot dat „men op alle mogelijke manieren tracht te camoufleren dat bij het totstandkomen van een IJmondraad weinig of niets van de gemeentelijke autonomie wordt afgeknabbeld". Mocht deze raad een feit worden, dan zullen aan de drie ge meenten slechts ondergeschikte taken blij ven toebedeeld", besloot de heer De Weyer. De woordvoerder van de P. v. d. A., de heer C o e 1 i n g h, was al even duidelijk in zijn betoog als de heer De Weyer. „Wan neer wij de geschiedenis nagaan, dan zien wij dat in het rapport van prof. Donner c.s. een behoorlijke oplossing was gevon den, waarover ook met Heemskerk over eenstemming was bereikt. Ongelukkiger wijze is men hierop later teruggekomen, maar inmiddels had Beverwijk een grens correctie gevraagd voor de eerste fase en wel het gebied dat nodig was om de wijken Oosterwijk en Meeresteyn te realiseren." Hij wees er vervolgens op dat deze grens correctie geen genade kon vinden in de ogen van G. S. De heer Coelingh releveerde dat de socia listische fractie samen met die fracties in Velsen en Heemskerk een diepgaand onder zoek naar deze materie had bereikt en tot de slotsom was gekomen, dat er aan de Velser kant van Beverwijk geen urgente problemen liggen die niet in onderlinge samenwerking kunnen worden opgelost. „Geheel anders ligt het echter aan de grens van Beverwijk en Heemskerk, waar de gemeentegrens grillig door de nieuw te bouwen wijken Oosterwijk en Meeresteyn slingert. Stedebouwkundige en bestuurlijke problemen veroorzaken hier tal van bijna niet te overkomen moeilijkheden". De oplossing was volgens de heer Coe lingh het samenvoegen van het gebied waar de nieuwe stad op moet verrijzen. Ook hij stond daarom een fusie tussen Beverwijk en Heemskerk voor. Over het wetsontwerp zei hij nog het volgende: „Het wetsontwerp wordt op zeer zwakke wijze verdedigd door de minister in zijn memorie van antwoord. Wij krijgen de indruk van een vaag, in de lucht zwe vend, onbestemd orgaan, dat zeker niet aan de eis zal voldoen om op voortvarende en radicale wijze vorm te geven aan een in het streekplan genoemde evenwichtige ontwikkeling van de IJmond". Coelingh (P. v. d. A.): Namens de P. v. d. A.-fractie was ook de heer Coelingh de mening toegedaan, „dat een raad' voor de IJmond een gevaarlijk experiment is en dat de taak van de gemeentebesturen door de instelling van een dergelijk orgaan grotendeels zal wor den uitgehold, waardoor de kans op het wekken van weerstanden aanmerkelijk zal worden vergroot." Over het wetsontwerp zei de heer K o g e r (Prot. Chr.) dat de minister er eigenlijk niet op is ingegaan in zijn memo rie van antwoord aan de Tweede Kamer. „Ook zijn de IJmondraad geen bepaalde functies toegekend. Deze raad kan alleen de geschillen die er thans bestaan, nog maar verscherpen. Het is geen kompas voor de gemeente om op te varen, het werkt vertragend". „Er rest ons niets anders dan een fusie tussen Beverwijk en Heemskerk. Dat is altijd nog beter dan een vollledige uitholling van de gemeentelijke autono mie". De heer De Ruiter (Prot. Chr.) vond de gang van zaken in Den Haag bepaald teleurstellend en niet duidelijk gemoti veerd. De heer M u s k e e (Communist) verzette zich eveneens vierkant tegen een IJmond raad, wees ook op de gevaren, die bij de instelling van een dergelijk orgaan voor de gemeentelijke autonomie dreigen en zag als beste oplossing de samenvoeging van Heemskerk met Beverwijk. Mevrouw Allan (V.V.D.): Mevrouw Allan (Vrijheid) daarentegen vond de samenvoeging van Heemskerk en Beverwijk niet aanvaardbaar, hoewel zij enige tijd geleden wel een voorstandster hiervan was. „Als ik dit tenminste mag zeggen, daar ik volgens de heer Alberda (Arb.) tot de minder intellectuele groep behoor", zei mevrouw Allan. (In een inter view zou de heer Alberda na de uitslag van de raadsverkiezingen iets dergelijks hebben opgemerkt. Red. IJ. C.) De voorz itter, burgemeester J. G. S. Bruinsma, merkte vervolgens op: „Ik zou graag willen dat u zich tot een verant woordelijk en graag ook verstandig betoog zou willen bepalen. Wat u nu doet, plaatst u buiten de raad." Wethouder Alberda verdedigde zich met er op te wijzen, dat het in dit geval geen politiek steekspel betrof en dat de laatste opmerking van mevrouw Allan niet betamelijk was, omdat de kwestie waar het over ging van vérstrekkend en wezenlijk belang voor de gehele IJmond was. „U snapt het gewicht hiervan niet, mevrouw Allan. Als uw kiezers nu eens op de tri bune hadden gezeten....", zo reageerde wethouder Alberda op de opmerking van mevrouw Allan aan zijn adres. En hiermee was de behandeling van dit veelomvattende IJmondprobleem ten einde. De Kampschool te Castricum die ieder jaar opnieuw in het C.S.V. clubhuis aan de Zeeweg wordt gehouden mag zich ook thans in een goede belangstelling verheu gen. Sedert het begin op 1 mei j.l. bezoe ken thans reeds 65 leerlingen deze school. Hoofd van de school is mevrouw Van Lier. Er is nu een tweede leerkracht aan de school verbonden, namelijk mevrouw Le- moine uit Beverwijk. Verwacht wordt dat voor half juni 76 leer lingen staan ingeschreven en dit zal dan de benoeming van een derde leerkracht noodzakelijk maken. De bedoeling is dat dan ook mevrouw Van der Horst les gaat geven. Heemskerks raad heeft gisteravond in een spoedzitting een volgende resolutie aangenomen, waarin de samenvoeging van gemeenten in de IJmond van de hand werd gewezen. De tekst van de resolutie luidt: „De raad der gemeente Heemskerk, in voltallige openbare vergadering bijeen op 2 juni 1958, in behandeling genomfti heb bend de memorie van antwoord van de minicter van Binnenlandse Zaken en van Volkshuisvesting inzake het IJmond-wets- ontwerp, gehoord de discussies hierom trent, besluit met algemene stemmen: 1. Onverminderd te handhaven het raadsbesluit van 7 maart 1957 waarbij de raad nogmaals onder de aandacht brengt de bezwaren, die deze raad heeft geuit tegen het bepaalde in de artikelen van het IJmond-wetsontwerp, met name die, wel ke regelen de financiële omstandigheden alsmed tegen de bevoegdheden van Gede puteerde Staten en aandacht vraagt, om deze bevoegdheden bij de instelling van de IJmond-raad in handen van deze raad neer te leggen. 2. Overeenkomstig de eigen mening van Heemskerks raad en die van de ministers van Binnenlandse Zaken en van Volks huisvesting dit IJmond-wetsontwerp voor leggende, met klem af te wijzen samen voeging van gemeenten in de IJmond. Van 10 juni af wordt het uitbreidings plan „Meeresteyn" in „Scheybeeck" ter visie gelegd. De gemeente Heemskerk heeft, zo vernemen wij, nog steeds bezwa ren tot realisering van dit plan over te gaan. Bij voldoende deelname zal met septem ber in Beverwijk een gemeentelijke avond ulo worden geopend. Men kan zich als leer ling opgeven bij de tweede afdeling aan de Kees Delfsweg (afdeling onderwijs). Op vrijdag 6 juni zal een ouderavond van de Moerbergkleuterschool worden ge houden in de Kerkstraat. De agenda omvat de film „Het broze riet" en een verkiezing van nieuwe leden der oudercommissie. „DRIEHUIS" ROND DE BRIDGETAFEL De uitslagen in percenten van de bridgewed- strijd van „Driehuis" luiden: Afd.A: 1. Berkhout—Baart 69.05; 2. BornZand bergen 61.90; 3. BosmanValk 53.17. Afd, B: 1. mevr. DijkshoornHeykants 61.11; 2. Leviet—Braunius 55.56; 3. mevr. Van Dok Van Harten 53.17. Allen, die de laatste jaren hun steentje hebben bijgedragen aan de dynamische groei van de vele nieuwe wijken in Bever wijk, zullen woensdag 11 juni ter gelegen heid van het bezoek van de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, ir. H. Witte, worden gehuldigd. Alle organi saties, stichtingen en particulieren, die een of meer belangrijke bouwwerken in het Beverwijkse op hun naam hebben staan ontvangen tijdens een receptie in „Schey beeck" uit handen van de minister een DE TRIOMF van het doorzettingsvermogen, zo zou men de vijf enige tijd geleden gereed gekomen woningen van Beverwijks langzamerhand legenda risch geworden eigen bou wers kunnen noemen. Het begon in alle prilheid van 1956 toen „Puk" Talens, G. Kwakkel, J. Bynen (die al len bij de bouwaf deling van de Hoogovens werk zaam zijn) contact opnamen met C. Vennink van be roep elektricien en C. Bur ger om te trachten een eind te maken aan de voor het kwintet bestaande wo ningmisère. De een woon de al jaren bij zijn schoon ouders in en een ander zag geen kans zijn steeds groeiend gezin in de be perkte ruimte van een flat onder te brengen. Allereerst werden de voelhorens uitgestoken bij het gemeentebestuur, dat wel wat in d<_ plannen van het ondernemende vijftal zag. Daartoe droeg uiter aard de vakkennis van Ta- lens en Kwakkel, die bei den metselaar zijn en van Burger en Bynen, vakbe kwame timmerlui, aanzien lijk bij. Want hierdoor stond een verantwoorde uitvoering van de plannen vast. Na heel wat conferen ties fverd uiteindelijk de Graaf Florislaan in het plan „Oud Sportpark" als de bouwplaats aange wezen. Op 17 november 1956 ging de eerste spade de grond in en nu na ruim anderhalf jaar onafge broken zwoegen staan daar vijf huizen, die een sieraad voor de omgeving vormen. Elk vrij uurtje van de mannen, die behalve Ven nink en Burger allen in continudienst werkzaam zijn, werd „op de bouw" doorgebracht. Dat viel soms niet mee, maar men zette door, hetgeen boven genoemd fraai resultaat tot gevolg had. Een grote sti mulans betekende voor de mannen de medewerking van het gemeentebestuur, dat een geweldige hulp vaardigheid aan de dag legde. Zo werden de teke ningen van het complex gemaakt door de ge meentearchitect, de heer Bleeker, die verder ook vele waardevolle adviezen verstrekte. Maar ook van andere zijden werd veel steun en medeleven onder vonden. Vele leveranciers leverden de zo benodigde materialen tegen kostprijs en ook van de Hoogovens werd vaak tegen een appel en een ei waardevol ma teriaal verkregen. Hoewei Venning letterlijk en fi guurlijk ook zijn steentje tot de uiteindelijke reali sering van de woningen heeft bijgedragen, school diens grote verdienste in de geweldige hoeveelheid administratief werk ten behoeve van de bouw ver richt. Want er moest af en toe wel eens een lettertje worden geschreven om al les in kannen en kruiken te krijgen. Daarom was het jammer, dat deze admini strateur door een ernstige ziekte geruime tijd ver hinderd was aan de bouw activiteiten deel te nemen. Toch werd niet al het werk door de mannen zelf ver richt. Zo moest onder meer het schilderwerk aan een ander worden overgelaten. Men kan echter gerust stellen dat negentig per cent van het vele werk door het nijvere kwintet zelf werd gedaan. Maandag ivas de heuge-, lijke dag voor de gloed nieuwe bewoners van de Graaf Florislaan aange broken. De vlag werd uit gestoken en de vele be zoekers, waaronder Bever wijks burgervader, de heer J. G. S. Bruinsma, werden in de gelegenheid gesteld de veelal fraaie en mo derne interieuren te be wonderen. Bijzonder aardig is, dat hoewel de woningen er aan de buitenzijde allemaal ge lijk uitzien, toch een ieder gepoogd heeft zijn per soonlijke smaak tot uiting te laten komen wat de in- idling van de kamers en ie versieringen betreft Opmerkelijk is tevens de omvang van de badkamev en de inrichting ervan. Ook in de meest luxueuze flats treft men tegenwoordig niet dergelijke riante bad kamers aan. Zo kan Beverwijk zich beroemen op vijf mannen, die niet bij de pakken gingen neerzitten, die de woningnood met eigen handen gingen bestrijden. En het gemeentebestuur van Beverwijk gaf in deze een voorbeeld door gezond particulier initiatief op gulle wijze te onder steunen. 9.30: Begroeting van de minister aan de grens van Beverwijk. 9.45: Aankomst Oosterwijk. 10.00: Eerste-steenlegging. 11.00: Aankomst Plantage. Overhandi ging sleutels aan de bewoners van één der bejaardenwoningen. Opening tentoonstelling „Bever wijk bouwt" i. d. openbare school voor u.l.o. Rondleiding over de tentoonstelling. 12.15: Aankomst Stadhuis. Uitreiking „Bouwtegels". 12.45: Aankomst Kennemer Theater. 13.00: Lunch. bouwtegel, waar de volgende woorden in- gebeiteld staan: „Beverwijk, bouwdag 1958". Deze tegels dienen in het betref fende bouwwerk hetzij aan de binnen- hetzij aan de buitenzijde te worden inge metseld. Het ligt in de bedoeling van de bouwdag een jaarlijks terugkerend evene ment te maken. Het hoogtepunt van het bezoek van de minister aan Beverwijk zal echter het ogenblik zijn, waarop hij de eerste steen voor het complex van 96 woningen in „Oosterwijk", die zoals wij reeds bericht ten door de E.G.K.S. zullen worden gefi nancierd, zal leggen. Het betreft in dit ge val niet zo maar een steentje, maar een gevaarte van een ton, dat met behulp van een kraan op zijn plaats moet worden ge bracht. Ir. Witte zal dan als kraandrijver optreden. Op de steen is in mozaïek het streekplan IJmond-Noord afgebeeld. Het gevaarte werd vervaardigd bij de Hilver- sumse Plateelbakkerij, de firma Ooster hof. Enige directieleden van de Hoogovens, alsmede de drie burgemeesters van de IJmondgemeenten zullen de plechtigheid die door muziek van de Hoogoven Harmo niekapel wordt opgeluisterd, ondermeer bijwonen. Sleutels voor bejaarden Na de steenlegging worden in de Plan tage de sleutels aan de bewoners van een der bejaardenwoningen overhandigd. Daar na gaat het gezelschap naar de gym nastiekzaal van de openbare ulo, waar de tentoonstelling „Beverwijk bouwt" offi cieel zal worden geopend. Op deze expo sitie kan men een aantal maquettes van nieuwe en oude wijken bewonderen en tevens zullen daar een groot aantal foto's kaarten en grafieken te zien zijn. Het aantal grafieken zal echter zo veel mogelijk worden beperkt, teneinde de ten toonstelling zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Aardig is tot slot te weten, dat niet al leen afgevaardigden van werkgeversorga nisaties uit het bouwbedrijf een uitnodi ging hebben ontvangen om het programma bij te wonen, maar dat ook gedeputeerden van werknemersorganisaties verzocht werd de plechtigheden met hun aanwezigheid op te luisteren. GROTE LADING CELLULOSE Maandagmorgen is voor de papierfa briek Van Gelder Zonen aangekomen het Zweedse s.s. „Wanda", dat van de Zweedse haven Tolkis een lading van 2800 ton cel lulose aanvoerde. De n.v. Nederlandsche Machinefabriek „Artillerie-inrichtingen" te Hembrug (Zaandam) heeft zo deelt zij mede „een zeer belangrijke opdracht ontvan gen van de Duitse bondsrepubliek voor de levering van munitie. Dit betekent zowel voor de A.I. als voor enkele andere Neder landse bedrijven, die onderdelen voor de ze munitie vervaardigen, een welkome ver ruiming van de werkgelegenheid. De onderlinge wedstrijden van de perso neelsvereniging „De Plaatwellerij" voor het bedrijfspersoneel zijn vrijdagavond in het schaftlokaal van de fabriek voortge zet met klaverjassen, waarvoor opnieuw een flinke belangstelling was. Het is iji.i de ze wedstrijden weer spannend toegegaan, want de puntenverschillen waren bij de beste spelers maar gering. De uitslag van de hoogst genoteerden was: 1. G. Weve 4743 pt; 2. A. Starreveld 4693 pt; 3. A. v. d. Steeg 4675 pt; 4. F. de Roos 4601 pt; 5. C. Luttik 4514 pt; 6. C. v. Dijke 4207 pt. Met vijf marsen was de mar- senprijs voor de heer G. Sikkens. Woensdagavond worden de tafeltennis wedstrijden gehouden voor de afdeling A. en vrijdagavond zullen de schakers hun wedstrijden spelen. Prijzen van maandag Heilbot 2.70—1.90, gr. tong 3.30—2.80, grm. tong 3.10—2.70. kim. tong 2.60—2.40, kl. tong I 2.55—2.40, kl. tong II 2.25—1.90, tarbot I 2.20—1.80, zalm 11.00 —5.00 per kg. Tarbot II 116, tarbot IV 46—45, gr. griet 55, tongschar 67, schartong 50, gr. schol 5046, grm. schol 49, kim. schol 50—44, kl. schol I 50—44, kl. schol II 35—13, schar 24—11, v. haring 24—11, makreel 21—11, gr. schelvis 38—23, grm. schelvis 4024, kim. schelvis 41—22, kl. schelvis I 40—19, kl. schelvis II 36—16, wijting 36—8, gr. gul 35—26, mid. gul 26-21, kl. gul 22—14.50, kl. haai 27—13, ham 75—61, kl. wolf 46—38, poontjes 228, kl. koolvis zw. 26—16, kl. koolvis wit 32, kl. rode poon II 218 per 50 kg. Gr. kabeljauw 20070, gr. koolvis zw. 65—56, gr. koolvis wit 9687, gr. leng 7860, gr. wolf 9680 per 125 kg. Aanvoer van maandag 604 kisten tong en tarbot, 17 k. heilbot, 20 k. griet, 10 k. tongschar en schartong, 1045 k. schol, 70 k. schar, 805 k. haring, 1125 k. makreel, 840 k. schelvis, 670 k. wijting, 630 k. kabeljauw en gul, 40 k. leng, 45 k. haai, 9 k. ham, 45 k. wolf, 70 k. poon, 465 k. koolvis en 40 k. diversen. Totaal 6550 kisten vis. Besommingen van maandag Twee trawlers met 26.600, KW 99 f 9060, KW 17 16.100, KW 176 123.00, IJM 129 3900, IJM 14 3550, IJM 204 2700, HD 79 14.000, VL 7 6070. KW 114 2360, KW 126 2970, KW 10 2920, KW 168 2780, KW 125 2910, KW 107 2560, KW 64 i 2340, KW 17 2800, KW 89 I 2480. KW 96 3010, KW 27 2510, KW 33 3870, KW 165 2710, KW 79 I 3640. KW 36 2900, KW 37 I 3560, KW 134 4160, KW 2990, WR 51 2820, WR 33 2440. WR 50 I 2640, WR 49 3110, WR 34 3220, WR 7 f 2600, WR 88 2780, WR 56 2350, AM 17 2960. AM 16 12710, AM 18 2530, UK 3 3320. TX 14 2600, IJM 208 2830, IJM 22 1650, IJM 221 2960. De duiven vlogen in dit, zonnige weekeinde van Corbeil. „De Snelvliegers" boekten de volgen de resultaten: Los 6 uur. Eerste duif 12.24; laatste 13.30. P. Rozemeyer 1 40 41; A. Tabernal 2 13 18 19 24 31 39; C. Korthauwer 3 9 10 12 25 34; J. Hoograad 4 5 8 15 17; C. Koks 6 11 27 30 33; Andriesma 7 37; J. de Weerdt 14; J. Molenkamp 16 26; A. Baak 20; H. Koks 21; A. Tervoort 22; C. Koot 23; A. Punt 28 32; E. Gorter 29 35; M. Janssen 36 38. Bonte Duif K. Jellema 1 12; H. Verduin 2 19; A. Ullehake 3 11 13: C. Broek 4; A. Donkersloot 5 14; H. v. d. Pieterman 6 10 16 21 23; E. Klinge, 7 28; D. Dek ker 8; Verschuren 9 20 22 24; J. v. Loon 15 17; G. W. v. Zutpen 18; J. Kaldebach 25; J. Minneboo 26; W. Donkersloot 27. (Eerste duif 12.31.40; laat ste duif 13.15). De Luchtpost Honderddrieëndertig duiven had de Castricum- se duivensportvereniging De Luchtpost het afge lopen weekend meegegeven voor de bondsvlucht vanaf Corbeil in Frankrijk. Te 6 uur gelost, be reikte de eerste duif van de heer J. Zentveld reeds om 12 uur 21 zijn hok in Castricum. De volledige uitslag was als volgt: 1. J. Zent veld 12,21.18: 2. A. Metselaar 12.39.29; 3. H. Jas pers 12.53.30; 4. R. Bettink 12.57.08; 5. N. Hollen- berg 12.58.52; 6. G. Aardenburg 12.59.54; 7. P. Kappers 13.06.09; 8. J. Houtenbos 13.06.12; 9. J. Beentjes 13.08.36; 10. P. Verdonk 13.15.36; 11. B. Heistek en J. Lust 13.22.56; 12. G. Tromp 12.23.34; 13. J. Roskam 13.39.57; 14. J. Steenman 13.42.10. IJmuiden De postduivenhoudersvereniging „IJmuiden" vloog zondag ook van Corbeil (afstand 454 km.). De duiven werden om 6 uur in vrijheid gesteld. De eerste prijsduif - eigenaar de heer W. F. C. Booy - bereikte het hok om 12.37.24 uur. De uit slag was als volgt: W. F. C. Booy 1; K. Inia en Metzelaar 2 17; P. Hoekstra 3 6; F. de Boer 4 9 11; P. A. van Dongen 5; J. Eelsing 7 14; J. van Eek 8 12; A. J. Waal 10 18; J. Exalto 13 15; W. Kaale 16. De Reisduif Aan de wedvlucht van Corbeil over een afstand van 458 km. namen 339 duiven deel van de Be verwijkse vereniging „De Reisduif". De lossing was om 6 uur en de eerste duif kwam om 12.31 uur terug; de laatste deed er 41 minuten langer over. De uitslag was: G. Grapendaal 1 23 60 63; T. Gravemaker 2 19 33 41 54 62; P. v. d. Outenaar 3 8 24 36 59; H. Beentjes 4, C. Castricum 5 21 30 37 68; J. Schipper 6 46; L. Kleyn 7 12; H. Zillig 9 10 61: R. Westrate 11 26; P. Dekker 13; S. Zoet 14 47 67: H. Gaasenbeek 15 18; T. Loogen 16 25 38 50; J. Luntz 17 31 57 65: G. v. d. Winden 20 22; P. Luyt 27 35 40: M. Riebeek 28; S. v. d. Kolk 29; E. Verschuren 32; L. Kneppers 34 55; C. Hoeks 39 49 51 64; M. Minneboo 42 48; C. Westrate 43; D. Stiemer 44 45; P. van Vuuren 52: A. Six 53 58; H. v. d. Kommer 56; A. Hoogman 66. Ons Genoegen Van de Beverwijkse vereniging „Ons Genoegen" waren 169 duiven in concours. Na lossing om zes Een zekere K. was enige tijd geleden vertrokken uit het woonwagenkamp te Beverwijk, zonder zich verder bezorgd te maken over zijn vrouw en kinderen. Za terdagmiddag kwam hij naar Beverwijk terug om een handeltje te doen en was toen in gezelschap van een kennisje uit de hoofdstad des lands. Dat nam men niet in het woonwagenkamp en vooral de vrouw van K. niet en op een gegeven moment stak zij haar man met een broodmes in zijn zijde. Op hetzelfde moment werd zijn vriendin overgoten met een verdunnings vloeistof voor verf, die zeer brandbaar is. De steekwonde viel nogal mee en nadat de politie de orde had hersteld en K. was verbonden, keerde de rust in het woon wagenkamp weer terug. Reeds enige weken zijn de voetballende gemeenteambtenaren van de drie IJmond gemeenten in een hevige strijd gewikkeld om de suprematie in het rijk van Koning Voetbal. Zoals de zaken er nu voor staan zal deze strijd in het voordeel van Velsen worden beslecht, want in de strijd tegen de collega's uit Beverwijk werd een fikse 5-1 overwinning behaald. De Beverwijkers kwamen verder tweemaal tegen Heems kerk in het veld en wisten beide malen de zegepalm weg te slepen. Thuis werd met 2-1 en uit met 4-0 gewonnen. Het ziet er dus naar uit, dat de wedstrijd tussen Vel sen en Beverwijk, die vermoedelijk aan staande vrijdagavond op het DEM veld in de aardbeienstad zal worden gespeeld de beslissing in deze titanenstrijd moet brengen. De aanvoer van aardbeien op de veiling van „Ons Belang" te Castricum wordt nu snel groter; te verwachten is dat reeds de komende week de aardbeien in sloffen zullen worden aangevoerd. Er bestaat bij de kopers voorkeur voor di verse soorten; de Climax-aardbeien note ren hogere prijzen dan de Moulin Rouge en Duitse Fernen. Gisteren brachten de eerste soort 91 ct. per doosje op terwijl de overige 59-85 ct. noteerden. De aanvoer van groenten is nog gering. Spinazie is nog slechts matig gewild en ook rabarber en sla zakken geducht in prijs. De noteringen waren: sla 4-9, ra barber 8-16, spinazie 7 en sjalotten 6-8. Burgemeester J. G. S. Bruinsma met vakantie Beverwijks burgemeester, de heer J. G. S. Bruinsma, zal van 13 tot 27 juni met vakantie zijn. Uiteraard houdt hij gedu rende deze periode geen spreekuren. MARKTNIEUWS BEVERWIJK, 2 juni. Aardbeien 5292 per doosje, asperges 95250 per kilo, bloemkool 3877, bospeen 4473, sla 512, spinazie 1029, rabarber 1629, prei 10-18. uur meldde de eerste duif zich om 12.36 uur: de laatste kwam om 13.14 uur binnen. A. Goderie 1 28; A. van Son 2; F. C. Vos 3 14 32; R. Zoontjes 4 17: W. van Wijk 5 30; B. de Smet 6 7; H. Exalto 8 19; W. Rijnders 9 11 26 27 34; C. Baltus 10 15: J. Scheffers 12 13 18; P. van Loon 16; P. van Dessel 20 23 31: A. van Leeuwen 21; J. Kramer 22; G de Graaf 24 33; Blom en Bosch 25: G. Weel 29. De Vredesduif De Heemskerkse vereniging ,,De Vredesduif' had 148 duiven naar Corbeil gezonden. De lossing was om 6 uur en aankomst eerste duif was om 12.47 uur. De laatste prijsduif werd geklokt om 13.31 uur. De uitslag was: P. Lotterman 1 4 12 26 30 31 36; A. Cassee 2 9 22 34; G. de Boer 3; J. Winter 5 23; J. Koper 6 25; J. Pekel 7; Ch. Bey 8 16 25; J. Dudink 10 11 17; G. Duin 13; J. Piro- vano 14 33; G. Lotterman 15; A. J. Bruins 18 19 21 29; J. Beentjes 20; A. Nieten 27 37; J. Castri cum 28 35; J. Knap 32. IJmonden De duiven van ,De IJmonden" (zaterdagvlie gers) kwamen dit weekend van Creil (afstand 386 km.). Los 11.30 uur. Suurmond klokte de eer ste duif om 15.08 uur. Hoewel het hier mooi weer was hebben de duiven buien op hun weg ont moet. Enkele dieren kwamen nat thuis. Het con cours stond open tot 15.50 uur. De voorlopige uit slag luidt: Suurmond 1 10 15; Verduin 2 14; mevr. De Boer 3 17; Visser 4 6 11 12 16; Knapen 5 7 13; Schriever 8; v. d. Scheer 9 en Duurtsema 18. De Atoom De leden van de postduivenhoudersvereniging „De Atoom" hebben zondag deelgenomen aan de afstandswedvlucht van Corbeil af. 125 vogels wer den 's morgens om zes uur losgelaten op de af stand van 455 km., die tijdens oost-zuidoosten wind werd gevlogen. De eerste prijsduif kwam om 12.37 uur binnen; de laatste prijsduif arri veerde te 13.25 uur op het hok. De uitslag werd: H. v. Lingen 1; J. Schoo 2 4 10 11; J. Stijnman 3 5 21 22; W. A. Schouten 6 25; L. Veldt 7; A. de Bot jr. 8 15 23; J. Vink 9 17; A. v. Leeuwen 12; L. E. A. Sloot 13 14; M. van 't Hof 16; Ph. F. Mar- tinius 18 19; J. Asjes 20; P. v. d. Wiele 24. VELSEN DINSDAG 3 JUNI Thalia: „De duivelsbocht", 20 uur. Rex: Geen opgave. Patronaatsgebouw: Ter gelegenheid van de jeugdweek „Jeugd en muziek", 20 uur. Cultureel Centrum: „De kans om te lezen", 19 tot 21.30 uur. Om ongeveer 20 uur televisiedocumentaire over het bi bliotheekwerk. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur. Openbare Leeszaal en Bibliotheek Filiaal open van 19 tot 21 uur. Alcoholics Anonymous; Van 20 uur af spreekuur in de zaal aan de Abelen- straat. WOENSDAG 4 JUNI Thalia: Als dinsdag. Rex: Geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum: Als dinsdag. Cultureel Centrum: T.V.-uitzending eindwedstrij d kinderhersengymnastiek, 16.15 tot 17 uur (vrije toegang voor kin deren). „De kans om te lezen", 14.30 tot 17 en van 19 tot 21.30 uur. Bimy-terrein: Huttenbouwwedstrijd, 13.30 tot 15.30 uur; jeugd jamboree, 16 tot 22 uur ter gelegenheid van Jeugdweek. Hervormd Jeugdgebouw: Friese vereni ging „Fryske Trou", 20 uur. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Open van 10 tot 12.30, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 uur; filiaal open van 14 tot 17 uur (jeugdbibliotheek). R.K. Leeszaal en Bibliotheek IJmuiden: Open van 14.30 tot 17.30 uur (jeugdbi bliotheek). Raadhuis; Spreekuur wethouder van Sociale Zaken, 10 tot 12 uur. BEVERWIJK DINSDAG 3 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De koningin van het nachtleven". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Liefde langs de weg". Het Centrum, 14.30 uur: Algemene Ver eniging van Bloembollencultuur, ver gadering afdeling leliekwekers. Openbare Leeszaal, H. Burgerstraat 70, uitlening jeugd van 16 tot 17.30 uur; lees- en studiezaal geopend van 16 tot 17.30 en 19 tot 22 uur; jeugdleeszaal ge opend van 16 tot 17.30 uur. R.K. Leeszaal, Arendsweg, uitleenbiblio theek geopend van 15 tot 18 en 19 tot 21 uur; lees- en studiezaal geopend van 10 tot 13, 15 tot 18 en 19 tot 21.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 16 tot 17.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal Openbare Leeszaal, Zwaanstraat 4, geopend van 10 tot 12.30 en 14 tot 17.30 uur. Filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10 tot 11 en 17.30 tot 19 uur. WOENSDAG 4 JUNI Bioscopen: Als dinsdag. Openbare Leeszaal, H. Burgerstraat 70, Volwassenen: uitlening van 15 tot 17 uur; lees- en studiehoeken geopend van 16 tot 17.30 en 19 tot 22 uur; Afdeling jeugd: uitlening en leeszaal geopend van 14.30 tot 16.30 uur. R.K. Leeszaal, Arendsweg, uitleenbiblio theek geopend van 10 tot 13 uur; lees- en studiezaal geopend van 10 tot 13 en 15 tot 18 uur; jeugdleeszaal geopend van 14 tot 17 uur. Wijk aan Zee, filiaal Openbare Leeszaal geopend van 10 tot 12.30 en 14 tot 17.30 uur. Filiaal R.K. Lepszaal, St. Odulf straat 12, geopend va- 1f> tot 11 en 17.30 tot 19 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9