Plannen en geld voor ettelijke scholen liggen klaar, het wachten is op Den Haag IJmond-zvoonwagenkamp THALXA Alleen donderdag Leuke plastic, Transparantplastic, Beverwijkse raad bracht nuttig en plezierig bezoek aan Emmen IJmond-agenda Velsens raad accepteerde investeringsplan Centraal kantorenpand nog voor het einde van het jaar in aanbouw 'SaGtbtwf ttngtcr Ook Bolsward werd bezichtigd 5 In Velsen-Noord gaan de bejaarden uit Comité spant zich er voor „Taxi 3000" 25 jaar Jeugd en muziek Aardbeien in rail voor gastvrijheid Jaarvergadering van de Lelie in Beverwijk VVUHxNSDAG 4 JUNI 1958 Advertentie DE GEMEENTERAAD VAN VELSEN heeft zich gisteravond uitvoerig beziggehou den met een agenda, die een grote variëteit van onderwerpen opleverde: een „inves teringsnota" van het college, die was opgehangen aan leningen tot ongeveer 4 miljoen gulden, een subsidie aan het Katholiek opbouwwerk in de IJmond en bg verrassing de aankoop door de gemeente van de beide velden van VSV in Driehuis, welke onder het uitbreidingsplan vallen en voor 53.770 naar de overheid overgingen. De onteigening van een aantal andere percelen in deze zelfde buurt voor wegaanleg werd middels een raadsbesluit in gang gezet en verder hield de vergadering zich bezig met diverse uit de nieuwe investeringsnota voortvloeiende zaken, zoals de scholenbouw. Het zwaartepunt der agenda werd dus gevormd door de investerings nota en de daarmee samenhangende gemeentelijke leningen, waarover dan ook het nodige gezegd is. Evenals over de woningnood, waarover het college in toenemende zorg verkeert: er kan momenteel voor sanerings- of uitbreidingsplannen geen huis gemist worden, hoe deplorabel de toestand van sommige woningen ook mag zjjn. Voorafgaand hieraan is er aan de hand van een ingekomen stuk door verschillen de raadsleden aandacht besteed aan de voorgenomen vestiging van een restaurant aan de Vissershaven, waarvan men de be hoefte wel onderkende, maar de gevaren en problemen eveneens. Wethouder Verbeek bracht het komen de etablissement terug tot een „koffiehuis": het moest verdwijnen van de terreinen van de Rijkswaterstaat en de exploitant wil het nu elders vestigen. Hiertegen zijn ech ter bezwaren gerezen van omwonenden en naar het voorlopig oordeel van B. en W. is een dergelijke „aansteekplaats" in deze omgeving onmisbaar, temeer omdat het Witte Huis van de Centrale Bond als zo danig geen dienst meer doet. Gelukwens Het derde agendapunt werd dat van de investeringen en de voorzitter verzamelde voorlopig slechts drie sprekers op het lijstje. De heer VanOsv. d. Abeelen (Arb.) begon met een gelukwens jegens alle ge lukkigen in de verkiezingsstrijd en een bewijs van deelneming voor de verliezers, opmerkend dat het alweer een geluk was, dat deze verkiezingen in een vrij land konden worden gehouden. Komend op de investeringsnota prees hij de loyaliteit van het college en al was het hem moeilijk elk project tegen de urgentie af te wegen, hij had zoveel vertrouwen in het dagelijks bestuur der gemeente dat hij dit graag en van harte volgde in de opstel ling der projecten. Het kantorenpand, dat voorlopig voor 600.000 op deze urgentie- lijst voorkomt, werd echter door deze spre ker uit de lange reeks van nodige plannen gelicht; hij meende, dat vele „werkplaat sen" der gemeente ver beneden de maat blijven, terwijl bovendien de stedebouw van het nieuwe IJmuiden best een nieuw accent als dit grote gebouw kan verdragen. Van het kantorenpand naar het nog steeds tot de vrome wensen behorende nieuwe raadhuis was slechts één stap, maar op dit punt kon de socialistische fractievoorzitter uiteraard een minder positieve gedachten- gang ontwikkelen. Hij sloot zijn oratie af met dankbaarheid ten opzichte van de vooruitstrevende houding van het college, dat dus nu tot de eerste stoot kan komen voor de moderne huisvesting van de ge meentelijke diensten. Woonwagenkamp Op dit thema borduurde ook de heer Andriesma met onverholen vreugde, om daarna over te gaan tot een ander op het investeringsplan voorkomend project: het nieuwe woonwagenkamp, dat ruim 120.000 gaat kosten. Het kwam hem voor, dat mogelijk ook de andere, omliggende gemeenten mee kunnen betalen in de kos ten van dit kamp. Als fractievoorzitter van de katholieken was de heer Nuyens oprecht dankbaar voor het sportieve geluid van de heer Van Os en hij wilde graag deze geste over nemen en de winnaren der verkiezingen mede feliciteren met hun succes: „derge lijke geluiden zijn stimulerend voor de goedp geest in de raad." Wethouder A. d e J o n g (Financiën, A.R.) kreeg als eerste het recht van antwoord en wel op de financiële merites van het in vesteringsprogramma. Hij liep de lange, onlangs door ons gepubliceerde, lijst van investeringen uit de losgekomen leningen, (ruim 4.000.000) met grote sprongen langs en vertelde over het nieuwe woonwagen kamp, dat in IJmond-verband uit het ad vies-college voor IJmond-zaken een com missie werkzaam is, die wellicht tot een bepaalde gezamenlijke opzet met verdeling der kosten kan komen. „Het hóéft hier niet" zei de voorzitter bij interruptie. Wethouder Verbeek (Arbeid), dank7 baar voor de lof uit de raad rond de plan nen van het centrale kantorenpand, greep nog even terug naar de „historie" van dit plan: Velsens gemeentelijke diensten zijn over het algemeen deplorabel gehuisvest en toen B. en W. in het voorjaar een poging deden om, ook in het kader van de werkloosheidsbestrijding, geld los te krij gen voor dit complex, lukte dit. Zelfs al stond het centrale kantorenpand op een eerdere investeringsnota onder de B- urgentie. Nieuw postkantoor De heer Verbeek was oprecht big met deze gunstige wending: het nieuwe post kantoor kan nu centraal in de nieuwe stad gebouwd worden en de gemeentelijke dien sten zullen hun zo noodzakelijke moderne huisvesting krijgen. Voor het eind van het jaar hoopt men te bouwen. Wethouder Maas (Sociale Zaken, Kath.) voegde er nog aan toe, dat uit het voor lopig rapport over de verplaatsing van het „regionale" woonwagenkamp in de ge meente Velsen alle kansen op samenwer king met de IJmond-partners biedt: als alles doorgaat wordt het dus een IJmond- kamp. Met alle mogelijkheden en moeilijk heden: „denk eens aan de kerk, de school, de sanitaire voorzieningen en zo." Uit de lucht gezien Er is nog even gepraat over de resultaten der luchtkartering, die nu een aanvullend krediet behoeven voor het uitwerken en de raad wilde wel eens graag kijken bij het bedrijf van O. W. naar de resultaten. Het geen het college wel eens wilde organi seren. Wethouder Verbeek antwoordde op vragen over het in gebruik geven van grond voor agrarische doeleinden in Sant poort, gesteld door de heren T a b e r n a 1 (Arbeid) en Markerink (A.R.), dat het geld waarvoor deze grond wordt bewerkt, wel toereikend is volgens een deskundig voor-onderzoek: de grond zal na de be werking door de Plantsoendienst ten eerste niet verder vervuilen, maar bovendien een waardevolle appel-voor-de-dorst zijn inge val er nog eens een tuinder in de knel raakt. Bochtje De heer N ij s s e n (Kath.) kwam met een speels vraagje: als Velsen nu eens geen grond ruilt met de Staat zoals wordt voorgesteld te doen voor de aanleg van de reeds voltooide Rijksweg 9 ter hoogte van de gemeentelijke kweektuin, moet dan de rijksweg worden opgebroken of gaat het rijk er met een boogje omheen? De wethouder repliceerde, dat het hier gaat om een stukje van een lange reeks percelen langs de Rijksweg, waarvan de waarde wellicht onder de door de ge meente te betalen prijs blijft. Wil de ge meenteraad één stukje tegenhouden, dan is het zijn goed recht, al zou het niet be vorderlijk zijn voor de verhouding tussen rijk en gemeente in het hele samenspel, dat voor deze grond-ruilserie moet worden gespeeld. Er lag voorts een advies van B. en W. om in Driehuis grond te gaan onteigenen bij het Missiehuis voor wegaanleg en de heer N ij s s e n (Kath.) wilde graag weten, of het gemeentelijk bod op deze percelen 21.200) niet wat laag is; de wethou der antwoordde dat het verschil tussen vraag en bod onoverbrugbaar groot is, ook na alle eindeloze discussies: hij achtte de waarde, die voor deze grond is opgegeven aan successierechten 28.000) niet be palend voor de juiste waarde en hij vond het maar het beste, dat een onpartijdige rechter gaat uitmaken, hoeveel deze grond waard is. Geen huis te missen De heer W i 1 j o u w (Arbeid) vestigde er de aandacht op, dat de aansluiting van de Koningsweg op de nieuwe verbinding met de Wijkerstraatweg en het achterliggend industriegebied, allerlei moeilijke verkeers_ situaties gaat opleveren'. Dit kon de heer Verbeek niet hele maal met hem eens zijn: de stituatie wordt niet opvallend gevaarlijk. Oorspronkelijk heeft men de „harmonicawoningen" ter plaatse willen afbreken, maar dit offer werd net iets te zwaar; als de gemeente het ideaal zou doen, gingen er hier en elders honderden huizen tegen de grond. Er staan 447 huizen „in de weg" voor herbouw plannen of wegenverbetering, sanering of andere plannen, maar helaas kon men deze woonruimte niet zomaar missen, nu de raad zich al tegenover zulk een schreeuwend tekort aan nieuwe huizen ge plaatst ziet. „De woonruimtepositie in Velsen zal niettemin slechter worden dan ooit tevo ren", merkte de wethouder op, „want op den duur zal een groot deel dezer huizen toch weg móeten en de woonruimtetoewij zing ziet er nog steeds niet florissant uit". Scholenbouw De heren Nuyens en v. Hameien (Arbeid) gaven hun volle steun aan de bouw van een nieuwe semi-permanente drieklassige openbare kleuterschool aan het Pleiadenplantsoen, maar de heer Nuyens wilde toch wel even graag we ten, of de destijds toegezegde katholieke kleuterschool in deze zelfde buurt maar helemaal onder de tafel der ministeriële goedkeuring terecht is gekomen, waarmee hij roerde aan het ganse urgentieplan voor de scholenbouw in Velsen en de wensen rond een nieuwe katholieke kleuterschool in Santpoort terzijde tussen een reeks van vragen schoof. Van een andere zijde benaderde de heer v. Hameien het vraagstuk der scholen: hoe het kwam, wilde hij weten, dat er een semi-permanente school wordt geplaatst in een nieuwe wijk een permanent ge bouw had in elk geval een architctonische noot in de nieuwbouw kunnen vormen en nu moeten het weer MAVEM-lokalen worden. Half ei Daarop kwam ook de heer T ij s s e n (C.H.) los met een vraag over de urgentie der scholenbouw: de herbouwplannen van een Christelijke kleuterschool in IJmui- den-Oost hangen nu al van 1953 af in de lucht en in al die jaren zit het onderwijs daar maar omhoog, ondanks alle urgentie verklaringen over deze bouw. Mevrouw H e y k o o p (Vrijheid) vroeg zich eveneens bezorgd af, waar de katholieke school blijft, die de inspectrice voor het kleuter onderwijs heeft beloofd en zij steunde ook de heer T ij s s e n in zijn klaagzang. Als stedehouder van wethouder D e Boer (Arbeid) kon de voorzitter m r. M. M. Kwint alleen maar zeggen, dat de thans zieke wethouder druk in besprekin gen gewikkeld was over de scholenbouw; van de toestemming voor de bouw van bij zondere scholen kon hij weinig weten om dat dergelijke zaken direct met de betref fende schoolbesturen worden opgelost. De voorzitter kon allerminst juichen over de architectuur der MAVEM-scholen; „we krijgen zo langzamerhand een hele MAVEM-gemeente", maar omdat het een kwestie is van het halve ei en de lege dop móet de gemeente wel toehappen. „We be treuren het en vragen ons ook af, of het wel een verstandig beleid is van de lande lijke overheid, maar we hebben het hoofd te buigen", zei de voorzitter en hij verde digde de wethouder door te zeggen, dat deze zich altijd, evenals het college, met een perfecte objectiviteit op de scholen bouw voor alle gezindten heeft geworpen. Wethouder De Jong kreeg hierna het woord over de financiering der Velsense scholen en refereerde daarbij aan het eerder op deze avond behandelde investe ringsprogramma en aan de verschillende oekase's der ministeries. Velsen heeft acht scholen gevraagd: 4 bijzondere, 3 openbare en 1 gymnastieklokaal en daarin staat de Christelijk kleuterschool, waarop de heer Tijssen doelde, voorop, met direct daarna de VLO aan het Moerbergplantsoen en an dere reeds genoemde uitbreidings- en nieuwbouwprojecten op het gebied van onderwijs. Alles ligt klaar „Als Den Haag morgen zegt, dat een be paalde school gebouwd mag worden, zal het college onmiddellijk met het benodigde geld over de brug komen", merkte de heer De Jong op: de urgentie i s er en wordt ook in Den Haag erkend, maar het wachten is echt op het ministerie. Hij ried de be trokken bijzondere schoolbesturen dan ook aan nog eens in de residentie aan te drin gen. „We worden zo langzamerhand op alle punten in de keuzestelling tussen al ternatieven gedreven" antwoordde de heer Nuyens, die overigens alle lof had voor de blijvende aandrang, die op dit stuk uit gaat van het Velsense college en het col lege kon garanderen, dat de katholieke schoolbesturen op een draf naar de minis ter zullen gaan. Katholiek opbouwwerk De nieuwe kleuterschool werd daarna zonder hoofdelijke stemming aanvaard en de raad kon zich gaan bezighouden met de problematiek rond de subsidiëring tot 8000.van de Stichting Opbouw Katho liek Kennemerland. Als eerste kwam een tegenstander van deze steun in de persoon van de heer Den Hollander (C.P.N.) aan het woord, die naar zijn zeggen genoeg had aan het Nederlands Economisch Insti tuut als het om het bedrijven van socio grafie gaat. Mevrouw H e y k o o p was er ook niet geheel gelukkig mee: deze stich ting zag zij als een uitvloeisel van een bis schoppelijk bevel om het katholieke op bouwwerk ter hand nemen over de hele streek Kennemerland. Waaruit dan voort vloeit, dat er door de gemeenschap wordt meebetaald aan een katholieke zaak. De kerkelijke instanties kunnen dit naar haar smaak zelf doen op hun eigen terrein en het was volgens haar geen aangelegenheid, waarin de overheid zich moet mengen; de overheid, die tenslotte het NEI heeft ge accepteerd. De heer J. Visser (A.R.) meende daar entegen, dat het NEI zich niet bezighoudt met d i t soort onderzoek, maar hij was wel bevreesd, dat na de katholieken allerlei andere richtingen zich op dit terrein gaan bewegen en om gemeentelijke steun gaan Advertentie het theater met de beste films DONDERDAG a.s. 8 uur in slechts één speciale voorstelling De bekende Zweedse film vol fel realisme EEN ZOMER SLECHTS HEEFT ZIJ GEDANST.... Naar de beroemde roman van PER OLOF EKSTRÖM. In vrije spontane liefde, boden zij elkaar alles, wat zij maar te bieden hadden. Toegang boven 18 jaar. Vanaf VRIJDAG a.s. Het boeiende filmwerk van spel en kleur. EILAND IN DE ZON met Harry Belafonte - Joan Fontaine - James Mason e.v.a. Er is een bericht verschenen over de bejaarden in de gemeente Velsen, die zelf de kosten van een uitgaansdag niet kun nen betalen en nooit een dag uitgaan en nu begin juli weer een dag uit kunnen voor rekening van de ontspanningscommissie in de gemeente Velsen. Daar er gelukkig maar weinig bejaarden zijn, die onder deze bepaling vallen, zul len er ook maar enkele zijn die van deze uitgaansdag gebruik zullen maken, als ze tenminste de formulieren die hiervoor worden afgegeven naar waarheid invullen. Om nu alle bejaarden van 65 jaar en ouder, woonachtig te Velsen-Noord in de gelegenheid te stellen gezamenlijk een dag uit té gaan, heeft zich daar een comité ge vormd, met het doel voor deze uitgaans dag een regeling te treffen. Als tegemoet koming in de kosten zal voor deze dag een gulden per persoon moeten worden betaald. De kosten worden natuurlijk hoger en daarom doet het comité een beroep op alle inwoners van Velsen-Noord om hiervoor een bijdrage te storten op gironummer 289361 ten name van G. Jimmink, Schoon oordstraat 5, te Velsen-Noord. Alle bejaarden van Velsen-Noord boven 65 jaar kunnen op maandag 9 juni vanaf des morgens 9 uur een formulier afhalen aan onderstaande adressen: Grote Hout of Koningsweg 32; van Kal- kerstraat 5; Meerweidelaan 37; Wijker straatweg 313 en Schulpweg 143. Invaliden en zij die hulp nodig hebben onderweg worden verzocht zich niet op te geven. Misschien kan hiervoor later nog iets worden gedaan. He* hoopt dat verder alle bejaarde- en-Noord zich zullen aanmelden. in moderne kleuren voor gordijntjes, tafel kleed en vele andere doeleinden 120 cm br. p.m. van 2.50 voor f 1.50 spaart o.a. uw mooie tafelkleed en is voor veel andere toepassingen een ware uitkomst 120 cm p. m. 85 ct. 135 cm p. m. 99 ct. MARKTPLEIN vragen. In dat geval stond hij in ieder ge val op „vruchtgebruik" van deze subsidie in deze zin, dat de gemeente inzage krijgt van de resultaten. Volhartige instemming kreeg het voorstel van de zijde van de so cialistische heer Van Hameien, die eveneens hoopte op inzage der resultaten. De heer Van Leeuwen (Kath.) toonde zich verheugd over de bereidheid van de overheid om dit belangrijke initiatief te helpen uitvoeren. Met alle waardering voor het N.E.I. en des zelfs werk meende de heer v. Leeuwen dat het daarnaast nuttig is ook de andeie groeperingen hun inzichten te doen ont plooien en hun eigen kring te laten peilen. De heer v. O s Het zich glimlachend uit zgn tent lokken door een opmerking van zjjn katholieke voorganger over de destijds in het IJmond-adviescollege aangevallen naam „Stichting opbouw katholiek Kenne merland" zjjn medewerking aan de sub sidie zou er niet van afhangen, maar hg wilde niettemin stellen, dat het benauwend is, hoeveel kwade kansen er in een over dreven verzuiling van de IJmond schuilen. Er is nog langdurig over nagepraat en zowel de P. V. d. A. als de Prot. Chr. frac ties waren het met de katholieken eens, dat een onderzoek als dit alleen maar tot bevordering kan dienen van een grotere geestelijke volksgezondheid. De heer v. Os spoorde aan elk teken, dat in de richting dezer verzuiling zou kunnen wijzen, vermeden moet worden. Uit de VVD-fractie kwam de heer P 1 e y 1 e r met het uitspreken der verwachting dat de ka tholieken, anders dan destijds het geval is geweest met de IJmuidense „Brulboei", tot volledige samenwerking bereid zal zijn. De voorzitter weerlegde de princi piële en praktische bezwaren tegen deze subsidie als volgt: ten eerste is het NEI alleen economisch gericht, bovendien wordt de gemeentelijke bijdrage gebaseerd op het katholieke zielental en tenslotte: de ge meente zal natuurlijk kennis kunnen ne men van de resultaten dezer interessante onderzoekingen. Van de heer v. Leeuwen kreeg de heer Pleyler terug, dat samenwerking niet hoeft uit te lopen in „opgaan in elkaar": de zelfstandigheid kan bij samenwerking bewaard blijven. Met de drie communistische en de twee VVD-stemmen tegen is het voorstel ge accepteerd en men kon doorgaan met een aanverwant punt: de subsidiëring van de Vereniging Katholieke Schoolraad in de IJmond. Hier was de heer Pleyler (Vrij heid) wel voor en het debat beperkte zich tot enige stellingen over en weer; met alleen de communisten tegen is het voor stel aangenomen en de agenda spoedde zich ten einde. VSV verkoopt VSV's aangekondigde verkoop van haar beide terreinen breide echter nog een staartje aan de vergadering: wethouder Verbeek kon meedelen, dat VSV bereid is de beide terreinen tot een grootte van 53.770 vierkante meter voor 1 per meter aan de gemeente te verkopen en de raad hoorde, dat deze beide terreinen bestemd zijn als vervangende grond of althans in de uitbreidingsplannen van Driehuis liggen, zodat het verleidelijk lijkt de gronden in bezit te krijgen. Men vroeg zich af, of er geen volkstuintjes op kunnen blijven: wet houder Verbeek kon nog niets definitiefs meedelen over de bestemming, maar zag geen aanleiding om de huidige bestemming van volkstuintjes direct te wijzigen. De aankoop werd met een hamerslag bekrach tigd. De directie van het huurauto- en taxi bedrijf „Taxi 3000" te Beverwijk heeft dinsdagmiddag ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van dit bedrijf een recep tie gehouden in haar pand aan de Bree- straat. De grote garage was in korte tijd omgetoverd in een prima ontvangzaal, waar een weelde van bloemstukken stond opgesteld. Het gemeentebestuur had zich laten vertegenwoordigen door wethouder W. Alberda en vooral van de kant van de Beverwijkse zakenwereld was de belang stelling heel groot. Het is voor de direc tie, de heren H. en C. van der Leden en J. van der Ploeg en het talrijke personeel een onvergetelijke dag geworden. SERENADE AAN ECHTPAAR KUIL De Beverwijkse harmoniekapel heeft dinsdagavond een serenade gebracht aan het gouden echtpaar Kuil aan de Arends- weg. De heer J. Klein heeft het gouden echtpaar namens de burgerij gefeliciteerd. Er was veel publiek op de been voor deze muzikale huldebetuiging. DE VROEDE VADEREN van Beverwijk hebben dinsdag de IJmondzorgen, de IJmondzorgen gelaten en zijn per autobus via de Afsluitdijk naar het hoge noorden getogen om eens een kijkje te gaan nemen in Bolsward en Emmen. Toen de autobus behoedzaam langs de vele pittoreske geveltjes van het oude Frieze Hanze-stadje Bolsward manoeuvreerde kon Beverwijks burgemeester nauwelijks meer zijn enthou siasme beteugelen. En geen wonder: tien jaren heeft hij daar namelijk de burge- meesterlijke scepter gezwaaid. In de stijlvolle raadzaal van het historische stadhuis werd het gezelschap op bijzonder hartelijke en Frieze wijze begroet door de burge meester mr. W. A. Geukes en een aantal van diens paladijnen. Nadat men de vele schatten van het prachtige raadhuis had bewonderd onder nam men een tocht door de oude stad om tenslotte in de Martinikerk te belanden. Deze kerk, een juweel in laat-Gotische stijl, werd in 1446 gebouwd en kan zich beroemen op een majestueus orgel en een bijzonder fraai preekgestoelte. De preek stoel vooral is een prachtig voorbeeld van bijzonder artistiek en gaaf kunstsnijwerk. De kunstenaar heeft deze preekstoel ver vaardigd uit de stam van een volwassen eikenboom en daar drie jaar voor nodig gehad. Hij verkocht het prachtige hout snijwerk voor 1776 en zes zilveren lepels ter waarde van 24. Enige Amerikanen die honderden jaren later bij bezichtiging van de kerk bijzonder onder de indruk wa ren gekomen van de preekstoel boden er twee miljoen gulden voor. Hun aanbod werd echter afgeslagen. In dezelfde kerk bevindt zich tevens een grafsteen van een der voorvaderen van burgemeester Bruinsma, die eveneens burgemeester van Bolsward is geweest. Eenmaal in Emmen aangekomen, het uiteindelijke doel van het werkbezoek, ging men samen met het college van B. en W. van deze gemeente, eens rustig de vele problemen na, die in Emmen blijken te bestaan. Dit geschiedde onder leiding van de burgemeester van de nijvere Drent se gemeente, mr. K. H. Gaarlandt. Het bleek dat in de loop der jaren de industrie in Emmen het van het veen heeft gewon nen. De vestiging van industrieën werd overigens door het gemeentebestuur op alle mogelijke manieren gestimuleerd met het doel om het welvaartspeil van de be volking op te voeren. Opmerkelijk was voorts de grote om vang van de gemeente Emmen (28.000 hec tare, hetgeen enige malen groter is dan Leiden, Den Haag en Rotterdam tezamen). Emmen omvat dan ook de volgende dor pen: Nieuw-Weerdinge, Boswinkel, Em- mercompascuum, Barger-Compascuum, Nieuw-Dordrecht, Nieuw-Amsterdam Erica, Klazineveen en Zwartemeer. Behoorlijk onderwgs De voorzieningen op onderwijsgebied, die mede noodzakelijk werden door de enorme industriële ontwikkeling, zijn vooral gedurende de laatste jaren bijzon der verbeterd. Dat blijkt wel uit het vol gende: het aantal leerlingen, dat na de lagere school voortgezet onderwgs ging volgen, bedroeg in 1947 44 percent, in 1957 was dat 82,8 percent. Voorts kan Emmen ook op behoorlijke recreatieve mogelijkheden bogen. Het aan tal bezoekers van de uitvoeringen op ve lerlei cultureel terrein in de gemeentelijke aula bedroeg in 1957 maar liefst 45.000. Het zwembad werd door 53.000 en de bio scopen door 198.000 mensen bezocht. De oudheidkamer en het dierenpark noteer den respectievelijk 10.000 en 183.000 be zoekers. In het kader van het gouden ju bileum van de Centrale Vereniging van Openbare Leeszalen en Bibliotheken is het wel aardig om te weten dat het aantal uit leningen van de openbare leeszaal in Em men 167.000 bedroeg in 1957. Vertrekoversehot Merkwaardig is dat Emmen ondanks de industriële ontwikkeling te kampen heeft met een vertrekoversehot. Dit bedroeg in de periode van 1950 tot 1958 3167 man. Nadat nog vele sociologische problemen de wederzijdse revue's waren gepasseerd gingen de Beverwijkers en hun gastheren de nieuwe objecten in Emmen bekijken. Het interessante bezoek werd besloten met een diner, waar het gezellig toeging en over en weer vele ervaringen werden uitgewisseld. Tot slot zij vermeld, dat de directie en ondernemingsraad van de Hoogovens hun jaarlijkse excursie eveneens naar Emmen woensdag zullen maken. Onder de naam „Jeugd en Muziek", waaraan de ondertitel „Door de jeugd, voor de jeugd" kwamen de Velsense jon geren gisteravond bijeen in het Patronaats gebouw, waar hen in het raam van de jeugdweek een muziekprogramma werd voorgeschoteld. Het doel hiervan is duide lijk. Een aantal jonge gezelschappen kre gen op deze manier een prachtige kans de resultaten van hun ijverig zwoegen aan het publiek te tonen, dat niet al te critisch ingesteld is. Een vrijwel uitverkochte zaal zag en hoorde om 8 uur gisteravond het tamboer en pijperskorps van de Christelijke Gym nastiekvereniging met een vlotte mars binnenmarcheren. Op het podium lieten zij nog een werk horen, om zich dan weer al pijpend te verwijderen. De Velser accordeonvereniging was ver tegenwoordigd door het C- en het D-orkest. De eersten speelden „La Festa Spleudora" en de laatsten brachten „Sprookjestuin" van C. van Orsouw en de mars „Jeunesse". Het kinderkoor „De Jonge Stem", dat door hun frisse zang veel bewondering oogstte, was van de partij met een vijftal zangnummers. Een drietal meiskes van IJmuidens Roem trachtte de aanwezigen tot samenzang te bewegen, hetgeen hen voor bepaalde liedjes, waarin de gelegen heid tot „lange galmen" aanwezig was, wonderwel gelukte. Het jeugdorkest van de Christelijke mu ziekvereniging „Wilhelmina" zocht het in het licht-klassieke met „La Grappe d'Or" van Alfred Delbecq, „Belle Bergère" van Pr. Frangois en „De houten soldaatjes". De „Tunnelboys" bleken een aantal jonge knapen uit Velsen-Noord te zijn, die een en ander op een mondaccordeon te berde brachten. Zij werden door hun publiek met een verdiend applaus beloond Voordat de pijpers de avond sloten, tra den „Die Rooiroks" op in hun repertoire van gezellige liedjes, afgewisseld met wat show. „Die zien er heerlijk uit", zei Bols- wards burgemeester tijdens het bezoek, dat de Beverwijkse raad dinsdag aan zijn gemeente bracht. En hij doelde met deze uitspraak op een drietal kisten vol sappige Kennemerlandse aardbeien, die burgemeester J. G. S. Bruinsma hem in ruil voor de welgemeende gastvrij heid aanbood. Behoedzaam werden de aardbeien vervolgens naar de auto van Bolswards burgemeester getranspor teerd waar zij met veel zorg op de kus sens van de achterbank werden gedepo neerd. En men kan ervan verzekerd zijn, dat de burgervader van Bolsward tijdens het vervoer van de specifiek Beverwijkse vruchten niet de maxi mum-snelheid in de bebouwde kom heeft overschreden Dinsdagmiddag is in het veilinggebouw Het Centrum te Beverwijk de jaarver gadering van de vereniging De Lelie ge houden. De belangstelling voor deze tiende jaarvergadering was groot. De voorzitter, de heer D. Jonker, wees er in zijn openingswoord op dat het handels seizoen voor de kwekers niet ongunstig is verlopen. Vooral in het begin van het sei zoen waren de bollen duur, maar te veel kwekers hebben de bollen vast gehouden met als gevolg dat er geen vraag meer was en de prijzen lager gingen liggen. De ver eniging heeft thans 279 leden. De heer J. Bakker uit Aalsmeer, heeft tijdens de bijeenkomst een inleiding ge houden over de trekproeven met Lilium Regale, waarna de heer S. Koppes uit Hoorn interessante bijzonderheden vertelde over de resultaten van proeven die geno men zijn in Akersloot, waar de vereniging een proefveld heeft. Hier staan reeds 23 verschillende soorten. Spreker bracht naar voren dat men zich steeds meer zal moeten gaan toeleggen op het kweken van een kwaliteitsprodukt. De kwekers in Akersloot hebben steeds meer te kampen met een ernstige ziekte, het zogenaamde „wild" in de lelie Rubrum; dit neemt dermate grote afmetingen aan dat er nu partijen zijn, waarvan men wel 80 pet. weg kan schof felen. Tot besluit van deze bijeenkomst was er een forum, samengesteld uit kwekers en mensen van de wetenschap, die een groot aantal vragen kregen te beantwoorden. Advertentie UW KOSTUUM binnen 1 dag gereed zonder prijsverhoging. OLD CLOTHES NEW KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 VELSEN WOENSDAG 4 JUNI Thalia: De Duivelsbocht, 20 uur. Rex: geen opgaaf. Pieter Vermeulenmuseum: open van 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Openbare leeszaal en bibliotheek: open van 10—12.30, 14.30—17.30 en 19—21 uur. Filiaal Noord 1417 u. (jeugdbibliotheek) Cultureel Centrum: TV-uitzending eind- wedstrijd kinder-hersengymnastiek, 16.15 tot 17 uur (vrije toegang voor kinderen). Tentoonstelling „De kans om te lezen", 14.30 tot 17 en 19—21.30 uur. BIMIJ-terrein: Jeugdweek: Hutten- bouwwedstrijd, 13.3015.30. Jeugdjam-, boree 1622 uur. Hervormd Jeugdgebouw: Fryske Trou met „pake", 20 uur. R.K. leeszaal en bibliotheek IJmuiden: open 14.30 tot 17.30 uur (jeugdbiblio theek). DONDERDAG 5 JUNI Raadhuis: Spreekuur Wethouder van openbare werken, 1112 uur. Openbare leeszaal en bibliotheek, 10 12.30; filaal Noord 1012 uur. Alcoholics Anonymous: Spreekuur in de Abeelenstraat van 20 uur af. Thaliatheater: 20 uur: Speciale voorstel ling van „Eén zomer slechts heeft zij gedanst". Rex- geen opgaaf. BEVERWIJK WOENSDAG 4 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De koningin van het nachtleven". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Liefde langs de weg". Openbare leeszaal, H. Burgerstraat 70, Volwassenen: uitlening van 1417 uur; lees- en studiehoeken geopend van 16 17.30 en 1922 uur; jeugduitlening en leeszaal geopend van 14.3016.30 uur. R.K. leeszaal, Arendsweg, uitleenbiblio theek geopend van 1013 uur; lees- en studiezaal geopend van 10—13, 15—18 en 1921.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 1417 uur. Wijk aan Zee, filiaal openbare leeszaal, Zwaanstraat 4, geopend van 10—12.30 en 1417.30 uur. Filiaal r.-k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17.30—19 uur. DONDERDAG 5 JUNI Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Liefde langs de weg". Openbare leeszaal, H. Burgerstraat 70, Volwassenen: uitlening van 1517 en 1920 uur; lees- en studiehoeken ge opend van 16—17.30 en 19—22 uur. R.K. leeszaal, Arendsweg, uitleenbiblio theek geopend van 1012.30 uur; lees- en studiezaal geopend van 10—13 uur. Wgk aan Zee, filiaal openbare leeszaal, Zwaanstraat 4, geopend van 10—12.30 en 14—17.30 uur. R.K. leeszaal, filiaal St. Odulfstraat 12, geopend van 10—11 en 17.30—19 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9