In de Frans-Algerijnse verbroedering moet liefde eerst van de Franse kant komen de kerko 'D- Werkloosheidsbestrijding begint nu op gang te komen Dagbladuitgevers uit 16 landen bespreken in Tokio hun problemen 't Silver Stoepke VRIJHEID, GELIJKHEID, BROEDERSCHAP) Vele Fransen zijn bereid tot groots gebaar, Algerijnen zijn opgelucht, maar sceptisch 11 NAVO-luchtmacht- oefening „Full play" Plechtanker Federatie Bonn blijft terughoudend jegens de Franse situatie Democraat gouverneur van de staat Californië Maude Nugent overleden MINISTER SUURHOFF Extra overheidsorders nog niet ondergebracht Gelukwens van Eisenhower voor De Gaulle Boelganin is lang niet in het openbaar gezien Zuidpoolconferentie heeft instemming van 11 landen Kernproeven onder water in de Stille Oceaan Straaljager neergestort; piloot ongedeerd Omstreden pensioenplan in Zweden opgeschort Portugals politieke strijd tot zondag stilgelegd Verkiezingsdag wordt met spanning afgewacht Zeepost HET IS GEEN TOEVAL Binnenkort wetsontwerp over Haagse satellietstad DONDERDAG 5 JUNI 1958 (Van onze reisredacteur) ALGIERS, begin Juni Zij waren bij duizenden naar Algiers gekomen en stroomden nu verlegen het Forum, het grote plein voor het gouvernements gebouw, op. Terwijl hun blote voeten of hun versleten sandalen stilletjes over het asfalt schuifelden, gingen hun donkere ogen half nieuwsgierig, half be schroomd van links naar rechts. Want de meesten van deze mohammedaanse Algerijnen hadden de moderne, blinkend-witte metropool Algiers nog nooit gezien. Zij kenden slechts de grimmige bergen of de stoffige hoogvlakten van Algerije, waar zij hun schapen hoeden of wat mager graan verbouwen, waar zij in hun „mechta's", hun miserabele hutten, het primitief bestaan der bijbelse tijden leiden. Zij kennen de Fransen slechts als hun meesters, soms ongeduldig, soms welwillend-patriarchaal, en het Franse leger als harde soldaten, die in hun bittere strijd tegen de F.L.N.het nationale bevrijdingsfront, niet altijd een nauwkeurig onderscheid maakten tussen de rebelse „fellagha" en de „fellah", de kleine Algerijnse boer, die met zijn houten ploeg de voren voor het graan in de norse aarde krabde. Zij hadden drieëneenhalf jaar tussen twee vuren gezeten, terreur en contra-terreur. De F.L.N. dwong hun voedsel en hulp af, het Franse leger sloeg met blinde represailles terug, de arme Algerijnse aarde kleurde zich rood met bloed van tienduizenden, die nauwelijks begrepen waar het allemaal om ging. En op deze dag begrepen zij er nog minder van. Want dezelfde Franse soldaten, die 's nachts hun hutten binnendrongen en hun zonen of hun schapen meenamen, brachten hen nu, vriendelijk lachend,, sigaretten en voedsel uitdelend, naar vrachtauto's en bussen, gaven hun spandoeken waarop stond „Algerije is Frans", of „Leve De Gaulle" of „Comité van openbaar welzijn van Tizi Ouzou" en reden hen naar Algiers. Zo kwam deze vreemde lange optocht tussen wapperende tricolores en juichen de Fransen het Forum op. Vrouwen met witte sluiers waarboven de met „kohl zwartgemaakte ogen deemoedig naar de grond bleven kijken, mannen in lompen mottige burnous of broeken vol gaten en met oude strohoeden of de kleine rode Al gerijnse fez op. En de luidsprekers ver telden hen dat dit het grote feest van de Frans-Mohammedaanse verbroedering was, dat er van nu af aan geen ander half miljoen Fransen en acht en een half miljoen Algerijnen meer zouden zijn maar slechts tien miljoen Fransen, tien miljoen staatsburgers onder het oude de vies „Vrijheid, gelijkheid en broeder schap". Zij namen dit onverwachte ge schenk van de plechtig geproclameerde Algerijnse Integratie wat stilletjes in ont vangst Ik heb in Marokko, Tunesië, Egyp te, Syrië, Irak, Libanon, Jordanië en Soe dan Arabische menigten zien demonstre ren, de Arabische geestdrift zien losbran den als een strovuur. Welnu, in deze Alge rijnse menigte was er nog geen vonkje van te bekennen. Is deze geestdriftige door de Fransen uitgeroepen verbroedering, die een van de merkwaardigste en belangrijkste bijver schijnselen is van de rebellie in Algiers van de dertiende mei en die mee zal be slissen over Frankrijks toekomst in Alge- rye, dan een cynische leugen? Gelukkig niet helemaal. Aan de Algerijnse kant be perkt zij zich voornamelijk tot de kleine groep van de reeds verfranste Algerijnen, de zeer rijken, de geridderden, de oud strijders. Zij heeft voorts een groep intel lectuelen, semi-intellectuelen en handela ren aangestoken, die zeer wel begrijpen, dat wanneer zij inderdaad volledig gelij ke rechten, economisch en politiek, zou den krijgen, zij veel beter af zullen zijn dan in een vrije, maar doodarme Algerijn se staat En het zeer kleine groepje vrou wen, dat met veel publiek vertoon de sluier heeft afgelegd, vat dat de rechten van de vrouw in Parijs beter gewaarborgd wor den dan in Cairo. In de grote massa van de Algerijnen heeft zij tenslotte zij het on der sceptische reserve een zekere ont spanning gewekt. Wanneer de Fransen hen voortaan als broeders willen be schouwen en aardig tegen hen willen doen, dan is dat aanzienlijk beter dan dat zij als „sales bougnoules", vuile Arabieren, wor- Advertentie (*1ê*t pMvUqrnfa In de afgelopen nacht is de NAVO- luchtmachtoefening „Full Play" begonnen. Hoewel daarover van officiële Nederlandse zijde geen bijzonderheden worden mede gedeeld kon vanochtend aan de grotere ac tiviteit van straalvliegtuigen in het lucht ruim boven Nederland worden geconsta teerd dat de oefening in volle gang is. Zij staat onder leiding van de Ameri kaanse luchtmachtgeneraal Leon W. John son van SHAPE. De oefening is vooral bedoeld om de luchtverdediging te beproe ven. Zij is ook van belang voor de leden van het korps Luchtwachtdienst die tot taak hebben laagvliegende straaljagers te melden. De oefening strekt zich uit over Groot-Brittannië, België, Luxemburg, Frankrijk, West-Duitsland en Nederland. Prins Bernhard Prins Bernhard heeft verscheidene vlieg velden in West-Duitsland bezocht. Hij is daar getuige geweest van de oefening „Full Play" van de NAVO-luchtmacht. Vandaag zal de Prins een aantal legeronderdelen in de omgeving van Arnhem inspecteren. den betiteld, die men, omdat „zij toch geen van allen te vertrouwen zijn", vrijelijk in een gevangenis mag trappen om te zien of men hen niet een of andere bekentenis kan ontmartelen. Is de verbroederingsgedachte derhalve door de Algerijnen met beleefde en opge luchte belangstelling ontvangen, dan gelo ven zij toch dat de liefde voorshands maar eens van de Franse kant moet komen. Is daar kans op? Mogelijk wel. Niet te ont kennen valt, dat de grote „colons" die on der leiding van mensen als Alain de Sérig ny met hun vriendjes in Parijs, het vreem de samenstel van gebeurtenissen op de dertiende mei hebben ingezet, de „frater- nisatie" slechts als een koelberekende ma noeuvre in hun plannen hebben opgeno men. De voornaamste reden daarvoor was dat de samenzweerders wisten dat hun komplot nooit zou lukken, wanneer het le ger in Algerije niet meedeed. Nu was dat leger weliswaar teneinde raad geraakt door de aarzelende politiek van Parijs. Het wilde bovenal na Indochina, Tunesië en Marokko tot iedere prijs voorkomen dat het nog eens een nederlaag zou leiden. Maar het voelt al sinds jaren geenszins lust zijn eigen bloed te vergieten voor de privileges van een handjevol „colons". De parachutisten, die voor de eerste demon straties Algerijnen in de „Casba'.i" van Al giers gingen optrommelen, zeiden het dui delijk: „Hier is je kans om de rechten van een Fransman te krijgen. Grijp hem, houd de colons aan hun woord". Dat zij voor al le zekerheid daarbij een aantal casbah-be- woners de identiteitskaart afnamen of met dreigende klem zeiden: „Als je niet gaat, krijg je moeilijkheden, is een bij komstigheid, die in het militaire denken niet te zwaar telt". Even zeker als men moet vermoeden dat de grote „colons" menen dat zij hun beloften op later tijdstip weer kunnen in trekken, kan men aannemen, dat in het hart van de kleine Fransen, de winke liers, de taxichauffeurs, de kelners, de handwerkslieden en de kleine boeren, een oprecht gewetensonderzoek op gang is ge bracht. In het patriottisch élan, dat is ont brand, zijn zij bereid geraakt tot de groot se geste, die een Fransman op de onver wachtste momenten maken kan. Men kan van iemand, die sinds generaties in een land als Algerije woont, niet verlangen dat hij aanhanger wordt van de liberale, anti- koloniale denkbeelden, waarvan hij vroe ger of later zelf het slachtoffer wordt. De ze mensen hebben jarenlang in laaiende angst voor de aftocht geleefd. Nu zij in een regime van generaal De Gaulle een veilig plechtanker zien, lijken zij oprecht bereid de hand naar hun Algerijnse medeburgers uit te steken. Zij redeneren niet in concrete politieke of economische termen, wanneer zij het over „integratie" hebben. Een kind moet trouwens begrijpen, dat een volledige integratie een volstrekte on mogelijkheid is. Een blok van 120 Algerijn se afgevaardigden in het Parijse parle ment, dat door alle partijen „gemena geerd" zou worden, zou een verziekend element in de Franse politiek worden. Het gelijkstellen van de levensstandaard in het arme achterlijke Algerije en het rijke Frankrijk, een onuitvoerbare en onwezen lijke weldadigheid. Niets kan beter bewij zen, dat Algerije niet Frans is dan een po ging tot versmelting van deze twee onge lijksoortige gebieden. Maar er zijn andere mogelijkheden. Men schrijft De Gaulle de nogal ondui delijke en ingewikkelde gedachte van „in tegratie in federatie" toe. „gelijke rech ten voor Fransen en Algerijnen in Algerije, dat met andere Franse gebieden in Afri ka dan binnen het raam van een groot- Franse federatie zou worden gebracht. Wanneer De Gaulle zijn ogenblik weet te grijpen, heeft hij misschien een kans. On der de gewone Fransen in Algerije is een klimaat van goede wil geschapen, zii ver trouwen De Gaulle, geloven dat hij hen niet in de steek zal laten. Bij een groot deel van de Algerijnen zal De Gaulle het respect on dervinden, dat een „sterk regime" bij pri mitieven wekt. Men moet al een groot optimist zijn om ^.r zeker van te zijn dat het De Gaulle zal lukken. Voorlopig is er nog geen werkelij ke Frans-Mohammedaanse verbroedering, wel een zekere ontspanning. Ik maakte zo een wandeling door de kronkelsteegjes van de „casbah" van Algiers, hetgeen drie rrfhanden geleden een veelbelovende po ging tot zelfmoord zou zijn geweest. Men kon in de schemerige winkeltjes weer een Van onze correspondent in West-Duitsland) In een rede voor de bondsdagfractie van zijn christen-democratische partij heeft bondskanselier Adenauer gisteren over de situatie in Frankrijk ondermeer ver klaard, dat West-Duitsland een sterke buur en Europa een sterk Frankrijk nodig heeft. De crisis in Frankrijk is zijns in ziens een gevolg van het feit dat Franse regeringen te onvast in het zadel hebben moeten zitten, dat het aanzien van rege ring en parlement was gedaald, dat het leger zich verlaten voelde en dat er een rijke en grote communistische partij be staat. Hij legde er de nadruk op, dat er voor. het ogenblik geen bezorgdheid be staat voor Frankrijk's houding tegenover de Atlantische gemeenschap al is de situa tie weinig doorzichtig. Adenauer liet zich prijzend uit over de nieuwe Franse minis ters Pflimlin, Monnet en Pinay. Geen pessimisme, wel terughoudendheid, is voor de Duitse beoordelaars van de Fran se situatie geboden, aldus de bondskanse lier. SAN FRANCISCO (Reuter) —De De mocraat E. G. Brown, openbaar aankla ger in San Francisco, heeft met een meer derheid van drie tegen vijf de stemming over het gouverneurschap van Californië gewonnen van de Republikeinse senator Knowland. De uitslag van deze stemming beschouwt men als een graadmeter voor de populariteit van de partijen bij de al gemene verkiezingen in november. De af tredende gouverneur, Knight, zal als Re publikein kandidaat staan voor Knowlands zetel in de Senaat. NEW YORK (UPI) In New York is dinsdag de componiste van „Sweet Rosie o'Grady" en andere populaire songs. Maude Nugent, in de leeftijd van 85 jaar overleden. Maude Nugent was tevens een bekende danseres en zangeres in revues en shows. In 1943 werd een film gemaakt, die geba seerd was op haar lied „Sweet Rosie o'Grady". Minister Suurhoff heeft, antwoordend op vragen van het Tweede-Kamerlid Borst verklaard, dat hoewel vooralsnog geen te kenen van een kentering ten goede waar neembaar zijn, het tempo van de stijging der werkloosheidscijfers in enkele gebie den van ons land toch een neiging tot af neming vertoont, hetgeen op een begin van stabilisatie zou kunnen wijzen. Overigens dient in het oog te worden ge houden, aldus de minister, dat de invloed Dc grote massa der Algerijnen: opge lucht, maar vol sceptisch voorbehoud. praatje maken. Zo de jongeren koel de aan geboden sigaret bleven weigeren, kon men er aan de ouderen weer eentje kwijt. De kinderen smeten het uitgedeelde snoep goed niet meer op straat. Vragen naar de verbroedering ontmoette althans een hof' felijke interesse. „Verbroedering?" „In- challah, Als God het wil". PARIJS President Eisenhower heeft generaal De Gaulle zijn persoonlijke ge lukwensen doen toekomen. Eisenhower zegt in zijn boodschap dat hij De Gaulle persoonlijk wil gelukwensen op het ogen blik dat hij de leiding van het Franse volk op zich neemt. Eisenhower herinnert De Gaulle aan de „belangrijke en vriend schappelijke band tussen hen tijdens de oorlog". De Gaulle kan verzekerd zijn van Eisenhowers sympathie en begrip voor de grote taken", die de generaal op het punt staat op zich te nemen. In zijn antwoord aan president Eisen hower zegt De Gaulle dat hij de president kan verzekeren dat Frankrijk de vriend schap van de Verenigde Staten voor Frankrijk beantwoordt met een even har telijke vriendschap voor het Amerikaanse volk. LONDEN (UPI) Het feit dat oud-pre mier Boelganin gedurende het bezoek van de Finse president Kekkonen aan Moskou niet in het openbaar verscheen is aanlei ding geweest tot berichten dat hij naar de provincie, met name Odessa, is „verban nen". Met Kroestssjev bracht Boelganin twee jaar geleden een staatsbezoek aan Finland en algemeen werd verwacht dat hij thans de Finse president zou begroe ten. Reeds langer dan een maand zou de ex- premier zich niet in het openbaar hebben vertoond. Na zijn aftreden als premier werd Boelganin benoemd in de functie die hij reeds voor de tweede wereldoorlog be kleedde: president van de staatsbank. Hij is lid van het partijpresidium gebleven. De eerste weken na Kroesjtsjev's benoe ming tot premier vertoonde Boelganin zich bij talrijke gelegenheden in het open baar. Overigens wijst men er op, dat Boelga- nin's gezondheid de afgelopen twee jaar achteruit is gegaan. Wellicht vertoeft hij in Odessa de Krim wordt wel de „Rus sische Rivièra" genoemd om aan te sterken. Ook toen hij premier was ver bleef Boelganin regelmatig in zijn villa aan de Krim. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken heeft bekendgemaakt dat thans alle elf landen, die president Eisenhower uit genodigd had voor een conferentie ter neu tralisering van de zuidpool, gunstig op de invitatie gereageerd hebben. De Amerikaanse uitnodigingen waren ge richt aan de zeven landen die delen van antarctica hebben opgeëist: Argentinië, de Verenigde Staten, Frankrijk; Noorwegen, Nieuw-Zeeland, Chili en Groot-Brittannië, en naar de vier landen, die in het Interna tionale Geofysische Jaar op de zuidpool hebben gewerkt: Rusland, België, Japan en Zuid-Afrika. De Internationale Federatie van Dagblad uitgevers heeft vandaag (donderdag) haar congres in Azië geopend. Vertegenwoordi gers uit achttien landen nemen er aan deel Het congres werd geopend door de voor zitter, Tomasso Astarita, een Italiaan. De Japanse minister van Buitenlandse Zaken Aiitsjiro Foedjijama, zal een rede houden over „De positie van Japan in Azië". Een algemeen verslag van de activiteiten van de federatie, uitgebracht door de secretaris-generaal Claude Bellanger (Frankrijk), ontlokte een scherp debat in de vergadering. Bellanger had er de na druk op gelegd dat de kranten van de „vrije wereld" één moeten blijven in het verdedigen van de vrijheid van de pers Hij bepleitte tevens uitbreiding van de staf en het secretariaat en meer „research". Orla Rode. raadslid en directeur van het Deense dagblad „Politiken", verklaarde evenwel dat de F.I.E.J. juist het accent diende te leggen op de „economische vrij heid". „De F.I.E.J. dient kwesties omtrent de persvrijheid over te laten aan het Inter nationaal Persinstituut en zich te concen treren op economische problemen," aldus Rode, die als vertegenwoordiger van de dagbladverenigingen in Noord-Europa op trad. „Het is te kostbaar om twee organi saties op hetzelfde terrein te hebben: het is verspilling van geld!" aldus Rode. Hij stelde voor dat de federatie zich toelegt op kwesties als bestrijding van verspilling van krantenpapier, advertenties en ver groting van de oplage. Spreker wees er voorts op dat tussen IPI en F.I.E.J. een liaisoncommissie is opgericht en sprak de hoop uit dat er goed werk zal worden ge- HONOLULU (UPI) Op het Ameri kaanse proefterrein voor -ernwapens in de Stille Oceaan moeten proeven onder wa ter zijn genomen. De laatste ontploffing onder water is waarschijnlijk vrijdagmor gen op Eniwetok teweeg gebracht, waar bij een groep van twaalf militaire leiders van de NAVO aanwezig was. De NAVO vertegenwoordigers kwamen zaterdag avond in Hawaii terug en vertrokken zon dag naar Washington. De Amerikaanse commissie voor kern energie heeft bericht dat op 25 mei een proef werd gedaan. Dinsdag of woensdag is nog een kernproef genomen, waaraan evenmin als aan de explosie van vrijdag ruchtbaarheid is gegeven. Bij Hunsel in Noord-Brabant is woens dagmiddag een Thunderstreak-jager van de Belgische vliegbasis Florennes neerge stort. De piloot wist zich met de schiet stoel te redden. Ooggetuigen zagen enige vliegtuigen in de omgeving cirkelen, waar van er één plotseling naar beneden dook. Het toestel kwam in het land terecht en boorde een diep gat in de grond. Hunsel ligt ten zuidoosten van Weert. Het veron gelukte toestel maakte boven Nederland een vlucht als onderdeel van de NAVO- oefenirfg „Full Play". Het wrak van het toestel is voorlopig naar de vliegbasis Eindhoven gebracht. Advertentie daan tot voordeel van zowel de directies als de redacties in de nieuwswereld. Albert Bayet (Frankrijk) was de mening toegedaan dat economische problemen van bedrijfsleiding en vrijheid van de pers niet afzonderlijk behandeld kunnen worden De Nederlandse afgevaardigde, A. A. V Tummers, verklaarde dat vrijheid van de pers afhankelijk is van economische pro blemen en pleitte voor meer „research" en een informatiecentrale. Op het driedaagse congres zullen voorts problemen worden besproken zoals het tekort aan krantenpapier, de bescherming en bevordering van de persvrijheid en mo gelijke acties via organen van de UNO om de kosten van telecommunicaties omlaag te brengen. STOCKHOLM (UPI) Tage Erlander, de Zweedse premier wiens socialistische partij zondag versterkt uit de algemene verkiezingen te voorschijn is gekomen, heeft bekend gemaakt dat de regering be sloten heeft de indiening van haar pen sioenplan de inzet van de verkiezings strijd tot begin volgend jaar uit te stel len. Het besluit van de premier is stellig een aanwijzing dat hij wenst deze omstre den politieke kwestie te laten rusten tot de sfeer gunstiger voor een compromis is geworden. LISSABON (Reuter en UPI) Vandaag wordt de verkiezingscampagne in Portu gal, de felste politieke strijd die het land de afgelopen dertig jaar heeft gekend, be sloten. Zondag zal Portugal een opvolger van president Craveiro Lopes kiezen. Er zijn twee kandidaten: de minister van Ma rine, Americo Tomas, gesteund door de Nationale Unie van premier Salazar en de „onafhankelijke", directeur van de burger luchtvaart Humberto Delgado. De kandi daat van de liberale democraten, Arlindo Vicente, trok zich ten gunste van Delgado terug. Met de verklaring dat, mocht hij wor den gekozen, hij premier Salazar zou ont slaan en vrije parlementsverkiezingen zou houden, haalde Delgado zich de haat van de Nationale Unie op de hals. Herhaalde malen kwam het tot botsingen tussen aan hangers van Delgado en de politie, in het bijzonder in het noorden van het land waar men over het algemeen niet zo geest driftig is over „Lissabon". Voor het eerst sinds jaren heeft de Nationale Unie toe gegeven dat ontevredenheid bestaat. In Delgado's hoofdkwartier ziet men dé verkiezingsuitslag met spanning tegemoet. Door de beperkende maatregelen van de regering kon de campagne nooit goed op gang komen. Men vreest dat de Nationale Unie opnieuw een overwinning zal be halen. Aanhangers van generaal Delgado, zijn dinsdagavond op verscheidene punten in Oporto weer in botsing gekomen met de politie. Deze incidenten vielen samen met het bezoek aan Oporto van schout-bij - nacht Tomas. De politie en de republi keinse garde moesten verscheidene malen tussenbeide komen. Hier en daar werden schoten gelost. Vijftien personen werden met bij de botsingen opgelopen verwon dingen in ziekenhuizen opgenomen. Er werd later met panserwagens door de stad gepatrouilleerd om verdere vechtpartijen te voorkomen. De Portugese regering heeft generaal Delgado gewaarschuwd geen wanordelijkheden te veroorzaken die zou den kunnen leiden tot een beknotting van het recht van de kiezers om in vrijheid hun stem uit te bregen. De regering heeft laten weten, dat zij niet zal dulden dat na vandaag nog verkiezingspropaganda wordt gemaakt. De autoriteiten hebben gisteren verhinderd, dat er een propa- gandabijeenkomst ten gunste van generaal Delgado in Oporto werd gehouden. De genen die op deze bijeenkomst het woord zouden voeren, werden gearresteerd toen zij de vergaderzaal binnenkwamen. van de genomen maatregelen op de situa tie thans nog nauwelijks merkbaar is en ook niet kan zijn. De plaatsing van daarvoor in aanmer king komende werklozen op aanvullende werken is de laatste maanden percenta- gegewijs toegenomen. Op de vraag of er al een begin is ge maakt met de uitvoering van het aanvul lend program van werken met een nor maal karakter in de overheidssector, zo als dat op 27 februari in het uitzicht werd gesteld, antwoordt de minister dat in de sector weg- en waterbouw op 12 mei jl. met 16 werken reeds een aanvang is ge maakt. Van de overige werken waren er 50 reed gegund en 26 aanbesteed, doch nog niet gegund. Van 38 werken moest de aanbe steding op 12 mei nog plaatshebben. Van een deel hiervan was de aanbesteding reeds bepaald op een datum in mei. Verwacht mag worden, dat het aantal personen, dat werk vindt door de uitvoe ring van het extraprogramma van 55 mil joen gulden, in de komende weken snel zal toenemen. De minister deelt verder mee, dat aan (aanvankelijk door de bestedingsbeper king uitgestelde) overheidsorders inmid dels voor 17 miljoen bij ondernemingen is geplaatst. Van het resterende bedrag heeft 1,6 miljoen een bestemming gevonden. „Eventuele vertraging" Nog niet alle extra-werken met een nor maal karakter in de overheidssector zijn dus aangevangen en ook de uitgestelde overheidsorders zijn dus nog niet voor het volle uitgetrokken extra-bedrag geplaatst. Het komt de minister echter minder juist voor om thans reeds van vertraging te spreken. Gezien de vele administratieve, financiële en technische werkzaamheden, die na de aankondiging op 27 februari nog moesten worden verricht, voordat met werken een aanvang kon worden ge maakt, moet een termijn van 3 maanden voor al deze werkzaamheden wel het mi nimum worden geacht. Alleen aanbeste ding, gunning e.d. vergen gemeenlijk reeds 8 tot 10 weken. Enige vertraging zal zich voor zover te overzien valt, slechts voor doen bij een betrekkelijk gering aantal van de werken en gebouwen, die op 12 mei nog niet waren aanbesteed. Deze „eventuele" vertraging is in het algemeen te wijten aan de omstandigheid, dat achteraf blijkt, dat bestekken en begrotingen van de als uitvoeringsgereed opgegeven werken als nog moeten worden gewijzigd en/of om gewerkt. Verwacht mag worden, dat zulks met voortvarendheid zal geschieden. Een juiste toewijzing vordert om vele redenen een vrij uitvoerig onderzoek en overleg. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Argentinië: s.s. Higland Princess" 10/6; Australië: s.s. Hima laya" 16/6; Brazilië: s.s. „Higland Princess" 10/6 en m.s. „Eemland" 16/6: Canada: s.s. „Rijndam" 10/6 en s.s. „Zuiderkruis" 14/6; Chili: via New York 11/6; Indonesië: m.s. „Bantam" 12/6; Ned. Antillen: m.s. „Solon" 9/6; Ned. Nieuw-Guinea m.s. „Bintang'' 26/6; Nieuw Zeeland: via Enge land 13/6; Suriname: m.s. „Berlin" 12/6; Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Winchester Cast- Ie" 14/6; Brits Oost-Afrika: s.s. „La Bourdonnais" 14/6. Advertentie kon dat wij alleen betrouwbare merken Horloges verkopen. Onze jarenlange ervaring, gedegen vakkennis en gron dige marktanalyse leiden ons bij de inkoop. 100 betrouwbare uurwerken en toch. voor iedere beurs is er keus U WEET HET HEEFT HET De kleine zaak met de grootste keuze ^oie Houtstr,. Te,,0040, Haar^ (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft minister Struijcken woensdag meegedeeld dat het overleg met Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland over de Haagse satellietstad is afgesloten en dat op korte termijn een advies wordt verwacht van dat college. De minister hoopt, dat dan spoedig in de mi nisterraad een beslissing kan worden ge nomen en binnen niet te lange tijd een wetsontwerp bij de Tweede Kamer kan worden ingediend.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 13