Nederlandse Soda Industrie verzorgt gehele binnenlandse sodabehoefte Qp 7 Fa. B. ENGELENBERG Weinig verandering Wereldnieuws Vergiften Daggeld weer 2XU pet. De Porceleyne Fles had hogere kosten GIGANTISCH BEDRIJF TE DELFZIJL OFFiCIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN EBU-overschot in mei Lager dividend bij de Springstoffenfabrieken I anda en de Yo^Yo^jager Hogere winst bij Chemische Fabriek „Naarden" ió het zo J A DAG 5 JUNI 1958 Het tarief van daggeld dat zaterdag met een kwart percent was verhoogd tot 2</'j percent, is weer teruggebracht tot 214 percent. De verhoging is dus maar van zeer korte duur geweest. Kennelijk betrof het hier de aan het eind van de vorige week ingetreden zeer tijde lijke verkrapping, die veroorzaakt was door de onoverzichtelijkheid van de markt. De weekstaat van de Nederlamdsche Bank van deze week heeft wel aangetoond dat de banken flink in hun middelen zitten. Hun saldo ligt ruim boven het verplichte gemiddelde der kasreserve. De stijging van de kosten als gevolg van de wettelijke maatregelen en in de post brandstoffen, kon door een omzet stijging grotendeels worden opgevangen door de n.v. Koninklijke Delftsch-Aarde- werkfabriek „De Porceleyne Fles", aldus het jaarverslag over 1957. Het saldo van de bedrijfsrekening was slechts weinig la ger en heeft 597.309 bedragen (v. j. 611.242). Na afschrijvingen op vastge legd kapitaal ad 185.870, reserve voor belastingen ad 180.000 en reserve voor vernieuwingen ad 75.000 enzovoorts blijft ter verdeling 116.667 (v.j. 120.175). Voor gesteld wordt, zoals bekend, een onveran derd dividend van 8 percent op een kapi taal van 1.250.000. De afdeling sieraardewerk heeft ook dit jaar haar bijdrage tot de omzetstijging geleverd. Hiertoe werkten verschillende tentoonstellingen mee in binnen- en buiten land, waar de produkten van deze afde ling goede belangstelling trokken. De gang van zaken in de afdeling vuurvaste pro dukten was weder bevredigend. Zowel in de afdeling architectonische produkten als die voor vuurvaste materialen is de n.v. het nieuwe jaar met een kleinere or derportefeuille ingegaan dan op 1 januari 1957 het geval was. Advertentie PUBL1KAT1E VAN HET NEDERLANDS ZUIVELBUREAU RIJSWIJK Z. H. Spaart U plaatjes voor het al bum „De bonte droom van het circus" t Omdat de vraag naar plaatjes voor dit prachtige album overstelpend groot is, hebben wij besloten de geldigheidsduur van de plaatjes te verlengen t/m 31 dec. 1958. Letwel, op de thans zo goed kope roomboter treft U de rjjks- botermerken aan, die U nodig heeft om het album te completeren. „VANDAAG IS EEN NIEUW PRODUKT toegevoegd aan het Nederlandse palet van grondstoffen en hiermee is een wezenlijke bijdrage geleverd aan de economische ontwikkeling van ons land." Met deze woorden begon hedenmiddag president-com missaris H. H. Wemmers zijn rede ter gelegenheid van de opening der n.v. Neder landse Soda Industrie te Delfzijl, die werd bijgewoond door Koningin Juliana en onder anderen de minister van Economische Zaken, prof. Zijlstra. Naast de winning van steenkool in Zuid-Limburg, van olie door de Nederlandse Aardolie Maatschappij en van zout onder andere in en rond Hengelo, heeft thans dus ook de produktie van soda naast chloor en natron de belangrijkste basisgrondstof, die uit zout wordt bereid een aanvang genomen. Reeds tientallen jaren bestonden er in ons land plannen om tot een dergelijke produktie te geraken, maar pas op 25 augustus 1954 werd de n.v. Nederlandse Soda Industrie te Delfzijl opgericht. Dit was mogelijk na het aanboren van het nabij de zee gelegen zoutvoorkomen in noord-oost-Groningen. Het ontbreken van de mogelijkheid om de belangrijke hoeveelheden schadelijke afvalvloeistof, die de sodaproduktie met zich meebrengt, op verantwoorde wijze .g£ te voeren, heeft altijd het voornaamste struikelblok gevormd voor vestiging in Twente. De thans in gebruik genomen industrieterreinen liggen echter vlak bij de zee. Het ammoniak-soda-proces, dat buiten gewoon moeilijk is en alleen bij een om vangrijke produktie met moderne appara tuur lonend kan zijn, vergt grote bedragen. Een aandelenkapitaal van dertig miljoen gulden werd hiervoor nodig geacht en bij eengebracht door de Koninklijke Neder- landsche Zoutindustrie, de Staatsmijnen in Limburg, de Koninklijke Zwaverzuurfa- brieken voorheen Ketjen en de Maatschap pij tot Exploitatie van Kooksovengassen (MEKOG). Bovendien werden voor een be drag van 21 miljoen gulden leningen ge sloten, waarvan de staat rente en aflossing garandeerde. Het terrein van deze nieuwe Nederland se industrie is 18 hectare groot en werd in drie jaar tijd bouwrijp gemaakt. Het ligt aan een binnen- en een buitenhaven, heeft goede wegverbindingen en een eigen spooraansluiting. De bodem echter, die de zware transporten en het grote gewicht der fabrieksinstallaties zou moeten dragen, was weinig geschikt door een wisselval lige structuur. Het heeft bijna een jaar geduurd alvorens het terrein, dat met meer dan een half miljoen kubieke meter zee zand tweeëneenhalve meter moest worden opgehoogd, voor bebouwing gereed was. Voor fundering van de installaties en ge bouwen waarvan de totale bouwkosten ongeveer 40 miljoen gulden belopen werden 1500 betonpalen met een gezamen lijke lengte van 22 kilometer in de grond geheid, sommigen tot zeven, anderen tot 24 meter diep. In ditzelfde tijdsbestek werd door rijks- en provinciale waterstaat een indrukwek kend complex van civieltechnische werken tot stand gebracht: bruggen, havens, we- Advertentie Doelstraat 59 - Haarlem - Tel. 15252 ALLE SOORTEN MENIEVERVEN De Nederlandsche Bank deelt mede, dat het betalingsverkeer met de aan de Euro pese Betalingsunie deelnemende landen voor Nederland in mei 1958 een overschot van 105.263.800,— (dlr 27.701.000,—) heeft opgeleverd. Van dit bedrag zal Nederland bij de verrekening op 13 dezer f 78.948.800, (dlr 20.776.000,in goud of dollars ont vangen, terwijl voor een bedrag van 26.315.000,— (dlr 6.925.000,—) door Ne derland krediet wordt verleend aan de E.B.U. Op het door Nederland aan de E.B.U. verleende krediet zal in mindering worden gebracht een bedrag van f 6.251.000,— (dlr 1.645.000,—), dat op de zelfde datum uit hoofde van de met Dene marken, Engeland, Frankrijk, Noorwegen en IJsland gesloten consolidatie-overeen- komsten in goud of dollars wordt ont vangen. Na de uitvoering van bovenge noemde verrekeningen zal de vordering van Nederland op de E.B.U. 365.525.800, (dlr 96.191.000,bedragen. gen, sluizen, kanalen enzovoorts. Dit alles was op bijzonder fraaie wijze afgestemd op de gelijktijdige gereedkoming van de ver schillende fasen van de bouw van de fa briek. In september 1956 kon met de bo venbouw van de fabriek en de montage der installaties worden begonnen. In no vember 1957 werd de fabriek, overeen komstig de plannen, in bedrijf gesteld en nog voor het begin van het nieuwe jaar werd een normale, regelmatige produktie verkregen. Dit is mede te danken aan de experts van de Diamond Alkali Company te Cleveland, Ohio (Verenigde Staten) die hulp verleenden bij het ontwerpen der in stallaties en bereid waren het toekomstige Nederlandse personeel te trainen. De produktie Soda wordt gefabriceerd uit zout en kalksteen, terwijl voorts cokes en ammo niak nodig zijn. Het zout voor de industrie te Delfzijl komt uit de „zouthorst" bij Hei- ligerlee, een zeer grote onderaardse zout- berg, die door de Koninklijke Nederland sche Zoutindustrie wordt geëxploiteerd. In de vorm van pekel wordt het zout door een 23 km lange pijpleiding naar Delfzijl gepompt. De kalksteen moet uit België en Duitsland worden aangevoerd. Cokes en ammoniak zijn in voldoende mate in Ne derland voorhanden. Als afvalstof ontstaat er een calciumchloride oplossing, die na verdunning door een pijpleiding naar zee wordt afgevoerd. Voor de produktie van 1000 kg soda is ongeveer 1500 kg zout en ongeveer 1250 kg kalksteen nodig. Als af val ontstaat dan ruim 1000 kg calcium- chloride. De soda wordt voor 75 percent in de industrie, voor het overige na bij andere fabrieken veredeld te zijn door de huisvrouw gebruikt. De produktie te Delfzijl is ruimschoots voldoende om in de gehele binnenlandse behoefte te voor zien. Voorts wordt verwacht dat ook een gedeelte zal kunnen worden geëxporteerd. Van het fabrieksterrein is zes ha be stemd voor twee nieuwe bedrijven van de K.N.Z.: een elektrolysebedrijf en een zout fabriek. Het elektrolysebedrijf is inmid dels gereedgekomen. Het produceert na tronloog en vloeibaar chloor uit verzadigde zoutoplossingen. De zoutfabriek zal begin 1959 gereed zijn. Beide fabrieken ont vangen hun warmte en elektrische stroom gedeeltelijk van de centrale van de soda- fabriek. Zo kunnen er dus in het Noord- Groningse havenstadje zout, chloor, na tronloog en soda in voldoende hoeveel heden voor de binnenlandse behoefte wor den geproduceerd. Om het bedrijf goed te laten functio neren, zo verklaarde vanmiddag ir. H. M. van Mourik Broekman, president-directeur van de N.S.I., dan moet aan een centrale yo.or\yaarde worden ypldoep, namelijk epn verzekerde aanvoer van brandstof en elektriciteit tegen stabiele prijzen. Het be lang hiervan werd in 'het afgelopen jaar duidelijk, toen de jonge industrie door de internationale toestand geconfronteerd werd met een ver van stabiel niveau. De omzet van de Koninklijke Neder landsche Springstoffenfabriek n.v. is in 1957 lager geweest dan in het vorige boekjaar. Als gevolg hiervan zijn ook de financiële resultaten minder geworden. De exploitatierekening wijst een bedrag aan van f 421.573 (v.j. f 1.101.524). Na af schrijvingen ad f 172.610 344.649) en intrest ad 4.508 (f 519) resteert een saldo winst van 247.972 (v.j. 756.355), waaruit voorgesteld wordt een dividend van 10 percent (vorig jaar 11 percent). Reeds in het verslag over 1956 werd vermeld, dat de regering enkele wijzi gingen in het ontwerp van de overeen komst van de vennootschap met de staat had voorgesteld. De directie heeft haar bezwaren tegen deze wijzigingen aan de regering kenbaar gemaakt en verwacht dat het overleg hieromtrent binnenkort zal aanvangen. Voor vernieuwing van de fabrieksge bouwen te Muiden en Nieuwer-Amstel werd respectievelijk 85.302 en 7.769 besteed. Aan werktuigen werd respec tievelijk voor f 286.737 en 132.717 aan geschaft. Hoewel de orderportefeuille la ger is dan vorig jaar, garandeert deze ook zonder verdere uitbreiding de handhaving van de tegenwoordige bezetting. Een storing in de hogere luchtlagen bracht gisteren in een groot deel van het land regen. Op het vliegveld Eelde viel gisteren overdag zelfs 12 mm. In de om geving van Eindhoven kwam onweer voor. In de afgelopen nacht trok de storing naar Duitsland weg en kwam 't weer in ons land onder invloed van een zwak hogedrukge- bied boven Noord-Frankrijk. Daardoor kwamen vandaag zonnige perioden voor. Een hogedrukgebied ten noorden van Schotland breidt zich langzaam over Scan dinavië uit achter een depressie die naar noord-Rusland is getrokken. Tussen deze systemen in voeren noordelijke winden koude lucht over het oostzeegebied naar het zuiden. Het front dat deze lucht be grenst kan morgen tot het noordoosten van ons land doordringen. Het vertoont echter weinig activiteit en zal ook weinig invloed op de temperatuur hebben. Omdat een depressie die van de Azoren afkom stig is, de luchtdruk in zuid-Frankrijk doet dalen, zal de wind uit oostelijke richtin gen gaan waaien. De neerslagkansen zijn daarbij gering. WEERRAPPORTEN Temperaturen: buiten en binnenlandheden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. Vrijdag 6 juni Zon op 4.23 uur, onder 20.54 uur. Maan op 23.57 uur, onder 9.29 uur. Maanstanden 9 juni 7.59 uur laatste kwartier. 17 juni 8.59 uur nieuwe maan. 24 juni 10.44 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 6 juni Hoog water 6.41 en 19.07 uur. Laag water 2.16 en 14.36 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Eindhoven Vlv. Z.-Limb. Twente De Bilt Helsinki Stockholm Oslo Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Mallorca Algiers zwaar bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt licht bew. zwaar bew. regen half bew. onbewolkt mist mist onbewolkt mist mist onbewolkt zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. licht bew. onbewolkt licht bew. zwaar bew. half bew. half bew. onbewolkt zwaar bew. half bew. licht bew. ■a-i e •- o IS'C nnw w wzw wnw wnw w wzw zw II 14 12 11 12 13 12 11 nnw n 25 nno 25 windst. 16 windst. 21 wzw 18 windst. 16 nno 16 windst. 20 o 23 windst. 21 windst. 21 wnw 20 wnw 18 w 20 windst. 20 wzw 20 ono 26 nw w no no n 19 21 29 24 25 windst. 26 windst. 25 CQ rj w 5 u <y e c.5 3 0 5 12 3 0,1 7 3 2 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4. Panda zag wel, dat de reddingspo gingen van Pat O'Nozel niet erg doelmatig waren. Dus stak hij zijn hand uit en hielp drenkeling en redder op het droge. Pat O'Nozel was met dit resultaat zeer te vreden. „Reddingspogingens geslaagd", zei hij, stram saluerend. „U ziet, kolonel, dat u geen gevarens hoeft te vrezen, zolang de grote detective Pat O'Nozel uw persoon lijke lijfwacht is". De kolonel ademde zwaar en rolde met de ogen. „Grrr", zei hij- Toen stond hij langzaam op en balde zijn grote vuisten. „Lijfwacht O'Nozel", grauw de hij, „je bent een prul! Spreek me niet tegen! Daar houd ik niet van! Pak aan Dit is voor je prullig reddingswerk en DIT heb je nog tegoed, omdat je mijn schiet stoel midden onder de vlucht uitprobeer de!" En met deze woorden liet de grim mige kolonel zijn vuist zwaar op Pats hoofd neerkomen, zodat de meesterspeur- der een eindje in de grond werd gedreven. Indonesisch belang afgeschreven Niet alleen het bedrijf in Naarden maar ook de dochterondernemingen in het bui tenland van de n.v. Chemische Fabriek „Naarden" kunnen op een bevredigend jaar terugzien, aldus het verslag over 1957. In Nederland werden de belangen van de vennootschap uitgebreid door het overne men van alle aandelen in de n.v. Jan Dek ker te Wormerveer. De omzetten stegen met 6 percent vergeleken bij 1956. Mede hierdoor steeg het exploitatiesaldo met 23 percent tot f 2.300.932 (v.j. ƒ1.870.245). Hier staat tegenover dat in verband met het afschrijven van het belang in Indone sië en de reorganisatie van Jan Dekker een bedrag van 409.999 extra ten laste van de verlies- en winstrekening wordt gebracht. Na diverse afschrijvingen en reserveringen resteert een saldo winst van ƒ671.179 599.144), waaruit een onveranderd dividend van 10 percent wordt voorgesteld over het van 4,5 tot 5 miljuen verhoogde kapitaal, De research- gn laboratoriumkosten wa ren ongeveer 25 percent hoger. Het nieu we centrale laboratorium nadert zijn vol tooiing en zal waarschijnlijk medio 1958 in gebruik kunnen worden genomen. De investeringen stegen in 1957 tot ongeveer 1.474.000 928.000). De export bedroeg bijna 75 percent (73.5 percent) van de to tale omzet. Ongeveer een derde daarvan werd verkocht naar de landen waar de dochterondernemingen zijn gevestigd. De ze export nam met 10 percent toe. De in 1956 opgestelde nieuwe clycerinedestilla- tie-apparatuur werkte ook in 1957 tot volle tevredenheid, gepaard gaande met een belangrijke kostenbesparing. Ondanks la gere omzetten kon daardoor eenzelfde re sultaat als in 1956 worden behaald. De fa brieken van theobromine, caffeine en con serveringsmiddelen werkten het gehele jaar op volle capaciteit. Mede door de ac tiviteit van de dochterondernemingen in het buitenland konden de afdelingen voor de vervaardiging van vruchtenessences en parfumcomposities een 20 percent hogere omzet boeken. Over 1958 deelt de directie mede, dat de tot dusver bekende omzetten ongeveer ge lijk waren zowel wat de omvang als de samenstelling betreft aan die in de overeenkomstige periode van 1957. De meeste afdelingen zijn behoorlijk van or ders voorzien. Op grond hiervan vertrouwt de directie erop, dat de omzetten zich voor lopig op het niveau van het voorgaande jaar zullen handhaven, zij het dat door fellere concurrentie met lagere winstmar ges genoegen moet worden genomen. Televisie. Twee Londense jongelui zijn voor een jaar ondertoezicht gesteld wegens „wangedrag", dat bestond in het beklimmen van een ruim tweehon derd meter hoge televisiemast op het „Crystal-Palace". De veroordeling ge schiedde ingevolge een wet die uit 1361 dateerts, een bewijs voor de vooruit ziende blik van de toenmalige wetge vers Vuurgevecht. In West-Pendsjaab zijn dins dag schoten gewisseld tussen Pakistaan se en Indische grenspolitie, aldus is te New Delhi vernomen. Zeven Indische politiemannen werden gedood en vijf tien gevangen genomen. Afgezworen. Allen Herbert Sobul, een 28- jarige Amerikaanse student in de me dicijnen te Wenen heeft uit afkeer van elke vorm van nationalisme zijn Ame rikaans staatsburgerschap opgegeven. Sobul heeft zijn staatsburgerschap op het Amerikaanse consulaat in de Oos tenrijkse hoofdstad plechtig afgezwo ren. Hij wil zich na afloop van zijn stu die aan het ziekenhuis van dr. Albert Schweitzer in Lambarene verbinden en zal wellicht de Oostenrijkse nationali teit aannemen. Hittegolf. In de Indiase staat Bihar zijn honderd mensen tengevolge van een hittegolf overleden. In het gebied van Jaipoer in Rajasthan vielen dertig slachtoffers. Een aantal dorpen is ge heel van water verstoken. Man-met hulpmotor. Amerikaanse inge nieurs hebben een draagbare straal motor vervaardigd, met behulp waar van een mens, naar zij zeggen „kan lopen met de snelheid van een vol bloed" en over de moeilijkste hinder nissen' kan springen. Deskundigen van het leger zouden „opgetogen"1 over de uitvinding zijn. Geslaagd. Myron Kenley, de Amerikaan se deskundige voor het blussen van oliebranden, is er na vijftig dagen in geslaagd de brand te blussen, die al twee maanden woedt in een oliebron bij Ahwaz in Zuid-Perzië. Kenley kreeg voor elk uur werken 1.500 gulden. Merkwaardig. De regering van Nepal, ernstig bezorgd over de gevolgen van het uitblijven van regen, heeft beslo ten ongeveer 550 gulden uit te trekken voor speciale gebeden tot de god van de regen. Koning Majendra en koning in Laksjmi Devi van Nepal zijn te Mos kou aangekomen voor een officieel be zoek van een week aan de Sovjet-Unie. Het Nepalese gezelschap maakte de reis met een Russische Toe-104 straal vliegtuig, dat werd geëscorteerd door straaljagers. Experiment. De Britse vliegtuigfabriek, Bristol, en vooraanstaande staalfabri kanten werken aan een experimenteel vliegtuig van chroomstaai, dat drie maal zo snel als het geluid zal kunnen vliegen. Volgens luchtvaartjournalis ten van Britse bladen zal dit vliegtuig met een snelheid van vierduizend kilo meter per uur misschien de voorvlie ger worden van toekomstige verkeers vliegtuigen. Er wordt ook aardewerk in het toestel verwerkt. Wervelstorm. Woensdagavond heeft in het noordwesten van de Amerikaanse staat Wisconsin een wervelstorm gewoed, die zes mensen het leven heeft gekost. Er zijn tenminste 82 gewonden en er is aanzienlijke schade aangericht. Extreem. In Jeruzalem hebben twaalf duizend mensen gedemonstreerd tegen het plan om gemengd zwemmen toe te staan in een zwembad dat zijn voltooi ing nadert. De betoging was georgani seerd door de extreem religieuze groep „Agoedat Israel". Vier jongelui zijn aangehouden wegens het verstoren van de demonstratie. dure congressen. Het Hongaarse partij orgaan Nepszabadsag heeft verschei dene staatsinstellingen en een minister verweten dat zij dure congressen en conferenties houden in vakantie-oor den. Het blad waarschuwt, dat de par tij niet van dit soort „toerisme" houdt. Onlangs zijn vier officiële persconfe renties gegeven aan de oever van het meer Balaton. Bedorven. Kardinaal Wyszinski van Po len heeft scherpe kritiek geuit op het besluit van de Poolse regering invoer rechten te heffen op geschenkzendin gen uit het buitenland. Kort na de vrij lating van de kardinaal werden de rechten op geschenkzendingen vrijwel opgeheven, maar sinds 10 maart zijn de zendingen weer onderhevig aan in voerrechten, met het gevolg dat „ton nen geschenken in de Poolse havens bederven." TOT opluchting van honderden mil joenen mensen zijn in de tweede wereld oorlog geen gifwapenen aangewend. Het is echter de vraag, of we ons in het tijd perk der kernfysica, waarin het vernieti gende geweld van atoombommen van alle kalibers vrijelijk kan losbarsten zodra een groepje onverantwoordelijke lieden de tijd daarvoor gekomen acht, we herhalen, het door de kleren heen kan functioneren. In de eerste plaats is één injectie met atro pine onvoldoende, omdat de patiënt her haaldelijk moet worden ingespoten, en voorts zijn behalve de atropine, ook zuur stof- en ademhalingsbehandelingen nood zakelijk. Van deze in de wandeling als zenuwengas aangeduide vergiften, waartoe Tabun (Gelan), Sarin, Soman en is de vraag of we ons in dit tijdperk mogen andere merkartikelenbehoren, is een en troosten met de gedachte dat in de laatste oorlog de gif wapenen achterwege zijn ge bleven. Zouden de chemische arsenalen geopend worden, waarover moderne legers mo menteel de beschikking heb ben, dan zouden ons de haren te berge rijzen van afgrijzen over de verschrikkelijke middelen die het menselijk brein heeft uitgedacht om zijn medemens te kunnen uitroeien. Zoals uit een bericht uit een Duits tijdschrift bekend is geworden, beschikken de Russen over het zogenaamde zenuwengas, dat in gas vorm, maar ook in vloeibare toestand kan worden verstoven en op nog niet bekende wijze na aanraking met de huid in de bloedbaan belandt, waarna spoedig de dood intreedt. In het chemische laborato rium van het Amerikaanse leger te Edge- wood (Maryland) wordt -etracht een tegenmiddel hiertegen te vinden. Gebleken is dat regelmatige injecties met atropine, toevoer van zuurstof en eventuele kunst matige ademhaling gedurende de eerste 48 uren na de besmetting de patiënt het leven kunnen doen behouden, maar een middel om het gif onschadelijk te maken is nog niet gevonden. Een zwakke troost is het in dit verband, dat in de Verenigde Staten een automatisch werkende atropin- injectiespuit uitgevonden blijkt te zijn, die f ander bekend geworden toen na de tweede wereldoorlog het in Duitsland vervaardigde Triion aan een gedegen on derzoek werd onderworpen. Aanraking van deze stoffen met de vingertoppen ge durende enige minuten be tekent reeds een dodelijke besmetting. Ook al worden de vin gers direct daarna grondig gereinigd, toch treedt na verloop van tijd een algeheel onwelzijn op, welke vergiftigingsverschijn selen door deskundigen vergeleken worden met atropinevergiftigingen. Het merk waardige daarbij is, dat de huid, waarmee deze vergiften in aanraking is geweest, geen enkele beschadiging of irritatie ver toont. Ook de Engelsen blijken gifgassen te hebben ontwikkeld die de evenknie van het Triion zijn, doch waarvan uiteraard verder weinig bekend is. Laten we echter liever afstappen van de onterende vorderingen die op het ter rein van de vernietigingstechniek zijn ge maakt en liever een blik slaan op het merkwaardige verschijnsel dat zware ver giften op sommige dieren geen nadelige uitwerking hebben. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden). H. Pétillon

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2