Politieke donderwolken aan Brussels zwerk f1000.- ►...dus bierweer! Son filtre est si r Noodkreet NAAIMACHINES WIN Socialisten en liberalen zouden zich verbonden hebben tegen C.V.P. ^Praatótoel DONDERDAG 5 JUNI 1958 3 Van dag tot dag Stad en land Bondsdagdelegatie gaat in oktober naar Moskou VOLKSUNIE 1 Zetel y Kinderen voor voedsel geruild COMM. Zetels IMCOS Libanese klacht heden weer in de Veiligheidsraad Arabische Liga kan geen verzoening bewerken Wilde havenstaking breidt zich uit in Londen Op 111 schepen ligt het werk thans stil Op de FILTRA SER-commissie ontwikke ling nationale economie Inbraak te Groningen bij n.v. R. S. Stokvis Naar aanleiding van recente actualitei ten betreffende de samenwerking en coör dinatie in stadsagglomeraties in de IJmond, in Kennemerland, in Utrecht, in de Maasmond kan een parallel ge trokken worden tussen de moeizame en dikwijls ontgoochelende manier, waarop de Europese samenwerking zich ontwik kelt en de stroeve wijze, waarop het ook in stadsgebieden tot samenwerking komt. Evenals steeds meer de Randstad Hol land moet worden beschouwd als een or ganisch en functioneel verweven gebied, waar vele belangen en activiteiten om coördinatie vragen, evenzeer kan men West-Europa zien als een organische en functionele eenheid, waarin talrijke facto ren dringend verlangen te worden gesyn chroniseerd. Randstad Holland zich uitstrekkend rondom het agrarische platteland van Zuid-Holland en westelijk Utrecht, en als het ware een keten van steden en dorpen vormend in een cirkel om dat landbouw gebied heen dient zich waarlijk niet en kel als coördinatiegebied aan omdat die steden hier en daar in elkander grijpen. Veel meer is deze Randstad een autonoom leefgebied door de parallel lopende be staansmiddelen en levensmogelijkheden, die zich op natuurlijke wijze gegroepeerd hebben tot een organisch geheel, waarbin nen een zekere ordening en sanering no dig zijn om deze organische eenheid uit te buiten, te vervolmaken en te doen wor den tot factor van welvaart voor het ge bied zelf en het gehele land. De decentralisatie in deze randstad die immers uit aparte stedekernen bestaat welke zich zelfstandig ontwikkelen re kent onmiddellijk af met het idee, dat eer lang één grote, monsterlijke bestuurseen- heid zou ontstaan, die hierinneringen zou oproepen aan Londen of Sao Paulo. Een bestuurseenheid kan de randstad nooit worden, omdat haar waarde gelegen is in de karakteristieke eigen aard van de di verse kernen: Rotterdam, Den Haag, Haarlem, Amsterdam, Hilversum, Amers foort, Utrecht, Doordrecht, Maassluis, Vlaardingen, Zaanstreek en IJmond. Het behoud van die eigen aard en zelf standigheid van bestuur is een voorwaar de voor het „gezonde ademen" van deze randstad, die haar welvaart slechts zou kunnen putten uit een overkoepelend over leg op de punten, waar de potentie en de belangen der kernen parallel lopen. Zo is het in Europa ook. De kernen, de Europese landen, moeten zichzelf kunnen blijven in hun karakteristieke afgesloten heid van volksaard en cultuur, doch in een overkoepelend belangencentrum elkander kunnen vinden op de punten, waar hun aller belang ineengeknoopt is. Dat is in de eerste plaats de economie, met daarbij het geldwezen, het verkeer, het transport, de industrie en de socialisatie als bijko mende en medewerkende factoren. Doch in de Europese landen en ook in de Nederlandse steden leeft de angst voor de afknotting der zelfstandigheid, 'n vrees die terughoudendheid en stroefheid wekt en zelfs de overkoepeling op de zo duide lijk tot eenheid roepende gebieden des le vens tegenwerkt. De diepe oorzaak van die vrees ligt in de intuïtieve neiging om koste wat kost baas in eigen huis te blijven en daarbij de naam, die het woongebied omvat, als een heilig en onaantastbaar symbool te be schouwen. Een naam en een vlag zijn vaak de sterkste argumenten voor een on werkzame en verlammende autonomie binnen een te beperkt gebied: een stad, een land, een huis soms zelfs, wordt een ko ninkrijk op de top van een eenzame rots een adelaarsnest met argwanende en chauvinistische bewoners, die niet de rea listische noodzaak tot vertrouwen en sa menwerking meer kunnen zien door de verblinding der symboliek. En toch 't doet er niet toe hoe de stad of het land heet, waarin de mens woont, doch het gaat erom hoe hij er leven kan en hoe zijn belangen er worden gediend Geen enkele grens heeft belang, voor zo ver zij niet functioneel is in het grote or ganisme dat de grenzen der werkzaam heid bepaalt. Wanneer dit zowel in de stadsbesturen als in het landsbeleid over wegende aandacht zou krijgen, zou men gemakkelijker kunnen stappen over irreële gemoedsbezwaren tegen een vrijmoedige, actieve samenwerking met de buren. (Van onze correspondent in Bonn) Op uitnodiging van de Opperste Sovjet, het Russische parlement, hopen twaalf vooraanstaande leden van de Westduitse Bondsdag in oktober een tiendaags bezoek aan de Sovjet-Unie te brengen. De Rus sen hadden de Westduitsers reeds in juli 1956 uitgenodigd, maar in de Bondsdag kon men niet tot een overeenstemming over een aanvaarding van deze invitatie komen wegens de gebeurtenissen in Hon garije in de herfst van 1956. De Westduitse parlementaire delegatie krijgt eer „zwaar" karakter. Bondsdag- voorzitter Gerstenmaier zal als delegatie leider optreden. In totaal zullen zes leden' van Adenauer's partij, de CDUCSU, aan de reis, die op 12 oktober moet beginnen, deelnemen, voorts vier socialisten, onder wie partij-voorzitter Ollenhauer, een FDP-er (liberaal) en een lid van de Deut sche Partei. (Van onze correspondent in Brussel) De vorming van een nieuwe Belgische regering lijkt bemoeilijkt te worden door wat politieke kringen te Brussel het „ge heime pact" tussen liberalen en socialis ten noemen. De twee partijen, die vier ja ren het land hebben geregeerd, zouden ook thans blijven samenwerken om te genover de Christelijke Volkspartij dezelf de eisen te stellen en in de toekomst een zelfde politieke lijn te volgen. Het bericht is met verbazing vernomen en indien het wordt bevestigd, staat men in de Belgische partijpolitiek tegenover een geheel nieuwe toestand. Daar de C.V.P. in de Senaat over de volstrekte meerderheid beschikt, moet een rooms-ka- tholiek-socialistische of een rooms-ka- tholiek-Iiberale regering worden gevormd, tenzij een regering van nationale eenheid met de drie nationale partijen tot stand zou komen. Dergelijke regeringen worden echter pas in geval van grote nood of oor logsdreiging geformeerd. Wanneer de vroegere regeringspartijen blijven samenwerken, ondanks de C.V.P.- meerderheid in de Senaat, aldus rooms-ka- tholieke waarnemers, is er geen andere oplossing dan de ontbinding van het parle ment. In dat geval zou de C.V.P. een ho mogeen rooms-katholieke regering vor men, die de investituur in de Senaat zou verkrijgen. Daarna zou die regering zich aan de Tweede Kamer voorstellen en door liberalen en socialisten ten val wor den gebracht. De eerste minister van de demissionai re C.V.P.-regering zou de koning het ont- bindingsbesluit van de Tweede Kamer voorleggen. De senaat zou niet worden ont bonden. Volgens de Belgische grondwet staan de beide Kamers van het parlement onafhankelijk tegenover elkaar en behoeft de Senaat niet automatisch met de Twee de Kamer te worden ontbonden. Speculaties Komen er weer verkiezingen dan loopt iedere partij een nieuw risico. Het is moge lijk dat de rooms-katholieken minder ze tels zouden halen, waaruit zij dan de poli tieke conclusie zouden moeten trekken. Waarschijnlijker is het dat de C.V.P. ver sterkt uit de strijd zal komen, aangezien de nieuwe verkiezingsstrijd op de school kwestie zou worden uitgevochten en een aantal liberale kiezers, die nu reeds duide lijk hun ongenoegen over het samengaan met de socialisten hebben laten blijken, in nog grotere mate naar het rooms-katho lieke kamp zouden overlopen. Sommigen beschouwen het „geheime pact" als een proefballonetje dat ex-pre- mier Van Acker heeft opgelaten om de C.V.P. bij de onderhandelingen murw te maken. Het ziet er naar uit dat een zenu wenoorlog is begonnen en dat de drie par tijen zwaar geschut in stelling brengen om in de komende regering een zo sterk moge lijke positie te veroveren. In de drie partijen wordt reeds gedacht aan de gemeenteraadsverkiezingen in ok- tober of november, die iedere zes jaar wor den gehouden en die geleidelijk hun strikt stads- of dorpskarakter hebben verloren. Men zal dus in de herfst kunnen vaststel len of liberalen en socialisten zich in de grote steden handhaven. In de meeste gro te Belgische steden, zoals de voorsteden van Brussel, Gent, Luik, Charleroi, Meche- len en Bergen, regeren socialistisch-libera- le colleges. Mocht de C.V.P. in de rooms- katholiek geregeerde steden, zoals Brug ge of in steden zoals Antwerpen en Brus sel, waar respectievelijk een socialis- tisch-rooms-katholieke of een liberaal- rooms-katholieke meerderheid regeert, achteruit gaan, dan zou dit een eventuele C.V.P.-regering verzwakken. Eijskens favoriet Professor Eijskens is nog steeds de enige kandidaat voor de formatie van een regering onder rooms-katholieke leiding. Het is intussen mogelijk dat de rooms-ka tholieke staatsminister Auguste de Schrij ver wordt belast met een informatieve op dracht. Koning Boudewijn maakt geen haast omdat pas volgende week de partijcon gressen bijeenkomen om te beslissen over de houding van de socialistische en libera le partijen in de nieuwe politieke toestand. (Reuter) Het Belgische ministerie van Binnenlandse Zaken heeft medege deeld dat een wijziging is gekomen in de uitslag van de senaatsverkiezingen. Een oorspronkelijk aan de Christelijke Volks partij ten deel gevallen senaatszetel is, na een verbetering in de uitslag, aan de so cialisten toegewezen. De Christelijke Volkspartij heeft thans 53 zetels (tevoren 49) en de socialisten veertig (vroeger 42). De meerderheid der Christelijke Volkspar tij over de andere partijen in de Senaat bedraagt thans twee zetels. (Belga) In de nieuwe Kamer van Af gevaardigden zullen negen vrouwelijke le den zitting hebben: vier van de Christelijk Volkspartij en vijf van de socialistische partij. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 CALCUTTA (UPI) In West-Bengalen ruilen uitgehongerde dorpelingen hun kinderen voor voedsel, aldus hebben vluchtelingen die Calcutta binnenstromen verteld. In de staat West-Bengalen zijn de afgelopen dagen meer dan honderd per sonen ten gevolge van voedselschaarste en hitte (tot op heden zijn temperaturen tot 42 graden Celsius gemeten) om het leven gekomen. De zetelverdeling in de Belgische Tweede Kamer in beeld. Socialisten m Liberalen be- chikken tezamen over 105 van de 212 zetels, de Christelijke Volks party over 104 ze tels. ADVERTENTIE Weer dienst London seint: Gedurende de komende dagen nu en dan veel bewolking, aanvankelijk met enige kans op onweersbuien Een service van de gezamenlijke brouwers van het beste Nederlandse bier. een reis van Win binnen 8 dagen! Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uur zonneschijn u voor a.s. zondag verwacht. Stuur aan 'Het bier is weer best', Postbus 2200, Amsterdam. Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn. Wie het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis. (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld). Bovendien zijn er 100 troost prijzen (doosjes bierglazen). Vorige zondag: 13 uur zon, geen neerslag. De prijs werd verdeeld onder de 23 goede voorspellers. WAT IS IMCOS 7 Deze International Meteorological Consultant Services worden geleid door de RAF-weerkundigen, die destijds het weer voor de geallièerde operaties voorspelden. IDEE VOOR JAZZ-FANS: houd een 'all-styles-night' Vraag vrienden met platen van Jelly Roll Morton tot Brubeck Draai en vergelijk. Drink koel bier bij 'hot' èn 'cool' BIER IS BEST VOOR BEIDEN Hij:'Ik zei één slokje!' Zij:' Hij: 'Ober. twéé bier alstublieftT NEW YORK (Reuter) De Veiligheids raad heeft besloten vandaag het debat te hervatten over de Libanese klacht, dat de Verenigde Arabische Republiek zich mengt in de binnenlandse aangelegenheden van Libanon. Maandag besloot de Veiligheids raad het debat uit te stellen in de hoop dat de Arabische Liga het geschil intussen zou regelen. Men meent uit het besluit van de Veiligheidsraad te kunnen afleiden, dat de Libanese delegatie er van in kennis is ge steld dat de Arabische Liga, in Benghazi (Libië) bijeen ter behandeling van de klacht van Libanon, geen bevredigende resultaten heeft bereikt. BENGHAZI (Reuter) De besprekingen in de Arabische Liga zijn in een impasse geraakt. Afgevaardigden van Libië en Soe dan, die trachten te bemiddelen, hebben gewaarschuwd dat een impasse de ontbin ding van de Liga tengevolge kan hebben. De afgevaardigden van Irak en Soedan verklaarden dat zij hun regering zullen aanbevelen uit de Liga te treden als deze er niet in slaagt het geschil spoedig te regelen en Libanon te overreden zijn klacht bij de Veiligheidsraad in te trekken. In een geheime zitting moet de leider van de delegatie van de V.A.R., Fahmi de regering van Libanon ervan hebben beschuldigd dat zij „het imperialisme binnen sleurt". Strijd gaat door BEIROET (Reuter) Bij een bomont ploffing in de buurt van het hoofdpostkan toor van Beiroet zouden woensdag ver scheidene mensen gewond zijn. In delen van Libanon achtervolgen legereenheden troepen rebellen, vaak met ondersteuning uit de lucht. In Tripoli is in de nacht van dinsdag op woensdag weer geschoten. Woensdagmiddag brak in een voorstad van Beiroet een vuurgevecht tussen rebellen en regeringstroepen uit bij een bolwerk van de opstandelingen. Libanese regeringstroepen hebben de om singeling van de opstandelingen in de stad Baalbek en omliggende dorpen voltooid. Als de rebellen zich niet binnen 24 uur overgeven, zullen zij worden beschoten. De leider van de rebellen heeft dit ultimatum verworpen. Er zijn ook afdelingen van het leger naar de havenplaats Sidon en andere plaatsen in het zuiden des lands gezonden om een ein de te maken aan de heerschappij van de opstandelingen. De Libanese regering heeft haar besluit om de correspondent van de „London Times", David Holden, uit te wijzen, her roepen. (Van onze correspondent in Londen) De wilde havenstaking in Londen heeft zich gisteren tot Tilbury uitgebreid en om vat thans ongeveer achttienduizend man, meer dan de helft van het totale aantal Londense dokwerkers. De stakers bewe ren dat de havenbedrijven doorgaan ad ministratief personeel voor het lossen van goederen te gebruiken. Dit is een noodmaatregel, omdat overal in het ha vengebied goederen liggen te bederven. Door de schaarste blijven de vlees- en fruitprijzen stijgen. Appels, sinaasappels en bananen zijn in de groothandel dertig percent duurder. Geïmporteerde nieuwe aardappelen worden ook onbetaalbaar. Argentijns bevroren vlees is uit de win kels verdwenen. De Transportarbeidersunie voélt er wei nig voor de havenstaking officieel te ma ken, ómdat de stakingsfondsen volledig worden gebruikt om de vijftigduizend sta kende buslieden te steunen. De regering tracht het geschil te rege len. dat ontstaan is doordat le werkge vers een looneis van honderdduizend ha venarbeiders hebben verworpen. Dit heeft echter niets te maken met de onofficiële staking. De havenarbeiders van Southampton zullen vandaag beslissen of zij de Londen se havenstaking zullen steunen. Er lijkt nog geen kans op opheffing van de sta king op de centrale groentemarkt, die de aanleiding is geweest voor de staking in het havengebied. (Reuter) Hnnvterdelf- 'schepen uit alle delen der wereld konden woensdag in de Londense havens niet gelost worden, De leiders van het T.U.C. het over koepelende orgaan van de Britse vakbon den hebben woensdag op een spoedver gadering de staking van het Londense bus- personeel aan een nader onderzoek onder worpen. Premier Macmillan had eerder tegen een delegatie van het T.U.C. ge zegd. dat hij het buspersoneel geen bete re voorwaarden kon aanbieden dan die, welke het vrijdag heeft verworpen. Men verwacht dat Frank Cousins de secreta ris van de Transportfirbeidersunie het T.U.C. zal vragen steun te verlenen aan de stakende busmannen. Naar verluidt zouden de leiders van het T.U C. graag als - „vredestichters" willen fungeren en het buspersoneel weer aan het werk wil len hebben vóór andere groepen arbei ders uit sympathie met dit personeel zul len gaan staken. Een oprechte noodkreet van een hardwerkend, opofferend nonnetje uit de tropen kwam mij dezer dagen op indirecte doch niet minder indrukwek kende wijze onder het oog en was de oorzaak van een reeks bittere momenten. Bitter, omdat er een plotse linge paradox oprees tussen alles wat het nonnetje zozeer bedroefde en de navrante werkelijkheid, een paradox die beiden onmetelijk tragisch maakte. Men kan niet boos worden op een meisje dat haar leven opoffert onder een hete zon in een moordend kli maat tussen een koppensnel lende gemeenschap, omdat het zulk een oprecht, eerlijk en humaan werk is wat zij doet. En toch zijn haar klachten en haar droefheid zo absurd en naïef, zo ongemotiveerd en on logisch dat men er tegelijk om zou moeten huilen en lachen. Is dat niet het toppunt van menselijke tragiek? Misschien voelt het nonnetje dat niet zo, maar toch zou het moge lijk zijn dat zij op een milde avond, in de doodse stilte van de jungle met het ruisend con cert van het nachtelijke oer woudgedierte op de achter grond, plotseling een flits van besef zou krijgen van de echte, werkelijke tragiek die haar omvat houdt in haar vrijwil lige armoede en eenzaamheid temidden van een vreemde, vijandige wereld: de tragiek van een vraag, luidende: Wat doe ik hier? Zij schreef dat het zo moeilijk is, de volwassen in boorlingen te benaderen, om dat zij „pas na lange aarze lingen de uitingen van een beschaving, die hun toch vele eeuwen vooruit is, willen aanvaarden, doch daarnaast met bijna sinister-aandoende hardnekkigheid vasthouden, aan eigen gebruiken en ge woonten". En verder: „Dat de kinderen der inboorlingen op een geheel aparte manier moe ten worden onderwezen, om dat de aanknopingspunten ont breken voor hun begrippen. Zij kennen helaas niet de een voudige gebruiksvoorwerpen en verschijnselen, die een Nederlands kind zo vertrouwd zijn." Arm nonnetje! Zij staart in de zwarte gezichten met de ondoorgrondelijke, schuwe ogen en de wezenloos vooruit stekende lippen en zij kan maar niet begrijpen, dat deze mensen het wonen en slapen in hun zanderige, stinkende hutten prefereren boven het geriefelijke, schone woninkje dat de missionaris hun wil le ren bouwen. Zij kan er niet bij, dat deze barbaren bij hun kampvuur de wilde, krijsende onzin blijven uitkramen nadat zij een week lang moeite heeft gedaan om hun de hygiënische melodie van het brave „Wien Neêrlands Bloed" bij te bren gen. En de kinderen! Zij luiste ren gewillig naar het verhaal tje van „Moeder is ziek", dat hen moet bekwamen in de Ne derlandse taal, doch zij we ten niet wat een kopje thee met een biscuitje is en zij hebben nooit een kachel ge zien. Hoe moet men de zor gen van vader beschrijven, die het huishouden moet doen, als men het niet over „cocosmat- jes kloppen", „luierbroekjes" en „brilledoos" kan hebben? Een Nederlands kind kan men Nederlands leren door het de woorden te laten op schrijven, waarmee het op- staat en naar bed gaat: ledi kant, wastafel, ontbijt, school, fiets, onderwijzer, boek, schoen, stoep, deur, brieven bus. Maar deze kleine zwarte domoren weten niet wat dat allemaal is. En toch moeten zij het weten, denkt het non netje. Ik moet het hun leren. Want zij kunnen nooit be schaafde mensen worden, als zij niet vertrouwd worden ge maakt met de begrippen, waarop onze beschaving steunt. Onze beschaving, die hun toch eeuwen vooruit is. Wat een onaangenaam soort mensen moet het zijn, dat te genover zo'n eerlijk en hu maan nonnetje hardnekkig vasthoudt aan eigen gewoonten en gebruiken. Waarom trek ken zij niet een net tropen pak met overhemd aan en waarom zingen zij niet de psalmen volgens Europese wijs? Het moet hun toch dui delijk zijn, dat het beter is op schoenen te lopen dan met blote voetzolen door het gloei ende zand te sjouwen? Eri dat een interlokje het begin van alle fatsoen moet heten? Waarom blijven zij de sago rauw eten en waarom weige ren zij gekookte prinsesse- bonen? Zij komen niet horen naar de radio in het missie huis, doch blijven hardnekkig de tam-tam beluisteren die onaangename dingen over de blanken rondseint. Zij door boren hun neuzen met scherpe doornen ter verhoging van hun uiterlijk schoon, ondanks de wijze raadgeving dat was sen met groene zeep en sham poo een veel beter resultaat brengt. Zij blijven allerlei on aardige dingen doen, omdat zij dat nu eenmaal zo geleerd hebben, en weigeren steevast om de aardige dingen te doen die de missie in haar boekje heeft staan. Waarom? Omdat zij niet geloven in de oprechtheid van de blanke, terwijl de oprechtheid als een blank licht op het gezicht van het nonnetje schijnt. Waarom willen deze mensen met alle geweld en een smis- ter-aandoende hardnekkigheid zichzelf blijven, terwijl zij toch moeten begrijpen dat het veel beter voor hen is, an ders te worden volgens de re cepten van de blanken? Het zou een afschuwelijke remedie zijn, doch misschien zou het zin hebben dat non netje voorzichtig enkele ali nea's uit het kostelijke boekje van het opperhoofd van het Zuidzee-eiland Tiavea, Tuiavii, te laten lezen. Dit boekje, troostrijk document voor al len die in twijfels worden ge stort ten aanzien van de roe ping der blanken en de rechten der zwarten, vermeldt op blad zijde 41: „Ge kunt de blanke, de heer, kennen aan het feit dat hij ons wijs wil maken, dat we arm en misdeeld zijn en zijn hulp en medelijden nodig hebben, om dat we geen dingen bezitten." Op bladzijde 44: „Het is een teken van grote armoede, wan neer iemand veel nodig heeft, want hij bewijst daarmee, dat hij arm is aan dingen van de Grote Geest. De blanken zijn arm, want als razenden jagen zij naar „het ding". Zonder deze dingen kunnen zij helemaal niet leven." Op blad zijde 45: „Broeders, gij weet dat ik u de waarheid vertel Geloof mij wanneer ik zeg dat er- in Europa mensen zijn, die het vuurroer tegen het voor hoofd drukken en zichzelf do den, omdat ze liever niet le ven dan zonder dingen te moe ten leven. Ik heb in Europa nooit een hut kunnen vinden waar ik goed kon rusten op mijn mat, waar niets mijn ledematen hinderde. Nooit verlangde ik zo smartelijk naar mijn hut in Samoa, waar geen dingen zijn dan de mat en de slaaprol en waar niets tot ons komt dan de milde zee wind." En op bladzijde 47: „Nu willen de blanken ons rijk maken door ons hun schatten te brengen. „Wij moeten hun nieuwe behoeften opdringen", heb ik eens een man horen zeggen. Doch laten wij nooit vergeten, dat we maar weinig nodig hebben buiten wat de Grote Geest ons schenkt." En op bladzijde 96: „De blanken hebben ons Gods Woord ge bracht. Maar zij zelf hebben het niet verstaan. Zij hebben meer afgoden dan wij ooit hebben gehad. Zij hebben ons het Evangelie gebracht als ruilmiddel om daarvoor onze vruchten en het schoonste en beste van ons af te nemen En tenslotte op bladzijde 98: „Ik weet dat God ons meer liefheeft dan hen, die ons „wilden" noemen Het nonnetje klaagt, dat de kinderen der wilden geen koffiemolen kennen en niet weten wat een bromfiets is. Doch zij zou, al heeft zij grote redenen tot klagen, uit dit boekje kunnen leren hoe tra gisch het lot der blanken moet worden genoemd, die het Woord Gods verwisseld heb ben met de catalogus van een warenhuis. J. L. Over de humorist De humoristische schrijver, voortdurend geroepen tot schaterachtige stukjes, staat de gehele dag, daar komt het eenvoudig op neer, beste trouwe Oprechte Lezer, met een lelijke pijn in de geestelijke lendenen over de vloedlijn van het dagelijkse leven gebogen en speurt naar guitigheden die de lezers zullen doen schudden. Hij is ge woon een jutter en aangezien hij soms ta melijk ver het koude water in moet voor zijn gegevens heeft hij dikwijls ijsvoeten en een niet geringe pijn in de (geestelijke) buik. Zijn leven is moeilijk. Niemand weet dat beter dan de naaste verwanten. Soms den ken wij wel eens (dan maar aannemend dat wij tot de genus behoren) dat wij iets gemeen hebben met die allergrappigste clown die avond aan avond zalen vol laat huilen van het lachen, maar, thuis, vrouw en kinderen slaat en de kat trapt. En zo hij daar dan al niet mee doende is, in ieder geval vals en katerig in een hoekje bij de radio zit en om zich heen bijt als de leeuw van Metro Goldwyn Mayer. „Hij is de leukste thuis", zeggen onze huisgenoten dikwijls langs ons heen, met een bijzonder ironische intonatie in de stem, en voor kennissen, die wel eens ver nomen hebben, dat ivij op een bepaald po dium in de maatschappij optreden met een onafgebroken lach op de lippen, en die ons daarom verwachtingsvol aankijken als zij op visite komen, gereed om bij ons eerste humoristische handstandje in een onbe daarlijk geschater los te bersten, zijn wij een duidelijke teleurstelling. Zij weten ook niet dat het juist anders om is. Zij moeten niet óns hebben voor iets leuks, maar wij moeten hén hebben. Zij zijn de bron; peen gesprekje kan ge roerd worden of toil, de humorist, zitten klaar met oren zo groot als die van Pin- rochio om alles on te tekenen in ons gees- el ijk notitieboekje. Over heel ons wezen staat de eeuwige vraag te lezen: is dit iets voor een stukkie? En dat, zeg gen de huisgenoten, is een houding die de stemming ongunstig beïnvloedt. Geen oude heer kan van de tram vallen of als eerste staat uw grapjas over hem heen gebogen; aeen buur kan ruzie hebben of wie gluurt daar door de brievenbus? Geen conduc teur kan zich eens vrij en onbekommerd 1aten gaan. of, hup, daar klimt uw grapjas reeds naar boven en zet het allemaal in de krant. Een treurig leven. Want dan hééft men iets gevonden. Men snelt er, als met een vlindertje zo voorzichtig mee naar huis en tikt het uit En spoedt zich ermee naar de redactie. Wat zeggen ze daar? „Is het kort?" Dat roept elke redactie eigenlijk de gehele dag tegen elke humorist: Isutkort Isutkort? Isutkort?" Iets anders hooM men niet. Kijk, en dat is niet prettig voor de humorist. Dat drukt zijn monterheid. Dat verstopt die ragfijne kanaaltjes van zijn fontein. „Gekweld zat hij steeds bij de radio", zullen de. biografen later over ons schrij ven, „een wispelturig en onaangenaam ka rakter tezamen met een hooggespannen sensitiviteit maakten hem een moeilijk persoon voor zijn naaste omgeving; ook voor de 'kat. Buien van diépe melancholie wisselden af met ogenblikken van koorts achtige exhileratie". Waarbij men dan natuurlijk niet mag vergeten dat zulke biografen te veel voet stoots aannemen van de huisgenoten van de beschrevene. Duif Advertentie In de op 11 april gehouden vergadering van de Sociaal-Economische Raad werd na een uitvoerige gedachtenwisseling het da gelijks bestuur gemachtigd de leden aan te wijzen van een commissie ontwikkeling nationale economie. Deze commissie zal zich, zoajs uit haar betiteling blijkt, bera den over de ontwikkeling van de huidige economische situatie en het aan de raad uitbrengen van een ontwerp-advies daar over. Tot voorzitter dezer commissie is be noemd de heer T. J. Twijstra en tot onder voorzitter de heer C. W. van Wingerden. Voorts zijn tot leden van de commissie be noemd de heren A. Borst Pzn., mr. F. H. A. de Graaff, F G. van der Gun. Chr. van den Heuvel, dr. M. W. Holtrop, Th. S. J. Hooij, prof. dr. J Horring, drs. G. A. Kessler, ir. C. S. Knott.nerus, J. A. Middelhuis, drs. D. Roemers, B. Roolvink, prof. dr. F de Roos, M. Ruppert, prof. dr. D. B. J. Schouten, mr. F. J. F. M. van Thiel, W. F. van Til burg, ir. H. Vos, dr. G. van der Wal en prof. P. de Wolff. Vannacht hebben inbrekers zich toegang verschaft tot de kantoren van de n.v. R. S. Stokvis en Zonen aan de Paterswoldseweg te Groningen. Door verbreking van de deu ren aan de achterzijde zijn de inbrekers het gebouw binnengekomen. Zij slaagden erin de kluis met lasbranders open te snij den; ook de zich daarin bevindende brandkast werd op deze wijze geforceerd. Hoe groot de buit is, kon men de politie vanmorgen nog niet mededelen. De politie heeft de zaak in onderzoek.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5