VenhaAe, Malversaties en diefstal bij de marine Een opera van Lortzing met jonge vocalisten 'n TIP VAN BOOTZ Voor 'n zomer zonder voetzorgen: sandalen In het algemeen geen asiel voor verstekelingen Wedstrijd in klank en ritme op de Haarlemse Dreef Regering wil probleem echter „zo menselijk mogelijk benaderen Lof van de jury voor het korps „Jong Leven" uit Wervershoof Wr Acht kernreactoren uit V.S. voor Europa Administratie bij deel der Genie klopte niet Minister Samkalden in Eerste Kamer: Examen doen? Limburgse jongen sinds zondag spoorloos Erepromotie te Groningen van prof. Elisab. Crosby Absolute meerderheid van katholieke mijnwerkers Marine-offensief tegen kevers ging niet door Veiligheidsraad stelt debat over Tunesië 14 dagen uit Parijs verklaart zich bereid tot overleg Concertino voor auto en orkest FRAMBESCA Na gevaarlijke manoeuvre Sportvliegtuig dook in Loosdrechtse Plassen Verslag van Rekenkamer onthult: oONDERDAG 5 JUNI 1958 Hoe moeilijk de situatie voor verschillende groepen van mensen in Indonesië ook is, toch kan ons land niet voor allen de deur openen, die als verstekeling of anderszins op illegale wijze vandaar komen. Dit zei minister Samkalden donder dagmiddag in de Eerste Kamer in antwoord op de vragen van de V.V.D.-senator baron De Vos van Steenwijk, die de bewindsman geïnterpelleerd had over de verstekelingenkwestie. Prof. Samkalden deed echter wel de toezegging, dat het kabinet het probleem zo menselijk mogelijk zal benaderen. Zo zullen de 146 verstekelingen, die totnogtoe in ons land zijn gearriveerd, niet zonder meer teruggezonden worden: men zal hun geval eerst grondig onderzoeken. Voor degenen die eventueel nog zullen volgen zal de regering zich echter houden aan de internationale regels omtrent het asielrecht, dat helaas, aldus de minister, aan nauwe grenzen gebonden is. „In strijd met de aloude tradities De heer De Vos van Steenwijk had in zijn interpellatie gevraagd, of het terug sturen van verstekelingen niet in strijd is met de aloude Nederlandse opvattingen omtrent het verlenen van asiel temeer daar het bewandelen van de legale weg, dus het aanvragen van een visum, door tal van omstandigheden bemoeilijkt wordt. Jegens de spijtoptanten moet men een veel soepeler houding aannemen dan je gens Hongaren of Tsjechen. De versteke lingen hebben tenminste recht op een ge degen onderzoek en dienen niet zonder meer te worden teruggezonden. Er zit iets in, dat het zonder meer toelaten van ver stekelingen onbillijk is jegens de legale repatrianten. Dit mag echter geen argu ment zijn voor terugzending naar een land, waar hen een onzekere toekomst wacht. Waarom worden vluchtelingen uit Oost-Europa niet teruggezonden en die uit Indonesië wel, terwijl voor beide geval len geldt, dat zij onmogelijk kunnen leven in een vijandige omgeving? aldus de V.V.D.-senator, die verder betoogde dat bij het verlenen van visa zo weinig mo gelijk formele en zoveel mogelijk humani taire maatstaven moeten worden aange legd. Minister Samkalden, die tevens ant woordde namens de minister van Buiten landse Zaken, zei dat men bij het alge meen beleid stuit op een aantal moeilijke en zelf schrijnende gevallen. Het oordeel over dit beleid is sterk afhankelijk van de gevallen, die men kent. De regering moet een positie kiezen, waardoor zij afstand neemt van de concrete gevallen. Minister Samkalden betoogde dat hij zich bij de beantwoording der vragen beperking moet opleggen om de moeilijkheden van de in Indonesië verblijvenden niet nogmaals te vergroten. Drie redenen De minister noemde drie redenen om verstekelingen niet toe te laten. Om te be ginnen waren er velen, die uit avontuur lijke motieven de reis begonnen. Voorts zijn er, die hereniging met verwanten wensen, maar ook, die door tekort aan werk of onderwijsmogelijkheden de reis aanvaarden. Deze mensen toelaten zou de genen, die reeds lang wachten of afgewe zen zijn, schromelijk te kort doen. Van de verstekelingen waren 8 nog geen 16 jaar, 50 tussen de 16 en 21 jaar en 78 21 jaar of ouder. Als tweede reden noemde minister Sam kalden het gevaar, dat de ontwikkeling van de verstekelingenaffaire oplevert voor een verstoring van de normale repatrië ring. De derde reden is, dat reeds in zeer kor te tijd een zeer groot aantal repatrianten nl. 33.000 in Nederland opgenomen is. Advertentie Bent U enige dagen voor die tijd reeds onrustig, neem dan Mijn- hardt's Zenuwtabletten, dan on dervindt U reeds van te voren hoe rustig, beheerst en heider- denkend U er door wordt en blijft. Na bezoek aan Zandvoort De vijftienjarige Bennie Croes uit Laura- lorp bij Heerlen, die zaterdag met een or kestje, bestaande uit vijf jongens, met de carnavalsvereniging van Eygelshoven naar Zandvoort was gegaan om daar een feestavond te verzorgen, is sinds zondag spoorloos. De jongen is 's morgens naar Haarlem vertrokken, zogenaamd om een oom te bezoeken. Toen hij 's middags niet was teruggekeerd, is men naar Haarlem gegaan om hem op te halen. De jongen bleek niet aanwezig op het door hem opge geven adres. Eerst toen bleek, dat Bennie in Zandvoort had verteld, dat hij er niet voor voelde naar huis terug te keren en naar België zou gaan. Hij was in het bezit van ongeveer honderd gulden en een toe- ristenkaart, waarmee hij over de grens kan komen. Aanvankelijk hebben de ouders de politie niet in de vermissing ge kend, omdat zij aannamen dat de jongen, die een avontuurlijke inslag heeft, wel te rug zou keren. Toen dit woensdagmiddag nog niet was gebeurd, hebben zij bij de po litie aangifte gedaan. In de aula van de rijksuniversiteit te Groningen is prof. dr. Elizabeth C. Cros by van de universiteit van Michigan te Ann Arbor (U.S.A.) gepromoveerd tot doctor honoris causa in de geneeskunde. De promotor prof. dr. J. Ariëns Kappers roemde de verdiensten van de promoven da, die zoveel heeft gedaan en nog doet om de afstand te overbruggen welke be staat tussen de zuivere morphologie van het zenuwstelsel en de klinische toepas sing daarvan. De promotor vermeldde haar verblijf aan het Centraal Instituut voor Hersen onderzoek te Amsterdam in 1926 en haar talrijke latere bezoeken aan dit instituut waar zij samenwerkte met prof. C. U. Ariëns Kappers. Hij zei dat zij ongetwij feld thans vrijwel de enige is, die in staat is met gezag te discussiëren over de de tails van elk deel der hersenen van mens zowel als van dier. De minister bestreed de mening, dat zich uit de verantwoordelijkheid, die de Nederlandse regering jegens de spijtoptan ten zou hebben, deze groep het recht zou kunnen ontlenen tot toelating in Neder land. Overigens heeft de snelle repatrië ring uit Indonesië belemmerend gewerkt voor de toelating van niet-Nederlanders uit Indonesië in ons land en van vreem delingen van elders. Verkiezingen fondscommissies Ruim 40.000 Limburgse mijnwerkers hebben dinsdag en woensdag deel genomen aan de fondscommissieverkiezingen in het mijnbedrijf. Het resultaat was een over weldigende winst voor de katholieke myn- werkersbond, welke zijn aantal zetels van 27 op 47 wist te brengen. De winst van twintig zetels ging ten koste van de andere vakbonden, waar onder de socialistische bedrijfsbond met slechts vier zetels terugkeert in de nieuwe fondscommissies (verlies zes zetels), de Neutrale Eenheidsbond met negentien ze tels (verlies acht zetels); de Protestantse Mijnwerkersbond zal niet meer in de nieuwe fondscommissies vertegenwoordigd zijn door een verlies van al zijn zetels. De fondscommissies zijn uitvoerende or ganen op het gebied der eigen zieken- en pensioenkassen der mijnwerkers; tevens vormen zij de algemene wetgevende ver gadering van het Algemeen Mijnwerkers Fonds, de miljoenenburcht der mijnwer kers, waar de zieken- en pensioenkas in zijn ondergebracht. In deze algemene ver gadering heeft de katholieke mijnwerkers- bond thans voor het eerst de absolute meerderheid. Tot in het avondlijke duister marcheer den de muziekkorpsen, die aan de marswedstrijd deelnamen, voor een talrijk publiek op de Haarlemse Dreef. Woensdagavond kregen de Haarlemse muziekverenigingen en tamboerkorpsen, alsook enige daartoe uitgenodigde drum bands van buiten de stad, de gelegenheid om tussen Houtplein en Hout hun kunnen in klank en ritme te manifesteren en in ordelijk vertoon voor den dag te komen. Voor wat de muziekkorpsen betreft gold deze marswedstrijd, die beoordeeld werd door een jury bestaande uit de heren Ge rard Boedijn, Oscar van Hemel en Jos. de Klerk, als een aanvullende proeve van het prestatieconcert voor de gemeentelijke subsidie. Het was daarom jammer dat van de zes plaatselijke muziekverenigingen twee ervan het fanfarekorps „Arti et Reli- gioni" en de Spaarndamse harmoniever eniging „Crescendo" wegens omstandig heden niet van de partij konden zijn. De twee geüniformeerde deelnemende korpsen, de Harmonie Haarlem en Harmonie Cres cendo, deden qua muzikale prestatie en keurige verschijning nauwelijks voor el kaar onder. „Haarlem" moest alleen een veertje laten wegens een kleine inconse quentie in de overigens keurige kostume ring en verwierf een eerste prijs met 125 punten. De geduchte concurrent sleepte met 126 punten een eerste prijs in de wacht. Overigens had de jury er zorg voor te dragen dat niet zozeer het uiterlijk ver toon als wel de zuiver-muzikale prestatie zou prevaleren, zodat de kansen voor de niet geüniformeerde korpsen feitelijk gelijk stonden met de overige, indien zij althans een zekere verzorging van het uiterlijk van hun optreden in acht namen. „Kunstkring Apollo" wist het met 107 punten tot een tweede prijs te brengen, het rooms-katho- lieke korps „St. Bavo" verwierf dezelfde onderscheiding met 111 punten. De bepaling van de wedstrijd, dat om een eerste prijs te behalen voor de tech nische uitvoering ten minste een acht moest worden behaald, was er oorzaak van dat de tamboerkorpsen van „Harmonie Crescendo" en van „Haarlem" die beide Op de zeedijk in Den Helder is gister avond een opmerkelijk groot aantal colo radokevers ontdekt. Daar het zich liet aanzien dat ze over een lang stuk dijk tus sen de glooiing verspreid zouden worden, werd hulp ingeroepen van de Marine om te pogen het ongedierte met vlammenwer pers te vernietigen. Voordat dit echter tot uitvoering kon worden gebracht, werden de kevers door het wassende water opgenomen en mee gevoerd. 123 punten behaalden respectievelijk met een eerste en een tweede prijs beloond werden. Eenzelfde geval deed zich ook voor met de drumband „Apollo" uit Hoorn, die zich met 128 punten een tweede prijs toegekend zag, wat te wijten was aan de keuze van een al te overmoedig program ma. De tamboers van „Kunstkring Apollo" vérwierven met 107 punten een tweede prijs en de „Kleine Staf" van de IJmuider Harmonie, die een bijzonder goede beurt maakte, bracht tot een eerste prijs met 135 punten. Het sympathieke optreden van het jeugdt.amboerkorps „Frans Hals" werd ge waardeerd met een tweede prijs (113 pun ten). De opmerkelijke prestatie van Bato" aan haar optreden nog een extra manifes tatie toevoegend resulteerde in een eer ste prijs met 132 punten. Evenveel werd toegekend aan „Adest Musica" uit Sassen- heim, maar „Jong Leven" uit Wervershoof legde door bijzonder ritmische en ordelijke eigenschappen met 137 punten op de hoofd prijs beslag, waaraan lof van de jury ver bonden werd. De gunstige weersomstandigheden had den vele belangstellenden naar dit feest van klank en ritmische ordelijkheid gelokt. Herhaaldelijk steeg uit het publiek langs de weg instemmend applaus op. De heer W. van der Peyl, aan wie de organisatie was toevertrouwd, wist het geheel vlot te doen verlopen. De uitslag van de beoor delingen werd in het bijzijn van wethou der D. J. A. Geluk en van de heer P. Koen, ambtenaar van Culturele Zaken der ge meente Haarlem, bekendgemaakt NEW YORK (Reuter) Frankrijk heeft voorgesteld het debat in de Veiligheidsraad over zijn geschil met Tunesië twee weken uit te stellen, opdat het in de tussentijd besprekingen met Tunesië kan voeren. De Veiligheidsraad ging met dit voorstel akkoord en heeft de zaak verdaagd tot 18 juni. Tevoren had de Tunesische woordvoer der in de raad verklaard dat de aanwezig heid van Franse troepen een inbreuk op de soevereiniteit en de nationale waardig heid van Tunesië betekent en een gevaar voor de vrede. Tunesië wil niet langer door Frankrijk als een minderwaardig volk behandeld worden. Tunesië had in beginsel echter geen bezwaar tegen het Franse voorstel het debat veertien dagen op' te schorten. (UP) De afgevaardigde van Tunesië zei dat de boodschap van generaal De Gaulle aan president Bourguiba niets „positiefs of nieuws" bevatte. ■ICOOCOOCCCOCOOCCCOCOCOCOOCOOOCCOOCCCCCOCOCCCOCOCOODCOOOO Twee oude auto's zullen een belang- rijk aandeel hebben in de uitvoering van een „Concertino voor auto en or- t kest" op 17 juni in de Londense Albert Hall. De autobestuurders zullen dan hun versnellingen laten kraken, hun motors laten gieren en geweldige toe- j ters, die over de gehele lengte van de motorkap lopen, in werking stellen, als begeleiding van een groot orkest. De uitvoering van het door de bekende componist en pianist Anthony Hopkins geschreven werk maakt onderdeel uit van een reeks concerten van komische en curieuze muziek. ÓOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOG Advertentie Een frisse vruchtenwafel'. met dubbele vulling van frambozen-bessenjam en crème 53 ct. per 100 gram. net a Voikojk. KWALITEIT Evenals verleden jaar, toen met een op voering van „De Vrolijke Vrouwtjes van Windsor" van Nicolai veel succes geboekt werd, is ook ditmaal een operavoorstelling in het programma van de Amsterdamse kunstmaand opgenomen. Hiervoor was we derom een beroep gedaan op een aantal jonge vocalisten, wier namen veelal reeds een goede klank hebben. Het orkestrale aandeel werd door het Kunstmaand-orkest verzorgd. De algehele leiding, zowel voor het muzikale gedeelte als wat betreft de regie, berustte bij Hans Lichtenstein, die (zoals men onlangs heeft kunnen lezen) met ingang van het komende seizoen be noemd is tot dirigent van de Vlaamse Ope ra te Antwerpen. De keuze van het stuk was op „Der Wildschütz" gevallen, een komische opera in drie bedrijven van Albert Lortzing, de bekende componist van zangspelen wiens „Zar und Zimmermann" eertijds mèt „Lo hengrin" van Wagner het meest gespeelde stuk in de Duitse operatheaters was. Lort zing beoogde met zijn werken „eerlijke mensen aangename uren te bereiden". Aannemende dat de Stadsschouwburg te Amsterdam alleen met eerlijke mensen be volkt was, blijkt de uitvoering van dit voornemen nog steeds te slagen. Dit was dan echter grotendeels te danken aan de vootreffelijke interpretatie, die het gewild- gecompliceerde verhaaltje en de oubollige melodieën voortdurend van de verstarring in het cliché wist te redden. Misschien zal menigeen het betreurd hebben, dat zoveel Een tienjarig verdrag tussen de Ver enigde Staten en Euratoom, dat binnen kort zal worden gepubliceerd, voorziet in de levering van acht Amerikaanse kernre actoren, die tezamen een capactieit van een miljoen kilowatt hebben. West-Duits- land, Frankrijk, Italië en Benelux zullen waarschijnlijk elk twee van deze reacto ren ontvangen. Tegelijkertijd zal Eura toom een Amerikaans krediet van 135 mil joen dollar ontvangen voor de financiering van de aankoop der reactoren. De lening zal vermoedelijk een rente van 4 percent dragen. Naar te Bonn bekend is gemaakt, ver binden de Amerikanen zich volgens het verdrag gedurende twintig jaar de beno digde kernbrandstof te leveren. Zoals be kend is zal Amerika behalve het krediet van 135 miljoen dollar vijf jaren lang jaar lijks tien miljoen dollar aan Euratoom schenken onder voorwaarde, dat Eura toom eenzelfde bedrag beschikbaar stelt. Deze bedragen zullen moeten dienen om de betrokken energie-ondernemingen der zes landen hulp te bieden bij de overscha keling van conventionele op atoomener gie. Het verdrag voorziet voorts in een uit wisseling van research-resultaten en pa tenten op het gebied van de kernenergie. De nationale ontwikkelingsprogram ma's der zes landen zullen onafhankelijk van dit tienjarig verdrag worden uitge voerd. Het verdrag houdt garanties in, dat de kernbrandstoffen, die door Ameri ka worden geleverd, uitsluitend voor vreedzame doeleinden worden gebruikt. Woensdagmiddag omstreeks vier uur is een sportvliegtuigje van de Nationale Luchtvaartschool, een Tiger Moth, na een gevaarlijke manoeuvre tengevolge van een motorstoring in de Loosdrechtse Plas sen gevallen., De twee inzittenden, de he ren R. van der H. en W. J. uit Hilversum, beiden sportvlieger liepen slechts lichte verwondingen op. Zij werden door zeilers in veiligheid gebracht. Het vliegtuigje was even tevoren van het vliegveld Hilversum opgestegen. Bo ven de plassen voerde de bestuurder, de heer H., volgens ooggetuigen een „feuille morte" uit, waarbij het toestel met afge zette motor naar beneden dwarrelde. Dicht boven de plassen enkele honderden me ters van het clubhuis der watersportver eniging Loosdrecht trok de vlieger het toestel weer op en schakelde hij de mo tor opnieuw in, maar deze sloeg af. Even kon de piloot het vliegtuig nog laagvlie gend over het water doen scheren, toen raakte het de waterspiegel en sloeg over de kop. Dat geen enkele der vele zeilbo ten op de plassen geraakt werd, was een gelukkig toeval. Het toestel werd volko men vernield. Tegen de vlieger is proces verbaal opgemaakt. Nader vernemen wij nog dat de" Natio nale Luchtvaartschool de eigenaar van het verongelukte vliegtuigje ook maat regelen zal treffen tegen de onvoorzichtige piloot. Enkele weken geleden heeft deze ook moeilijkheden veroorzaakt door met een Engels sportvliegtuig beneden de toelaat bare hoogte dit is 150 meter boven Loosdrecht te vliegen. Hij zal gen toe stemming meer krijgen om met huurtoe- stellen van de N.L.S. te vliegen. Voorts zal de luchtvaartschool de vlieger wettelijk aansprakelijk stellen voor de ge leden schade. elan en talent niet gespendeerd waren aan een opera van beter gehalte. Hoe het zij, zowel qua ensemblespel als wat betreft de individuele prestaties, viel er veel te genieten. Wat het eerste betreft kan men wijzen op de zeer levendige ma nier waarop de dorpelingen en jagers bij de handeling betrokken waren, de zeer goed ingestudeerde ensembles, die met een bewegelijke mimiek ten gehore gebracht werden. Qua regie waren er dikwijls aar dige oplossingen gevonden, bij voorbeeld in de scène waarbij de enigszins monomane gravin haar personeel uit een Griekse tra gedie voorleest. Hier ondersteunde de mu ziek ook zeer geestig de wat wezenloze sfeer. Over het algemeen was men er goed in geslaagd een toon te treffen die door een geringe distantie ook het werk zelf enigs zins ironiseerde, zonder dat in het minst van een parodie sprake was. Aldus kon dit typische Biedermeierwerk een publiek anno 1958 nog boeien. En dergelijke instelling op de muziek en de tekst vereist intelligentie van de zangers en zangeressen en daaraan ontbrak het hier niet. In de eerste plaats moet de rol van Baculus, de schoolmeester, genoemd worden, door Guus Hoekman met juist een vleugje karakteristieke overdrijving en met veel raffinement uitgebeeld. Annette de la Bije gaf hem als zijn verloofde goed tegenspel, waarbij haar lichte, charmante geluid voor deze soubretterol zeer ge schikt bleek. Hans Wilbrink bezit de ty pische bariton, die voor de rol van de graaf vereist wordt. Niet minder belangrijk was het aandeel van Laura Cormonte als de gravin, René Claassen als haar broer, Erna Spoorenberg als de zuster van de graaf, Aafje Heynis als haar kamenier en Tabe Bas in de rol van de huismeester. Zoals men ziet: een prima bezetting die, daar er met zoveel animo gewerkt was, tot een succesvol resultaat moest leiden. Het Kunstmaand-orkest begeleidde correct en ad rem. Dirigent Lichtenstein zorgde voortdurend voor een vlot verlopend con tact tussen podium en orkestbak. Deze voorstelling wordt op 7 en 9 juni in Theater Carré herhaald. Sas Bunge ADVERTENTIE Als u weet, dat 2 maal 2 vier is En 't vlijtigste beestje een mier is. Zult u ook weten En nooit vergeten, Dat er „TIP" is, waar maar vertier is. Nieuwe limericks inz. aan H. BOOTZ, A'dam Inz. Hr. A. S., Doetinchem ontv. 1 fl. TIP 4- Lfl. Bootz' Oude Genever. De Algemene Rekenkamer heeft in 1957 weer diverse onregelmatigheden by de besteding van 's rijks middelen geconsta teerd. In het uitvoerige jaarverslag van de Rekenkamer over genoemd jaar vindt men onder andere de volgende staaltjes daar van vermeld: Het rijk heeft door malversaties van marinepersoneel ernstige schade geleden. Uit een der marinekampen zijn belangrijke hoeveelheden goederen gestolen, terwijl een der betrokkenen zich ook had schuldig gemaakt aan het indienen van valse reis declaraties. Door het ontbreken van een nauwkeurige administratie viel bovendien niet te constateren of nog meer goederen waren ontvreemd dan nu is vastgesteld. De diefstallen werden mede in de hand gewerkt door het gemis van de nodige controle door hoger geplaatsten. De Rekenkamer verzocht aan minister Staf haar mede te delen of en, zo ja, welke maatregelen waren genomen ter verbetering van de administratie en tot de controle. In zijn antwoord vestigde de minister er de aandacht op, dat het hier geen dief stal van normaal geadministreerde maga zijnsgoederen betrof, doch van uit dump- voorraden aangekochte mitrailleuropstel lingen, die incompleet waren. Het was niet doenlijk geweest van elk der opstellingen nauwkeurig vast te leggen welke onder delen wel en niet aanwezig waren. Ook lagen goederen opgeslagen, welke bestemd waren om via de dienst der domeinen te worden verkocht. Dit betrof een verzame ling van vele artikelen, afval, schroot, en zovoort, welke ook moeilijk waren te ad ministreren. Ondanks deze moeilijkheid zijn inmid dels zo nauwkeurig mogelijke lijsten van dit materiaal opgemaakt, aan de hand waarvan ook geregelde controle wordt uit geoefend. Voorts is een militair met de functie van hoofd van het bewakingskorps belast om controle, op dit korps door een hogere militaire autoriteit mogelijk te maken. De schade zal zoveel mogelijk worden verrekend met tegoeden welke betrokke nen nog bij het rijk hadden. Administratieve warboel De Kamer stelde ook een onderzoek in n^ar het voorraadbeheer bij een der diénstkringen van de Genie. Zij trof daar bij vele onvolkomenheden aan, de admi nistratie voldeed niet aan redelijk te stel len eisen en de interne controle was on voldoende. Uit rapporten van de accountantsdienst van het departement bleek, dat ook bij een aantal andere dienstkringen de ad ministratie van het materieel en de con trole daarop ernstige gebreken vertoonden. Minister Staf zegt in zijn antwoord, dat het beheer tot dusver geschiedde op grond van een voorschrift van vóór 1939, dat thans niet meer toereikend is. Een nieuw voorschrift, dat in bewerking was, zou een aantal ingrijpende verbeteringen be vatten. Inmiddels zijn verschillende der in het voorraadbeheer gesignaleerde onvolkomen heden opgeheven. De Kamer houdt de verdere afdoening in het oog. Onregelmatigheden by het autopark In 1952 deed de Rekenkamer aan de minister van Verkeer en Waterstaat een rapport toekomen met haar bevindingen bij een controle op de uitgaven voor repa raties, revisies en dergelijke van auto's, in gebruik bij de Rijkswaterstaat. De Ka mer had bij haar onderzoek sterke aan wijzingen verkregen, dat de betreffende afdeling haar taak niet op de juiste wijze had vervuld. In het bijzonder het beleid van de chef dier afdeling kon naar haar mening de toets der critiek niet doorstaan. Hoewel niet was bewezen, dat de gecon stateerde onregelmatigheden hadden ge leid tot persoonlijke bevoordeling van de betrokken personeelsleden, achtte de Kamer niettemin de gesignaleerde feiten van ernstige aard. Uit het hierop ontvangen antwoord van de minister bleek, dat deze er mee had volstaan, betrokkene onder het oog te brengen, dat hij bij de uitoefening van zijn taak niet steeds in alle opzichten op de juiste wijze had gehandeld. Hij achtte geen aanleiding aanwezig tot verdergaande maatregelen. De Kamer was van oordeel, dat de te kortkomingen van betrokkene op deze wijze veel te zacht waren gekwalificeerd. Naar haar mening was hij zeer tekort ge schoten in de uitoefening van zijn taak, zodat een strengere terechtwijzing op haar plaats ware geweest. Duur gedenkboek Senaat en curatoren der Technische Hogeschool in Delft, aldus het verslag van de Rekenkamer, hadden een gedenkboek laten uitgeven ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan der T. H., waarvoor de kosten begroot waren op 15.000.De werkelijke kosten bleken echter f 37.000.— te belopen, waarvan ruim 34.500.ten laste van de rijksbegroting werd gebracht, waarmee het door de minister van O., K. en W. toegestane krediet voor deze uitgave met niet minder dan 19.700 werd over schreden. Minister Cals heeft dit een betreurens waardig misverstand genoemd, dat hij toe schrijft aan een verkeerd verstaan telefo nisch onderhoud met de Delftse rector- magnificus. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE '"xiococoocoxooooemnnni^TnrTryinti^vv-rrryvY^Yvvwvvw^ Advertentie Extra soepel door de Robinson ballonzooi Jongensmaten vanaf toss Model 990 Alle herenmafert

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9