RANG is alleen RANG als er RANG op staat Gematigd links kabinet in Italië verwacht Kroesjtsjev preekt het stalinisme weer c Heuss houdt het Congres het „andere" Duitsland voor Moordenaars van vijfduizend mensen staan in Ulm terecht Fanfani biedt sociaal-democraten en republikeinen aantrekkelijk program Ideologische druk uit communistisch China lijkt hem te hebben bekeerd WESTDUITSE FLITSEN Leergeld Breuk? „West-Duitsland weet waartoe het behoort" Een der verdachten kreeg zenuwinzinking tijdens de onstellende verklaringen van de getuigen Voor al uw Zomersportartikelen SPORTHUIS SCHOLTE Polen gewaarschuwd Libanon geeft de Arabische Liga opnieuw respijt Debat in Veiligheidsraad weer een dag verschoven SOCIALE ZIEKTE ONKERKELIJK BIJVERDIENSTE SPECIALISME SPOTGOEDKOOP DOODSBANG WERK EN MENS HONKVAST ETIQUETTE VRIJDAG 6 JUNI 1958 li Advertentie ^SftJULftJUUUUUUUUUUUUUUUUUUUULLflJUUUUUU^ .tUUÜÜÜLiMJü O 8 8 888g O O Vraag ook RANG menthol eucalyptus. De beste bescherming tegen ons klimaat. RANG, een product van de Kingfabrieken gmrmrrrmrrirTYrrmrrrnTirrrinrrinrrmyrrinnrrr^ mno (Van onze correspondent in Rome) Een van de goede eigenschappen van Amintore Fanfani, de partij-secretaris der Italiaanse christen-democraten, is zijn grote voortvarendheid. Een enkele keer speelt zij hem parten, zoals toen hij, minister-president geworden, een regeringsprogramma aankondigde, waaraan het parlement de eerste twintig jaar een harde kluif zou hebben gehad en niet voorzag, dat zijn kabinet nog geen volle drie weken aan het bewind zou blijven. Maar doorgaans weet de energieke partijleider ook bij de anderen sluimerende krachten in beweging te brengen en bereikt derhalve meer dan een voorzichtiger man. Ook ditmaal heeft hij aan de onzekerheid, die de dagen onmiddellijk na de verkiezingen kenmerkte, op dras tische wijze een einde gemaakt. We weten nu wat Fanfani, en met hem een groot aantal der democratische leiders, wil. En die oplossing lijkt helemaal niet gek, hoewel het welslagen ook van anderen afhangt. Nu de voorkeursstemmen bekend zijn geworden, is het ieder onbevooroordeeld mens duidelijk, dat de meerderheid der bevolking een beleid zou wensen, dat iets meer naar links overhelt De rechtse partijen hebben de verkiezin gen verloren. Maar rekening houdend met groepen als de Rooms-katholieke Actie en de confederatie van industriëlen, groepen die veel hebben bijgedragen tot het succes der christen-democraten en die bijzonder huiverig zijn voor alles wat naar links zweemt, werd algemeen verwacht, dat, althans de eerste maanden, niets nieuws zouden brengen en dat de christen-demo- Amintore Fanfani craten een overgangsperiode zouden inlas sen met een nieuwe één-partij-regering, in navolging van het kabinet-Zoli dat eerst daags zal aftreden. Vandaar de grote ver rassing nu Fanfani in een rede te Napels uitdrukkelijk heeft verklaard, dat van een dergelijke minderheidsregering alleen dan sprake kan zijn, wanneer alle pogingen, om tezamen met de sociaal-democraten en de republikeinen een regering te vormen, zou den mislukken. Weliswaar zal het partijbestuur van de christen-democraten pas dinsdag bijeen komen, maar Fanfani heeft nu reeds aan gekondigd, dat zeker de sociaal-democraten en waarschijnlijk ook de republikeinen, zullen worden uitgenodigd mee te werken aan de verwezenlijking van een linksge oriënteerd programma. De belangrijkste punten zijn: vernieuwing van het onder wijs, dat een technischer karakter moet krijgen, betere beroepsopleiding, zodat het aantal ongeschoolde arbeiders, en daarmee de werkloosheid, afnemen, een nauwgezet ter toezicht op de naleving van de arbeids wetten, een woningwet, waarbij ook de minder bedeelden op den duur eigenaars van een bescheiden woning kunnen worden (dit is een oud plan van Fanfani), gesub sidieerde bouw van arbeiderswoningen, waarbij men verwacht dat de verhoogde bedrijvigheid in het bouwvak een stimu lerende invloed zal hebben op andere be drijven en de werkloosheid zal doen af nemen en tenslotte een rechtvaardiger ver deling van de belastingdruk. Op het ge bied van de buitenlandse politiek houdt het programma in: samenwerking met het Westen, bevordering van een betere ver standhouding tussen Oost en West en ge leidelijke ontwapening van alle landen. Zo_ als men ziet een programma, dat voor sociaal-democraten heel wat aantrekkelijks bevat Toch is het allerminst zeker, dat de sociaal-democraten, als het zo ver is, op de uitnodiging tot deelneming aan de nieuwe regering zullen ingaan. Zij, evengoed als de republikeinen en de liberalen, hebben in het verleden al heel wat leergeld be taald. De successen der coalitieregeringen werden steeds aan de christen-democraten toegeschreven en de „kleine" partijen werden verantwoordelijk gesteld voor wat niet lukte, met het gevolg dat zij gestadig kleiner werden. Matteotti, na Saragat de belangrijkste man in de sociaal-democra tische partij heeft dezer dagen verklaard: „Een partij met niet veel meer dan één miljoen stemmen kan niet samenwerken met een partij, die twaalf miljoen stemmen vertegenwoordigt". Inderdaad is dit de moeilijkheid. De twee „kleine" partijen zijn te klein. Om werkelijk enige invloed te hebben op het regeringsbeleid zouden de sociaal-democraten zich eerst willen verzekeren van de samenwerking met de Nenni-socialisten. Ook Saragat is op dit ogenblik van mening (hij is echter een wispelturig man) dat de samensmelting der beide socialistische partijen, maar dan op democratische basis, de voorranig moet hebben op deelneming aan de regering. Daar ligt dus het moeilijkste punt. Zal Nenni, die thans veel sterker staat, zowel tegenover Saragat als tegenover de com munisten, bereid zijn de sociaal-democra ten nog verder tegemoet te komen en zullen zijn collega's in het partijbestuur hem op die weg voigen? Of zal hij gehoor geven aan de sedert 25 mei in steeds vleiender bewoordingen gestelde oproep der communisten opnieuw met hen samen te werken? De personen, die Nenni een kans willen geven om zijn goede wil te bewijzen worden steeds talrijker, ook in het christen-democratisch kamp. Maar Nenni voelt zeer sterk welke verantwoor delijkheid hij draagt. Tot nu toe is de Italiaanse arbeiders stand verdeeld in slechts twee kampen: de overgrote meerderheid is lid van het „Al gemeen Vakverbond" en is dan op politiek terrein bij de communistische of de socia listische partij aangesloten. Een ander deel is overtuigd rooms-katholiek, stemt chris ten-democraat en is aangesloten bij de vrije vakbonden. In Saragats partij vindt men veel kleine middenstanders en weinig arbeiders. Nenni nu is beducht, dat hij de Italiaanse arbeidersbeweging grote schade zal toebrengen wanneer de niet-rooms- katholieke arbeiders in twee, op geen enkele wijze met elkaar verbonden, of zelfs elkaar bestrijdende, partijen zouden worden verdeeld. En onder zijn naaste medewerkers in de partij zijn er ver scheidene die menen, dat een dergelijke breuk onmogelijk is en dat de arbeiders de socialistische partij zouden verlaten, wan neer deze zich afwendt van de commu nisten. Daar de beslissing der sociaal-democra ten, althans voorlopig, afhankelijk is van de houding van Nenni, kan men nog aller minst zeggen of Fanfani's plan voor een coalitieregering voor verwezenlijking vat baar zal blijken. Als het niet lukt, zou hij een kabinet voorstaan van uitsluitend Pietro Nenni Giuseppe Saragat christen-democraten, dat, dank zij de kleur van het programma, in het parlement op steun zou mogen rekenen van de gematigd linkse partijen. Van onze correspondent in Bonn) De Amerikaanse reis van de Westduitse president, professor Heuss, die in Canada begon, bereikte gisteren een hoogtepunt met de rede van het Westduitse staats hoofd voor het Congres te Washington. De Amerikanen zien met Heuss een „andere Duitser", niet een strijdlustige zoals Ade nauer, niet een vakman zoals Erhard, maar een rustige liberale intellectueel, een politicus, wars van alle franje. Desniet temin hield professor Heuss gisteren een uitgesproken politieke rede. Voor de Duit sers, zo zei hij, bestaat er geen neutrali teit. Zij weten waartoe zij behoren. Zij be hoeven ook niet imperialistisch te zijn, omdat zij teruggekeerd zijn op de we reldmarkt. Hij riep de Amerikanen op zich af te keren van het vastgeroeste denk beeld dat de Duitsers altijd een onrustig volk zouden vormen, of dat West-Duits land volgens de Rapallo-traditie heime lijk met Rusland overeenstemming zou zoeken. West-Duitsland heeft de oprechte wil een goede en betrouwbare bondgenoot te zijn, zo zei de president. Van Amerikaanse zijde, zo verneemt men te Bonn, wordt Heuss' bezoek niet alleen gezien als de bevestiging van de goede Amerikaans-Duitse verstandhou ding. Men hoopt dat Heuss en Von Bren- (Van onze correspondent in Bonn) De rij van Duitse processen tegen SS- moordenaars groeit en ieder nieuw proces lijkt het vorige te overtreffen in de gruwe lijkheid, die daarbij aan het licht komt. In de Zuidduitse stad Ulm staan sedert begin mei een tiental Gestapo-moordenaars te recht, die verantwoordelijk zijn en dat ook niet ontkennen voor de moord op 5502 mensen. Het ergerlijke optreden van deze massamoordenaars tijdens het proces paart zich aan laffe uitvluchten en het zich beroepen op bevelen van de „Führer" De Gestapo en de Sicherheitsdienst van de S S kregen in 1941, na de Duitse ver overing van Litouwen, bevel de „Joden kwestie in de bezette gebieden" op te los sen. Dat kwam er op neer dat niet alleen iedere Joodse man, vrouw en kind, maar ook iedereen, die voor communist kon worden aangezien, alsmede een ieder, die behoorde tot de leidende figuren in de Baltische landen, vogelvrij was verklaard. Gestapo en Sicherheitsdienst stortten zich met overgave op deze onmenselijke „taak". De leiders van allerlei groepen vochten als het ware om opdrachten om te kunnen .moorden. Het zogenaamde Einsatzcommando Tilsit bracht in de luttele maanden van juni tot oktober 1941 in Litouwen 5502 mensen om het leven. Twee jaar is er te Stuttgart gewerkt aan het bijeenbrengen van belas tend materiaal tegen de leiders van deze groep rasmoordenaars. Honderden getuigen is men op het spoor gekomen en thans wordt te Ulm deze trieste, bloedige ge schiedenis tot de laatste draad uitgehaald. Een der hoofdverdachten is de 54-jarige voormalige politiechef van Memel, de ex- SS-officier Fischer-Schweder, voor wie ieder veroordelend woord vergeefs is. Uit dagend, en in het besef hef verleden koen gediend te hebben, hangt deze SS-beul in zijn beklaagdenbank. Hij maakt grapjes over zijn verleden en in de gevangenis ergeren zijn bewakers zich dagelijks over zijn optreden. In 1941 doodde hij in koelen bloede zelf 711 mensen. Fischer-Schweder stond bekend als een dronkelap, hetgeen hij ontkent. Niet voor Fischer-Schweder doet dr. Böhme in het Einsatz-commando Tilsit onder. Dr. Hans Joachim Böhme, 49 jaar oud, doet zich voor als een plichtsgetrouw man. Wat in juni-oktober 1941 in Litouwen gebeurde, zei hij, was een algemene poli tiële uitvoering van een dienstopdracht. Böhme zei het alsof het een bekeuring voor fietsen-zonder-licht was geweest. Ten slotte, zo zeggen Böhme en zijn mede moordenaars, was er een bevel van het SD-hoofdkwartier te Berlijn, dat sprak over een „bijzondere behandeling" van Joden, communisten en dergelijke. En „bij zondere behandeling" betekende liquidatie. De wijze waarop Böhme en de zijnen deze liquidatiebevelen uitvoerden, grenzen aan het ongelooflijke. Iedere dag weer werden tientallen mensen gedwongen graven te delven en degene, die voor hen neerge- maaid was, in een kuil te gooien. „In naam van de Führer wordt gij", zo werd volgens Böhme steeds gezegd, „wegens vergrijpen tegen de Duitse weermacht terechtgesteld. Of dat niet wreed was, had doctor Böhme zich nooit afgevraagd. „Het ging", zo zei hij, „om een goede organisatie ter uitvoe ring van een bevel. Wij moesten zo snel mogelijk werken. Dit afgrijselijke proces duurt al een maand. Het is slechts een episode uit de oorlog en men ontkomt als buitenlander niet aan de indruk, dat dergelijke proces sen de Westduitse openbare mening al lang niet meer raken. Wel is dezer dagen uit voerig verhaald dat het opperbevel van het leger geprobeerd zou hebben de be velen van Hitier inzake de vermoording van vele Joden te verhinderen. Maar gene- raad-veldmaarschalk Von Bock weigerde een protestbrief aan Hitler over deze massamoorden te ondertekenen. Het „liqui. deren" ging verder. Ook wordt er verteld dat de SS-officier Nebe de moord op vijf tienduizend Joden in Litouwen poogde te verhinderen. Toen hij met verlof ging, deed het leger blijkbaar niets tegen de ijver, waarmee Nebe's opvolger in een paar uur deze mensen op gruwelijke wijze liet om brengen. Uit vliegtuigen van het leger werd deze moordpartij waargenomen, maar het kon, indien het dat al wilde, niet in grijpen (UPI) De vroegere politiefunctionaris Werner Schmidt, die is beschuldigd van medeplichtigheid aan de moorden, heeft in de rechtszaal een zenuwinzinking gekre gen, toen getuigen hun ontstellende ver klaringen aflegden. ADVERTENTIE GIERSTRAAT 59 - TEL. 21346 - HAARLEM (Van onze correspondent in Wenen) De Sovjetrussische minister-president heeft met de redevoering, die hq in Sofia heeft gehouden op het zevende congres van de communistische party in Bulgarqe niet alleen een streep gehaald door zqn eigen optreden in 1955, toen hij naar Belgrado vloog en een knieval voor Tito deed, maar het betekent tevens een herziening der be sluiten van het twintigste partqcongres te Moskou, waarop hq het stalinisme ver oordeelde. In Sofia heeft Kroesjtsjev woor- delqk gezegd: „In tegenstelling met de be wering van de Joegoslavische kameraden moet men verklaren, dat niet de strijd voor de vrede, doch de strijd voor de over winning van het socialisme het hoogs'e doel van alle communisten moet zqn." De Bulgaarse communistische partij werd geprezen om haar pricipiële houding in het verleden, wat niet anders wil zeg gen dan dat de stalinistische koers van Tsjerwenkov weer wordt goedgekeurd. De „fouten" van Tsjerwenkov worden nu goed gepraat en vooral het feit, dat hij de Titoïst Kostov had laten ombrengen, waarom hij op het zesde partijcongres, in 1955, werd veroordeeld en afgezet. Kroesjtsjev zou aanvankelijk nog een poging hebben gedaan om met Tito te schipperen, vooral om zijn Poolse vriend Gomoelka de hand boven het hoofd te houden. Na de veroordeling en het isole ment van Tito zond hij nog een geluk- wenstelegram aan de maarschalk op diens 66ste verjaardag en tevens een telegram van deelneming aan de regering en de partijleiding van Joegoslavië bij gelegen heid van het overlijden van Salaj, de voor zitter van het algemene Joegoslavische vakverbond. Maar nu lijkt Kroesjtsjev zich hetzij gedwongen, hetzij uit overtuiging bij de algemene banvloek tegen Tito te heb ben aangesloten. Dat China op ideologisch gebied een leidende rol speelt, blijkt ook uit de rede. Kroesjtsjev prees de Chinese communis tische partij voor haar geweldige bijdrage ten aanzien van de theorie en de praktijk van de socialistische revolutie. Verder heeft Kroesjtsjev een bedekte waarschuwing voor Polen uitgesproken met de verklaring: „Een land, dat geld leningen van imperialistische machtheb bers aanneemt, kan niet meer als socia listisch land worden aangezien. Niemand zal toch willen geloven, dat er twee soor ten van socialisme bestaan". Dit is een waarschuwing voor Gomoel ka, die tot tweemaal toe financiële hulp van de Verenigde Staten heeft aangeno men. Het betekent tevens het einde van de theorie van de actieve coëxistentie en de veroordeling van een „eigen weg" naar het communisme voor de verschillende communistische landen, zoals door het twintigste partijcongres te Moskou was toegestaan. Kroesjtsjev heeft met deze rede niet alleen de liberale koers sinds 1955 weer ingetrokken, maar bovendien de Bulgaarse partij in haar verzet tegen Tito gesteund. Sinds jaren smeult er tus sen de twee partijen en beide landen een felle vijandschap over het bezit van Mace donië, ten aanzien waarvan Tito volgens de Bulgaren een burgerlijk-nationalistisch standpunt zou innemen. De vraag is nu, of Tito tegen deze mas sieve aanval stand zal kunnen houden. Van Gomoelka kan hij geen steun ver wachten. Daarom achten waarnemers in Bonn het niet uitgesloten, dat hij de diplomatieke betrekkingen met Oost- Duitsland zal afbreken om zodoende weer goede betrekkingen met Bonn te verkrij gen en vooral de handelsbetrekkingen daarmee uit te breiden. tano ervan te doordringen zijn dat Bonn zijn economische samenwerking met Frankrijk moet versterken om De Gaulle de weg naar de Europese eenheid te ver gemakkelijken. De politieke harmonie tussen West-Duits land en de Verenigde Staten wordt in Bonn algemeen gezien als het succes van Adenauer's politiek. In de Westduitse pers werd ietwat grimmig gevraagd of het Amerikaanse vertrouwen in Bonn alleen berust op de persoonlijke goodwill van Adenauer, Erhard en anderen en niet op het geloof in de Duitse geestesgesteldheid van na 1945. Niet voor niets heeft Heuss daarop giste ren met nadruk gewezen. Uit zijn rede klonk de bezwerende roep dat „West-Duitsland anders is", dat men geloof en vertrouwen in het nieuwe West-Duitsland moet heb ben. De Amerikanen, voor het eerst in hun geschiedenis geconfronteerd met het be zoek van een Duits staatshoofd, zullen ove rigens niet bereid zijn een blanco-volmacht voor de verre toekomst aan de Westduitse democratie te geven, welk vertrouwen men in het huidige bewind politiek en eco nomisch ook mag hebben. Dulles en Von Brentano WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles heeft donderdag met zijn Westduit se collega, Von Brentano besprekingen over algemene politieke kwesties en specifieke Amerikaans-Duitse aangelegenheden ge voerd. De beide staatslieden hebben daar bij verklaard dat de kwestie van Duits- lands hereniging niet van bespreking op een eventuele topconferentie tussen Oost en West uitgesloten dient te zijn. De con ferentie duurde zolang, dat de ministers zich moesten haasten om nog op tijd te zijn voor de toespraak van president Heuss in een gemeenschappelijke zitting van het Congres. Na de conferentie deelde een woordvoer der van het „State Department" mede, dat er gesproken is over de stand van zaken in de NAVO, de ontwikkeling in Frankrijk en de kwestie der Duitse eigendommen die in de oorlog in Amerika in beslag zijn genomen. Het „State Department" be reidt, naar verluidt, wetsvoorstellen voor om de eigenaars van in beslag genomen Duitse bezittingen schadeloos te stellen. In Duitse kringen gelooft men, dat Dulles en Brentano ook gesproken hebben over de kwestie van de legeringskosten der Amerikaanse troepen in West-Duitsland. (UPI) President Heuss heeft van ochtend in Washington een krans gelegd op het graf van de onbekende soldaat. Voorts zal hij de „National Gallery of Art" bezoeken. NEW YORK (Reuter) Op verzoek van Libanon heeft de Veiligheidsraad de behandeling van de Libanese klacht tegen de Verenigde Arabische Republiek opge schort tot heden, teneinde de Arabische Liga nog tijd te geven om het geschil op te lossen. BEIROET (Reuter) De Verenigde Arabische Republiek heeft gisteravond echter een ontwerp-resolutie, die bij de raad van de Liga te Benghazi in Libië was ingediend, verworpen. In de resolutie wordt Libanon gevraagd de klacht bij de Veiligheidsraad in te trekken. Tevens doet de resolutie een beroep op de „verschil lende gemeenschappen" in Libanon de on geregeldheden te staken en de menings verschillen langs constitutionele weg op te lossen. Een delegatie van de Liga zou moeten proberen de verhitte gemoederen in Libanon tot bedaren te brengen. De ont werp-resolutie wordt gesteund door Libië, Saoedie-Arabië, Soedan, Irak en Jordanië. De Libanese regering heeft haar stand punt nog niet bepaald. De baas Premier Sami El Solh heeft Egypte en Syrië opnieuw beschuldigd van „vijand schap ten aanzien van Libanon". Hij deel de de oppositie in een radiorede mede, dat „haar beweging vanuit het buitenland is aangesticht en niet kan slagen." Sedert de ontruiming van de zone van het Suez- kanaal door de Britten, in 1954, gelooft Egypte, dat het de baas in het Arabische oosten is geworden en dat de Arabische landen hun politiek naar die van Egypte moeten voegen, aldus de Libanese pre mier. De verrader CAIRO (AFP) De Egyptische rege ling heeft verklaard, dat premier Sami El Solh aan president Nasser in 1954 in het geheim te Cairo hulp heeft gevraagd om het regime van president Sjamoen om ver te werpen. Nasser verwierp evenwel zijn verzoek om hulp, zo heeft de directeur van de regeringsvoorlichtingsdienst van de Verenigde Arabische Republiek, Saad Afra, in een communiqué aan de pers be kendgemaakt. De president BEIROET (Reuter) De voorzitter van het Libanese parlement heeft alle afge vaardigden aangezegd op 24 juli bijeen te komen voor de verkiezing van een nieu we president. De oppositie heeft voortdu rend aangedrongen op het heengaan van de huidige president, Sjamoen, die wes- ters-gezind is en van wie men dacht dat hij een nieuwe ambtstermijn ambieerde. Minister-president Sami El Solh heeft kort geleden uitdrukkelijk ontkend dat de re gering van plan was de grondwet te doen veranderen om een tweede ambtstermijn voor Sjamoen mogelijk te maken. Er zijn tot nog toe geen bepaalde kandidaten voor de opvolging genoemd. Volgens de grond wet moet de president in elk geval tot de Maronieten (met Rome verbonden chris tenen) behoren. (Van onze correspondent in Bonn) Kent u ze nog, die aftelversjes uit de kindertijd? Zo van: Iene, miene mutten Tien pond grutten Tien pond kaas Jaapje is de baas. Onze dochter van zeven gaat op een Duitse school, waar ze Duits spreekt, Duit se vriendinnetjes heeft en het allemaal best kan vinden. Geen moeilijkheden met de overgang of met de meester, het loopt gesmeerd, tot tevredenheid van de ouders. Alleen zong ze onlangs zonder de beteke nis van de woorden te onderkennnen, het volgende aftelversje; Hinter einer bude Sass ein Jude Hat den Kopf voll Lause Mi ma Mause Mi ma Matz Wie heisst dein Schatz? We konden drie dingen doen: óf alle meubels inpakken en terug naar Neder land gaan; óf uitvaren tegen onze dochter, haar scherp ondervragen en proberen de dader van deze geestelijke misdaad op te sporen, of - en dat hebben we tenslotte maar gedaan - ons dochtertje vertellen dat dat liedje niet netjes was. Onlangs schreef het Hamburgse weekblad „Die Zeit" „het antisemitisme is een sociale ziekte. In een gezond volk is er geen plaats voor". Van de Westduitse bevolking gaat mee1 dan een vierde regelmatig naar de kerk. Een vijfde gaat nooit naar de kerk. De meerderheid, goed vijftig percent doet dat zelden of heel onregelmatig. De beste kerk gangers in West-Duitsland zijn de rooms- katholieken: van hen gaat 52 percent re gelmatig ter kerke. Mevrouw dr. Kaulhausen, lector van de universiteit te Göttingen, won dezer dagen een proces. Zij had uitgerekend, dat zij met haar salaris van 337,50 mark per maand minder verdiende dan de werksters, die iedere ochtend de zalen, waar zij col lege geeft, schoonmaken. De uitspraak was: salaris verhoogd tot vijfhonderd mark per maand, met een toeslag ineens van 5500 markMaar, zei de advocaat van de do cente, als mijn cliënte 35 in plaats van 67 jaar oud was geweest, dan zouden we nog even met dit proces zijn doorgegaan. Het aantal specialisten onder de artsen in West-Duitsland is zeer groot. In Ham burg bijvoorbeeld is meer dan veertig per cent van de artsen specialist. Gemiddeld ligt dit percentage voor geheel West-Duits land bij de 38 percent. Volgens deskundi gen kan dit de verzorging op medisch ge bied van de bevolking schaden. En toch zijn er hier zoveel artsen: één op 734 men sen. Te Bonn begon de thans 43-jarige poli tieagent Bernhard Lepkes vijf jaar gele den een winkel in radiotoestellen en an dere elektrische apparaten. Hij verkoopt radio's, koelkasten en televisietoestellen 25 percent onder de prijs van andere win keliers. Zijn omzet steeg daardoor tot vijf a zes miljoen per jaar. Lepkes is de groot ste winkelier op zijn gebied in Bonn ge worden. De collega's zijn een prijzenoorlog tegen de ex-politieman begonnen, waarvan het gevolg is dat radio's spotgoedkoop zijn in het overigens zo dure Bonn. De meerderheid van de Westduitse be volking is vóór invoering van de doodstraf voor zeer zware misdaden, kindermoord bijvoorbeeld. Uit een opinieonderzoek is gebleken, dat tachtig percent van de be volking de doodstraf wil, zeventien percent zei duidelijk „neen". Onder protestanten, rooms-katholieken en socialisten vindt men ongeveer twintig percent van de tegen standers van de doodstraf. De voormalige secretaris van Hermann Göring, dr. Erich Gritzbacher, blijft in het genot van een pensioen van 1293,36 mark per maand. De doctor was weliswaar eens SS-er en schreef een boek „Hermann Gö ring, werk en mens"; maar dat verhinderde niet dat hij in 1952 bij een grote maat schappij het jaarinkomen van 25.240 mark verdiende, en dat hij het ook thans non best heeft. De Duitsers moeten tegenwoordig niets meer hebben van emigratie. In 1950 wilde een op vier Duitsers er nog wel uit, tegen woordig ten hoogste een op de tien. Er is, zo zeggen zij, hier werk genoeg en er heerst een algemene welvaartIn Groot- Brittannië wil 41 percent van de bevol king graag emigreren. Een populair Westduits weekblad heeft voor de vakanties opgesomd wat een Duit ser tijdens zijn uitstapje in het buitenland bepaald niet moet doen. Het is een hele lijst geworden die ter lering niet onver makelijk is: De Duitse toerist moet er om denken dat in landen als Nederland, Frankrijk, Dene marken en Noorwegen de oorlog nog niet helemaal vergeten is. Men ontvangt daar de Duitsers afwachtend vriendelijk. Niet iedereen die van de Duitsers hoge prijzen vraagt is een dief. Reizen is duurder dan thuis blijven. Zeg als Duitser tegen een buitenlander nooit dat „bei uns alles bes- ser ist". Schep niet te veel op over het Duitse „Wirtschaftswunder"geef niet te grote fooien - dat staat zo protserig. Doe niet of Duits een wereldtaal is en kijk dus niet boos als een douanebeambte geen Duits verstaat. Probeer geen Duitse ge woonten te exporteren.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 11