Economische strijd dwingt tot „stille" ontwapening Wijzigingen in Indonesische regering spoedig verwacht Uitbouw van maatschappelijk werk is dringend noodzakelijk Koninginneharing naar Paleis Soestdijk en Het Loo Macmillan gaat in Washington een nieuwe dollardiplomatie bepleiten DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Vangst van schipper Cor van der Toorn Defensie voor sultan van Djokja? A. J. Zoetmulder ernstig gewond bij verkeersongeval Mr. Bentinck wellicht opvolger van mr. Stikker Provinciale opbouwdag Noordholland Denemarken stelt visserij conferentie voor Critiek uit eigen kring op minister Von Brentano Zijn Lex Soraja heeft in de Bondsdag geen kans Amerikaanse Senaat weigert machtiging aan Eisenhover President mag geen hulp aan satellieten geven Duitse jeugd schenkt geld voor Anne Frankhuis Sovjet-diplomatie ontplooit een grote activiteit VRIJDAG 6 JUNI 1958 (Van onze correspondent in Londen) Toen Macmillan's bezoek aan de Ver enigde Staten in maart werd aangekon digd, was het overheersende gevoel in Londen wrevel over de Amerikaanse aar zeling inzake een topgesprek met de Rus sen. Men moest nog bekomen van de schrik van de stationering "an raketten in Groot- Brittannië en men verweet de westelijke regeringen, dat zij niet genoeg hadden ge daan om deze permanente nachtmerrie af te wenden. Macmillan moest tegen de ver ontruste openbare mening optornen. Het leek of het doel van zijn nieuwe conferen tie met Eisenhower de derde binnen een jaar zou zijn het treuzelende Amerika mee te slepen naar de top. Maar allengs luwde in Engeland de geestdrift voor een AMSTERDAM Zeer binnenkort zal het Grand Hotel Krasnapolsky een converteerbare obli gatielening uitgeven groot 750.000, met claimrecht voor de aandeelhouders. Het percentage is nog niet bekend. Het kapi taal is thans 750.000, zodat de uitgifte zalf.geschieden in de verhouding van 1 op 1. De aandelen waren woensdag 275 bieden. De vaste stemming ter beurze bleef vooral bij de opening merendeels aanhouden. De goede ontvangst van gene- raad De Gaulle in Algerije en de te volgen politiek aldaar, waren voor de beurs ver der aanleiding om vast te zijn voor aan delen Kon. Olie. Hierdoor konden ook AKU en Unilever wederom koerswinsten boeken. De belangen die de Koninklijke Shell Groep in de Sahara heeft zijn van dien aard, dat de aandelen rond de 176 werden verhandeld, tegen de vorige dag als slotprijs 174,80. Hierdoor bleef het fonds een halve gulden onder pariteit New York. De handel was behoorlijk. Het uitblijven van verkooporders voor Ameri kaanse rekening was oorzaak, dat aan delen Unilever ongeveer drie punten ho ger, op 338 1/2, inzetten. In het verdere beursverloop moest hiervan 1 punt wor den prijsgegeven. Met de Philipsaandelen wilde het ook niet erg vlotten. De opening was op 2861/2 onveranderd bij de slot- koers van de vorige dag; later kwam een notering tot stand van 285 1/2, op welk niveau ongeveer werd gesloten. De aan delen KLM werden onveranderd op 100,10 vernomen. De scheepvaartsector ligt in een ver laten hoek. De geringe verkoop over heerste hier nog steeds de vraag, waar door deze markt afbrokkelende koersen te zien gaf, met verliezen van 1 tot 2 punten. De stijging van de koers voor de aan delen Ver. Deli werd een halt toegeroe pen. De notering op ongeveer 88 bracht een verlies van ongeveer 2 percent, ver geleken bij de vorige dag. De handel bleef kalm. Ook Amsterdam Rubber moest een punt prijsgeven, terwijl HVA ongeveer 2 punten hoger opende op 104, waarna in het verdere beursverloop 103 werd ge daan. De discontoverlaging in België van 4 1/4 tot 4 percent, was voor het Damrak aan leiding om voor de staatsobligaties over de gehele linie hogere koersen, van 1/8 tot 3/8 percent op de tape te brengen. Verder werden nog vernomen aandelen Che mische Fabriek „Naarden" op 145 a 150, tegen een laatstgedane koers van 140 la ten, op de gestegen 23 percent exploitatie winst blijkens het gunstige jaarverslag. Aandelen Gerritsen en V. Kempen onder gingen op 107 1/2 hoegenaamd geen ver andering op het dividendvoorstel van 6 percent (v.j. 10 percent in aandelen uit de agioreserve). Prolongatie 4 percent. (ANP) NEW YORK Koersstijgingen bij de spoorwegfondsen en onregelmatigheid bij de industriële waarden zijn de meest vermeldenswaar dige feiten van de matig actieve beurs van gisteren. De vraag naar spoorwegen stimuleerde de hele groep. De fondsen van de gemiddelde-groep stegen fractio- neel; andere tegen meer, zoals Texas Paci fic meer dan 3 dollar en Missouri Pacific and Katy preferent meer dan één dollar. De olies waren onregelmatig lager met Shell meer dan een dollar beneden vorige slotkoers. De openbare nutsbedrijven wa ren prijshoudend. De autowaarden lagen vrij vast in de markt; de staalaandelen waren verdeeld en de farmaceutische over het algemeen hoger. Het industriegemiddelde kwam van 468,58 op 468,55; dat voor spoorwegen van 115,93 op 117,45 en dat voor openbare nutsbedrijven van 78,41 op 78,67. De om zet bedroeg 2.690.000 aandelen tegen 2.600.000 de vorige dag. Van de 1191 ver handelde fondsen sloten er 500 hoger en 409 lager. (UP) Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3-3%°/o Nederl. '47 91% 3 °/o Nedl. 1962/64 94 A.K.U 171 171% Calvé Delft 291/4 Van Gelder Zonen 165 K. N. Hoogovens 289% Nederl. Ford 172 N. Kabelfabriek. 235 gew.PhilipsGloeil. 285 284 Pref.PhilipsGloeil. 153% Unilever 336% 335 Wilton Fyenoord 179% Dordtsche Petrol. 733% Kon. Petroleum.. 176 174,20 Billiton 177 A'dam Rubber 63% K.L.M 100,50 Holl. Amer. Lijn 140% K.N.S.M 130% N. Scheepv. Unie 109 Nievelt Goudr. 120% Phs. v. Ommeren 215 H.V.A 103 Verg. Deli Mijen 89% ^msterd. Bank 220 O at. Handelsbank 82 'led. Handel Mij 159% atterd. Bank 180 "entsche Bank 159% viaconda Copper 47% "■•^thlehem Steel.. 43% 11 S Steel 65% General Motors.. 39% "heil Union...... 73% /idewater 24% topgesprek, nu men over de schok van de raketten heen was. Bovendien lijkt het militaire aspect van de kwestie Oost-West minder belangrijk. Groot-Brittannië krimpt zijn oorloogsappa- raat in, omdat het te duur en overbodig wordt. Het kan niet wachten om de in krimping te kunnen gebruiken als onder handelingsobject op een topconferentie. Er is aan beide kgnten een soort stille „ontwa pening" aan de gang, omdat de strijd thans kennelijk is overgegaan naar het econo mische front. Veldmaarschalk Montgomery, die een paar weekeinden bij Winston Churchill had doorgebracht, ging naar Amerika om daar de noodkreet aan te heffen dat het Westen wilde het zich staande houden zich thans vooral economisch moet verweren. Dat is ook het hoofdmotief van Macmil- lans besprekingen. Zolang de Verenigde Staten niet nauwer economisch met de rest van het Westen, met name het ster- linggebied samenwerken, blijft het een eindeloze sukkelpartij. Macmillan zal ech ter niet voor dovemansoren spreken, want belangrijke groepen in de Verenigde Sta ten zijn ontwaakt en bepleiten thans een reorganisatie van de westelijke financiële structuur om in staat te zijn de roebel te weerstaan. Het Westen heeft bijna twee derde van de wereldbevolking, die in de onderontwikkelde gebieden woont, ver waarloosd. De Russische economische hulp gaat reeds drie jaar die van het Wes ten in zeven achtergebleven landen, waar onder Syrië, Egypte en Indonesië, te bo ven en speelt een leidende rol in de ont wikkeling van India. Hoewel de V.S. in elf jaar 57.000 miljoen dollar aan buitenland se hulp en leningen uitgaven, bezitten ze geen doeltreffend stelsel van economische bijstand voor de niet-communistische we reld. Minder dan een vijfde van het ge noemde bedrag kwam de onderontwikkel de landen ten goede en het grootste deel ging naar gebieden waar Amerika defen sieve verplichtingen heeft. Macmillan zal met de president waar schijnlijk spreken over Adlai Stevenson's plan om een commissie uit de vrije wereld op te richten om de westelijke economie te stimuleren. Deze plannen zouden nader op een westelijke economische wereldcon ferentie hun beslag moeten krijgen. Ge dacht wordt aan een transatlantisch vrij- handelsgebied, of een gebied van lage ta rieven en aan gezamenlijke investeringen. Macmillan zal ook aandringen op meer eenheid in de beleggingen in de onderont wikkelde landen. Engeland kan niet meer veertig percent van de wereldhandel fi nancieren, terwijl het slechts vier percent van de reserves der vrije wereld bezit. De Britten verlangen nieuwe kredietfacilitei ten, niet alleen om de Russische invloed in de onderontwikkelde landen te door kruisen, maar ook om ervoor te zorgen, dat de periodieke economische inzinkingen in de democratische landen niet op een catastrofe uitlopen. Macmillan zal ongetwijfeld ook de nieu we situatie -in Frankrijk met de president bespreken. Dit is van meer dan theoretisch belang. Immers de vrijhandelszone kan slechts in praktijk gebracht worden, in dien de Franse financiën gezond -.ijn. De Verenigde Staten zullen waarschijnlijk pas bereid zijn Frankrijk te helpen, in dien dit niet leidt tot het Arabische ver wijt van een indirecte financiering van de oorlog in Algerije. Vandaar dat Ameri ka, zo gelooft men in Londen, pas over de brug zal komen, wanneer De Gaulle er in slaagt de toestand in Algerije te stabilise ren. Verwacht wordt dat Macmillan en De Gaulle elkaar na de terugkeer van de Britse premier uit Amerika zullen ont moeten. De heer A. J. Zoetmulder uit Eindhoven letterkundige en oud-hoofdredacteur van Eindhovens Dagblad, is donderdag het slachtoffer geworden van een verkeerson geval. De heer Zoetmulder, die op zijn fiets reed, verleende geen voorrang aan een personenauto. De 76-jarige werd met een ernstige schedelbasisfractuur alsme de met een heupfractuur in het Binnenzie- kenhuis opgenomen. Ongeluk bij Breda Langs de weg Breda-Roosendaal heeft een automobolist het lijk aangetroffen van de dienstplichtige korporaal J. S., gele gerd te Bergen op Zoom. Enkele meters verderop lag een geheel vernielde scooter. HET ..GEZICHT' VAN ALGERIE denaamAJqeriè is sinds de 16e eeuw in lebruiken het land is lnds1830onderFrans bestuur en thans een Frans departement het land telt ca 9.6 mij. inwoners waarvan 1,1 milj Europeanendie voor 60% inde steden leven het Franse leger in Alqeriè telt ca 4-OQ QQO man - Öj landbouw is de belangrijkste bron van bestaamoorAlqerie de mohammedaanse boeren bezitten ca 3xzoveel land als de Europeanen inAlqene de Europese boeren in Algene halen 3xmeet opbrengst uit hun ak kers dandemoh boeten jaarlijks lopen 4000. EOOOschepen de ha- vensv. Algene binnen 5/6v.d.invoerkomt uit Frankrijk en <a 2/3 v.d uitvoer gaat raar Frankt De ambassade te Londen (Van onze Haagse redactie) Mr. A. W. C. baron Bentinck van Schoon heten zal waarschijnlijk worden benoemd tot ambassadeur te Londen als opvolger van mr. D. 11. Stikker. Baron Bentinck is sedert 1956 plaatsvervangend secretaris generaal van de NAVO te Parijs. Van 1945 tot 1950 was hij „tweede man" op onze ambassade te Londen. Ambassadeur Stikker werd, na zes jaren de post in Londen te hebben geleid, onlangs benoemd tot hoofd van de Nederlandse vertegenwoordiging bij de Noord Atlanti sche Raad en de organisatie voor Europe se Economische Samenwerking te Parijs. Als zodanig volgt hij mr. E. N. van Klef- fens op, die hoofdvertegenwoordiger van de Hoge Autoriteiten der Kolen- en Staal gemeenschap te Londen is geworden. De ministerraad heeft nog geen beslissing over de benoeming van de nieuwe ambas sadeur bij het Britse hof genomen, maar baron Bentinck wordt in diplomatieke kringen als de voornaamste kandidaat be schouwd. Een andere vacature waarin de regering moet voorzien, betreft de ambassade in Venezuela, een belangrijke post in ver band met de Nederlandse belangen in het het Caraïbische gebied. Enkele maanden geleden werd onze ambassadeur te Cara cas, mr. J. C. van Beusekom, overge plaatst naar Buenos Aires (Argentinië). Naar verluidt komt onze ambassadeur te Rome, dr. H. N. Boon, in aanmerking voor de post in Caracas. De economische, sociale en ruimtelijk vraagstukken, die in de provincie Noord holland spelen, werden vandaag in het licht gesteld op de tweede provinciale opbouwdag, die in het Haarlemse Concertgebouw werd gehouden en een groot aantal belangstellenden trok. De Stichting Noordholland voor Maatschappelijk Werk, onder wier auspiciën de opbouwdag werd gehouden, vierde hiermee haar eerste lustrum. „De maatschappelijke situatie in Noordholland" was het thema van deze dag. Een belangwekkend thema, gezien de veranderingen, die deze provincie in snel tempo een ander gezicht geven. Mede dank zij het provinciale opbouworgaan en zijn onderzoekingen wordt een helder inzicht in deze diep ingrijpende sociale veranderingen verkregen. Dank zij de onderzoekingen van de stichting kunnen de vraagstukken tijdig worden onderkend en aan de sociale veranderingen mogelijk richting worden gegeven. De Commissaris der Koningin in Noord holland dr. M. J. Prinsen opende de op bouwdag met de constatering, dat de Stichting Noordholland voor Maatschappe lijk Werk op voortreffelijke wijze haar taak verricht. Hij juichte het toe, dat op deze dag enkele provinciale vraagstukken aan de orde worden gesteld en door des kundigen worden toegelicht. Hij wenste de stichting geluk met de viering van het eerste lustrum en sprak de hoop uit, dat de stichting nog veel goeds tot stand zal brengen. De voorzitter van de stichting de Hil- versumse burgemeester J. J. G. Boot sprak in zijn welkomstwoord over de betekenis van het maatschappelijk werk, dat bij een vergroting van de welvaart zeker niet in betekenis vermindert. „Want de sociale nood is niet steeds een gevolg van mate riële welvaart. Bij vergroting van de wel vaart worden problemen geschapen, die een andere aanpak van het maatschappe lijk werk noodzakelijk maken. Dank zij de subsidiëring is een goede uitbouw van het maatschappelijk werk mogelijk. Dit is dringend noodzakelijk, want in het niet- stedelijke deel van de provincie is het werk nog tot onvoldoende ontwikkeling gekomen. Nog belangrijke taken wachten: bijvoorbeeld de nazorg, de stichting van dorpshuizen enz. Een onderzoek dient te worden ingesteld naar de positie van de geestelijk gestoorden en de chronisch- zieke bejaarden". De heer Boot deelde mede, dat het sociologisch onderzoek in de IJmond bijna is beëindigd. Het onderzoek in Haarlem is in volle gang. Industriële ontwikkeling Professor dr. Th. L. M. Thurlings, hoog leraar aan de Landbouwschool in Wage- ningen en lid van de Eerste Kamer, voer de als eerste spreker het woord en wel over de economische aspecten van de maatschappeliike situatie in deze provin cie. Hij wijdde onder meer aandacht aan de wijze, waarop de verschillende bedrijfs takken zich in deze provincie tot elkaar verhouden, alsmede aan de bevolkings groei. De Noordhollandse bevolking groeit niet zo snel aan, doch over de provincie wel in ongelijke mate. In de IJmond bij- Met de koninginneharing in oranje ge schilderde vaatjes verpakt vertrok van morgen halfelf een gezelschap met auto's van het Haagse stadhuis naar Soestdijk en het Loo. Het gezelschap bestond uit: bur gemeester Kolfschoten, mej. Jacoba de Jong, rederes van de Scheveningse rederij, A. de Jong, de hoofdcontroleur van de Dienst der Nederlandse Haringcontrole, de heer W. J. v. d. Windt uit Vlaardingen en de directeur van de Haringexporthandel- mij N.V. C. H. Nijs te Scheveningen. Van Scheveningen uit vertrokken de schipper van de„SCH. 23", Cor v. d. Toorn met zijn vrouw en de Scheveningse controleurs van de Dienst der Nederlandse Haringcontrole J. van Duijvenbode en N. Taal. Vanmorgen kwart voor twaalf werd het gezelschap door Koningin Juliana op het Paleis Soestdijk ontvangen, waarbij Hare Majesteit van de rederes mej. A. de Jong en van schipper C. v. d. Toorn een oranje vaatje koninginneharing in ontvangst nam. Het daarbij behorende certificaat van de Dienst der Nederlandse Haringcontrole werd haar door de heer Van der Windt aangeboden, 's Middags half drie werden de twee andere oranjevaatjes met konin ginneharing Prinses Wilhelmina op Paleis het Loo aangeboden. Het was voor het eerst in de geschie denis van de Nederlandse Visserij dat een Scheveningse logger de koninginneharing aanvoerde en dat een Scheveningse schip per de haring naar de Koningin en de Prinses bracht. Vanmorgen waren vier loggers aan de Scheveningse markt: de „SCH. 23", „SCH. 116", „SCH. 47" en „SSH. VL. 79". Klok slag zes uur begonnen hoöfdcontroleur W. J. v. d. Windt en de Scheveningse contro leurs Jan van Duijvenbode en Nico Taal met het keuren van de door deze loggers aangevoerde haring. De „VI.-79" bleef daarbij buiten spel omdat dit jaar Scheve ningen was aangewezen de koninginne haring aan te voeren. Voor koninginneharing worden de hoog ste eisen gesteld aan rijpheid smaak en kwaliteit. Bij de kwaliteit wordt gelet op de eigenschappen mals gezouten, dun vel, goed gekaakt, rond en vet. Na veel proeven en keuren werd de ha ring in kantjes met de jager „SCH. 23" aangevoerd, uitstekend bevonden als ko ninginneharing. Deze jager was vanmor gen kwart over vier binnengelopen met 415 kantjes aanvoer van tien schepen. Daaronder waren 25 kantjes die de „SCH. 23" zelf had gevangen. Tot deze 25 kantjes behoorden de vier kantjes haring, die als koninginneharing werden goedgekeurd en waaruit de haring werd geselecteerd waar mee de vier oranjevaatjes werden gevuld. Vaatjes die 40 tot 50 haringen kunnen be vatten en zestientjes worden genoemd. Schipper Cor v. d. Toorn had dus de ko ninginneharing zowel gevangen als aan gevoerd. Voorzover wij weten een unicum. Schipper Cor v. d. Toorn (47) is reeds 35 jaar visser, vaart de laatste tien jaar voor rederij A. de Jong. voorbeeld ziet men een sterke bevolkings concentratie, sinds 1930 is de bevolking hier met meer dan vijftig percent toege nomen. Er ontstaan enkele stedelijke ag glomeraties, die aan het economische pro ces een andere vorm geven. Het econo misch proces is tevens een sociaal proces: de ruimtelijke indeling en de verhoudingen tussen de mensen onderling ondergaan mede door het economische proces een grondige wijziging. De statistische cijfers laten uitkomen dat de industrie in deze provincie een belangrijke plaats inneemt en van veel groter betekenis is dan in de meeste andere provincies. De industrie concentreert zich jn de „horizontale as Amsterdam-IJmond. De agrarische ge bieden bezitten weinig mogelijkheden om de groeiende bevolking op te vangen. Daarom ziet men onder meer het pendelen: de gang van de plattelander naar de in dustriecentra, waar voor hem voldoende werkgelegenheid ligt. Professor Thurlings belichtte onder meer de betekenis van de Amsterdamse haven, alsmede van de metaal- en chemische in dustrie. Hij wees op de ontwikkeling van het achterland Duitsland, die uiteraard mede bepalend is voor de positie van de Nederlandse havens. Bij een uitbreiding van de industrie in het achterland, zal de betekenis van het gebied rond het Noord zeekanaal groeien. De ontwikkeling in dit gebied zal misschien niet zo stormachtig als in het gebied rond de Nieuwe Water weg voortgaan, doch wel in een tempo om planologen grijze haren te bezorgen. Verbetering wegen Met het oog op deze industriële ontwik keling en de verstedelijking van grote ge bieden is een verbetering van het wegen stelsel noodzakelijk. Speciaal pleitte de in leider voor verbetering van autowegen in noord-zuid-richting, zodat de grote indus triecentra van ons land betere verbin dingen krijgen. Mede met het oog op de Europese eenwording is die vernieuwing van het wegenstelsel gewenst. Voor het noordelijk deel van deze provincie is het gewenst dat Friesland en Groningen tot ontwikkeling komen. Bij goede verbin dingen zal een gedeelte van de beroeps bevolking hier werk kunnen vinden. Over de planologische aspecten sprak drs. G. J. van den Berg, secretaris van de Commissie voor sociaal-wetenschappelijke vraagstukken in Noordholland. Vanmiddag werden de sociologische aspecten van de maatschappelijke situatie besproken. De opbouwdag werd onder meer bijge woond door vertegenwoordigers van en kele ministeries, leden van Gedeputeerde en Provinciale Staten, de burgemeester van Haarlem mr. O. P. F. M. Cremers en vele vertegenwoordigers van overheids instanties en maatschappelijke instellingen. De Deense premier en minister van Buitenlandse Zaken H. C. Hansen heeft een regionale visserijconferentie onder auspiciën van de NAVO voorgesteld. Deze conferentie moet ten doel hebben de kwes tie der territoriale grenzen in de Atlanti sche Oceaan te bespreken en deelnemers moeten zijn: Nederland, Noorwegen, IJs land, Denemarken, Engeland, Portugal en West-Duitsland. Hansen acht een dergelijke conferentie noodzakelijk omdat er, volgens hem, een visserij-oorlog kan ontstaan, waar de NAVO-bondgenootschap ernstige schade van zou kunnen ondervinden. In verschil lende van genoemde landen is Hansens Haags commentaar Nederland zal een eventuele uitnodiging om deel te nemen aan een conferentie over de territoriale grenzen in de Atlantische Oceaan aanvaarden, zo vernemen wij in politieke kringen in Den Haag. Nederland voelt echter meer voor een regeling tussen de betrokken landen onderling. Er moet worden voorkomen dat IJsland, bij wijze van spreken, in het beklaagden bankje wordt gezet. Men acht voldoende ruimte aanwezig om tot een oplossing te komen, die zowel aan de juridische als aan de praktische aspecten van het probleem recht doet wedervaren. (Van onze correspondent in Bonn) Het staat wel vast, dat de „Lex Soraja" het wetsontwerp dat de Westduitse pers zekere beperkingen wil opleggen in de be richtgeving over buitenlandse staatshoof den, weinig kans heeft door het Westduit se parlement te worden aanvaard. De voorzitter van de bondsdagfractie van de christen-democraten, Krone, heeft zich tegenover bondskanselier Adenauer open lijk tegen het ontwerp uitgesproken. De Lex Soraja is op aandringen van de mi nister van Buitenlandse Zaken Von Bren tano opgesteld. Er is geen sprake van, dat het ontwerp op korte termijn door het parlement te Bonn zal kunnen worden be handeld, en men neemt dan ook aan dat de regering zal proberen het geruisloos in te trekken. Dit alles heeft de critiek op Von Brentano versterkt. Hem wordt ver weten, dat hij, onder de druk van de Sjah van Perzië, die met verbreking der diplo matieke betrekkingen dreigde, te vlug en zonder goed overleg met het ontwerp op de proppen kwam. Ook wordt gezegd, dat Von Brentano een artikel over de sjah en ex-keizerin Soraja in het Hamburgse weekblad „Der Stern" waartegen de Sjah had geprotesteerd niet gelezen had, toen hij er critiek op gaf en de Perzen gelijk gaf in hun veroordeling ervan. Geen goede hand Von Brentano verwijt men in het alge meen, dat hij geen goede hand heeft op psychologisch-politiek gebied. Het gaat niet alleen om de Lex Soraja, maar ook om de Brits-Duitse overeenkomst betref fende de betaling van de kosten voor de legering van Britse troepen. Niet alleen de socialistische oppositie, maar ook in de C.D.U. is men daarover critisch ge stemd. Te meer daar verscheidene minis ters, onder andere Strauss nog voor kort met nadruk hadden verklaard, dat Bonn geen cent aan de Britten zou betalen. Ook hier uit zich ontevredenheid met Von Brentano's beleid. Men mag van Nederlandse zijde hopen dat deze critiek uit de eigen partij de Westduitse minister er niet toe zal bren gen in het binnenkort te Den Haag begin nende Nederlands-Duitse gesprek het been strak te houden, waardoor de kans, dat het ditmaal wel tot een overeenstem ming zal komen, gering zal worden. WASHINGTON (Reuter-AFP) De Amerikaanse Senaat heeft met 43 tegen 42 stemmen een voorstel verworpen om president Eisenhower te machtigen gel den voor hulp aan het buitenland te ge bruiken voor het helpen van communisti sche landen, die zich van Moskou willen losmaken. Het voorstel was ingediend door de cemocraat Kennedy als een amen dement op het wetsontwerp voor de hulp aan het buitenland. Krachtens het voor stel zou de president economische hulp mogen toekennen aan alle communisti sche landen met uitzondering van de Sov jet-Unie, China en Noord-Korea. De Senaat heeft bovendien met 53 tegen 31 stemmen een voorstel van de demo craat Proxmire verworpen tot beperking van de machtiging voor economische hulp aan het buitenland met een bedrag van 104 miljoen dollar. (AFP) President Eisenhower wil van het Congres machtiging hebben een deel van de Amerikaanse hulp aan het buiten land te besteden voor landen achter het ijzeren gordijn. Deze machtiging zou ech ter vallen buiten het kader van de wet op de wederzijdse veiligheid, die de Se naat op het ogenblik behandelt. (Reuter) In een regeringsrapport wordt medegedeeld, dat de Verenigde Staten sedert de tweede wereldoorlog 62.144 miljoen dollar aan schenkingen en leningen aan buitenlandse regeringen en internationale organisaties hebben ge daan. (UPI) Het Huis van Afgevaardigden heeft met 224 tegen 158 stemmen het de fensiebudget van 38.409.561.000 dollar goed gekeurd. Met dit bedrag blijft het leger op zijn oude sterkte van 900.000 man. De president wilde de mankracht besnoeien tot 870.000 maar het Huis wees deze in krimping af met het argument, dat Ame rika hierdoor minder in staat zou zijn „kleine oorlogen" te verhinderen. Het stond de regering hiervoor een (niet ge vraagd) extrakrediet van 212.614.000 toe. Nu moet de Senaat zich nog uitspreken. Prof. Zernike. Proof, dr. F. Zernike zal wegens zijn aanstaande aftreden als hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de universiteit te Gro ningen, op maandag 16 juni in de aula van het universiteitsgebouw een afscheids college geven. DJAKARTA (UPI) Volgens welinge lichte kringen in Djakarta zullen er binnen twee of drie weken wijzigingen in de Indo nesische regering Worden aangebracht. Re geringsleiders voeren op het ogenblik met president Sukarno besprekingen over deze wijzigingen, waardoor gematigde politici een nieuwe kans zullen krijgen. De sultan van Djokja, Hamengko Buwono, zou de portefeuille van Handel of Defensie aan geboden zijn. De sultan is destijds door de Indonisische opstandelingen voorgesteld als de geschikte kandidaat voor het vor men van een nieuwe Indonesische regering samen met dr. Hatta. De portefeuille van Defensie wordt momenteel beheerd door premier Djuanda, die na een wijziging in de regering waarschijnlijk alleen zijn pre mierschap zal behouden. Sukarno niet voor Mohamme daanse staat President Sukarno heeft donderdagavond in een rede in het paleis Negara op de dertiende verjaardag van de Pantsjasila (de vijf grondbeginselen van het Indone sische staatsbestel) verklaard dat de strijd tegen het imperialisme gebaseerd moet zijn op eenheid. „Laat ons niet meer chicaneren over een Pantjasila staat of een moham medaanse staat, want de Pantjasila heeft haar bruikbaarheid bewezen", aldus de president. Bomaanslag op procureur-generaal De Indonesische procureur-generaal mr. Suprapto, die op het ogenblik een reis door Midden-Sumatra maakt, is ontkomen aan de dood, toen naar het convooi, waarin hij reisde, op de weg tussen Bukittinggi en Padang Pandjang door opstandelingen bommen werden geworpen. Het ANP ver nam, dat Suprapto zelfs niet gewond is. Grote palmoliefabriek op Sumatra verwoest Nabij Simelungun, in Noord-Sumatra, is de grootste palmolie-onderneming van ge heel Z.O.-Azië door troepen van de Suma- traanse opstandelingen volkomen verwoest, zo meldt Antara uit Djakarta. De schade wordt geschat op 20 miljoen rupia of ruim 6,5 miljoen Nederlandse guldens, gerekend tegen de officiële koers. De fabriek is on herstelbaar vernield. De rebellen hebben ook een aanval ge daan op de onderneming Bah Butong, nabij Siantar, ten zuiden van Medan; deze aan val werd echter door de ondernemings- wacht afgeslagen. Op een andere, nabij gelegen, onder neming werd een arbeider van de kracht installatie gewond, toen opstandelingen drie handgranaten naar een dynamo wier pen. Een woordvoerder van de Indonesische luchtmacht heeft donderdag medegedeeeld, dat de Indonesische luchtmacht tot heden 11 vliegtuigen van de opstandelingen heeft vernield, aldus meldt het Indonesische persbureau Antara. De meeste vliegtuigen van de rebellen werden vernietigd op de grond door aan vallen van bommenwerpers en gevechts vliegtuigen van de Indonesische lucht macht op luchtbases in Noord-Celebes. De tegenregering heeft bij deze acties verlo ren: drie B25-bommenwerpers, 5 Mustangs, een Lickheed transportvliegtuig, een C-47 Dakota en een vliegboot. De luchtmacht van de centrale regering heeft ook „enige" verliezen geleden. Zo werden enige Catalina's van de luchtmacht beschadigd tijdens de luchtaanvallen door de rebellen op Balikpapan en Ambon. De luchtmacht van de centrale regering gaat voort met aanvallen uit te voeren op strijdkrachten van de opstandelingen op West-Sumatra en Noord-Celebes. De acti viteit in de luchtmacht der rebellen is sedert 18 mei opgehouden. De Londense „Times" schrijft over de onrust in Indonesië, dat de opstandelingen geen reëel gevaar meer voor de regering zijn, maar dat het onmiddellijke gevaar voor verdere verscheuring meer econo misch dan politiek is. De rupiah is verzwakt, de handel van Indonesië heeft geleden en de buitenland se valuta zijn bijna uitgeput, aldus het on afhankelijke Britse blad. Volgens de „Times" zijn de maatregelen tegen de handelsbetrekkingen met de Ne derlanders bevredigend voor de nationale gevoelens, maar ze laten weinig tijd de achterstand in te halen. De secretaresse van de Anne Frank stichting, mevrouw G. Wijsmuller-Meyer uit Amsterdam, zal volgende week in Frankfort een chèque ontvangen van 20.000 mark, dat het stadsbestuur van Frankfort ter beschikking stelt voor de restauratie van „Het Achterhuis" aan de Prinsengracht te Amsterdam, waar Anne Frank tijdens haar onderduikperiode haar beroemd geworden dagboek schreef. Bo vendien zal mevrouw Wijsmuller tijdens een plechtige herdenking van Anne's ge boortedag in de Pauluskerk te Frankfort de opbrengst ontvangen van een inzame ling die ten behoeve van de restauratie is gehouden onder de Duitse jeugd van die stad. LONDEN (UPI) In diplomatieke kringen vraagt men zich af, wat de beteke nis kan zijn van de activiteit die de Rus sen de laatste dagen op diplomatiek ter rein ten toon spreiden. Maandag en dins dag werden tenminste tien „zetten" geteld op verschillende gebieden, hetgeen als on gewone overdaad wordt beschouwd, zelfs indien men Kroestsjev's bekende werk kracht in aanmerking neemt. Diplomatieke zegslieden geven de vol gende opsomming van de voornaamste ac tiviteiten: De Russische instemming met het Ame rikaanse voorstel tot het houden van een internationale studieconferentie over de exploitatie van het zuidpoolgebied voor vreedzame doeleinden. Het aanbod om Amerikaanse goederen te kopen ter stimulering van de handel tussen Oost en West. De oproep tot Turkije om de diploma tieke betrekkingen te verbeteren door mid del van overleg op hoog niveau. Het formele verzoek aan de Internatio nale Arbeidersorganisatie, die morgen te Genève een conferentie opent, om aan te dringen op het spoedige houden van een topconferentie. De scherpe aanval van Kroesjtsjev op Tito, die het begin lijkt van een volledige isolering van Joegoslavië. De brief van Kroesjtsjev aan een Lon dense predikant, waarin Groot-Brittannië en de Verenigde Staten beschuldigd wor den van pogingen om stopzetting van de kernproeven te verhinderen. De waarschuwing aan Canada, dat het de internationale spanning vergroot door sa men met de Verenigde Staten een Noord amerikaans luchtafweersysteem in te stellen. Sommige diplomaten zien deze uitbar sting van activiteit als een nieuw groot scheeps offensief om een topconferentie af te dwingen. Anderen menen erin een ele ment van verwarring te onderscheiden en van vrijbuiterij op de verschillende de partementen, die elk voor zich een terrein onder schot hebben genomen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 13