FABRIEKSPARTIJ KARPETTEN Kühling Uitwerking van verkiezingskaters OJbv.ÏÏl^jec^ Badcostumes „DE WEG NAAR DE ROEM" geen gezonde geest in gezond lichaam FILMFESTIVAL TE BRUSSEL 500 mtr WOLLEN HAARGAREN BOUOLETAPiJT 8.SD Een Amerikaanse film VRIJDAG 6 JUNI 1958 13 Première van „Golgotha" in 's-Hertogenbosch De kwestie der veren Zeeuwen verontwaardigd over minister Algera's verklaring Russisch expeditieschip in een radio-actieve regen NEDERLAND VERTOONT ER „JENNY" Dr. E. van Raalte Eduard van Beinum kreeg gouden Mahlermedaille IN MEER DAN EEN OPZICHT is de Amerikaanse film „De weg naaV de roem", oorspronkelijke titel „Fear strikes out" merkwaardig. Om haar keuze van onder werp en uitwerking. Om haar regie- en acteeropvattingen. De film vertelt ons van een jongeman, die het ver brengt in de baseballsport, Amerika's geliefde nationale sport. Zijn carrière leidt via minder be duidende clubs naar de „Boston Red Sox", een team in wat wij de eredivisie noemen. Het is zijn ideaal geweest het nog eens zo ver te schoppen (slaan). Dat het hem lukt, is voor een niet gering deel te danken aan zijn vader. De man heeft een passie voor baseball, oefent met zijn zoon in zijn vrije uren en spoort hem aan tot steeds grotere prestaties. Maar wat een gezonde eerzucht moest zijn wordt voor de jongen een ob sessie. Hij denkt aan niet anders meer dan baseball en vooral aan de reacties van zijn vader. Verliezen mag hij niet. Hij moet steeds winnen. Geen wonder dan ook dat de knaap een fatale zenuwinstorting krijgt, waarvan hij genoeg herstelt om de sport- arena maar nu zonder zijn achtervol gingscomplex weer te kunnen betreden. Men verwacht, zeker in het begin van de film, een normale ontwikkeling, die een jongen groot doen worden in de baseball. Men verwacht reportages van wedstrijden, waarin hij het ene honk na het andere steelt en home-run op home-run stapelt. Natuurlijk moet hij even voor de beslissen de zege falen, maar dan krijgt hij een men tale injectie en treedt als de grote trium- fator uit het strijdperk. Zo verwacht men dat. Mis! De film kiest een andere weg. De film laat ons een jongen zien, die onder voortdurende druk leeft. Een jongen met angstige ogen, waarin langzaam de waan zin gaat gloeien. Of hij al trouwt en een dochter krijgt, niets helpt. Hij kent maar een ding wat telt: hoe vindt mijn vader het.... De vader is zijn coach. De vader is zijn morele moordenaar. Met deze ge schiedenis worden wij belast. Geen gewone en gezonde sportgeschiedenis, maar een geval, een geval van de psychiater. Die komt er natuurlijk aan te pas. De gekwelde jongen blijkt in deze film belangrijker dan de sportjongen. Het gevolg is, dat we er geleidelijk aan echt tegenop zitten te kijken, want om zulke jongens gaan we geen film zien. Zulke jongens zijn voor de rapporten van de psychiater. En in die mening worden we nog eens extra gesterkt door het feit, dat de wedstrijden, waarin onze vreemde held speelt, maar bij vlagen worden vertoond. Die wedstrijden doen voor de film niet ter zake. Maar zij zouden juist zo'n gezonde afwisseling hebben be tekend PSYCHIATRIE dus,, maar geen gezellige psychiatrie. Alle nadruk is komen te leggen Advertentie Zaterdag 21 juni zal in het Casino in 's Hertogenbosch een eerste uitvoering in Nederland worden gegeven van het werk „Golgotha" van de in Nederland wonen de Zwitserse componist Frank Martin, ge schreven voor koor, solisten en orkest. De ze uitvoering is tot stand gekomen in sa menwerking met het Brabants Orkest, het Philips' Philharmonisch koor in Eind hoven en de directie van de Casino schouwburg in 's Hertogenbosch. De uit voering heeft plaats ter gelegenheid van het Holland-Festival 1958. Solisten zijn de Belgische sopraan Renée Defracteur, de Nederlandse alt Aafje Heynis, de Belgi sche tenor Lode Devos, de Zwitserse bas Heinz Rehfuss en de Italiaanse bas-bari ton Fabio Giongo. De zoon (links) en de vader (rechts) in de film „De weg naar de roem". Anthony Perkins speelt de zoon, Karl Malden, die kennen uit „Marty", de vader. op het geval, de sport is maar bijzaak, ze heeft zelfs geen heilzame werking. Daar verzet men zich van nature tegen. Ik kan dan ook niet aan de indruk ont komen, dat de film haar doel voorbij is ge schoten. Ze had ons beter een echte sport held kunnen laten zien met gewone men selijke moeilijkheden. Door haar spoor anders uit te zetten, draagt ze een geeste lijke vermoeienis over op de toeschouwer. Al zij toegegeven, dat de manier, Waarop dat gebeurt, zeker niet minderwaardig is. MERKWAARDIGE ONDERWERPSTEL- LING dus, maar ook merkwaardige vorm geving. Want regisseur Robert Mulligan is beslist geen kwajongen in het vak. Met welk een zorg kiest hij zijn beelden en bestuurt hij de camera feilloos naar het object, dat hem voor ogen staat, de rede nen, de achtergronden, de verklaringen. Mulligan weet wat grasduinen is in het terrein van de menselijke ziel, zelfs al ont komt hij niet aan het effect dat wij al schetsen: het boven zijn kracht uit tillen van een gegeven, dat in de ziekenkamer, maar niet op het witte doek thuishoort (tenminste niet in deze eenzijdige voor stelling). Hij zal wel uit de school van Elia Kazan stammen deze regisseur, hij vertoont er de kwaliteiten van. De jonge acteur Anthony Perkins geeft een staaltje weg van het befaamde underacting, een bijna nonchalante manier van spreken op het randje van het onverstaanbare af met veel weifelingen als voornaamste ken merk. Het stoort minder dan ik vreesde omdat de gekwelde baseballspeler niet in telligent is. Ware hij het geweest, hij zou nooit in die muizenissen zijn geraakt, waarin hij nu terecht komt. Intelligente mensen praten zo niet, ook niet in Ame rika. Maar ik ben er nooit geweest. Ik zou me kunnen vergissen. Voor deze rol even wel is dit soort acteren wel te verdragen. Zo is „De weg naar de roem" een film, wier pad niet over rozen gaat. Dat de doornen echter uit psychische defecten bestaan, voldoet ons niet. Mens sana in corpore sano P. \V. Franse (Van onze correspondent) De verklaring van minister Algera in de Eerste Kamer naar aanleiding van het heftige verzet in Zeeuwsch Vlaanderen te gen de verhoging van de veertarieven heeft in Zeeland als olie op het vuur ge werkt. Niet alleen bij de opstandige Zeeuwsch-Vlamingen heeft deze verkla ring grote verontwaardiging gewekt, maar ook bij de Staten van Zeeland en de beide Kamers van Koophandel, welke in stanties zich aanvankelijk accoord had den verklaard met de tariefsverhogingen. Het ziet er naar uit, dat als gevolg van des ministers woorden in de Eerste Kamer de verzetsactie, die aanvankelijk het karak ter had van een emotionele rel, binnen en kele weken zal zijn uitgeroeid tot een grote algemeen Zeeuwse protestbeweging. Vooral de toevoeging van minister Alge- ra, dat de verhoging van de veertarieven geheel los staat van de kwestie of er een tweede nieuwe veerboot zou komen, wordt door de Zeeuwse instanties zeer hoog op genomen. Nog zeer kort geleden verklaar den zowel Staten als Kamers van Koop handel, dat men alleen voor het voorstel tot tariefsverhoging was gezwicht, om dat men anders geen tweede boot zou krijgen. „Door de jongste woorden van de minister worden we domweg in ons hemd gezet", aldus een lid van Gedeputeerde Staten, welk college zich thans ernstig zal beraden naar aanleiding van des mi nisters onverwachte wending. De voorzitter van de Zeeuwsch-Vlaamse Kamer van Koophandel toonde ir. Horst man ons een (vertrouwelijk) schrijven van de minister aan Gedeputeerde Staten, waarin de bewindsman op 4 mei schreef: „Mijnerzijds is er geen bezwaar, dat er een nieuwe boot besteld wordt mits tot di recte invoering van de verhoogde tarieven wordt overgegaan". „We begrijpen er nu niets meer van", klaagde de heer Horstman, die daaraan toevoegde, dat de Kamer zich opnieuw ern stig zal gaan beraden wanneer de minister vasthoudt aan zijn verklaring. LONDEN (UPI) Volgens radio-Mos kou is het Russische expeditie-schip „Vi- tyaz" in een „radio-actieve regen" ge raakt op 2.700 kilometers ten westen van de Amerikaanse proefterreinen voor kern wapens in de Stille Zuidzee. De geleerden aan boord van het schip merkten op 23 mei voor het eerst de ver hoogde radio-activiteit op. „Op 29 mei bereikte zij het maximum, dat de normale dosis enkele honderden malen overtreft", aldus radio Moskou. „Met het oog op het gevaar voor de gezondheid moest de ex peditie haar observaties ten behoeve van het Internationale Geofysische Jaar stop zetten en de besmette zone verlaten. Aan boord zijn preventieve maatregelen ge troffen". HONOLOELOE (UPI) In Honoloeloe zijn drie pacifisten, die zich met een schip naar de proefterreinen van Eniwetok wil den begeven, tot twee maanden gevange nisstraf veroordeeld wegens het nietop- volgen van een gerechtelijk bevel. De man nen wilden protesteren tegen het voortzet ten van proeven met kernwapens. Een vierde opvarende werd tot een voorwaar delijke straf veroordeeld. Advertentie Wij kochten een grote partij ZUIVER WOIXEN SMYRNA KARPETTEN in fraaie exclusieve dessins, welke wij tegen de onderstaande prijzen kunnen aanbieden: 100x150 van 69.voor 55. 120x180 van 98.voor 75. 200x300 van 249.voor 198. 225x325 van 298.— voor 240.— 250x350 van 359.— voor 298.— Ziet vooral onze etalage met vele andere interessante aanbiedingen o.a.: HAARLEMS GROOTSTE SPECIAALZAAK IN WONINGTEXTIEL ANEGANG 27 a TELEFOON 12610 BRUSSEL Het toch reeds zo grote aantal „erkende" filmfestivals is dit jaar nog uitgebreid met een festival te Brus sel: het Wereldfestival van de Film, te houden in het kader van de wereldtentoon stelling. Van deze Expo is het filmfeest een belangwekkend onderdeel, al valt het dan een beetje weg temidden van al die belangwekkende onderdelen waaruit de wereldtentoonstelling is samengesteld. Op het ogenblik is- er een speelfilmfes tival; festivals voor korte films en voor experimentele films zijn reeds eerder ge houden. Men vertoont nu speelfilms uit vijftien verschillende landen, waaronder Nederland dat met Jenny deelneemt. Dat geschiedt op nadrukkelijk verzoek van Vlaamse zijde, waar men Nederlandse deelneming bijzonder op prijs stelt en meent, dat we met deze film beslist geen Scène uit de film „Vlieger van het eind van de wereld". De Tweede Kamer is na afloop van het pinksterreces weer rustig aan het werk gegaan, net alsof er niets gebeurd was. Van verscherpte tegenstellingen viel daar nog niets te bespeuren, evenmin van ge wijzigde gevoelens tussen de verschillen de partijen. En toch was er wel iets ge beurd. Want de verkiezingsuitslag van de 28ste mei bevatte onbetwistbaar een aan wijzing, dat er sinds 1956 in het kiezers corps toch wel zulk een belangrijke veran dering is ingetreden, dat men er staat op zou kunnen maken, dat ingeval het thans binnenkort tot nieuwe verkiezingen voor de Tweede Kamer zou komen, de samen stelling van die tak van de Staten-Gene- raal een aanmerkelijk verschil zou ople veren met de huidige samenstelling. Nu ja, zal men hier of daar wellicht ge neigd zijn tegen te werpen, het ging bij de raadsverkiezingen toch om geheel andere kwesties dan die, welke aan de orde zijn als de kiesgerechtigde burgerij heeft it te maken, wat er op het gebied van de lands- politiek dient te gebeuren. Inderdaad. Maar niettemin ware het m.i. bepaald fout om de ogen volkomen te sluiten voor zeke re stroomwisseling en, niet te vergeten te vens voor een bepaalde wel heel opvallen de stroomversnelling, die op de 28ste mei in nog sterker mate vielen waar te nemen dan een paar maanden terug, ter gelegen heid van de verkiezing van de Provinciale Staten. Het is een onbetwistbaar feit, dat de P.v.d.A. niet te onderschatten achter uitgang heeft moeten ondervinden, dat de K.V.P. daarentegen winst van betekenis heeft mogen boeken en nu eindelijk weer de sterkste partij is, terwijl tenslotte de door de V.V.D. gemaakte vorderingen zonder overdrijving wel buitengewoon groot genoemd kunnen worden. Mij dunkt, dat het struisvogelpolitiek ware als men zich van deze tekenen aan de wand hele maal niets zou aantrekken. Ter vermij ding van misverstand voeg ik hieraan met een toe, dat het te ver zou gaan te verlan gen, dat het Kabinet nu maar meteen ont binding van de Kamer zou bevorderen om aldus met behulp van een stembusuit spraak een nieuwe Tweede Kamer sa mengesteld te krijgen. Iets anders is ech ter, dat minder dan ooit de V.V.D. er tegen zal opzien een conflict uit te lokken in de hoop, dat dientengevolge Kamerontbin ding onvermijdelijk zou worden. Op haar eentje kan die partij iets dergelijks na tuurlijk nooit bereiken en dat zij licht bond genoten zal vinden om tezamen een derge lijk spelletje te gaan spelen acht ik voorlo pig nog hoogst twijfelachtig. Het ziet er immers geenszins naar uit, dat de anti-re volutionairen en evenmin, dat de christe- lijk-historischen erg gebrand zullen zijn op vervroegde Kamerverkiezingen, want deze beide groepen hebben noch in maart noch de vorige week woensdag enige rede lijke grond gekregen om hoopvol zulk een verkiezing tegemoet te gaan. Met de K.V.P. is het in dat opzicht onge twijfeld anders gesteld. Maar voorlopig heeft het er veel meer weg van, dat haar voormannen indachtig willen zijn aan het: „zij, die geloven haasten niet". Dit te meer, aangezien de lust om met uitsluiting van de P.v.d.A. tot opneming van de V.V.D. als medebewoners in het Rege ringskasteel over te gaan, op het ogenblik nog uiterst gering schijnt te zijn. Intussen zal men van de zijde van de P.v.d.A. er verstandig aan doen tenzij daar het verlangen mocht bestaan in de oppositie te gaan, wat echter bij de meer derheid van Drees' politieke vrienden ze ker nog niet het geval is met de aanwij zingen, die de jongste stembusbeslissin gen verschaffen, de nodige rekening te houden. M.a.w., het zou van wijs beleid getuigen de overige in het Kabinet „verte genwoordigde" partijen niet al te zeer door ver-gaande verlangens te prikkelen. Gelijk het niet minder verstandig ge noemd moet worden, indien mensen als de fractievoorzitter mr. Burger en de partij voorzitter Vermeer van voldoende zelfbe heersing blijk zouden geven om zich niet onder de invloed van de door de electorale tegenslagen veroorzaakte teleurstellingen aan ongemotiveerde boze uitvallen te bui ten te gaan. Eerlijk gezegd heeft eerstgenoemde, naar nu nog eens duidelijk gebleken is uit dr. Drees' beantwoording van zijn jongste schriftelijke vragen over de wo- ningbouwkwestie, enige tijd geleden op wel heel onbezonnen manier tegen minis ter Witte uitgepakt. Nog veel bonter maak te het de heer Evert Vermeer, toen hij aan de vooravond van de gemeenteraadsver kiezingen Wegens de in de Eerste Kamer op de inmiddels afgetreden staatssecreta ris van Oorlog mr. Kranenburg uitgeoefen de critiek, de indruk verwekte van zijn kant nu een strijd te willen beginnen tegen de staatssecretaris van Marine, de heer Moorman. Hetgeen de heer Vermeer in dat verband aan een journalist had ver klaard was er, èn wat de nuchtere feiten aangaat, èn uit het oogpunt van taktiek, dermate naast, dat hij zelf binnen vieren twintig uur na die publicatie terecht toon de tenslotte tot beter inzicht te zijn geko men. Misschien is hier wel op zijn plaats om te schrijven: te zijn gebracht. Het zou namelijk verre van verbazingwekkend zijn, zo een of meer bezadigde kopstukken uit de kringen van de P.v.d.A. de partij voorzitter snel duidelijk hadden gemaakt, dat hij er goed aan zou doen ijlings de begane fout te herstellen, wat hij dan ook heeft gedaan. Overigens was het incident-Vermeer te kenend voor de geprikkeldheid, die er ken nelijk in het kamp van zijn partij heerst. Dit maakt het natuurlijk ook voor de mi nister-president niet steeds zo gemakke lijk bij de vervulling van zijn taak, om binnen het Kabinet alles zo glad mogelijk te doen lopen, waartoe o.m. nodig is, dat er van buiten af geen dingen worden ge daan onder invloed van wat ik misschien wel mag noemen een min of meer hevige „verkiezingskater". Natuurlijk erken ik meteen, dat het, wat de onderlinge politieke tegenstellingen ten onzent betreft heilig is, vergeleken bij de situatie in Frankrijk. Welk een schril con trast valt er waar te nemen tussen de na righeden, want geduchte gevaren, waar voor het Franse volk zich geplaatst ziet, nu het in feite op zijn minst een aantal maanden lang „parlementloos" is, en de voordelen, die in ons land te danken vallen aan het wel aanwezig zijn van een volks vertegenwoordiging, die zich ook tegen over de uitvoerende macht kan doen gel den. In de afgelopen week hebben wij hier van nog weer eens een bijzonder geslaagd staaltje kunnen aanschouwen. O zeker, er was niet een kwestie met een op zich zelf tot de grote massa sprekende draag wijdte in het geding, doch dit neemt niet weg, dat er woensdagmiddag in de Twee de Kamer zeer bepaald iets te genieten viel voor hen, die het als een zegen voor ons land beschouwen, dat wij in het bezit zijn van een volksvertegenwoordiging, die zowel met betrekking tot aangelegenheden van nationale als van internationale aard de nodige waakzaamheid aan de dag kan leggen en ook ter dege legt, indien de mi nisters een onjuist beleid voeren of drei gen te voeren. Met de Europese Gemeenschappen, te weten zowel de Kolen- en Staal Gemeen schap, de Economische Gemeenschap als de Atoon Gemeenschap heeft er iets nieuws zijn intree gedaan. Dit onder meer in die zin, dat in en door de verdragen, gek figuur slaan. Men acht Jenny hier beter dan alle films, welke België ooit heeft gemaakt. Kan men nu dus op het festival speel films zien, overal elders, in de paviljoens van de tentoonstelling kan men bovendien en dat tijdens de gehele duur van de Ex po, korte films zien, meestal van toeris tische of economische aard. Ik ben hier en daar eens gaan kijken. Er is wel wat goeds bij, maar veel van die films komen toch niet boven de conventioneel-verfilm- de reisbeschrijving of bedrijfsexcursie uit. Een uitzondering moet worden gemaakt voor de Tsjechen, die in hun zeer fraaie paviljoen een uitstekende revue vertonen, Toverlantaarn, waarin film is opgenomen met ballet, muziek, zang en conference. De invoeging van de knappe films in dit programma is met veel humor en origi naliteit geschied: telkens gaat de hande ling van de film over in de werkelijkheid op het toneeltje, en omgekeerd. Zowel de cineasten als de andere medewerkenden behoren tot de eerste artisten van het land. Veel filmsterren aanwezig Het eigenlijke festival wordt opgeluis terd door de aanwezigheid van verschei dene filmsterren, die in de fraaie zaal van het Groot Auditorium voor en na de ver toning van hun films worden toegejuicht, maar die verder zo'n beetje verloren ra ken in de stromen van honderdduizenden Expobezoekers, voor wie niet het festival nummer één is, maar de Expo. Het festival is geopend met de Britse film The Key (De sleutel) van de befaam de regisseur Carol Reed. De vertoning werd opgeluisterd door de aanwezigheid van koning Boudewijn en van de twee hoofdrolspelers, Sophia Loren en William Holden. Na deze goede film kwamen er enige middelmatigheden in vertoning, zo als de Braziliaanse film Rebeliao em Vila Rica, die verhaalt van een opstand van studenten, een naïeve geschiedenis, waar bij de revolutionairen telkens in liedjes uitbarstten en de toeschouwers in de zaal waarbij die Gemeenschappen in het leven zijn geroepen, Europese rechtsregels tot stand zijn gekomen. Die Gemeenschappen hebben als het ware een eigen grondwet gekregen, waarin onder meer staat, hoe die wijzigingen kan ondergaan. Anders uit gedrukt, de verdragen tot oprichting dier Gemeenschappen bevatten bepaalde voor zieningen omtrent de wijze, waarop die verdragen veranderd kunnen worden. Nu was het, gegeven iets wat er enige tijd geleden is gebeurd, allerminst denkbeel dig, dat niettemin in de toekomst toch weer geprobeerd zou worden op een ge geven ogenblik de verdragen in kwes tie langs de vroeger gebruikelijke weg te gaan wijzigen, in plaats van zich te hou den aan de dienomtrent in die verdragen voorkomende bepalingen omtrent de wij zigingsprocedure. Het Tweede Kamerlid mr. v. d. Goes van Naters (Arb.) bond in maart de kat de bel aan, toen hij een, bij afgevaardigden van tal van andere frac ties instemming ontmoet hebbende, motie ter tafel bracht, welke beoogde in een uit spraak vast te leggen, dat in den vervol ge wijziging der Europese verdragen al leen mag plaats vinden op de manier als in die verdragen is bepaald. Minister Luns wilde aanvankelijk van een dergelijke n o- tie weinig weten. Bij nader inzien heeft hij thans echter het terecht door de Kamer ingenomen standpunt aanvaard, nadat mr. v. d. Goes van Naters een ver beterde uitgave van de vroegere motie met grote bekwaamheid had verdedigd. Zo doende werd deze motie zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Men heeft nu de zekerheid, dat de Nederlandse regering ook op het stuk van de bedoelde herzienings procedure onwankelbare trouw aan het in dat opzicht geldende Europese recht aan de dag zal leggen. Dat hiermee tevens een uitstekend voorbeeld is gegeven aan de regeringen en parlementen van de vijf andere staten-leden der Europese Ge meenschappen, is nog een tweede winst punt, dat met de jongste beslissing van de Tweede Kamer is geboekt. Intussen is mijns inziens het verheugendst van alles, dat men opnieuw heeft kunnen ervaren, hoe het dank zij een staatsbestel als het onze bereikbaar is, dat een regering niet maar doet en laat wat zij wil, doch dat zij zich ter dege mede laat leiden door het besef, dat het zaak is om in gemeen overleg met de volksvertegenwoordiging een be leid te voeren, gebaseerd op eerbiediging zowel van de nationale als onder anderen van de Europese rechtsregels. in lachen. Men heeft de films blijkbaar niet vooraf artistiek geselecteerd, anders was dit werk er zeker niet doorgekomen. De Amerikanen begonnen ook niet erg sterk, maar gelukkig herstelden zij zich met The Goddess (De godin), een film die allerlei boekjes opendoet over Hollywood. De in de filmwereld nog onbekende actri ce Kim Stanley speelt er de rol in van de jonge vrouw, die zich met alle geweld een carrière in Hollywood wil veroveren en daar ook in slaagt.ten koste van haar ze nuwgestel, haar geluk, haar huwelijksle ven en haar kind. Ongetwijfeld moet men in deze geschiedenis een belangrijk deel van de ontwikkeling toeschrijven aan het karakter van de reeds als kind door haar opvoeding verknoeide jonge vrouw, maar de film toont toch tevens Hollywood in het algemeen als een weinig begerenswaar dige omgeving. Men moet de Amerikanen hulde brengen voor hun moed, de zaken zo scherp te hebben gesteld. Horst Buchholz tweemaal Van West-Duitsland zagen we reeds twee goede films, beide met Horst Buchholz: „Endstation Liebe" en „Nasser Aspalt". In „Endstation Liebe" speelt hij de wat raudauwerige jongeman, de terwilie van een weddenschap even een meisje zal ver overen, maar werkelijk verliefd op haar wordt. Als het meisje achter de wedden schap komt, lijkt het alsof alles tussen hen geëindigd zal zijn, maar tenslotte vinden ze elkaar toch. Het gegeven lijkt conven tioneel, maar het is toch wel menselijk en het werd goed verfilmd, onder regie van Georg Tressier. Barbara Frey, heel jong en heel lief, speelt het meisje. In „Nasser Asphalt" is Horst de assistent van een sensatie-journalist. De grote man ver zint een sensatieverhaal, dat catstrofale gevolgen blijkt te hebben en Horst ontmas kert hem dan. Er is nogal wat onwaar schijnlijks in het verhaal, maar uitstekend is weergegeven, hoe de sneeuwbal gaat rollen als het onjuiste bericht gepubli ceerd is, hoe het bij de gespannen verhou dingen tussen oost en west, tot internatio nale verwikkelingen komt. Martin Held is de sensatie-journalist; Maria Perseby speelt een aardige rol op het tweede plan. De Russen toonden de film „Het huis waarin wij wonen," waarin ze aandacht schenken aan het leven van gewone men sen, voor en tijdens de oorlog, in een wo ning aan de rand van een grote stad. Geen heldenverhaal, maar een ontroerende ge schiedenis met allerlei zeer menselijke trekjes. De film had meer tempo kunnen hebben, maar zij heeft in al haar preten tieloosheid stellig kwaliteiten. Buiten mededinging vertoonden de Fran sen „Cerf-volant du bouw du monde" (Vlieger van het eind van de wereld), een werk van Roger Pigaud, die men tot nu toe slechts kende als acteur. Deze film is gemaakt in samenwerking met een Chi nese regisseur, zij speelt in Frankrijk en China en zij vertelt, in prachtige kleuren, een eenvoudig sympathiek verhaaltje, dat klaarblijkelijk vooral voor kinderen bestemd is, maar dat, door de uitstekende vormgeving, ook oudere filmliefhebbers kan boeien. Zo was de vertoning op dit festival zeker niet misplaatst. Het festival duurt nog tot zondag 15 ju ni en ik waag me dus niet aan voorspel lingen, welke films de jury, onder voor zitterschap van Georges Simenon, de schrijver van psychologische detective romans (Maigret!) zal bekronen. Die ju ry heeft heel wat prijzen te verdelen, waar bij de Grote Prijs met het Sini, Michiels- beeldje, dat bij de twee vroegere in Bel gië gehouden Festivals werd toegekend aan René Clair en Vittorio de Sica. Jan Koomen Advertentie TWEKA DAMES- EN KINDER- De dirigent van het Concertgebouw-or kest, dr. Eduard van Beinum, heeft don derdagavond uit handen van de voorzit ter van de internationale Gustav Mahler- vereniging, prof. dr. Frwin Ratz, dp gou den Mahlermedaille ontvangen, wegens zijn verdienste voor de uitvoeringen van de werken van Mahler. De heer M. Haitjema, president van de vereniging „Het Concertgebouworkest", nam namens de orkestleden eveneens een gouden Mahlermedaille in ontvangst. De uitreiking geschiedde in de Julianafoyer van het Concertgebouw na afloop van de uitvoering van Mahlers zevende symfonie door het Concertgebouworkest..

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 15