Uitgaan in Haarlem Een ballet op jazzmuziek van Job Sanders Prins Bernhard sprak christelijke boeren en tuinders toe HET N.PH.O. MUSICEERDE VOOR ZIJN „VRIENDEN" SPIJKERBROEKEN Minister Vondeling: spoedig wettelijke regeling van landbouwonderwijs Orkestleden als solisten RENAULT-bestelwagen VRIJDAG 6 JUNI 1958 15 Tweejarig kind omgekomen bij zolderbrand „Brandkastenexpert" gevonnist Kleuter stak ijzer in stopcontact Kerkelijk Nieuws Twee onder leem bedolven knapen snel bevrijd Afzet van roomboter bijna verdubbeld ANWB waarschuwt: Verwaarlozing der wegen dreigt verkeerscatastrofe te worden Een miljoen nodig om de Nieuw Guinea-expeditie alsnog te laten doorgaan TONEEL MUZIEK AMATEUR TONEEL TENTOONSTELLINGEN LEZEN EN LATEN LEZEN Minister Cals over Duits gymnasiumexamen GARAGE DEN HOUT Ongedekte cheques Evenals in vorige jaren heeft het Neder lands Ballet onder leiding van Sonia Gas- kell medewerking verleend aan de Kunst- maand Amsterdam met een programma, waarin ook een première was opgenomen. Verder kon men gisteravond in de hoofd stedelijke Stadsschouwburg onder meer herhalingen zien van twee werken, die in opdracht van deze stichting ontstonden, namelijk „Tij en ontij" op speciaal daartoe gecomponeerde muziek van Lex van Del den en „Symfonie nr. 29" van Mozart, twee proeven van groeiende bekwaamheid als scheppend kunstenaar van Rudi van Dant- zig. De noviteit was een eigenaardig geval, waarvan de titel „Streetcorner-Royalty" in het programma even kenschetsend als „As- falt-Adel" werd vertaald. Het is gemaakt door de Amerikaanse Nederlander Job Sanders, die zijn choreografisch talent vorig jaar ook reeds afgezien van vele andere activiteiten op het gebied van de danskunst in dienst van Ballet Theatre heeft mogen stellen. Het geheel voltrok zich op ritmisch gevarieerde, op mijn ge hoor weinig indruk makende jazzmuziek van Jack Montrose, zonder enig decor maar met een suggestieve toepassing van voornamelijk in revues voorkomende licht effecten. In drievoudig, als men wil vier voudig opzicht kreeg men met een heden daagse verschijning van romantiek te doen: door het onderwerp, door de melodische uitweidingen, door de bewegingsstijl. Daar zou men dan aan toe kunnen voegen: door de primitieve puberteit. De romantiek heeft altijd de aandacht gericht op een „andere" dan de „normale" wereld, naar twee zijden: het bovennatuur lijk geïdealiseerde bestaan in droom of fantasie en van de weeromstuit de zelfkant van de samenleving. De instelling viert nog steeds hoogtij in de bioscoop. „Asfalt-Adel" zou een titel van Victor Hugo kunnen zijn, die immers de rehabilitatie van de prosti- tuée proclameerde. Met dien verstande evenwel, dat er van een verheerlijking van de onmaatschappelijken in het werk van Job Sanders geen sprake is. Hij behandelt de gedragingen van een stel opgeschoten jongens de romantiek is een sensatie zoekende „jeugdbeweging" in een grote stad, die vechten met een chaotische gel dingsdrang om het recht van de sterkste, die kunstmatige opwinding zoeken door het roken van marihuanasigaretten en dan verzinken in een verdoving vol erotische visioenen (hier door Sonia Arova, de echt genote van de choreograaf, belichaamd in een rol, die door Willy de la Bye zal wor den overgenomen). Zoals men zich een eeuw geleden toe legde op allerlei karakteristieke, folkloris tische en exotische dansen, zo werden hier de bewegingsmotieven typerenderwijze voornamelijk aan de jazzdansen ontleend, blues en bop en rock-'n-roll voor zover ik heb kunnen uitmaken. Het is moeilijk de waarde van de choreografie juist te taxe ren, omdat de hierin niet gespecialiseerde Advertentie mannen van het Nederlands Ballet voor lopig geschoold als zij zijn in een verfijn de techniek de koortsachtige bezeten heid van de dionysche gezelschapsdans missen. Niettemin waren er enkele passa ges van zeer grote spanning, die bewijzen leverden van de niet geringe capaciteiten van Job Sanders, die overigens sterke in vloeden van Jerome Robbins lijkt te heb ben ondergaan. Jaap Flier en Ronald Snij ders wisten zich met natuurlijk elan en acrobatische vaardigheid te onderscheiden. Rudi van Dantzig had het door de gesti leerde patomime gemakkelijker dan de saxofonist, die als uitzonderingsfiguur door de collectiviteit wordt uitgestoten. Aart Verstegen als de tenslotte vermoorde aan voerder Zal zich hebben te hoeden voor een toegeven aan de verleiding van het ex pressionisme. Dat ik erg geboeid ben ge weest, kan ik niet zeggen. Sonia Arova een van geboorte Bul gaarse, die in de laatste jaren voor de tweede wereldoorlog door Olga Preobra- jenska in Parijs werd opgeleid en die on der meer eerste soliste bij het Internatio- ORIGINELE BLUE DENIM lang en kort KORTE JONGENSBROEKEN Sportshirts Weekendblouses PULL-OVERS Gen. Cronjéstraat 40 - 44 Tel. 54679 Uit Indonesië gerepatrieerd gezin zwaar getroffen Bij een felle brand welke donderdag middag heeft gewoed op de zolderetage van een perceel aan de Schiekade te Rot terdam, is het bijna 2-jarig dochtertje van een van de bewoners omgekomen. De brand moet zijn uitgebroken terwijl de moeder even voor boodschappen naar bui ten was gegaan. De vrouw, die onlangs met haar echtgenoot, de 54-jarige maga zijnbediende J. F. v. d. Star, en hun drie kinderen uit Indonesië was gerepatrieerd heeft nog gepoogd het meisje te redden. Twee politieagenten konden door de me tershoge vlammen en de sterke rookont wikkeling de kamer, waarin het kind zich bevond niet binnendringen. Over de oor zaak van de brand is nog niets met zeker heid te zeggen. Twee kinderen van het echtpaar Van der Star- Kim Kee Lim wa ren naar school. Het derde, Rosina Isa bella, die op 22 juni twee jaar zou zijn ge worden, lag in haar bedje toen haar moe der tegjn half drie even boodschappen ging doen. Nog maar nauwelijks was de vrouw terug in het huis, waar zeven gere patrieerde gezinnen wonen, of zij hoorde roepen, dat er rook uit de dakgoot kwam Bij haar pogingen de kamer op zolder nog binnen te dringen verschroeide zij haar haar. Hevig overstuur is de vrouw naar het ziekenhuis gebracht. De brandweer bedwong het vuur met zes stralen en kon voorkomen, dat de brand tot lager gelegen etages doordrong Onder het raam op de zolder werd het ver koolde lijkje van Rosina gevonden. Er heerste grote verslagenheid bij de kleine gemeenschap, die in het pand is gehuis vest. nal Ballet, het Metropolitan Ballet en de Ballets des Champs Elysées is geweest trad voorts als Marie Taglioni op in de re constructie van de Pas de Quatre uit 1845 door Anton Dolin, waarbij zij iets te na drukkelijk koketteerde met wat men pleegt te noemen een dramatisch temperament. Niettemin deed deze afwisseling in de be zetting deugd, omdat dit ietwat ironiseren de divertissement het gevaar loopt tot een vriendelijke schooluitvoering te verdorren. Nieuw in de bezetting was uit de eigen ge lederen Olga Dzialiner als Fanny Cerrito, die mij zowel door haar uiterlijk (met een door het kapsel ovaal gemaakt gezicht) als door haar lichtheid een aanwinst leek. Hoogtepunt van deze voorstelling werd het weerzien met het duet „De zwarte zwaan" door Marianna Hilarides en de dit- keer in grootse vorm zijnde Jaap Flier, waarbij de uitvoerenden niet alleen een spectaculaire techniek demonstreerden maar ook de gewenste persoonlijke autori teit meebrachten. David Koning Het is mij niet onbekend, dat de land bouw hier en elders sedert enkele jaren te kampen heeft met niet geringe econo mische moeilijkheden. De oorzaak daar van is vooral gelegen in de omstandigheid dat de moderne boer en tuinder vaak meer kostelijk voedsel weet te produceren dan de koopkrachtige vraag kan opvangen. Daardoor ontstaat de schrijnende situatie dat overvloed en tekorten hand in hand gaan. Vele landen worstelen thans met het probleem van de landbouwoverschotten. Maar tezelfdertijd zjjn er nog miljoenen mensen op deze wereld ondervoed, ja, zij lijden vaak bittere honger. In deze toe stand zullen wij nim.ner mogen berusten. Het behoort mede tot uw verantwoordelijk heid met dit probleem voortdurend bezig te zijn", aldus prins Bernhard in een toe spraak, die hij donderdag op de jaarverga dering van de veertigjarige christelijke Boeren- en Tuindersbond in Utrecht heeft gehouden. De Prins zei voorts: „Het verheugt mij dan ook in hoge mate, dat de Nederlandse landbouworganisaties sedert 1945 zo grote aandacht schenken aan de internationale samenwerking op het gebied van de land bouw en de voedselvoorziening. Ik acht het van grote betekenis zowel voor de Neder landse landbouw als terwille van het alge meen belang, dat u ook in de tijd die voor ons ligt vastberaden op deze weg blijft voortgaan. In de voortschrijdende samen werking in Europees en wijder verband mag de landbouw niet achterblijven. Zij vormt daarin een onmisbare schakel. Daarnaast zullen ook de omvangrijke taken in eigen land veel van u vergen. Ik zie het als volstrekt noodzakelijk, dat de land- en tuinbouw in ons land een sterke positie blijft innemen. Ook bij de -ich steeds uitbreidende industrialisatie zal de agrarische bedrijfstak een uiterst belang rijke bron van welvaart voor ons volk die nen te blijven. Een welvarend platteland zie ik overigens niet alleen als van materië le betekenis, maar ook van groot geeste lijk zedeli]k belang voor ons volk", aldus prins Bernhard. Na de Prins sprak de minister van Land bouw, Visserij en Voedelvoorziening dr. ir. A. Vondeling. Deze deelde mede, dat men op het departement bezig is met de uitwerking van plannen om tot omvor ming van hef lager landbouwonderwijs te komen. De uitvoering van de plannen zal weliswaar zeer kostbaar zijn, maar an derzijds is die uitvoering broodnodig. Ook Een gerenommeerde „zware jongen" de 34-jarige Amsterdamse autohandelaar H., is door de Utrechtse rechtbank ver oordeeld tot tweeënhalf jaar gevangenis straf met aftrek wegens een tweetal in braken in Soest en De Bilt, waarbij hij een groot aantal gouden en platina sieraden buitmaakte. Overigens maar dit was hem niet ten laste gelegd wordt aan H. ook een groot aantal „kraakjes" in het Gooi, Aerdenhout en Heemstede toege dicht. De officier, die veertien dagen geleden tegen deze brandkastenexpert die eens een safe uit een gebouw „ontvreemdde" en in een auto wegvoerde vier jaar met aftrek gevorderd had, zei in zijn requisi toir dat H. waarschijnlijk ook de myste rieuze man is, die met een katapult gaat jes in ramen schiet en zich op deze wijze toegang verschaft heeft tot diverse villa's en kantoren. De verdachte ontkende dit pertinent. Te Exmorra in Friesland is het driejarig zoontje Jacobus van de veehouder J. J. Reitsma door elektrische stroom gedood Het kind dat achter de boerderij speelde duwde een ijzeren staaf in een stopcontact de opleiding van leerkrachten bij het land- bouw-onderwijs zal moeten worden ver beterd. De verbeterde verkeersmogelijkheden zullen het mogelijk maken tot fusie van een aantal lagere landbouwscholen over te gaan. De belangstelling voor dit onder wijs had groter kunnen zijn. De voorgeno men vestigingseisen voor zoons van onder nemers zullen een prikkel vormen om het landbouwonderwijs te volgen. Een wette lijke regeling van het landbouwonderwijs kan binnenkort worden tegemoet gezien. Sprekende over de te kleine agrarisctte bedrijven, zei de minister dat hij er naar streeft te komen tot gezonde, zelfstandige bedrijven. Het aantal te kleine bedrijven moet worden verminderd. Zeer binnen kort zal de regering de structuurnota aan de Kamer aanbieden. Het ligt in de bedoe ling dat de besprekingen nog voor het zo merreces plaats vinden. Mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburg besprak de C.B.T.B. als part ner in het landbouworganisatieleven. Professor dr. W. Rip hield een referaat over de betekenis van de C.B.T.B. als christelijk maatschappelijke organisatie. Ned. Hcrv. Kerk Beroepen te Werkendam B. F. C. de Groot te Vlissingen; te Ouderkerk aan de IJsel J. T. Doornenbal te Oene. Bedankt voor Polsbroek en Vlist K. Schipper te Waspik. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O Tweetal te Musselkanaal H. den Boeft, kand. te Groningen en H. Stolk, idem te Amstelveen. Geref. Gemeenten Beroepen te Kalamazoo (Michigan, U.S.A.) (Netherland Ref. Church) H. Rijk- sen te Vlaardingen. In de vroege middag van donderdag wa ren twee knaapjes van een jaar of twaalf aan het spelen in de leemgroeve van de steenbikkerij Bosserveld onder Caberg te Maastricht. Zij groeven kuilen in de leem wand van een leemberg met het gevolg dat op een gegeven moment een massa van tien tot veertien kubieke meter leem instortte en op hen terecht kwam. Gelukkig hadden werklieden van de bouwmaatschappijen, die in de nabijheid werkzaam waren, het ongeluk zien gebeu ren en op deskundige wijze hebben zij op de snelste manier de kinderen kunnen be vrijden. De knaapjes hadden vrijwel geen letsel opgelopen. Na prijsverlaging Naar wij van de zijde van het Produkt- schap voor Zuivel vernemen, is de afzet van roomboter sinds de prijsverlaging in april bijna verdubbeld. In de periode 26 april-17 mei is 4900 ton afgezet tegen 2600 ton in een even lange periode vóór de prijsverlaging. Deze vergelijking gaat al léén op als men een periode beschouwt waarin er géén koelhuisboter was te ver krijgen. Bij deze 4900 ton is ook de export inbegrepen^ De produktie van boter is in de^e tijd van het jaar op z'n hoogst: ongeveer 3.000 ton per week. Alles wat hiervan niet ge> exporteerd of in het binnenland verbruikt wordt gaat naar de koelhuizen. De voor raad, welke op deze manier gevormd wordt, zal vermoedelijk komende winter op de markt moeten worden gebracht, als de produktie van verse roomboter niet groot genoeg zal zijn, om de export behoef ten èn het binnenlands verbruik te dekken Men zal dan dus genoodzaakt zijn koel huisboter voor het binnenlands verbruik op de markt te brengen tegen nóg lage re prijs, dan ^n de afgelopen winter het geval was. Het jaarverslag over 1957 van de A.N.W.B., dat in de jaarvergadering op 14 juni zal worden behandeld, voorspelt voor 1958 remmende factoren voor de va kantie-activiteit door bestedingsbeperking en belastingverhoging. Met voldoening worden de vergemakftelijkingen van het internationale verkeer vastgesteld. Het verslag wijst op de groeiende ach terstand in de aanleg van wegen. Voor de rijkswegen wordt een kwart minder be steed dan nodig is, voor de bouw van brug gen e.d. zestig percent minder. Mede wij zend op de problemen van de Maasoever verbindingen wijst het verslag op vele tien tallen miljoenen guldens verlies die door stagnaties, veelal gepaard aan verkeers- gevaarlijke situaties, ontstaan. Gewezen wordt op het „uitermate be klemmend beeld", dat de bestedingsbe perking op het punt van aanleg, onder houd en verbetering van wegen, speciaal bij de lagere organen, oproept. Dit dreigt voor de verkeersveiligheid catastrofale ge volgen te gaan aannemen. Aangenomen, dat ook op langere ter mijn deze gevolgen merkbaar zullen blij ven, verwacht de A.N.W.B. met stelligheid uitgebreide materiële schade, veel leed en ook verlies van mensenlevens. Ultra lichte motorfietsen gewenst Het verslag zegt dat het nu een gunsti ge tijd is om naast de tot 40 km gelimi teerde 'brommers de ontwikkeling van ul tra-lichte motorfietsen aan te moedigen. Aan de „snelbrommer", die niet meer verkocht wordt, voorspelt de A.N.W.B. een spoedig uitsterven. In 1957 hebben zich 30.000 nieuwe leden bij de A.N.W.B. aangemeld, werden 261.242 kampkaarten afgegeven, 122.000 pechgevallen door de wegenwacht verhol pen en 10.000 technische onderhoudskeu- ringen en expertises verricht, 22.000 men sen werden wegenwachtlid. Het Koninklijk Nederlands Aardrijks kundig Genootschap dat vandaag en morgen zijn 85-jarig bestaan viert in het Tropeninstituut te Amsterdam heeft in dit jubileumjaar een grote teleurstelling moeten incasseren. De veelbelovende ex peditie naar Nieuw-Guinea, die het Ge nootschap samen met de „Treub-maat- schappij" voor wetenschappelijk onder- oek in de tropen wilde uitrustten en die 1 januari 1958 zou vertrekken, moest wor den uitgesteld omdat de regering de toe gezegde subsidie heeft ingetrokken „we gens bestedingsbeperking". Het Genootschap en de Treub-maat- schappij hadden voor deze wetenschappe lijke tocht de stichting „Nieuw-Guinea-ex peditie" in het leven geroepen. Deze stichting stelt thans alles in het werk om gelden te verkrijgen teneinde de weten schappelijke exploratietocht alsnog te doen doorgaan. De totale kosten van de uitrus ting waren geschat op een miljoen gulden. Of men erin zal slagen, binnen korte tijd dat bedrag bijee» te krijgen, is een open vraag. Ook in nf't bedrijfsleven doet de bestedingsbeperking zich gelden. Het ge nootschap doet echter thans krachtige po gingen om steun van het publiek te krij gen voor deze belangrijke nationale zaak. Woensdag 11 juni, Stadsschouwburg, 14 uur: Toneelgroep „Arena" geeft een schoolvoorstelling van „Krelis Louwen" van Pieter Langendijk onder regie van Erik Vos. De voornaamste rollen worden vertolkt door Paul Meyer, Nannie Ver meer, Mary Wagenaar en Jan Staal. De decors en kostuums werden door Bert Bennema ontworpen. Zondag 8 juni, Stadsschouwburg, 14 uur. Muziekschool „Hoogerwerf" geeft een uitvoering van de kinderoperette „De pruik van de koning", onder leiding van mevrouw T. Venema. Donderdag 12 juni, Stadsschouwburg, 14 uur: Leerlingen van de muziekschool „Toonkunst" geven een uitvoering onder leiding van Nel Roos. Voor de pauze wordt er een openbare balletles gegeven en het ballet „Het verdwenen geitje", dat gecomponeerd werd door mejuffrouw Ina Beenhakker, uitgevoerd. Na de pauze volgt dan „Carnaval" van Schumann. Zondag 8 juni Openluchttheater Bloemen- daal 15.30 uur: Het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest geeft onder leiding van Marinus Adam een concert. Op het programma staan werken van Schubert, Mozart en Strauss vermeld. Bij slecht weer wordt het concert afgelast. FILMVOORSTELLINGEN Zondag 8 juni, Studiotheater, 11 uur: Een voorstelling van de film „Diep in mijn hart" met José Ferrer. Zondag 8 juni, Rembrandt-theater, 11 uur: Nog eens de vertoning van de film „Geen plaats voor wilde dieren". Zondag 8 juni, Lidotheater, 11 uur: De film „Het rijk van de zon" werd gepro longeerd. Nannie Vermeer en Paul Meyer in Krelis Louwen" van Pieter Langen dijk, geregisseerd door Erik Vos, Zaterdag 7 juni, Openluchttheater Bioe- mendaal, 20 uur: De speeltuinvereniging „Het Vondelkwartier" geeft een uitvoe ring. Op het programma staan bewe gingsspelen en dansen op muziek van Handel, Sibelius, Tsjaikofski, Schumann, De Falla en Strauss. Het geheel staat onder leiding van mejuffrouw Mida Schutte. Bij slecht weer wordt de uit voering verplaatst naar zondag 8 juni. Zaterdag 7 juni, Stadsschouwburg, 20 uur: Leerlingen van de Kennemer Ballet studio geven een uitvoering onder lei- Henri Arends waagde het op het con cert, dat donderdagavond in de Haarlemse Concertzaal voor de vereniging „Vrien den van het N.Ph.O." plaats had, de ge vestigde orde van muziekbedrijf radicaal te doorbreken door een programma te bieden van scheppende en herscheppende kunst uit het eigen milieu van het orkest. Men kon zelfs het zeer merkwaardige geval beleven, dat men op de laatste rij van de altisten de componist van een altconcert braaf zijn partij zag zitten meestrijken, terwijl zijn collega van de derde lessenaar zijn compositie als solist op het voorplan stond te verdedigen. Een ander staaltje van wakkere musiceer- geest in de rangen, die normaal hun taak verrichten in het orkest doch nooit de kans krijgen in het volle licht van de be langstelling te komen, was de uitvoering van een Concertino van Richard Strauss, met de tweede klarinettist en de tweede fagottist van het orkest in de solopartijen. En voor de uitvoering van het Concert voor vier violen van Vivaldi requireerde Arends de solisten uit de jongste krachten van eerste en tweede violen. Bovendien liet hij de jongst ingetreden celliste, me vrouw Hendrika Hoekstra, als soliste op treden met de Elegie van Fauré en speel de hij een hoge troef uit door de solo fluitist Pieter Odé een briljante kans te geven met een Ballade van Frank Martin. Deze revue van eigen krachten werd gecompleteerd met het optreden van het gezamenlijke koper en slagwerk, dat de Fanfare uit „Antoine et Cléopatre" van Florent Schmitt ten beste gaf. Mozarts „Kleine Nachtmuziek" en de „Vleermuis"- ouverture van Johann Strauss vervulden voor zover het nodig mocht zijn, de rol van evenwichtsherstellers bij een zo radi cale breuk met de traditie. Ondertussen gebeurde er wat, ja gebeurde er zelfs heel veel, dat blijk gaf van de frisse en ani merende musiceergeest die bij het orkest leeft. En waarom ook niet? Waar nooit eens een bordje mag worden verhangen of een gevestigde orde gewijzigd, is het de dood in de pot. Het element der verras sing, wanneer het met smaak en kunde te pas wordt gebracht, is lang niet te onder schatten. Bovendien is het wel eens goed dat het publiek er kijk op krijgt wat elk onderdeel van een goed orkest waard is. Anderzijds is het ook van het grootste belang voor de ontwikkeling van het ensemble, dat ieder orkestlid zijn volle verantwoording leert nemen. Zo gezien was deze avond voor de Vrienden van het Noordhollands Philharmonisch Orkest een zeer te waarderen pedagogische stunt, in staat om het zo nodige zelfvertrouwen en de even onmisbare wederzijdse waar dering te sterken en aan te moedigen. Het resultaat voldeed aan hooggestem de verwachtingen. Wat Piet van Heusden, Ruud Stoffer, Joop Lacourt en Fokke Beekman met het Concert voor vier violen en gereduceerd strijkorkest van Vivaldi aan virtuoos en dynamisch bewogen sa menspel bereikten, kon van harte toe gejuicht worden. Hendrika Hoekstra maakte met de nobele Elégie van Faure een mooie beurt. Aart Smit en Wim Stok demonstreerden hun zeer ontwikkelde techniek en fraaie toonvorming met het Duet concertino voor klarinet, fagot, strij kers en harp van Richard Strauss al kan ik niet nalaten te zeggen, dat de ge wilde grappigheid, die deze componist in het te lange slotdeel van het werk heeft aangebracht bij mij meer de indruk wekte van transpiratie dan van inspiratie. De virtuoze Ballade voor fluit, strijkers en piano van Frank Martin was buiten kijf het hoogtepunt van de avond, althans zeker voor wat de briljante vertolking door de solist Pieter Odé en het begelei dend ensemble betrof. Het Concert voor altviool van Janos Horvath bleek van een gehalte te zijn, die het een waardige plaats doet verdienen onder.de niet al te talrijke werken welke voor alt met orkestbegeleiding in tel zijn. Het stuk getuigt van een ordelijke geest voor constructie, van melodische vinding en ritmische karakteristiek die het Magy- aarse bloed niet verloochent. En Jan van Leeuwen, aan wie Horvath het stuk op droeg, heeft zich beijverd er de beste kwaliteiten van aan het licht te brengen. Een kleine ontsporing kon niet verhinde ren dat wij van zijn interpretatie een voortreffelijke indruk kregen. Met de grote cadans gaf hij een bijzonder knap staaltje van zijn spel. De bovengenoemde pikante ouverture deed nu van de weeromstuit dienst om een vrolijk punt achter deze merkwaar dige manifestatie van het orkest te zetten waaraan dirigent Arends met vaste hand in wisselende atmosferen leiding had we ten te geven. Geïnspireerd door Johann Strauss besloot hij deze met het ondefi nieerbare „air de canaille", waarbij men nog een kanonnade van champagnestop- pen zou kunnen verwachten. Extra ver melding verdient nog, dat tijdens de pauze druk gebruik gemaakt werd van de ge legenheid om in de tuinzaal een groot aantal crayonschetsen te bekijken, die me vrouw Lidy van Cleeff tijdens de repe tities van het orkest tekende en die daar nu geëxposeerd werden. ]os. de Klerk ding van Gloria en M. Tschernoff en J. L,. Zielstra. Maandag 9 juni, Stadsschouwburg, 20 u.: De rooms-katholieke toneelvereniging „St. Genesius" geeft een voorstelling van „De firma Adam en Eva". Dinsdag 10 juni, Stadsschouwburg, 20 u.: De toneelvereniging „Nieuw Leven" geeft een opvoering van „Het hemelbed" van Jan de Hartog, onder regie van Henk Nibbelink. Deze voorstelling wordt op 11 juni herhaald. Vrijdag 13 juni, Stadsschouwburg, 20 u.: De toneelvereniging „Herman Heij er- mans" geeft een voorstelling van het stuk „De meid" van de auteur, waar naar zij zich noemt. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend iedere dag van 10—12.30 uur en van 13.3017 uur en zondag van 1417 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 1017 en op zon- en feestdagen van 1317 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuurkun dige instrumenten. Geopend iedere werk dag behalve maandag, van 1115 uur. De eerste zondag van elke maand van 13—15 uur. Bisschoppelijk museum. Jansstraat 78: Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramenten, kantwerk, hand schriften en munten. Geopend op werk dagen behalve maandag van 1017 uur, des zondags van 1316 uur. De Ark (Klein Heiligland 13) Tentoon stelling van werken van Merac. Geopend tot en met 14 juni van 1022 uur. 't Goede uur (Nieuwe Kerksplein): Expo sitie van werken van Kees Verwey, 10 19 uur. Geopend tot 1 juli. Huis Van Looy: Een keuze collectie van moderne kunstwerken wordt tentoonge steld. Geopend op werkdagen van 10 12.30 en 13.3017 uur. Des zondags van 1417 uur. Galerie Espace: Tentoonstelling cultures en gouaches van Haber tot 14 juni. Van 11 tot 17 uur geopend. Lijst van de door de Stadsbibliotheek aange- enafte boeken. Romans: Kades, Monte Christallo; Melville, De betoverde eilanden en Bartleby; Sebestyen, De deuren gaan op slot; Walschap, De Frangaise; Kramer-Badoni, Liebe denkt nicht an sich; Neu mann, An der Wassern von Babylon; Christie, Murder in Mesopotamia; Marsh, Final curtain. Ontwikkelingslectuur: Elliot, Vijf kruisen in de jungle; Stellwag, Viaticum didacticum; de Haan, Gclf; Bourdet, Pris sur le vif; Vandaag, dl. 5; Levende Vlaamse schrijvers (inlichtingen); van Gooi, Architectuur; Goldwater, Paul Gauguin; Luning Prak, Industriële vormgeving; Schouten, Muziekleer voor gevorderde leerlingen; Panzera, De kunst van het zingen; te Lintum, Jordanië, halfbroeder van Israël; Brinton, Christopher en Wolff, Erfenis van eeuwen, dl. 1; Alexandravan Joegoslavië, Om de liefde van een koning; van Winter, Hoe heeft de provincie Groningen haar grenzen gekregen? Minister Cals heeft geantwoord op schriftelijke vragen, die het Eerste Kamer lid mevrouw Schouwenaar-Franssen heeft gesteld naar aanleiding van het ongeldig verklaren van de Duitse vertaling uit het eindexamen gymnasium. Het stuk Duits, aldus de minister, dat op 29 mei aan de eindexaminandi van de gymnasia ter schriftelijke vertaling is voorgelegd is niet ontleend aan een verzameling Duitse eind examenvertalingen. Wel is gebleken, dat het stuk ten dele en gedeeltelijk in een andere lezing voorkomt in een bloem lezing van Duits proza, die op een aantal scholen wordt gebruikt. Van tevoren is op uitgebreide wijze nagegaan, of de schrij ver, aan wie het stuk is ontleend, voor kwam in op de scholen gebruikte studie boeken. Deze voorzorgsmaatregelen zijn echter tot het leedwezen van de minister niet afdoende gebleken. De minister is met de vragenstelster van mening, dat hier van enige verzwaring van het eindexamen kan worden gespro ken en dat de leerlingen niet het slacht offer van de gemaakte fout mogen wor den. Ten einde voor elke school te kunnen laten beoordelen of en in hoeverre van een niet noodzakelijke verzwaring sprake zou kunnen zijn door het laten maken van een tweede vertaling, hebben de inspec teurs van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs na overleg met de minister op 3 juni een schrijven aan de gecom mitteerden voor Duits bij de eindexamens van de gymnasia en van de gymnasiale afdelingen van de lycea gericht, waarin de gecommitteerden verzocht wordt om na onderzoek bij de rector te beslissen of het nodig is, dat er een andere vertaling wordt gemaakt en dan verder te handelen zoals in het tweede lid van artikel 11 en in artikel 12 is bepaald". Advertentie Dezer dagen bestelde een van onze cliënten zijn 40ste en 41ste Laadvolume 7.7 m3 of 8.7 m3. Tonnage 1 en VA, Prijs f 6900 Garantie, incl. arb.loon, 6 maanden. De 25-jarige veehandelaar J. P. M. uit Kerkwerve op Schouwen-Duiveland, die enkele dagen geleden door de ijkspolitie van Brouwershaven werd gearresteerd in verband met het afgeven van ongedekte cheques, blijkt nog meer cheques te heb ben afgegeven. M. had vier ongedekte cheques afgege ven, die aan zijn overleden vader hadden toebehoord en die op naam stonden van de Rotterdamsche Bank. Het ging om een bedrag van in totaal 3500.-. De cheques zouden begin mei zijn afgegeven op de Veemarkt in Den Bosch. Thans zijn nog twee aangiften bij de politie binnengeko men, namelijk uit Reewijk en Lopik. Zes cheques belopen samen een bedrag van ongeveer 5000.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 17