Merkwaardige triomftocht door Algerije wordt voortgezet Werkloosheid zal deze zomer eerder toe- dan afnemen Comité van welzijn begint zijn eisen te stellen HET WEER Haarlems Dagblad Strauss verlaat Amerikaanse Commissie voor Kernenergie NAAIMACHINES Boterkoek van f 1voor 85ct HAZEN BERG's van Rijsbermen Patisserie DE&KE DE GAULLE ZET ALLES OP EEN KAART IN NOORD-AFRIKA geslote „De Gaulle heeft de deur ten", zegt het FLN Oorlog kan zich tot heel Noord-A frika uitbreiden Aee MORRIS tyoret/ocfóvt// Warmer Politieke gok Herculische taak Het woord is aan Hongaarse handelsattaché in Oslo vraagt asiel Schiereiland Marken Hij was een der voornaamste ijveraars voor het voortzetten van de proeven met kernwapens Politieman schoot vluchteling in de benen SOMBERE PROGNOSE VAN DEN HAAG Verhoopte seizoenopleving goeddeels uitgebleven De Gaulle zal Corsica op de terugreis niet aandoen VOOR DE WARME DAGEN Bij 72e JAARGANG No 276 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks VRIJDAG 6 JUNI 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 303e JAARGANG No 124 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze reisredacteur) ALGIERS, 6 juni Generaal De Gaulle heeft gisteren zijn merkwaardige zegetocht door Algerije voortgezet met een bezoek aan de twee voornaamste Oostalgerijnse steden, Constantine en Bone. Een merkwaardige zegetocht inder daad, want terwijl van geestdrift dol geworden menigten alle afzettingen ver braken om de generaal juichend te omstuwen, legden vooraanstaande leden van het „Comité van Openbaar Welzijn" verklaringen af, die grensden aan politieke en militaire insubordinatie jegens de sterke man, die zij zo graag aan de macht wilden zien. Verklaringen ook, waarin men zonder veel moeite chantage en woordbreuk kon aanwijzen.. De Gaulle zei in Bone en Constantine vrijwel woor delijk hetzelfde als eergisteren in Algiers. Hij prees de bevolking, loofde het leger en zweeg over de „Comité's van Openbaar Welzijn". Hij eiste waarmaking van de belofte tot gelijke rechten voor alle inwoners van Algerije en verklaarde nogmaals dat hij de strijd van de rebellen een moedige strijd achtte. Maar de woordvoerders van het „Comité van openbaar welzijn" zeiden gisteren iets heel anders dan zij vorige week verkaarden. Waar Jacques Soustelle mij vorige week persoonlijk zei, dat na het aan de macht komen van De Gaulle de beweging voor openbaar welzijn vanzelf zou verdwijnen, daar lieten leden van het Comité gisteren overduidelijk blijken dat zij van plan zijn de beweging in Algerije in stand te houden en haar ook tot Frankrijk uit te breiden. CAïRO (Reuter) Het coördinatieco mité van het Algerijnse nationale bevrij dingsfront (F.L.N.) heeft De Gaulle's plan voor Algerije verworpen. In een commu niqué zegt het comité dat De Gaulle de volledige verantwoordelijkheid draagt voor de voortzetting van de oorlog en de eventuele uitbreiding hiervan tot heel Noord-Afrika. Het comité, het hoogste gezagsorgaan van de Algerijnse nationalisten, zegt dat De Gaulle de betekenis en aard wil nege ren van de strijd voor vrijheid en onaf hankelijkheid van het Algerijnse volk, die het al vier jaar met geweldige opofferin gen voert. De Gaulle heeft de deur ge sloten voor elke oplossing op basis van de onafhankelijkheid van Algerije. De Gaulle heeft de aanbevelingen van de UNO naast zich neergelegd evenals de conclusies van de conferenties te Bandoeng, Brioni, Cai ro en Accra, die zich hebben uitgesproken voor de onafhankelijkheid van Algerije, aldus het communiqué. NEW YORK (Reuter) De F.L.N.-ver- tegenwoordiging in New York zal de uit 28 landen bestaande Afrikaans-Aziatische groep bij de UNO vragen er voor te zor gen, dat de Algerijnse kwestie op de agen da van de volgende algemene vergadering wordt geplaatst. TUNIS (Reuter) In gezaghebbende Tunesische kringen is men van mening dat De Gaulle's verklaring „Frankrijks betrekkingen met Noord-Afrika moeilij ker zal maken, omdat wij op zoveel meer hadden gehoopt." Overigens ziet men in deze kringen in de toespraak van de ge neraal de „eerste erkenning door een Franse premier, dat het Algerijnse volk een heldhaftige strijd voert, dat de Alge rijnen vernederd zijn en van hun rechten beroofd en dat hun niets anders overbleef dan de wapens op te nemen." PARIJS (AFP) Het linkse Parijse blad L' Express heeft een vraaggesprek gepubliceerd, dat zijn correspondent in Tunis vóór De Gaulle's redevoering met president Bourguiba van Tunesië heeft gehouden. Bourguiba verklaarde bij die gelegenheid: „Ik was de eerste staats man in Afrika die een beroep op generaal De Gaulle deed. Ik geloof dat hij in Frank rijk misschien de enige was op wiens woord wij ons konden en kunnen verlaten. Als zijn politiek de totale oorlog in Noord- Afrika is, wel, dan weet men dat en kan men zich er bij aanpassen. Het zal dan zo zijn en blijven. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. )3439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162' ORLON DAMESVESTEN 19.75 Verwachting tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden. Overwegend matige wind tussen oost en zuidoost. Hogere tem peraturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S De vice-president van het Comité, Léon Delbecque, een rasechte fascist, ging het verst. Na een huichelachtig eerbetoon aan De Gaulle zei hij gisteren in Algiers dat de beweging voor openbaar welzijn pas haar eerste etappe heeft doorlopen. Del becque zei dat in Frankrijk zelf de „comité's voor openbaar welzijn" uit dc clandestiniteit zijn getreden om hun taak van burgerzin en propaganda aan te van gen. Hij dreigde dat het Comité niet be reid is tot iedere prijs de regering-De Gaulle te steunen en zei met een vermoe delijke verwijzing naar Soustelle en generaal Massu, dat die prijs tenminste de aanwezigheid van twee vertegenwoor digers in de regering bedraagt. Inmiddels hebben dozijnen politieke commentators zich gebogen over de ver klaringen van De Gaulle in de afgelopen dagen, verklaringen, die zo gelijkluidend waren, dat de generaal zijn woorden wel op 'n goudschaaltje moet hebben gewogen. Die verklaringen lijken op het eerste oog zo helder als glas, dat zijn zij ook: zo hel der als matglas dan wel te verstaan. Het merkwaardige is, dat de generaal dingen heeft gezegd, waarvoor men iedere andere Franse premier alhier de ganse Algerijnse eierproduktie naar het hoofd zou hebben geslingerd, zoals gelijke rechten en plich ten voor alle inwoners van Algerije. De Fransen in Algerije hebben die kreet de laatste weken tot de hunne gemaakt. De Gaulle heeft dit nu herhaald. Maar welk een verschil. Het komt er in Algerije niet op aan wat men zegt, maar wié het zegt. Het lijkt nu alsof De Gaulle besloten heeft de grote gok te wagen van de inte gratie, de volkomen versmelting van Frankrijk en Algerije. De Gaulle heeft het woord integratie echter niet genoemd. Hij impliceerde slechts de grondbeginselen er van, vermeed echter zich vast te leggen op woorden of slagzinnen. Wel beloofde hij dat alle Algerijnen, zelfs de F.L.N.- rebellen, binnen drie maanden, op voet van gelijkheid, mee mogen stemmen in een referendum, dat een nieuwe basis voor Frankrijks politieke toekomst moet leggen, dat zij net als alle andere Fransen hun afgevaardigden naar Parijs mogen sturen om er hun wensen kenbaar te maken. Op deze belofte volgde de in alle drie redevoeringen herhaalde sleutelzin: „Met die gekozen vertegenwoordigers zullen wij zien hoe wij de rest zullen klaren". Daarmede houdt De Gaulle de weg vol komen open, ook voor een oplossing in federale zin. Kan hij de Fransen in Alge rije aan hun overhaaste belofte van ge lijke rechten houden, de meerderheid van de mohammedanen bereid vinden Franse staatsburgers te worden, welnu, des te beter Lukt dat niet, dan heeft hij in de vrij ge kozen vertegenwoordigers wezenlijke ge sprekspartners om een nieuwe status voor Algerije te vinden. De Gaulle's verwijzing naar de uit wanhoop geboren moedige strijd der F.L.N.-rebellen, een verklaring, die de Fransen hier als lood op de maag ligt, is een duidelijke uitnodiging aan de rebellen om met opgeheven hoofd uit hun bergforten te komen. Ook dit is een ge weldige politieke gok. Maar uit de van tegenstrijdigheden zwaar gaande chaos der Franse politiek in Algerije kan men niet meer zonder grote politieke gokken een uitweg vinden. De Gaulle moet nu de Franse extremis ten weer in het gelid brengen, zonder het vertrouwen van de Franse bevolking en het leger in Algerije te verliezen. Hij moet zijn republikeinse tegenstanders in Frank rijk zelf tot medewerking bewegen, hij moet de steun van de mohammedaanse bevolking winnen, terwijl zijn troepen tegelijkertijd een niets ontziende cam pagne voeren tegen de rebellen, die hij meer dan wie ook tot ander inzicht moet zien te brengen. Het is een herculische taak, des te reusachtiger omdat de klok snel de laatste uren van Frankrijks aller laatste kans in Noord-Afrika wegtikt. Als het De Gaulle thans niet lukt, dan lukt het niemand meer. ORAN (UPI) vanochtend uit Generaal De Gaulle is Algiers in Oran aange- Thomas Fuller: Beleefdheid is: God dienen zonder de duivel te beledigen. OSLO (UPI) De Hongaarse handels attaché in Noorwegen, Ernoe Hidas, heeft voor zich en zijn gezin de Noorse rege ring om politiek asiel verzocht. Hidas kwam in 1955 als handelsattaché in Noor wegen. Het echtpaar Hidas heeft twee kinderen. De Hongaarse legatie verklaarde dat Hidas sinds twee weken niet meer op de legatie is verschenen. Hida's is bevreesd dat de Hongaarse regering represailles zal nemen tegen zijn vader en moeder, die in Boedapest wonen. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 Marken is sinds april een schiereiland. De dijk, die het vroegere eiland met het vasteland verbindt, is nog niet geheel bestraat, maar met een speciale vergunning van de dienst Zuiderzee werken mag men er al gebruik van maken. Vooral de jeugd heeft er een flinke wandeling graag voor over. Dat spaart de kosten voor de boot uit komen. Een enorme menigte had zich bij het vliegveld verzameld. Het was weer het van Algiers, Constan tine en Bone bekende beeld van juichende, en „Vive De Gaulle" schreeuwende massa's met spandoeken waarop „Algérie Fran- gaise" en portretten van de nieuwe pre mier, de Marseillaise spelende militaire orkesten, helikopters die pamfletten uit wierpen, straaljagers die in de formatie van een Lotharings kruis overvlogen en zwaar bewapende parachutisten. De Algerijnse Franse pers heeft bijzon der weinig aandacht besteed aan de felle rede van Delbecque. Zelfs de „l'Echo d'Alger", het blad van Alain de Sérigny, dat als de spreekbuis der „ultra's" onder de „colons" wordt beschouwd, publiceerde niets van Delbecque's redevoeringen. De Sérigny heeft namens de „colons" zitting in het „Comité" voor openbaar welzijn". WASHINGTON (Reuter) Admiraal Lewis Strauss, voorzitter van de Ameri kaanse Commissie voor kernenergie, zal zijn functie met ingang van 30 juni neer leggen. Eisenhower heeft zijn ontslagaan vrage „met grote spijt" aanvaard, doch er tevens zijn voldoening over uitgesproken, dat Strauss bereid is de nieuwe functie van speciale assistent van de president voor be vordering van het program „atomen voor de vrede" te aanvaarden. Strauss is als voorzitter van de com missie voor kernenergie een omstreden fi guur geweest. Sommige invloedrijke De mocratische Congresleden hebben ernstige critiek gehad op zijn houding ten aanzien van de ontwikkeling van kernenergie in de Verenigde Staten. Voorts is critiek op Strauss geleverd wegens zijn verzet tegen Een wel bijzonder mooi exemplaar staat in de tuin van mevrouw F. J. Plesman, Litslaan 8 te Santpoort, die hier met gerechtvaardigde trots naar haar zeventien aar oude boom opziet. leder jaar opnieuw kan men in onze streken overal langs de weg de gulden pracht van de statige gouden regens zien, die door het mooie zomerweer van de laatste dagen nu in bloei staan. voorstellen om de proeven met kernwa pens te verbieden. Strauss verklaarde steeds, dat er geen afdoende controle op staking van kernproeven mogelijk is. Hij was dan ook een der voornaamste ijveraars voor voortzetting van de kernproeven, met als doel de ontwikkeling van een „schone" bom. Waarnemers geloven, dat nu wellicht een ontwikkeling in de richting van interna tionale overeenstemming over een verbod van kernproeven mogelijk is. Invloedrijke Democraten in de Congres commissie voor kernenergie hadden reeds gewaarschuwd, dat zij tegen Strauss zou den stemmen als Eisenhower hem voor een nieuwe ambtsperiode van vijf jaar zou voordragen. Eisenhower en Strauss zouden daardoor tot de overtuiging zijn gekomen, dat het geen zin zou hebben het Congres herbenoeming te vragen. Strauss zou ook met minister Dulles meningsverschillen over de kwestie der kernproeven hebben gehad. Dulles zou er voorstander van zijn, dat de huidige westelijke ontwapenings voorstellen gewijzigd worden. Hij wil de kwestie van opschorting der kernproeven los maken van de steeds gestelde eis, dat er ook overeenstemming-moet zijn over een datum voor staking van de produktie van kernwapens. Eisenhower zou het stand punt van Dulles hebben overgenomen. (UPI) Als Eisenhowers adviseur zal Strauss aan het hoofd staan van de Ameri kaanse delegatie die in september in Ge- nève de internationale conferentie over het vreedzaam gebruik van kernenergie zal bijwonen. Vannacht kreeg de politie van 's Gra- venhage bericht dat ingebroken werd in een slagerij aan de Rijswijkseweg al daar. Een jeep rukte uit en één van de agenten posteerde zich bij het perceel. De andere agent begaf zich op aanwijzing van burgers naar de Cylinderstraat, waar hij twee mannen zag lopen, die hij aanhield, namelijk de 30-jarige zeeman M. K. en diens 26-jarige zwager W. van de B. Op een gegeven ogenblik gaf K. de agent een slag in het gelaat, waarna hij de benen nam. De agent loste drie waarschuwings schoten in de lucht en toen dit niet hielp richtte hij op de benen van de vluchteling. Deze werd door twee kogels in been en zitvlak getroffen. Advertentie Probeert u zaterdag eens een heerlijke Verhoog uw vakantiegenot met onze botersprits, botercake, boterkoeken, in luchtdichte verpakking. t le KLAS BANKETBAKKERIJ CENTRUM GALERIJ - TELEFOON 6479 In een commentaar op de reeds eerder in deze week gepubliceerde stand van de geregistreerde arbeids reserve heeft het ministerie van Sociale Zaken thans als zijn mening te kennen gegeven dat van een ver betering in de algemene werkgelegen heidssituatie niet kan worden ge sproken, zodat in de komende maan den een stijging van het werkloos heidspeil niet uitgesloten geacht moet worden. De analyse der werkloosheid naar oor zaken geeft volgens het ministerie het volgende beeld te zien: Seizoenwerkloosheid in mei 1958: 7.000, in april 1958: 15.000, in mei 1957: 6.000 en in april 1957: 12.000. Wrijvingswerkloosheid in mei 1958: 20.000, in april 1958: 23.000, in mei 1957: 10.000 en in april 1957: 9.000. Werkloosheid van minder geschikten in mei 1958: 17.000, in april 1958 eveneens 17.000, in mei 1957: 10.000 en in april 1957: 10.000. Structuurwerkloosheid in mei 1958: 14.000, in april 1958: 17.000, in mei 1957: 8.000 en in april 1957 eveneens 8.000. Conjunctuurwerkloosheid in mei 1958: 23.000, in april 1958: 28.000, in mei 1957 en april 1957 telkens nihil. De totale geregistreerde arbeidsreserve was derhalve, in ronde -getallen, in mei 1958: 81.000, in april 1958: 100.000, in mei 1957: 34.000 en in april 1957: 39.000. Kleine opleving in bouwvak De daling van de geregistreerde arbeids reserve in mei van dit jaar is, aldus het ministerie, voornamelijk het gevolg van seizoensinvloeden in verschillende bedrijfs takken. Daarnaast viel met name in de bouwnijverheid een zekere opleving te be speuren, waardoor het werkloosheidsni veau (dat is de geregistreerde arbeidsre serve) gecorrigeerd voor normale seizoen fluctuaties, een daling te zien gaf van 99.000 tot 96.000. Hoewel dit een aan wijzing zou kunnen zijn voor een kente ring in de minder gunstige ontwikkeling van de werkgelegenheid gedurende het laatste jaar in de bouw, dient men zich te hoeden voor voorbarige conclusies, aldus het ministerie. Met de toeneming van de werkgelegen heid in de vrije sector daalde uiteraard de bezetting van de aanvullende werken. De opleving in de bouwnijverheid kwam voor het grootste deel voort in de sector burgerlijke- en utiliteitsbouw. De ge registreerde arbeidsreserve daalde in deze sector van 10.500 tot 7.500. In de water-, spoor- en wegenbouw trad een daling op van 8.500 tot 6.500. De opleving in de bouw werkte door in de transport- en in enkele toeleveringsbedrij ven. Metaal en textiel De situatie in de metaalnijverheid is nog steeds minder gunstig als gevolg van de conjuncturele ontwikkeling, de verminder de overheidsopdrachten tengevolge van de bestedingsbeperking en de verslechter de economische betrekkingen met Indo nesië. In de textiel is enige seizoenopleving in de wolindustrie te constateren, alsmede het afvloeien van vlassers naar de land bouw. Van een wezenlijke verbetering in deze branche kan echter niet worden ge sproken. Landbouw Uiteraard is er een aanzienlijke daling van de seizoenswerkloosheid onder de landarbeiders en bij het horecapersoneel, terwijl het uitvaren van de haringvloot de werkloosheid onder de vissers met rond 650 verminderde. Kantoorpersoneel De werkloosheid onder het kantoorper soneel nam nog toe, voornamelijk als ge volg van de inschrijving van gerepatrieer- den. Het totaal aantal werkzoekende ge- repatrieerden steeg tot 3304 mannen en 529 vrouwen, hetgeen een toeneming met 223 mannen en 31 vrouwen betekent. De werkloosheid van vrouwen nam af door toeneming van de seizoenwerkge legenheid onder andere in de horecabe drijven en in de landbouw. De daling van de conjunctuurwerkloos heid is deels toe te schrijven aan een ver betering in de bouwnijverheid, deels aan de ruimere werkgelegenheid in de land bouw, welke eveneens de structuurwerk loosheid verminderde. AJACCIO (Reuter) Generaal De Gaulle zal op terugreis uit Algerije naar Frankrijk, Corsica niet bezoeken. Kolonel Thomazo, door het Algerijnse „Comité voor openbaar welzijn" benoemde gouver neur van Corsica, zei tegen verslaggevers dat De Gaulle hem gezegd had dat hij nu geen tijd heeft om naar Corsica te komen. De Gaulle zou naar Corsica gaan zodra hij het Algerijnse vraagstuk opgelost heeft. Thomazo was met een Corsicaanse delegatie naar Algiers gegaan waar hij een onderhoud met De Gaulle heeft gehad. Leden van de afvaardiging hadden De Gaulle verzocht op de terugreis over de Corsicaanse hoofdstad Ajaccio te reizen, „ook al zou de generaal er slechts een uur kunnen vertoeven". Onder de delegatie leden bevond zich behalve Thomazo, die tot burgerlijk en militair gouverneur van Corsica werd benoemd, toen het Corsi caanse „Comité van openbaar welzijn" op 24 mei de macht overnam, ook de Corsi caanse afgevaardigde in de Franse Natio nale Vergadering Pascal Arrighi, die door de volksvertegenwoordiging werd geschorst wegens zijn aandeel in de machtsoverne ming. Ondanks al zijn werk voor film, radio en televisie heeft de zanger Pat Boone toch kans gezien in vier jaar zijn studies aan de Columbia-universiteit te voltooien. Gehuld in toga, de bul in de hand, verlaat hij de universiteit: een verstandig en voldaan man. Advertentie SHORTS in wit, khaki, taupe en petrol TREVIRA PANTALONS POPLIN JASJES ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM Advertentie vindt U tal van heerlijkheden om mee te nemen op uw weekend uitstapjes: GEVULDE KOEKEN0 25 KANO'Ss o'.23 BOTERPUNTEN j s s s s s 0 20 AMANDELGEBAKJES 025 ZANDJESs s - - 015 ZANDSCHELPENo'l5 ZWITSERS0.25 SINAASAPPELGEBAKJES s 5 8 0 30 AMANDELSCHOLLEN 4 0^26 Centrum Galerij - Telefoon 4302

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1