TAPIJTEN DE ORIËNT ('Panda en de Yo^Yo^ja J In het internationale wegvervoer is het vet van de ketel Tiïeuw Omzetten Nationale Handels bank „niet teleurstellend" Iets warmer weer Wereldnieuws 2 Euromarkt riskant voor Nederlandse bedrijven URBACH RAFFIA UNI en BEDRUKT Onveranderd dividend Laura et Vereniging Meteoor België Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland de sigaar van 't jaar Werkloosheid in V.S. door seizoensinvloeden gedaald William Pont moderniseert Lambert Schaus nieuw lid van E.E.G.-commissie EXCLUSIEVE AANBIEDING ƒ60.-, 75.- en 135.- Binnenkort converteerbare lening Krasnapolsky Pluimveehouderij voert export nog steeds op tofi Duitse EBU-positie Gerritsen en Van Kempen verlaagt dividend Schatkistpromessen toegewezen FOTOGRAFEREN! vraag a films TocU ió liet zo Immuum tegen vergif V-J VRIJDAG 6 JUNI 1958 De Nederlandse Internationale Wegvervoerorganisatie NIWO heeft in Utrecht haar jaarvergadering gehouden. De voorzitter, de heer E. van Donkelaar, stelde in zijn openingsrede vast, dat het Nederlandse internationale wegvervoer in 1957 een pro centuele groei heeft gekend in de omzet in tonnen, die uitging boven de toeneming van onze buitenlandse handel, zodat ook het relatieve aandeel van deze vervoertak in het totale vervoer van, naar en door Nederland is vergroot. De mogelijkheden voor een verdere ontwikkeling voor ons wegvervoer ook in de komende Euromarkt, zijn nog talrijk, aldus spreker, maar de voorwaarden hiervoor zijn dat deze ontwik keling zich voltekt op redelijke financiële basis en dat geen overmatige en discrimi nerende reglementeringen haar belemmeren. In dit licht gezien vertoont het verloop van zaken volgens de spreker een zorgelijk beeld. Wat de financiële basis betreft: in 1957 heeft de gemaakte omzet in geld voor het eerst geen gelijke tred gehouden met de stijging der omzet in tonnen. De spreker vroeg zich af, of de wet van vraag en aan bod op de internationale vervoermarkt niet heeft geleid, of spoedig zal leiden, tot een prijsniveau, dat nog slechts nauwelijks rendabele exploitatie van een voertuigen park mogelijk maakt. Belemmeringen Wat de reglementeringen betreft merkte de spreker op, dat in Duitsland, naar het zich laat aanzien, de verordening van 1956 inzake maten en gewichten van kracht blijft, zodat Nederlandse vervoerders er rekening mee zullen moeten houden, dat ongeveer 76 percent van de thans gebruik te laadcapaciteit verloren zal gaan en het transport met gebruikmaking van de 14 en 15-tons combinatie ongetwijfeld veel duurder uitkomt. Dit klemt te meer omdat ruim 56 percent van ons gehele vervoer van, naar of via de Bondsrepubliek loopt. Ook in Frankrijk zal de belastingdruk nog verzwaard worden en allerwege kan ge steld worden dat ondanks de totstand koming van de Euro-verdragen steeds nieuwe belemmeringen ten aanzien van het wegvervoer het licht zien. Tot dankbaarheid stemt het dat het con tingent Belgische machtigingen een kleine uitbreiding heeft ondergaan en de ver wachting leeft dat binnen enkele jaren veel verdergaande afschaffing van kwan titatieve restricties verwacht mag worden. Toch meende de heer Van Donkelaar, dat ook de E.E.G. voor het internationaal weg vervoer nog mogelijkheden inhoudt en deed een klemmend beroep op de overheid, al het mogelijke te verrichten om de weg voor dit vervoer in Europa open te houden. Nederland overstemd De directeur van de NIWO, de heer K. C. A. Colette, hield hierna een rede, waarin hij de volgende cijfers noemde: De vrachtonbrengst in guldens bedroeg in 1957 12 percent meer dan in J956, het vervoer gewicht in tonnen was 17,4 percent hoger. Er werden in 1957 190.084 beladen ritten uitgevoerd. De gemiddelde vracht' prijs per vervoerde ton daalde van 23.10 tot 22.09. Op 31 december 1956 waren 1163 eenheden met een laadvermogen van gemiddeld 13,2 ton per eenheid op de weg, op 31 december 1957 1416 eenheden met een laadvermogen van gemiddeld 13,8 ton. Van het Nederlandse„.wegvervoer op het buitenland betrof in 1957 30 percent België en Luxemburg (in 1956 34 pet.), 56 pet. Duitsland (in 1956 52 pet.). De heer Colette merkte verder op dat, als na de eerste twee etappes van de Euro markt niet meer eenparig, doch met ge- Advertentie Toonaangevend in damesstoffen 90 cm breed 3.95 p.m. Gen. Cronjéstraat 39 - Telefoon 56880 De n.v. Maatschappij tot Exploitatie van de Steenkolenmijnen Laura en Vereniging te Eygelshoven heeft, zo blijkt uit het zo juist verschenen jaarverslag over 1957, een winst gemaakt van 4.444.865,dit is 5000,minder dan in 1956. Het divi dend is onveranderd vastgesteld op 12 percent. De produktie is in het afgelopen jaar gedaald en wel met 64.700 ton in verge lijking met 1956. De gemiddelde produktie per werkdag daalde van 4.151 ton in 1956 tot 4.058 ton verleden jaar. In de mijn Laura werd 66.1 percent van de steenkool mechanisch ontgonnen. Dit is een stijging van 6.6 percent. Op de mijn Julia daalde het percentage mechanisch ontgonnen kool van 42.7 tot 37 percent. Deze daling is een gevolg van de moeilijke geologische om standigheden in deze mijn. De werving van buitenlandse arbeiders kon geheel worden stopgezet. Thans zijn nog in dienst 140 Italianen en 75 Oosten rijkers. De totale bezetting bedroeg eind 1957 5.186 personen, van wie 3.103 onder- gronders en 1533 bovengronders. Met ingang van 15 mei 1958 heeft de n.v. Betonfabriek „De Meteoor" in De Steeg (Gld.) de verkoop van haar produkten in België, Luxemburg en de Belgische Kon go zelf ter hand genomen. Daartoe is in een nieuw flatgebouw aan de Avenue Mar- nix in Brussel een kantoor gevestigd on der de naam Stelcon s.a. Voorzitter van de raad van beheer is de heer B. A. Honig jr. en directeur de heer René Jonckheere. Verkoop Slootwijk-plantage Met ingang van 1 april is de plantage Slootwijk overgegaan in handen van de Surinaamse Cul tuur Maatschappij (eerder werd abusievelijk ver meld de Ned. Handel Mij.). De plantage wordt herontgonnen, zodat na 5 jaar ongeveer 600 ha. in cultuur zal kunnen zijn. Daar de fabriek thans onbruikbaar is zal het produkt voorlopig te Pe perpot verwerkt worden. Opzichters en arbeiders blijven in dienst. Beneluxlanden en Marokko De onderhandelingen tussen een Marokkaanse delegatie en een vertegenwoordiging van de Be neluxlanden, die op 22 mei begonnen, hebben ge leid tot een nieuwe handelsovereenkomst, die op het ministerie van Buitenlandse Zaken te Brus sel door de zaakgelastigde van Marokko, Lamrani, en de gevolmachtigd minister Lotz geparafeerd werd. kwalificeerde meerderheid van stemmen besluiten zullen worden genomen, Neder land een naar Nederlandse begrippen on gunstige ontwikkeling van de gemeen schappelijke vervoerpolitiek niet kan tegen gaan. Een mogelijkheid is dus dat Neder land in Europees verband overstemd wordt. Dan zal de Nederlandse internationale weg vervoerder van de weg gedrukt worden en dat terwijl van Nederland uit eigenlijk het internationale wegvervoer in Europa is opgebouwd. Advertentie Willem II Prince Sluit U aan bij zijn reeds talrijk gevolg. Rook 'm prince-heerlijk! Het aantal werklozen in de Verenigde Staten is in mei gedaald tot beneden de vijf miljoen. Dit blijkt uit cijfers die heden door de ministeries van Arbeid en Handel worden gepubliceert. Verwacht wordt ech ter, dat het aantal werklozen zal strijgen tot-boven de zes miljoen als. de vakanties in juni beginnen. De afneming van de werkloosheid is hoofdzakelijk te danken aan werkzaamheden in het boerenbedrijf, de bouwindustrie en het amusementsbe drijf. (UPI). De zojuist verkregen definitieve goed keuring van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland op de projecten van de ge meente Zaandam zijn voor de n.v. Hout handel voorheen William Pont aldaar aan leiding deze plannen als volgt nader te omschrijven. De in het jaarverslag over 1957 aangestipte plannen om het opslag- bedrijf, gelegen op het eiland in de Voor- zaan, te moderniseren en met de vaste wal te verbinden,, hebben thans vaste vorm gekregen. De gemeente Zaandam zal een 400 meter lange brug bouwen, die het „eiland" aan sluiting geeft op de Hogendijk. Deze brug, begroot op ongeveer 690.000, van welk bedrag William Pont een gedeelte voor haar rekening zal nemen, zal medio 1959 gereed zijn. Het overzetten van de trucks en trailers van de afnemers via speciale pontons zal dan veranderen in een vlot wegtransport. De overeenkomst met de gemeente Zaan dam over de bouw van de brug omvat de beëindiging van de gemeentelijke dienst van het overzetveer voor bezoekers en per soneel bij het gereedkomen van de brug, alsmede de overname van Pont van een onbebouwd opslagterrein elders, waarvan het gebruik, hangende de tunnelprojecten niet goed doenlijk is. De regeringen van de zes landen der Europese Economische Gemeenschap heb ben Lambert Schaus, ambassadeur van Luxemburg te Brussel, benoemd tot lid van de commissie der E.E.G. Hij volgt Michel Rasquin op, die onlangs is overle den. Advertentie zware handgeknoopte uit INDIA (goedkope arbeids krachten, exportpremies), zuiver wol, in prachtige pasteltinten. EEN TAPIJT VOOR UW LEVEN, voor de prijs van een machinale Smyrna In diverse maten, per m2 Kom vrijblijvend kijken bij R. C. VAN EIF Paarlaarsteeg 8 Tel. 14615 Grand hotel Krasnapolsky n.v. is voor nemens binnenkort over te gaan tot de uit gifte van een converteerbare obligatiele ning ten bedrage van 750.000 nominaal met claimrecht voor aandeelhouders. Daarmee wordt de financiering van de voorgenomen uitbreidingen rond ge maakt. Aldus werd meegedeeld in de jaarvergadering. In 1958 is de gang van zaken bij Krasnapolsky tot dusver goed geweest. In de eerste maanden van het jaar was de drukte iets minder dan in het zelfde tijdvak van 1957. Thans is dit niet meer het geval. Indien in Amsterdam een Hiltonhotel tot stand zou komen, dan zal dit een stimu lans zijn voor het vreemdelingenbezoek. Krasnapolsky vreest hiervan geen nade len. Integendeel, internationaal zal daar door de propaganda voor Amsterdam wor den verhoogd. Krasnapolsky heeft toestemming gekre gen voor uitbreiding van het hotel, echter niet voor de bouw van een nieuwe grote zaal. Hiervoor blijft terrein gereserveerd. Er zal nu een nieuwe kleinere zaal, voor 600 mensen, gebouwd worden, waarvoor de bestaande „groene zaal", voor 200 men sen, moet verdwijnen. De hotelruimte zal met 160 bedden worden uitgebreid. Daar mee zal het aantal bedden op maximum capaciteit worden verhoogd tot 450. Nog dit jaar wordt met de bouw begonnen. De ze zal ongeveer IV2 jaar in beslag nemen. Buiten de aangekondigde converteerba re obligatielening is beschikbaar een bouwfonds van 1.150.000. Geconstateerd werd een gunstige verhouding tussen de eigen middelen en de vreemde middelen op lange termijn. Deze verhouden zich fifty-fifty. Financiering met te veel eigen middelen zou voor het bedrijf nadelig kun nen zijn. In de laatste vijf jaar is voor een bedrag van J 2.150.000 aan middelen toe gestroomd. De toeneming der vlottende ac tiva is in evenwicht met de toeneming der vlottende schulden. Men mag dus spreken van een gezonde liquiditeit. De investerin gen zijn geheel uit afschrijvingen gefinan cierd en de liquide middelen zijn doelbe wust afgezonderd voor financiering van de uitbreiding. In het jaarverslag over 1957 van de Nationale Handelsbank n.v. te Amsterdam zegt de directie over het bedrijf en de bedrijfsresultaten onder andere: „In aan merking genomen de medio van het jaar op een conjunctuurdaling ingestelde be- drjjfspolitiek, waren de omzetten der bank over de gehele linie niet teleurstellend, Uitgezonderd Indonesië, deden zich geen bijzondere moeilijkheden voor, slechts in Hongkong en Japan werden enkele, niet belangrijke, debiteurverliezen geleden. De deposito's op lange termijn vermeer derden van 35.042.983 tot 45.845.330. De rekening diverse krediteuren geeft een stijging te zien van 84.168.434 tot f 126.989.045. Diverse debiteuren vermin derden van ƒ240.967.681 tot 204.264.246. De eindtelling van de balans wijst een bedrag aan van 510.232.633 (vorig jaar 508.115.467). De interest, commissie en agio, na aftrek van reserveringen, bedroeg ƒ26.628.974 (v.j. 27.466.195). Kantoor- onkosten vergden 24.066.779 (vorig jaar 23.266.083); afschrijving op gebouwen, terreinen en vaartuigen 500.000, 1.766.667). Hierna resteert een winst saldo van ƒ2.118.153 2.483.475). Voorge steld wordt, zoals bekend, een dividend van 6 percent (7 percent). Het kapitaal bleef 33 miljoen. Het is een gelukkige omstandigheid voor de vennootschap, dat reeds in 1949 maat regelen werden getroffen die met de mo gelijkheid van een teleurstellende gang van zaken in Indonesië in de toekomst rekening hielden. Reeds toen werd de bij zondere reserverekening gebracht van 9.300.000 op 20 miljoen. De mate waar in de ontwikkeling in Indonesië de reser ves van de n.v. zou kunnen aantasten, laat zich nog niet geheel overzien, maar de directie heeft wel de overtuiging dat alle financiële consequenties uit de daarvoor getroffen speciale voorzieningen gemak kelijk opgevangen zullen kunnen worden. In alle landen waar de bank met eigen vestigingen werkzaam is, lieten de resul taten van het afgelopen jaar een voordelig saldo zien. De zakenuitbreiding bij de dochterinstelling de Mercantile Bank of Canada heeft zich in het vierde boekjaar voortgezet. Het is niet onwaarschijnlijk In de vergadering van het produktschap voor Pluimvee en Eieren is bekend ge maakt, dat de export van zowel broed- eieren als consumptie-eieren in de eerste vijf maanden van dit jaar sterk is toegeno men in vergelijking met dezelfde perio de van 1957 De export van eende-eieren gaat moeilijker, wat voor een gedeelte is te wijten aan het gevaar van para-tyfus Ongeveer 1 percent van de eieren blijkt te zijn besmet. Vergelijkt men de exportcij fers van de gezamenlijke pluimveepro- dukten dan blijkt dat deze met ongeveer 17 miljoen gulden is toegenomen van 162.596.559 tot 179.515.347. De voorzitter, ir. J. G. Tukker, sprak de verwachting uit, dat door de hoge inleg van dit jaar (ongeveer 80 miljoen broed- eiren), er in de tweede helft van 1958 een hoge produktie te verwachten is. Men re kent op een broeduitkomst van 67 percent, drie percent hoger dus dan in 1957. Een hogedrukgebied dat zich gisteren ten noorden van Schotland bevond breidde zich in de afgelopen 24 uur over Scandina vië en Noord-Duitsland uit. Het is gevuld met polaire lucht, welke tot noord-Duits- land doordrong. Het front dat deze lucht begrenst bereikte ook ons land. De wind draaide naar het noordoosten waardoor de laaghangende bewolking die gisteren de gehele dag hardnekkig boven het noorden van het land bleef hangen, zich over het gehele land uitbreidde. Een depressie ten zuidwesten van Ierland doet de luchtdruk in Frankrijk en op het weste lijk deel van de Britse eilanden dalen. De wind zal daardoor in ons land naar het zuidoosten draaien, en er zullen opklarin gen voorkomen, waarbij de temperaturen iets hoger zullen worden dan vandaag. Een bij de Ierse depressie behorend front kan later op de dag tot dichtbij het zuid westen van het land naderen. Zaterdag 7 juni Zon op 4.22 uur, onder 20.55 uur. Maan op uur, onder 10.36 uur. Maanstanden 9 juni 7.59 uur laatste kwartier. 17 juni 8.59 uur nieuwe maan. 24 juni 10.44 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 7 juni Hoog water 7.26 en 19.50 uur. Laag water 2.58 en 15.18 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ls 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. WEERRAPPORTEN Temperaturen buiten- 30 en binnenlandheden l C SB morgen 7 uur. Neerslag: e2 UI r, laatste 24 uur. If V c fl.5 Den Helder geheel bew no 11 0 Ypenburg geheel bew 0 12 0 Vlissingen zwaar bew. 0 13 0 Eelde zwaar bew. ono 10 0 De Bilt geheel bew. no 10 0 Twente geheel bew no 10 0 Eir.dhoven mist 0 10 0 Vlv. Z.-Limb onbewolkt no 13 0 Helsinki zwaar bew nno 9 0 Stockholm licht bew. nno 10 0 Oslo onbewolkt ozo 20 0 Kopenhagen half bew. zo 13 0 Aberdeen motregen zo 11 0 Londen zwaar bew. O 22 0 Amsterdam geheel bew. 0 19 0 Luxemburg half bew. no 22 0 Parijs zwaar bew. ono 23 0 Bordeaux licht bew. zo 25 1 Grenoble geheel bew. windst. 24 0 Nice geheel bew nnw 21 0 Berlijn zwaar bew- 0 15 0,7 Frankfort onbewolkt 0 21 0 München onbewolkt z 18 0 Zürich half bew. w 22 0 Genève geheel bew. windst. 22 0 Locarno half bew. windst. 25 0 Wenen zwaar bew. nw 20 0,5 Innsbruck onbewolkt w 22 0 Rome licht bew. no 28 0 Ajaccio zwaar bew. windst. 22 0 Algiers zwaar bew. zw 27 0 dat de ook in Canada tot uiting komende reactie op de jarenlange gunstige econo mische ontwikkeling het tempo van haar groei enigszins zal afremmen. De huidige omstandigheden maken het wel zeer moeilijk een oordeel uit te spre ken over de te verwachten gang van za ken in 1958. Ofschoon de ontwikkeling in Indonesië niet zal nalaten de omzetten van de kantoren der bank elders in Azië en in Nederland ongunstig te beïnvloeden, meent de directie dat de tijdig begonnen heroriëntering en het verloop der aanpas sing van het bedrijf en zijn organisatie aan de nieuwe situatie, reden geven om de toekomst met vertrouwen tegemoet te zien. West-Duitsland had in mei een ver- rekeningsoverschot van 70,2 miljoen dol lar in de E.B.U., vergeleken met een over schot van 21,7 miljoen dollar in april. De directie van de n.v. Koninklijke Fa briek van Gouden en Zilveren Werken Gerritsen en Van Kempen te Zeist is, al dus het verslag, niet ontevreden over de resultaten van het afgelopen jaar. In het eerste halfjaar 1957 ontwikkelde de ver koop zich gunstig, maar gaf daarna een dalende tendentie te zien. De verhoging van de omzetbelasting van 15 percent op 18 percent veroorzaakte een cumulatief effect op de daling van de afzet. Het saldo bedrijfsrekening wijst over 1957 een bedrag aan van 426.114 (v.j. 408.669). Na belastingen, afschrijvingen en reserveringen resteert een winst saldo van 97.389, waaruit voorgesteld wordt een dividend uit te keren van 6 percent over het van 1.497.000 tot 1.647.000 ver hoogde kapitaal. Verleden jaar werd 10 percent in aandelen ten laste van de agio- reserve betaald. Het bedrijf werd in 1957 verder geratio naliseerd. Van de deelnemingen bleven de resultaten van de „Anglo Dutch" beneden de verwachtingen. Bij de n.v. „Gouden Beker" blijven zowel omzetten als resul taten zich gunstig ontwikkelen. De direc tie acht het wenselijk deze deelnemingen, die het vorig jaar te boek stonden voor 177,515, te doen herwaarderen tot 1 per deelneming. In het eerste kwartaal van 1958 de monstreerde zich buiten de genoemde fac toren bovendien een terughoudendheid van het kopende publiek, voortvloeiende uit de algemene conjuncturele achteruit gang. De omzet bleef eveneens lager dan in de overeenkomstige maanden van 1957. Thans zijn er echter weer symptomen van een toenemende vraag te onderkennen, al dus het verslag. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat van de bedragen waarvoor op 5 juni 1958 is ingeschreven op schatkistpromes sen, wordt toegewezen: a) een bedrag van 15,9 miljoen aan schatkistpromessen met een looptijd van drie maanden, vervallen de 8 september 1958, tegen "een disconto van 2 7/8 percent per jaar; b) een bedrag van 44,8 miljoen aan schatkistpromes sen met een looptijd van zes maanden vervallende 8 december 1958, tegen een disconto van 3 1/8 percent per jaar; c) een bedrag van f 16,3 miljoen aan schatkist promessen met een looptijd van negen maanden, vervallende 7 maart 1959, tegen een disconto van 3 3/8 percent per jaar: d) een bedrag van 85,6 miljoen aan schatkistpromessen met een looptijd van twaalf maanden, vervallende 7 juni 1959 tegen een disconto van 3 5/8 percent per jaar. Advertentie V Geheim. Het blad van het Sovjet leger, „Rode Ster", beschuldigt de Verenigde Staten ervan zich voor te bereiden op een oorlog met chemische, bacteriolo gische en stralingswapens. Dit kan vol gens het blad, dat door Tass wordt aangehaald, worden opgemaakt uit ge heime inlichtingen die Amerikaanse instanties onlangs aan het Congres heb ben gegeven. Onderzoek. Het Japanse ministerie van so ciale zaken gaat een onderzoek instel len naar de oorzaak van zelfmoorden in Japan, dat in 1957 met 24,2 zelfmoorden per honderdduizend inwoners het land met de meeste zelfmoorden was. Verdediging. In de afgelopen dagen heb ben vertegenwoordigers van Zuid-Afri- ka, Groot-Brittannië, België, Frankrijk en Portugal te Kaapstad beraadslaagd over de verdediging der zeewegen rond om Zuid-Afrika. Volgens een woord voerder van het Zuidafrikaanse minis terie van Landverdediging hebben de besprekingen een zeer bevredigend verloop gehad. Bespreking. Vier vooraanstaande figuren van de Duitse „Evangelische Kirche", onder leiding van dr. Mitzenheim, bis schop van Thüringen, hebben een be spreking gehad met premier Grote- wohl van Oost-Duitsland. De algemene synode van de kerk heeft onlangs be sloten, met Grotewohl te spreken over het godsdienstonderwijs. Bereid. De Westduitse regering heeft zich bereid verklaard de verhoogde tol, die door Oost-Duitsland wordt geheven voor binnenvaartschepen, te betalen. Oost- Duitsland heeft aangevoerd dat de tol gelden zullen worden gebruikt om het overstromingsgevaar te keren, dat ont staan is doordat West-Duitsland een dam in de Elbe heeft gebouwd. Vossenjacht. De Britse vereniging voor dierenbescherming heeft besloten de boete, waartoe mevrouw Taylor uit Hud- dersfield werd veroordeeld, voor haar re kening te nemen. Mevrouw Taylor stuurde haar hond af op de deelnemers aan een vossenjacht. Wervelstorm. De wervelstorm, die boven de Amerikaanse staat Wisconsin heeft gewoed, heeft 24 mensen het leven ge kost. Er zijn tenminste honderd gewon den. De wervelstorm verrichtte zijn ver nielende uitwerking over een afstand van ongeveer 150 kilometer. Een plaatsje van duizend huizen is bijna met de grond gelijk gemaakt en er werden dozijnen boerderijen en stallen vernield. Verongelukt. Een „Saunders Roe" 53-jacht- vliegtuig het eerste bemande Britse raketvliegtuig is bij de start op een vliegveld voor proefvluchten bij Bour nemouth verongelukt. De 37-jarige John Booth, eerste proefpiloot van Saunders Roe, kwam hierbij om het leven. Het vliegtuig vloog uit elkaar voordat het neerstortte en brandde uit. Het toestel zou in een minuut tijds bijna zestien kilometer kunnen stijgen en een snel heid van 2500 kilometer per uur kun nen bereiken. Vreedzaam. De secretaris van de bevrij dingsbeweging van Kasjmir, Choersjid, heeft te Karatsji, de hoofdstad van Pa kistan gezegd, dat de beweging van plan is een reeks vreedzame overschrijdin gen van de bestandslijn tussen Indische en Pakistaanse troepen op touw te zet ten. Hij zei niet te geloven, dat India en Pakistan door de overschrijdingen in een grootscheeps gewapend conflict verwikkeld zullen raken. Dol. In Noordwest-India zijn reeds meer dan honderd personen als gevolg van een hittegolf om 't leven gekomen, in Bilhar zoeken van dorst bijna dol geworden beren zelfs overdag in de buurt van dorpen naar water. Een dezer beren heeft negen dorpelingen verwond. In Oost- en Midden-Japan heerst buiten gewone droogte, waardoor de rijstoogst gedeeltelijk verloren is gegaan. Pokken. Het hoofdbureau der Wereldge zondheidsorganisatie te Genève heeft medegedeeld deze week twee miljoen doses entstof tegen pokken naar Pa kistan meer dan 35.000 gevallen van pok- voorlopige cijfers hebben zich in Pa kistan meer dan 35.000 gevallen van pok ken voorgedaan, die aan bijna 16.000 personen het leven hebben gekost. Venezuela. Venezuela heeft de Zwitserse regering officieel bericht dat de diplo matieke paspoorten van ex-dictator Ji menez, zijn chef van de geheime dienst Estrada, zijn minister van Binnenland se Zaken dr. Lanz, en enkele anderen zijn ingetrokken. In totaal treft het Venezolaans regeringsbesluit vijftien vluchtelingen die na de opstand in Vene zuela een goed heenkomen hebben ge zocht. Estrada en Lanz moeten in Zwit serland zijn, maar waar Jimenez is weet men niet. 5. „Vooruit, lijfwacht O'Nozel, sta daar niet te suffen!" riep de kolonel. „Haal de schietstoel uit de vijver en zet hem weer in het vliegtuig. Opschieten!! En spreek me niet tegen!" „Tjonge", zei Panda, hem verontwaardigd nakijkend. „Wat een barse kolonel is dat! Waarom gaf hij je eigenlijk een klap?" „Omdat ik hem op zijn schiet stoel uit het vliegtuig heb laten wegschie ten", antwoordde Pat O'Nozel. „O", zei Panda. „Maar waarom deed je dat dan?" „Om te kijken, of het mechanisme goed werkte", antwoordde de meesterspeurder, „als lijfwacht ben ik verantwoordelijk voor zijn veiligheid en moet ik dus zorgen, dat alle veiligheidsapparaten in orde zijn". „Maar waarom heeft hij een lijfwacht no dig?" vroeg Panda verder. „Nu is het ge noeg!" riep de detective driftig, „altijd stel je vragens, niets dan vragens! Daar ant woord ik niet op, want de plannen van kolonel Pulver en mij zijn geheim, diep ge heim!" „O, dat wist ik niet", zei Panda be teuterd. „Ja", vervolgde de grote detec tive, „niemand mag weten, dat de kolonel en ik op weg zijn naar het geheimzinnige land Mu, om het geheime beeld Yo Yo uit de verborgen tempel Tsi ~o te halen. Nie mand, versta je? Ook jij niet. Dus ik zeg er geen woord over!" GRIEKSE, Romeinse en Oosterse dames, die in de oudheid bijzonder aantrekkelijk wilden zijn, gebruikten het sap van de wolfskers om de ogen te vergroten, zodat deze spiegels der ziel bij passende ge legenheden verleidelijk konden glanzen. De in wolfskers aanwezige stoffen oefenen een verlammende werking uit op de ze nuw die -de kringspier van de iris com mandeert, zodat de schijnbare schoonheid der ogen in feite aan ver- lammingsverschijnselen is te wijten. Het sap van deze plant kan echter ook minder onschuldig werken, doordat de atropine, hyocyamine en scopolamine verlamming van de spieren van het spijsver teringskanaal bewerkstelligen, of van de bronchiën, of van de urineblaas. Eéh hoeveelheid van 0,002 gram atropine verwekt reeds hallucinaties en 0,1 gram bewerkstelligt verlamming van het hart, zodat we zeker geen gedurfde stelling ver kondigen door te beweren dat de wolfs kers een uitermate giftige plant is. Al thans voor de mens. Want er zijn dieren waar deze zware vergiften geen, of hoe genaamd geen uitwerking op hebben. Zo pikken merels de vruchten van de wolfs kers, zonder zich van de kwalijke roep van deze plant iets aan te trekken en ook pa trijzen laten zich die vruchten goed sma ken. Zelfs konijnen en marmotten blijken de giftige werking van de atropine te kun nen doorstaan wanneer zij wekenlang met wortels, bessen en bladeren van de wolfs kers gevoederd worden. Het merkwaardige doet zich hierbij echter voor, dat derge lijke dieren aan deze plant te gronde gaan, wanneer zij als huisdieren zijn grootge bracht en dus kortere of langere tijd met de door de mens gecultiveerde en toebe reide kost zijn gevoederd. Dit gaat echter niet op voor de kever Halca atropa, die zoals zijn naam reeds te kennen geeft uitsluitend en alleen is aangewezen op atropine-houdende gewassen en zich de bladeren van de wolfskers uitnemend laat smaken. Ook slakken kunnen zich geruime tijd met deze bladeren voeden wanneer hun geen andere planten ter beschikking staan. Het verschijnsel, dat stoffen, die op de mens een giftige uitwerking hebben, het organisme van bepaalde die ren niet ten ongunste beïn vloeden, houdt niet stil bij de wolfskers. De gevlekte scheer ling, die voor ons dodelijke stoffen bevat, wordt zonder verder commentaar door geiten ge geten. Sommige soorten uilen storen zich in geen enkel opzicht aan cyaankali, waar mee het aas vergiftigd is en gieren schij nen niet de minste last te hebben van strychnine. We moeten dit alles niet te eenzijdig zien, want we kunnen de zaak ook omdraaien. Het lieve-vrouwe-bedstro, dat wij oogst onschuldig achten, blijkt voor eenden, ganzen en kippen een levens gevaarlijk vergif te bevatten. En voer de witte muizen niet met winterwortelen, want zij gaan er aan ten gronde. Ricinus olie, dat een geneesmiddel voor de mens is en als wonderolie faam verworven heeft, is voor marmotjes zö giftig, dat een en kele gram voldoende is om een hele streek van deze dieren te zuiveren. Van het vergif naar de roggen is een grote, maar gemotiveerde stap. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden).

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2