Qeef mij maar Nescafé Een woud van duizend pilaren Son filtre est si pur Daling werkloosheid in Noordholland gevolg van seizoen in bedrijven r kerko Verfrissing nodig VRIJDAG 6 JUNI 1958 3 Van dag tot dag V_ India en Pakistan gaan praten llllllllllillllillllllllllllllllliillllllli Draion Pantalons H Blazers Rectificatie Hervat overleg in Londens busconflict is mislukt Underground, bewerkt voor een sympathiestaking ■KtSSO FI350 Nescafé is niet te evenaren: in de kop geeft Nescafé de lekkerste koffie! Dat bewijzen geur, kleur en bovenal... smaak! Normaal Coffeïnevrij Espresso €)p dc <*praatótoel FILTRA Hammarskjoeld eredoctor van Cambridge geworden Krocsjtsjev wil handel met V.S. vergroten Tijdens een te Dordrecht gehouden con gres van Oranjeverenigingen is een op merking gemaakt over de conservatieve en conventionele aard van de festiviteiten, die telkenjare de viering van Koninginne dag begeleiden: klokgelui, aubades, kin deroptochten, vuurwerk en taptoe. Men hoopt nu tot een verfrissing te komen door uitwisseling van ideeën. Wanneer naast al die volksmenigten, die ieder jaar met dergelijke afgetrapte fes tiviteiten bij elkander worden gelokt, een bepaalde categorie hartelijk hoopt op ver frissing, dan is dat wel die der verslag gevers. Natuurlijk zijn openbare verma kelijkheden er niet ten pleziere van de kranteman, doch hij moet niettemin al die afgezaagde evenementen ieder jaar weer lijdelijk doorstaan en bovendien nog pro beren, er een enigszins opgewekt verslag van te geven. Niemand beter dan hij kan beseffen, hóe afgezaagd dat alles wel is, hoe weinig werkelijk plezier de samenge stroomde massa eraan beleeft en hoe wei nig zo'n nationale feestdag tot een echte feestdag wordt gemaakt. Elke spontaneï teit is zoek bij de plichtmatige afwerking van de met zoveel zorg en werk samen gestelde programma's. Een opmerkelijk feit is ook nog, dat vaak juist de festivi teiten die voor de jeugd worden georga niseerd, de kinderen zelf de minste vreug de en tal van desillusies bezorgen. Wanneer men in de boezem der hard werkende en belangeloos hun tijd opoffe rende feestcomité's werkelijk naar ver frissing toe wil, dan moet men beseffen dat niet het bijeenbrengen van zo groot mogelijke mensenmassa's de sleutel tot feestvreugde is, doch de spontane, onop gesmukte vreugde om een feestelijke dag en een verheugend herdenkingsfeit. De stijl van feestvieren is altijd karak teristiek voor een volk. Wanneer men klaagt over weinig belangstelling der be volking, dan moet men de oorzaak daar van zoeken in het feit, dat de aard der feestelijkheden niet overeenkomt met de aard van de mensen. Het wil ons voorko men dat bij ons volk de massamanifesta tie weinig aanslaat. Veel meer kunnen wij ons amuseren bij kleine, intieme feesten in een kring van bekenden: de buurtfees ten van vlak na de oorlog bijvoorbeeld wa ren spontane vreugdeuitingen, die „echt feest" genoemd konden worden. Moeten onze comité's het wellicht meer in die gedecentraliseerde feestelijkheden zoeken, waarbij de feestelingen zelf ac tief kunnen worden gemaakt? Geweldige concentraties van schouwspelen liggen ons slecht wij raken niet zo gauw in tranen bij schallend muziekgeweld uit monsterverzamelingen van corpsen of stadionshows met duizenden figuren. Wij zijn nu eenmaal een beetje benepen en klein, ook in onze feestelijke gevoelens en de uitingen daarvan. Dat is geen schan de maar onze comité's moeten ons niet anders willen maken dan we zijn en niet naar het buitenland gaan om ideeën op te zoeken. Laten zij liever eens de Neder landse mens, zo vlak bij de hand, bestu deren. Pakistan heeft het voorstel van premier Nehroe van India, een conferentie te be leggen over de geschillen tussen beide lan den, gunstig ontvangen, aldus meldt UPI uit Karachi. De Pakistaanse minister van Buiten landse Zaken M. S. A. Baig heeft gezegd dat een dergelijke conferentie kan worden belegd op het niveau dat beide partijen het meest geschikt achten. Baif heeft ont kend dat de Pakistaanse buitenlandse po litiek door haat tegen India wordt gedic teerd, zoals Nehroe heeft opgemerkt. „Het is juist omgekeerd: slechts uit haat tegen Pakistan heeft India steeds opnieuw voor stellen die een vreedzame regeling van de kwestie Kasjmir beogen van de hand ge wezen", aldus Baig. Advertentie een Amerikaans product goed plooihoudend II waterafstotend H vuilafstotend Alleenverkoop 19.75 - 23.75 speciale aanbieding... 44.75 GR. HOUTSTR. 12 TELEFOON 12239 HAARLEM Het bericht in ons blad van 5 juni, onder de kop „Democraat gouverneur van de staat Californië", berust op een vergissing, inzoverre dat de verkiezing nog niet defi nitief was. Er blijken vóórverkiezingen te zijn gehouden voor de kandidaatstelling, waarbij de Democraat Brown, openbaar aanklager te San Francisco een meerder heid van drie tegen twee heeft behaald op zijn Republikeinse tegenkandidaat, senator Knowland. (Van onze correspondent in Londen) De hervatte besprekingen in het Lon- dense busconflict zijn gisteren op niets uit gelopen. Ondanks pogingen van de ver antwoordelijke vakbondleiders om uitbrei ding van de staking te voorkomen is er thans een beweging gaande onder het per soneel van de ondergrondse treinen om de buslieden te steunen door elke maan dag „The Underground" stop te zetten tot dat het conflict is geëindigd. Hoewel Sir John Elliot, de voorzitter van London Transport, de openbare hoofdstedelijke vervoersonderneming, een nieuwe conces sie deed, weigerde Frank Cousins, de se cretaris-generaal van de Transportarbei dersunie, deze te aanvaarden. Het erger lijke van de toestand is, dat de kloof tus sen beide partijen zo nauw is en toch nog niet blijkt te kunnen worden overbrugd. De bond wil een toezegging voor een verhoging voor het personeel van de bus diensten in de Londense randgebieden, met terugwerkende kracht tot de datum waarop het beloofde onderzoek naar de lonen zal beginnen. London Transport is bereid indien het onderzoek tot enige verhoging zal leiden deze op 2 juli te laten ingaan. De strijd gaat nu dus nage noeg alleen om de datum van het inwer king treden van een verhoging. Het Britse verbond van vakverenigingen heeft Cousins, de leider van de busstaking tijdens een stormachtige vergadering dui delijk gemaakt dat het niet gediend is van zijn poging om de busstaking tot andere bedrijfstakken uit te breiden. Het vakver bond gaf hem de raad de besprekingen met London Transport te hervatten, waar toe Sir John, die wegens zijn driftige uit val van enkele dagen geleden door de re gering is terechtgewezen, de Transport arbeidersunie tot een nieuw gesprek had uitgenodigd. De leiders van het vakverbond hebben kennelijk begrepen dat de regering voor geen enkel dreigement zal zwichten. De vakbondleiders beseffen dat elke nieuwe actie tot mislukking gedoemd is. Indien Cousins het zou wagen het benzinevervoer en de elektriciteitsvoorziening lam te leg gen, zou de regering onmiddellijk troepen gebruiken om het vervoer aan de gang te houden. Wanneer het bestuur van de Transportarbeidersunie halsstarrig weigert toe te geven dat het bezig is de staking te verliezen, zal het vakverbond zijn be middelingspogingen opgeven. Lichtpunt Er is enige hoop dat de ingewikkelde haven- en marktstakingen zullen eindigen. Een conferentie van afgevaardigden van de havenarbeiders besloot gisteravond, tegen de wil van de onofficiële stakinslei- ding hervatting van het werk aan te be velen. Ook de stakers bij de vleesvoorzie ning werden opgeroepen hun echte lei ders te volgen in plaats van de agitators. Gisteren staakten twintigduizend haven arbeiders op 121 schepen. De havenarbei ders in Southampton hebben besloten de Londense staking te steunen. Vandaag zou den zij over de vorm daarvan beslissen. Advertentie Advertentie *a Werelds meest favoriete Instant Coffee 1 Het percentage van de werkloosheid in Noordholland is in de afgelopen maand gedaald van 2,44 percent tot 2 percent. Het hoogst bleef het percentage in het rayon Enkhuizen, waar het 3,25 percent bedroeg. Daarna volgt het rayon Amster dam; hét percentage daalde van 2,86 tot 2,67. In Haarlem is het gedaald van 2,25 tot 1,191 percent. De hoofdinspecteur-directeur van de Ar beidsvoorziening in Noordholland, de heer J. C. Corver, deelde ons mee, dat de da ling van de geregistreerde arbeidsreserve evenals elders in het land het gevolg is van het seizoen in de verschillende be drijf skiassen. Het aantal daalde van 14.600 tot 12.000 en de beroepsbevolking in de provincie bedraagt ongeveer 600.000. De heer Corver noemde het cijfer niet ver ontrustend. De werkloosheid in de 1 ïdbouw daalde, behalve in West-Friesland. Daar zullen velen in de tweede helft van juni aan het werk gaan. Dan volgt weer een inzinking totdat de grote oogst begint, waarna tot eind november of vermoedelijk begin de cember voldoende werk op het land te vinden is. In de landbouw blijft het struc tuurprobleem aan de orde, omdat velen ongeveer een half jaar niet in de landbouw kunnen werken. In de sector metaal worden af en toe mensen ontslagen en in de sector bouw is een iichte verbetering te verwachten. De heer Corver verwacht echter dat er dit jaar niet zoveel woningen in de provincie gebouwd zullen worden als in 1957. De visserij kwam in de afgelopen maand weer op gang en in de horecabedrijven waren velen nodig om het seizoenswerk te verrichten. In de sector kantoorpersoneel was een grote vraag naar jonge mensen en aan genomen kan worden dat zij die dit jaar de school zullen verlaten aan de slag zul len komen, zij het misschien moeilijker dan in vorige jaren. Speciaal in de Zaan streek is er grote vraag naar jonge krachten. Op het ogenblik zijn 507 mannen werk zaam bij aanvullende werken en er zijn nog 300 geschikte arbeidskrachten beschik baar. Vorige jaren was het mogelijk in de zomermaanden deze werken te onder breken. In het rayon Hoofddorp was het werk loosheidspercentage 0,7, in Beverwijk 1,65, in IJmuiden 1,15 en in Zandvoort 1,03. Gewest Haarlem Volgens de directeur van het Geweste lijk Arbeidsbureau te Haarlem, mr. ir. E. R. Deves, was de daling van het aantal wëfkltizëh-iri het gëWëSt Haarlem hoofd zakelijk waar tc nemen in de bouw en in de groep ongeschoolde beroepen. Enkele bouwwerken'kwamen op gang. Het aantal werkloze mannen daalde van 1984 tot 1728. Van deze waren 515 korter dan een maand ingeschreven; 549 van een tot drie maan den; 396 van drie tot zes maanden; 165 zes tot twaalf maanden; 103 langer dan een maand. Vier percent der ingeschrevenen was jonger dan 19 jaar; vijftien percent van 19 tot 25 jaar; veertig percent van 25 tot 40 jaar; twintig percent van-40 tot 50 jaar; eenentwintig percent boven 50 jaar. De werkloosheid in de IJmond en Zand voort is minder teruggelopen dan in het overige deel van het gewest Haarlem. Op het ogenblik zijn gunstige cijfers bereikt en verwacht wordt dat het aantal werk lozen aan het einde van het jaar hoger zal zijn. Ruim vierhonderdvijftig jaar nadat de Moren hun laatste steunpunt in Spanje verloren, leeft hun invloed nog sterk in geheel Andalusië. In hetzelfde jaar dat Columbus zijn eerste reis ondernam naar de Nieuwe Wereld, 1492, viel Granada, de hoofdstad van een machtig kalifaat, Ferdinand van Ata- gon en Isabella van Castilië in handen. Hoewel de maat schappelijke ontwikkeling sinds dat tijdstip revolutionair is geweest, zijn zowel in het uiterlijk der steden als in het volkskarakter rudimenten van het Morendom aanwezig ge bleven. Hoe kan het ook anders, als men bedenkt, dat de Moorse beïnvloeding, in het begin der achtste eeuw door de onder werping van Spanje ontstaan, een kleine achthonderd jaar gelegenheid heeft gehad door te werken? Van diepe bewon dering en eerbied vervuld ziet men nog heden ten dage de grootse monumenten, die de veroveraars hebben achterge laten: Alhambra in Granada, de Mezquita in Cordova ik noem slechts de meest be kende. De hoogte van deze cultuur was vergeleken met die van onze landen duizeling wekkend. De Moren blonken niet alleen op het gebied van de schone kunsten uit; zij had den, lang voor Karei de Gro- te's tijd, geleerden die de denkwijze van de toenmalige beschaafde wereld bepaalden. Laten we, met deze indruk ken van de historie in ons achterhoofd, eens in Cordova rondkijken. We worden dan bij eerste aanblik wat teleur gesteld omdat wé misschien te veel hebben verwacht. Voor het hotel camoufleren haveloze kinderen en louche Nu het reisseizoen nadert en ongetwijfeld duizenden Neder landers de zuidelijke zon zullen opzoeken, nemen we u mee naar het fascinerende Andalusië. Men kan er geen stap ver zetten of men stuit op overblijfselen van de oude Moorse cul tuur. Deze is onvergankelijk vastgelegd in de moskee van Cordova. jongemannen maar zeer ge deeltelijk een openlijke bede larij door opdringerig zwarte Amerikaanse sigaretten, rin gen, horloges en vulpennen aan te bieden. Het grootste gedeelte van de stad kan nog maar nauwelijks typisch Spaans worden genoemd. We denken hier fleurige meisjes te zien rondlopen in nationaal kostuum, romantisch gitaar spel te horen en overal ge scandeerd te kunnen mee klappen op het ritme van een opwindende flamenco, ook al weten we eigenlijk wel, dat de feestkleren in de motten- kast hangen en er alleen voor de fiesta worden uitgehaald. Maar dan komt men geleide lijk van het nogal eentonige stadsgedeelte, waarvan de be woners door hard werken in de kopermijnen van de Sierra een karig loon verdienen, in de nauwe, kronkelende straat jes van de oude Moorse wijk. En opeens voelt men zich om geven door een sfeer van vele eeuwen geleden. Aan tal van huizen herkent men de Moorse karakteris tieken: het verblindende wit van de muren en de prachtige, hoefijzervormige toegangs poorten tot koele patio's, in het midden waarvan soms een fonteintje klatert tussen een weelde van groen en bloemen. O zeker, er zijn ook heel wat armoedige woningen bij en bisschop Reigada heeft niet voor niets alle vooruitstreven de krachten van Cordova ge mobiliseerd om de stad beter bewoonbaar te maken. De re sultaten van zijn appèl zijn te zien in de sinü- enkele jaren rondom Cordova verrezen tuinsteden: honderden vrien delijke eengezinswoningen, elk met zijn eigen kleine pa tio als afzonderingsmogelijk heid voor de sterk individua listische Spanjaard. We weten dus wel, dat Spanje in vele opzichten achterlijk is en dat het sociale vraagstuk nog om een oplossing schreeuwt. Maar men hoeft hiervoor de ogen niet te sluiten het zij wel licht ten overvloede gezegd om toch volop van het histo risch schone en schilderach tige te kunnen genieten. En zo, langzaam voortslen- terend in d middeleeuwse reservaat, bereikt men de Mezquita. Gewend als wij zijn aan de trotse kathedralen van de Christenheid, voelen we weer even dat kleine prikje van teleurstelling. Het gebouw ziet er wat verwaarloosd uit. De muren ziir door een bran dende zon gebarsten en er groeit gras tussen de plavui zen. Maar bij het overschrij den van de drempel wordt men onmiddellijk geconfron teerd met een hoogtepunt van de vroegere Moorse bescha ving en reeds na enkele mi nuten geeft men zich onher roepelijk gewonnen aan deze schone bedeplaats de prach tigste en imposantste, die ooit voor de' Islam is gebouwd. De van ontzag vervulde be zoeker staat in een woud van duizend pilaren, opgetrokken uit onyx, marmer, jaspis en graniet. De kunstig uitgesne den cederhouten zoldering schittert in kleuren van rood, blauw en goud. De grondstof fen ervoor, soms ook de pi laren in hun geheel, zijn in dertijd aangevoerd uit Car thago, Rome en Byzantium. Adl Er Rahman, de Arabische heerser uit die periode, heeft letterlijk niets gespaard om deze heilige plaats te maken tot de overtreffende trap van de legendarische tempel van Jeruzalem. Hij heeft ook nie mand gespaard: de meeste van de vierduizend bronzen en koperen lampen zijn vervaar digd van het materiaal der klokken, die door Christen slaven uit Santiago de Com- postela in Noord-Spanje wa ren overgebracht. De oppervlakte van de moskee doet weinig onder voor die van de Sint Pieterskerk in Rome. Ongeveer een derde deel hiervan wordt inge nomen door de Hof der Si naasappelbomen, een oase van rust, waar men zich in het gezelschap kan wanen van de in Cordova geboren Seneca en geleerden als Averroes, de grote Arabische denker en de Joodse filosoof Maïmonides. Mannen als dezen hebben van Cordova een centrum van kunst en wetenschap ge maakt. In 1236 werd de stad door Ferdinand de Heilige inge nomen, maar zo groot was de eerbied van de bewoners voor het gebouw, dat de verove raars er niets aan verander den en ermee volstonden het aan de Maagd Maria te wij den. Die veranderingen zijn er later wel gekomen, in de vijftiende eeuw, toen de mos kee voor de Katholieke ere dienst werd ingericht. Het is daarmee een jammerlijk exces van intolerantie geworden en dat is geen uitspraak van mij, maar van het gehele hui dige Spanje. Het kostbare al taar misstaat tussen de Moor se zuilen. Het is op zichzelf zeker niet lelijk en men wist in die tijd heus wel hoe men fraaie koorbanken moest ma ken en toch hoort het er niet. Niemand kan zich aan de in druk onttrekken, dat het eigenlijke heiligdom van La Mazquita nog altijd de Mihrab is, het Mohammedaanse hei ligdom, opgebouwd uit goud en kristal, waai in de Koran werd bewaard. Miljoenen pel grims, die de Mihrab op de voorgeschreven wijze op hun knieën zeven maal moesten omcirkelen, hebben er de stenen vloer uitgehold. Men kan de moskee het best op een zomeravond bezoeken, als de laatste stralen van een steryende zon door de ramen binnenvallen en in de enorme ruimte allerlei fantastische ef fecten doen ontstaan. Dan kan de verbeelding spelen met de schimmige figuren van late kerkgangsters Spaanse vrouwen, die hier troost en bijstand komen zoeken of Mo rinnen op weg naar het aller heiligste van hun geloof? Het licht maakt alles zo onwerke lijk, dat men gaat twijfelen. En men neemt een indruk mee voor het leven. J. J. F. Kemming Heer Een hooggeleerd heer heeft eens, refe rerende over de sociologische achtergron den van de verkeersveiligheid, de opmer king gemaakt: „Wij zijn de kampioenen van de de hela-hola stijl". En hij heeft gezegd dat men met Verkeers-opvoeding de werkelijke kwaal niet geneest. „Als wij de mens tot een beter mens maken, dan zal ook het verkeersgedrag beter worden; hier ligt een taak voor gezin en school. Wij heb ben het niet ver gebracht in het scheppen van stijl, van een harmonisch levenspa troon". Met alle respect voor deze professor: ik had dat de aanwezigen op het onderhavige congres óók kunnen vertellen, want als iets duidelijk voor de hand ligt, dan is het dat onbeschaafdheid op de weg en in het verkeer een uiting is van onbeschaafd heid in ieder opzicht en op elk terrein des levens. Ik heb al wel eens meer ge zegd, dat men niet alleen „heer in het ver keer" kan zijn, zonder dat men überhaupt h e e r is. Het is onmogelijk dat iemand die onbeschaafd is in 't algemeen, wèl be schaafd in het verkeer zou zijn, evenzeer als het onmogelijk is voor een heer géén heer in het verkeer te zijn. Beschaving is ondeelbaar. Ik vind het woord „hela-hola stijl" een uitstekende vondst. Het duidt ten duide lijkste de laat-maar-waaien-houding aan, die kenmerkend is voor de wegproleet óók wanneer hij zijn onbeschaafdheid op an dere levensterreinen uit. De man die de deur niet even open houdt voor de man die achter hem loopt, is dezelfde man die zich vooruit dringt in de rij voor de bioscoop, is dezelfde man die alles wat hij kwijt wil zijn op straat of op de grond smijt, is de zelfde man die altijd luidruchtig is, is de zelfde man die rookt in een niet-roken coupé, is dezelfde man.gaat u zo maar door en mag men dan van deze man ver wachten, dat hij bij zijn optreden in het verkeer wèl beschaafd zal zijn? en wèl égards voor de anderen zal hebben? Natuurlijk is beschaving mede een kwes tie van opvoeding en milieu en natuurlijk is het onbegonnenwerk iemand die deze beide heeft moeten missen met slogans en straffen dit gemis te vergoeden. Het schep pen van stijl en van een harmonisch le venspatroon. Dat is een zéér groot ding, dat iemand maar zo niet komt aangewaaid. Helaas is beschavng een artikel dat m.oeïlijk aan te schaffen is. Congressen of professorale betogen maken dat niet ge makkelijker. Elias Advertentie CAMBRIDGE (ANP) Secretaris-gene- raad Hammarskjoeld van de UNO is don derdag op de universiteit van Cambridge (Engeland) waar hij vroeger student ge weest is, tot doctor honoris causa in de rechten gepromoveerd. In een dankwoord zei hij onder meer: „Het conflict tussen de onderscheidene opvattingen over de vrijheid van mens en geest en tussen de verschillende meningen over de menselijke waardigheid en het recht van de individu duurt voort. De scheidslijn loopt door onszelf, door onze eigen volken en ook door andere naties. Zij valt niet samen met politieke of aardrijks kundige grenzen. Wij bevinden ons op ge vaarlijke 'grond als wij geloven dat een mens, een volk of een ideologie het alleen recht op juistheid, vrijheid en menselijke waardigheid heeft. Het is gemakkelijk verantwoordelijk heid op anderen te schuiven. Het is minder gemakkelijk oorzaken bij onszelf te zoe ken. Maar toch is zulk een zoeken noodza kelijk omdat we slechts dan kunnen hopen de loop der gebeurtenissen een andere wen ding te geven. Wij allen, op welk gebied van intellectuele werkzaamheid we ook behoren, beïn vloeden tot op zekere hoogte de geestelijke wereld van onze tijd. Wij allen kunnen bijdragen aan het neerhalen der mu ren van wantrouwen en aan het tegengaan van neigingen tot muf conformisme". (UPI) In dezelfde plechtigheid werd de voormalige Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson ook een eredoctoraat in de rechten verleend. De Sovjetrussische premier Koresjtsjev, heeft in een donderdag gepubliceerde brief aan president Eisenhower medegedeeld, dat de Sovjet-Unie bereid is een nieuwe belangrijke handelsovereenkomst met de Verenigde Staten te sluiten. De Sovjetrussische aankopen van uitrus ting en diverse grondstoffen in de Verenig de Staten zouden aldus de Rus wan neer een nieuwe handelsovereenkomst tot stand zou komen, in de komende paar jaar verscheidene miljarden dollars kunnen belopen. De aankopen zouden moeten die- ne nvoor d euitvoering van een nieuw uit breidingsprogramma op grote schaal voor de produktie van consumptiegoederen. De sovjet-Unie zou de aankopen kunnen beta len door levering van goederen en moder ne uitrusting, die voor de Verenigde Sta ten van belang zijn, in het bijzonder van mangaan' en chromiumerts, ferroregering, platina palladium enzovoorts.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5