Groen Co wn^ipin IIFORDswerld! R0LFILM RUSTIGE LANDING Oord Oranjeverenigingen willen de sleur in feestprogramma's doorbreken UMPIE IN DE DR00MTUIN Tafelpoten met krassen? Praehtbijts Ceta-Bever! Agenda voor Haarlem DE VISHAL - Gr. Markt beste Ons vervolgverhaal Kort en bondig VRIJDAG 6 JUNI 1958 4 Afscheid Artisjok U WEET HET TOCH Radio- Televisie- Grammofoonplaten Tijdelijk gevestigd De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma Kort geding over 300.000 paar naadloze nylons Examens Haagse rechter beslist: Weggestuurde kandidaat mag exaipen niet overdoen Centrale Verwarming Pow-R-Matic Oliebranders Onder druk van de raad Bussumse wethouder neemt ontslag Strenge eis tegen postbode die brieven achterhield Geschorste artsen contra de „Maatschappij" Professoraat verleend met terugwerkende kracht Eerherstel voor Duitse geleerde Geen visserslatijn Vraag niet zó maar een film De werkzaamheden van de Tweede Kamer De N.C.R.V. bood gisteravond een rustig programma, waarin een extra-uitzending van het journaal over het bezoek van generaal De Gaulle aan Algiers indruk wekkend was. In „Filmkader" besprak Peter van Campen de nieuwe films That Night, Order to kill en Brothers in Law, waarbij hij het woord gelukkig wat meer aan de filmfragmenten liet, die hij voor' treffelijk weet te kiezen. In de serie Dis neyland was nu Jiminy Cricket aan de beurt, een figuur die in Nederland onbe kend is, geloven wij. Disney's onuitputte lijke fantasie is geniaal. Na Disneyland kwam de extra journaal-uitzending. Het programma werd besloten met de negende en laatste uitzending van ArtiS' jok: een bloemlezing uit de vorige uit zendingen. Jelle de Vries komt de eer toe negen programma's van een redelijk ni veau en constante kwaliteit te hebben samengesteld. Dat is geen geringe ver dienste. Beeldschermer Advertentie Telefoon 215S7 HILVERSUM I 402 M. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 De zingende kerk. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Radio-rally. 10.05 Voor de kleuters. 10.20 Gram. 10.30 Ben je zestig? 10.55 Radio-rally. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 11.55 Radio-rally. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Metropole-ork. en solist. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Radio-rally. 12.50 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.30 Dans muziek. 13.55 Radio-rally. 14.00 Dit is leven, caus. 14.15 Gram. 14.20 Idem. 14.40 Radio-rally. 14.42 Amateursprogr. 15.05 Radio-rally: verzoekprogr. 16.00 Voor de jeugd. 16.50 Gregoriaanse zang. 17.20 Sportpraatje. 17.30 Dansmuz. 17.45 Lichte muziek. 18.00 Journalistiek overzicht. 18.10 Gram. 18.15 Van het Binnenhof. 18.25 Liehte muz. 18.45 Rege- ringsuitz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Kamerorkest en soliste. 20.10 Lichtbaken. 20.25 Act. 20.40 De ge wone man. 20.45 De zingende mijnwerker. 21.45 Boekbespr. 21.55 Lichte muz. 22.35 Wij luiden de zondag in. AansluitendAvondgebed en lit. kal. 23 00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 24.00 Nouveautés. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.05 Gymn. voor de vrouw. 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 10.55 Instr. sextet. 11.25 Buitenl. week- overz. 11.40 Instr. kwintet. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Lichte muz. 13.45 Sport praatje. 14.00 Dansmuziek. 14.25 Streekuitz. 14.50 Harmonie-ork. 15.15 Boekenwijsheid. 15.35 Kamer orkest. 16.15 Van de wieg tot het graf, caus. 16.30 Nieuwe gram. 17.00 Vakantietips. 17.30 Act. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Roemeens ork. 18.45 Ham mondorgelspel. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Mrs. Eleanor Roo sevelt, gesproken portret. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Metropole orkest. 20.35 Gevar. progr. 21.15 De straat in de mist, hoorsp. 21.50 Soc. comm. 22.05 Trombone-ens. 22.30 Waar blijft de tijd? 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Caus. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Muz. kaleidoscoop. 14.30 Gram. 15.15 Lichte Muz. 15.45 Gram. 16.15 Idem. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.30 Liturg, gezangen. 17.40 Gram. 18.00 Gevar. muz. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereld tentoonstelling. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nieuws. 22.15 Amus.muz. 21.00 Nieuws. 23.0524.00 Verz.- programma. KRO: 17.0017.45 Voor de kinderen. AVRO: 20.00 Journaal en weeroverz. 20.20 Gevar. progr. 23.05 Scotland Yard: Retour Amsterdam, TV-spel. 21.3022.05 Quizprogramma. Advertentie Van Nelle bestellen De president van de Haagse rechtbank heeft de pleidooien aangehoord van de ad vocaten die optreden in het korte geding dat een Amsterdamse importeur van ny lonkousen tegen de staat aanhangig heeft gemaakt. De importeur wilde 300.000 paar naad loze kousen uit Italië importeren. Hij kreeg van het ministerie van Economische Zaken een vergunning voor de import van 12.000 paar. Dit vindt de importeur een onrecht matige daad, temeer omdat totnutoe altijd vergunningen voor deze invoer zonder meer werden afgegeven. De advocaat, die pleitte voor de eisende importeur zei dat de machines van de Ne derlandse kousenfabrieken niet geschikt waren voor de fabricage van naadloze ny lons. De maatregel van Economische Za ken was volgens pleiter bedoeld om de Nederlandse fabrikanten te beschermen. Er was geen sprake van dat de Italiaanse export als „dumping" was bedoeld, zoals de tegenpartij stelde. De raadsman die voor de staat pleitte, meende dat de president van de rechtbank in deze geen uitspraak zou mogen doen. Hij zei verder dat thans wordt uitgezocht of er van „dumping" sprake is. Mocht dit niet zo zijn, dan krijgt de importeur alsnog zijn vergunning. De wederpartij verklaarde nog dat reeds uit een brief uit Rome gebleken was dat er niet „gedumpt" werd, maar die brief is onvindbaar. De president zal op 12 juni vonnis wijzen. (Van een onzer redacteuren) „We zijn vastgelopen in het conserva tisme van onze programma's. Of we nu twee- of twintigduizend gulden te beste den hebben: we beginnen allemaal met klokgelui, we hebben allemaal onze auba de en onze kinderoptocht en we sluiten met een taptoe of een vuurwerk. Er zal op dit gebied een doorbraak moeten ko men." Zo ongeveer luidde een van de wei nige belangwekkende opmerkingen welke op het in Dordrecht gehouden congres van de Federatie van Oranjeverenigingen werden gehoord. Men hoopt door uitwisse ling van programma's en ideeën tot wat verfrissing te komen, hoewel de meeste congressisten ook daar weinig heil in za gen, omdat al die programma's toch al als twee druppels water op elkaar lijken. Evenals de programma's zijn ook de moei lijkheden van de meeste oranjeverenigin gen aan elkaar gelijk: weinig geld, wei nig actieve belangstelling van de bevol king en toenemende kosten, vooral voor de medewerking der muziekverenigingen. Temidden van al die praktische vraag stukken gevoelde een der afgevaardigden plotseling behoefte aan een bondslied. Het bleek dat de Federatie er al één bezit, dat echter niet was ingeslagen. Nadat het was voorgezongen was wel duidelijk waarom, Voorts reageerde men heftig verontwaar digd op het feit dat op Koninginnedag nog steeds niet algemeen wordt vrij gegeven, met name niet door de Nederlandse Spoor wegen. Het meest opmerkelijke van dit congres was overigens wel dat men kans had ge zien een magere agenda tot een program ma van twee dagen uit te dijen. Tot een discussie omtrent het financieel beleid bijvoorbeeld is nauwelijks aanleiding, want het jaarlijkse budget van deze Fe deratie van honderdvijftig oranjevereni gingen beloopt nog geen drie mille, waar van ongeveer de helft aan het orgaan wordt uitgegeven. De voorzitter, de heer M. A. Smeenk, legde in zijn rede tijdens het congres de na druk op de ideeële betekenis der Federa tie: „Wij moeten ons steeds weer bezin nen op de grote betekenis van Oranje en onszelf uitheffen boven ons eigen kleine ikje". Geheel in overeenstemming met de ze gezindheid hield de burgemeester van Hengelo, mr. R. J. J. Lambooy, een toe spraak over het thema „Oranje en de jeugd", waarin de spreker de redevoerin gen van Koningin Juliana tot de jeugd tot richtsnoer nam: even zovele opwekkingen van de vorstin tot de jongeren om hun eigen tijd te verstaan door mee te bou wen aan een nieuwe internationale ge meenschap, welke door het woord „broe derschap" het best zou kunnen worden ge kenschetst. De in het voortreffelijke tam boer- en pijpercorps „Jubal" verenigde Dordtse jeugd verleende deze gloedvolle rede een dreunende naklank tijdens een voor het stadhuis ten gehore gebrachte taptoe. Tijdens de vergadering kwam nog de eventuele viering van de tienjarige rege- Advertentie Van Nelle bestellen Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Data on the mineralogy and petrology of the Dolomite- bearing northern contact zone of the Querigut granite (French Pyrenees)" de heer H. Struwe, geboren te Semarang en thans wonende te Lei den; tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Hydration and complex for mation of ions in solution" de heer C. L. van Fanthaleon van Eek, geboren te Rotterdam en thans wonende te Heemstede; tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift „Invloed van poly-anionen op de reproduktie van bofvirus in chorioallantois membraan" mevrouw M. P. M. Herrmann-Erlee, geboren te Soerabaja en thans wonende te Den Haag. Doctoraalexamen Neder lands recht: mej. A. E. Bosscher, Maarssen. Haarlem. Aan het r.k. lyceum voor meisjes „Sancta Maria" te Haarlem zijn geslaagd voor het eindexamen gymnasium A de dames: M. van Daal, Hoofddorp; I. v. d. Eerden, Halfweg; E. Komen, I. Konersmann en A. Sueters, allen te Haarlem. Met twee kandidaten wordt het examen voortgezet. Utrecht. De heer F. W. van Ulsen te Zwolle is tot doctor in de diergeneeskunde gepromoveerd op het proefschrift getiteld „Toepassing van een nieuw principe bij de isolering van brucella abor tus uit melk". Amsterdam. Gemeente Universiteit. Kandidaats examen Frans: mevrouw M. E. Elte-Van Lennep, Haarlem. ringsperiode van Koningin Juliana ter sprake. Algemeen was men van gevoelen, dat de wens van de vorstin om deze da> tum zonder uiterlijk vertoon te laten ver' lopen geëerbiedigd diende te worden. Men vroeg zich echter af, of desniettemin de scholen aangespoord moesten worden om de kinderen op de betekenis van Koning' in Juliana te wijzen, bijvoorbeeld met be' hulp van de schoolradio en filmstrips. De Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz, zei dat tegen deze gedachte waarschijnlijk geen be zwaar zou bestaan. De Commissaris zei in zijn openingswoord tot het congres niet zonder ironie, dat hem nergens een toe spraak overbodiger had toegeschenen dan juist hier. Hij bond zijn gehoor intussen op het hart bij de liefde voor Oranje nauw lettend de grens in het oog te houden wel ke de genegenheid van de indiscretie scheidt. De president van de Haagse rechtbank heeft bepaald dat een wegens spieken weggestuurde examenkandidaat het staats examen hbs-a niet mag overdoen. De vader van de jongeman had een kort geding aanhangig gemaakt tegen de staat, omdat zijn zoon door de examencommissie was uitgesloten van het examen wegens spieken. De jongen ontkende te hebben gespiekt. De president overwoog in zijn afwijzend vonnis dat de examencommissie gerech tigd was de jongen weg te zenden. De jon gen had er geen aanleiding voor mogen geven, dat hij van spieken verdacht zou kunnen worden. Op zichzelf reeds, zo stond in de overwegingen, was het frau duleus van de jongeman om een dergelijk karton met formules in zijn tas te hebben tijdens het examen. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 De wethouder van Openbare Werken van Bussum, de heer L. Bouma, heeft zijn ont slag ingediend als raadslid en als wethou der. De oorzaak van dit besluit ligt in een reparatie, welke de heer Bouma heeft laten uitvoeren aan zijn eigen auto in de garage van de gemeente. Dit zou in strijd zijn met een reeds in 1951 door B. en W. genomen besluit. Er bestaat echter geen enkele reden om te veronderstellen, dat het niet in de bedoeling van de heer Bou ma zou hebben gelegen, de reparatie zelf te betalen. Het gaat echter om een beleids fout en deze is voor de fractievoorzitters uit de gemeenteraad aanleiding geweest, eenstemmig aan te dringen op ontslag neming door de wethouder. De heer Bouma heeft op enkele korte onderbrekingen na sedert 1919 zitting ge had in de raad van Bussum. Hij is vooral bekend geworden door het lanceren van de zogenaamde „Boumawoningen". Hij werd in 1939 wethouder, toen nog voor de S.D.A.P., na de tweede wereldoorlog voor de P. v. d. A. Brieven waarvan hij vermoedde dat er geld in zat haalde een 41-jarige besteller bij de PTT uit Zwolle uit postzakken die hij in Rotterdam moest bezorgen. Hij had zich hiervoor thans voor de Rotterdamse rechtbank te verantwoorden. De officier eiste een jaar en drie maanden gevange nisstraf met aftrek. Het achterhouden van brieven gebeurde in de eerste drie maan den van dit jaar. De besteller was door de rechtbank in Zwolle veroordeeld, omdat hij zijn gezin daar had achtergelaten zon der geld over te maken. Hij was naar Rotterdam vertrokken, had daar werk bij de PTT gevonden en leerde een behoeftige vrouw kennen voor wie hij wilde zorgen. Door geldgebrek kwam hij toen tot de ontvreemding van poststukken. De verdediger noemde zijn cliënt een van de laagste ambtenaren, die zich eigen lijk niet zo van zijn positie bewust is. Bovendien kon hij niet op tegen de moei lijke omstandigheden waarin hij verkeer de. De raadsman vroeg een lichtere straf met toezicht. Over veertien dagen doet de rechtbank uitspraak. De ballonnenman nam. een ballonhulsje, zette dat op de gaskraan en draaide die open. „Kijk", zei hij. Dat wordt een bijzonder grote!" En zo was het. De ballon groeide en groeide, terwijl het gas erin stroomde. „O, ja!" zei XJmpie. „Dat wordt een mooie!" „Die is voor jou", zei de man vriendelijk. Toen de ballon wel een meter dik was, bond de ballonnenman hem dicht en gaf hem aan Umpie. 3031 Advertentie Drie Amsterdamse artsen hebben, nadat de hoofdstedelijke afdelingsraad van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst hen voor een jaar als lid had geschorst, bij de president van de rechtbank in Amsterdam een kort geding aanhangig gemaakt met het oog merk, de uitvoering van de schorsing te doen opschorten. De raad van beroep van de Maatschappij had die schorsing beves tigd. De maatregel was genomen omdat vol gens de laatste uitspraak de drie artsen „als redacteuren van „De Vrije Artsentri bune" met publikaties in een dagblad de medische stand hadden geschaad". Het ge wraakte artikel bevatte kritiek op de „so cialisatie van de artsenstand" met name in de hoofdstad en op de zogenaamde „geslo ten ziekenhuisafdelingen", waardoor al dus het artikel de belangen van de zie kenfondspatiënten worden geschaad. Een advocaat van de artsen betoogde dat de Maatschappij zich tegenover zijn cliën ten in beledigende zin had uitgelaten, waar bij termen als „perfide denken", „onwaar heden" en „verdenkingen" waren gebruikt. „De betrokken artsen hebben slechts uit overwegingen van algemeen belang be paalde euvelen, waarbij het volkswelzijn ten nauwste is betrokken, gesignaleerd", zo zei pleiter, die er verder aan herinnerde dat de rechtspraak van de Maatschappij ge voerd wordt door leden van de Maatschap pij zelf. „Dat is geen rechtspraak" betoogde de advocaat, die voorts betoogde dat de uit spraak niet berustte op de statuten van de maatschappij. De raadsman van de Maatschappij ter Bevordering der Geneeskunst zei dat de be zwaren vooral gericht waren tegen de wijze waarop de kritiek was gevoerd. Hij be streed de opmerking van zijn tegenpleiter, dat de rechtspraak van de Maatschappij aanvechtbaar is. „Een vereniging kan toch een interne rechtspraak hebben; een be slissing in een geschil is niet meer dan een bindend advies", zo zei hij. Pleiter betwij felde of de president van de rechtbank de bevoegdheid heeft over dit schorsingsgeval een oordeel te vellen; in ieder geval achtte hij geen grond aanwezig om de vordering toe te wijzen. De president zal op een nader te bepalen tijdstip uitspraak doen. Advertentie Van Nelle bestellen Dr. W. A. Collier, wetenschappelijk me dewerker van de afdeling tropische hy giëne en geografische pathologie van het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam, is benoemd tot „wissenschaf- lichter Rat und Professor beim Robert Koch-Institut" en wel met ingang van 1 maart 1937. De minister van Binnenland se Zaken van de Westduitse Bondsrepu bliek heeft dit besluit genomen „ter com pensering van nationaal-socialistisch on recht". Dr. Collier, 14 april 1896 in Maagdenburg geboren, ontvluchtte in 1935 het heer' sende Hitler-regiem en zijn Duitse vader land. Hij woont en werkt sedertdien in Ne derland. Hij was voorgedragen voor de genoemde onderscheiding en zou deze on der normale omstandigheden stellig heb' ben ontvangen op de datum die in het nu genomen eerherstellende besluit is ge noemd. OSLO (NTB) Een Nederlander heeft woensdag, op de eerste dag van zijn vakantie in Noorwegen, „visgeschiede- nis" gemaakt. Nadat hij zonder succes alle gebruikelijke vismethoden had ge probeerd, dook hij in zee en haalde met zijn blote handen een koolvis van 112 cm aan land. Deze Rotterdammer, de 36-jarige David Snelleman, stond rustig te hengelen aan een baai in de buurt van Stavanger, toen zijn vrien den een grote koolvis zagen zwemmen in de richting van de rots waarop de heer Snelleman stond. Het dier had echter geen trek in het aas van de Nederlander en zwom weer weg. Toen enige tijd later de vis weer verscheen, dook Snelleman met kleren en al in zee om te proberen het dier te grijpen. Het lukte niet en onder grote hilariteit van zijn vrienden zocht de Rotterdammer de vaste wal weer op. Hij was nog be zig zich te verkleden toen de koolvis zich voor de derde maal liet zien. De heer Snelleman dook opnieuw te water, kreeg de vis te pakken en wierp hem op het droge. Het bleek een knaap van tien kilo te zijn. Noorse vrienden van de heer Snelleman hebben de vreemde visvangst gefilmd. Advertentie Advertentie Van Nelle bestellen 20. Zij nam het blad op en knikte haar toe. „Dus als je er nu wat voor voelt Zij ging de twee meisjes voor naar een kleine achter kamer met verschoten ouderwets behang uit het Victoriaanse tijdperk. Een kamer, die verwarmd werd door een enorme en ouderwetse gashaard. Langs alle wanden hingen foto's. .Dat is juffrouw James daar". Mevrouw Waterhou- se wees met haar hoofd naar de grootste foto, die boven de schoorsteenmantel hing, alsof ze de betrok kene in levende lijve aan haar bezoeksters voorstelde. Nu mevrouw Charlesworth. De vrouw van comman dant Charlesworth", zei zij met een eerbiedige klank in haar stem. „En dat is mevrouw Palmer. Zij was ene juffrouw Trickett. Zij is buiten het bedrijf ge trouwd. Met een advocaat. Maar wel een heel goed huwelijk", ging zij verder, voor het geval zij zich soms schuldig mocht maken aan een deloyaliteit. Aardige foto's", zei Patsy. „Leuk, dat het alle maal trouwfoto's zijn". ,Oh, ja," zei mevrouw Waterhouse, de thee in schenkend. „Maar jullie hebt dit nog niet gezien". Zij dook onder een met ornamenten beladen plank en haal de een groot bruin album voor de dag. „Hier zitten er nog heel wat meer in. Deze b.v. die leek heel sterk op juffrouw Morley." Haar gezicht betrok even. „Dit meisje was twee jaar hier, maar zij is met de vorige Pasen getrouwd. Zo'n mooie bruiloft. Een van mijn beste." Ze keek de meisjes beurtelings met vrolijke ogen aan. „Laat je thee nu niet koud worden. En hier zijn nog wat biscuits. Ik had zo'n idee, dat jullie er een beetje bedrukt uitzagen. Maar maak je niet be zorgd!" besloot zij, de meisjes beiden een hand op de vermoeide schouders leggend. De gratie en handigheid, waarmee de luchtvaart meisjes van mevrouw Waterhouse blijkbaar de exa menmoeilijkheden overwonnen, was schijnbaar echter niet erfelijk, of de opgavën waren heel wat moeilijker dan toen. Naarmate de week voortging, werden hun rechterhanden krampachtig en stijf en hun hersens, die hun best deden om de verzamelde wetenschap in de juiste hokjes in te delen, deden pijn of leken duizelig. Wanneer zij al eens prettig gestemd waren over het gepresteerde werk in de keuken, dan werd hun hoop alweer de bodem ingeslagen door enige moeilijke schriftelijke opgaven. Het was de moeilijkste week, die Patsy ooit in haar herinnering had meegemaakt. En na het weekeinde kwam de langste Maandagochtend, die men zich den ken kon. Gedurende de gebruikelijke keukenpraktijk zei bij na niemand iets. Een enkele maal vergeleken zij enige gegeven ant woorden, argumenteerden er even over en gingen dan met sombere gezichten voort met het dweilen van de vloer, het schillen van aardappelen of het snijden van brood. Patsy vertrouwde met een somber gezicht aan Cynthia het nieuwtje toe: „Ik ben vast gezakt." Maar de enige troost, die zij kreeg, was: „Dat zijn er dan alvast twee". Bij de aanvang van de volgende cursus-les bleek Crosbie te laat te zijn. Anders zou dit betekend hebben dat er in de kamer een opgewekt gelach en gepraat was ontstaan. Maar deze middag niet. In de plaats daarvan hing er een gespannen stilte. De meisjes za ten te spelen met hun potloden en toen Myra Yorke haar boeken op de grond liet vallen, klonk er een geïr riteerd gemompel. De sfeer werd nog meer gespannen, toen Crosbie ein delijk kwam aanzetten met een dikke bundel papieren en een erg lang gezicht. Veel meer kortaf, dan zijn ge woonte was, zei hij „Goedenmiddag, dames", keek haar door zijn dikke brilleglazen aan en zuchtte. Men kon een speld horen vallen. „Dwaze fouten!" Crosbie tikte met zijn stokje op de lessenaar. „Dwaze fouten!" De gehele Nr. 8 Stewardessen-Cursus liet de hoof den hangen. „Kijk eens hier, juffrouw Waring" de toon van Crosbie deed veronderstellen, dat dit voor hem heel wat pijnlijker was dan voor haar „u zegt hier volko men juist, dat de positie van de stewardess bij het neerkomen achter de dwarsrib van de vleugel aan de bakboordzijde van de cabine is, terwijl dit niet ge vraagd werd. Maar verderop in uw opstel zegt U, als het wél gevraagd wordt, dat die positie zich bevindt achter de achterste passagierszetel". De vingers van de Officier van de Bevoorrading sloegen nog een paar pagina's om. „Juffrouw Knight weet zoveel van dv. kist voor de Eerste Hulp, dat zij er bijna een medisch leerboek over schrijft, zodat zij nog maar heel weinig tijd had voor de rest van de vragen". Crosbie nam een ander proefwerk op. „En u, juf frouw Aylmer Patsy ging met een ruk rechtop zitten. „Hoeveel gallons zitten er in het vers-water-systeem „Veertig meneer Corsbie!" „Wat zit er in de brandblusser in de keuken en bij wat voor soort branden moet die gebruikt worden?" Patsy gaf het antwoord zonder aarzelen. „Ziet u wel, u weet het heel goed. Maar bij uw exa men" Crosbie ging de papieren nog verder doornemen waarbij zijn stem steeds langzamer en verdrietiger be gon te klinken. En toen het hun allemaal goed duidelijk was, dat hun ergste verwachtingen ongetwijfeld ver vuld waren, veranderde de frons op zijn voorhoofd plotseling in een glimlach en de bekende opgewekte stem zei: „Nou, dames, alles bijeen genomen, nog niet zo slecht! Ik heb jullie praktische werk gezien. Ik weet, dat je de stof in je hoofden hebt hoewel de examenzenuwen het soms een beetje moeilijk maken om het op papier weer te geven. Het enige, wat je nog nodig hebt, is een beetje praktijk." Er vielen een paar seconden van diepe stilte. En toen vroeg Myra Yorke ongelovig: „U bedoelt, dat we allemaal geslaagd zijn?" Crosbie knikte toestemmend. „Allemaal", zei hij en glimlachend, om de opgeluchte gezichten voor hem, begon hij de cijfers voor te lezen. Patsy had geen buitengewoon spectaculaire plaats gekregen in de volgorde, maar toch een veilig in het midden. Zij en Cynthia gingen die dag in een zeer te vreden stemming naar mevrouw Waterhouse terug. Toen Janet informeerde, hoe het examen geweest was verklaarde Cynthia luchtig, „dat er niets aan was ge weest". Even over zessen belde Geoff Pollard Patsy op. „Gefeliciteerd", zei hij. „Pollard is trots op zijn pro tégés". „Hoe wist je dat zo gauw" lachte Patsy. „Ik wilde jou net opbellen om het je te vertellen en jou bedan ken, Geoff", voegde zij er aan toe. (Wordt vervolgd) Jubileumcongres. In Utrecht houdt de veertigjarige Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond vandaag een jubileumcongres, dat onder andere wordt bijgewoond door Prins Bernhard en de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. ir. A. Vondeling. De voorzitter van de CBT, de heer Chr. van den Heuvel, hield een lustrumtoespraak, waarin hij een overzicht gaf van de wordingsgeschiedenis van de bond. Gastcolleges. De heer J. Baljeu, vrij kunstenaar in Amsterdam, zal binnenkort naar Canada vertrekken om gedurende een jaar gastcolleges te geven aan de „Uni versity of Saskatchewan". De heer Baljeu is als docent verbonden aan de cursus voor industriële vormgeving van de Academie van Beeldende Kunsten in Den Haag. Hij beijvert zich voor een nieuwe stijlrichting, waarin het neo-plasticisme en het con structivisme zijn vertegenwoordigd. In deze richting werken beeldhouwers, schil ders en architecten samen. Advertentie Van Nelle bestellen 1 De Tweede Kamer heeft woensdag haar agenda van deze week afgewerkt. De ka mer komt nu weer bijeen op woensdag 11 juni aanstaande. De agenda vermeldt on der andere behandeling van het ontwerp van rijkswet tot goedkeuring van de op 27 februari 1953 te Londen gesloten over eenkomst nopens Duitse buitenlandse schulden. Verder wordt de jeugdspaarwet behandeld, zomede het wetsontwerp tot wijziging van de winkelsluitingswet 1951. De wijzigingen, welke in laatstgenoemd ontwerp worden voorgesteld, zijn deels van materiële, deels van technische aard. De materiële wijzigingen betreffen intus sen geen principiële punten maar beogen, evenals de technische wijzigingen, slechts een tegemoetkoming aan behoeften, die in de praktijk zijn gebleken. VRIJDAG 6 JUNI Concertgebouw: Symfonie-orkest „Haar lem" geeft een uitvoering o.l.v. Marinus Adam, 20 uur. Kunstzaal „De Ark": Ten toonstelling van werken van Merac, 10 22 uur. 't Goede uur (Nieuwe Kerksplein): Tentoonstelling van werken van Kees Verwey. Galerie Espace: Tentoonstelling van werken van Haber, 1117 uur. FILMS Cinema Palace: „Wie wordt mijn moor denaar", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Hard tegen hard", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „The bridge on the river Kwai", 14 jaar, 20 uur. Luxor Theater: „Vijf stappen in het gevaar", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Casino de Paris", a.l., 20.15 uur. Rem brandt Theater: „Haar eerste liefde", a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Marine- duivels", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De lord, de lady en de butler", a.l., 19 en 21.15 uur. ZATERDAG 7 JUNI Stadsschouwburg: Uitvoering van leer lingen van Kennemer Balletstudio, 20 uur. Huis Van Looy: Tentoonstelling van een collectie van moderne kunstwerken, 10 12.30, 13.3017 uur. Kunstzaal „De Ark": Tentoonstelling van werken van Merac, 1022 uur. 't Goede uur (Nieuwe Kerks plein): Tentoonstelling van werken van Kees Verwey, 1019 uur. Galerie Espace: Tentoonstelling van werken van Haber, 1117 uur. FILMS Cinema Palace: „Wie wordt, mijn moor denaar", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Hard tegen hard", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „The bridge on the river Kwai", 14 jaar, 14 en 20 uur. Luxor Theater: „Vijf stappen in het ge vaar", 14 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Casino de Paris", a.l., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Haar eerste liefde", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 u. Roxy Theater: Marineduivels", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De lord, de lady en de butler", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. Advertentie Van Nelle bestellen

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 6