Ellendig stukje Velsen wacht al te lang op een sanering «e 3 3 Spectaculaire wielerwedstrijd in jeugd week Van Texel naar Den Helder en terug Velsens cultureel leven in de komende week PROFIATAS SWAN BADDOEKEN Visserij-varia ELTA-wijk, armoedige buurt met gelukkig al enige lege huizen LANGS SLUIZEN EN HAVENS Tieman's voor 5.95 Dus nog geen ƒ2.per stuk. ER IS GEEN BOUWVOLUME Visgebied van Faroereilanden 1 I W^W *1 IJmond-handbal in de Sportweek Rooswijk-honkhallers kunnen weer aan slag ^ygfpisiti nu H 'i - --AT ji MARKTPLEIN f 29 Weekoverzicht visserij op het IJselmeer Irissen-avond in „het Centrum" Huisvrouwen in Santpoort besluiten het seizoen VRIJDAG 6 JUNI 1958 ER STAAN IN VELSEN een stuk of wat huizen leeg, waai- vermoedelijk zelfs de onderste van de lange wachtlijst der woningzoekenden weinig belangstelling voor zal hebben. Het zijn geen kostbare flats in de zonnige nieuwbouw van IJmuiden en geen te dure huizen, die „voor de speculatie" gebouwd werden, maar gore optrekjes van een paar meter breed in straatjes van ook een paar meter breed en ze staan in Santpoort. Ja, in Santpoort, het deel van Velsen, waar de onbekende wandelaar uit opgepoetste vooroorlogse huizen en riante nieuwe „tuindorpjes" zou kunnen afleiden, dat dit een gezapig en welbedeeld stuk der gemeente moet zijn, waar het goed is coupons te knippen of thuis te komen van een dagtaak in Amsterdam. De lege huizen zijn niet te vinden langs de Cremerlaan of in de Westindische buurt, maar in het stukje Santpoort, dat wat weggeduwd ligt van de Wüstelaan en dat zijn naam ontleende aan de Amsterdamse luchtvaarttentoonstelling in de twintiger jaren, de Elta. Zodat dit stukje Santpoort ook maar Elta werd gedoopt. Het is ons niet bekend, of Neder land erg groots is geweest met zijn Amsterdamse Elta de huidige Velsense herinnering eraan in de vorm van een triest armoebuurtje geeft zeker geen aan leiding tot een gezwollen borst. ELTA. Het is een begrip, dat in het Santpoortse dorp zelf een wat „buiten landse" klank heeft, want wie daar niet woont komt er nimmer, ook al omdat er zich slechts twee panden bevinden, die met wat fantasie tot winkels gerekend kunnen worden; de rest van dit gore hui zencomplex is met dezelfde fantasie onder de woningen te rangschikken. Na een middag tussen die verveloze, eendere geveltjes te hebben gezworven en te hebben gesproken met de mensen, die Elta zo goed en zo kwaad dat gaat „be volken", heeft het woord van wethouder Verbeek in de afgelopen gemeenteraads vergadering een tastbare klank gekregen: hier heersen inderdaad afschuwelijke woontoestanden, die, om met dezelfde wet houder in een babbeltje-daarna te spre ken, „laten zien, dat de aannemers, die het gebouwd hebben een dievenzoodje waren". Mathematisch perk ELTA. Er lopen twee straatjes heen, waarvan één bij de oude Santpoorters be kend staat als het Kippenlaantje, een lief lijk kronkelding tussen het fluitekruid, omzoomd door wrakke behuizingen, die vroeger wellicht een kleine boer aan een onderdak hebben geholpen, maar die hun tijd allang hebben overleefd en door de woningnood en de hoge huren zijn volge- dreven met mensen. Daar achter begint het eigenlijke Elta, een mathematisch perkje vol verveloze huizen aan precies gelijke straatjes met namen als Schuitstraat en Passtoorsstraat, namen van mensen, die achteraf bekeken, beter hadden verdiend. Er spelen als overal kinderen en de kin deren hebben het slechtste deel nog niet in dit vergeten stukje Velsen, want een auto is er een bezienswaardigheid en er ligt zelfs een door de planologen vergeten stuk groen voor hun bruine neusjes, dat een mooi eind verderop pas wordt afge sloten door de flatblokken aan de Haar lemse Delftlaan. Onbewoonbaar VRAAG echter niet aan een van die ge zinnen naar hun huiselijke binnenkant en blijf vooral uit de leeggekomen huizen in deze wijk, want in beide gevallen zult ge schrikken. Mevrouw Van Roode, Schuit straat nummer elf, durft niet al te hard tegen een muur te leunen uit vrees voor grotere instortingen, dan zij al aan de achtergevel van haar huisje kan laten zien. Bij haar buren is destijds een bijna geheel nieuwe voorgevel ingemetseld, toen het gevaar voor een werkelijke grote in storting te dichtbij kwam, maar haar dochtertje Marianneke laat zien, dat dit moment op hun nummer elf ook niet zo bijster ver meer af is: zij haalt met gemak een paar zware moppen steen uit de muur, zodat het raamkozijn van de keuken op wonderlijke wijze in een onbestemd niets blijft hangen. Wie uit de voordeur naar nummer dertien kijkt, dat inmiddels leeg is gekomen omdat de mensen daar een nieuw huis hebben toegewezen gekregen, ziet duidelijk en zonder gebruik te maken van enig timmermansoog, dat bet kavalje lelijk uit 't lood hangt en op een goede dag wel eens helemaal horizontaal kan komen. De nummers negen, vijf en drie in de Schuit straat staan gelukkig ook leeg om de zelfde redenen: onbewoonbaar. Niet offi cieel, want het bekende bordje is in de Elta-wijk niet te vinden, maar een vesti gingsvergunning wordt er in ieder geval niét meer voor deze krotten verstrekt. Hetgeen niet wegneemt, dat vele tientallen mensen in tientallen precies even erge bouwsels het nog wel moeten proberen uit te zingen. Mevrouw Handgraaf, die aan dat „Kippenlaantje" al twintig jaar in een voormalig boerenhuisje woont, heeft heel wat familie in de Elta gehad en zij her innert zich nog best, dat er zelfs in de tijd van haar trouwen niet over kon worden gedacht een schilderij op te hangen zonder het risico de stenen van de tussenmuur bij de buren te deponeren. Vandaar dan ook de opmerking van wethouder Verbeek over de aannemers, die deze huizen des tijds op hun verantwoording namen. Gelukkigen In de Passtoorsstraat, op nummer 32, hangt een briefje voor de deur: J. v. d. Poll, verhuisd naar Gj ertsenstraat 2 in IJmuiden-oost. Eén van de meer geluk kigen dus. Zo op het gezicht is het inte rieur van dit verlaten en tot overlijden gedoemde huisje niet eens zo slecht. Maar de buren weten direct te vertellen, wat er allemaal aan mankeert en dat is genoeg om heel hard te willen verhuizen naar een minder gevaarlijke woning Het ruikt hier vochtig in al die kleine onderkomens, die zonder enige smaak zijn samengevoegd tot wat dertig jaar geleden al voorbestemd was tot een „arbeiders wijk" in de allerslechtste zin des woords. Het moet er ook vochtig zijn, want van de Wüstelaan af is het nog een hele hel ling, voor de Elta begint. En hoe vochtig het in werkelijkheid is, kunnen de bewo ners aantonen met afbladderend behang, zwetende muren en druipende plafonds, waar het hemelvocht dan af en toe nog een schepje opgooit, omdat de dakbedekkin gen ook lang niet overal even nauwkeurig zijn afgewerkt. Geen bouwvolume Zo zijn er legio voorbeelden te putten uit dit stukje ellendige woningbouw, waarvan het volstrekt énige voordeel is, dat de huren belachelijk laag zijn. De Elta Voorzitter Djurhuus van het Faroerse plaatselijke parlement heeft op een bui tengewone parlementszitting in Thorns- havn verklaard dat de Faroereilanden zich na IJslands besluit om zijn visserij gebied uit te breiden niet meer aan hun overeen komst inzake de visserij grenzen met En geland gebonden achten. Djurhuus eiste voor het plaatselijke parlement „volledige vrijheid om onderhandelingen met Enge land aan te knopen of, als deskundigen dat wenselijk achten, om het verdrag met Engeland te beëindigen teneinde even uit gebreide visserijrechten te krijgen als elk ander land in het noorden van de Atlan tische Oceaan". Noorwegen zal misschien het voorbeeld van de Faroer en IJsland volgen en zijn visserij-grenzen eveneens uitbreiden tot 12 mijl. Dit staat in een verklaring aan de pers, die woensdagavond is uitgegeven door Nils Lysoe, Noors minister van Vis serij. Dit zou een volledige ommekeer be tekenen in de politiek van dit land. KUSTVAARDER VLOT De duitse kustvaarder „Veleda", die op weg van Antwerpen naar zee, ter hoogte van de Vlissingse Boulevard als gevolg van machineschade aan de grond was ge lopen, is op eigen kracht vlotgekomen en heeft zijn reis vervolgd. „Hier en daar zijn in Velsen ge vaarlijke en onhoudbare woningtoe standen ontstaan, die wij als gemeente moeilijk langer kunnen tolereren. He laas ontbreekt ons het bouwvolume, om de saneringsplannen in deze af schuwelijke wijken door te zetten In deze zin drukte zich wethouder R. Verbeek dinsdagavond uit tijdens de Velsense raadsdebatten en hij noemde met name een wijk, die aan het woord „afschuwelijk" beant woordt: de allang op de nominatie van slopen staande „Elta" in Sant poort-station. Een onzer redacteuren is er gisteren op bezoek geweest en kwam met bijgaande indrukken terug. moet gesaneerd worden en de gemeente weet dat al een hele poos en zeer nadruk kelijk. Wethouder Verbeek zei het kort en goed zo: „Die huizen zijn vaak nog veel slechter dan ze er aan de buitenkant uit zien" en dan moet het wel heel bijzonder bar en boos zijn. De plannen liggen klaar en als het aan Velsen lag, zou men morgen de hele bende tegen de grond halen. Financieel is het zelfs allemaal al in kannen en kruiken.Het enige wat ont breekt is bouwvolume, om de Eltalieden op korte termijn aan een nieuw onderdak te helpen. De pot van 40.000 huizen voor de ge meenten, die in 1958 met zo'n „royaal" ge baar werd verstrekt, is allang opgedeeld en Velsen hoopt nu maar op een extra toewijzing of op 1959.... Zij uit de Elta kennen dit verhaal al uit den treure er zijn zeker al tien ambte naren bij hen op bezoek geweest om vra gen te stellen en woningbehoeften op te nemen.sommigen kunnen nog een aan schrijving tot ontruiming aantonen van twintig jaar geleden, zoals mevrouw Hand- graaf van het Kippenlaantje, die twintig jaar geleden te horen kreeg, dat ze er wel mocht gaan wonen, maar er niet op kon rekenen, dat het langer zou zijn dan voor drie maanden dan ging haar huis tegen de grond! De gemeente van nu staat met de rug tegen de ambtelijke muur en kan slechts uitzien naar een extra-bouwvolume uit Den Haag om een eind te maken aan een toestand, welke tot de beschamendste op woninggebied binnen Velsens gemeente grenzen gerekend kan worden. Woensdagavond hebben een zeer groot aantal jeugdige enthousiastelingen en evenzeer een groot aantal ouderen zich een paar uur kunnen verlustigen aan de wielerwedstrijden voor jongens van 10 tot 15 jaar, die in het kader van de Velser jeugdweek op de Meerweidenlaan en onder promotie van „De Tunnelboys" zijn gehou den. Voor Velsen-Noord is dit een spectacu lair gebeuren geworden, dat wegens de achtergrond van verantwoord wedstrijd wezen waaraan de jeugd graag meedoet, zeker voor herhaling vatbaar is. De wedstrijden over een uitstekend straatparcours met flinke hoekrondingen over een afstand van 400 meter, dat tien maal moest worden gereden, bestonden uit twee groepen van deelnemers. De junioren van 10 tot 12 jaar en de senioren van 13 tot 15 jaar, respectievelijk met dertig en zeventien deelnemers startten in drie groepen. Van elke groep kwamen de drie finalis ten in de finale, doch het kwam bij de ju nioren voor, dat een deelnemertje, G. v. d. Winden, deelnam met een racefiets en hij als winnaar van zijn groep de finale be reikte, die echter op een gewone fiets moest worden gereden. Het was prettig niet alleen de geweldige vechtlust van de jeugdige wielrenners te zien, maar evenzeer deed het goed dat dit wedstrijdgebeuren onder leiding van de heren H. Wolterbeek en kapelaan P. J. Meyer voor menig toeschouwer aanleiding werd de vechtlust door het beschikbaar stellen van „suikerprijzen" en geldpremies, naast die van het organiserend comité, nog meer op te voeren. Er werd dan ook gereden, dat de stukken er af vlogen en het leek op enige uitval lers na, of de renners niet te vermoeien waren, opgejaagd als zij werden door de jeugd langs de kant. Sommigen raceten uitermate tactisch en kwamen daardoor in de eindstrijd, anderen gebruikten alleen hun gespannen krachten. Met de eindstrijden kregen de premies een oplopende waarde, waardoor het wie lergevecht nog feller werd en de omstan ders naar onze mening meer genoten dan van een „echte" wielerwedstrijd. De kleine v. d. Winden, die zijn racefiets als poule winnaar moest omruilen voor een gewoon karretje werd desondanks op fraaie wijze eerste bij de junioren en zelfs met flink verschil. Dezelfde knaap kwam bovendien buiten mededinging bij de senioren uit en werd zowaar nog derde! De senioreneindstrijd liet eerst de felle sprinter R. Jansen de kop enige ronden ne men, doch hij moest deze later afstaan aan Rasch en Rozemeyer, van wie laatstge noemde enige premies won. De tactische Rasch echter won spectaculair en verdien de hiermede als premie van een schoen winkelier een paar gymschoenen en 5. aan premies. De bloemen voor de ereronde van de winnaars ontbraken evenmin. De uitslag was: Junioren (1012 jaar) 1. G. v. d. Winden; 2. H. Koops; 3. R. Winke laar, 4. A. Koedood. Senioren (1315 jaar): 1. J. Rasch, 2. J. Rozemeyer, 3. H. v. Ries- sen. Als prijzen werden sportartikelen uit- 'gereikt. Prijzen van donderdag Gr. tong 3.202.80, grm. tong 3.052.60, kim. tong 2.602.40, kl. tong I 2.55—2.40, kl. tong II 2151.90, tarbot I 2.201.95, zalm 9.00 per kg. Tarbot IV 4539, gr. schol 42, grm. schol 45, kim. schol 4540, kl. schol I 48, kl. schol II 4518, schar 27—10, bot 21—14, v. haring 3020, makreel 3022, gr. schelvis 30—28, grm. schelvis 3128, kim. schelvis 4136, kl. schelvis I 55—38, kl. schelvis II 42—38, wijting 43—26, gr. gul 38—31, mid. gul 2621, kl. gul 2721, kl. haai 27 15, kim. hake 66, poontjes 2716, pieterman 60—56, hors makreel 6.50, kl. rode poon II 30 per 50 kg. Gr. kabeljauw 200128, gr. koolvis zw. 62, gr. leng 81 per 125 kg. Aanvoer van donderdag 524 kisten tong en tarbot, 365 k. schol, 50 k. schar. 30 k. bot, 180 k. haring, 210 k. makreel, 215 k. schelvis, 113 k. wijting, 195 k. kabeljauw en gul, 3 k. leng, 15 k. haai, 3 k. hake, 30 k. poon, 5 k. koolvis en 20 k. diversen. Totaal 1860 k. vis. Besommingen van donderdag 1 trawler met 14.700, SCH 44 1430, IJM 3 1920, IJM 78 2530, IJM 54 10.500, IJM 52 1630. Aanvoer op Urk Door 74 vaartuigen werd woensdag aan de vis- afslag te Urk aangevoerd 10.629 pond aal en pa ling, van 48 tot 384 pond per vaartuig, prijs 0.95 185 per pond; 31 pond snoekbaars 1.00 per pond, 492 pond baars 8794 ct. per pond en 624 bakken nest 2.39 per bak van 75 kg. De handbalvereniging „IJmond", die zon dag haar grote teleurstelling vond in de tweede nederlaag van het eerste heren elftal tegen het Utrechtse Sport Vereent, waardoor IJmond I niet zal promoveren, zal in de komende Velser Sportweek met Full Speed en IEV deelnemen aan hand balwedstrijden op het terrein aan de Wes terhoutweg, die maandag 9 juni om zeven uur beginnen en aan demonstratiewed strijden zeven-handbal op vrijdag 13 juni op het triabasveld aan het Moerbergplant- soen. Maandagavond spelen achtereenvolgens meisjes-aspiranten: IJmondFull Speed; dames junioren Velsen-combinatie tegen ADO (Heemskerk); dames senioren Velsen- combinatie tegen ADO (Heemskerk) en heren senioren twee IJmond-combinaties tegen elkaar. Op het veld aan het Moerbergplantsoen te IJmuiden zijn voor vrijdag 13 juni, even eens te zeven uur de volgende wedstrijden vastgesteld: meisjes-aspiranten Full Speed combinatie IEV-IJmond; dames junioren IEVcombinatie Full Speed-IJmond; da mes senioren IJmond-combinatieFull Speed-IEV en heren senioren IJmond tegen vermoedelijk AVA (Alkmaar). Donderdagavond was de tweede promo tiewedstrijd voor de IJmond I-dames nog niet vastgesteld voor zondag. Mogelijk zal deze strijd gaan tegen de Alkmaarse of Utrechtse kampioenen, die nog niet bekend waren. Buiten verwachting gaat het de honk- en softbalclub „Rooswijk", die met grote moeite na het vorige seizoen in stand kon worden gehouden, aardig voor de wind. Met uitzondering van het derde heren negental, dat vorige keer opnieuw gevoe lig verloor, nu van Schoten 5, boekten de eerste teams van de dames- en heren afdeling weer winst en wel respectievelijk tegen Schoten met 2-3 en tegen TIW 2 met 17-3. Verloren de Rooswijk 2-dames na spannende strijd in de laatste innings met 4-10 van Schoten 2, de reserve-honkballers behaalden een 6-8 overwinning op TYBB 2 en zelfs de juniorheren van Rooswijk deden hierin mee en versloegen HCK b met 8-16. Vanavond ontmoeten de dames van Roos wijk I en Pinguins uit Amsterdam elkaar op „Watervliet", welke strijd een goede kans geeft aan de thuisclub op de volle winst Rooswijk 3 (heren) ontvangen zaterdag middag TYBB 3 en zullen vermoedelijk wel weer het onderspit delven. Spannender zullen de wedstrijden van zondag zijn tussen Thor (Amsterdam) en Rooswijk I (heren) en RCH 2 en Rooswijk 2 (heren). Rooswijk I behaalde tot nu toe uit vijf wedstrijden acht punten en staat direct onder SC Haarlem (tien punten), Thor ver zamelde vijf punten uit vier wedstrijden. Met de routine van de Rooswijk 2-heren kan in Haarlem een goed resultaat worden bereikt, maar of de RCH-reserves het zover laten komen, is zeer de vraag. De opstellingen zijn: Dames Rooswijk I: vangster W. van Maanen; werpster M. de Vries; le honk T. Zuurbier; 2e honk D. Marckelbach; korte stop G. Roos; 3e honk J. Wedemeyer; 1.- velder J. Nijman; midvelder L. Blom; r.- velder R. Verwaayen. Heren Rooswijk I: vanger C. Honig; wer per K. Heinen; le honk G. Plooy; 2e honk F. Kooimans; korte stop C. Heemskerk; 3e honk F. André; l.-velder C. Klesser; mid velder K. Schik; r.-velder C. Tak Advertentie *A>oré-/efi fifijgciaadofUiek, stotmw.khmmsn. 'Jmuie/en De Culturele Agenda voor de week van 8 t/m 14 juni a.s.: 9 t/m 14 JUNI Pieter Vermeulenmuseum, geopend van 9.30 tot 12 uur en van 14 tot 16.30 uur Cultureel Gebouw IJmuiden. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Hei- destraat IJmuiden (O.), geopend: maan dag van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal Wijkerstraatweg 77 Velsen (N.) geopend van 14 tot 17 uur; dinsdag van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur, filiaal geopend van 19 tot 21 uur; woens dag van 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal ge opend van 14 tot 17 uur (jeugd); donder dag van 10 tot 12.30 uur, filiaal geopend van 10 tot 12 uur; vrijdag van 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal geopend van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur; zaterdag van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur, filiaal geopend van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur. 9 t/m 14 JUNI: Velser Sportstichting, Sportweek. 11 JUNI: Culturele Vorming Schooljeugd Velsen Opera „Bastien et Bastienne" door de Stichting Het Schoolconcert in het Pa tronaatsgebouw. 12 JUNI: Culturele Vorming Schooljeugd Vc.'sen, ale 11 jur.i DE BOOTVERBINDING van Texel naar Den Helder heen en terug is niet in handen van het rijk, provincie of gemeente. We zouden het ook geen particuliere rederij kunnen noemen want de Texelaars kunnen zich erop beroemen deze veer dienst zelf te hebben opgericht. Voordien is het lang gebrekkig en primitief gesteld geweest met de verbinding van het eiland met de „vaste wal". In de jaren vóór 1852 werd de dienst op Den Helder onderhouden met twee scheep jes van het schokkertype, het waren de „Bello" en de „Sjeesje", die één keer per dag voeren, het ene schip naar en het an dere van Nieuwediep. Dit tweetal werd in 1852 opgevolgd door een houten raderboot, de „Ada van Hol land", die in 1849 in Engeland was ge bouwd. Dit vaartuig had een machine met een vermogen van 35 pk, het schip schijnt nogal wat bezwaren opgeleverd te hebben. Het had geen stuurrad, juist als bij de meeste zeilschepen stuurde men met een helmstok. Als de wind gunstig was, werd aan de mast een fok gehesen. Met ingang van 1 januari 1882 ging de stoombootdienst over in handen van C. Bosman in Alkmaar, die meer dergelij ke ondernemingen exploiteerde. Als re servestoomboot voer toen af en toe het schroefstoomschip „Flevo", een typisch voorbeeld van een schip met onvoldoen de krachtige machines, waarbij de zeilen nog een belangrijke rol speelden. Enkele jaren later bracht Bosman als tweede schip de raderstoomboot „Kampioen" in de vaart. Dit is het schip dat de Texelaars heel wat ergernis bezorgd heeft waaruit vele acties zijn voortgekomen om tot een eigen stoombootdienst te komen. De ini tiatiefnemers huurden de „Baron Ren- gebs" en daarmede bond men de strijd aan met de boot van Bosman, die meteen al haar tarieven verlaagde. De strijd werd hoe langer hoe heviger en het kwam voor dat de Texelse zakenlieden aan hun leve ranciers gedrukte briefkaarten stuurden met de mededeling, dat alle goederen met de „Baron Rengers" verzonden moesten worden en dat alle reizigers, wilden zij iets verkopen, met hetzelfde schip over moesten komen. Kwam het een enkele maal toch vóór dat' eeri „vreemde" met da bo.oAjEanJ3fism.aa kwam, dan werd hij genoodzaakt naar Nieuwediep terug te keren en de reis nog eens te maken met de „Rengers". De kaartjes van de boot vormden hiertoe een beproefd controle middel. Geen moeite was de bemanning te veel om de eigen dienst een goede naam te bezorgen en in een geest van prachtige solidariteit kwam men alle moeilijkheden te boven. De meest representatieve figuur in deze is ontegenzeggelijk Adriaan Wage- maker geweest, de arts, die ook door zijn huwelijk met een Texelse vrouw nauw met het eiland verbonden was. In 1907 was de tekening voor een geheel nieuw eigen schip dat zeer toepasselijk „De Dageraad" zou heten, gereed geko men en besloot de Raad van Beheer op 3 december 1907 de bouw te gunnen aan de laagste inschrijver, de Werf Hubertina te Haarlem voor de som van 74.000. Een maal gereed was het in Oude Schild zwart van de mensen, die de komst van het nieu we schip verwachtten. Toen het mooie schip de haven binnenvoer ging een luid gejuich op, terwijl het fanfarekorps er duchtig op los blies. Dokter Wagemaker beklom het promenadedek en hield tot de menigte een gloedvolle toespraak. Daar na zong men een welkomstlied en was er gelegenheid het schip te bezichtigen. De naam van Dokter Wagemaker is bij de T.E.S.O.. nog niet vergeten. Een der nieuwste boten is naar hem genoemd, maar dit is niet de nieuwste boot meer. In 1955 is er weer een nieuwe boot bijgeko men, welke hierbij is afgebeeld en deze kreeg bij de tewaterlating op 28 augustus 1955 de naam „De Dageraad". Dit schip is 57 m. lang over alles, 9.20 breed en 3.60 m. diep. Het heeft een diepgang van 2.40 m. en een draagvermogen van 145 ton. De 600 pk. Industrie motor geeft het een snelheid van 12 mijnl. Met ere draagt deze nieuwe boot de naam van de eerste boot van Texel Eigen Stoomboot Onderneming, die op 4 augustus 1908 de geregelde dienst op Nieu wediep begon. (Nadruk verboden). ARIE VAN DER VEER Advertentie ALLEEN ZATERDAG EN MAANDAG 3 grote prachtige De vorige week waren de palingvang sten niet groot te noemen. Voor de zeil- vaartuigen zonder motor waren deze zelfs gering. Deze vaartuigen boekten vangsten tot 20 pond per etmaal. Ook de netvang- sten waren gering; de besommingen waren er dan ook naar: 40 tot 100 per zeil- vaartuig. De motorvaartuigen brachten per etmaal vangsten aan de markt van 45 tot 150 pond. In het begin van de week waren de prijzen hoog. Deze varieerden van 1,30 tot 1,40 per pond. Later liepen ze terug tot ongeveer 1,10 per pond. Gezien de goede prijzen van paling waren de weekbesommingen van de motorvaar tuigen van 400 tot 900 per motor vaartuig. De prijs van het nest was de gehele week 2,93 per bakj van 37 V2 kg. De vangsten van de lijn of beugaalvissers waren per etmaal van 30 tot 140 pond. per beuger. Naar gelang kwaliteit en dikte waren de prijzen van de lijn of beugaal van 1,36 tot 2,02 per pond. De be sommingen van de beugvissers waren van 200 tot 700 per lijn of beugaalvisser. Door slechts één vaartuig werd fuikaal aangevoerd, die slechts 0,88 per pond noteerde. De besommingen van deze vis sers waren slechts tot 100 per fuikvisser. De prijs van de IJselmeerbot was 36 ct per pond. De vorige week haalde de Noordzeevloot nogal goede besommingen, daar de vang sten op tong goed waren te noemen. Vorige week werd aan de Gemeentelijke Visafslag aangevoerd: 34792 pond kuil- paling voor 41.342,99; 2830 pond lijn- of beugaal voor 5.076,26; 104 pond fuikaal voor 91,52; 8 pond IJselmeerbot voor 2,88 en 181.763 pond nest voor 7.100,88. In het geheel werd er 219.497 pond vis verhandeld voor 53.614,53. Omstreeks de zelfde tijd verleden jaar werd er 177.913 pond vis verhandeld voor 37.379,79. De Irissen-avond die de Tuinbouw Stu dieclub ieder jaar organiseert gaat een steeds belangrijker plaats bij deze vereni ging innemen. Want men beschouwt de irissen-cultuur nog altijd als een der groot ste in deze streek, wat de bolgewassen betreft. De jaarlijks terugkerende irissen- show zal dit jaar op vrijdag 13 juni in „het Centrum" worden gehouden. Er zijn ook nu weer een tweetal prijsvragen (één voor inzendingen van meer dan zes soorten en een voor tot en met vijf soorten). Men heeft voor beide groepen een wis selbeker beschikbaar. Het gemeentebe stuur van Beverwijk heeft een beker voor de grote groepen beschikbaar gesteld, ter wijl de bloemenveiling „het Centrum" een beker heeft geschonken voor de kleine groepen. Voorts is er nog een extra prijs voor de mooiste vaas irissen. In de jury hebben zitting de heren G. Hommes uit Heilo, J. Heere uit Beverwijk en J. W. Seignette uit Limmen. De heer S. Koppes van het consulent schap Hoorn, de irissen-deskundige uit de „noord", zal enige actuele vraagstukken betreffende de irissencultuur bespreken. De afdeling Santpoort van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen zal maandag 16 juni om 14 uur in „Spaarn- berg" te Santpoort haar sluitingsmiddag houden. Mevrouw A. HamakerWillink, presidente van de afdeling Haarlem, zal spreken over „Huisvrouwenmoeheid". Mevrouw T. ZiegelerWinters zal hierna iets vertellen over „De juiste hou ding bij het werk".

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7