or 7 Velsens Jeugd week vond een boeiende apotheose De duiven vlogen terug van het Franse Orléans „Engelen zonder vleugels op het amateurtoneel „Waterland": één grote kleurenfoto Fraaie zege van Hans van Duin in de Sportweekronde van Haarlem Visserij-varia Havenberichten Spannende zeepkistenrace op Heerenduinwég Duitse wielrenners lieten verstek gaan FAKKELS DOOFDEN IN HET ZAND Eerste zomeravondconcert in Beverwijkse kerk Kinheim-jeugd ontving mooie prestatieprijs KAB-Velsen-Noord sloot het seizoen MAANDAG 9 JUNI 1958 HET DOVEN VAN HONDERD FLAMBOUWEN, die zaterdagavond door Velsense kinderen van het Cultureel Centrum naar het B.I.M.IJ.-terrein waren gedragen, vormden de symbolische sluiting van Velsens Jeugdweek, die zeven dagen lang in de gemeente heeft „gewoed". In alle vrede en vriendschap overigens en tot veler oprecht genoegen. De bestuurderen der V.J.C. en hun raadsman, de heer G. Kwakkel, wisten zich zaterdagavond het zweet van het voorhoofd toen alles achter de rug was en zij zullen de eerste vergaderingen voor de jeugdweek 1959 ongetwijfeld althans voor deze week wel enige dagen hebben uitgesteld om enigszins van de vermoeienissen te kunnen bekomen. En wat het prettigste is: dank zij een geldelijke opbrengst kunnen er in juli drie minder-bedeelde Velsenaartjes mee naar een kamp te Ermelo. Klaverjassen om het kampioenschap van Beverwijk Ruim honderd klaverjassers waren za terdagavond aanwezig in zaal Hooger- werf aan de Alkmaarseweg om strijd te leveren met als inzet het kampioenschap van Beverwijk. Het was een koppelwed strijd en de deelnemers kwamen uit IJ- muiden, Wormerveer, Assendelft, Wijk aan Zee, Haarlem en Beverwijk. Voor de organisator de heer J. Muis, vormde het welslagen hiervan een grote voldoening, temeer daar hij hiervoor maandenlange voorbereidingen had ge troffen. Alvorens de heer Muis de prijzen aan de winnaars uitreikte deelde hij me de dat men reeds voorbereidingen heeft getroffen om over enige weken een aard beiendrive te houden. Het winnende koppel, de heren v. d. Kolk en Koelman ontvingen een wisselbe ker, en voor elk een polshorloge; als twee de eindigden de heren Brink en Steenbeek; 3. heren Daniëls en Starreveld; 4 me vrouw Dekker en de heer Put; 5. heren Ripke en IJselmuiden. „Wij hebben heel wat geleerd van onze eerste poging de jeugd eens op het voorste plan in de gemeente te plaatsen", zei de heer Kwakkel, „wij hebben hoogtepunten gezien en enkele bittere pillen te slikken gekregen, doch wat de totaalindruk ook zijn mag: we zijn tevreden en hebben resultaten geboekt en we zijn varing rijker". een er- Geslaagd! De gelegenheden om zich individueel of in groepsverband te tonen werden de jon geren dan ook als het ware in de schoot geworpen. Er was maandag een gezellige dansavond waarin vele dansvormen ^ge toond werden, er was ook een „wilde" het gezelschap streek op een willekeurig punt in de gemeente voor een half uurtje neer volksdansavond, voorts bood het Patronaatsgebouw dinsdag onderdak aan de muzikale Velsenaartjes, waarna de pad vinders de woensdagavond gebruikten voor een demonstratie op het B.I.M.IJ.-terrein, waar de schooljeugd 's middags zijn pri mitieve onderkomens in een onderlinge wedstrijd had gebouwd. V.I.D.E.S. mocht vrijdagavond op een zeer geslaagde en sfeervolle opvoering van ..SDrookjesmelodie" terugzien. De jongelui waren zaterdagmiddag voor de laatste maal in deze jeugdweek actief aan het werk op de Heerenduinweg waar de V.J.C. hen een zeepkistenparade en -race in het vooruitzicht hadden gesteld. Precies om twee uur meldden zich de chauffeurs en hun vriendjes duwers bij de controlepost en later stelden zij zich nog eens één voor één op met hun vehikels voor de technische jury, bestaande uit de heren G. W. in 't Hout en Th. Jansen, voor. Deze beide heren keurden de „wagens" op de constructie, aankleding en afwerking en als resultaat hiervan kwamen 1 het koppel Kokkie en Joke Beek, 2 het koppel Koos de Goede en Gerrit Raspoort en 3 het koppel Johan Ansing en Dick de Groot uit de bus. Onder de 26 deelnemende „ve hikels" zagen de honderden toeschouwers opmerkelijke exemplaren. Er waren super snelle „plankjes-op-wielen' 'doch ook dege lijke wrochtselen die compleet met carros serie, autostuur, koplampen en nummer platen aan de start verschenen. Zelfs be vond zich een tweetal als zodanig geannon ceerde en duidelijk herkenbare politie wagens onder de deelnemers. Afvalrace Voor het tweede gedeelte van het pro gramma zagen de jongelui zich in een be- hendigheidsrit geplaatst voor een aantal zorgvuldig uitgebroede obstakels. Er werd gereden in een afvalrace, die steeds twee koppels in de strijd bracht en de winnaars later weer tegen elkaar bracht. De eerste hindernis bestond uit een hek waar het voiture onder door moest en de berijder en duwer overheen. Voorts moesten de coureurs een drietal vlaggetjes in daartoe gereedstaande flessen plaatsen en een riviertje doorwaden waar toe zij hun gerij een eindweegs dienden te dragen. Tot slot moest enigszins geforceerd de dorst gelest worden met een pulletje water. Het geheel gaf dikwijls een boeien de strijd te zien. De zeldzame aanrijdingen hadden allen een gelukkige afloop, er viel weliswaar enige materiële schade doch aangezien de rijders ruim voldoende met een helm, vergiet of oorloze pan waren beveiligd bleef het hiertoe beperkt. De verzekeringsmaatschappijen hoeven zich dan ook allerminst ongerust te maken. De laatste race bracht v'jcoureurs te zamen co het gladde asfalt van de Heeren duinweg. Met zijn vijven stortten zij zich manhaftig in het gewoel, er werden in ra zend tempo vlaggetjes genlaatst, rivieren gepasseerd en rondjes gedraaid en tot slot stormde het hele gezelschap zich spat bord aan spatbord en bumper aan bumper naar de eindstreep, waar als eersten Jan en Jaap Hof arriveerden, op enkele deci meters gevolgd door Frans Koks en Henk Leering. De derde prijs werd gewonnen door Kees de Wit en Rob Wetting. Vooral voor het concours d'élégance was veel spanning te bespeuren bij de „pits" waar de heer G. Kwakkel de prijswinnaars be kend maakte. Er steeg enige malen een gemeend hoeraatje op voor een winnend De serie Zomeravondconcerten in Be- verwijks Grote Kerk wordt dinsdagavond 10 juni geopend met een orgelbespeling door de organist Geert Jurjen Moed die een programma van werken speelt uit de oude en moderne Franse orgellitteratuur. Ten gehore zullen worden gebracht de Suite du deuxième ton van Clerambault, Kyrie, Gloria en Agnus Dei van Couperin, Deux Noels van d'Aquin, Koraal II van César Franck, twee koraalvoorspelen van Marcel Dupré en Variations sur un thème de Clement Jannequin van Jehan Alain. Aanvang 8 uur, toegang vrij. DIJV had goede vangst Zondagmorgen heeft de Beverwijkse hengelsportvereniging „De IJmond Vis sers" een onderlinge wedstrijd gehouden in de fortgaten. Er werden in totaal 116 bovenmaatse vissen gevangen. De uitslag was: J. v. Zutphen 24 st.; G. Kuyper 13 st.; 3. G. Aalbersberg 10 st.; B. Sonders 9 st.; 5. J. Leemans 8 st.; 6. H. Boo gaard 7 st.; 7. P. Aardenburg 6 st.; 8. J. Waterlander 5 st.; 9. G. Vlegels 5 st.; 10 C. Gebhard 4. st. "t Snoekje De Heemskerkse hengelsportvereniging ,,'t Snoekje" hield eveneens een onderlin ge wedstrijd in de Neksloot. De voor naamste uitslagen waren: N. v. Son 180 pnt.; 2. M. Beentjes 160 pnt.; 3. F. Bek- ker 120 pnt.; 4. J. Beentjes 100 pjt. De Heerenduinweg was zaterdag het circuit, waarop zeepkistenrecords sneuvelden en verbeten coureursge laten glommen van de voldoening, de spanning en de warmte. koppel, dat later met de organisatoren naar een IJmuidense zakenwijk trok om er hoogstpersoonlijk een prijsje uit te zoeken. Fakkeloptocht Met vlammende en rokende flambouwen, die het in de klare bries uiterst moeilijk hadden om brandende te blijven, trokken Velsens jongens zaterdagavond van het Cultureel Centrum via de Rivierenbuurt naar het B.I.M.IJ.-terrein. Het drumkorps van de Christelijke Gymnastiekvereniging „IJmuiden" bege leidde de jongeren op de tocht, die een nogal bescheiden belangstelling trok. Bij het eindpunt vormden allen een grote kring en plantten na de toespraak van de voorzitter der V.J.C., de heer P. Mattijsen, de fakkels bij elkaar in het zand waar zii genadeloos in' het "bh^andöenlïjké'zand werden gesmoord, waarmee dus een slot kwam aan Velsens jeugdweek. De heer Matthijsen sloot het festijn, naar hij ver klaarde „met weemoed in het hart" doch hij toonde zich daarentegen ook verheugd de voorzitter van de sociale sectie der Velser Gemeenschap, de heer A. G. Ar nold, voor het kamp der minder valide kinderen dat van 5 tot 12 juli te Ermelo wordt gehouden een bedrag van 250 gulden aan te bieden als resultaat van de collec tes gedurende de jeugdweek, zodat dus ook nog drie jonge Velsenaartjes, die niet in staat waren aan de festiviteiten deel te nemen, op een andere wijze gelukkig kunnen worden gemaakt. De Kinheim-voetbaljeugd, die zondag aan het door de L.V. en A.V. „Roodenburg" in Leiden gehouden jaarlijkse jeugdvoet- baltoernooi heeft deelgenomen, mocht aan het einde van deze geslaagde sportdag de bijzondere prestatieprijs in ontvangst ne men, hoewel de Geel Zwarte A-junioren en aspiranten zich niet in de prijzen plaatsten. Deze bijzondere prestatieprijs, een fraaie zilveren lauwertak, kreeg Kinheim door de commissie toegewezen wegens haar sportieve houding tijdens alle gespeelde wedstrijden van dit toernooi. De Kinheim-junioren hebben het tegen sterke tegenstanders moeten opnemen, waarbij ONA zich uitgesproken de sterkste toonde en VIOS en Archipel de tweede en derde plaats deelden, die VIOS door straf schoppen definitief als tweede liet ein digen. Kinheim bracht het slechts tot één punt. In de aspirantengroep waren de Kinheimers beter op dreef en kwamen met VIOS gelijk op de derde plaats. Jam mer voor de Velsense jeugd slaagde VIOS erin door strafschoppen Kinheim te ver dringen. De S. Oudshoorn-wisselbeker belandde bij ONA, dat in beide afdelingen het hoog ste aantal punten haalde. De ploegen van Wassenaar werden wegens onsportieve houding gediskwalificeerd waardoor in de A-afdeling de Kinheim-junioren en in de B-afdeling de geelzwarte aspiranten res pectievelijk de tweede en derde plaats ontgingen. A-afdeling junioren: 1. ONA 9 pnt.; 2. VIOS 5 pnt.; 3. Archipel 5 pnt.; 4. Rooden burg 3 pnt.; 5. Kinheim 1 pnt. „De Reisduif" Aan de wedvlucht van Orleans namen 268 duiven deel van de Beverwijkse ver eniging „De Reisduif". Over de 546 km. deed de eerste duif zes uur en 25 minu ten, de laatste had 32 minuten langer werk. De uitslag was: R. Westrate 1,34 en 47; T. Gravemaker 2, 4, 13, 15 en 18; H. Been tjes 3; C. G. J. Dekker 5 en 43; J. Luntz 6, 25, 26 en 49; H. Zillig 7,20, 24, 45, 51 en 52; J. Schipper 8, 14 en 19; A. Six 9 en 36; C. Smit 10, 11 en 39; A. Hoogeman 12; P. v. d. Outenaar 16, 13 en 54; M. Koorn 17 en 30; C. Castricum 21, 40 41 en 53; G. v. d. Outenaar 22; T. Loogen 27 33 en 50; G. Grapendaal 28 en 38; D. Stie- mer 29; M. Riebeek 31 en 42; H. Wachter 32; G. v. d. Winden 35; P. Luyt 37, S. Zoet 44, W. Tuyn 45; C. Hoeks 48. „Ons Genoegen" De Beverwijkse vereniging „Ons Ge noegen" had 114 duiven in concours. De lossing was om 5.45 uur en de eerste duif meldde zich om 12.11 uur, de laatste om 12.41 uur. De uitslag was hier: W. Rijn- ders 1, 4, 13, 17 en 20; B. de Smet en R. Zoontjes 3 en 9; A. van Leeuwen 5 en 21; F. C. Vos 6; P. van Dessel 7 en 15; G. de Graaff 8 en 14; A. van Son 10; B. Bosch 11 en 22; H. van Dessel 12; H. Lan- gendijk 16 en 23; D. Stappers 18; W. van Wijk 19. De Heemskerkse postduivenhoudersver- eniging „De Vredesduif" vloog eveneens van Orleans (555 km), los 5.45 uur. Eerste duif 12.09.56 uur; laatste prijsduif 12.35.03 uur. De uitslagen waren: A. Nielen 1 en 8; M. de Kruif 2; Ch. Bey 3; P. Lotter- man 4, 6 en 17; A. J. Bruins 5, 10, 14, 21; J. Knap 27; J. Dudink 9, 15, 22 en 23; H. Gooyer 11; J. Winter 12, 16 en 25; A. Cas- see 13; J. Beentjes 18, J. Castricum 26; H. Durge 27. De Castricumse duivensportvereniging „De Luchtpost' 'heeft het afgelopen week einde met 110 duiven deelgenomen aan de wedvlucht vanaf Orleans. De afstand over 535 kilometer werd in nog geen 7 uur af gelegd. yy Er zijn blijspelen, die opvallen door zo'n uitzonderlijk gegeven, dat men bijna ge neigd zou zijn de auteur wegens het ge lukkige idee te bewonderen. „Engelen zon der vleugels" door Albert Husson is daar een voorbeeld van, een stuk dat welis waar met grimmige spot een mensenleven weinig waarde toekent en waarin een moord kennelijk slechts als een bagatel wordt beschouwd, maar dat door zijn luchthartig humoristische inslag zo moei lijk serieus kan worden genomen, dat de toeschouwer het originele verhaal gaarne en zonder enige bedenking accepteert. In het Franse bagno Cayenne verneemt een drietal veroordeelden bij toeval het een en ander van de moeilijkheden, waar mee de qnpraktische^fgrqilje Ducote^ bip- nenkort zal worden bedreigd. Zowel het echtpaar als zijn dochter Isabelle Rebben het de gevangenen nooit aan een vriende lijke behandeling laten ontbreken, zodat de drie boeven onmiddellijk besluiten het gevaar voor de familie af te wenden. De ze bedreiging wordt gevormd door de komst van de keiharde Juste Trochard, die Felix Ducotel van zijn bestaan wil be roven, omdat hij de zaken niet naar zijn wensen heeft behartigd. Dit verwaten mannetje wekte bovendien door zijn wei nig voorkomende houding direct een in tense afkeer bij de onscrupuleuze dwang arbeiders op, zodat het besluit hem uit de weg te ruimen snel is genomen. Zij doen dit terstond en met behulp van een klein giftig slangetje, dat met een zekere teder heid door het drietal wordt gekoesterd, daar het op hun aansporing vroeger al eens een hardvochtige bewaker heeft ge dood. Aldus enscèneren zij een volmaakte toneelmisdaad, want niemand zal immers kunnen bewijzen dat de dodelijke beet door Adolphe zo noemen zij de gifslang niet bij toeval is geschied. Wel toevallig is de dood van Paul Cassignon, eveneens door de „vriendelijke" bemiddeling van de reeds genoemde Adolphe, maar omdat een dergelijk berekende minnaar door het trio toch niet de juiste partij voor de verafgode Isabelle wordt geacht, neemt het van zijn verscheiden al even onverstoorbaar en met nauwelijks verborgen vreugde kennis. Zij zijn er immers van overtuigd met een der gelijke oplossing voor Isabella een geluk kiger toekomst te hebben verzekerd. Zo summier naverteld zou „Engelen zonder vleugels" dus de indruk kunnen wekken van een sinister drama over haat, gif en moord. Doch Albert Husson heeft deze historie van de vrolijke kant be naderd, waarbij moet worden toegegeven dat het geen gemakkelijk voornemen is een dergelijk lugubere handeling als een humoristisch geval de wereld in te sturen. Husson is hierin echter bijzonder goed ge slaagd. Hij wist de drie in dit stuk op tredende „zware jongens" uiterst vermake lijk te karakteriseren. Alfred, Jules en Jo seph werden aldus drie allerbeminnelijkste boeven, die ieder voor zich een eigenschap hebben meegekregen waardoor zij de vol ledige sympathie van de zaftl verwierven. Zij zijn de centrale figuren van het stuk. Met de vertolkingen na deze rollen staat of valt de opvoering. Bij de r.-k. toneel vereniging „Kunst zij ons Streven" (die van dit blijspel twee bijzonder succesrijke voorstellingen in het Patronaatsgebouw De ene dag per jaar waarop het buiten „Water land" aan Velsens Rijks weg voor het publiek is opengesteld ten bate van de restauratie der oude Engelmunduskerk in het dorpje, valt in de voor zomer met opzet samen met de bloei der rodo dendrons, die in dit uitge strekte en prachtig aange legde buitengoed in royale en zelfs hier en daar over weldigende hoeveelheden zijn aangeplant. Deze lente zal onder meer als een voorjaar-van-de- rododendrons te boek blijven staan en de paarse en rode heuvels-van-bloe- men, die zich langs de smalle paden van Water land uitstrekken waren dan ook de afgelopen zon dag reden te over om iedereen welkom te heten, die dit magnifieke schouw spel wilde zien. Veel zijn het overigens niet geweest als gevolg van een kort na de klok van tweeën los brekende regen, maar zij die gekomen zijn hebben het feest van de kleur op het landgoed in al zijn glo rie kunnen bekijken. Voor al in de buurt van de grote vijver op het zuidelijk deel van Waterland is er een orgie van bloemen door de nn'nur aangericht, die, ge- n ••••1 tan de schoonheid de- groene zalen onder het oude geboomte tot een on vergetelijke wandeling heeft geleid voor degenen, die de regen durfden trot seren en daarna wat kwa men uitdruppen in het priëel bij de oude tennis baan van het buiten. Daar een deel van de bloemen nog in knop staat zou het wellicht overwe ging verdienen, mede ge zien het materiële kantje van deze openstelling, vol gende zondag nog één kans te geven aan degenen, die de afgelopen zondag er niet door durfden. De oude kerk zal er wel bij varen ais de weergoden een beetje mee werken. heeft gegeven) waren dit H. Zwanenburg, J. Donker en C. Jongejans, waarvan rustig kan worden vermeld dat zij de opvoering hebben gedragen. Voor amateurs warén dit typeringen van de eerste orde, met flair en veel gevoel voor humor gespeeld en voortreffelijk op elkaar afgestemd. Geen wonder dat het toneel telkens een leegte vertoonde, wanneer de handeling hun aan wezigheid niet noodzakelijk maakte. De andere spelers moesten in vergelijking met een dergelijk favoriet trio wel op het twee de plan blijven. Maar P. de Weers kon zich als de hatelijke Juste nog een markante tegenspeler tonen. De dames A. Zwanen burg, J. van Leeuwen en C. van der Lin den kregen met de heren J. Bakkum en C. van de£. Bos weinig gelegenheid hier evenredige prestaties tegenover te stellen. Zij mochten zich vergenoegen mèt het tra ditionele routinewerk. Maar dat bleek vol doende voor een uitstekende blijspelop voering, waarmee „KZOS" niet weinig eer heeft ingelegd. Jan van Dam De uitslag was als volgt: 1. H. Jaspers 12.18.12; 2. J. Zentveld 12.19.34; 3. A. Met selaar 12.22.31; 4. R. Bettink 12.25.09; 5. G. Aardenburg 12.28.58; 6. A. Peeters 12.31.50; 7. J. Beentjes 12.34.55; 8. P. Verdonk 12.37.20; 9. G. Tromp 12.40.31; 10. J. Steen man 12.40.34; 11. B. Heistek-J. Lust 12.43.38; 12. H. Lustig 12.45.40; 13. J. Hou- tenbos 12.53.52; 14. H. Sanders 13.01.41; 15 N. Hollenberg 13.02.30. De afdeling Velsen-Noord van de KAB, die wegens omstandigheden het feest van de arbeid, de r.k. een-meiviering, niet heeft kunnen vieren, had deze viering gekoppeld aan de sluitingsavond van het seizoen, die zondag in het St. Josephhuis is gehou den. Er was voor dit feestelijk gebeuren niet de ongetwijfeld verwachte grote be langstelling, zoals de heer P. Lubbers, voorzitter, in zijn korte openingstoespraak opmerkte, doch hij hoopte desondanks dat de avond, die geheel door eigen krachten werd verzorgd, toch wel zou slagen. Kapelaan P. Meyer verbond aan deze avond de uitgesproken gedachte, die was geïllustreerd door het suggestieve beeld van de arbeid drr iende kamwielen te gen een achtergrond van fabriekscom plexen waarbij in de passende declama tie een deel van het KAB-bondslied werd gezegd en waarin geadviseerd werd de mens geen verlengstuk te doen zijn van de machine, waar men het dagelijks brood moet verdienen. De kapelaan schetste hoe de arbeid een vreugde en de arbeidsdag een feestdag moet zijn, een woord waarin een diepe waarheid kan zitten. Wat zou de mens zijn zonder familieband; wat zou de mens zijn zonder arbeid om voor de familie, het gezin te kunnen zorgen ?Want waar geen materiële verzorging is zal ook het geeste lijk leven verloren zijn of gaan. Ook van „werken is bidden" kan van een diepere waarheid worden gesproken, als dit wer ken maar geschiedt met de goede intentie voor het materiële, doch vooral voor het geestelijk welzijn voor allen, die men te verzorgen heeft. Na deze korte, geestelijke verdieping kwa men de verschillende typeringen uit het bedrijfsleven achter het voetlicht, die sa men het programma aankondigden. Hier in had de muzikale showband „De Ro tors" een belangrijk aandeel, evenzeer als het duo „De Filena's", twee dames met twee gitaren, die een goed geheel vormden met haar aardige liedjes. Enige schetsen, waarin de oude beken den Bart en Barendje van IEV hun bijdra gen leverden, wisselden het programma af. Vanavond vindt een herhaling plaats. VARA-afdeling in Heemskerk In verband met de uitbreiding van Heemskerk en als gevolg hiervan een sterk stijgend ledental acht het districts- bestuur van de V.A.R.A. de tijd gekomen om hier een zelfstandige afdeling op te richten. Een opinehtingsbijeenkomst Is vastge steld op dinsdag 17 juni in zaal Dam. De heer J. Pop. chef van de afdeling orooaganda van de V.A.R.A., zal een in leiding houden over het werk van deze omroepvereniging. Het gesprokene zal verduidelijkt wor den door de vertoning van lichtbeelden. De IJmuider favoriet Hans van Duin, die zich zondagmiddag in de Sportweek- ronde rond het „Van der Aartsportpark" bij de eerste schermutselingen al actief met de strijd op het voorste plan bemoei de, is er na een gedurfde solovlucht van ruim vijftien kilometer in geslaagd om deze door de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" in het programma van de Sportweek gehouden wielerronde voor amateurs in zijn voordeel te beslissen. Met tweehonderd meter voorsprong op Mik Snijder en Henk Oldenburg, die in de slotfase nog een verwoede, doch vergeef se poging deden om hem te achterhalen, ging de strijdlustige Van Duin zegevierend over de eindstreep. Daarbij werd hij lui de toegejuicht door een handjevol toe schouwers, dat het slechte weer had ge trotseerd om van deze beslissing getuige te kunnen zijn. In de voorwedstrijd voor nieuwelingen kwam er door toedoen van de Haarlem mers Piers, C. Jansen en Van Egmond en Wesseling uit Halfweg een kopgroep tot stand, waarbij obk Riethoven, Jans sen, Du Pau en Balk aansluiting wisten te bekomen. Met uitzondering van Van Egmond, die verachterde, heeft deze kop groep het verdere verloop van de strijd beheerst. Hoewel de koplopers in de al lerlaatste ronden nog ernstig bedreigd werden door de Haarlemmers Sminia en Van Egmond en de Kennemerlanders De Heer, Zonneveld, Dullemans en Timmer, bleven zij de situatie meester. In de be slissende eindsprint toonde Du Pau zich de snelste. Drie man ontsnapt Toen de 36 amateurs van start waren gegaan de zes ingeschreven Duitsers en twaalf nationalen hadden verstek laten gaan ontlastte er zich een dikke regen bui boven het parcours en zochten de meeste toeschouwers een goed heenko men. Desondanks werd er door de ren ners naar hartelust en met animo ge fietst. Na enkele inleidende schermutse lingen, waarbij Loek Vaars, Ab Sluis, Hans van Duin, Piet Zantman, Ton Mar kus en Arie van Houwelingen zich actief hadden betoond, sloegen Sluis en Mar- mus gezamenlijk op de vlucht. Na een felle jacht wist ook Van Duin zich bij hen te voegen. Juist toen de IJmuidenaar dit huzarenstukje had vol tooid, besloot de jury om de wedstrijd met twintig ronden in te korten en daarmee werd in het peloton de onrust gewekt. Vooral Snijder, Vaars en Van der Bos be ijverden zich om de drie koplopers tot de orde te roepen. Aangezien ook Bogers, Van Weeren die wat later door een val werd uitgeschakeld Van Gent, Olden burg, Straver en Spaans zich in het pelo ton niet zonder slag of stoot gewonnen wensten te geven, werden Snijder, Vaars en Van der Bos weer ingelopen. Ook de drie leiders ontkwamen niet aan dit lot. Met nog vijftien ronden te rijden moes ten ook zij voor het fel jagende peloton dat door de verschillende jachten tot elf man geslonken was capituleren. De hoofdmacht groeide zodoende weer aan tot veertien man. Op een ronde lagen toen nog alleen Kalis, Van Keulen en Knoppert in de strijd. Al de overigen, w. o. favo rieten als Van Houwelingen, Ottenbros, Kuitwaard, Reekers, De Hoog, Klardi en Cuvelier, waren toen allang door pech uitgeschakeld of voor het slechte weer naar de verkleedgelegenheid gevlucht. Soloren van Van Duin De drie leiders waren nog maar nauwe lijks ingelopen of de actieve Van Duin on dernam een nieuwe uitlooppoging. En met succes. Want terwijl zijn concurrenten el kaar angstvallig begluurden en niemand van hen aan de achtervolging wilde be ginnen, liep Van Duin steeds verder uit. Pas toen zijn voorsprong bedenkelijke af metingen verkreeg en er nog slechts tien ronden in het verschiet lagen, werden Ol denburg en Van Gent toch onrustig. Snijder, Bogers, Vaars, Spaans en Stra ver wisten aan de uitval van Oldenburg en Van Gent weerstand te bieden, terwijl de twee eerste demarranten Markus die toen reeds zeker was van de leiders- prijs en Sluis met een zware inzinking af moesten rekenen en met Plasmeyer, Zantman, Stroomer (lekke band) en Van der Bos naar het tweede plan werden ver wezen. Van de zeven overgeblevenen sloegen Snijder en Oldenburg met nog vijf ron den te rijden een nieuwe bres in het pelotonnetje. Aanvankelijk boekten deze twee jagers enige winst op Van Duin, doch deze liet zich zijn eenmaal verworven voorsprong niet ten volle meer ontglip pen. Als een verdiend winnaar snelde de IJmuidenaar over de streep. De uitslagen Amateurs.' 1. H. van Duin, IJmuiden, de 69 kilometer in 1 uur 44 min. en 23 sec.; 2. op 19 SEC.: M. Snijder, Halfweg; 3. H. Oldenburg, IJmuiden; 4. op 33 sec.: W. Bogers, Nieuw Vennep; 5. L. Vaars, Haarlem; 6. H. van Gent, Leiden; 7. G. Spaans, Amsterdam; A. Straver, Haar lem; 9. op 1 min. en 9 sec.: A. Sluis, Bad hoevedorp; 10. op 1 min. en 18 sec.: C. Plasmeyer, Voorhout; 11. P. Zantman, Badhoevedorp; 12. T. Markus, Halfweg; 13. op 1 ronde: C. Stroomer, Wijk aan Zee; 14. A. v. d. Bos, Beverwijk. Clubklassering: 1. „De Kampioen", Haarlem (Van Duin, Oldenburg en Vaars) 9 pnt.; 2. „De Bataaf", Halfweg (Snijder, Sluis en Bogers) 15 pnt. Nieuwelingen: 1. A. de Pau, Leimuiden, de 50 km. in 1 uur 20 min. en 14 sec.; 2. G. Wesseling, Halfweg; 3. R. Riethoven, Leiden; 4. W. Janssen, Noordwiikerhout; 5. E. Balk, Badhoevedorp; 6. C. Piers, Prijzen van zaterdag Heilbot 3.00-1.90, gr. tong 2.75—2.40, grm. tong 2.85—2.40. kim. tong 2.45—2.15, kl. tong I 2.40—2.10, kl. tong II 2.05-1.70, tarbot I 2.10—1.80, zalm 116 per kg. Tarbot IV 35, tongschar 85, kl. tongschar 56, schartong 4440. gr. schol 66-36, grm. schol 67— 37, kim. schol 70—37, kl. schol I 74—37, kl. schol II 55 10, schar 188, bot 8, v. haring 24—11, ma kreel 32—15, gr. schelvis 26—22. grm. schelvis 25 23, kim. schelvis 27—22, kl. schelvis I 26—21, kl. schelvis II 28-22, wijting 30—16, gr. gul 34—22, mid. gul 23—20, kl. gul 21—18, kl. haai 15—12, ham 92, kl. wolf 42, poontjes 14—8, Pieterman 54 —50, horsmakreel 6.50, kl. koolvis zw. 2017, kl. koolvis wit 25, kl. rode poon II 168 per 50 kg. Gr. kabeljauw 168—66. gr. koolvis zw. 54-48, gr. koolvis wit 67, gr. leng 6254, gr. wolf 86 per 125 kg. Aanvoer van zaterdag 1893 kisten tong en tarbot, 8 k. heilbot, 5 k. tongschar en schartong, 985 k. schol, 130 k. schar, 20 k. bot, 435 k. haring, 140 k. makreel, 280 k. schelvis, 330 k. wijting, 245 k. kabeljauw en gul, 40 k. leng, 65 k. haai, 5 k. ham, 25 k. wolf, 19 k. poon, 270 k. koolvis en 35 k, diversen. Totaal 4930 kisten vis. Besommingen van zaterdag IJM 79 Job Gouda 15.400, SCH 27 10.800, KW 32 i 11.800, KW 59 t 4990, KW 161 6100, KW 65 f 2450. KW 35 1 2300. KW 30 1870, KW 60 2720, KW 61 1920, KW 56 2040, KW 77 1730, WE 50 f 4920. TX 33 3880, IJM 43 4190, IJM 78 I 1080, IJM 52 1030, IJM 11 4540, IJM 3 930, KW 94 r 2880. ADO versloeg WSV in vriend schappelijke strijd Ten bate van de handbalafdeling heeft de Heemskerkse voetbalvereniging ADO zaterdagavond op De Vlotter een vriend schappelijke wedstrijd gespeeld tegen WSV uit Wormer. Het was jammer dat als gevolg van de minder gunstige weersom standigheden de publieke belangstelling niet zo groot was als men wel gewenst had. De beide elftallen kwamen op- volle sterkte in het veld en er werd met zoveel enthousiasme gespeeld als gold het een competitiewedstrijd. Na een heen en weer gaande strijd zag P. Groot na twintig mi nuten kans uit een pass van N. van Tunen ADOtde leiding te geven (10). Na de rust ontketenden de Heemskerkers een hevig offensief dat resulteerde in een tweede doelpunt van P. Groot (20). Nu nam WSV het heft in handen en rechtsbinnen De Vries wist na prachtig samenspel doelman Burger van ADO te passeren (21). On danks het feit dat WSV hierna verwoede pogingen deed om de balans in evenwicht te brengen, wist de Heemskerkse verdedi ging stand te houden, zodat deze sportieve ontmoeting eindigde in een 21 overwin ning voor ADO. Als intermezzo speelde de afdeling hand bal op deze avond een wedstrijd tegen Vitesse uit Castricum. De Heemskerkse dames toonden zich met 20 de meerderen. Alkmaarse Boys won Van Veen-beker De voetbalvereniging „Beverwijk" heeft zondag op het sportpark „Adrichem" het Cornelis van Veen-welpentoernooi gehou den. Een tiental verenigingen nam hieraan deel: Kinheim, Stormvogels, Waterloo, VVB, Wijk aan Zee, Alkmaarse Boys, VSV, Zaandijk, Kenn mers en Beverwijk. Na de vlaggenparade was het woord aan de voorzitter van de jeugdcommissie de heer D. Wijnberg, die erop wees dat de man aan wie dit toernooi is opgedragen in leven bestuurslid van Beverwijk een voorbeeld was van eerlijkheid en spor tiviteit. De heer M. Grapendaal bracht dank aan de clubhuishouder de heer N. Hoogerwerf en aan de klaverjasclub „Hol- landia" voor het beschikbaar stellen van de prijzen voor dit toernooi. Na afloop van deze geslaagde sportdag reikte de zoon van de heer Van Veen, de heer K. van Veen, de prijzen uit. De uit slagen waren: Poule A: 1. Kennemers; 2. Stormvogels; 3 Beverwijk; 4. Waterloo; 5. Kinheim. Poule B: 1. Alkmaarse Boys; 2. VSV; 3. Zaandijk; 4, VVB; 5. Wijk aan Zee. De finale ging tussen Kennemers en Alkmaarse Boys, deze strijd eindigde in 00; in strafschoppen toonden de Alk- maarders zich de sterkste. De eindstand werd: 1. Alkmaarse Boys; 2. Kennemers; 3 VSV; 4. Stormvogels, Onvoorzichtig oversteken Bij het oversteken van de Tolweg lette mevrouw J., komende uit de Gerard van Assendelftstraat te Heemskerk, niet vol doende op het verkeer. Zij kwam hierdoor in botsing met de auto van de heer K. uit Uitgeest. De ontboden arts H. J. Schutte constateerde naast enige ontvellingen een lichte hersenschudding. Gedurende het weekeinde kwamen in IJmuiden binnen: Chronitas van de Noordzee, Leliegracht van Mantyluoto, Julius Rutgers van Odense, Ro zenburg van Rotterdam, Vesta van Rouen, My- puck van Boston, Peregrine van Londen, Amstel- stroom van Londen, Bounty van Swansea, Noor derlicht van Goole, Prestus I van de Noordzee, Salamath van de Noordzee, Reggeborg van Bou logne, Nero van Gdynia, Myfem van Vestervick, Patria van Jakobstad, Heijo van de Noordzee, Daniël van Fowey, Rien Teekman van Mantyluo to, Frieda Blokzijl van Londen, Niobe van Kotka, Dona Margritha van Hampton Roads, Andros Ca rol van Newport News, Camerounkust van Rot terdam, Gabonkust van Antwerpen, Spetsia Star van Melilla, Ryd Bo Holm van Stockholm, Tibe rius van Antwerpen, Trajanus van Antwerpen, Giorgio van Lagoulette, Tribisman van Londen, Menelaus van Plymouth. Janny van Swansea, Bussum van Rastanura. Aegean Dolphin van de Noordzee, Birmingham van Goole, Rita van Goo le, Lijnbaan van Rochester, Irene S van Tygne- mouth. Louga van Le Havre, Due van Lancaster van Southampton, Phoenix van Fowey, Methan van Kirkeness, Hontestroom van Portsmouth, Ca- pelle van Skutskar, Geffle van Rotterdam, Ne therlands Coast van Newcastle. Senegalkust van Hamburg, Vinga van Geffle, Ilias van Kopenha gen, Spaarnestroom van Hull, Wilka van Boston, Vinum van Lissabon, Hodur van Lulea, Geert Bodewes van Aarhus, Try van Helsingborg. Vertrokken zijn: Fountain Abbey naar Rotter dam,Ratas naar Gothenburg, HMS Canton naar Portsmouth, Hendrik Holwierde naar Gothen burg, Fen naar Londen, Calvijn naar Skutskar, Chronitas naar Londen, Heijo naar Odense, Aris- to naa r Zeebrugge, IJstroom naar Sjorreham, Loke naar Stockholm, Solong naar Antwerpen, Jupiter naar Hamburg, Boskerk naar Hamburg, Boreas naar Aalborg, Tinnes naar Gibraltar, Lu- mina naar Hamburg, Betty naar Malmö, Rozen burg naar Stockholm, Hjalmar Wessel naar Sarps- borg, Helder naar Bremen, Ganimedes naar Lis sabon, Wexford naar Boston, Philetas naar Ham burg, Hermes naar Hamburg, Vechtstroom naar Huil, Heriot naar Leith, Ahoy naar de Noordzee, Martini naar IJstadt, Rijnstroom naar Londen, Mypuck naar Londen, Duscar naar Rotterdam, Tempo naar Huil, Eemland naar Bremen, Hydra naar San Juan, Witmarsum naar Bremen, Julius Rutgers naar Rotterdam. Haarlem; 7. C. Jansen, Haarlem; 8. W. Zonneveld, Uitgeest; 9. P. de Heer, Cas tricum; 10. C. Dullemans, Beverwijk: 11. E. Sminia, Haarlem; 12. J. Timmer, Vel- sen-noord; 13. J. van Egmond. Haarlem; 14. E. Riethoff, Haarlem. Clubklassering: 1. „Swift", Leiden 20 pnt.; 2. „De Kampioen"-A, Haarlem 24 pnt.; 3. „Kennemerland", Beverwijk 27 pnt.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 11