Vergeten begrippen afgestoft voor de revolte van Alg ïers Laat het kiesstelstel in ons land zoals het thans is Franse senaatsverkiezingen brengen weinig verandering Twee kinderen op onbewaakte overweg omgekomen Wordt Frankrijk de bejaarde heldentenor, die te laat merkt dat zijn stem piept? NAAIMACHINES Dp de ^Praatótoel De Gaulle ontplooit een verbijsterende voortvarendheid met zijn hervorming Door de Nederlandse Sigarenindustrie beloond met 1000 sigaren. MAANDAG 9 JUNI 1958 3 „EER, VADERLAND, GLORIEGRANDEURGRANDE ARMEE" President Sukarno lunchte met Sovjet-ambassadeur ELF DODEN IN HET VERKEER Prins en Prinsessen terug uit Wenen Americo Tomas de nieuwe president van Portugal Oppositiekandidaat kreeg nog geen 50.000 stemmen Advies van Staatscommissie SCHIPPER WILLEM KORVING - winnaar van de haringrace 1958 - MAN VAN DE MAAND CVan onze reisredacteur) ALGIERS, begin juni Men zou voor de opstand van de dertiende mei in Algiers eigenlijk een verklarend handwoordenboekje moeten uitgeven. Men zou het nog wel eens zeer van node kunnen hebben. Want hoewel Algiers ver weg ligt, hebben de merkwaardige gebeurtenissen, die er voorvielen, reeds hun invloed op Frankrijk gehad. Zij hebben generaal De Gaulle aan de macht ge bracht, en het is voorlopig maar de vraag in hoeverre de generaal zich aan de invloed van de „Comités van openbaar welzijn" in Algerije en in Frankrijk zelf zal kunnen onttrekken. (Alhoewel hij vrijdag te Oran onomwonden verklaarde: „Het moet uit zijn met de revoluties" en hij bovendien duidelijk maakte dat de „Comités van openbaar welzijn" zich niet hebben te bemoeien met het werk van het gevestigde gezag Red.) „Comité van openbaar welzijn", daar is al zo'n nieuw opgedoken woord. De kranten hebben al uitgelegd, wat deze uiterst republikeinse term uit de tijd van Robespierre betekent of liever gezegd, betekende, want vandaag de dag ligt het accent een tikje minder op het woord republikeins. In feite zetelen er naast een aantal brave ongeduldigen, vrij wat onverdunde fascisten in deze comité's, die zich a-politiek noemen. Dat zij, door onder bedreiging van een burgeroorlog De Gaulle aan de macht, en daarmee een herziening van de Franse grondwet op gang, te brengen, zich toch wel even op politiek terrein hebben begeven, is hen blijkbaar nog ontgaan. Er is nog een andere serie woorden op gedoken, die een bekende klank hebben. Men hoort ze in Algiers de gehele dag: „Eer, vaderland, glorie, grandeur, de grote armée". Voor ons zijn dat klanken uit een ver verleden, uit het paard-en-wagen-tijd perk. Maar voor de nationalistische Fran sen, die ze uit de achterla van de negen tiende eeuwse commode hebben gehaald en ze hebben afgestoft, smaken ze kersvers. De nuchtere Nederlander klinken ze wat vreemd in de oren. Hij was er net een beetje aan gewend geraakt zijn vaderland als een onderdeel van Europa te gaan zien, meer in termen van een overschot op de betalingsbalans, dan van gewonnen veld slagen te denken. Een nuttige, maar niet erg opwindende, zienswijze. Het valt noch tans niet te ontkennen dat deze woorden tegen een achtergrond van tricolores, mar sen als „Les régiments de Sambre et Meu- se", de taptoe „Voor de doden" en de ner veuze, gehaaste pas van Frankrijks keur regimenten de circulatie van de lichaams sappen stimuleren. Zij roepen bij de bui tenstaander een vreemd samenstel van aandoening en ergernis, opwinding en ironie te voorschijn. Al vreest men dat op den duur ergernis en ironie de overhand zullen behouden, want in een periode, waarin soldaten de veldwachters der kern geleerden zijn geworden, valt het moeilijk te geloven in een glorieuze armée, waarin de eenheid van het volk zich belichaamt. En toch, wanneer ik in „Képi blanc", het blad van het vreemdelingenlegioen, de zin lees: „Het legioen trekt met zijn langzame en formidabele pas naar de victorie", dan lopen ook mij de rillingen over de rug. Pas wanneer ik bedenk dat die langzame pas van het legioen, als uitzondering op de trippelmars van de rest van het Franse leger, wel nodig is, omdat er zoveel gezette Duitsers in meelopen, keert men weer tot de aarde terug. En daar blijft men, vooral wanneer men veel van Frankrijk houdt, een beetje hoofdschuddend staan. Want men vreest dat Frankrijk de licht ridicule rol zal vervullen van de bejaarde tenor, die nog één keer de heldenzang zingt en te laat bemerkt dat zijn stem een beetje piept. Van de voormalige aristocraat, die voor het laatst een duur pak heeft gekocht om de mannen in schillerkraag van onze eeuw te laten zien, hoe een heer van standing zich gedraagt. Een soort Ollie B. Bommel met een leverkwaal. Keren wij terug tot ons verklarend hand woordenboekje: het valt haast vanzelf open bij: „integratie", een bekend woord, dat „eenwording" betekent en dat de Fran sen hier gebruiken, omdat zij zich in het hoofd hebben gepraat dat zij van zins zijn voortaan achteneenhalf miljoen Algerijnen als volwaardige staatsburgers te beschou wen. Dit woord zal vermoedelijk niet een erg lang leven beschoren zijn, tenzij De Gaulle, zoals men hem toeschrijft, van plan is het begrip in de Europese zin te gebruiken. Dat wil zeggen: eenwording met erkenning van ieders nationale persoon lijkheid, Gelijke rechten in een autonoom Algerije binnen het raam van een groot- Franse federatie. Men kan niet ontkennen, dat de woor- Marsmuziek, die de circulatie van de lichaamssappen stimuleert In de glorieuze armée belichaamt zich de eenheid van het volk". Het tienjarig jongetje, dat zich ook in parachutisten uniform heeft gestoken, wil daar gru<g in geloven. DJAKARTA (ANP) President Sukarno heeft maandag een bezoek gebracht aan de residentie van de Russische ambassadeur in Djakarta, Dmitriv Zjoekov, voor een lunch. Twee weken geleden gebruikte de president bij de Amerikaanse ambassadeur, Howard P. Jones, de lunch, hetgeen diplo matieke waarnemers uitlegden als een aan duiding van de verbeterde betrekkingen tussen Indonesië en de Verenigde Staten. De president werd vergezeld door zijn tweede vrouw, mevrouw Hartini. (Speciale berichtgeving) Bij een ernstig auto-ongeluk te Lauwer- zijl (Gr.) bij Zoutkamp zijn gistermiddag vier personen gewond. Een van hen, de 15-jarige Gerdientje van Os. is gisteravond aan haar verwondingen overleden. Haar vader, prof. dr. F. H. L. van Os, rector- magnificus van de Groninger universiteit, werd vrij ernstig gewond. Bij Lauwerzijl is de hoogleraar waar schijnlijk de macht over het stuur kwijt geraakt. De wagen botste tegen een lan taarnpaal. Prof. Van Os en zijn dochter Gerdientje werden ernstig gewond. Een 15- jarige jongen brak een been, en een an dere jongen kreeg een lichte hersen schudding. De gewonden werden naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen ge bracht. Daar is Gerdientje van Os gister avond overleden. De toestand van prof. Van Os was vanmorgen redelijk en niet levensgevaarlijk. Zondagmiddag zijn op een onbewaakte overweg bij Wezep een wielrjjdster, de 18- jarige Gerrigje Wolf, en haar 5-jarig zusje Willempje, door de sneltrein Zwolle- Amersfoort aangereden en onmiddellijk gedood. Het 6-jarig meisje W. van der Heijden, dat voor het ouderlijke huis in Nieuwpoort aan het touwtjespringen was, is door een bestelauto overreden nadat het springtouw van het meisje aan de portierkruk van de auto was blijven haken. De 11-jarige jongen H. van Rijssel uit Rijswijk (Z.-H.) is op de Rijswijkseweg te 's-Gravenhage met zijn fiets op de tramrails geslipt. Hij viel daarbij tegen de linkerwieldop van een personenauto. Met een hoofdwond is de jongen in het zieken huis aan de Zuidwal opgenomen, waar hij is overleden. Bij Drachten is de 27-jarige grondwerker J. Booi uit Houtigehage, die op zijn brom fiets onderweg was van Drachten naar zijn woonplaats, vermoedelijk in botsing gekomen met een motorrijder, waarbij hij zou zijn komen te vallen en zware verwon dingen aan het hoofd opliep. Waarschijn lijk is het slachtoffer daarna, terwijl hij op de weg lag, nog overreden door een tege moetkomende personenauto, waardoor hij op slag werd gedood. De 60-jarige E. Claessen uit Venlo is vannacht, per auto rijdende van Venlo naar Roermond onder Tegelen een trot toir opgereden en tegen een muur gebotst. Hij was op slag dood. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. Op het kruispunt Kloosterkoolhof- Schaesbergerweg te Heerlen is de 23-jarige ongehuwde scooterberijder J. Hofman uit Schaesberg, toen hij een personenwagen links passeerde welke juist een hem tege moetkomende bestelwagen voorrang wilde verlenen, door de bestelauto aangereden en op slag gedood. Zaterdagavond omstreeks half acht is een auto in Someren geslipt en tegen een boom gebotst. De 26-jarige P. Swinkels, die naast de bestuurder zat, werd op slag gedood. De bestuurder zelf, de 23-jarige F. Noijen uit Helmond, werd uit de huurauto ge slingerd en botste tegen een wielrijdster op. Beiden liepen verwondingen op. De denlijst van Algiers veelvuldig in conflict komt met die van de marxistische analyse, die zich op een onafwendbare ontwikke lingsgang van de historie baseert. Wan neer hetgeen thans in Algierije gebeurt, zich inderdaad zou doorzetten, wanneer werkelijk Fransen en mohammedanen el kaar schreiend van ontroering om de hals zouden vallen en, verder onzelfzuchtig als broeders, met elkaar door het leven gaan, welnu, dan heeft de marxistische leer der onvermijdelijkheid ongelijk gehad, dan kunnen de hoogleraren van de poli tieke faculteit hun leerboeken op de brand stapel werpen. Ik zou hen echter willen adviseren zich daarmee niet te overhaasten. Het lijkt er voorshands op, dat de „ver nieuwers van Frankrijk", pogende zijn de wijzers van de grote klok tegen te houden, terug te draaien en dat zij, na hun nationa listische roes, met een zware historische kater zullen ontwaken. En toch.... toch, zou men zo graag willen geloven dat de loop van de historie niet alleen bepaald wordt door een serie materiële en econo mische gegevens,- dat het mogelijk zou moe ten zijn voor een werkelijk groot man het lot van een grote groep mensen te be- invloeden, haar ontwikkelingsgang te wij zigen door een nobel en onbaatzuchtig élan te scheppen, hen te leren over de horizon te zien. Ouderwets Is generaal De Gaulle zo'n man? Ik heb hem dezer dagen in Algiers voor bet eerst, en vermoedelijk op z'n best, gezien. En ondanks mijn sceptisch vooroordeel tegen generaals, heeft hij mij diep bewogen. Het is na alle schreeuwerige leiders, handige maar middelmatige politici, herkauwende conformisten, die een reisredacteur op zijn weg ontmoet, een verfrissende en aan grijpende ervaring een „meneer" te zien, een man met grote stijl, grote allure, grote eerlijkheid, grote moed. Een soldaat, die de courage heeft tegen een beangstigde, fanatieke menigte in Algiers te zeggen, dat hij respect heeft voor de moed van de Algerijnse rebellen, die al drieëneenhalf jaar in de bergen tegen de Franse over macht strijden. Dit was Frankrijk op zijn allerbest. Misschien wat ouderwets, maar voor die ouderwetsheid wil ik wel tekenen. Ook als het er om gaat deze ouderwetse generaal aan tafel te krijgen voor de top conferentie, tegenover de marxistische kameraad Kroesjtsjev, die het, althans tegenover De Gaulle, wel uit zijn hoofd zal laten met zijn flauwe en grove, zij het dan door spoetniks gesteunde, grapjes over de brug te komen. Wanneer het De Gaulle zou lukken het vreemde samenstel van emoties, dat hem aan de macht bracht, te kanaliseren, de genen die nu een dictatuur vrezen in zijn élan te betrekken, Frankrijk op te doen veren uit zijn apathie, dan bied ik hem mijn kort verklarend handwoordenboek van de nationale glorie aan, verguld op snee. En dan voeg ik er nog één woord aan toe: „Chapeau", hetgeen wil zeggen: „hoed af". Advertentie AJle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 derde inzittende van de auto, de 24-jarige bakker F. Vosse uit Someren, werd met ernstige verwondingen naar het zieken huis van Helmond vervoerd. Op de Nieuwe Hemweg te Amsterdam is de 23-jarige matroos eerste klasse T. W. Bodt met zijn motor tegen een personen auto gebotst. Hij werd op slag gedood. Te L a u w e r z ij 1 is gistermiddag prof. dr. F. H. L. van Os, rector magnificus van de rijksuniversiteit te Groningen, met zijn auto uit de bocht gevlogen en tegen een lichtmast gebotst. De hoogleraar werd vrij ernstig gewond, van de inzit tenden werd het 13-jarig dochtertje van prof. Van Os zwaar gewond. Zij is later in het Academisch ziekenhuis te Gronin gen overleden. De 13-jarige Peter van der Felts uit Groningen brak bij het ongeluk een been. Prins Bernhard en de Prinsessen Bea trix en Irene zijn vanmiddag uit Oosten rijk in Nederland teruggekeerd. De Prins en de Prinsessen hebben het afgelopen weekeind in Wenen een internationaal concours hippique bijgewoond. Het vlieg tuig, waarmee het gezelschap de reis naar Nederland maakte, was vanochtend om acht uur uit de Oostenrijkse hoofdstad vertrokken. De Prins bestuurde het toe stel. Het landde om vijf over half één op Soesterberg. LISSABON (Reuter) Schout-bij-nacht Americo Tomas, sedert 1955 minister van Marine in het kabinet-Salazar, is zondag met grote meerderheid gekozen tot opvol ger van generaal Francisco Craveiro Lo pes, die na een eerste ambtstermijn van zeven jaar als president van Portugal door de regeringspartij, de Nationale Unie, niet herkiesbaar was gesteld. De opkomst van de kiezers bij deze eer ste verkiezingen sedert 1926 waarbij ook oppositiekandidaten gesteld waren, was zeer groot. Er waren twee kandidaten voor de oppositie, de 52-jarige directeur van de burgerluchtvaart generaal Humberto Del- gado en een advocaat uit Lissabon, dr. Arlindo Vicente. Dr. Vicente had echter tevoren bekendgemaakt, dat de stemmen die hij kreeg aan Delgado ten goede zou den komen, omdat hij de oppositie tegen het regime van Salazar, die al 32 jaar aan het bewind is, niet wilde verbrokkelen. (UPI) De president van de Nationale Unie, Costa Leite, deelde op een perscon ferentie mede, dat Tomas 207.830 stem men heeft vergaard en Delgado 48.743. Generaal Delgado, heeft vorige week ge protesteerd tegen de arrestatie van hon derd van zijn aanhangers en de sluiting van zijn hoofdkwartier in Braga door de politie. In Santarem en Alenquer zou zijn geknoeid met de oproepen tot stemming. De leider van de verkiezingscampagne van generaal Delgado, dr. Vieira de Al- meido, werd zondag aangehouden omdat hij „een manifest heeft getekend waarin hij het volk opriep de verkiezingen te win nen met alle mogelijke middelen", zo heeft de Portugese minister van Voorlichting, De Negreiros, verklaard. Thans is verschenen het eindrapport van de staatscommissie van advies inza ke het kiesstelsel en de wettelijke rege ling der politieke partijen. Deze commis sie werd ingesteld op 23 januari 1953 on der voorzitterschap van mr. Th. Teulings, die later vervangen werd door mr. J. Don- ner. De commissie is over de gehele li nie tot negatieve conclusies gekomen. Het is een uitzondering, dat een staatscom missie in haar rapport adviseert op het door haar bestudeerde terrein niets te doen en dus geen enkele nadere wettelij ke maatregel te treffen. Op de vraag of behoefte bestaat aan een wijziging van het Nederlandse kiesstelsel, antwoordt de commissie, dat geen poging moet worden gedaan om tot een meerder heidsstelsel terug te keren. Ondanks de bedenkingen, welke tegen het bestaande kiessysteem kunnen worden ingebracht, is de commissie van oordeel, dat na een bijna veertigjarige praktijk slechts van het verbeterM, iftfflTvan liet verlaten van de evenredige vertegenwoordiging spra ke zal kunnen zijn. Invoering van een personenstelsel, al thans voor de verkiezingen van de lande lijke en provinciale vertegenwoordigende colleges, zou onder de huidige omstandig heden in ons land op te grote bezwaren stuiten. Een vervanging van het bestaan de systeem door een personenstelsel zou naar de overtuiging der commissie niet in overeenstemming zijn met de plaats, welke de politieke partijen als exponenten van bepaalde staatkundige of maatschap pelijke beginselen onder ons volk thans innemen. De commissie acht ook geen wijziging van de kieswet op andere punten nodig. Zij heeft voorts nagegaan wat de inhoud zou moeten zijn van een regeling van een publiekrechtelijke status van de politieke partijen in deze zin, dat slechts die partijen met uitsluiting van anderen, deel zullen hebben aan de kandidaatstelling voor de vertegenwoordigende lichamen, die een erkenning zouden verkrijgen. Deze zou pas gegeven worden na toetsing aan de eisen, welke aan een politieke partij naar de aard van haar functie in het Nederlands con stitutioneel bestel zijn te stellen, terwijl dan de erkende partijen aan een zeker sta tuut ten aanzien van haar interne organi satie en haar financiën onderworpen zou den moeten worden. Het is de commissie gebleken, dat zulk een regeling, hoezeer in theorie te verde digen, in de uitwerking grote moeilijkhe den en bezwaren oproept. De vraag of de ontwikkeling van het partijwezen in Ne derland van dien aard is, dat de belangen, welke een wettelijke regeling beoogt te die nen, tegenwoordig in Nederland zozeer in het gedrang zijn, dat een wettelijke rege ling moet worden beproefd, beantwoordt de commissie ontkennend. Een mopje De man die tegenover me zat aan de leestafel had al een poosje tobberig zitten neerkijken op zijn krant. Hij scheen er weinig opbeurends aan te beleven, want zijn mondhoeken zakten steeds verder om laag. Juist toen hij, naar ik meende, op het punt stond te gaan huilen, keek hij op en ving zijn blik de mijne. Ik keek schuldig omlaag, want ik weet dat men niet aan leestafels zit om zijn medeschep selen te begluren. Maar hij was er hele maal niet kwaad om. Integendeel, hij boog zich aanhankelijk naar mij toe en zei: ,,'t Zijn me de tijen wel". Zoiets beaamt men graag. „Zeg dat wel", antwoordde ik dus. „Kent u die van die twee handelsreizi gers?" informeerde hij. „Nee", zei ik inschikkelijk. „Er zaten twee handel:reizigers in een bus Hij zweeg en keek me bekommerd aan. „Ik heb hem gehoord met een trein", bekende hij, „maar ik vind hem met een bus beter". „Het maakt mij niks uit", zei ik gul. „Je hebt mensen die vinden dat je aan een mop niks mag veranderen". „Ik weet het", beaamde ik. „Mij kan het niet schelen". „Goed dan", zei hij opgelucht. „Er zaten dus twee handelsreizigers in een bus. Zegt die ene handelsreiziger tegen die andere handelsreiziger Weer verzonk hij in een contemplatief zwijgen. Toen hernam hij: „Ik moet eerst nog vertellen dat ze mekaar niet kenden". „O juist", zei ik. „Ze hadden mekaar nooit ontmoet, be grijpt u? Daar gaat het namelijk om". „Dat weet ik dan", zei ik aanmoedigend. „Je hebt mensen die juist het belang rijkste uit een mop weglaten", zei hij kriti serend. „Ik ken ze", zei ik. „Kent u hem?" vroeg hij. „Nee", zei ik, „ze. De mensen. Mensen die het belangrijkste weglaten". „Daarom vertel ik juist eerst, dat ze mekaar niet kenden", zei hij. „Precies!" riep ik. Er viel weer een mooie stilte. „Wat wou ik ook weer zeggen?" vroeg hij vervolgens. „U was die mop aan 't vertellen. Van die twee handelsreizigers in een bus". „Ik geloof toch dat het een trein moet zijn", sprak hij weifelend. „Goed, een bus dan". Hij keek op zijn horloge. „Ik moet weg", zei hij, „anders mis ik mijn bus". Hij ging. Bij de deur keerde hij zich om. „Ik bedoel mijn trein!" riep hij. Jac. van der Ster (Van onze correspondent in Parijs) In een klimaat van politieke onzeker heid zqn gisteren in 36 Franse departe menten verkiezingen gehouden voor 123 vacatures in de „Raad der Republiek", of wel de Senaat. Wanneer men alleen de cijfers en de namen in aanmerking neemt van de uitslag deze getrapte verkiezingen, waarbij leden van de provinciale en ge meenteraden als de kiesmannen fungeer den. kan worden gesproken van een op merkelijke politieke stabiliteit. De commu nisten, de socialisten, de rooms-katholie- ken en de conservatieven wonnen enkele zetels en de radicalen, de vroegere Gaul listen en andere linkse groepen verloren gezamenlijk een zelfde aantal. De meeste senatoren werden herkozen ofwel door kandidaten opgevolgd, die zij zelf hadden aangewezen. Men zou als meer plausibele verklaring van deze weinig verrassende resultaten echter ook op een ruime dosis onverschil ligheid kunnen wijzen, waarvan de oor zaak al evenmin ver te zoeken is. De taak der senatoren is altijd zeer bescheiden ge- Advertentie Een jury van journalisten, ingesteld door de Nederlandse Sigarenindustrie, heeft Schipper Willem Korving, win naar van de haringrace 1958, uitgeroe pen tot Man van de Maand. Deze eer volle onderscheiding ging vergezeld van 1000 sigaren, welke hem vrijdag avond namens de Nederlandse siga renindustrie werden overhandigd, toen zijn schip „De Sigurda" (de Sch. 201 van de rederij Gebrs. van Leeuwen) de Scheveningse haven weer was bin nengelopen, met Hollandse Nieuwe volgeladen. Hier ziet u de Man van de Maand temidden van zijn wakkere be manning. genietend van de welver diende sigaren weest, doch welke bevoegdhdeen voor hen door de nieuwe constitutie zullen zijn weg gelegd, is nog een der vele vraagtekens van de stille revolutie, die zich in Frank rijk voltrekt. Generaal Charles de Gaulle heeft te Bone in Algerije vorige week echter verklaard, dat alles aan de top van het land en de staat vernieuwd zal moeten worden en in dat voornemen zullen hoogst waarschijnlijk de gekozen of herkozen senatoren zijn begrepen. Niet onzeker is daarentegen, dat de minister-president De Gaulle geen minuut verliest om zijn onderneming ter ver nieuwing van de republiek tot een goed einde te brengen. Het afgelopen week einde heeft hij besprekingen gevoerd met de socialistische vakbondsleiders, waarna dezer dagen overleg met de rooms-katho- lieke leiders zal volgen. Alleen de com munistische CGT wenst aan dit beraad niet deel te nemen, aangezien van deze zijde de legaliteit van de nieuwe regering nog altijd wordt betwist. Van enige ac tieve tegenstand van communistische kant tegen De Gaulle's regering is echter nog altijd weinig of niets te bespeuren. De Gaulle heeft vele welwillende woorden tot de vakbondslèiders gericht en hen de ver zekering gegeven, dat hij de individuele en syndicale vrijheden nimmer in gevaar zal brengen. De conservatieve minister van Finan ciën en Economische Zaken Antoine Pinay heeft van zijn kant ook belangrijke be raadslagingen gevoerd met het oog op een nieuwe staatslening, die binnenkort gelanceerd zal worden. Voorts is bekend gemaakt, dat De Gaulle waarschijnlijk binnen een maand opnieuw naar Algerije zal gaan, waar hij op diezelfde korte termijn gemeenteraads verkiezingen wil organiseren. Na het refe rendum over de nieuwe grondwet, dat op 5 oktober is vastgesteld, en waaraan ook de Algerijnen mogen deelnemen, is het de bedoeling, dat in Algerije vervolgens spoe dig verkiezingen voor het nieuwe parle ment zullen worden uitgeschreven. Uit die verschillende plannen, die van een buitengewone voortvarendheid ge tuigen, kan men opmarken, dat De Gaulle het vroegere schema voor Algerije geheel omver heeft geworpen. Sinds 1956 hield Parijs, volgens de opzet van de toen malige premier Guy Mollet halsstarrig vast aan een programma, waarbij de ver kiezingen pas op een volledige pacificatie van Algerije zouden volgen. Na die ver kiezingen zou met de Algerijnse meerder heidspartijen over de toekomst van het land worden overlegd. De Gaulle wil die fase van de pacifi catie overslaan en nu al verkiezingen in Algerije voorbereiden. Daarbij gaat hij blijkbaar uit van de veronderstelling, dat de verbroedering tussen Fransen en mos lems, die op het Forum van Algiers en elders de afgelopen week zo luidruchtig werd beleden, als blijvende basis voor Frankrijk's verdere politiek zal kunnen dienen. Spoedig zal blijken, of de gene raal zijn Algerijnse politiek op een hechte grondslag, dan wel op drijfzand heeft ge bouwd. Een kwalijk voorteken is helaas, dat Ferhat Abbas, die doorgaat als een der gematigde leiders van het Algerijnse bevrijdingsfront, De Gaulle in Cairo per soonlijk aansprakelijk heeft gesteld voor de felle en onverzettelijke oorlog, die bin nenkort in Algerije opnieuw tegen de Fransen ontketend zou worden.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5