Horen en zien UMPIE IN DE DROOMTUIN THEEPOT-VELPON-THEEPOT RUSTIGE LANDING Agenda voor Haarlem Gedetineerde ontsnapt uit Huis van Bewaring te Utrecht Renault 1 en 1£ tons bestelwagen 4 - •hit' AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Vocalisten en voetbal Klankbeeld van Gezelle De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma GARAGE DEN HOUT Veertiende eeuwfeest van Saint Germain der Prés Radioluisteraars blijven ver in de meerderheid Kerkelijk Nieuws Koninklijke belangstelling voor Aardrijkskundig Genootschap Burgemeester J. de Bruin van Rheden overleden Nationaal goochelconcours te Hilversum geëindigd rMW (£\L De Beste Bromfiets Blijft OVER VIJF METER HOGE MUUR Vorig jaar ontvluchtte hij de Haarlemse gevangenis Laatste rustplaats van Max Nauta mis vervolgverhaal door Betty Beaty Flatbewoners in Schiedam namen melkbezorging in eigen hand Haagse kooplieden van flessetrekkerij verdacht MAANDAG 9 JUNI 1958 De samenstellei's van de televisiepro gramma's voor de zaterdagavonden zijn niet te benijden: zij moeten namelijk het wonder volbrengen iedereen en de visite tevreden te stellen. Men gaat van de ver onderstelling uit, dat er een soort elck-wat wils voor het hele gezin geleverd dient te worden, dat als niet al te opdringerige ont spanning fungeert. De problemen zijn niet te overzien. Men kan zich vrijwel alleen laten leiden door negatieve kwaliteiten, zoals: het mag niet vervelend zijn, het mag de kinderen niet op verkeerde gedachten brengen, het mag niet eenzijdig worden... kortom, het valt doorgaans bijzonder ne gatief uit. Dat de gezelschapsspelletjes dikwijls hoofdzaak zijn, is dan ook niet te verwonderen. De door Mies Bouwman zo voortreffelijk geleide quiz van de AVRO draagt de veelzeggende titel „Van je fa milie moet je het hebben". Dit keer had men als ouverture een in ternationale reeks van vocale prestaties, waarbij Siebe van der Zee als in bemin nelijkheid correcte compère optrad en Ger Lugtenburg ervoor zorgde dat men aardige plaatjes kreeg thuisbezorgd. Voor de een zal de Amerikaanse jazz-zangeres Sarah Vaughan de grootste attractie zijn geweest, voor de ander Johnnie Jordaan men zorgde wèl voor contrasten bij het puik van zoete kelen en voor een derde misschien de kleine Wanda met haar imi tatie van rock-'n-roll-kampioenen. Maar voor de meesten was vermoedelijk het optreden van het Deense calypsoduo het hoogtepunt. Er werden nog excuses ge maakt voor storingen van buitenlandse herkomst, maar gelukkig voor de liefheb bers hebben die de huiselijke pret niet ge drukt. Wie behoefte had aan nog meer variété kon zondag opnieuw zijn toestel inschake len: eerst voor de jongleurs met het leren monster in Malmö en daarna voor de goo chelaars in Hilversum welke laatste re portage telkens wat anders en toch altijd zo'n beetje hetzelfde bood. Zondagavond had dus de eerste van een serie van acht Eurovisie-uitzendingen uit Zweden plaats van de wereldkampioenschappen voetbal. Het was een reportage van de wedstrijd ArgentiniëDuitsland, welke eerste op het scherm gebrachte wedstrijd veel be looft voor de toekomst. Nog nooit zagen wij namelijk dergelijk goed camerawerk en zo'n helder beeld. Het commentaar werd door ir. A. van Emmenes verzorgd. Wij hebben er een half uur naar geluisterd, maar toen wij bemerkten, dat hij volhard de in het geven van een radioreportage, hebben wij het geluid weggedraaid. Wij voeren er wel bij. Beeldschermer Het is een verheugend verschijnsel, dat de Nederlandse litteratuur de laatste jaren in de binnenlandse omroep betere kansen krijgt. Zo hebben wij zondagavond ge boeid geluisterd naar het door Tom Bouws met opmerkelijke toewijding samengestelde klankbeeld waarin Guido Gezelle, wiens „Dichtoefeningen" honderd jaar geleden verschenen, de centrale figuur vormde. De authentieke getuigenissen van een reeks kenners van leven en werk van de priester dichter hadden soms documentaire be tekenis, zoals de herinneringen van de ruim negentigjarige organist die nog onder Gezelle had gespeeld. Over het algemeen pasten deze verklaringen goed in de door Joop Reinboud gevoelig gesproken sobere tekst. Slechts de rondleiding door de con servator in het Gezellenmuseum deed wat geforceerd aan: de tot het meisje Caecilia gerichte toelichtingen waren een maar al te duidelijk voorwendsel om de luisteraar iets mee te delen. Voor het overige niets dan lof voor de wijze waarop de sfeer van het Vlaamse land hoorbaar werd gemaakt door middel van Gezelle's zoetgevooisde taalgebruik en de intieme muziek van Arthur Greef en Paul Gilson. Aan de tot standkoming van dit programma had de Vlaams gewestelijke omroep een belang rijk aandeel. Dergelijke grootnederlandse uitzendingen kunnen onze gezamenlijke cultuur slechts ten goede komen. HILVERSUM I 40Z M. 7.00—24.00 KRO. KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 9.45 Lichtba ken, caus. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.30 Dansmuz. 14.00 Twee hoorns. 14.30 Voor de vrouwen van het land. 14.40 Chansons. 15.05 Gram. 15 25 Viool en piano. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regéringsuitzend.: Rijksdelen Overzee: Het tienjarenplan in Suriname, door W. Joseph. 18.00 Lichte muz. 18.20 K.V.P., pol. caus. 18.30 R.V.U.. dr. H. Groot: De wisselwerking tussen sterren kunde en wereldbeeld. Tweede lezing: Het pre- klassieke wereldbeeld (Egypte, Babylon, China). 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. op het nieuws. 19.15 Lichte muz. 19.35 Gram. 20.20 Katechismus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Pianorecital. 21.20 Gram. 21.40 Concertgebouworkest, mannenkoor en soliste. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gvmn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.Romeinse kunst, door mevr. dr. H. E. s'Jacob, tweede lezing. 11.30 Gram. 12.20 Regerinksuitz.Landb.rubr. Het proefbedrijf voor de voederwinning in Zegveld. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Prome- nade-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Paul Vlaanderen en het Spencer Mysterie, hoorspel. 14.40 School radio. 15.00 Sopr. en piano. 15.30 Bijzondere be levenissen, reisbeschrijving. 15.45 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Dansmuz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Gram. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.40 Ik heb mijn vader niet zelf gekozen, hoorsp. 21.45 Act. 22.00 Volksmuz. met comm. 22.20 Improvisaties aan de piano. 22.45 Lichte muz. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. te New York. 23.16 New York calling. 23.21—24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.34 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 School radio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Diederik en Katrina, cantate. 17.45 Boekbespr. 18.00 Jeugdconc. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Syndicale kroniek. 20.10 Grafin Maritza, operette. 21.45 Gram. 22.00 Nieuws 22.15 Orgelconc. 22.55 23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 TV-film. 21.10—22.35 Speelfilm. Advertentie De auto, die zoveel BERGEN KAN en BERGEN KAN verzetten. Laadruimte 7.7 m3 of 8.7 m3. Garantie: 6 maanden, incl. arbeidsloon Prijs: slechts 6900. Morgen beginnen in Parijs de manifesta ties ter gelegenheid van het veertien eeuw feest van de abdij van Saint-Germain des Prés. Daarvan zendt de Franse omroep op donderdagavond 13 juni om negen uur via de zendergroep France I (Allouis 1829 meter) een concert van religieuze muziek uit, dat werken van Dufay, Josquin des Prés, R. de Lassus, Claude Lejeune, Mau- duit en Jean-Baptiste Lully behelst. Te Utrecht is de jaarlijkse vergadering gehouden van de verenigingsraad der Ne derlandse Christelijke radiovereniging. De voorzitter, mr. A. B. Roosjen, wees er op, dat het Convent van kerken in 1957 dezelfde status verkreeg als het I.K.O.R. Onjuist achtte hij het, dat de zendtijd van de kerken voor een belang rijk deel in mindering gebracht wordt op de zendtijd van de N.C.R.V. Deze moet daardoor op 't ogenblik op zondag ge noegen nemen met enkele „snipperkwar- tiertjes". Hij verwachtte, dat deze een zijdige amputatie van de zendtijd een ein de zal nemen wanneer de nieuwe omroep wet het staatsblad zal hebben bereikt. De voorzitter onderschreef de bezwaren tegen de voorgenomen verhoging van de radioretributie van twaalf op vijftien gulden. Mr. Roosjen uitte nogmaals ernstige be denkingen tegen commerciële televisie. De invoering daarvan achtte hij niet nodig om de Nederlandse televisie zichzelf te doen bedruipen. De sterke stijging van het aantal bezitters van televisie-toestellen (nu circa 320.000) kan volgens hem de televisie daartoe weldra in staat stellen. De N.C.R.V. heeft indertijd het initiatief genomen tot de schoolradio: zij zal zich thans moeten laten voorlichten over de schooltelevisie. Over de plannen voor de uitbreiding van de studio en de aankoop van de buiten plaats „De hooge Dreuvik" werden nadere bijzonderheden meegedeeld. Het jaarverslag, uitgebracht door mr. A. H. van de Veen, directeur van de om roep, gaf vooral een overzicht van de ont wikkeling van de televisie. Hij schatte dat thans meer dan een mil joen kijkers volgen wat op het scherm verschijnt. Hoe indrukwekkend dit getal moge zijn, het aantal radioluisteraars is nog steeds aanzienlijk gro^r. Televisie kijkers en radioluisteraars zijn ten op zichte van elkaar evenwel geen geschei den groepen. De normale gang van zaken is dat radioluisteraars weliswaar ook tele visiekijkers worden, doch tevens radio luisteraars blijven. Zij hebben hun ver wachtingen van de televisie, doch blijven tevens hun wensen koesteren ten opzichte van hetgeen de radio biedt. En daar komt bij, dat-zij terecht verlangen, dat de beide media op elkaar inspelen. De omstandig heid dat de verzorging van de televisie programma's in Nederland is opgedragen aan de omroeporganisaties biedt daartoe de mogelijkheid. Elders, waar met name de reclametelevisie zelfstandig optreedt, liggen deze verhoudingen veel moeilijker, aldus het jaarverslag. De netto ledenwinst bedraagt 19.868, waardoor het ledencijfer de 400.000 over schreed. Golfbreker Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Maasdijk H. Belier te Balk. Bedankt voor Barneveld (noodge- meente) A. de Bruyn te Werkendam. Ned. Prot. Bond Benoemd tot voorganger van de afde ling Birdaard-Wanswerd D. Th. Rutgers, Herv. predikant te Oudkerk (Fr.); idem te Ede-Bennekom-Renkum C. Breukman, Herv. predikant te Franeker; idem te Rot terdam Dr. R. Boeke, Herv. predikant te Hogebeintum (Fr.). Geref. Kerken, onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Blija H. Stolk, kand. te Am stelveen. Koningin Juliana heeft in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam de viering bijgewoond van het 85-jarig be staan van het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap. Bovendien vierde dit genootschap het 75-jarig be staan van zijn tijdschrift. De Koningin nam in de grote zaal van het Tropeninstituut op de eerste rij plaats tussen prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz, erelid van het genootschap, en de heer Ernst Crone, vice-voorzitter. Tot de aan wezigen behoorden voorts de commissa ris der Koningin in de provincie Noord holland, dr. M. J. Prinsen, en dr. J. Win- semius als vertegenwoordiger van de mi nister van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid, ir. H. B. J. Witte. In de ochtendzitting sprak prof. ir. J. Th. Thijsse, directeur van het Waterloop kundig Laboratorium te Delft, over de verandering van het fysisch aspect van Nederland door ingreep met technische hulpmiddelen. Tijdens de middagbijeen komst sprak dr. J. P. Kruijt, directeur van het Sociologisch Instituut te Utrecht over „De veranderende sociale aspecten van Nederland," waarbij hij het ruimte lijke beeld van Nederland als uitgangs punt nam. Als factoren, die dit beeld doen veranderen, noemde hij de demografische groei, de economische oorzaak, de tech nische mogelijkheden, de sociale struc tuurveranderingen en de wijzigingen in de mentaliteit, kortom, de levensdrang van het Nederlandse volk om zich te handha ven en verder te ontplooien. Drie aardrijkskundigen zijn wegens hun verdienstelijke arbeid op geografisch ge bied benoemd tot ereleden van het Ko ninklijk Nederlands Aardrijkskundig Ge nootschap. Het zijn de heren G. J. A. Mulder uit Arnhem, prof. dr. H. C. Darby, hoogleraar aan de Universiteit van Lon don en prof. dr. J. Büdel, hoogleraar aan de universiteit van Wurzberg. Dit heeft de voorzitter, prof. dr. F. A. van Baren, vanochtend meegedeeld in zijn rede ter opening van de bijeenkomst ter gelegenheid van het 85-jarig bestaan van het Genootschap. De heer Mulder heeft zijn leven gewijd aan de geografie, eerst als leraar aan de rijkskweekschool te Deventer, thans als bewerker van de tweede druk van het handboek der geografie van R. Schuiling. Na een vrij langdurige ernstige ziekte is zaterdagmiddag in het Velpse zieken huis op zesenvijftig jarige leeftijd over leden de heer J. de Bruin, burgemeester van Rheden. De heer De Bruin werd in 1902 in Ter- naard (Fr.) geboren en begon zijn loopbaan in 1920 als klerk te Leeuwarden. In 1925 volgde zijn benoeming tot adjunct-com mies bij de provinciale griffie Noordhol land. Daarna werd de heer De Bruin in 1931 hoofdcommies ter secretarie te Zand- voort. In drie gemeenten is hij gemeente secretaris geweest, namelijk Opsterland, Zutphen en Enschede. Op 10 januari 1950 werd hij burgemeester van Rheden. De heer De Bruin was een deskundige op het gebied van de gemeentefinanciën. Van zijn hand zijn onder andere tal van publikaties met betrekking tot de gemeen telijke administratie verschenen. Voorts was hij voorzitter van de Nederlandse Ver eniging tot afschaffing van alcoholhou dende dranken, lid van de raad van advies voor de gemeente-financiën, lid van ver schillende commissies van de vereniging van Nederlandse Gemeenten en redactie lid van het maandblad „Gemeentefinan ciën". Ook in het VVV-wezen, speciaal in de provincies Overijsel en Gelderland, was de heer De Bruin een stuwende kracht. In een bijzondere zitting van de Rhedense gemeenteraad is het overlijden van bur- meester De Bruin zaterdagavond her dacht. Burgemeester De Bruin was ridder in de orde van Oranje-Nassau, een onder scheiding, die hem in 1946 in zijn kwaliteit van gemeentesecretaris van Zutphen ver leend werd. Op het nationaal goochelconcours, dat in Hilversum is gehouden werden sommi ge prijzen niet uitgereikt, omdat het daar voor vereiste niveau door niemand werd bereikt. Dat is deze keer ook het geval geweest met de grote ere-prijs, die derhal ve ook niet is uitgereikt. De uitslag van het concours luidt: algemeen goochelen: 1. Peter Pit, Eindhoven, 2. Phoa xan Tiong, Amsterdam, 3. Fred Elink, Amsterdam. Manipulatie, tweede prijs: Ted Winkel, Utrecht. Mentale magie: Avara, Kaats heuvel. Goochelen voor kinderen, tweede prijs: Tivano, Den Haag, 3. Avara, Kaats heuvel. Parodistisch goochelen: Bertwini, Amsterdam (extra prijs). De prijs voor de beste buitenlander van het concours ging naar John Dee uit Zwitserland. In de ru briek „uitvinding" werd de prijs gewon nen door Rama uit Bilthoven. Kartoma- gie: 1. Eddy Taytelbaum, Amsterdam, 2. Aenigma, Rotterdam. Micromagie: 1. Frans Biemans, Oisterwijk, 2. Phoa xan Tiong, Amsterdam. Een speciale prijs, die niet door de jury, maar door de congressis ten werd toebedeeld, moest worden gedeeld door Peter Pit en Ted Winkel. r'"/ 11 3*% AAk Ja, wat nou? Daar hing Umpie aan de ballon, wel twintig meter boven de droom- tuin. Hij hield zich krampachtig vast aan het touwtje, om niet naar beneden te vallen. „Waar zal ik heen gaan?!" dacht hij angstig, want hij werd duizelig, als hij naar beneden keek. Hij zweefde aan de rode ballon hoog over bomen en huizen. Toen plotseling, suisde er iets door de lucht enpats!!!met een harde knal spatte de ballon uit elkaar! 34—35 A dvertentii v - M. 111 M W De 35-jarige uit Leiden afkomstige ge detineerde W. V. is zaterdagavond om streeks kwart over acht uit het Huis van Bewaring 2 te Utrecht ontvlucht. Het laatst is hij gesignaleerd in de omgeving van Zeist, maar ondanks ijverig nasporings- werk is men er nog niet in geslaagd hem aan te houden. V. was ter observatie opge nomen in de psychiatrische observatiekli niek voor het gevangeniswezen en selec tie-instituut van ter beschikking der rege ring gestelden, dat is ondergebracht in het Huis van Bewaring aan de Gansstraat te Utrecht. Hij heeft tal van veroordelin gen achter de rug en is laatstelijk door de rechtbank te Haarlem veroordeeld. Hij zat zijn straftijd uit in de gevangenis te Leeu warden, vanwaar hij ter psychiatrische observatie naar Utrecht werd overge bracht. In Utrecht genieten de gedetineer den die worden geobserveerd wat meer vrijheid. Zaterdagavond bevonden zich op de bin nenplaats van het Huis van Bewaring on geveer vijftig gedetineerden. De mannen hielden zich bezig met kaartspelen, waar voor enkele tafels en stoelen op de binnen plaats waren neergezet. Ter bewaking en verzorging waren drie gevangenbewaar ders en vier broeders aanwezig, die toe zicht op de groep hielden. Toen om kwart over acht het teken werd gegeven dat aan deze recreatie een eind was gekomen, zag het toezichthoudend personeel hoe V plot seling een stoel boven op een tegen de muur staande tafel plaatste en met behulp van de gedetineerde Van D., op wiens schouders hij ging staan, kans zag de bo venkant van de 5 meter hoge muur vast te grijpen, binnen luttele seconden had hij zich op de muur gewerkt en was uit het oog verdwenen. De bewakers die in allerijl toe snelden konden slechts de tafel wegtrap- nen waardoor werd voorkomen dat ook Van D. zou ontvluchten. Onmiddellijk werd groot alarm geslagen. Voordat de bewa kers echter via tal van afgegrendelde deu ren buiten op de Utrechtse Gansstraat kwamen was de voorsprong van V. reeds zo groot dat van hem geen spoor meer viel te ontdekken. V. had inmiddels kans gezien een rijwiel te stelen dat tegen de muur van een der woningen naast het Huis van Bewaring stond. Via de Gansstraat kwam hij op het „ledig erf", waar hij juist een vrachtwa gen zag passeren. Hij smeet de fiets op de grond en kroop achter in de auto die even wel een eind verderop bij de Bemuurde Weerd stopte. „Wel bedankt", riep hij de chauffeur toe, die op dat moment niet eens wist dat hij een lifter had meegenomen. De chauffeur van de vrachtwagen zag hoe V. zich weer meester maakte van een fiets en de richting van de Weerdsingel uit reed: op dat moment ook kwam de eige naar van de fiets, waarop V. was wegge reden, uit zijn huis en zette met een ander rijwiel een achtervolging in. Ter hoogte van het Christelijk Blindeninstituut Barti- meus te Zeist wist V. zich echter aan het oog van zijn achtervolger te onttrekken. De Utrechtse politie, die inmiddels sur veillancewagen uit geheel de provincie had gewaarschuwd, heeft in de omgeving van Zeist gedurende de gehele avond tever geefs naar de voortvluchtige gezocht. Het signalement van de voortvluchtige: lang 1.82 m., blond haar, blonde wenk brauwen, blauwe ogen, hoog voorhoofd, ovaal gezicht, gekromde neus, bleke ge laatskleur, gekleed in donker blauw-grijs kostuum met blauw overhemd en zwarte schoenen, werd aan alle-politieposten door gegeven en via de televisie met een foto uitgezonden. De foto van V. werd zondag middag kort voor de uitzending van de voetbalwedstrijd Duitsland- -Argentinië nog eens herhaald. V. zag het vorige jaar kans te ontvluch ten uit de gevangenis te Haarlem toen hij een bewaker een cape over het hoofd gooi de. Kort na zijn ontsnapping werd hij weer gearresteerd. De urn met de laatste resten van de on langs in Amsterdam overleden kunstschil der en glazenier Max Nauta zal op zater dag 14 juni worden bijgezet in de kerk der Nederlands Hervormde Gemeente, Austin Friars, in Londen. De predikant dr. R. H. van Apeldoorn zal een korte herdenkings dienst leiden Advertentie 22. En met dat goede advies liep juffrouw Trent de Af deling binnen, controleerde de voorraden en praatte met het meisje aan de andere kant van de toonbank, ter wijl Patsy gedwee een paar pas achter haar stond. Met een gevoel van trots keek zij naar het bordl waarop de vluchten van die dag stonden aangegeven en waarop in het vak achter de naam van Maynard en onder de naam van juffrouw Trent, haar eigen naam was aangegeven. Juffrouw Trent haalde een potlood uit de zak van haar uniformjas. „Wil jij er voor tekenen?" vroeg ze vriendelijk aan Patsy. Terzijde tegen Mollie merkte ze op: „Dat vinden die nieuwen altijd aardig." Daarna liepen ze samen naar de deur. „We zullen maar naar het toestel gaan door de Hall voor de Ontvangst. Dat is korter," zei zij, naar een glazen deur lopende. „En nu vraag ik me af, wat onze be manning zal zijn," zei juffrouw Trent, terwijl zij haai ogen een beetje dichtkneep en de grote volle hall door keek. „Oh, dat zijn ze. En kijk," grinnikte ze. „daar heb je iemand, die er vaart achter zet. Wat zou ji1 niet over hebben voor grote bruine ogen en gitzwart haar?" vroeg zij Patsy aankijkend. Patsy mompelde zoiets, dat zij niet precies wist, wat zij er voor zou willen geven, want zij was er ze ker van te midden van de menigte, behalve dan het blauwe hoedje van een meisje, ook nog een glimp te hebben gezien van Prentice, hetgeen niet bepaald ge ruststellend voor haar was. Joanna Trent zei: „Natuurlijk zijn al heel wat men sen verlief op dit meisje geweest. Prentice is de laat ste en dat is de gróótste vangst voor haar". „Voor wie?" Joanna Trent schudde haar blonde hoofd. „Monica Fairways", zei zij langzaam. „Hoor eens, je moet je niet zo uitsluitend op je baantje concentreren, dat je geen aandacht meer schenkt aan personen. Zij zijn van groot belang, hoor," grinnikte zij. „Wat zeggen intussen de geruchten?" Zij keek even naar Patsy. „Laat je niet terneer slaan, zelfs onze gezagvoerder zit in hetzelfde schuit je als jij. Hij staat ook onder toezicht. En niet van zo'n onschuldig persoontje als ik! Van Prentice. Zag je hem in de hall? Hij zag er zo erg actief uit, net of hij bezig was, alle verkeersproblemen op te lossen. Ga mee!" Maar toen zij aan het einde van de Hall waren ge komen, was het net of juffrouw Trent met haar eer ste stap op het platform, waar enige glinsterende zil veren toestellen geduldig stonden te wachten, met een ruk terug gebracht werd tot de meer mechanische as pecten van haar werk. „Vertel me nu eens," ging zij voort, „heb je enige notie van de bediening van de bar? En hebben ze je ooit verteld, dat die aardappeltjes zo gauw taai wor den als leer, als je ze laat staan?" Zij praatte verder over moeilijkheden bij de bediening en over het rei zen in het algemeen, terwijl zij de trap naar hun eigen vliegtuig „Easy Mike," opliepen en begonnen de voor raden in de kasten te bergen. Patsy, die haar nauwkeurig gadesloeg, bewonder de de handigheid en netheid van haar grote, goed ge vormde handen en voelde zich gesteund door de war me vriendelijkheid welke zij scheen uit te stralen. Maar zij begon ook al spoedig tot de ontdekking te komen, dat juffrouw Trent nooit ophield met praten. Dat scheen voor haar even nodig te zijn als ademha len. Ook toen zij naar de cabine gingen, bleef die woordenstroom voortvloeien. „En daar dit nu alles is, zal ik mezelf even een beetje opknappen alvorens de klanten komen." Juf frouw Trent vouwde met een besliste beweging een deken opnieuw op en bekeek de passagierskabine met een kritische blik. Daarna liep zij naar het toilet, dat helemaal achter in het vliegtuig was. „Je hebt er toch wel aan gedacht de nieuwe papieren handdoeken en zakdoekjes uit te leggen? Oh, ja, ik zie het al!" Patsy hoorde haar neuriën, terwijl ze d'r haar stond te borstelen en de muts opnieuw opzette. „Zeg, je moet die muts van jou eens in de vorm laten stomen of zoiets", zei de stem van juffrouw Trent. „Het ding staat je zo helemaal niet. Volgens mij is het altijd de beste manier". Ineens zweeg zij even. „Sapperloot, zei ze toen daar heb je de passagiers al! Maar dat is nog niet alles. Als je het meest deprimerende gezicht van de laatste jaren wilt zien, moet je hier komen!". Hoewel Patsy daar niet veel vooi voelde, liep zij toch naar achteren. De goed gevormde neus van juf frouw Trent was gedrukt tegen de patrijspoort waar door men een overzicht over het platform had. „Daar" zei zij, naar de passagiers wijzend, die naar hen toe kwamen. „Helemaal vooraan! Monica Fairways. Zie je nu, wat ik bedoel?" Zij trok een zuur gezicht tegen Patsy. „Is iemand die zo mooi is, niet een deprimerend gezicht voor ieder meisje?" Patsy zag een lang slank meisje in een uniform, dat ongeveer gelijk was aan het hare, behalve dan dat het de veelbegeerde halve vleugel miste. Zij zag een bleek ovaal gezichtje en keek naar de gracieuze manier van lopen van dit meisje van het Verkeersbureau. Juffrouw Trent gaf Patsy een duwtje, zodat deze de kabine in ging, terwijl zij zichzelf boven aan de trap, net binnen de deur opstelde, haar plaatsingslijst ge reed houdend. Patsy zag, hoe haar vriendelijke glim lach de passagiers op hun gemak stelde Zij scheen ook gemakkelijk namen te kunnen onthouden. Enkelen van de passagiers waren blijkbaar oude bekenden voor haar. „Hallo, mevrouw Moffat", zei juffrouw Trent. „Pret tig u weer eens te zien! Uw plaats is nr. achttien. Ja, ik weet, dat u graag vooraan zit Neen, ik geloof niet, dat het zo stormachtig zal zijn als de laatste keer.." En toen tegen een oude heer. „Goedenavond, Sir Ed ward. Ja, plaats nr. zeven. Juist, aan deze kant." Geleidelijk aan kwam ieder op zijn plaats! Johanna en Patsy waren druk bezig met het aannemen van jas sen en het schikken van de handbagage in de rekken. Verder vertoonden zij hun meest opgewekte glimlach. Tenslotte werd de deur achterin gesloten. Een paar mannen namen de stalen trap weg en Johanna Trent liep het gangpad op en neer, om de veiligheidsriemen te controleren. Toen bleef zij voorin staan, net onder het brandende transparant waarop de order stond dat de riemen moesten worden vastgemaakt. „Goedenavond", zei zij. „De vliegtijd naar Prest- wick zal één uur en veertig minuten zijn. Wij zullen vliegen op een hoogte van 8500 voet. Het diner zal in Prestwick worden geserveerd. De bar gaat open, zo dra wij in de lucht zijn". Zij glimlachte vriendelijk. „Dank u". „Ziezo, zei ze tegen Patsy. „Nu zal Ik eens even vóór gaan kijkenHi „Ik ben direct terug"; (Wordt vervolgd) In Schiedam ontstonden onlangs moei lijkheden tussen de melkslijters en con sumenten, die resulteerden in een weige ring van de slijters, de melk in hoge flat gebouwen aan de deur te bezorgen. Enkele bewoners van een flatgebouw hebben nu een burendienst ingesteld voor de melkbezorging. De melkslijter wordt nu volkomen gepasseerd. De „amateur melkboeren" streven echter geen winst na. Men bestelt de melk bij een fabriek in Rotterdam tegen winkelprijs en tegen winkelprijs wordt zij aan de consumen ten doorgegeven. Wat er eventueel van de teveelbestelde melk overschiet wordt aan de ziekenhuizen geschonken. De Schie dammers in de flats hebben allen, op één uitzondering na, gebruik gemaakt van deze burendienst. Een 41-jarige Haagse koopman is dezer dagen gearresteerd, verdacht van flesse trekkerij en oplichting tot een bedrag van f 25.000,Het is echter zeer goed moge lijk, dat het bedrag nog aanzienlijk hoger zal blijken. Een 39-jarige compagnon van de koopman, die ervan wordt verdacht mede schuldig te zijn, is voortvluchtig. Volgens de inlichtingen, waarover de politie in dit stadium van het onderzoek in deze uitgebreide zaak beschikt, maakte het tweetal er een gewoonte van om op tentoonstelingen, meestal kruideniers- en voedingstentoonstellingen en dergelijke, grote orders te plaatsen. De goederen dienden te worden verzonden naar een bepaald adres, waarna de nota per giro zou worden voldaan. Grote hoeveelheden vlees- en visconserven, zuivelprodukten, aardappelen, maar ook papier, verpak kingsmateriaal, een radio en een gasfor nuis werden op deze wijze „aangeschaft". De kooplieden verkochten de artikelen onmiddellijk door, echter zonder de leve ranciers te betalen. MAANDAG 9 JUNI TENTOONSTELLINGEN: Kunstzaal „De Ark": Tentoonstelling van werken van Merac, 10 tot 22 uur. 't Goede uur (Nieuwe Kerksplein): Ten toonstelling van werken van Kees Ver- wey, 10 tot 19 uur. Galerie Espace: Tentoonstelling van werken van Haber, 11 tot 17 uur. FILMS: Cinema Palace: „Wie wordt mijn moor denaar", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Hard tegen hard", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „The bridge on the river Kwai", 14 jaar, 20 uur. Luxor Theater: „Vijf stappen in het gevaar", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Casino de Paris", alle leeftijden, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Haar eerste liefde", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur.Roxy Thea ter: „Jungle Jim en de skeletmannen", 14 jaar, 19 en 21.15 uur.Studio Theater: „De lord, de lady en de butler", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Muziektent (bij Dreefzieht): Harmonie Kunstkring/Apollo" concerteert, 20 uur. DINSDAG 10 JTTNI Stadsschouwburg: Toneelvereniging „Nieuw Leven" met „Het hemelbed", 20 uur. Concertgebouw: Leerlingen van Haar lems Muziekinstituut geve;, uitvoering, 19.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Tentoonstelling van een collectie van moderne kunstwerken, 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur. Kunstzaa) „De Ark": Tentoonstelling van werken van'Merac, 10 tot 22 uur. 't Goede uur (Nieuwe Kerksplein): Ten toonstelling van werken van Kees Ver- wey, 10 tot 19 uur. Galerie Espace: Tentoonstelling van werken van Haber, 11 tot 17 uur. FILMS: Cinema Palace: „Wie wordt mijn moor denaar", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Hard tegen hard", 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „The bridge on the river Kwai", 14 jaar, 14 en 20 uur. Luxor Theater: „Vijf stappen in het gevaar", 14 jaar, 14, ln en 21.15 uur. ML.erva Theater: „De dochter van de am bassadeur", alle leeftijden, 2".15 uur. Rem brandt Theater: „Haar eerste liefde", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur.Roxy Theater: „Jungle Jim en de skeletmannen", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Thea ter: „De lord, de lady en de butler", alle leeftijden, 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Muziektent (b(j Dreefzieht): Harmonie „Kunstkring/Apollo" concerteert, 20 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 6