Nieuw ZWARESHAG van Douwe Egberts In bloembollenhandel wordt een afwachtende houding aangenomen een nieuwe in handigeplastic tabakszak! bijzonder van kwaliteit in nieuwe verpakking „Coros y Danzas" in grote bezetting 5 Nü extra lekker roken van de pittigste Zware Shag, altijd soepel en vers tot de laatste draad. Ook Hoofdstad-Operette in Openluchttheater De onderlinge competitie van Kijk Uit Van vracht- tot toeristenschip Uitspraken van de Raad voor de Scheepvaart Foto- en Smalfilmclub Castricum Viswateren rondom F aroer-eilanden Draadbreuk bij Uitgeest Hammarskjoeld eredoctor Wethouder H. de Boer is weer thuis Woensdag oranjehemden op „Schoonenberg" Kraay, Moidijn en Kruyver opgesteld P. Roozenburg heeft nog een punt nodig Om de DC IJ-titel te behalen Uitgevaren visserijvaartuigen Schoolkinderen helpen bij verdelging coloradokevers Hoe de duiven vlogen VSV verkocht geen voetbalvelden MAANDAG 9 JUNI 1958 Advertentie Van onze medewerker voor bloembollencultuur) De in- en verkopers van de bloem- bollenbedrijven verkeren weer in een af wachtende rust. Hoe meer de rooitijd van de bloembollen nadert, hoe minder men van de oogst begint te weten. De vakgenoten worden gereserveerd. De kweker krijgt met de warme dagen hoop dat de exporteur in een enigszins ner veuze stemming zal geraken. Op warme dagen kunnen de gewassen te velde snel verdrogen, waardoor de bol niet goed doorgroeit. De exporteur daarentegen houdt rekening met de uitbreiding van de beplante oppervlakten en verwacht, dat het met de oogstresultaten best zal meevallen. Pas als men een duidelijk beeld van de oogst meent te hebben, zal de handel op gang komen. Een andere factor die de prijs bepaalt is de verkoop in het buitenland. Traditiege trouw koppelt men die aan de resultaten, die de broeiers van bollen in het buiten land bij de verkoop van de geforceerde bloemen hebben behaald. Heeft de broei over het algemeen winst opgeleverd dan kopen de broeiers gemakkelijker, zegt men. Zeer eigenaardig is, dat deze mening niet of zeer moeilijk terug te vinden is in de cijfers van de export. Indien de winsten van de broeiers bepalend waren, dan zou den in de totale cijfers veel grotere schom melingen te zien moeten zijn dan nu het geval is. Afgaande op de handel van december tot nu toe valt echter een verschuiving in de verkoop van de variëteiten te zien. Een flink aantal, zgn. nieuwere en betere varië teiten zijn voortdurend in prijs gestegen. Zelfs nog toen uit de statistiek van de be plante oppervlakten bleek, dat de kwekers van deze variëteiten heel wat meer had den opgezet. Daar vele exporteurs inko pen aan de hand van de binnenkomende orders is hieruit op te maken, dat in het buitenland de aanwinsten van de laatste tien jaren bekend beginnen te raken. Het toerisme en de vele binnen- en buitenland se tentoonstellingen zijn hieraan niet vreemd. Export van primeurs Het nut van de propaganda voor nieuwigheden begint speciaal in Duits land te blijken. Sinds jaren telen boeren in noordwest-Duitsland tulpen. Ze doen Na het optreden in het Wereldfestival te Brussel ter gelegenheid van de Expo 1958 komt het grote gezelschap „Coros y Danzas" niet met tachtig (zoals aanvan kelijk was aangekondigd) maar met hon derdtwintig zangers, dansers en muzikan ten naar Bloemendaals Openluchttheater, waar op 13, 14 en 15 juni voorstellingen worden gegeven. Op zaterdagmiddag is er bovendien een matinee voor de leerlin gen van middelbare scholen. „Coros y Danzas" vertoont dansen uit alle delen van Spanje, dus niet alleen uit Andaloesië, zoals de meeste ensembles van beroepssolisten, maar ook uit het Baskenland en van de Balearen, uit Cata- lonië en Badajoz, Huelva, Aragon en Or- viedo, dit alles in folkloristische kostuums en met begeleiding van voor de streek kenmerkende instrumentale orkesten en koorzang. Het gezelschap wordt jaarlijks vernieuwd samengesteld uit de winnaars van een sinds 1939 aan het einde van het seizoen gehouden concours voor de afge vaardigden na de voorselecties it alle provincies. Deze keurbende, die al eerder met opzienbarend succes in Nederland was, maakte reizen door geheel Europa en naar Amerika. Als aanvullingen op het reeds gepubli ceerde programma van Eloemendaals Openluchttheater kan nog worden meege deeld, dat eind augustus de dansgroep van Keita Fodeba uit equatoriaal Afrika terugkeert en dat eind juli de Franse ver eniging „Saint Gartier" van vijfenvijftig zangers en dansers uit het departement Indre zich zal laten zien en horen, welk optreden is georganiseerd in samenwer king met de Commissie Culturele Contac ten van Amsterdam. In tegenstelling tot het aanvankelijke voornemen zal ook de Hoofdstad-Operette naar Bloemendaal komen, ditkeer om een uitvoering van „Een Walsdroom" van Strauss te geven. In de opvoering van „De Storm" van William Shakespeare onder regie van Michael Warre door de toneel groep „Theater" vervult Cruys Voorbergh de rol van Prospero. het steeds beter. Over het algemeen zijn het de soorten, waarvan ook in ons land miljoenen stuks worden gekweekt. Vele Duitsers kopen deze nu bij hun landgeno ten, omdat zij hierdoor invoerrechten en vrachtkosten kunnen besparen. Bovendien hebben de Duitse kwekers zich niet, zoals hun Nederlandse collega's aan minimum prijzen gebonden. Indien deze ontwikkeling doorgaat dan zullen de Nederlandse bloembollenexpor teurs in de toekomst slechts de leveran ciers van de nieuwigheden worden. De Duitse kwekers importeren deze nu ook al in grote hoeveelheden voor de teelt. Deze ontwikkeling leidt ertoe dat de Ne derlandse reiziger zijn klant nieuwigheden zal verkopen als hij geen „massa-soorten" kwijt kan. In andere landen is dit niet zo sterk het geval. Engeland kan nog steeds meer bloembollen gebruiken dan het contingent en de teelt in Engeland zelf kunnen op brengen. Maar de Engelse financiën zijn nog steeds niet zodanig, dat de Nederland se onderhandelaars het verwijt van „be scherming van de Engelse kwekers" kun nen hanteren. Voor zover dit kan worden overzien, ver loopt de verkoop in Amerika goed. Men vertelt enthousiaste verhalen over de win sten, die de broeiers gemaakt hebben en hoopt, dat de broeiers ook meer dan voor heen zullen kopen. De winsten zijn ech ter ontstaan, doordat in Florida veel bloe men verloren zijn gegaan tengevolge van een strenge winter. Nuchtere exporteurs houden het er maar op, dat ongeveer het- zelfse kwantum zal worden verkocht als verleden jaar. In Zweden tobt men met een koperssta king van de importeurs. De Zweden zijn verbolgen geweest over de invoer van af gesneden tulpen uit Rijnsburg in de af gelopen winter. Hoewel men meende dat de moeilijkheden, net als vroeger, wel met een sisser zouden aflopen, heeft men toch veel moeite om de bollen te verkopen. Men wordt nu al weer nieuwsgierig naar de exportstatistieken. Omdat aan de hand daarvan pas te zien is of de bezorgde ge zichten bij het toneelstuk behoren, dat de exporteurs jaarlijks opvoeren. Het heet ieder jaar weer „De verkoop gaat niet best". Dat de exporteurs op Frankrijk ook wel zeer abusievelijk „Franse exporteurs" genoemd niet goed weten waar ze aan toe zijn, kan ieder begrijpen. Er zijn zelfs exporteurs die vermoeden, dat het impro visatietalent van de Fransen dit jaar niet veel zal baten. Zou ieder winst nemen op het moment, dat hij deze zag, dan zou de handel veel rustiger en wellicht stabieler worden. Maar het is zo verleidelijk om aan de hand van cijfers en verwachtingen er op te speculeren dat „het wel zal gaan -ak- ken of stijgen." En dus houdt èn kweker èn exporteur op het ogenblik maar even de adem in om zich straks in het ongewis se te storten. Een van beiden krijgt een koud bad. Dat weet ieder vooruit, want ge lijk op delen is een onmogelijkheid. Er is in dit zeer gereglementeerde vak Jeen systeem te vinden dat dit kan bereiken. In de onderlinge competitie van de IJmuider schaakclub Kijk-Uit zijn weer een aantal belangrijke partijen gespeeld. In de tweede groep blijven de leidende spelers voortgaan met weinig overtuiging te spelen. De laatste weken blijken P. Hei- denreich en H. van Nieuwenhuizen geen van beide in goede vorm te zijn. Moest P. Heidenreich vorige week een nederlaag van J. A. Stals incasseren, diemaal liet H. van Nieuwenhuizen enkele steken vallen. Twee afgebroken partijen tegen W. Deel- der en W. Doornenbal leverden hem beide keren slechts een remise op. Door dit resultaat kwam hij wel aan de leiding, maar staat P. Heidenreich er relatief weer het beste voor. H. van Nieuwenhuizen heeft nog een tweetal afgebroken partijen uit te spelen tegen M. Lanser en J. Plugboer. P. Hei denreich moet de strijd nog aanbinden met W. Doornenbal, M. Lanser en J. Plugboer. J. Verlaak werd door A. Zeijlmans via een nederlaag nog iets vaster op de laatste plaats gedrukt. W. Doornenbal en A. v. d. Plas kwamen in hun afgebroken partij remise overeen. De stand in deze groep, waar alle spelers 21 partijen moeten spe len, luidt: H. v. Nieuwenhuizen 19 9 7 3 12 li P. Heidenreich 18 9 6 3 12 W. Doornenbal 18 7 7 4 10% M. Lanser 18 6 9 3 10% H. Aarts 21 5 11 5 10% A. v. d. Plas 21 5 11 5 10% J. A. Stals 21 8 5 8 10% A. Zeijlmans 20 4 10 6 9 J. Plugboer 19 5 7 7 8% W. Deelder 20 4 7 9 7% J. Verlaak 20 1 7 12 4% J. Reinhout 11 4 5 2 6% Door zijn vertrek naar Beverwijk heeft J. Reinhout een halve competitie gespeeld. In groep drie deed J. Warnez wat van hem werd verwacht. Een zege op C. Gra- vemaker bracht hem op de eerste plaats terug. Hij hoeft nu alleen nog maar af te wachten of G. Boerrigter er in zal slagen zijn afgebroken partij van W. v. d. Berg te winnen. Slaagt deze daarin dan is een beslissingswedstrijd noodzakelijk om uit te maken wie van beide spelers kampioen zal zijn. W. v. d. Berg speelde tegen A. J. van Niekerken remise en deed daardoor de laatste plaats weer over aan J. Wal. In groep vier versloeg R. Blok zijn tegen stander H. F. Schachtschabel en eiste hiermee definitief de tweede plaats op. D. E. Franken behaalde in een onbelang rijk geworden partij de volle winst op J. J. Greven. In New York heeft de officiële bezichti ging plaats gehad van de „Atlantic" een tot passagiersschip omgebouwd vracht schip uit de „mottenballenvloot". De „Atlantic" meet 18.100 ton. Het is bestemd om 900 passagiers te vervoeren naar Europa. De reis zal zeven dagen duren. Slechts 40 passagiers kunnen eerste klas reizen, alle overigen hebben toeristenklas se-accommodatie. Het schip vaart voor American Banner Lines. De eerste reis begint woensdag a.s. en eindigt 19 juni in Amsterdam. In de toeristenklasse zijn uitsluitend twee- en vierpersoonshutten. Op 23 maart 1956 is het motorschip „Con dor" op de Nieuwe Waterweg ter hoogte van Maassluis omgeslagen. Alle opvaren den werden gered. In zijn uitspraak con cludeert de Raad voor de Scheepvaart, dat het omslaan geweten moet worden aan een verkeerde belading van het schip. De „Condor'' was, zo zegt de Raad niet zee waardig doordat zij te rank was en „dus is de kapitein medeschuldig aan het om slaan van zijn schip". Op grond hiervan heeft de Raad kapitein R. K. de bevoegd heid om als kapitein te varen ontnomen voor de tijd van een maand. Inzake het op een paalhoofd bij Zoute- lande lopen van het motorschip „Beek bergen" op 8 februari 1958 wijt de Raad het ongeluk aan de dichte mist en heeft beslist, dat kapitein M. W. de S. uit Ber gen op Zoom geen schuld heeft. De Foto- en Smalfilmclub Castricum heeft in het Jeugdhuis aan de Overtoom de uitslag bekendgemaakt van twee wedstrij den, namelijk „Boom" en „Vrij Onderwerp" waarvan de laatste behoorde tot de kleu rendia-wedstrijd. Er bleek uitstekend werk te zijn ge leverd en vooral door hen die de kleuren dia's hadden verzorgd. De uitslagen van de wedstrijd Boom: 1. J. A. Huiberts, 2. G. Verbaan, 3. N. Kui- tema; Vrij Onderwerp: 1. A. J. Nonnekes, 2. H. de Kruyff, 3. H. Groot. De Wetgevende Raad van de Faroer- eilanden, het Lagting, heeft zich vrijdag avond uitgesproken voor uitbreiding van de wateren rondom de eilanden waarin uitsluitend door vissers van de Faroer ge vist mag worden tot twaalf zeemijlen, met ingang van september 1958. Rusland steunt IJslands besluit om zijn territoriale wateren tot 12 mijl uit te brei den, zo wordt te Reikjavik meegedeeld. Op de spoorlijn nabij Uitgeest is van morgen een draadbreuk in de elektrische bovenleiding geconstateerd. Dit had tot gevolg dat vanaf 06.15 uur een veertien tal bussen moest worden ingelegd tussen UitgeestBeverwijk, UitgeestKromme nieAssendelft en UitgeestCastricum. Inmiddels is de lijn naar Beverwijk weer in gebruik genomen en wordt in tegengestelde richting over verkeerd spoor gereden. BRANDWEERLIEDEN OP VISVANGST Het brandweerkorps van Heemskerk heeft samen met de korpsen van Castri cum en Ursem in laatstgenoemde plaats de jaarlijkse viswedstrijd gehouden. Ge bleken is dat de Heemskerkers ook' op het gebied van hengelen heel wat in hun mars hebben. Voor de tweede maal wisten zij de wisselbeker in de wacht te slepen, bovendien behaalden de heren J. Stube- nitsky, T. Duin en F. Dekker een persoon lijke prijs. Zaterdag 21 juni neemt het korps deel aan de landelijke wedstrijd van brand weerkorpsen in Naarden. Dap Hammarskjoeld, de secretaris generaal van de UNO is onderscheiden met een eredoctoraat in de rechten van de universiteit van Cambridge, waar de Zweed in zijn jonge jaren heeft gestudeerd. Deze foto werd. ge nomen toen hij zich naar het senaats gebouw begaf, in gezelschap van Ed win Muir, die eredoctor in de letteren werd. Na een rustkuur van enkele weken in het mooie Troelstra-Oord te Egmond aan Zee is Velsens wethouder H. de Boer weer in zijn woning aan de Rembrandtlaan te IJmuiden teruggekeerd. Brieven, telegrammen, bloemen en an dere attenties waren bewijzen van het meeleven met de wethouder van onderwijs, sport en culturele zaken uit alle kringen der Velsense bevolking. De gezondheids toestand van de heer De Boer is goed voor uitgaande. Woensdag a.s. staat de voetballiefheb bers een bijzondere wedstrijd te wachten: dan komt n.l., zoals wij in het kort mee deelden, het Nederlands Jeugdelftal (spe lers onder de 23 jaar) in het Schoonen- berg-sportpark op bezoek, ten einde zich te meten met een Velser semi-prof-elftal en daarmede luister bij te zetten aan de Velser Sportweek. Het komt ons voor, dat het bestuur van onze gemeentelijke Sportstichting een goe de keus heeft gedaan met het uitnodigen van'bovengenoemd jeugdelftal, want on getwijfeld rpeer, dap wanneer men eqn (voetbal moe) clubelftal had uitgenodigd, kan men er nu van verzekerd zijn, dat de tegenpartij van onze Velser semi-profs deze ontmoeting serieus zal opvatten. Im mers in de leidende KNVB-kringen be schouwt men dit treffen als een goede voorbereiding voor de reis naar Curagao, zo zelfs, dat, toen het bestuur van de Stichting de KNVB-secretaris vroeg, of men voor het Velser elftal de beschikking kon krijgen over de (Stormvogels) jeugd spelers Janssen jr. en Groot jr., deze zeide, dat men daarop niet moest rekenen, om dat de trainer van de ploeg er op zou staan in de sterkste formatie uit te komen. En dat het laatstgenoemde in deze „menens" is geweest, moge blijken uit de reeds eerder door ons gepubliceerde opstelling van het Nederlands Jeugdelftal. Daarin toch ko men naast de twee Stormvogelsspelers uit de twee internationals Kraay (DOS) en Moulijn (Feijenoord), de coming-man Piet Kruyver (PSV), die ook al eens voor de Oranje-ploeg uitkwam, Schilder, de man, die naar verluidt voor zegge en schrijve 100.000 door Volendam aan Sparta werd verkocht, de rechtervleugel van de ere divisieclub MVV, n.l. Coenen en Rutten, doelman Van Dijk en linksachter Van der Lee van het Rotterdamse Sparta en de ADO'er Haak. Alzo een elftal, bestaande uit negen spelers uit de ere-divisie en twee uit een vereniging, n.l. Stormvogels, die dit seizoen bijna het voetbal-Walhalla was binnengetreden. Dat onze Velser semi-profs het zwaar te verantwoorden zullen krijgen, ligt dus voor de hand. Maar evenzeer is het gemak kelijk te begrijpen, dat de Stormvogels- VSV-combinatie al het mogelijke in het werk zal stellen, om dit sterke Nederland se Jeugdelftal op waardige wijze partij te geven, zodat verwacht mag worden, dat het bestuur van de Sportstichting er in ge slaagd is het voetbalminnend publiek een attractie-volle wedstrijd voor te zetten. Door twee overwinningen op W. Gomes en W. v. Wort is het ex-wereldkampioen P. Roozenburg gelukt gelijk met de leider T. Tielrooy op 43 punten te komen. Roozenburg, die nog drie partijen moet spelen van de onderlinge wintercompeti tie heeft aan één punt voldoende om de DCY-clubtitel te veroveren. Voor de tweede plaats heeft H. Laros de beste kansen. Henk won deze week van W. Gomes. Een bijzonder knappe prestatie leverde J. de *Boer door de oud-clubkam pioen van D.C.Y. J. van Straten een neder laag te bezorgen. Tommy Postma won op knappe wijze van Bos. Door de overwinning van Postma is hij zeker van een plaats in het eerste tiental D.C.Y. voor het komende damseizoen 1959. Leo Binkhorst leidt Een opvallend succes boekt Leo Bink horst in de D.C.Y. zomercompetitie. Door deze week ook C. Apeldoorn aan de zege kar te binden staat Leo na vijf ronden met vijf overwinningen fier aan de kop. D. Ott klopte Jan Tijms. Ook won D. Ott van J. de Boer. De overige partijen moesten worden afgebroken. Trawlvisserij Dinsdag 27 mei: m.t. Job Gouda IJM 79, Sakina Mar tine KW 32, Michiel Jan VL 110, Willem VL 121; m.l. Floris KW 59, Nestor KW 101, Onderne ming II SCH 27, Onderneming IV SCH 153; m.k. Leendert Jacoba KW 12. Woensdag 28 mei; m.t. Maria van Hattem IJM 10, Wiron II IJM 211, Arie Ouwehand KW 122, Cornelis Vrolijk Fzn. SCH 171, Liesje en Rutger VL 153; m.l. De. Arend KW 7, Gijsbert Bastiaan KW 161. Willem Robert RO 27. Donderdag 29 mei: m.t. Curagao IJM 99, Dirkje RO 53, Dirk Maria KW 80. Vrijdag 30 mei: m.t. Post Boy IJM 35; m.l. Ber tha KW 38. Zaterdag 31 mei: s.t. Herman IJM 2, Beatrice IJM 72, Eveline IJM 116 naar Noorwegen; m.l. Kees IJM 43, Onderneming III SCH 117. Maandag 2 juni: m.t. Johannes Polderman IJM 20, Petronella VL 131; m.l. Verwachting IJM 204, Wiron III IJM 221, Adrianus KW 10, Cornelis KW 24, Concordia KW 26, De Vrouw Anna KW 52, Elizabeth KW 64, Kees KW 66, Willempje KW 89, Jacoba KW 107, Geertje KW 108, Petronella KW 125, Gebroeders KW 166, Gezina Geertrui KW 176, Cornelis Maria SCH 135; m.k. De Twee Gebroeders IJM 3 (5 juni binnen), Poolster IJM 11, Emisel IJM 31, Arend Willem IJM 40, Frede- rika Maria IJM 52 (5 juni binnen), De Hoop II IJM 59 (3 juni binnen), Wiron V IJM 208, Neeltje IJM 240, Nehim I AM 16, Nehim II AM 17, Nehim III AM 18, Arendje Jacoba KW 21, Anne Marie KW 27, Rein KW 30 (4 juni binnen), Limanda KW 33. Stern KW 36, Dinemarie KW 57, Gijsber- tha KW 61. Arend Cornelis KW 68, Gerda Ma rianne KW 71, Twee Gezusters KW 77, Zeearend KW 79. Willem KW 94. Nico KW 96, Jacoba KW 105 (4 juni binnen), Dirk Taat KW 134, Alida Ja coba KW 165. Vier Gebroeders TX 14, Marianne WR 7, Tiny Dieuw WR 33, Jan Willem WR 34, Internos WR 49, Flevo WR 50, Stella Maris WR 51, Spes Nostra WR 56. Coen Bot UK 3. Dinsdag 3 juni: s.t. Vios I IJM 24; m.t. Ariadne IJM 18, Medan IJM 57, Albatros KW 87; m.l. An nie IJM 14. Robert William KW 123, Willy KW 141: m.k. Mercator IJM 19, De Hoop II IJM 59. Woensdag 4 juni: s.t. Haarlem IJM 9; m.t. Elie ^CJien^yière, IJM. 32, Maria Theresia KW 99. Em ma WiiheJrnina KW 135, Ada VL 7; m.l. Drie Ge broeders HD 79; m.k. Rein KW 30, Jeannette KW 93, Jacoba KW 105, Pietertje HD 87, Okko Bosker WR 25. Donderdag 5 juni: m.l. Maria Jacoba KW 73; m.k. De Twee Gebroeders IJM 3, Frederika Maria IJM 52, Corrie IJM 78, Johanne Cornelia KW 88. Iiaringdrijfnetvisserij Zaterdag 17 mei: m.l. Hollandia KW 18, Dirk KW 19, Annie KW 54, Nederland VII KW 130, Wilhelmina III KW 147, Vooruit KW 151. Maandag 19 mei: m.l. Ella Christina KW 97. Dinsdag 27 mei: m.l. Hubertha Gerarda KW 9, Volharding KW 23, Wilhelmina I KW 25, Everard Christina KW 40, Aafke Jacoba KW 41, Rijnmond Hl KW 44, Nelly Maria KW 70, Huiberdina Gijs- bertha KW 85, Toenadering KW 95, Borneo KW 127, Voorwaarts KW 140. Woendag 28 mei: m.l. Excelsior II KW 78. Donderdag 29 mei: m.l. Gorredijk IJM 75. Vrijdag 30 mei: m.l. Fierman Eduard KW 5, Willem Cornelis KW 16, Neptunus KW 45, Corne lis Marinus KW 48. Zaterdag 31 mei: m.l. Rijnmond V KW 110. Maandag 2 juni: m.l. Wilhelmina II KW 138, Janna KW 163, Eendracht KW 168, Onderneming KW 175. Dinsdag 3 juni: m.l. Nederland VI KW 37. Woensdag 4 juni; m.l. Mr. Dirk Donker Cur- tius KW 2, Rijnmond II KW 43, Noordster KW 67, Zeemeeuw KW 170. Binnengekomen haringschepen 3 juni: m.h.l. Orion KW 22 met 150 kantjes van 12 schepen. 4 juni: m.h.l. Vertrouwen K W6 met 291 kant jes van 8 schepen, m.h.l. Sumatra KW 86 met 382 kantjes van 6 schepen, m.h.l. Grietje KW 20 met 397 kantjes maatjesharing en 25 kantjes steurha- ring van 11 schepen. 5 juni: m.t. Allan Water IJM 34 met 38 kantjes eigen vangst, m.h.l. Martenshoek IJM 283 met 328 kantjes van 10 schepen, m.h.l. Rijnmond IV KW 15 met 415 kantjes van 11 schepen, m.h.l. Noord zee KW 47 met 279 kantjes van 6 schepen. De Plantenziektekundige Dienst in Friesland is met hulp van schoolkinderen een grootscheepse actie begonnen ter ver delging van de duizenden coloradokevers die dezer dagen aan de IJselmeerkust in Gaasterland zijn aangespoeld en die wan neer ze verder landinwaarts zouden door dringen, een grote bedreiging zouden vor men voor het te velde staande aardappel gewas. Met hulp van twintig leerlingen van de lagere school uit Oude Mirdum zijn al honderden kevers gevangen en vernietigd tussen het oude Mirdummer Klif en het Rijsterbos. De actie tegen het schadelijk ongedierte wordt intussen met kracht voortgezet. De kinderen, die de kevers ver zamelden in jampotten, werden na afloop van de jacht getracteerd op ijsjes. De leden van de verschillende postdui venverenigingen waren zondag met hun duiven te Orleans. Bij „Oranje Nassau" was de voorlopige uitslag als volgt: Harms 1, v. Leeuwen 2, Boekweg 3-6-8-10, Kraayenoord 4-5-9-19, Gravemaker 7—28, Belfroid 11, Hartendorf 12, Mantel 13-27- 33, Middelkoop 14, Sikkelerus 15-18-21, J. Broek 16-23-25-32, Schreuder 17-24, Prins 20, Visser B. 22-26-29, Martin Swieserijn 30, Geyteman 31, Clots 34. Zaterdagvliegers De leden van „De ÏJmonden" (zaterdag vliegers) namen dit weekend deel aan het t.b.v. de kankerbestrijding, door de N. B. v. Z., georganiseerd concours van Noyon (af stand 340 km met z.w. wind). De duiven werden om 11.00 uur in vrij heid gesteld. De jonge liefhebber P. Ver duin klokte de eerste om 14.42 uur. Het concours stond 20 minuten open. De voor lopige uitslag luidt: Verduin 1 en 10, Kna pen 2, v. Straten 3, 4 en 6. Duurtsema 5 en 9, mevr. De Boer 7 en 13, Suurmond 8 en 11 en Plokker 12 men. Door de, dit jaar grote, Sylttongaan- voer heeft de handel eindelijk de prijs moeten loslaten, en kon men zaterdag de lappen voor een 2.70, en grootmiddel voor de zelfde prijs kopen. Halfpondjes la gen rond de 2.40, tong I 2.25 en de slips 1.90. De veel dunnere kusttongen gingen nog een paar dubbeltjes goedkoper. Gezien de hoeveelheden, die de laatste tijd zijn ingevroren, is het te hopen voor de handel (en gelukkig is dit inderdaad het geval, echter lang niet voor de totale hoe veelheid) dat er veel van die dure tongen zijn „voorverkocht". Dat deze onverwachte daling echter de verkoopmoeilijkheden aan zienlijk groter maakt ligt voor de hand. Denemarken blijft de grote concurrent met zijn dagelijkse aanvoer van Sylt-tongen, die van prima kwaliteit zijn, waar nog in- vriesmoeilijkheden in IJmuiden bijkomen. Is er ook ruimte nog genoeg, gebrek aan personeel is de oorzaak, dat duizenden kilo's tong, die moeten worden ingevro ren, een of meer dagen moeten „over staan", wat aan de kwaliteit ook niet ten goede komt. Om bij de platvis te blijven, de grove soorten schol voor export handhaafden zich ook deze week weer op rond de 40 per kist. Wordt de kwaliteit ook weer wat be ter, de vraag laat veel te wensen over. Met de schelvis zagen we ook deze week weer hetzelfde liedje als de voorgaande week. Woensdag en donderdag weinig schelvis, zodat de braad donderdag weer goed in de 30 zat. En dit niettegenstaande de concurrentie van de Hollandse Nieuwe, die zich nu terdege laat voelen. De regels kabeljauw toonden ook deze week een aanzienlijke verhoging in het midden van de week. Zaterdag konden de allerbeste kisten kabeljauw gekocht worden voor 80. Makreel- en haringaanvoer was matig, om niet te speken van klein, vandaar dat de makreel flink in prijs aantrok, en voor goede kwaliteit een 30 per kist werd be taald, terwijl de haring rond de 25 op bracht. Van de Zuidzijde weinig opwekkend nieuws. De besommingen blijven aan de lage kant. Hoogste besommer was de „Am sterdam" met 22.800 voor een 11-daagse reis. Voor de rest schommelden ze rond de 15.000, zodat van een verbetering met de voorgaande week zeker niet ge sproken kan worden. Het is ons gebleken, dat bij velen de mening heerst, dat de gemeente van VSV de twee voetbalterreinen aan de (voormalige) Hagelingerweg heeft gekocht. Dit is echter niet het geval. De transactie, waartoe in de gemeenteraadszitting van dinsdag j.l. werd besloten, betrof een tweetal per celen tuingrond, resp. gelegen aan de Kapelweg en nabij bovengenoemde voetbalterreinen, welke eigendom van VSV waren. GEMEENTE DOOR PTT VERSLAGEN Op het gemeentelijk sportpark te Bever wijk vond vrijdagavond een voetbalwed strijd plaats tussen twee elftallen samen gesteld uit PTT-personeel en ambtenaren in dienst van de gemeente. Was het voor de post altijd moeilijk om van de gemeente te winnen, thans was dit niet het geval en werden de gemeente naren op overtuigende wijze met 51 ver slagen. De post bracht een goed elftal op de been met enkele uitblinkers als de keeper en de spil. De ploeg van de gemeente daar entegen vertoonde enkele zwakke plekken, vooral de middenvoor en de doelverdediger maakten een povere indruk. In de eerste helft ging de strijd aardig gelijk op en na een half uur was het PTT die de leiding wist te nemen. Even voor rust echter was de stand weer gelijk. Na de hervatting toonden de postmensen hun meerderheid en regelmatig werd de score opgevoerd tot 51. Wel trachtte de ge meente nog tot een beter resultaat te ko men, maar voor het doel ontbraken de schutters en mede door het goede werk van de keeper van PTT bleven doelpunten uit. Zelfs werd door hem nog een straf schop gestopt, die genomen was door de heer A. v. d. Booren van het huisvestings bureau. De wedstrijd was de laatste minuten nauwelijks het aanzien waard en ging als de bekende nachtkaars uit. DE SCHEIDSRECHTER VOOR VANAVOND De ontmoeting tussen het Velser en het Haarlemse Jeugdelftal, welke heden, maandagavond om 7 uur, op het terrein van de RKSV „Velsen" aan de Kwekers laan te Santpoort gespeeld wordt, zal ge leid worden door de IJmuider scheidsrech ter B. van Duyvenbode.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9