De Gaulle laat gissen naar zijn bestek Wijzigingen op til in het Indonesische kabinet Gemeentenbank verstrekte in 1957 f 561,3 miljoen aan leningen bij Kritieke voorraadvorming Duitse kolenmijnen Kabinet nu voltooid, maar Soustelle wacht nog steeds op een hoge post Sultan Hamengkubuwono IX benaderd Importbeperking van Amerikaanse kolen Kort en bond DINSDAG 10 JUNI 1958 7 Sterk gedaalde winst bij Frans Smulders AIs een onderwijzer wethouder wordt Regeling der bloedproef in België en Frankrijk Amerikaans eredoctoraat voor Paul F. Sanders Nieuwe gouverneur op weg naar Nieuw Guinea Boycot van Amerikaanse schepen in Indonesië Krimpen van pijn Trouwe Fido is niet meer Eyskens wil tweepartijen- kabinet formeren Coalitie met socialisten zou de voorkeur hebben Westerling zingt niet in Den Haag Spaans voor onderwijzers Persoonlijk ingrijpen van Adenauer Gaat u met vakantie? Blijkens het jaarverslag van de n.v. Machinefabriek Frans Smulders te Utrecht heeft over 1957 het saldo exploitatiereke ning ƒ295.834 bedragen (v.j. ƒ411.857). Na afschrijvingen en belastingen resteert een winst van 31.421 (v.j. 105.363). Voor gesteld wordt hieraan 30.000 toe te voe gen ten laste van de dividendreserve en 6 percent (v.j. 8percent) dividend uit te keren. De genomen maatregelen ter compen satie van het wegvallen van het op de ex port gerichte omzetbestanddeel hebben de directie nog slechts ten dele in staat gesteld om de door de n.v. beoogde ver groting van de omzet te realiseren. De be zuinigingsmaatregelen van overheid en bedrijfsleven hebben eveneens de resulta ten beïnvloed. Er werd voortgegaan met de ontwikkeling van de speciale machines en de hiermede gemoeide bedragen wer pen niet op korte termijn vruchten af. Hoewel de conjunctuur zich in de eer ste maanden van 1958 nog niet heeft her steld, vertrouwt de directie er op toch het huidige produktiepeil te kunnen handha- Bij de wet van 12 maart 1958 is de moge lijkheid geopend, dat onderwijzers bij het bijzonder lager onderwijs worden gekozen tot lid van de gemeenteraad. Voor een onderwijzer-raadslid, die een benoeming tot wethouder aanneemt, waarvoor volgens de Lager-Onderwijswet 1920 de toestem ming van Gedeputeerde Staten is vereist, indien deze functie naast het beroep van onderwijzer wordt uitgeoefend, acht minis ters Cals een non-activiteitsregeling onont beerlijk, althans in die gevallen, waarin naar het oordeel van Gedeputeerde Staten de omvang van de werkzaamheden als wet houder de uitoefening van beide functies naast elkaar niet toelaat. Voorgesteld wordt thans een nonractivit.eitsregeling, die krachtens de Lager-Onderwijswet 1920 zal gelden voor de onderwijzers bij het bijzon der onderwijs. Zij zal, als het een onder wijzer bij het openbaar lager onderwijs be treft, slechts kunnen worden toegepast, indien deze onderwijzer wethouder wordt in een andere gemeente dan die, waarin de school staat, daar hij in deze gemeente niet tot lid van de raad kan worden gekozen. (Van onze correspondent in Parijs) Generaal De Gaulle, die bij zijn aan komst op het Elysée door een dichte rij Parijzenaars hartstochtelijk werd toege juicht, heeft gisteren in een kabinetszit ting, die nog geen drie kwartier duurde, zijn regering met enkele ministers aan gevuld. Die aanvullingen waren nodig ge bleken, omdat de generaal, toen hij een goede week geleden inderhaast zijn kabi net formeerde, door tijdsgebrek gedwon gen werd een aantal posten onbezet te la ten. In deze vacatures is, op het depar tement van Volksgezondheid na, dat voor een Algerijn zou zijn voorbestemd, nu voorzien doordat de Landbouw opnieuw onder het beheer van de conservatief Hou- det werd gesteld, de socialist Thomas te rugkeerde op de Posterijen, de Gaullist Michelet de oudgedienden onder zijn vleu gels nam, en de linkse rooms-katholieke Robert Buron Openbare Werken en Trans port kreeg te beheren. Uit de kringen der diplomatie en hoge ambtenarij recruteer- de de generaal de commissaris-generaal voor de Wederopbouw in Parijs, die nu tot minister van deze zelfde sector werd ge promoveerd alsmede de heren Brouillet en Chavanon die respectievelijk tot secre taris-generaal voor Algerije en voor de Voorlichting werden benoemd. De drie raddraaiers van de revolte op Algerije en op Corsica, de beide kamer leden Soustelle en Arrighi en de activist Delbecque zijn in Parijs aangekomen om met de regering te overleggen. Ofschoon Soustelle, die in Algiers door De Gaulle in het openbaar een voorname functie werd beloofd, in de kranten elke dag voor een andere hoge post genoemd wordt heeft hij zijn beloning nog niet in ont vangst mogen nemen. Met een voltallige ploeg ministers stoomt de generaal in volle vaart verder terwijl politieke waarnemers nog altijd twisten over de vraag in welke richting De Gaulle het Franse schip van staat uit eindelijk heen zal laten koersen. Er wor den op dit punt, zoals Le Monde vaststelt drie veronderstellingen gemaakt. Speculaties De pessimisten voorspellen dat De Gaulle in toenemende mate verplicht zal worden zijn fascistische aanhang steeds meer zeggenschap te geven. Zij herinne ren aan de zijden handschoenen waarmee figuren als Delbecque en vooral Soustelle worden aangepakt en ze voorzien eenzelf de gang van zaken als zich aan Egypte heeft voltrokken. Daar rees achter de schouders van de gematigde Naguib al spoedig de brutale Nasser op en wanneer een Franse Nasser zijn kans niet zou krij gen dan mag volgens deze profeten van het ongeluk toch zeker worden gevreesd dat het land van de regen van een volks front in de drup van een communistische dictatuur vallen zal. Minder zwart wordt de Franse toekomst gezien door andere commentators, die niet alleen wijzen op des generaals onbe rispelijk democratisch verleden, maar ook op zijn onmiskenbaar streven de re publikeinse organen in stand te houden. Ook zijn houding tegenover het leger zou volgens deze commentators door 'n zelf de bezorgdheid worden ingegeven. Hij wil de staat in de oude macht herstellen en het leger weer het instrument der buiten landse politiek maken. Machiavellisme Een derde mening is gebaseerd op de grote bewondering, die De Gaulle voor de Italiaanse staatsman-filosoof Machiavelli moet hebben. Door middel van een gecom pliceerde en subtiele strategie, waarbij ieder woord niet op zijn waarheidsgehal te getoetst behoeft te worden tracht De Gaulle alle politieke tegenvoeters, die zich niettemin eensgezind op zijn naam en ver leden beroepen, naar een punt voeren, waar leuzen en mythen vanzelf ontmas kerd moeten worden. Op dat nationale uur der waarheid, dat nog wel zes maan den op zich zou kunnen laten wachten, zal de generaal dan over voldoende machts- De minister van Justitie heeft naar aan leiding van een vraag van het lid der Eer ste Kamer mr. dr. Van Bruggen (C.H.) toe gezegd, dat hij een onderzoek zou instel len naar de regeling van de bloedproef in België en naar de houding van de medici aldaar. De resultaten van dit onderzoek zijn thans aan de Eerste Kamer medege deeld. Sinds kort bestaat in België een re geling voor de bloedproef. De officier van Justitie heeft de bevoegdheid een genees heer te gelasten de medische vaststelling te doen omtrent de staat van dronken schap. Eenzelfde bevoegdheid krijgen in de Belgische verkeerswet ook de opspo ringsambtenaren, wanneer er vermoeden van drankgebruik bij een verkeersonge val is. Volgens die wet is een verdachte, die zonder wettige reden geweigerd heeft een bloedproef te laten verrichten, even strafbaar als iemand, die een motorrij tuig bestuurd heeft met 1,5 per mille al cohol in zijn bloed. Bij weigering een bloedmonster af te staan wordt men be schouwd als iemand, die een te hoog per centage alcohol in het bloed heeft. De Bel gische wet kent reeds lang een zekere me dewerking van medici aan de justitie. De regeling in Frankrijk komt hierop neer dat in geval van een verkeersonge val, gevolgd door de dood of door licha melijk letsel, begaan of veroorzaakt door alcoholgebruik, een bloedproef genomen mag worden om het bewijs van het alco holgebruik te leveren. De Franse gezond heidscode bepaalt, dat iedere medicus verplicht is gevolg te geven aan een vor dering van de overheid. Deze algemene verplichting van de medicus, aan over- heidsvorderingen gevolg te geven, was reeds vroeger aanvaard. De medewerking van artsen aan het nemen van een bloed monster zowel in België als in Frankrijk sluit aan bij bestaande regelingen, waar bij de hulp van artsen aan de justitie wordt ingeroepen en zelfs krachtens de wet wordt geëist. Voor de medici in Frank rijk en België bleek de regeling, die over eenkomt met degene, welke voor Neder land werd voorgesteld, aanvaardbaar, vermoedelijk omdat zij daar meer dan hier te lande strookt met een reeds ge vestigde traditie, aldus de minister. middelen beschikken om de beslissingen te nemen, die dan in ieders ogen onver mijdelijk zullen zijn. Beslissingen, die zo wel Frankrijks politieke en economische toekomst, als zijn betrekkingen met Al gerije en het buitenland zouden betreffen. De toekomst zal moeten leren welke ziens wijze de juiste is. Doch aan de hand van de niet steeds heldere verklaringen, die de generaal vooral in Algerije heeft afge legd, valt er zo dunkt ons voor de Machiavelli-theorie niet weinig te zeggen. (Reuter) Premier De Gaulle heeft Gay Lamassoure, prefect van het depar tement Indres benoemd tot prefect van Cor sica. Marcel Savreux, die bij de machts overname in Corsica op 24 mei zijn functie moest neerleggen, is benoemd tot prefect van het departement Finisterre (Bretag- ne). Na afloop van de kabinetsvergadering zei de minister van Voorlichting, Malraux, dat er geen discussie was geweest in de ministerraad. De vergadering was, als in de tijd van Napoléon, een kwestie van for maliteit, aldus Malraux. Hij verklaarde voorts dat er in de mi nisterraad niet gesproken is over de be trekkingen met Marokko en Tunesië, de verkiezingen in Algerije, de volksstemming over een grondwetsherziening en de even tuele ontmoeting tussen De Gaulle en pre- nier Macmillan van Groot-Brittannië. AJACCIO De voorzitter van het „Co mité voor openbaar welzijn", Maillot, op Corsica, heeft de wens kenbaar gemaakt, dat kolonel Thomazo, die door generaal Salan na de machtsoverneming tot gou verneur van Corsica werd benoemd, on danks de benoeming van Lamassoure, op zijn post blijft tot na de volksstemming. De Comités voor openbaar welzijn hebben tot taak, aldus Maillot, de bevolking voor het referendum voor te bereiden. Uit de benoeming van Lamassoure, een voorma lige kabinetschef van Soustelle, blijkt zijns inziens dat De Gaulle „de vraagstukken op Corsica heeft begrepen". (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse steenkolenmijnen verke ren in nood, zo hoort men dezer dagen niet slechts in het Roergebied maar zelfs te Bonn zeggen. De afzet van steenkool is danig teruggelopen, waarbij men de im- prot van Amerikaanse steenkolen en het hoge verbruik van stookolie voor ver warming van huizen én voor industriële doeleinden als oorzaak aanwijst. In dit stadium van de steenkolennood zijn te Bonn de laatste dagen de volgende twee stap pen ondernomen: bondskanselier Aden auer sprak met mijndirecteuren en vak bondsleiders, wellicht om de invoer van Amerikaanse kolen te verminderen; en vervolgens zou de minister van Economi sche Zaken. Erhard, die thans in de Ver enigde Staten vertoeft, proberen begrip bij de Amerikaanse regering te verkrijgen voor deze importbeperking. Voor Bonn is deze kwestie meer dan een probleem van ongewenste voorraadvor- ming, want het gevaar van werkloosheid en de verkiezingen, welke op 6 juli in het land Noordrijn-Westfalen zullen worden gehouden, spelen ook een grote rol. Het één is onverbrekelijk met het ander ver bonden. Er zou voor de socialisten, de ver klaarde tegenstanders van Adenauer, geen betere zij het ongewenste verkiezingsslag zin kunnen worden gebruikt, dan die, wel ke betrekking zou hebben op mogelijke werkloosheid. Importbeperking Het feit, dat van de zijde van de vak bond meegedaan wordt aan de besprekin gen met Adenauer over het steenkolen- probleem, bewijst hoezeer allerlei facto ren hier door elkaar lopen. Vandaar dan ook, dat in het dezer dagen uitgegeven communiqué van de regering gezegd werd dat alles gedaan zal worden om de steen kolenmijnen in staat te stellen een gelijk matige werkgelegenheid te verzekeren. Voorlopig heeft minister Erhard echter de moeilijkste taak. Hij moet de Amerikanen er voor winnen hun kolenexport naar Duitsland te verminderen, hoewel de Ame rikaanse leveranties in contracten zijn Het Hamilton College te Clinton in de Amerikaanse staat New York heeft aan de Nederlandse journalist Paul F. Sanders het eredoctoraat in de letteren verleend, zo meldt Het Parool, aan welk dagblad hij na de bevrijding werd verbonden en waar voor hij in 1947 correspondent werd in de Verenigde Staten, tevens met het doel de berichtgeving over de Verenigde Naties te verzorgen. De heer Sanders is voorzitter van de buitenlandse persvereniging in de Ver enigde Staten, een organisatie van 250 correspondenten van 49 landen. In de motivering van het verlenen van het eredoctoraat zei de president van het Hamilton College, Robert McEwen, onder meer: „Het zou heel goed mogelijk zijn geweest, om u, Paul Florus Sanders, com ponist-criticus en journalist te eren in elk van deze rollen, zoals gij in uw geboorte land Nederland zijt geëerd. Dat wij u in de laatstgenoemde capaciteit erkenning schenken, is hoofdzakelijk als gevolg van de tweede wereldoorlog. Dit conflict bracht u op het terrein van de politieke berichtgeving en dientengevolge trad u op als correspondent voor de Verenigde Sta ten en de Verenigde Naties". In de motivering wordt vervolgens de loopbaan van de heer Sanders op het ge bied der muziek gememoreerd en wordt herinnerd aan de rol, die Sanders speelde in de verzetsbeweging en aan zijn mede werking aan het illegale Parool. Met zijn echtgenote, doch zonder zijn kinderen, die in Nederland blijven, is dr. P. J. Platteel, de nieuwe gouverneur van Nieuw-Guinea, vanochtend per KLM- vliegtuig van Schiphol vertrokken. Hij zal na zijn wekenlange intensieve voorberei dingen, nodig om zich over Nieuw-Gui nea te oriënteren, eerst enkele dagen ver pozing zoeken in Rome en daarna in Ma nilla. Hij wordt op dinsdag 17 juni in Biak verwacht. Per vliegtuig zet hij dan met zijn vrouw de reis naar Hollandia voort. Reeds anderhalf uur na zijn aan komst daar volgt op woensdagochtend 18 juni zijn officiële ambtsaanvaarding. De gouverneur werd uitgeleide gedaan door de minister van Zaken Overzee, mr. G. Ph. Helders, en door zijn voorganger, dr. J. van Baal. TOKIO (UPI) De haven- en scheeps- arbeiders van Semarang bereiden een al gemene boycot van alle schepen voor, die de Amerikaanse vlag voeren. Het Indone sische persbureau „Antara" zegt in een bericht, dat in Tokio werd opgevangen, dat vierduizend arbeiders, aangesloten bij de S.B.P.P.-vakbond in Semarang, aan de noordkust van Java „een comité van ac tie hebben opgericht ter voorbereiding van een algemene boycot van Amerikaanse schepen". Het persbureau verklaart, „dat niet bekend is, waarom de arbeiders die actie willen gaan voeren", maar het her innert er aan, dat de bond er in een ver klaring „bij de regering op aangedrongen heeft maatregelen te nemen tegen Ameri kaanse economische belangen, als de Ver enigde Staten niet onmiddellijk zouden ophouden met tussenbeide te komen in de binnenlandse aangelegenheden van In donesië". Advertentie door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt u snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40, 8.88. overeengekomen. Reeds heeft Erhard te Milwaukee gezegd, dat de groeiende ko- lenvoorraden voor toekomstige contracten een aanwijzing moeten zijn om beperking te betrachten. Maar niet alleen in de importsector schuilen de moeilijkheden, ook in 't ver bruik van olie voor verwarming. In deze sector is een complete prijzenoorlog aan de gang. In verloop van nauwelijks een half jaar daalden de olieprijzen met 25 tot 30 percent en dat leidde er toe dat vele huisvaders en industriële leiders vóór hun. woningen respectievelijk fabrieken om schakelden van steenkool- op olieverwar ming. Dit jaar alleen al rekent men met een olieafzet van 7.5 miljoen ton (1957 5 miljoen ton). En deze toeneming zal zich in de loop der komende jaren nog scher per aftekenen: over een jaar of zes, zeven zal West-Duitsland voor verwarming van huizen en voor industriële doeleinden te gen de twintig miljoen ton olie nodig heb ben, aldus een statistische prognose. De strijd om de olieafzet wordt niet slechts gevoerd tussen grote oliemaatschappijen als de Esso en de B.P., maar ook door grote steenkolenmijnen, die er eigen raffi naderijen op na houden. Het lijkt er dus een beetje op, dat bepaalde steenkolenmij nen zich zelf. concurrentie aandoen, het zij dat zij een korreltje willen meepikken van de olievraag, hetzij dat zij geen heil meer zien in hun eigen kolen. Men be weert zelfs dat 40 percent van de totale afzet aan lichte stookolie wordt geleverd door de grote kolenmijnen. Hier zit na tuurlijk de hoop achter, dat in tijden van olieschaarste de kolenmijnen op dezelfde wijze zullen worden gefavoriseerd. Van re geringszijde hoopt men uiteraard dat het aantal kolenimportzaken zal afnemen en dat een toeneming van kolenverkopen zal doorzetten. Een dergelijk proces deed zich ook tijdens de kolencrisis van 1954 voor. Maar niemand kan ontkennen, dat de markt thans iets gecompliceerder is ge worden. DJAKARTA (ANP) Kringen, die in nauw contact staan met de Indonesische staatsleiding, hebben bevestigd, dat tussen de Indonesische leiders besprekingen wor den gevoerd over veranderingen in het kabinet. Volgens deze kringen zijn de be richten, dat Sultan Hamengkubuwono IX van Djokjakarta zou zijn benaderd, juist. Zij voegden hieraan toe, dat de sultan die door de opstandelingen van Midden- Sumatra werd genoemd als de man aan wie zij de leiding van een nieuw kabinet wilden zien toevertrouwd zich „in be ginsel" bereid heeft verklaard een porte feuille te aanvaarden. De sultan, die in twee vorige regeringen minister van Defen sie is geweest, zou wellicht worden uitge nodigd de leiding op zich te nemen van een der welvaartsministeries, mogelijk het ministerie van Handel. Hem zal echter niet worden gevraagd minister van Defensie te worden. Volgens bedoelde kringen zal waarschijn lijk de bezetting van Menado, de hoofdstad van het opstandige Noord-Celebes, worden afgewacht, alvorens premier Djuanda de veranderingen in zijn kabinet zal bekend maken. Deze politieke maatregelen zouden reeds zijn genomen onmiddellijk na de bezetting van de voornaamste steden van Midden- Sumatra, waarbij Noord-Celebes, dat geen politieke betekenis heeft, als opstandig gebied geïsoleerd zou blijven, ware het niet dat de luchtaanvallen der opstandelingen in Oost-Indonesië, die de vorige maand werden uitgevoerd, de situatie veranderden „Na de val van Menado zal een nieuwe situatie ontstaan, die een andere benade ring van de nationale problemen noodzake lijk maakt", aldus óqze kringen. Met name noemden zij van deze natio nale problemen., de noodzaak een verdere verslechtering van de economische en financiële toestand van het land te voor komen en het verlangen tot oplossing van de regionale vraagstukken, die onder an dere aanleiding zijn geweest tot de opstand. „Wat wij willen, is het vorig jaar door president Sukarno gevormd kabinet ver sterken, teneinde het in staat te stellen aan LVCO Dl MUGELLO (Reuter) Fido is niet meer. De oude witte bastaardreu, die zijn naam en de spreekwoordelijke trouw van zijn ras eer aandeed als weinig van zijn soortgenoten, blies de afgelopen nacht van ouderdom de laatste adem uit. School kinderen vonden zijn kadaver op het binnenweggetje dat naar het Midden- italiaanse dorpje Luco di Mugello leidt, waar Fido's baas vijftien jaar geleden bij een luchtaanval om het leven kwam. De hond liep nog elke avond naar de bus halte, waar zijn baas hem bij thuiskomst van zijn werk altijd begroette, en besnuf felde de uitstappenden in de hoop zijn meester terug te vinden. Zijn trouw werd beroemd. De burgemeester van het stadje besloot dat het dier buiten het kerkhof begraven zal worden, zo dicht mogelijk bij de plek waar zijn baas begraven ligt. de tegenwoordige omstandigheden het hoofd te bieden", aldus verklaarden de zegslieden met nadruk. „Het is verkeerd te spreken van een „reorganisatie", waardoor de indruk wordt gewekt als zoude het tegenwoordige kabinet in bepaalde opzich ten hebben gefaald." Op vragen over de berichten dat enige ministers zouden aftreden, werd geant woord dat zelfs al zouden enige ministeries worden afgeschaft, dit nog niet noodzake lijk behoeft te betekenen, dat de ministers niet in de regering zullen blijven, „bij voorbeeld als minister van staat". Aanhoudend hebben geruchten gecircu leerd, dat de minister van Voorlichting, Sudibjo, die de leiding had over de anti- Nederlandse campagne in verband met de bevrijding van Westelijk Nieuw-Guinea, en de minister voor het Volkspotentieel, Hanafi, die volgens zijn politieke tegen standers de communisten vriendschappe lijk gezind is, van hun post zouden worden ontheven, als het kabinet zou worden versterkt. Andere politieke kringen gaven te ken nen, dat het op het ogenblik niet erg waar schijnlijk is, dat aan leidende figuren van de Islamitische en anti-communistische „Masjumi" zal worden gevraagd of zij bereid zijn aan het kabinet deel te nemen. Sultan Hamengkubuwono, die enkele dagen geleden in Djakarta is aangekomen, voerde vandaag besprekingen over een inter-regionale conferentie van regerings ambtenaren, die eind juni zal worden ge houden. Gezaghebbende kringen gaven te kennen, dat tegen die tijd topbesprekingen over wenselijke kabinetswijzigingen zullen zijn gehouden tussen Sukarno, premier Djuan da, leden van het kabinet en leidende fi guren van de nationale raad. Deze bespre kingen zouden aanvankelijk de volgende wppkePMëjé hebben, pa,,een bezoek van Sukarno aan Midden-Sumatra. Het bezoek van de president aan Padang en Bukit- tingi is echter uitgesteld tot juli, en thans bestaat het plan dat zij aan het vertrek van Sukarno zulen voorafgaan. Actie op Celebes Het legerhoofdkwartier in Djakarta meldt dat de regeringstroepen in Noord- Celebes de plaatsen Limboto en Batua, ongeveer vijftien kilometer ten noordwes ten van Gorontalo hebben bezet. De op standelingen vluchtten in noordelijke rich ting. BRUSSEL (Reuter-Belga) De Belgi sche kabinetsformateur Gaston Eyskens heeft op een persconferentie de hoop uit gesproken dat men uit de sfeer van poli tieke strijd zal geraken, opdat er een ka binet kan worden gevormd, dat de wil en de macht heeft de hangende problemen van fundamenteel belang op te lossen. De rooms-katholieke formateur zei dat hij geen voorkeur had voor een van de beide andere nationale partijen, de socialisten of de liberalen. De kans op een regering van alle drie de partijen achtte hij gering. De Christelijke Volkspartij heeft in de Senaat een meerderheid van twee zetels, maar komt daarvoor in de kamer drie ze tels te kort. Ook socialisten en liberalen samen hebben in de kamer geen meerder heid. De vorige regering was er een van socialisten en liberalen. (AFP) De 53-jarige Gaston Eyskens is in de afgelopen vier jaar de leider van de C.V.P.-oppositie in de Kamer van Volksvertegenwoordigers geweest .Hij is een Vlaming en hoogleraar in de econo mische politiek te Leuven. Eyskens is mi nister van Financiën geweest in de rege ring-Van Acker in 1945 en in de regering- Spaak in 1947. Voorts was hij premier van augustus 1949 tot maart 1950, toen in Bel gië de koningskwestie acuut was. De vrij plotselinge benoeming van Eys kens tot formateur wekte in kringen van de Wetstraat de indruk dat informateur De Schrijver de kansen op een spoedige oplossing van de regeringscrisis aanwe zig acht. Men vermoedt dat de voorkeur van Eys kens naar een rooms-katholiek-socialisti- sche regering uitgaat. In socialistische kringen is men al heel wat minder ge neigd in de oppositie te gaan dan enkele dagen geleden. Waarschijnlijk zal de re geringsgezinde vleugel in de socialistische partij nog veld winnen. In de eerste plaats moet de schoolvre- de tot stand komen. Een volkomen gelijk stelling van het openbaar en het vrij rooms-katholiek onderwijs is op het ogen blik echter niet te verwezenlijken. In ieder geval wil men in C.V.P.-kringen de garan ties geven dat de positie van het open baar onderwijs in België niet zal worden aangetast. In socialistische kring heeft de ze garantie de positie van de regerings gezinde groep nog versterkt. Bij de li beralen zijn een aantal regeringsgezinden voorstander van een werkelijke school- vrede, dat wil zeggen gelijkstelling voor alle scholen, met „taatscontrole op alle onderwi j sprogramma's. D Bestrijding alcoholisme. In Neder land wordt jaarlijks per hoofd van de be volking ongeveer negentig gulden uitge geven aan alcoholica hetgeen een jaaruit- gave van rond één miljard gulden be tekent. Bij de consultatiebureaus voor al coholisme staan thans naar schatting der tig- tot veertigduizend nersonen inge schreven. Deze cijfers werden bekend tij dens de algemene jaarvergadering van „Sobriëtas", die in Amersfoort is ge houden. Studiebeurs. De Joegoslavische re gering heeft voor het studiejaar 1958-1959 twee studiebeurzen beschikbaar gesteld voor Nederlandse studenten. Studenten in de Servo-Kroatische talen genieten de voorkeur, maar ook anderen, voor wie het van belang is, dat zij een studieperiode in Joegoslavië doorbrengen, kunnen een aan vrage indienen. Een geringe kennis van de Servische taal is gewenst. Inlichtingen geeft de afdeling hoger onderwijs en we tenschappen van het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen in Den Haag. Frabrieksbrand. Een staalwarenfa- briek aan de Scheepmakerstraat te 's Gra- venhage is maandagmiddag uitgebrand. De brandweer wist de woonruimten boven de fabriek te behouden. In de fabriek was een aanzienlijke hoeveelheid brandbare vloeistoffen aanwezig. De inventaris werd grotendeels vernield. Naar Londen. Minister Luns gaat vol gende week maandag op uitnodiging van zijn Britse ambtgenoot naar Londen, ter bespreking van de recente ontwikkelingen in Frankrijk en hun gevolgen voor de toe komst van de Europese gemeenschappe lijke markt en het plan voor een daarmee verbonden vrijhandelsgebied. Aankomst „Oldenbarnevelt". Het door de Nederlandse regering gecharter de emigrantenschip „Johan van Olden barnevelt" zal woensdag te Amsterdam aankomen. De ontscheping der 1260 repa- triërenden begint om half negen. Tewaterlating. Prinses Irene zal za terdag de doopplechtigheid verrichten bij de tewaterlating van het naar haar te noe men motorschip, dat in aanbouw is bij de werf „De Merwede" te Hardinxveld-Gies- sendam. Dit schip wordt gebouwd in op dracht van de Oranjelijn en is bestemd voor de vaart op Canada en de grote Ca nadese meren. Dodelijke val. Een 41-jarige buizen- fitter, die werkzaam was op het terrein van de gasfabriek te Rotterdam, is in een drie meter diepe cementen put gevallen. Hij kreeg een hoofdwond en werd naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij is over leden. Samenvoeging. Gedeputeerde Sta ten van Noordholland hebben zich tot het gemeentebestuur van Jisp gewend en ge pleit voor samenvoeging met de gemeen te Wormer. Jisp wordt verzocht de me ning van de raad vóór 1 augustus ter ken- nie van Gedeputeerde Staten te brengen. Burgemeester A. Loggers van Wormer is reeds geruime tijd waarnemend burge meester van Jisp. J. C. Dekker overleden. In de leef tijd van 61 jaar is te 's Gravenhage over leden de heer Joh. C. Dekker, ambtenaar bij het staatsbedrijf der P.T.T., vertegen woordiger van de Nederlandse Bond van Christelijk Overheidspersoneel in de rijks- kledingcommissie, en lid van het bestuur van de vakgroep van de Bond van Chris telijk overheidspersoneel. Voorts heeft hij de Gereformeerde Kerk van 's Gravenha ge als ouderling gediend. Hij heeft een vooraanstaande rol gespeeld in de jeugd beweging van de protestants-christelijke drankbestrijding. Kantonrechter. Tot kantonrechter te Leiden is benoemd mr. R. de Bruijn, advo caat en procureur te Den Haag en plaats vervangend kantonrechter aldaar. Zesjarig meisje vermist. Sinds zater dagmiddag wordt te Alkmaar vermist de 6-jarige Dini Reigersberg. De familie Rei gersberg woont in een woonwagen staande op het terrein van de voormalige export veiling. De politie heeft het water van het Noordhollands kanaal in de omgeving afgedregd. Het nasporingswerk wordt voortgezet. De opera „Tosca", die hedenavond in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag zou worden gegeven, en waarin de gewezen kapitein Westerling de rol van Cavaradossi zou vertolken, zal geen doorgang kunnen vinden. Coen Ruiven kamp, de Haagse zangleraar van Wester ling, die tevens de algehele spelleiding had, deelde mee dat financiële moeilijkheden aan dit uitstel ten grondslag liggen. Ook zei hij ernstig bevreesd te zijn geweest voor politieke manifestaties in de zaal tijdens de uitvoering. Het gerucht deed reeds de ron de onder het publiek, aldus de heer Rui venkamp, dat er geschoten zou worden. De kaartverkoop was hierdoor ongunstig be- invloed. Gistermiddag waren nog slechts vierhonderdvijftig kaarten verkocht. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft in het wetsontwerp tot wijziging van de Kweekschoolwet voor gesteld een akte Spaans l.o. in het leven te roepen, vooral ter wille van die onder wijzers, die naar de West emigreren, waar het zeer op prijs wordt gesteld, dat de leer krachten enige bevoegdheid voor deze taal bezitten. In verband hiermede acht de minister ook het opnemen van het vak Spaans in de Lager-Onderwijswet 1920 noodzakelijk. Door deze wijziging zal het mogelijk worden aan scholen voor uitge breid lager onderwijs het vak Spaans als facultatief leervak aan het leerplan toe te voegen. Dit deelt minister Cals mede in een nota aan de Tweede Kamer. In het jaarverslag van de Bank van Ne- derlandsche Gemeenten wordt meege deeld dat de bank in het verslagjaar in totaal 922 leningen heeft verstrekt tot een totaalbedrag van 561,3 miljoen. In 1956 bedroeg het aantal verstrekte leningen 546 tot een totaalbedrag van 158,3 miljoen. Op 1 januari 1958 bedroeg het totaal der verplichtingen uit hoofde van onderhand se leningen 1.621.097.007,en het totaal der verplichtingen uit hoofde van obliga tieleningen 790.698.125,tegen respec tievelijk 1.007.750.394,— en ƒ382.265.000 op 1 januari 1957. Op 1 januari 1958 be droeg het totaal van de uitstaande lenin gen 1.921.271.523,— tegen 1.392.208.058 op 1 januari 1957. De winst- en verlies rekening wijst een saldowinst aan van 1.233.259,14. Ter beschikking van aan deelhouders is een bedrag van 786.328, Voorgesteld wordt dit als volgt te bestem men: 376.674,voor extra toevoeging aan het reserve fonds; 100.000,voor toevoeging aan de reserve voor bijzondere doeleinden; 138.440,voor uitkering van 2 percent extra-dividend en 171.214, voor overboeking op nieuwe rekening. Het totale dividend bedraagt dan 7 percent. Het reservefonds wordt gebracht van 6.000.000,op 6.500.000,en de reserve voor bijzondere doeleinden van 1.600.000 op 1.700.000. De emissies, tezamen met het grote con tract met institutionele beleggers, hebben teweeggebracht dat het totale bedrag dat in 1957 aan vaste leningen door of voor gemeenten werd ontvangen, nog 778 mil joen heeft bedragen, tegen 886 miljoen in 1956. Niettemin vertoont de netto-vlot tende schuld in 1957 nog een zeer belang rijk accres met 997 miljoen, namelijk van 749 miljoen aan het begin tot 1.746 miljoen aan het eind van het jaar. Het totaal van de netto vlottende schuld is verminderd met een bedrag van 385,2 miljoen, hetwelk door de bank in 1957 als provenu van de nationale woningbouw- leningen is ontvangen, maar dat in 1958 aan de gemeenten is doorgegeven. Het bedrag, dat door de gemeenten aan vaste geldleningen werd opgenomen, is in 1957 belangrijk teruggelopen. De grootste daling vond plaats bij de op de publieke kapitaalmarkt opgenomen middelen, wel ke 27,8 miljoen beliepen tegen 146,2 miljoen in 1956. Ook het bedrag, dat aan onderhandse geldleningen werd opgeno men, is in 1957 belangrijk teruggelopen, namelijk van 744,7 miljoen tot 357,7 miljoen. Het totaal van de aflossingen op de leningen en de rijksvoorschoten bedroeg in 1957 266,3 miljoen. Het voor 1956 ver gelijkbare bedrag is 226,6 miljoen. De gemeenten namen bruto aan nieuw geld en rijksvoorschoten in 1957 392,8 miljoen op tegen 886,2 miljoen in 1956, dus 493,4 miljoen minder. Netto (dus na aftrek van de aflossingen), namen zij 126,5 miljoen in 1957 op tegen 659,6 miljoen in 1956, derhalve 533,1 miljoen minder. De provincies namen in 1957 voor een bedrag van 42,9 miljoen op de kapi taalmarkt op, waarvan 24,6 miljoen in de vorm van obligatieleningen. Er werden twee obligatieleningen geplaatst. Afgelost werd een bedrag van 18,2 miljoen, zodat het nettoberoep van de provincies op de kapitaalmarkt op 24,7 miljoen uitkomt. In vergelijking met 1956, toen dit bedrag op ƒ32,0 miljoen kon worden gesteld, be tekent een daling met 7,3 miljoen. De bank heeft de opbrengst,van de zo genaamde grote contract-leningen in het verslagjaar aan de gemeenten uitgeleend, voor de twee nationale woningbouwlenin gen 1957 heeft dit ln 1958 plaats gehad. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 11