VenhcJe (^Pamela en de Yo*Yo*jager Lager resultaat omzetten bij ondanks hogere Albert Heijn Kans op regen blijft HENSEN Uw haar glanst mooier met haarcreme ZOiER ONDERGOED Wereldnieuws Toch Ió het zo 2 Uitbreidingskosten en extra afschrijvingen: Hoger resultaat Schokbeton ondanks gedaalde omzet Terugbetaling van 20 pet op aandelen Kawoeng Lager dividend Zwolsman Terugbetaling van 25 pet. op aandelen A'dam Rubber Braat stelt voor hef kapitaal te verdubbelen Dividend Rohte en Jiskoot Uitbreidingen Wessanen te Wormerveer geopend Herbouwde VIR-fabrieken in gebruik gesteld Verzekeringsbank Victoria Plan voor nieuwe Franse staatslening Fusie Alg. Waarborgmij. met Utrechtse Hyp. Bank Bouwfonds vraagt een extra subsidie Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland PAARLAARSTEEG SLEEP TANK DINSDAG 10 JUNI 1958 HET EINDRESULTAAT van de verschil lende ondernemingen van Albert Heijn n.v. te Zaandam is beneden dat van 1956 ge bleven. Wederom werden ten laste van de exploitatierekening extra afschrijvin gen geboekt en werden extra voorzienin gen getroffen, hoewel minder dan in 1956. De voorbereidingskosten tot een niet on aanzienlijk bedrag voor uitbreiding van buitenlandse belangen werden ten laste van de exploitatie-rekening gebracht. Na aftrek van belastingen en afschrijvingen bedraagt de beschikbare winst f 2.155.347.- (v.j. f 2.273.758,-). De directie is zich er van bewust dat de ontwikkeling van de conjunctuur het be drijfsleven ook in 1958 voor moeilijkheden plaatst. Hiertegenover stelt de directie, dat de modernisering van haar produktie- en distributiemiddelen en haar onafgebroken streven naar grotere efficiency in werk methoden vruchten afwerpen. De belang rijke stijging van de omzetten heeft zich ook in de eerste maanden van 1958 voort gezet. De directie meent dan ook voor 1958 gunstige resultaten te mogen verwachten. Zoals gemeld, wordt over 1957 voorgesteld een onveranderd dividend van 11 percent. De exploitatierekening nam toe van f 9.6 miljoen tot f 10.6 miljoen, afschrij vingen vergden f 5.7 miljoen tegen f 4.9 miljoen. Het eigen vermogen is blijkens de balans f 20.4 miljoen (v.j. f 18.9 miljoen), schulden op lange termijn f 23.1 miljoen (v.j. f 18.3 miljoen). Schulden op korte termijn f 20 miljoen (v.j. f 21 miljoen); vaste activa staan te boek voor f 31.5 miljoen (v.j. f 28.4 miljoen), voorraden voor f 20.3 miljoen (v.j. f 21.1 miljoen), vorderingen f 10.2 miljoen (v.j. f 11.8 mil joen) en liquide middelen f 4.6 miljoen (v.j. f 1.7 miljoen). In 1957 is een belangengemeenschap ge vormd met de n.v. Biscuitfabriek Patria te Amsterdam. Hierdoor ontstond een aan delenruil, als gevolg waarvan het maat schappelijk kapitaal werd verhoogd met f 458.000.-. Hierdoor wordt tevens de aan was van de agioreserve verklaard van f 50.290.- tot f 584.299.-. Het spaarsysteem voor de klanten blijft zeer gewaardeerd. Houders van winst- delende klantenobligaties zullen wederom 7 percent rente maken. Het resultaat van de kruideniersbedrijven bleef achter bij 1956, hoewel een deel van de achterstand werd ingelopen door de belangrijke omzet- verhoging in de laatste maanden. De om zetten van de consumptiemelkbedrijven hebben zich rustig ontwikkeld. Te Rotter- Kostenbesparing en rationalisatie bleven niet zonder goede uitwerking Reeds in 1956 heeft een voortgezette stij ging van directe en indirecte kosten bij de n.v. Schokbeton te Zeist - ertoe geleid dat meer dan tevoren aandacht werd be steed aan de inwendige organisatie, zo deelt het verslag mede. De toen ingezette bestedingsbeperking noodzaakte de direc tie tot inkrimping van de personeelsbezet ting. Deze ongunstige factoren hebben zich in 1957 in nog versterkte mate doen gevoelen. Door besparingen op de uitga ven, gepaard gaande met rationalisatie van de produktie, is een duidelijke verbe tering van de financiële uitkomsten be reikt. Het bedrijfsresultaat beliep 311.253 (v.j. 217.401). Na toevoeging van inci dentele baten en lasten ad 189.067 206.208) en vrijgevallen reserve belas tingen ad 213.000 (nihil) en na aftrek van afschrijvingen op deelnemingen ad 335.000 (127.739) en een dotatie aan het pensioenfonds ad 50.000 (nihil), resteert een winst ter verdeling van 328.319 222.286). Vooïgestled wordt, zoals be kend, een dividend van 5 percent (4 per cent). De omzet daalde van f 18.8 tot 16.9 miljoen. De produktie van geprefabriceerde ele menten voor de woningbouw is in 1957 zeer belangrijk geweest en de directie ver wacht dat de vraag nog zal toenemen. Op het gebied van de utiliteitsbouw werden verscheidene belangrijkè orders uitge voerd in montagebouw. De export onder ging practisch geen wijziging. Van de deelnemingen was de ontwikke ling van de African Concrete Products Ltd te Accra in Ghana niet onbevredigend. De omzet steeg zodanig, dat tot uitbrei ding van de produktiecapaciteit moest worden besloten. Teneinde een bredere ba sis voor het bedrijf te verkrijgen werd contact gezocht met de Hollandsche Be ton Maatschappij n.v. te 's Gravenhage. Deze onderneming, die mede over een grote tropen-ervaring beschikt, bleek be reid om als partner op een fifty-fifty ba sis mede te werken. De Structural Con crete Products Corp. te San Juan (Puerto Rico), waarvan Schokbeton het derde deel van het kapitaal bezit, werkte minder be vredigend. Het is thans nog niet mogelijk om over de toekomst van dit nog zeer jon ge bedrijf een oordeel uit te spreken. Wat de vooruitzichten voor 1958 betreft, deelt het verslag mede, dat de opdrach tenportefeuille in de maanden maart en april een zodanige verbetering vertoonde, dat verwacht wordt dat de omzet in 1958 niet belangrijk lager zal zijn dan die over 1957. Mede door de reorganisatie en sane ring meent de directie, dat de resultaten met vertrouwen tegemoet kunnen worden gezien. Naar het ANP verneemt zal het bestuur van de Rubber Cultuur Maatschappij „Ka woeng" aan de komende jaarvergadering voorstellen over te gaan tot een terugbeta ling op de aandelen van 20 percent. Directie en commissarissen van de n.v. Verenigde Aannemersbedrijven voorheen Zwolsman zullen de a.s. algemene verga dering van aandeelhouders voorstellen om over het boekjaar 1957 een dividend van 6 percent in contanten te declareren. De winst over 1957 is weinig lager dan die over het jaar 1956 (v.j. 10 percent in con tanten of in aandelen). dam werd begonnen met de bouw van een centrale melkfabriek. De hiervoor nodige investeringen zijn zeer hoog. Ten opzichte van de geïnvesteerde bedragen stellen de resultaten van de melkbedrijven teleur. De moeilijkheden in het bedrijf te Casablanca zijn opgelost. De produktie werd daar her vat. Ook de inrichting in Tripolis heeft goed gewerkt. De omzetten van de restaurantbedrijven bleven op een goed peil gehandhaafd. De resultaten waren iets minder gunstig, maar bevredigend. Ondanks het onaangename weer heeft het consumptieijsbedrijf een redelijke winst geboekt. Bestuur attent op het vinden van andere objecten T(jdens de jaarvergadering van Amster dam Rubber is een statutenwijziging goed gekeurd om na ministeriële goedkeuring op de aandelen 25 percent terug te kunnen betalen. Daarna zal het maatschappelijk kapitaal 75 miljoen bedragen, verdeeld in 80.000 aandelen van 750 en 200.000 aan delen .van 75. Hiervan zijn geplaatst en volgestort tot een bedrag van 26.160.975. In antwoord op vragen over de activiteit van de vennootschap in Tanganyika zei de directie in de Lugondo Estate Ltd. een be lang van 85 percent te bezitten. Op deze onderneming wil men in de eerstkomende jaren de sisalaanplant met 200 300 ha. uitbreiden. De behaalde produktie van 2 ton per ha is vrij hoog vergeleken bij de opbrengsten op andere ondernemingen in dit gebied. Van d^ Maramba Estate bezit Amsterdam Rubber 50 percent der aan delen. Hier is cacao de hoofdcultuur, met kapok en koffie als bijprodukten. Gestadig vinden uitbreidingen plaats. Van een an dere deelneming, de n.v. rubberfabrieken ir. L. M. Glazener te Harderwijk waren de omzetten in 1957 practisch gelijk aan die van 1956. In 1958 wordt een grotere omzet verwacht. In 1957 werd door een Nederlandse groep een belang verworven in de te Zürich gevestigde Zembe Plantage. Am sterdam Rubber neemt hierin deel voor Zw. frs. 300.000. Zembe exploi teert twee sisalondernemingen in Mozam bique, die reeds lang in exploitatie zijn maar door slecht beheer zijn verwaarloosd. Inmiddels wordt op deze ondernemingen weer geproduceerd en de produktie wordt voor 1958 geraamd op 900 ton. Het bestuur blijft attent op het vinden van andere objecten. De op de verlies- en winstrekening voorkomende onkosten ad 760.018 (in 1956 670.277) zijn geheel in Nedrland gemaakt. Nu de werkzaamheden verminderen, verwacht de directie, dat deze post in de toekomst zal dalen. Herkapitalisatie Aan de binnenkort te houden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhou ders van de Constructiewerkplaatsen en Machinefabriek Braat n.v. te Rotterdam zal worden voorgesteld om het dividend over 1957 vast te stellen op 25 percent (onv.) en vervolgens om in de loop van 1958 het geplaatste volgestorte aandelenkapitaal door herkapitalisatie te vergroten met 100 percent. Commissarissen van Oscar Rohte en Jiskoot n.v. zullen in de algemene verga dering van aandeelhouders voorstellen over 1957 een dividend uit te keren van 10 per cent in contanten (v.j. eveneens 10 percent, namelijk 5 percent in contanten en 5 per cent in aandelen). Met het overhalen van een handel, waar door op een kaart van Wormerveer ver schillende lichtjes gingen branden, heeft dr. M. J. Prinsen, Commissaris der Ko ningin in de provincie Noordholland, maandagmiddag de symbolische opening verricht ^an de verschillende nieuwbouw- objecten van Wessanen's Koninklijke Fa brieken te Wormerveer. Bij de mengvoe derfabriek „De Ster" kwamen enkele nieuwe silo's gereed, de oliefabriek „De Tijd" en de meelfabriek „De Vlijt" onder gingen grote uitbreidingen, evenals de havermoutfabriek „De Unie" en cacao fabriek „De Moriaan". Bovendien werd een nieuw kantoorcomplex in gebruik ge nomen en verrichtte dr. Prinsen tevens de opening van de 52 woningen, die door Wessanen voor het personeel in Wormer veer zijn gebouwd. De directeur-generaal van Handel en Nijverheid, drs. J. H. D. van der Kwast, heeft namens de minister van Economische Zaken de herbouwde fabrieken in ge bruik gesteld van de Vereenigde Indus trieën Rotterdam v/h Ph. Verhagen aan de Oudedijk te Rotterdam. In 1935 werd een groot deel van deze fabriek door brand verwoest. Drs. Van der Kwast wees erop, dat het bedrijf nu volledig aan de eisen des tijds is aangepast met de mogelijkheden tot verdere uitbreiding en ontwikkeling. Drs. Van der kwast uitte zijn waardering voor hetgeen in de nieuwe fabriek voor het personeel is gedaan. Het concern bestaat in feite uit vier be drijven, te weten de VIR-Tricotagefabriek en de VIR-Gloeilampenfabriek (samen te beschouwen als het moederbedrijf) en de drie dochterondernemingen de n.v. VIR- Non, de n.v. Hollandsche Tungstendraad- fabriek (H.T.D.) en de n.v. Hollandsche Electro Chemische Industrie (H.E.C.I.). De n.v. Verzekeringsbank Victoria te Amsterdam heeft in 1957 een nettoproduk- tie van f 61,2 miljoen bereikt, vergeleken met f 58,1 miljoen in 1956. Het verzekerd kapitaal bedroeg eind 1957 ongeveer f 605,1 miljoen. Het belegd vermogeh is aangegroeid tot f 138.577.395,(vorig jaar f 129.634.996,Het gemiddelde rende ment van alle beleggingen was 4,35 per- cen (4,16 percent). Over 1957 werd een winst geboekt van f 1.743.763,Hiervan wordt f 363.333, gebruikt voor uitkering van dividend en tantièmes en de rest voor reserveringen voor belastingen en storting in de reserve geldbelegging. De Franse minister van Financiën, An- toine Pinay, zal heden waarschijnlijk aan de ministerraad een plan voor een nieuwe staatslening voorleggen. Naar verwachting zal de lening zeer spoedig worden uitge geven, waarschijnlijk op 16 juni. Men meent te weten, dat de lening in franken zal luiden. Minister Pinay zou voor het ogenblik hebben afgezien van het uitschrijven van een goudlening, zulks wegens de moeilijke technische vraagstukken, die hieraan ver bonden zijn. Volgens goed-ingelichte kringen ver wacht men, dat er voor ongeveer 200 mil jard frank zal worden ingeschreven op de nieuwe lening, waarvan de voorwaarden vermoedelijk gelijk zullen zijn aan die van de in 1952 uitgegeven lening. (AFP). Advertentie HET IS VthhcJk KWALITEIT San Francisco NIEUW: Deze verrukke lijke croquante biscuit, zo pittig en vol van smaak, nti in een aantrekkelijk pakje. Prijs 70 cent. VERPAKTE BISCUITS... die zijn heerlijk De Algemeene Waarborgmaatschappij wil gebruik maken van de haar geboden gelegenheid om het bedrijf samen te smel ten met dat van de Utrechtse Hypotheek bank. De Utrechtse Hypotheekbank biedt de aandeelhouders der Algemeene Waar borgmaatschappij aan hun aandelen in de verhouding van 1 staat tot 1 te ruilen tegen aandelen van de Utrechtse Hypotheek bank, waarbij deze laatste maatschappij per aandeel tevens een bedrag van 100 gulden in contanten betaalt. Per oprich tersaandeel biedt de Utrechtse Hypotheek bank een bedrag van 250.- in contanten aan. Na de fusie zal de Utrechtse Hypotheek bank werken met een geplaatst kapitaal van 10.450.000 waarop in totaal gestort f 1.172.400. Aan pandbrieven en onder handse schuldbekentenissen zal alsdan zijn opgenomen rond 190.000.000, terwijl het bedrag der hypotheken zich zal bewegen rond de 200 miljoen gulden. Deze geza menlijke reserves zullen de 11 miljoen be naderen. De concentratie van hypotheekbanken, die in 1937 een aanvang nam, heeft zich sindsdien geleidelijk voortgezet, met het gevolg, dat naast 3 grote concerns, waar in thans tweeëntwintig hypotheekbanken verenigd zijn, de Algemeene Waarborg maatschappij n.v. te Amsterdam als eni ge middelgrote zelfstandige hypotheek bank is overgebleven, zo deelt deze maat schappij mede. De stijging echter van het onkostencijfer, een euvel, dat in een klein bedrijf moeilijker door rationalisering te ondervangen is dan in een concern van groter omvang, gepaard aan de zware be lastingen, zal onvermijdelijk een remmen de invloed blijven uitoefenen op het accres der reserves, aldus de Waarborgmaat schappij. Advertentie 1 r i;te*rr r>\ „iAhrr*'?. c,K etc ibsdixsv .rrsAc?' nis rsv3.fiDors <6 ?f> 'fifijhrifi-- Aan de noordflank van een langgerekt hogedrukgebied op de oceaan verplaatst zich een reeks depressies van de omgeving van Newfoundland in de richting van Engeland. De activiteit van deze storingen neemt van west naar oost echter af. Om de depressie, die vanmorgen boven het zuidwesten van de Britse eilanden was gelegen, komt maar een zwak windveld voor. Daarentegen veroorzaakte de storing wel overvloedige regenval. Vanmorgen naderde dit regengebied langzaam het zuidwesten van Nederland. Een ander lagedrukgebied lag vanmorgen boven Noord-Scandinavië. Aan de westflank ervan stroomde koele polaire lucht via de Noordzee naar ons land. Onder invloed van de storing boven zuidwest-Engeland draait de wind in onze streken evenwel naar oostelijke richtingen, waardoor de aanvoer van polaire lucht weer afneemt. Door aanwezigheid van storingen in de naaste omgeving blijft er kans op plaat selijk regen. WEERRAPPORTEN Woensdag 11 juni Zon op 4.20 uur, onder 20.59 uur. Maan op 1.27 uur, onder 14.53 uur. Maanstanden 17 juni 8.59 uur nieuwe maan. 24 juni 10.44 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 11 juni Hoog water 11.10 en 23.42 uur. Laag water 6.20 en 19.02 uur. Het hobg en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen. buiten UI land maxima van giste- i G ro d ren. Binnenlandheden BS d t 7 uur. Neerslag: laatste G O 8 V 24 uur. &'C S cS Den Helder half bew. nno 10 0 Ypenburg licht bew. no 10 0 Vlissingen geheel bew. ono 11 0 Eelde geheel bew. nw 9 0,1 De Bilt zwaar bew. no 10 0,1 Twente zwaar bew. windst. 8 0,1 Eindhoven half bew. no 9 0,1 Vlv. Z.-Limb .geheel bew. nno 11 0 Helsinki geheel bew. zzw 16 2 Stockholm regen nno 18 23 Oslo zwaar bew. O 13 0 Kopenhagen half bew. wzw 14 0 Aberdeen regen n 12 0,1 Londen regen windst. 21 Amsterdam licht bew. n 16 0 Brussel zwaar bew. O 19 0 Luxemburg zwaar bew. O 19 0 Parijs zwaar bew. nnw 20 0 Bordeaux onbewolkt w 21 1 Grenoble regen nnw 24 0,3 Nice regen nnw 22 0,6 Berlijn geheel bew. wnw 16 3 Frankfort zwaar bew. O 20 0 München geheel bew. windst. 22 0 Zürich geheel bew. nnw 23 0 Genève geheel bew. zzw 22 0 Locarno geheel bew. ozo 26 20 Wenen zwaar bew. nw 25 0 Innsbruck regen verand. 27 0,4 Rome zwaar bew. ono 30 0 Ajaccio geheel bew. zw 28 0 Algiers zwaar bew. zzo 27 0,1 Madrid mist windst. 22 3 Mallorca zwaar bew. ono 8. Nadat zij een hele tijd gevlogen hadden doemden in de verte hoge besneeuwde bergen op. Kolonel Pulver, die gedurende de tocht een broedend stilzwijgen had be waard, opende eindelijk zijn mond. „Het gebergte van Tipu", bromde hij, „hier zal ik een tussenlanding maken". Pat O'Nozel veerde overeind. „Een tussenlanding?" herhaalde hij, „dan moet ik dadelijk maat- regelens nemen voor onze veiligheid". Meteen haalde hij een paar feestneuzen uit zijn zak en zette die Panda en zichzelf op. „Wat voeren jullie achter mijn rug uit?" vroeg de kolonel wantrouwend. Hij keerde zich om en staarde fronsend naar zijn toegetakelde metgezellen. „Wat is dat voor onzin?" grauwde hij, „doe weg die rommel! ONMIDDELLIJK!" „Dat is geen onzin", zei Pat, „wij moeten vermom- mingens gebruiken, want onze expeditie is geheim". „Spreek me niet tegen!" loeide kolonel Pulver. Maar ditmaal bleef de meesterspeurder op zijn stuk staan. „Ver- mommingens zijn nodig", hield hij vol, „laat dit nu maar aan mij over. U moet er ook een hebben, voor de veiligheid". En met deze woorden voorzag hij de kolonel even eens van een forse neus met baard en een feestmuts. De kolonel kon hier niets tegen doen, omdat hij de stuurknuppel van het vliegtuig niet mocht loslaten. Maar zijn gezicht werd langzaam paars. „Zo", zei Pat tevreden, „nu zal niemand u herkennen". „Wacht maargromde de kolonel in zijn valse baard, „als ik mijn handen vrij heb, zal ik JOUW gezicht zo veranderen, dat je eigen moeder je niet meer zou her kennen!" De Raad van Commissarissen van de n.v. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten heeft zich opnieuw tot de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid ge wend met een verzoek tot verhoging van de rijkssubsidie bij het verkrijgen van een eigen woning door arbeiders en daarmee gelijk te stellen groepen. In de brief wordt opgemerkt, dat van diegenen, die als deelnemer tot het bouw fonds toetraden, de eerste jaren van het bestaan van deze instelling het overgrote deel als arbeiders of kleine zelfstandigen kon worden beschouwd. Vele van deze kleine spaarders werden door de in de loop der jaren door de steeds ongunstiger wor dende omstandigheden dermate ontmoe digd, dat zij besloten niet verder te spa ren. Van de thans nog tot het bouwfonds toe tredenden behoort meer dan 5 pet. tot de arbeiders en met hen gelijk te stellen groe pen. De meeste deelnemers van dit ogen blik hebben een inkomen van 7000.- of meer, zo wordt verklaard. Het bouwfonds is van mening dat de redenen, die pleiten voor een rijkssteun bij de sociale huur- woningbouw (de woningwetbouw) even zeer van toepassing zijn bij de sociale eigen-woningbouw en dat er geen wezen lijke grond valt aan te wijzen om bij deze twee vormen van sociale woningbouw wat de van rijkswege te verlenen faciliteiten aangaat met twee maten te meten. Gevraagd wordt, teneinde de sociale eigen-woningbouw weer enigszins op gang te brengen, voor 20.000 woningen uit deze categorie een extra subsidie te geven van gemiddeld 2000.-. Nieuwe levensverzekeringen Blijkens een mededeling van het C.B.S. is in april voor 313 miljoen aan nieuwe levensverze keringen afgesloten. Hiervan was 149,5 miljoen kapitaal-, 141,2 miljoen rente- en 22,3 miljoen volksverzekering. Het totaal verzekerd bedrag tot en met april 1958 is hiermee gekomen op 1244,4 miljoen, te weten 589,8 miljoen kapi taal-, 563,4 miljoen rente- en 91,2 miljoen volksverzekering. In de overeenkomstige periode van het vorige jaar waren deze cijfers respect. 1213,4 miljoen, 555.5 miljoen, 573,9 miljoen en 84 miljoen. Het BPM-bedrijf op Borneo Antara heeft gemeld, dat volgens een woord- voerde^ dbél Bdtatifsdre - Petrdleum Maat* schappij in Djakarta de werkzaamheden van het bedrijf op Borneo niet zullen worden hervat voor- 'dat Lioyds 'in Lonöén hef Signaal op veilig"'-hééft gesteld. De assurantie voor alles wat de schepen, die de Shell in Indonesië gebruikt, aangaat, is bij Lloyds ondergebracht. (Voor de beurs zie pag. 11) Advertentie fefcv RIB-INTERLOCK Slip 2.25 Singlet 2.25 ,T I M A" Super RIB Slip 3 Broekje 3.40 Singlet 3. STERKE INTERLOCK Slip maat 5 2.85 Broekje m.5 3. Singlet m. 5 3.10 Tol. Volgens „The Courier", het blad van de UNESCO, zijn er in 1955 in veertien Westeuropese landen 35 duizend per sonen bij verkeersongevallen omgeko men en zeshonderdduizend gewond. Op elke honderd miljoen kilometer die door voertuigen op verkeerswegen wor den afgelegd, komen er in West-Euro pa achttien mensen om het leven, in Groot-Brittannië tien en in de Verenig de Staten vijf, aldus „The Courier". Zelfstandig. De Amerikaanse Democrati sche leider Adlai Stevenson zal met zijn beide zoons in juli een bezoek van een maand aan de Sovjet-Unie brengen. Hij mag in verscheidene voor buitenlanders verboden gebieden komen. Stevenson heeft geweigerd gast van de Sovjet regering te zijn. Hij zal zelf de kosten van zijn reis betalen. De Sovjet-rege ring heeft hem slechts een ding niet toe gestaan: per boot over de Wolga van Kazan naar Gorki varen. Belemmeringen. De belemmeringen op de emigratie uit de Sovjet-Unie naar Is rael, zullen worden opgeheven zodra de betrekkingen tussen de twee landen zul len zijn verbeterd, zo heeft volgens radio-Jeruzalem premier Kroesjtsjev onlangs in Moskou verklaard. „Als de Russische joden in de Sovjet-Unie een onafhankelijke republiek zouden willen stichten, zou niemand zich verzetten en zou men in dat gebied vrijelijk het jid- disch kunnen gebruiken", aldus de Sov jet-premier. Europese dorpen. De Belgische Domini caanse pater Pire, stichter van de „Europese dorpen" voor vluchtelingen bij Aken, Bregenz, Augsburg en Brus sel, heeft te München meegedeeld, dat hij soortgelijke plaatsen in Saarland, Neder-Saksen en in een nog nader te bepalen streek wil stichten. Deze dor pen zullen naar Albert Schweitzer, Friedtjof Nansen en Anne Frank wor den genoemd. Gestorven. De negenjarige Gert Brostedt, die drie dagen geleden weer tot leven werd gebracht door twee hartspecialis ten na verdronken te zijn, is in Stock holm overleden. Zijn toestand was sinds zijn wonderbaarlijke redding kritiek geweest. Beschermend. De Hongaarse overheid is een campagne begonnen tegen „econo mische parasieten". Alle „profiteurs, speculanten, straatschenders, plunde raars van openbare eigendommen en allen die een illegaal of verdacht inko men hebben" worden opgepakt. Hetzelf de lot wacht „notoire arbeidsschuwen, prostituees en landlopers", tenzij zij bereid zijn tot het werkende volk te be horen. Al deze elementen zullen in „be schermende hechtenis" genomen wor den. Persona non grata. De Amerikaanse De mocratische afgevaardigde Feighan heeft president Eisenhower gevraagd de Sovjet ambassadeur in de Verenigde Staten, Mensjkikov, persona non grata te verklaren. Feighan zei in het Huis van Afgevaardigden dat Mensjikov „tienmaal meer schade doet aan de Amerikaanse zaak dan een gewone spiop" Bevoegd. De negen inzittenden van de Aïfiërikaanse helikopter die zaterdag te zuiden van Karl Marx-stadt (Chemnitz) is geland, zijn ongedeerd en verkeren in een goede gezondheid, zo meldt het Oostduitse persbureau ADN. Het Oost- duitse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft de Amerikaanse regering la ten weten, dat het „bevoegd en bereid" is met Washington over het voorval in onderhandeling te treden. Washington erkent de Oostduitse regering niet en wenst alleen met de Sovjet-autoriteiten te onderhandelen. Neutraal. De nieuwe Birmaanse regering heeft het vertrouwen van het Birmaan se parlement gekregen met 127 tegen 11 stemmen. Premier Noe verzekerde de vergadering dat hij een strikte neutra liteit zal handhaven en dat geen commu nist in een leidende positie zal komen. Gebrek. Een hittegolf die de Indische staat Bihar teistert heeft reeds twee honderd mensen het leven gekost. De mensen zijn niet alleen omgekomen door de hitte, maar ook als gevolg van een gebrek ,aan voedsel en water. Onmogelijk. De Hongaarse president, Ist- van Dobi, heeft geklaagd over de gerin ge landbouwproduktie in Hongarije in vergelijking met Oost-Duitsland en Tsje- choslowakije. Sedert de revolutie van 1956 is ruim zeventig percent van de landbouwgrond in Hongarije weer in handen van individuele boeren. De pre sident betoogde, dat de boeren veelal meer land bezitten dan zij kunnen be werken en dat de particuliere eigendom men rationeel vlerken onmogelijk maakt. OM DE gedragingen van schepen, de scheepsweerstand en de doorstuwing, soms ook het sturen en slingeren van schepen op verkleinde schaal te bestuderen, wor den sinds lang modellen gemaakt die in een sleeptank, of proefdok, aan onderzoe kingen worden onderworpen. Zo'n sleep tank bestaat uit een lang bassin van ge wapend beton, over welks wanden rails zijn gelegd, zodat hierover een wagen kan rijden, voorzien van instrumenten die de re sultaten van het proefmodel registreren. Deze methode werd al in de vorige eeuw toegepast, want de eerste sleeptank werd ontworpen en uitgevoerd door de Engelsman Froude, die er in 1870 zijn eerste proeven mee deed. De man was eigenlijk architect, maar dat maakte zijn ideeën op scheep vaartkundig gebied niet minder waardevol en reeds drie jaar na deze eerste proeven werd zijn voorbeeld in ons land nagevolgd en wel voor het eerst aan de marinewerf te Amsterdam. Bij dit loffelijke initiatief bleef het echter voorlopig en de inrichting raakte zo verouderd, dat Nederland lange tijd geen bruikbare sleeptank heeft gehad. In het begin van de dertiger jaren is hier in verandering gekomen, toen in 1932 te Wageningen eindelijk een nieuwe tank in gebruik werd gesteld die geheel aan de eisen van de tijd beantwoordde. De lengte van de tank was aanvankelijk 160 m, maar in 1951 is hier nog 92 m aan vastgeknoopt, zodat van een zeer behoorlijke afmeting kan worden gesproken. Bovendien werd kort vöör de laatste wereldoorlog nog een afzonderlijke installatie aangebracht om het optreden van caviatatie bij schroeven te onderzoeken. En tenslotte kwam in 1956 het 98 m lange bassin gereed, waarin het gedrag van scheepsmodellen bij zee gang kan worden nagegaan. In deze tank kan worden onderzocht hoe de verschil lende modellen van schepen door golven worden getroffen en wat de juiste uit werking daarvan is. Op het eerste gehoor klinkt dit nogal erg theoretisch, maar om- dat de bouwers van schepen er naar streven de vaartuigen geen onnodige bewegingen te laten maken omdat dit bij passagiersschepen hoogst on aangenaam voor de passa giers is, en omdat alle on- nodige bewegingen van het schip een nadelige invloed de snelheid, dus de econo- het bedrijf raken is het hebben op mie van toch in de allereerste plaats van belang te weten, hóe een schip zich bij alle mo gelijke golf-combinaties gedraagt. Daar voor was het nodig dat in de sleeptank de werkelijkheid zo natuurgetrouw mogelijk werd nagebootst. Ook dit lijkt voor be zoekers van natuurbaden, waar kunstma tige golfslag tot de attracties behoort een peuleschil. Maar in werkelijkheid moesten de onderzoekers van X ageningen steun zoeken bij een Franse vinding, die het mo gelijk maakt met een kleine 200 bewegen de platen (die zowel wat de stand, als de beweging betreft alle regelb. ar zijn) gol ven van alle mogelijke lengten, hoogten en richtingen op te wekken. Wist u overigens, dat wij het oudste schip van de wereld bezitten? Daarover een volgende keer. li. Pétillon (Nadruk verboden).

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2