Boksavond in Concertgebouw trok slechts gering aantal toeschouwers Zomerconcerten van het N.Ph.O. Vanmorgen in de vishal en op zee DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Sportweek-agenda DINSDAG 10 JUNI 1958 DE HAARLEMSE SPORTWEEK Amateurelftal Beverwijk tegen Velsen „De Plankeniers" met „Een baby van duizend weken" De liberalisatie van handel in visserijprodukten Vlag uit in Beverwijk Zweedse socialisten hebben werkmeerderheid verloren Kort nieuws Proefschrift over kernreacties Vrije veren-petitie Zeeuwen verwachten terstond antwoord van minister Gelders paviljoen te Hochleiten geopend Macmillan dringt aan op delen van kerngeheimen Voorwaarde voor staken van kernwapenproeven McCone de opvolger van admiraal Strauss De liefhebbers van hard en fel boksen zijn maandagavond in het Concertgebouw aan hun trekken gekomen. In een aantal partijen viel de beslissing door een knock out of technische knock out, iets wat het bokspubliek in de regel gaarne ziet. Of de liefhebbers van technisch goed boksen ech ter tevreden naar huis zijn gegaan, menen we te moeten betwijfelen want over het algemeen waren de partijen op deze door weinig toeschouwers bezochte boksgala- avond niet van bijzondere kwaliteit. De technische capaciteiten van de meeste bok sers waren te gering zodat al met al deze avond geen bijzondere reklame heeft ge maakt voor de bokssport. Hard geslagen is er wel en moedig ge streden ook. Vooral de Haarlemmer Bart Stoof was in zijn partij tegen de IJmuide- naar Van Leeuwen in goede conditie en dit felle gevecht leverde reeds in de tweede ronde een zege op voor Stoof want Van Leeuwen was dermate aangeslagen dat zijn helper de handdoek in de ring wierp. De Haarlemmer Van Velzen was minder fortuinlijk. Ook hij moest zich in de twee de ronde wegens een technische knock out tegen Noorbeek (Amsterdam) gewonnen geven. AMSTERDAM Hoewel de omvang van de affaire veel te wensen overliet was de markt over het algemeen vriendelijker gestemd dan de vorige week. Merendeels werden hogere koersen genoteerd. Dit gold voor vrijwel alle afdelingen, maar vooral die van de in ternationale fondsen. Hier zag men koers stijgingen van verscheidene punten en vooral AKU mocht zich de gehele middag in een open hoek in grote belangstelling verheugen. Het bleef niet bij AKU alleen, want ook Unilever trad op de voorgrond. Daarentegen deden Philips en Kon. Olie het rustiger aan. Het viel moeilijk uit te maken waaraan de vaste stemming viel toe te schrijven. Over het algemeen werd de invloed van de daghandel als een be langrijke factor genoemd. Hierbij kwam voor AKU in het bijzonder het feit dat de gang van zaken bij de Vereinigte Glanz- stoff, een belangrijke deelneming van de AKU, bijzonder goed schijnt te zijn. AKU bereikte het niveau van 180 en was daarmee 5 punten boven vrijdag. Unile ver liep op tot 348V2, een koersstijging van 7 punten, maar reageerde weer tot 346V2. Kon. Olie bewoog zich rondom de 175. K.L.M. was verlaten en onveranderd. De gehele middag bleef de handel, ondanks de vaste stemming uitermate beperkt. Het ontbrak de markt aan stimulerende factoren en het beleggend publiek bleef gereserveerd. Ook voor scheepvaarten la gen de koersen op een hoger peil. Dit gold vooral K.N.S.M., Nievelt en Scheepvaart unie. De cultures hadden een zeer rustig verloop maar weerspiegelden wederom de verwachtingen omtrent terugbetalingen op het kapitaal. Hiertoe heeft bijvoorbeeld de Amsterdam Rubber besloten in haar jaarvergadering. Ook de Cultuurmaat schappij Kawoeng heeft dergelijke plan nen. Aandelen Deli, die vrijdag ongeno teerd bleven, waren aan de vaste kant. Van de binnenlandse industrieën was Hoogovens gevraagd. Schokbeton was be ter op het verhoogde dividend. De markt bleef ongeanimeerd, maar met behoud van de koersstijgingen. Staatsfondsen goed prijshoudend. Prolongatie 4 percent (ANP). NEW YORK Tegen het slot ontstond een scherpe stij ging bij de vliegtuigbouwwaarden en en kele geselecteerde olie- en chemiefondsen. Voor het overige was de beurs verdeeld en weinig actief omdat winstnemingen en behoedzame transacties volgden op de scherpe stijgingen van vorige week Boeing, United Aircrafts en Chance Vought sloten alle een dollar of meer ho ger bij de vliegtuigbouwwaarden. Rich field Oil moest zijn aanvankelijke winst eerst prijsgeven maar liep later toch in tot een stijging van een dollar. Endicott- Johnson moest ongeveer 4 dollar prijs geven op een dividendverlaging. De ver klaring, dat de regering verwacht dat de industriële investeringen beneden raming zullen blijven, had een neutraliserende in vloed op de markt. Na dit nieuws verloor zelfs de gestegen staalproduktie haar in vloed ter beurze. De koperwaarden lagen zeer vast in de markt. De spoorwegen daalden fracties. De olies waren verdeeld. Het industriegemiddelde kwam van 469,60 op 469,46; dat voor spoorwegen van 117,27 op 116,47 en dat voor openbare nuts bedrijven van 78,88 op 78,64. De omzet daalde van 2.680.000 aandelen tot 2.380.000. Van de 1174 verhandelde fondsen sloten er 438 hoger en 489 lager. (UP) Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3-3%°/o Nederl. '47 91 3 °/o Nedl. 1962/64 94 A.K.U 180% 179 Calvé Delft 285 M: ex Van Gelder Zonen 170 K. N. Hoogovens. 296 Nederl. Ford 177 N. Kabelfabriek. 238 gew.Philips Gloeil. 286% 285 Pref.PhilipsGloeil. 154 Unilever 349 347 Wilton Fyenoord 178 Dordtsche Petrol. 739 Kon. Petroleum.. f 175,50 173,90 Billiton 175 A'dam Rubber 64 K.L.M 101 Holl. Amer. Lijn. 142*4 K.N.S.M 133 N. Scheepv. Unie 111 v. Nievelt Goudr. 123 Phs. v. Ommeren 217 H.V.A 104 Verg. Deli Mijen 90 M Amsterd. Bank. 222% Nat. Handelsbank 83% Ned. Handel Mij 162 Rotterd. Bank.... 179 Twentsche Bank. 160 Anaconda Copper 475/i0 Bethlehem Steel.. 433% U. S. Steel 66% General Motors.. 38% Shell Union 72% Tidewater 24% Het programma in de Haarlemse Sportweek voor woensdagavond is als volgt: Basketbal: demonstraties op het Drilsmaplein in Haarlem-Oost. Aan vang kwart over zeven. Atletiek: nationale wedstrijden op het Haarlem-terrein aan de Planeten- laan. Aanvang half acht. Zwemmen: internationaal zwemfeest in Stoops bad in Overveen. New-Port Swimming Club neemt deel. Aanvang zeven uur. Er is ook een waterpolowed- strijd Haarlems zevental tegen New- Port. Voorts geven de meisjes van de Zwemclub Haarlem een demonstratie kunstzwemmen. In de partij tussen Portenge en Leven, beiden uit Amsterdam, viel de beslissing reeds in de eerste ronde wegens opgave van laatstgenoemde. In de B-klasse licht gewicht behaalde de Amsterdammer Hol een k.o.-zege in de tweede ronde op zijn stadgenoot Halsema en in het zwaar wei ter boksten de Amsterdammers Van Gelle- com en Dorenbos een felle maar niet bijster fraaie partij. Juist voor de gong van de laatste ronde werd Dorenbos uitgeteld. De Kamper uit Amsterdam bokste tegen Kraayenoord uit Amsterdam onbeslist, maar bewees technisch een knappe bokser te zijn. Hij verdiende dan ook de stijl- prijs van deze avond. De uitslagen waren: Weltergewicht Junioren: D. Warmerdam (De Ring, Haarlem) w.o.p. van J. v. Dam (B.H.K., Amsterdam); Noorbeek (B.H.K., Amsterdam) wint door technische knock out in de tweede ronde van J. van Velzen (De Ring, Haarlem). Zwaar Welter: A. Portenge (Olympia, Amsterdam) wint door technische k.o. in de eerste ronde van J. Leven (D.A.B., Am sterdam); T. Lodewijks (De Ring, IJmui- den) onbeslist tegen M. Overste (Olympia, Amsterdam). Licht Welter: P. Kraaijenoord (De Ring, IJmuiden) onbeslist tegen W. de Kamper (Olympia, Amsterdam). Lichtgewicht B: T. Hol (B.H.K., Am sterdam) wint door k.o. in de tweede ronde van B. Halsema (D.B.O., Amsterdam). Middengewicht B: B. Stoof (De Ring, Haarlem) wint door technische k.o. in de tweede ronde van J. van Leeuwen (De Ring, IJmuiden). Weltergewicht: H. Keevel (Bisschop, Amsterdam) w.o.p. van De Vries (D.A.B., Amsterdam). Lichtgewicht: H. Kneppers (B.H.K., Am sterdam) w.o.p. van H. Meijer (B.H.K., Amsterdam). Licht Welter: L. Terweij (Ring, Amster dam) w.o.p. van D. Parker (De Ring, IJ muiden). Zwaar Welter: C. van Gellecom (D.B.O., Amsterdam) wint door k.o. in de derde ronde van B. Dorenbos (D.A.B., Amster dam). Middengewicht B: J. Oliemans (D.A.B., Amsterdam) w.o.p. van Boeijen (Termeu- len, Amsterdam). De stijlprijs werd toegekend aan De Kamper van Olympia, Amsterdam. De volgens het programma belangrijkste partij, die in de middengewichtklasse A- klasse tussen Van der Velde en Mazurel om het kampioenschap 1958 van Noordhol land ging zonder nadere verklaring niet door. In het kader van de Velser Sportweek wordt vrijdag om 7 uur op „Watervliet" een wedstrijd gespeeld tussen een Velser en een Beverwijks elftal van amateurs. Velsen komt uit met: Kok (Waterloo); Van der Plas (IJmuiden) en Beentjes (VSV); Malesteyn (VSV), Hijnen (Velsen) en Kor- ver (VSV); Van der Steen (IJmuiden), Van der Lugt (Stormvogels), Bakkum (Velsen), De Reus (IEV) en Doorneveld (Storm vogels). Reserves zijn: Dekker (Storm vogels), Van Vuuren (Kinheim), Van Eer den (SVIJ) en Maarleveld (Stormvogels). De Oud-Katholieke toneelvereniging ..De Plankeniers" komt dinsdag 17 juni op de planken van het Hervormd Jeugdge- bouw met een voorstelling van „Een baby van duizend weken" door Hans Nesna. De regie berust bij de heer F. A. J. Hunsche Tijdens een vergadering van de visserij werkgroep van de O.E.E.S.-landen welke in mei te Parijs is gehouden, zijn weinig vorderingen gemaakt bij het onderzoek naar de mogelijkheden om te komen tot een verdere vrijmaking van het handels verkeer in visserijprodukten. Dit heeft de voorzitter van het produktschap voor Vis en Visprodukten, drs. Van Dijk, tijdens een vergadering van dit college in Den Haag, meegedeeld. Naar hij zei, heeft men zich opnieuw ver diept in het uitbrengen van studies, voorts is gebleken dat verschillende aangesloten landen met voorstellen kwamen, die uit' sluitend op theoretische aspecten en ze> ker niet op nieuwe problemen betrekking hadden. Gehoopt wordt dat binnenkort be' gonnen kan worden met het confronteren van elk land met zijn eigen in- en uitvoer' politiek, waarbij twee landen een derde land ondervragen en wijzen op de bezwa ren van zijn beleid. „De Beverwijkers worden vriendelijk verzocht woensdag de vlag uit te steken ter gelegenheid van het bezoek van mi nister Witte aan hun gemeente." De vroe de vaderen van de aardbeienstad zouden zo verzekerden zij ons, het bijzonder op prijs stellen indien de stedelingen aan bo venstaand yerzoek gehoor zouden geven, In de komende maanden zal het Noord hollands Philharmonisch Orkest een aan tal zomerconcerten onder leiding van Hen ri Arends en Marinus Adam geven. Deze hebben plaats in het gemeentelijk Con certgebouw te Haarlem op donderdag avonden. Het eerste wordt gegeven op 19 juni. Onder leiding van Henri Arends zal met solistische medewerking van de pia niste Tiny Kaiser de ouverture „Cyrano de Bergerac" van Wagenaar, het piano concert in A van Liszt en de Vierde (Ita liaanse) Symfonie van Mendelssohn wor den uitgevoerd. Aan het tweede concert, op 26 juni, onder leiding van Marinus Adam, verleent de violist Jo Juda zijn me dewerking. Uitgevoerd worden Chaconne van Purcell, Sinfonia pastorale van Tar tini, Vioolconcert in A (K.V. 219) van Mo zart en de zesde Symfonie (Pathétique) van Tsjaikofsky. De pianiste Janine van Mever is de so liste op het zomerconcert van 3 juli, dat eveneens door Marinus Adam wordt ge dirigeerd. Op het programma staan de Haydn-variaties van Brahms, Pianocon cert in a van Grieg en Vijfde Symfonie (Uit de Nieuwe Wereld) van Dvorsjak. Op 21 augustus brengt het orkest een herhaling van het op een jeugdconcert uit gevoerde Concert vctor twee piano's van Hans Osieck ten gehore. De componist en Leendert Huges zijn in dit werk de solis ten. Marinus Adam opent het concert met Kaleidoskoop van Guillaume Landré, na de pauze volgt de Vierde Symfonie van Schumann. Prinses Irene gaat in september aan de rijksuniversiteit te Utrecht stu deren en zal dan haar intrek nemen in „Huize Lievendaal" in de Domstad. Het in 1863 gebouwde pand wordt thans grondig gerestaureerd. Vandaag vijf trawlers Vijf trawlers en een kotter voerden van morgen te IJmuiden 2800 kisten vis aan. Hierbij waren 800 kisten schelvis, 540 wij ting, 410 gul, kabeljauw en koolvis, 340 haring, 500 makreel, 210 diversen, 1350 stuks stijve kabeljauwen en 2000 kg tong. De „Maria van Hattem" (van 28 mei) voerde aan 230 kisten schelvis, 145 gul en kabeljauw en koolvis, 85 wijting, 90 ma kreel, 30 diversen, 260 stuks stijve kabel jauwen en 5 kantjes gezouten haring; de KW 80 (van 29 mei) 160 kisten makreel, 250 schelvis, 160 wijting, 45 gul, kabeljauw en koolvis, 370 stuks stijve kabeljauwen en 2 kantjes; de „Arie Ouwehand" (van 28 mei) 100 kisten schelvis, 85 wijting, 100 makreel, 75 verse haring, 65 gul en kabeljauw, 25 diversen, 350 stuks stijve kabeljauwen en 43 kantjes haring; de „Nestor" KW 101 (van 27 mei) 110 kisten schelvis, 110 wij ting, 90 gul en kabeljauw, 90 verse haring, 55 makreel, 50 diversen, 250 stuks stijve kabeljauwen en 67 kantjes gezouten haring en de SCH 153 Onderneming IV (van 27 mei) met 60 kisten schelvis, 85 wijting, 50 gul en kabeljauw, 30 haring, 25 makreel, 100 diversen, 560 stuks ijskabeljauwen en 160 stuks stijve kabeljauwen. Besommingen van heden De besommingen van heden zijn: Van Hattem 12.300, KW 80 9900, KW 122 9400, KW 101 11.100, SCH 153 11.800. Oudste boten Oudste en te verwachten boten zijn thans: VL 110 en 121 (van 27 mei), VL 153 (van 28 mei), Dirkje van 29 mei en voor de woensdagmarkt) en Elie (van een ge broken reis voor de woensdagmarkt met 120 kisten schelvis, 60 gul en kabeljauw, 20 makreel, 20 wijting en 85 stuks stijve ka beljauwen). Voor de export De regels grote kabeljauwen noteerden 7562, kleine 3135, kisten kabeljauw 6075. De grote tong maakte per kg 2.30, grootmiddel 2.40, kleinmiddel 2.50, tong I 2.402.50 en tong II 1.90. Tarbot deed 1.902.grote schelvis per kist 2128 en grootmiddel 22-30. Het binnenland in De binnenlandse handel nam de wijting af voor 1017, haring voor 2015 en ma kreel voor 2015. De kleinmiddel schelvis bracht op 2227, pennen 1727 en braad- schelvis 1423. Grote gul noteerde 2025, middel 18—20, torgullen 1517. Zwarte koolvis ging van de hand voor 5548, kool vis I voor 1820 en II voor 1617. De witte koolvis noteeerde 67, leng 5070. Tewatergelaten Zaterdagmiddag is bij de N.V. Sleephel- lingmaatschappij Scheveningen een nieuwe trawler tewatergelaten voor de rederij J. C. Pronk te IJmuiden. Schilderij Schipper Cor van der Toorn, die ver leden week als eerste Scheveninger in de geschiedenis de Koninginneharing op het paleis Soestdijk aan Koningin Juliana mocht aanbieden en die bovendien er prat op mag gaan deze haring zelf te hebben gevangen en aangevoerd, heeft namens het bestuur van de vereniging die het hospi taal-kerkschip „De Hoop" in de vaart brengt, een schilderij aangeboden gekregen. De penningmeester, de heer J. van der Toorn ACzn. overhandigde hem thuis ter herinnering aan dit feestelijk gebeuren een afbeelding van het uitvaren van een bom in de jaren rond 1900. In de vaart De motortrawler „Alsace", die in Vlaar- dingen voor een Franse rederij is gebouwd, heeft een geslaagde proefvaart gemaakt, De werf I. S. Figee N.V. heeft het schip ontworpen als trawler voor de Atlantische Oceaan. Het is eigendom van de rederij Arnement Frédéric et Tranchant te La Rochelle. De trawler is 34.29 meter lang, heeft een breedte op de spanten van 6.80 meter en een gemiddelde diepgang van 3.70 me ter, bij een holte van 4.20 meter. De trawler is uitgerust met een scheeps diesel motor T.M.A.S. 278 van 580 pk. en is voorts voorzien van een geïsoleerd visruim en een automatische koelinrichting, die een temperatuur van -2 graden Celcius kan be reiken. De bemanningsverblijven zijn in of op het achterschip aangebracht. Voor de navi gatie en ten behoeve van de visserij zijn twee echoloden, een radio-telefoniezender en een Decca-navigator beschikbaar. Haringvangsten De vangsten waren vannacht: groep ADECO, KW 2—35, 5—15, 6—20, 9—18, 138—45, IJM 75—40, IJM 283—25; HAP AS, KW 16—23, 47—10, 70—12, 140—12, 168—20, 170—14 k.; RKP: KW 43—100, 44—50, thuisstomend, 8540, 11050, 2018, 41 21, 78—30, 22—19, 45—26, 175—17 k.; DUPA: KW 18—9, 48—7, 6746, 86—41, 37—18, 95—8, 163—80 k. Gemiddelde vangst Scheveningen 33 k en Katwijk 30 k. In het weekeinde op zee Het was zaterdag goed weer om de noord tussen 60 en 57 noorderbreedte. De vang sten waren toen zeer schraal: van 80 tot 60 manden haring, makreel en schelvis en voorts 40 tot 60 stuks kabeljauwen. De Elie meldde een trekje van een pakje, de Polderman een trek van een pak en de Herman een trek van een pak. De loggers en kotters op 't Zand vingen per etmaal 40 tot 60 manden schelvis, gul en makreel. Alle tongvissers waren die dag binnen. Naar zee gingen ondermeer de Amsterdam, Emma, Machiel en Allanwater. Zondag was de visserij eveneens tussen 61 en 57 noorderbreedte en werden nog steeds ma tige vangsten gemeld: van 150 tot 100 manden schelvis, haring en makreel en 100 tot 60 stuks kabeljauwen. De trawler Bea trice deed zondag een trek van 30 manden haring en schelvis en 60 stuks stijve ka beljauwen; de Van Hattem haalde van vier trekken 65 manden schelvis en 50 stuks kabeljauwen scheep. De Elie deed een trek van een pakje en de Herman ook een trek van een pak. Ook geen Vlaggetjesdag Ook de Duitse Vlaggetjesdag, de „Tag des Hochseefischers", gaat dit jaar niet door. De vloot gaat zonder enig ceremo nieel ter verse haringvangst naar zee. Vijf jaar achtereen is de „Tag des Hochsee fischers" elk jaar gehouden, maar de slech te bedrijfsresultaten uit het afgelopen jaar en ook met het oog op het vele werk, dat thans door de leidende figuren in het be drijf moet worden verricht, is besloten pas in 1959 de volgende Vlaggetjesdag te hou den. Daarna zal de „Tag des Hochsee fischers" om de twee jaar georganiseerd worden. Maandag op zee Er werd door de trawlers maandag ge vist tussen 59 en 57 noorderbreedte. Er werd door de trawlerschippers een briesje om de noord gemeld. De vangsten waren nog steeds slecht: van 120 tot 100 manden schelvis, makreel en haring. Voorts wer den 50 tot 60 stuks kabeljauwtjes pet et maal scheep gehaald. De Herman meldde een trekje van 20 manden schelvis; de Postboy een trek van 10 manden schelvis en de Elie een trek van een groot pak op 57 noorderbreedte. Er werd veel geklaagd over schade aan de netten. De loggers en kotters op 't Zand hadden ook een schrale visserij. Er werden van 25 tot 30 manden schelvis en gullen gevangen. Op de kust vingen de loggers en kotters 120 tot 80 kg tong en 10 tot 8 manden schol per etmaal. Thuisstomend waren vanmorgen de trawlers Postboy en Elie voor de woens dagmarkt. Gisteren ging ondermeer de Job Gouda naar zee. STOCKHOLM (Reuter) Uit de defi nitieve uitslagen van de op 1 juni gehou den algemene verkiezingen in Zweden blijkt, dat de sociaal-democratische rege ring haar werkmeerderheid in het parle ment heeft verloren. Samen met de com munisten beschikken de sociaal-demo craten in de Tweede Kamer over 116 zetels (Volgens de voorlopige uitslagen 117, doch nu zijn ook de per brief uitgebrachte stemmen bekend), de niet-socialistische partijen hebben gezamenlijk 115 zetels, maar aangezien de socialistische' kamer voorzitter niet mee mag stemmen, kan bij belangrijke kwesties de stemverhouding 115 tegen 115 zijn, waardoor het lot zou moeten beslissen. „Hollandhuis" in Wenen. De Oosten rijkse minister van Buitenlandse Zaken Figl, heeft maandag het „Hollandhuis" in Wenen geopend, waar 24 Hongaarse vluch telingen een tehuis vinden. De gelden voor de bouw zijn bijeengebracht door de „Stichting Gelders Paviljoen" uit dank baarheid voor de Oostenrijkse hulp bij de watersnood in 1953. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht pro moveerde de heer C. van der Leun te Utrecht tot doctor in de wis- en natuur kunde op een proefschrift over kernreac ties. Het proefschrift beschrijft een onderzoek dat verricht is in het Fysisch Laborato rium te Utrecht. Dit laboratorium be schikt over een hoogspanningsgenerator, waarmee een spanning van ruim achthon derdduizend volt kan worden opgewekt. Met behulp van deze elektrische spanning is het mogelijk de kernen van waterstof atomen, protonen, een snelheid te geven tot ongeveer tienduizend km. per seconde. Wanneer nu kernen van lichte atomen met deze snelle protonen worden beschoten, zullen er, wanneer aan bepaalde voor waarden is voldaan, kernreacties plaats hebben, waarbij de protonen met de be schoten kernen samensmelten. Er ont staat dan een ander element. In het proefschrift wordt het geval be sproken dat zwavel gebombardeerd wordt met protonen; er ontstaat dan chloor. De chloorkernen, die op deze manier zijn ge vormd, verkeren echter niet in een rust toestand. Na een zeer korte tijd, die een miljardste van een miljoenste seconde kan bedragen, gaat deze kern over naar een rusttoestand. Daarbij komt dan radioac tieve straling vrij. Door het aantal gam- mastralen en de energie ervan te meten, is het mogelijk enkele gegevens te ver krijgen die karakteristiek zijn voor de on derzochte kern. Gegevens van deze soort zijn noQcjsakelijk ,qm op den duur een ant woord te kunnen geven op de belangrijke en deels nog onopgeloste vraag welke krachten er werken tussen de verschil lende deeltjes, waaruit de atoomkernen zijn opgebouwd. In het proefschrift wordt het onderzoek van een vijftal van deze kernreacties be sproken. De heer Van der Leun verrichtte het on derzoek als wetenschappelijk medewerker van de Stichting voor Fundamenteel On derzoek der Materie. Ondanks de felle uitlatingen, die tijdens de protestvergaderingen in Zeeuws-Vlaan- deren werden geuit, ondanks de bijzonder scherpe uitdrukkingen, die op muren en straten zijn geschreven, ondanks het feit, dat de leden van het „Comité van „Ver zet" in auto's rijden met opschriften als „De Friezen vochten voor hun taal en eer, Zeeuws-Vlaanderen volgt hen na voor het vrije veer" en „Voor vrije veren vechten Zeeuwen als leeuwen", is de petitie, die het „Comité van Verzet" vrijdagmiddag aan minister Algera zal aanbieden, in zeer rustige termen gesteld. Zij zal worden aangeboden door het uit negen personen bestaande comité, onder leiding van de 72-jarige veehandelaar Honoré Colsen. In de petitie wordt gezegd dat de nieuwe ta rievën neerkomen op een last voor alle schakeringen van de samenleving, met na me voor die van Zeeuws-Vlaanderen en dat die tarieven zeer remmend zullen wer ken op de ontwikkeling van de streek. Kostprijs-technisch wordt Zeeuws-Vlaan- deren een nieuwe achterstand opgedron gen. Het voor de veerdiensten over de Westerschelde geraamde jaarlijks tekort van 7 miljoen wordt een zeer gering be drag geacht en men wijst op een voordelig verschil van meer dan 300 miljoen gulden per jaar, welke het rijk incasseert uit de opbrengst, der wegenbelasting en die uit' gegeven wordt aan wegen en kunstwer ken. De petitie verzoekt aan het slot de minis ter te willen bevorderen dat de verbindin gen over de Westerschelde, hetzij vaste ver bindingen dan wel bootverbindingen, door en op kosten van 't rijk worden in stand gehouden en verbeterd, zonder dat hier door enige verdere last wordt gelegd op de Zeeuws-Vlaamse bevolking. Het „Comi té van Verzet" hoopt dat minister Algera onmiddellijk na de aanbieding zijn stand punt ten aanzien van hernieuwde invoe ring van vrije veren of veren met een ma tig tarief zal geven, opdat dit nog des avonds in een massavergadering te Hulst kan worden meegedeeld. Het comité hoopt ook, dat minister Algera een voor Zeeuws Vlaanderen gunstig antwoord kan geven. Een zeer agressieve groep uit Sint Jans steen, die tot dusverre tot rede kon wor den gebracht, heeft namelijk te verstaan gegeven, dat zij anders tot daden wenst over te gaan. Aan de proteststoet van auto's en bus sen naar Den Haag op 13 juni wordt ook deelgenomen door een groep schoolkinde ren uit Sluiskil, vertegenwoordigende alle groeperingen van het onderwijs, die de mi nister een aubade willen brengen. Gezon gen wordt het nieuwe „Vrije Verenlied' begelaid daar aceprdeoa* en trommels. Op 28 augustus is de solo-cellist van het Rotterdams Philharmonisch Orkest solist in het celloconcert van Saint Saëns. Ver der worden uitgevoerd ouverture „La Cor- saire" van Berlioz en de Vierde Symfonie van Beethoven. Ook dit concert wordt ge leid door Marinus Adam. Op 4 september zal het orkest weer on der leiding staan van Henri Arends. So liste is de sopraan Laura Cormonte, die dezer dagen met groot succes optrad in de opera „Der Wildschütz" van Lortzing, in de Kunstmaand Amsterdam. Zij zal eni ge aria's uit opera's van Wagner en Verdi zingen. De uit te voeren werken zijn voor spelen tot de eerste en derde akte van „Lohengrin" van Wagner, de Vijfde Sym fonie van Franco en de ouverture „De macht van het noodlot" van Verdi. Het laatste zomerconcert wordt geleid door Marinus Adam. Solist is de pianist Jean Antonietti, die het eerste Pianocon cert van Beethoven speelt. Na de pauze volgt de Tweede Symfonie van Saint Saëns Dit laatste zomerconcert zal uitgevoerd worden in de Stadsschouwburg in Haar lem. (Van onze correspondent in Wenen) Nadat in mei van het vorig jaar de eer ste spade in de grond werd gestoken en de eerste steen was gelegd voor het Gel ders Paviljoen in het Jungarbeiterdorf te Hochleiten op drie kwartier afstand van Wenen, heeft thans de plechtige opening plaats gehad van dit nieuwe tehuis, waar 28 tot 30 jonge Hongaarse arbeiders on derdak, kost en verzorging vinden. Het nieuwe tehuis, dat in de recordtijd van een jaar werd gebouwd, ligt organisch in een lijn met de zeven eerste paviljoens, die de Oostenrijkse Kamer van Koophandel al vroeger had opgericht. WASHINGTON (UPI) Premier Mac millan van Groot-Brittannië heeft presi dent Eisenhower medegedeeld dat Groot- Brittannië niet kan overgaan tot het stop zetten van proeven met kernwapens tenzij de Amerikaanse wetgeving, die het ver strekken van kerngeheimen aan bondge noten beperkt, wordt herzien, aldus ver luidt in Washington. Eisenhower zou hebben geantwoord persoonlijk voorstander te zijn van her ziening der wetgeving dienaangaande, doch niet te kunnen garanderen dat het Congres zijn inzichten deelt. Vooralsnog lijkt Brits-Amerikaanse overeenstemming ten aanzien van het staken van proeven met kernwapens geheel af te hangen van het Amerikaanse Congres. De staatslieden bespraken voorts de economische toestand van het Westen ten opzichte van de Sovjet-Unie en de si tuatie in Frankrijk met betrekking tot Noord-Afrika. Eisenhower noch Macmillan zou pessimistisch zijn over De Gaulle. Van doorgaans welingelichte zijde in Washing ton werd vernomen dat beide staatslieden het aan de macht komen van de generaal feitelijk als een vooruitgang beschouwen. De Gaulle is geen dictator en wil volgens de grondwet regeren, zo werd opgemerkt. Sovjet-stap NEW YORK (Reuter) De Sovjet-Unie heeft de Beheerschapsraad van de UNO verzocht maatregelen te nemen om de Amerikaanse kernproeven in de buurt van Amerikaanse beheersgebieden in de Stille Oceaan te doen staken. De Verenigde Sta ten hebben laten weten, niet bereid te zijn over dit onderwerp te spreken voordat de hoge commissaris van de beheersgebieden in New York is aangekomen om de discus sie in de raad bij te wonen. De wetenschappelijke UNO-commissie voor de invloed van kernstraling is maan dag in New York in besloten vergadering bijeengekomen. Er hebben natuurkundigen uit vijftien landen zitting in. De conferen tie zal twee weken duren. Men wil een rapport opstellen over de gevaren van de radio-activiteit, die gedurende drie jaar zijn bestudeerd. Het is de bedoeling dat het rapport wordt geschreven in een taal, die voor leken begrijpelijk is. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft de zakenman John A. McCone uit Los Angeles benoemd tot op volger van admiraal Strauss als lid van de Amerikaanse Commissie voor kern energie. Het is nog niet bekend, of McCone dan wel een der andere vier leden van de commissie tot voorzitter benoemd zal wor den. (UPI) —McCone is 56 jaar oud en lid van de republikeinse partij. Hij was on derminister voor de luchtmacht in de ja ren 1950-51 in de regering van Truman. Voordien was hij plaatsvervangend minis ter van Defensie onder James Forrestal in 1948. Waarnemers zijn van oordeel, dat door het aftreden van Strauss als voorzitter en lid de kansen voor een Amerikaans-Rus sische overeenkomst over een verbod van kernproeven misschien enigszins zijn toe genomen. Zelfs indien Strauss' opvolger een evengrote tegenstander van een ver bod op kernproeven zou zijn als zijn in vloedrijke voorganger, (hetgeen niet waarschijnlijk wordt geacht), zou hij min der weerklank vinden bij de president, al dus de waarnemers. (Reuter) De Amerikaanse commis sie voor kernenergie heeft een aanbeve ling van Eisenhower goedgekeurd, die Groot-Brittannië in staat zal stellen van een particuliere Amerikaanse firma een kernmotor voor een atoomonderzeeboot te kopen. Hiervoor is een wijziging van de Amerikaanse wet op de kernenergie nodig. Het Congres moet de kwestie nog behandelen. JOKE BIJLEVELD. Tijdens de regionale atletiekwedstrijden op de Nenijtobaan in Rotterdam heeft de Haagse juniore Joke Bijleveld (Celebes) de 100 meter meisjes gelopen in 11.8 sec. Deze tijd zal echter niet als Nederlands record erkend kunnen worden daar Joke door een rugwind van meer dan 2 meter per seconde begunstigd werd.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3