Beverwijk wil kleuterschool en lagere school in Oosterwijk „Sportweek" in met warme en Velsen opende koude voeten „Spaans circus" met een paar voortreffelijke artiesten Beverwijk wil komen tot een school voor „moeilijke" kinderen Visserij-varia IJ mond-agenda ^Brieven aan de redactie Initiatief echter overal verheugd ontvangen Beverwijk zag variété, maar vooral een bijzonder trio Ruim een miljoen voor consolidatie vlottende schuld Nieuw gebouw voor de huishoudschool Beverwijks gemeenteraad donderdag bijeen ..Schoolverlatersactie" Beverwijkse subsidie voor Velsens avond-ulo Spinazie hield prijs bij ..Ons Belang" Hevige autobotsing in Bakkum De heer A. Kool glorieus gehuldigd Stroom van goede woorden en geschenken bij 40-jarig jubileum Sportweekprogramma Visserijbesprekingen - met Rusland - begonnen DINSDAG 10 JUNI 1958 Onder het groene tentdoek van het „Spaanse circus", dat op het Beverwijkse Kuenenplein is neergestreken en dat zijn Iberische inslag ontleent aan een paar voor treffelijke artiesten van Spaansen bloede, is gisteravond de galapremière gegaan van een programma van redelijk divertissement. De Boltini's, die hun oude paden hebben verlaten en als „Circo Espagnol" een show van „mensen en dieren uit allerlei landen, maar voornamelijk afkomstig uit Spanje" annonceren, kunnen daarvoor wellicht een weinig op de vingers getikt worden omdat dit overdreven genoemd moet worden, maar zij mogen niettemin de eer voor zich opeisen naar originaliteit te hebben gezocht. En in Nederland een drietal verbij sterend-spontane flamengo-dansers te hebben geïntroduceerd Voor het overige is het Circo Espagnol niet overal even overtuigend „circus". Se- norita Manuela, die in de leeuwenkooi de rij opent met een viertal dommelende ko ningen-van-de-jungle mag dan haar poe zen best onder appèl hebben, haar domp teurskwaliteiten stijgen niet boven de mid delmaat uit en de vier zijn echt te lodde rig om te doen geloven, dat Manuela zo hoognodig met stoelen en zwepen moet werken om zich het stel van het overigens fraaie lijf te houden. En Los Dos Asturias, die samen in de nok van het circus han gen, zijn evenmin grootse artiesten met flair of oorspronkelijkheid, zoals er velen te vinden zijn in dit programma, wie gemis aan, in het zaagsel zo onmisbare, flair verweten kan worden. Een ongenoemde jongleur echter, die Rasto moet heten, kon het weer plotseling helemaal wèl: hoe deze slanke jongeman, in wie wij één der clowns meenden te herkennen, met de zwaartekracht speelt, is alleen al een gang naar het Kuenenplein waard. Zijn num mer is af en besluit met een ongeloof waardige balanceerpartij, waarbij vier golfsticks en een klein balletje gehoor zaam in evenwicht en het publiek tot ex tase worden gebracht. Er is verder een stierengevecht te zien, dat blijkt te bestaan uit het stoeien met twee mannetjeskoeien een Portugese corrida wel te verstaan, waarin men veel minder ver pleegt te gaan dan bij de Spaanse buren, zodat dierenbeschermers zich niet ongerust hoeven te maken, al blijft het wat moeilijk te aanvaarden dat de beide prachtige stieren, die het mikpunt zijn van een groepje joelende lieden rond en op hun gespierde lichamen zich even kostelijk vermaken als de kijkers rond de piste. En een rodeo komt er ook van: cowboyspelen, die uitblinken door behen digheid met lasso's en andere rappe toe ren par-terre. Plus een echte „vuur- spuwer", die hoge vlammen uit de mond lanceert. Boltini heeft de paarden niet vergeten, al vormen zij de minderheid in de twee master: de hogeschoolrijdster Zulma, die haar beide hengsten in een perfecte hoge school door de manege laat stappen en dansen heeft de algemene bewondering weten af te dwingen, zoals ook een vrije dressuur met een toom raspaardjes goed om aan te zien is. Dat Los Hermanos de Vega vermaarde „Spaanse" lachspecialis- ten zouden zijn, weigeren wij aan te ne men; men zou dan tussen Sevilla en Ma drid weinig plezier meer in het leven heb ben. Hun „hevige aanval op de lachspie ren" zal met subtieler geschut moeten worden uitgevoerd om werkelijk bressen van flauwvallende lachers te veroorzaken. Hoewel toegegeven zij, dat het nummer na de pauze er af en toe dicht bij komt: het goochelen met de onwaarschijnlijkheid en het smijten met grote hoeveelheden wa ter is soms bijzonder kolderiek. Er rolt daarenboven nog wat „klein- werk" tussen door, zoals een kleine anti- podiste uit het gezin der Boltini's, die met haar voeten wonderlijke apparaten laat wentelen onder de schijnwerpers en ten slotte een levensgroot malthezerkruis als een veertje om zijn as laat draaien, al lig gend op een tafel. En er treedt een heel jong en erg gezet koorddanseresje op, die eerder uit de buurt van Leeuwarden dan uit de omstreken van Valladolid komt, maar er niettemin heel wat van kan, zo dat het publiek gelegenheid te over heeft de handen op elkaar te brengen. Maar dan is er nog niets verteld van het Trio Heridia, achter welke authentieke Spaanse naam uit de Spaanse hoofdstad zich een temperamentvol drietal mensen verbergt, die samen dit ganse programma in één slag omdraaien in de richting van de warmbloedige volkskunst van het hete schiereiland van Iberië. Twee keer treden zij op en twee keer krijgen zij de tent in hun ban de ban van de volkomen harts tocht voor de beweging en de muziek. Josefa Heridia en haar echtgenoot, kleine Spaanse mensen van een grootse gratie en een overtuigende grandezza brengen samen met een gitarist uit Gaen de Segedilla's, de Allegria's en de Fla- mengo's, waaraan Spanje een groot deel van zijn folklore en charme ontleent en aan welker bekoring het niet mogelijk is te ontkomen zelfs niet voor de koele Noordeling. Zij zijn kersvers uit Spanje geïmpor teerd en hebben zich een paar keer lelijk B. en W. van Beverwijk vragen de raad zUn goedkeuring te hechten aan een le ning groot 1.152.800.van de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten ter consolide ring van de vlottende schuld. APARTE EXPORT-PEENVEILINGEN Nu er weer vraag bestaat naar bospeen voor export, gaat de veiling Kennemer- land de export bospeen iedere dag apart veilen. Op maandag, woensdag en vrijdag veilt men deze peen 's morgens om 11 uur. En op dinsdag en donderdag 's middags om 2 uur. De export peen dient aan de eisen, gesteld door het U.C.B., te voldoen. (Verkort weergegeven) Fietsers. Ondergetekende heeft met be langstelling de reacties gevolgd over proble men en besluiten ten opzichte van de brom fietsen. Nu het besluit gevallen is tot snel heidsbeperking op 30 km in de bebouwde kommen, zijn de problemen er nog. Dit besluit is wel kalmerend, maar verre van afdoend. Dit zou alleen het geval zijn als er voor de bromfietsers een aparte rijweg zou komen, zoals u ook schreef in Van Dag tot Dag. Maar daar wordt bij nieuwe wegen ook al geen rekening mee gehouden. Daar door zijn ook de belangen der wielrijders verwaarloosd. Want waar in 't geheel geen rekening mee is gehouden is de zwakste broeder, de fietser, die dikwijls de berm in moet om onheil te voorkomen. Vele fietsers laten hun rustige paardje in de stal staan. Wat valt er nog te genieten De polder wegen bieden nog de enige kans voor hen. ook zolang als het duurt. Volgens mij sluit de overheid haar ogen voor deze vergeten groep, welke toch een goede waardering waard is. Het is droevig, dat mensen die geen bromfiets-geld hebben en er ook niet een willen kopen op gemak kelijke betalingsvoorwaarden, van de weg worden gedrongen AALST, Velsen (Noord) vergaloppeerd in Nederland, bijvoorbeeld omdat zij de prijs van de wijnen hier niet kenden en in een bekend Nederlands hotel een eerbiedwaardige rekening veroorzaak ten door een eerlijke dorst. Het kleine cabaret en het theater heb ben dit trio al enige malen op de planken gezien en zij zouden eigenlijk moeten mis staan in een circus maar ze doen het niet, omdat ze nérgens misstaan. In de pauze hebben wij dank zij het povere Spaans van een te vluchtig bekeken leerboekje wat meer gehoord, maar vooral gezien van deze vurige kinderen Gods. Want zij hebben dat hortende gesprek niet kunnen voeren, zonder een kleine demon stratie, die eigenlijk niet meer en niet minder was dan een uiting van een al weer te lang tot werkloosheid "edoemde muzi kale geest en in de wagen van een der Boltini's heeft in dat korte poosje nog weer eens het lied van Andalusië en de Costa Brava geklonken, zoals het later in de piste werd herhaald. Met een toegift speciaal voor een paar enthousiasten vooraan en een begeleiding van de hele tent, die het ritme van de hand-klap overnam en zich verder vol komen liet inpalmen door het vuur van deze mooie kleine vrouw en haar twee begeleiders. Deze spontane uitbarstingen, van levenslust zijn nog maar eên paar keer in Beverwijk te. beleygn: wie et van wil proeven zal gauw moeten zijn. Folkertsma B. en W. van Beverwijk stellen de raad voor donderdagavond tijdens zijn verga dering in „Scheybeeck" te besluiten tot de stichting van een nieuw gebouw voor de gemeentelijke huishoud- en industrie school. Hetgeen dan moet geschieden op een nader door de raad te bepalen plaats en volgens een nader door de raad goed te keuren plan. Het nieuwe gebouw is noodzakelijk, om dat de tegenwoordige huisvesting onvol doende mogelijkheden biedt om het onder wijs goed tot zijn recht te doen komen De gemeenteraad van Beverwijk komt donderdagavond in Scheybeeck bijeen om de volgende agendapunten te behandelen: Aanbieding van de gemeente-rekening 1955, met de daarbij behorende bedrijfsre- keningen; Voorstel tot het aangaan van een onderhandse geldlening, groot 1.152.000: Voorstel inzake toekenning van een bij drage aan Velsen in de kosten van de avondschool voor Ulo van die gemeente: Pre-advies betreffende twee verzoeken van het bestuur van de R.K. lagere technische school, betreffende uitbreiding van het aantal leervakken en de oprichting van een avondschool: Voorstel betreffende stich ting van een openbare kleuterschool en van een openbare school voor gewoon l.o. in het plan Oosterwijk, en het toestaan van een krediet voor aanschaffing van hulplokalen; Voorstel betreffende de stich ting van een openbare school voor kinde ren met leer- en opvoedingsmoeilijkheden; Voorstel betreffende de stichting van een nieuw gebouw voor huisvesting van de gemeentelijke huishoud- en industrie school; Begrotingswijzigingen; Mededelin gen en ingekomen stukken. In de Jeugdsluis aan de Kanaalstraat waren drie dagen lang ongeveer zevenen twintig r.k. meisjes bijeen voor een „schoolverlatersactie", die tot doel heeft de meisjes, die de scholen verlaten en een werkkring zullen gaan zoeken, voor te be reiden op de sprong naar de maatschappij zodat zij zich voldoende aan de sterk ge wijzigde omstandigheden kunnen aan passen. De leider van deze bezinningsbijeen komst, pater A. Kellner, toonde zich ver heugd over het feit dat telkenjare meer jonge meisjes aan deze actie deelnemen en hij constateerde dat vele ouders het nut van een dergelijke samenkomst beginnen in te zien, in tegenstelling tot vorige jaren toen men blijkbaar eerst eens „de kat uit de boom wilde kijken", zo verklaarde hij. De meisjes volgden een aantal lezingen over sociale, zedelijke, biologisch» en cul turele onderwerpen, voorts was >-en fo rum dat een groot aantal vragen over di verse zaken kreeg te beantwoorden. Dit is het trio Heridia: het hoogtepunt uit het programma van het „Circo Espagnol". Naar aanleiding van een door het be stuur van de in Beverwijk gevestigde R.K. avondschool voor Ulo tot het gemeentebe stuur van Velsen gerichte subsidie-aan vrage hebben B. en W. van die gemeente meegedeeld, dat daar sinds enige tijd een soortgelijke gemeentelijke school is ge vestigd, die wordt bezocht door in Bever wijk wonende leerlingen. Genoemd subsi dieverzoek is door de gemeenteraad van Velsen ingewilligd nadat Velsen een sub sidie als tegemoetkoming in de kosten van haar school werd toegezegd. De hieruit voortvloeiende uitgaaf over 1957 wordt geschat op 1.848,47, en die over 1958 op 2.486.22. B. en W. van Be verwijk stellen de raad voor hiertoe te besluiten. Spinazie en rabarber waren gisteren de groenten op de veiling van „Ons Belang" te Castricum, die na aanvankelijk lage noteringen te hebben opgeleverd tenslotte tot hoge waarden opliepen. Ook de aard beien bleken weer gewild, want 1,05 voor een doosje is toch nog altijd een zeer goe de koers. Daarentegen zakte de sla nog verder af en werd er geen kropje boven de 5 cent verkocht. Sjalotten, waarvan nog steeds aardige partijtjes worden aan gevoerd, gaan voor een appel en een ei van de hand getuigen de noteringen: Aardbeien: (Duitse evern 70-98, 2e soort 37-47, climax 105), spinazie 9-27, rabarber 8-14, sla 3-5, sjalotten 6-8. MARKTBERICHT BEVERWIJK 9 juni. Aardbeien 4193, Asperge 70 260 per kilo, bloemkool 1259, sla 411, spinazie 1033, postelein 522, Rabarber 1022, bospeen 3358, waspeen 4162, bosuien 5—8. Op de hoek SchelgeeststraatEerste Groenelaan te Bakkum zijn een bestel auto en een personenauto beide uit Cas tricum met elkaar in botsing gekomen. Het feit dat het uitzicht op dit punt niet bijzonder goed is, moet als oorzaak van deze aanrijding worden gezien. Hoewel de botsing dermate ernstig was dat beide wagens moesten worden wegge sleept, bleek geen van de chauffeurs enig letsel te hebben opgelopen. De schuldvraag wordt door de politie onderzocht. Nu met de woningbouw in het plan Oosterwijk een begin is gemaakt, worden de nodige onderwijsvoorzieningen voor de nieuwe bewoners steeds urgenter. Deze voorzieningen moeten er, naar dë' rriening van het Beverwijkse college van B. en W. op gericht zijn, dat de bewoners kleuteronderwijs en gewoon lager on derwijs in de eigen omgeving, dus binnen deze wijk, kunnen vinden. Het staat volgens B. en W. voldoende vast, dat, wat het openbaar onderwijs be treft, tenminste nodig zullen zijn één kleu terschool en één school voor gewoon l.o. De nodige besluiten dienaangaande kunnen thans worden genomen. „Het spreekt van zelf dat zodra de behoefte aan méér open bare scholen kan worden vastgesteld, de raad de nodige voorstellen zullen bereiken", zo zeggen B. en W. „Of het mogelijk zal zijn het plan tot stichting van een kleuterschool spoedig te verwezenlijken, staat nog te bezien. Dit neemt niet weg, dat wij alle pogingen daartoe zullen aanwenden", zo voegt het college hieraan toe. De kosten zijn geraamd op 302.300, „Bij de berekening van het aantal scho len, waarvoor in het plan een plaats moet worden vastgelegd, moest uiteraard de be hoefte zoals deze vermoedelijk op de lange duur zal bestaan, als leidraad worden aangenomen. Het is echter een algemeen bekend verschijnsel dat nieuwe wijken worden bevolkt door een onevenredig groot aantal jonge gezinnen, waardoor het aantal schoolgaande kinderen gedurende enkele jaren groter is dan overigens normaal zou Het veertigjarig ambtsjubileum van de heer A. Kool, hoofd van de Julianaschool, is door leerlingen en personeel met vreugde en toegenegenheid gevierd. 's Morgens waren de leerlingen verza meld op het schoolplein van de Juliana school aan de Gerard Doustraat en de fees telijke stoet zette zich vandaar in beweging en vulde om half tien de grote zaal van het Herv. Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan. De jubilaris werd met zijn echtgenote van huis gehaald, de auto bracht hen echter niet naar school, maar naar het Jeugdge bouw. Staande zongen de kinderen hem daar een jubileumlied toe, wat de jubilaris kennelijk ontroerde. Zeven vertegenwoor digers uit alle klassen boden de heer Kool in spreekkoor geschenken aan: een verre kijker met tas, een grammofoonplaat, een ligstoel en een bloemstuk. Op een lange rol had iedere klas op originele wijze met tekeningen verlucht de namen van alle leerlingen geschreven en na een korte speech van het waarnemend hoofd, de heer J. Huizinga, is de kinderen een ple zierig programma geoffreerd. Een muziek- clubje bestaande uit zesde klassers speel de enkele liedjes; een toneelstukje „De schoolopziener komt" oogstte daarna veel succes en één van de ouders, de heer Nie- man wist als goochelaar anderhalf uur lang de kinderen met zijn trucs te boeien. Natuurlijk ontbrak de tractatie niet en voldaan keerden de kinderen huiswaarts. 's Middags om vier uur '-wamen vele ouders en oud-leerlingen de heer Kool feli citeren en werden er talloze oude herinne ringen opgehaald. 's Avonds was er van half acht tot negen uur receptie voor allerlei genodigden en afgevaardigden van colleges en verenigin gen. Talrijke bloemstukken versierden de zaal van Let Jeugdgebouw en er zijn ook bij deze gelegenheid vele cadeaus aange boden. We zagen o.a. wethouder A. de Jong, die namens het gemeentebestuur zijn gelukwensen uitsprak, welke vergezeld gingen van een prachtig bloemstuk. De kerkvoogdij en de diaconie van de Her vormde Gemeente van IJmuiden-Oost wa ren eveneens vertegenwoordigd; vele col lega's, schoolhoofden, onderwijzers en on derwijzeressen uit het lager- en kleuter onderwijs gaven voorts blijk van hun be langstelling. Deze druk bezochte receptie was een bewijs dat velen hun waardering toonden voor het werk door de jubilaris verricht op schoolgebied, op kerkelijk terrein en in het verenigingsleven. Na deze officiële receptie was er voor familieleden, intieme vrienden en kennis sen een gezellig samenzijn. Daar spraken o.a. de voorzitter van het Schoolbestuur van C.V.O., de heer M. Tijl, de heer J. Bergsma, hoofd der Emmaschool, de heer J. Huizinga namens het personeel der Ju lianaschool en de heer K. J. Noy, voor malig hoofd der Emmaschool. De ervaring heeft geleerd, dat onder de leerlingen van de scholen voor gewoon lager onderwijs enkele kinderen voor komen die, hoewel zjj op grond van hun verstandelijke vermogens niet naar de Beverwijkse school voor buitengewoon l.o. kunnen worden verwezen, toch niet in staat blijken te zijn het gewone lager on derwijs met vrucht te volgen. De scholen voor gewoon lager onderwijs zijn er niet op ingericht, deze bijzondere hulp te verlenen. Vooral nu de gemiddelde klassebezetting te groot is, heeft de gewone leerkracht onvoldoende gelegenheid zich met de individuele leerling bezig te houden en het ligt voor de hand, dat de leerlingen, die een bijzondere zorg behoeven, niet krijgen wat hun toekomt. De mogelijkheid is er voor deze kinderen een speciale school in het leven te roepen. Indien de school wordt bezocht door ten minste 44 leerlingen, komt de bezoldiging van het personeel voor rijksrekening; de overige kosten worden door de gemeente gedragen. Voor elke 15 leerlingen kan aan de school een leerkracht worden verbon den. Geen kind wordt als leerling toege laten, dan na onderzoek door een commis sie, bestaande uit het hoofd der school, een geneesheer en een academisch gevormd psycholoog. Aangezien de gezamenlijke Beverwijkse openbare scholen1 voor gewoon l.o. onge veer 1325 leerlingen tellen, vormen deze voor de beoogde school een onvoldoend „recruteringsveld". B. en W. hebben daar om contact opgenomen mei de besturen van de bijzondere scholen voor gewoon l.o. en met hen besproken of zij bereid zouden zijn de daarvoor in aanmerking komende leerlingen van hun scholen naar een ge meentelijke school te verwijzen. Deze be sturen zouden de voorkeur geven aan een school, welke wordt gedragen door de beginselen van hun levensovertuiging. Maar omdat het aantal leerlingen niet toe reikend is om op deze grondslag bijzondere scholen te stichten, konden zij een gemeen telijk initiatief met sympathie begroeten. Van rooms-katholieke zijde werd hieraan toegevoegd dat men voor zodanige school op neutrale grondslag geen bestuursver- antwoordelijkheid kan aanvaarden, maar zolang er geen r.-k. school is van dit type zou men de ouders niets in de weg leggen wanneer zij hun kinderen de gemeentelijke school willen doen bezoeken. Van protes tants-christelijke zijde heeft men zich bij dit onderhoud niet definitief uitgesproken. Aangezien de gezamenlijke openbare en bijzondere scholen voor gewoon l.o. onge veer 4800 leerlingen tellen, lijkt voor de nieuwe school een voldoend recruterings veld aanwezig. De mogelijkheid bestaat, dat enkele leerlingen uit naburige gemeen ten zullen kunnen worden aangetrokken. Aangezien B. en W. aanvulling van de plaatselijke onderwijsaccommodatie met een school voor buitengewoon l.o. van groot belang lijkt, stellen zij de raad voor tot de stichting van zo'n school te besluiten. zijn. Het spreekt vanzelf, dat in deze tijde lijke behoefte niet door stichting van definitieve scholen behoort te worden voorzien. Een aantal hulplokalen zal nodig zijn om de scholen in staat te stellen ge durende enkele jaren een groter aantal leerlingen op te nemen dan waarvoor hun ruimte toereikend is. Nadat de schoolbe volking bij de gewone verhoudingen is aangepast, kunnen deze hulplokalen wor den gesloopt", stelt het college vast. Het college stelt tenslotte de raad voor te besluiten tot: Stichting van een open bare kleuterschool volgens een nader voor te leggen plan; stichting van een open bare schooi voor gewoon lager onderwijs waarvoor een krediet van f 302.300, nodig zal zijn, alsmede een krediet groot f 125.000.voor aanschaffing en inrich ting van zes hulpschoollokalen. Prijzen van maandag Heilbot 3.00—2.00, gr. tong 3.00—2.30, grm. tong 2.80 - 2.30, kim. tong 2.50—2.30, kl. tong I 2.40—2.20, kl. tong II 2.00—1.80, tarbot I 2.00—1.70, zalm 9.00 6.00 per kg. Tarbot II 112, tarbot IV 54—45, kl. griet 46, gr. schol 46—36, grm. schol 43—38, kim. schol 45—33, kl. schol I 46—35, kl. schol II 44—16, schar 25—8, v. haring 24—13.60, makreel 30—14.40, gr. schelvis 36-22, grm. schelvis 37—23, kim. schelvis 36—21, kl. schelvis I 35—19, kl. schelvis II 31—17, wijting 248. gr. gul 31—17, mid. gul 25—17, kl. gul 22—13, kl. haai 26—14, ham 81, kl. wolf 32, poontjes 17— 8, pieterman 5746, horsmakreel 6.50, kl. koolvis zw. 22—17, Kl. koolvis wit 30, kl. rode poon 26— 15 per 50 kg. Aanvoer van maandag 633 kisten tong en tarbot, 9 k. heilbot, 15 k. griet, 1050 k. schol, 160 k. schar, 630 k. haring, 875 k. makreel, 1520 k. schelvis, 940 k. wijting, 775 k. kabeljauw en gul, 40 k. leng, 25 k. haai, 5 k. ham, 23 k. wolf, 90 k. poon, 260 k. koolvis en 40 k. diversen. Totaal 7090 kisten vis. Besommingen van maandag Curasao 9900, IJM 221 3250, IJM 211 4810, DM 209 7570. IJM 14 4430, IJM 204 2930, SCH 171 12.890, SCH 8 10.540, SCH 54 18.160. SCH 9 8630, RO 27 5250, KW 57 3780, KW 7 8330, KW 123 7530, KW 38 6800, KW 17 4220, KW 40 4010, KW 125 3140, KW 107 2660, KW 108 3020, KW 166 2740, KW 89 2910, KW 93 980, KW 134 3670, KW 105 1930, KW 68 2990, KW 36 3550, KW 79 3500, KW 66 3750, KW 96 f 2780, KW 27 2870, KW 165 2980, WR 49 4760, WR 56 3500, WR 36 1 3820, WR 33 2970. WR 25 920, AM 18 f 3320, AM 16 2640, AM 17 4310, TX 14 3570, IJM 208 3750, IJM 59 3840, IJM 31 I 3260. De Velsense sportweek is, nadat de jeugdweek haar fakkels doofde, in volle omvang losgebrand met een openings sermoen in Velsen-Noord, wandeltoch ten door IJmuiden en een heuse viswed strijd in het kanaal en diverse andere sportevenementen, die het beste doen hopen voor een traditie, welke dit jaar een eerste kans krijgt. In Velsen-Noord werd de Velser Sport week maandagavond geopend met demon straties van de hockeysport en de handbal sport, respectievelijk op de sportparken „Watervliet" en „Rooswijk". Enige vlaggen gaven wat feestelijk karakter aan dit dub bele sportgebeuren, waarvoor zelfs geluids installaties waren aangebracht, die echter met hun muzikale klanken geen grote be langstelling konden trekken. De belangstelling voor de hockeydemon- stratie door een seniorenelftal en een com binatie van eerste en tweede herenteams van de Kennemer Hockeyclub „Strawber ries" was zelfs minimaal. Daarom ook vol stond de heer W. D. Wiljouw namens het bestuur van de Velser Sportstichting met een enkel woord van begroeting aan be stuur en spelers en dank voor hun spon tane medewerking. Hij betreurde de ge ringe belangstelling juist omdat de hockey sport in Velsen-Noord niet beoefend wordt. Niettemin hebben de beide teams een niet zo snelle, maar wel zeer aantrekkelijke wedstrijd gespeeld, waarin de tactische en technische senioren zicUkfe meerderen van hun jongere collega's toonden en met twee fraai gescoorde doelpunten de korte rust te doen ingaan (0-2). Na de hervatting bleef de strijd het aanzien ten volle waard. Beide keepers bleken vaak gevaarlijke aanvallen en voorzetten tijdig te kunnen onderschep pen. Toch kregen de jongeren loon naar werken, want de einduitslag werd 1-2 voor de senioren. Een coördinatie van de eerste sport avond op „Watervliet" met ook de hand balsport zou ongetwijfeld meer publiek hebben getrokken, doch het tweede veld van „Watervliet" kon niet worden gebruikt. Nu moest de handbal op „Rooswijk" ook volstaan met een kleine schare van toe schouwers en dan nog bijna allen clubsup porters. die desondanks een aantal aardig gespeelde wedstrijden zagen van aspirant-, junioren-, dames- en herenteams. Ook hier gaven IJmond, IEV, Full Speed en het Heemskerkse ADO hun medewerking. Helaas waren het voor de deelnemende clubs aan deze eerste sportavond wel aan trekkelijke oefenwedstrijden, maar waar het om ging, het trekken van publiek, werd jammer genoeg niet bereikt. De gvmnastiekdemonstratie in Velsen- Noord, die vanavond wordt gehouden,vindt niet plaats zoals aanvankelijk het voor nemen was in de Van Rijswijkstraat, maar op het Stratingplantsoen. dat zich hiervoor beter leent. De rustiger sporten werden gisteravond uit de „Brulboei" aan de Kanaalstraat ge leid. Allereerst zetelde daar het bestuur van de hengelvereniging „Velsen" dat zich geplaatst zag voor een storm van 88 jeug dige vissertjes die zich na inschrijving naar het kanaal spoedden om daar in een vreed zame kamp de visjes te verschalken. Het bleek echter dat er „geen béét in de vis zat", doch men kon constateren dat de geestdrift hier in het geheel geen schade van ondervond. Zelfs de koude wind die het verblijf aan de waterkant tot een niet altijd even aangename bezigheid maakte, bleek niet in staat het enthousiasme te onderdrukken. Na anderhalf uur vissen werden de vangsten geteld en konden de namen der prjjswinnaartjes worden bekend gemaakt. In de groep van 13 tot 15 jaar werd eerste H. van Lamoen en tweede G. de Wit. Van de jongsten van 10 tot 13 jaar wonnen H. de .Vries en J. Koeman. Er waren voorts vele prjjzen te verloten, doch niet voordat het enige deelnemende meisje Loesje Smoor met een hoofs gebaar reeds van een prijs een badmintonset was voorzien. Wandelen De wandelaars maakten op hun route van de Kanaalstraat via Driehuis en „Bee- ckestein" de tien kilometertjes vol. „De Kennemer Jagers" had de leiding in dit wandelfeest waaraan ruim tweehonderd tippelaars deelnamen. De Christelijke gymnastiekvereniging „IJmuiden" verscheen aan de start met 90 man en voorts waren daar nog 15 leden van de Haarlemse padvindersgroep „St. Franciscus". Even voor negenen druppel den de eersten weer binnen en zij werden na een vluchtige blik op het controlebe- wijsje ras door de heer J. Smit van een leutig herinneringstegeltje voorzien. De twee dames van het Rode Kruis waren ook verheugd dat hun aanwezigheid deze maal vrijwel doelloos was geweest. Al met al was 't een gezellige tocht zonder wanklanken. De volleybaldemonstratie aan de Hoofd straat te Santpoort viel door een gering, VELSEN-NOORD: Stratingplantsoen: 19 uur gymnas- tiekuitvoering. SANTPOORT: Burgemeester Rjjkenspark: 19 uur gymnastiekuitvoering. IJMUIDEN Buitenmanège Heerenduinweg: 19 uur Ruitersportdemonstratie. Marktplein: 19.30 uur Gymnastiek uitvoering. Velserbad: 19.30 uur: Zwemwedstrij den en demonstraties. doch noodlottig organisatiefoutje geheel in het water. Het terrein bleek reeds bezet te zijn door een aantal koebeesten, dat ook niet één-twee-drie van plan was het veld te ruimen. De sportstichting zal als nog trachten een plaatsje voor een demon stratie vrij te maken. De handbaluitslagen van maandag waren: Meisjes-aspiranten: Full SpeedIJmond 2-1; dames junioren: Velsen-comb.ADO 1-2, dames senioren: Velsen-combinatie ADO 2-3, heren senioren: 2 IJmondcom binatie 3-3. .4 1.3KJ Voor de N .W .-Atlantic De Canadese minister voor de visserij heeft maandag de jaarlijkse bijeenkomst geopend van de internationale commissie voor de visserij in het noordwestelijke deel van de Atlantische Oceaan. Hij noem de de commissie als een voorbeeld van wat er door internationale samenwerking kan worden bereikt. De afgevaardigden gingen vervolgens over tot wetenschappelijke besprekingen over de vele vraagstukken, waarvoor de visserij zich geplaatst ziet. In de loop van de week zullen de aangesloten landen Engeland, Canada, Denemarken, Frank rijk, IJsland, Italië, Noorwegen, Portugal, de Sovjet-Unie, Spanje, de Verenigde Sta ten en West-Duitsland inlichtingen uit wisselen. De Sovjet-Unie en West-Duits- land nemen voor het eerst aan de bespre kingen deel VELSEN DINSDAG 10 JUNI Thalia: „Verboden planeet", 20 uur. Rex: geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum: geopend van 9.3012 en van 1416.30 uur. Plantsoen bfj Van Rijswijkstraat: Gym nastiekuitvoering t.g.v. Velser Sport week, 19 uur. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, fili aal open van 1921 uur. Alcoholics Anonymous: Van 20 uur af spreekuur in de zaal aan de Abelenstr. WOENSDAG 11 JUNI Thalia, Pieter Vermeulenmuseum en Rex: als dinsdag. Openbare leeszaal en bibliotheek: open van 10—12.30, 14.30—17.30 en 19—21 uur; filiaal open van 1417 uur (jeugdbiblio theek). R.-K. Leeszaal en Bibliotheek IJmuiden: open van 14.3017.30 (jeugdbibliotheek). Raadhuis: spreekuur wethouder van So ciale Zaken, 1012 uur. BEVERWIJK DINSDAG 10 JUNI Kennemer Theater: 19 en 21.15 uur: „Het Congres danst". Luxor Theater: 19 en 21.15 uur: „De grote bluf". Openbare Leeszaal, H. Burgerstraat 70, uitlening jeugd van 16 tot 17.30 uur; lees- en studiezaal geopend van 16 tot 17.30 en 19 tot 22 uur; jeugdleeszaal geopend van 16 tot 17.30 uur. R.-K. Leeszaal, Arendsweg, uitleenbiblio theek geopend van 15 tot 18 en 19 tot 21 uur; lees- en studiezaal geopend van 10 tot 13, 15 tot 18 en 19 tot 21.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 16 tot 17.30 uur. Wjjk aan Zee, filiaal Openbare Leeszaal, Zwaanstraat 4 geopend van 10 tot 12.30 en 14 tot 17.30 uur. Filiaal R.-K. Leeszaal. St. Odulfstraat 12, geopend van 10 tot 11 en 17.30 tot 19 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9