WAT NEDERLAND eet, drinkt en rookt Ontmoeting tussen Adenauer en De Gaulle wordt voorbereid hoofdpijn Zweden wil een UNO-commissie naar Libanon sturen Er is geen reden om Willem Barendsz uit de vaart te nemen Leger en luchtmacht in actie op Malieveld in Den Haag Lak 't zei! met NEDO-MEX Transparante kleurlak WOENSDAG 11 JUNI 1958 7 Europese gemeenschappelijke markt begint later aan de beurt een zeer betrouwbaar en goed horloge Drie jaar geëist tegen accountant die niet wijken wil helpen direct Perstelegram moet minder duur Koningin Elizabeth bij optreden van „la Gallas" Sovjet-Unie dreigt met veto in Veiligheidsraad Londenaar begint stakingen beu te worden Koningin plant boompje Jongetje verdronken Washington gaat met Pankov praten over helikopter W est duit sers ontstemd en de Russen ontsticht Herman Emmink naar Bermuda en New York DIRECTEUR DER VISSERIJEN Ballet en tentoonstelling in Santpoort Expositie van zeldzame krijtlitho's in „De Ark" Faillissementen Eisenhower antwoordt op de brief van Kroesjtsjev Beraad over kernproeven op 1 juli in Genève Jonge vrouw gewond bij gasontploffing (Van onze correspondent in Bonn) De nieuwe Franse minister van Buiten landse Zaken Couve de Murville, tot voor kort ambassadeur te Bonn, had gisteren in Bonn een onderhoud met de Westduit- se bondskanselierAdenauer en diens mi nister van Buitenlandse Zaken. Von Bren- tano deelde op een persconferentie mee, dat de Franse en Westduitse regering een bijeenkomst tussen de eerste ministers van beide landen, Adenauer en De Gaulle, voorbereiden. Von Brentano meent, dat een dergelijke ontmoeting goed zou zijn voor de Frans-Westduitse betrekkingen. Adenauer zei bij de afscheidsreceptie van Couve de Murville verheugd te zijn dat het Franse ministerie van Buitenland se Zaken thans in handen is van een man, die de Europese en de Atlantische samen werking .al vele jaren goed kent. Couve de Murville gaf op zijn beurt de verzeke ring, dat hij op zijn nieuwe post evenzeer zal instaan voor de Westduits-Franse be trekkingen en voor de verdragen, die bei de landen binden, als totdusver. De ont moeting met Couve de Murville in zijn nieuwe functie is waarschijnlijk de beves tiging van de Franse koers, die de West duitsers verwacht hadden. Het lijkt erop, dat het kabinet-De Gaulle zich aan de Europese verdragen en het NAVO bond genootschap zal houden. Wel verklaarde Von Brentano op zijn perconferentie nog, dat Frankrijk zijn handen vol zal hebben aan de binnenlandse zaken, maar dat zou niets veranderen aan de Europese verdra gen, zelfs al zouden de Fransen een be roep moeten doen op de beschermings clausule in het verdrag voor de Europese Economische gemeenschap, zoals de nieu we minister van Economische Zaken, Pi- nay, heeft aangekondigd. Uitstel Naar Von Brentano voorts meedeelde, rekent hij erop dat de eerste fase van de Europese gemeenschappelijke markt op 1 januari 1959 niet tot stand zal komen, zoals gehoopt was, maar negen maanden later. Op 1 januari kan het verdrag voor de Europese vrijhandelszone nog niet klaar zijn, zoals van Britse zijde wordt ge wenst. Op een paar maanden komt het toch niet aan, zei de minister, al is voor een dergelijke verschuiving toestemming van alle zes E.E.G.-landen nodig. Men ge looft, dat de Fransen in dezen achter Von Brentano staan, wien het er vermoedelijk om te doen is het ontstaan van de vrij handelszone niet te hinderen door een Advertentie om eens gefêteerd te worden. Waarom zult u met z'n allen niet eens in de bus blazen? VADER is er aan toe met zijn oude klokje. Geef hem nu eens zo een waar hij jaren plezier van heeft. Wat dacht u van een PRISMA INDUS - PONTIAC of een UNION- horloge Met zo'n goed merk-horloge steel je VADERS hart en daar gaat het toch maar om. Reeds vanaf f 49.75 voldoet u aan zijn grootste wens. U weet het fi heeft het De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstr. 49, Tel. 20049, Haarlem vroegtijdig beginnen van de gemeenschap pelijke markt. Adenauer naar Parijs? PAKIJS (UPI) Volgens Franse rege ringsfunctionarissen zal generaal De Gaulle binnen afzienbare tijd een onder houd hebben met bondskanselier Adenau er. Uit de recente verklaring van een woordvoerder van de Quay D'Orsay dat de generaal voorlopig geen tijd heeft naar het buitenland te gaan wordt afgeleid, dat Adenauer naar Parijs zal komen. Advertentie De officier van Justitie bij de Rotter damse rechtbank heeft drie jaar gevan genisstraf geëist tegen de 62-jarige ac countant J. D. uit Wassenaar, wie ten las te was gelegd dat hij ten nadele van een Belgische scheepvaartmaatschappij over een aantal jaren tal van knoeierijen had gepleegd. Die knoeierijen waren zeer in gewikkeld en de rechtbank heeft zich met de behandeling van de zaak tot kwart voor negen des avonds bezig gehouden. Uit het verhoor bleek, dat D. de balan sen van de Belgische onderneming van 1951 af, het jaar waarin hij als accountant was aangesteld, onzuiver had samenge steld en zowel winst als vermogen onjuist had weergegeven. Volgens een rapport van een rijksaccountant bedroeg het ver mogen van de Belgische onderneming eind 1952 drie miljoen gulden. D. had dat boek jaar afgesloten met een saldo-verlies van 79.000. Voorts had hij herhaaldelijk de claraties ten bate van zichzelf uitge schreven, welke niet verantwoord waren. In zijn requisitoir zei de officier van Justitie, dat D. valse balansen opmaakte, die in de aandeelhoudersvergaderingen werden goedgekeurd. Ook de vermogens positie van de Belgische onderneming was gefingeerd en zo werkte D. mede aan be lastingontduiking. Voorts heeft D. eigen machtig een bedrag afgehouden van een door een Rotterdamse advokaat geïnde vordering, die door hem was ontvangen. Dit is zuiver verduistering, zei de officier. Gebleken is, dat D. giro-overschrijvingen ondertekende, waartoe krachtens de sta tuten twee handtekeningen vereist waren. Op deze wijze heeft D. voor zichzelf sala ris en commissarisloon overgeboekt. Win sten bij de Belgische onderneming wer den er pas gemaakt, toen D. aandeelhou der was geworden en hij in het dividend kon delen. In de loop der jaren is f 120.000 verdwenen en niet meer in de administra tie terug te vinden. De verdediger, mr. Levie, betoogde, dat zijn cliënt ook veel goeds voor de Bel gische onderneming had verricht. Pleiter gaf toe, dat D. ongelooflijk dom had ge handeld, maar concludeerde tot vrij spraak op juridische gronden. Ook vroeg hij de onmiddellijke invrijheidstelling van zijn cliënt, die vijf maanden in voorlopige hechtenis heeft doorgebracht. Dit verzoek wees de rechtbank af. Zij zal op 24 juni uitspraak doen. LONDEN (Reuter) Het thema van de conferentie van de Gemenebest-Persunie, die in Londen is begonnen, is: een voor de hele wereld maximum-geldend tarief voor perstelegramkosten zoals het stelsel van „een penny per woord" dat binnen het Ge menebest geldt. In het dit jaar uitgebracht rapport wordt gezegd dat tarieven zoals voor verzending van nieuws uit Z.O.-Azië en Zuid-Amerika gelden een ernstige be lemmering voor de berichtgeving vormen. In de laatste 15 maanden zijn er in het Gemenebest en een groot aantal Europese landen op hoog niveau besprekingen ge voerd over mogelijkheden in deze aange legenheid en op de conferentie van de Internationale Telecommunicatie Unie van de Verenigde Naties die op 29 september te Genève begint, zal hierover worden ge confereerd. (Meer dan vierhonderd nieuwsbureaus, nieuwsbladorga ïisaties en periodieken zijn bij de Gemenebest-Persunie aangesloten.) LONDEN (UPI) Koningin Elizabeth heeft dinsdagavond het optreden van Ma ria Meneghini Callas, ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het Royal Operahouse Covent Garden bijgewoond. NEW YORK (UPI) De Veiligheids raad zal vandaag opnieuw bijeenkomen om de Libanese klacht tegen buitenland se interventie te bespreken. Gisteren kon men niet tot een oplossing komen. De Sovjet-Unie heeft laten weten dat een voor stel om een UNO-commissie tegen inter ventie uit de Verenigde Arabische Repu bliek te laten waken, door een Russisch veto zal worden geblokkeerd, omdat de klacht ongegrond is. Het voorstel inzake een UNO-commissie van toezicht was afkomstig van Zweden. De Iraakse afgevaardigde maakte tij dens het debat de opmerking dat alles vreedzaam was in Libanon „totdat het nas- serisme de Arabische wereld binnensloop. Irak heeft zijn deel al gehad en Jordanië kwam erdoor aan de rand van de ineen storting. Nasser wil de Arabische wereld overheersen en alle staten satellieten van Egypte maken. Hij gebruikt dezelfde on dermijningsmethoden als de communisten in Oost-Europa, Korea en Vietnam heb ben gebruikt", zo zei de Iraakse afgevaar digde. (Reuter/AFP) De Libanese minister van Buitenlandse Zaken Charles Malik heeft de Veiligheidsraad verzocht in zit ting te blijven tot hij een besluit heeft ge nomen over de klacht van Libanon. Dr. Malik zei telefonisch uit Beiroet te heb ben vernomen, dat de toestand zich ver scherpt en dat de infiltratie uit de Ver enigde Arabische Republiek van mensen en wapens toe neemt. De Amerikaanse gedelegeerde Cabot Lodge deelde mee te hebben vernomen dat er twee gevechten in Libanon gaande zijn, waarbij Libane se troepen met artillerievuur bestookt worden. Lodge noemde de toestand „toe nemend kritiek" en zei dat de infiltratie uit Syrië sterker wordt. WASHINGTON (Reuter) Minister Dulles heeft op zijn wekelijkse perscon ferentie gezegd dat er steeds meer aan wijzingen zijn, dat de opstandelingen in Libanon wapens van de Verenigde Ara bische Republiek krijgen. Pers en radio In die republiek hitsten de Libanese be volking tot gewelddaden op, zo zei hij. Gevechten BEIROET (Reuter) In Beiroet is of ficieel bekendgemaakt, dat het leger dins dag de gehele dag gevechten met opstan delingen heeft geleverd. Er werd gevoch ten in het gebied van Sjoef in Midden-Liba- non, waar de Druzenleider Kamal Joem- blat een krachtige positie bezit, en bij Halba en Tripoli in het noorden. (UPI) Bij de gevechten zouden 57 per sonen zijn gedood of gewond. Zowel bij Tripoli als in het Sj oef-gebergte waren LONDEN (UPI) De voortdurende stakingen waardoor de Britse hoofdstad getroffen wordt, zijn het stadium, waarin iedereen er een beetje mee spotte en ze niet ernstig nam, voorbij. Zij hebben nu uitwerking in miljoenen huisgezinnen. Zij treffen de „roastbeef" van Engeland en de aardappelen en de groente, die daar bij horen. Zij raken de begroting van de zuinige Londense huisvrouw. De prijs van biefstuk en van aardappelen steeg dit weekeinde met tien percent. Nu de staking van het buspersoneel haar zesde week is ingegaan is het par mantige stoïcisme van het naar kantoor gaande publiek verdwenen. De schoenzo len beginnen dunner te worden en de voe ten gaan zeer doen. Het toegenomen auto verkeer veroorzaakte verkeers-opstoppin- gen op grote schaal en brengt het humeur van streek. Meer dan zeventigduizend ar beiders, die in de hoofdstad een belangrij ke taak vervullen, werkten niet. Daaron der zijn begrepen vijftigduizend man bus- personeel, bijna twintigduizend havenar beiders en 1.700 chauffeurs van de vlees markt van Smithfield. De chauffeurs staken omdat de maxi mumsnelheid voor hun vrachtauto's ver hoogd werd. Zij vroegen een extra-uitke ring voor het extrawerk, dat zij hierdoor verrichten. En de haven-arbeiders staken uit sympathie voor hen. Eerst had de busstaking iets v„n een „pretje". Er heerste een geest van „helpt elkaar". Toen er alleen verkeersmoeilijk heden waren mopperde niemand erg. Maar nu t om de beurs van de huisvrouw gaat lacht niemand meer. Er ligt 25.000 ton voedsel in de opslagplaatsen van de haven te bederven. En men ziet nog geen einde van de stakingen. Nee, het plezier is er heus af. straaljagers van luchtmacht de gehele dag actief. In Beiroet gaan geruchten dat de opstandelingen een revolutionaire re gering willen uitroepen. In westelijke krin gen verluidt dat in Syrië padvinders col lecteren voor de opstandelingen in Liba non, dat in Damascus openlijk vrijwilli gers. worden aangeworven en dat langs de grens met Libanon in Syrië hospitalen zijn geopend waar gewonde opstandelingen wor den verpleegd. Straalvliegtuigen WASHINGTON (Reuter) De Ver enigde Staten en Groot-Brittannië zijn ove eengekomen vijftig straalvliegtuigen aan Irak, Jordanië en Libanon te leveren. Of ficieel werd ontkend dat deze leverantie iets van doen zou hebben met de huidige crisis in Libanon of besproken zou zijn tij dens de jongste bijeenkomsten van Eisen hower en Macmillan. Irak zou achttien Amerikaanse toestellen krijgen. Jordanië en Libanon respectievelijk achttien en twaalf Britse. Koningin Elizabeth van Groot-Brittannië heeft op het Koninginneplein van de nieuwe stad Crawley in het Engelse graaf schap Sussex een appelboompje geplant. Prins Philip had daar tevoren het nieuwe vliegveld „Gatwick Airport" geopend. Acht jaar geleden wijdde Elizabeth, die toen nog prinses was, het nieuwe industriege bied in de streek van Crawléy in. Het vijfjarig jongetje J. S. van de Huygsloterdijk (bij De Kaag) in Haarlem mermeer is dinsdagmiddag om zes uur spelenderwijs i n de Ringvaart t.e water geraakt en verdronken. WEST-BERLIJN (UPI) In Westduit se regeringskringen is men weinig inge nomen met de aankondiging van minister Dulles, dat onderhandelingen met Pankov zullen worden aangeknoopt over vrijlating van de negen Amerikaanse officieren en het terugzenden van de helikopter, die bij Karl Marx stadt (Chemnitz) tot landen werd gedwongen. Ondanks Dulles' uitlatingen dat dit geen erkenning van Oost-Duitsland betekent en dat men ook met „ontvoerders" onderhan delt, gelooft men dat het Westduitse stand punt inzake Oost-Duitsland door het Ame rikaanse besluit zal worden verzwakt. Bonn onderhoudt geen diplomatieke betrekkin gen met landen die Oost-Duitsland erken nen, met uitzondering van de Sovjet-Unie. Men hoopt dat de Verenigde Staten de on derhandelingen via een derde mogendheid bijvoorbeeld de Sovjet-Unie, Zweden of Zwitserland zullen voeren. Geen spionnen! De man die in het blad van het Oost- Duitse leger heeft geschreven, dat de in zittenden van de helikopter spionnen zijn en als zodanig zullen worden behandeld, is gestraft, zo heeft het Oostduitse ministe rie van Defensie meegedeeld. Volgens het ministerie was het artikel „onjuist en mis leidend". Aangenomen wordt, dat de Russische autoriteiten in Oost-Berlijn er op hebben aangedrongen deze beschuldiging terug te nemen. Een woordvoerder van de Russi sche ambassade in Berlijn had het artikel „lomp" genoemd. Uit het C.B.S.-overzicht van 1957 blijkt, dat de eet-, drink- en rookgewoonten van ons volk in de laatste twintig jaar tamelijk gewijzigd zijn. Eertijds at men per persoon per jaar 5,5 kg boter en 6.6 kg margarine, in 1957 echter 3,9 en 19,3 kg. Het boterverbruik steeg de laatste jaren met ongeveer 1 kg per per soon. Het gebruik van dierlijk vet en vet spek werd ongeveer gehalveerd, dat van plantaardig vet bleef gelijk met 2,4 kg, evenals van spijsolie met 1,3 kg. Het melkverbruik was in 1937 rond 144 liter (vol) tegen 218 liter (standaard) in 1952 en 186 in 1957. Verleden jaar aten we met 7,3 kg ongeveer 4 ons kaas meer dan twintig jaar geleden, alsook acht eieren meer, namelijk 151. Het vleesverbruik steeg van 36,9 tot 39,9 kilo per persoon, maar het visverbruik liep terug van 11,1 tot 8,9 kg. Aan tarwebloem en meel werd verleden jaar 74 kg opgegeten tegen 83 kg twintig jaar geleden. Ondanks de populaire nasi goreng zakte het rijsteten terug van 6,1 tot 2 kg per persoon. Het suiker- en jamsnoepen kwam meer in de mode, want in 1957 was dat respectievelijk 37,9 en 2 kg tegen 25,6 en 0,7 kg in 1937. Wij éten 40 kg minder aardappelen, dan de 130 kg uit 1937, ongeveer evenveel groente, maar 6 kg inlands fruit en ongeveer 3,5 kg zuidvruchten meer dan voor de oorlog. De slechte fruitoogst van vorig jaar joeg het zuidvruchtenverbruik nog eens extra met ongeveer 5 kg naar boven. Het drinken van koffie wordt minder beoefend, zodat het gemiddelde ver bruik daalde van 3,6 tot 2,8 kg en het kopje thee vergde in 1957 slechts 7 ons tegen 13 ons in 1937. De Nederlanders zijn betere bierdrinkers geworden, want het gemiddeld verbruik steeg van 14,1 tot 20,7 liter en aan gedistilleerd werd 2,13 tegen vroeger 1,45 liter van 50 percént alcoholgehalte genuttigd. De sigaar werd in twintig jaar tijds een beetje de sigaar en liep van 174 tot 106 stuks terug, ofschoon het laagtepunt in 1952 bij 79 lag. De sigaret heeft het van 506 tot 1222 stuks gebracht, mede ten koste van de kerftabak, waarvan de gemid delde afzet van 1,2 tot 0,7 kg daalde. De bekende radiozanger Herman Emmink gaat in het buitenland zingen. Op 14 juni vertrekt hij met de „Willem Ruys" naar Bermuda en New York. Op zaterdag 21 juni zingt hij voor radio Bermuda Hamil ton en treedt op in de zaterdagavond tele visie-show aldaar. Na Bermuda arriveert hij op 24 juni in New York, waar hij even eens zal meewerken aan een tv-pro- gramma. (Van onze Haagse redactie) DE WALVISVAART is in Nederland niet populair meer. Niet alleen binnenskamers, maar ook in het openbaar zijn de laatste tijd steeds meer stemmen opgegaan om de expedities van de „Willem Barendsz" naar het Zuidpoolgebied te staken. De directeur der Visserijen, ir. G. J. Lienesch, die tevens voorzitter van de Internationale Com missie voor de Walvisvaart is, welke op 23 juni in Den Haag bijeen komt, wijst dergelijke plannen echter beslist van de hand. In de tijden dat grondstoffen voor bijvoorbeeld de margarinefabricage slechts tegen kostbare deviezen in het buitenland te koop waren, is Nederland begonnen met zijn walvisvaart nieuw leven in te blazen, zo zegt hij Nu het op het ogenblik eigenlijk goedkoper zou zijn om die grondstoffen geheel uit het buitenland te betrekken in plaats van ze ten dele af te nemen van de onderneming die de „Willem Barendsz" exploiteert, zou het toch onjuist zijn om met vangen van walvissen op te houden. Want in die verguisde „Willem Barendsz" be houdt Nederland de mogelijkheid om wanneer de tijden opnieuw mochten ver slechteren een voornaam deel van zijn grondstoffenvoorziening via de traanmarkt in eigen hand te hebben. Als Nederland nu, op het dieptepunt van de markt, zou ophouden met de walvis vaart, zou slechts de kans op verlies ver groot worden en zou daarenboven de gele genheid om nog eens opnieuw te beginnen verdwijnen: een expeditie eist enorme in vesteringen en bovendien is de situatie in- Het blussen van een vlieyiuigbiuaL was een spectaculair onderdeel van de demonstratie van leger en luchtmacht op het Malieveld in Den Haag. Hel toestel, dat in brand gestoken werd, was een afgekeurde Gloster Meteor- straaljager, waaruit alle bruikbare onderdelen waren verwijderd. Op vrijdagavond 27 juni zal in het Open luchttheater van het Provinciaal Zieken huis nabij Santpoort een opvoering plaats hebben door het Ballet der Lage Landen. Bij slecht weer wordt deze opvoering ver schoven naar vrijdagavond 4 juli. Op woensdag 18 juni zal bovendien in de zaal „Musis Sacrum" een tentoonstelling van schilderijen en tekeningen, vervaar digd door patiënten, geopend worden. Zondagmiddag 15 juni wordt in de Kunstzaal „De Ark" in Haarlem een ten toonstelling van zeldzame krijtlitho's uit vroeger bezit van koning Leopold I van België geopend. De tentoonstelling zal tot 29 juni te bezichtigen zijn. De Haarlemse recntbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: A. Krijnen, caféhouder, Grote Houtstraat 153 te Haarlem. Rechter-commissaris mr. H. G. Rambonnet en curator: mr. F. J. D. Theyse Jr., advocaat en procureur te Haar lem, Kenaupark 29. Th. C. Zandvliet, melktransporteur, Alb. Thijmstraat 3 te Haarlem. Rechter-com missaris mr. H. G. Rambonnet en curator mr. J. W. Rutgers, advocaat en procureur te Haarlem, Nieuwe Gracht 51. Wegens gebrek aan actief werd dinsdag opgeheven het faillissement van S. G. Brusse, fotograaf, eerst Kennemerlaan 25, thans Venusstraat 39 te IJmuiden. Rech ter-commissaris mr. N. Smits en curator mr. H. Colenbrander, advocaat en procu reur te Beverwijk, Dr. Schuitstraat 21. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van: J. M. van Houten, bloem bollenhandelaar, Van Tetsstraat 15 te Hil- legom, zaakdrijvende Van Tetsstraat 15a te Hillegom onder de naam Joh. M. van Houten. Rechter-commissaris mr. C. E. Muller en curator mr. O. H. van Wijk, ad vocaat en procureur te Heemstede, Heem- steedse Dreef 183. Advertentie Product van Ceta-Bever ternationaal momenteel wel zo, dat men gerust kan zeggen „wie eruit gaat, is zijn plaats kwyt", aldus de heer Lienesch. De verliezen, die momenteel op de expe dities van de „Willem Barendsz" worden geleden zijn mede dank zij een zeer strin gente afschrijvingspolitiek, zeer hoog. Per seizoen vergt de exploitatie van zo'n ex peditie twaalf tot veertien miljoen gulden. Maar, zo zegt de heer Lienesch, om de landbouw op het gewenste welvaartspeil te houden dient per jaar uit het Egalisatie fonds een kapitaal van 500 miljoen en soms meer beschikbaar te zijn. Daarbij verge leken zijn de verliezen van 2,5 tot 3,5 mil joen gulden, die per expeditie op de wal visvaart worden geleden, niet zeer schrik wekkend De stellige verwachting bestaat dat de Nederlandse walvisvaart in de toekomst beter zal gaan, verklaarde de heer Lie nesch voorts „Wij doen zeker niet slechts pro forma mee". Tot 1961 heeft de regering per contract een garantie gegeven voor het exploitatietekort. Wat er daarna precies zal gaan gebeuren? Daarover wilde de di recteur der Visserijen zich niet uitlaten. Het zal uiteraard van de omstandigheden afhangen, doch er is op het ogenblik in geen geval aanleiding om te zeggen: „Vol gend jaar gaat de „Willem Barendsz" niet naar zee". Nederland staat in de kring van de wal visvaarders goed aangeschreven en wordt, na een wat moeilijke beginperiode, thans als gelijke aanvaard. De internationale Commissie, die deze maand in Den Haag op uitnodiging van de Nederlandse rege ring vergadert, heeft vooral tot taak ervoor te zorgen, dat de walvisstand zo wordt ge bruikt dat van uitroeien geen sprake kan zijn. Hoe zulks moet geb >uren, zal gezien de meningen daarover in de verschillende landen een punt van discussie zijn bij het vaststellen van de richtlijnen voor de aanstaande vangstperiode. WASHINGTN (Reuter) President Eisenhower heeft premier Kroesjtsjev van de Sovjet-Unie voorgesteld, technische be sprekingen tussen deskundigen over de mogelijkheid van toezicht op de naleving van een overeenkomst over staking van kernwapenproeven op of omstreeks 1 juli te Genève te laten beginnen. De presi dent zegt dit in antwoord op een brief van Kroesjtsjev, waarin deze Moskou als moge lijke plaats van samenkomst voorstelde. De Verenigde Staten hebben geen bezwaar tegen deelneming van Tsjechoslowaakse en Poolse deskundigen, zoals de Sovjet- Unie wenst. Aan westelijke zijde zouden deskundigen van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en mogelijk van andere landen die specialisten op het terrein van de ontdekking van kernproe ven hebben, kunnen deelnemen. De Ver enigde Staten hebben er ook geen bezwaar tegegn, dat deskundigen van neutrale lan den zich later bij de anderen voegen, in dien dit tijdens de besprekingen nodig of nuttig blijkt. Kroesjtsjev had voorge steld, dat neutrale landen, zoals India, ver tegenwoordigers zenden. Indertijd is op het Witte Huis verklaard, dat Japanse en Canadese geleerden uitgenodigd zouden kunnen worden. Eisenhower acht het mogelijk, dat de deskundigen in drie tot vier weken een verslag opstellen, zoals Kroesjtsjev wenst, maar hij is van mening, dat men bereid moet zijn een iets langere tijd toé te staan, indien dit nodig is voor de oplos sing van de ingewikkelde technische kwes ties. Geen ontwapening Als er een overeenkomst over het toe zicht op het staken van de kernwapen proeven tot stand mocht komen, is het mogelijk dat ook inspectieposten moeten worden opgericht in communistisch-China zo zei minister Dulles op zijn wekelijkse persconferentie. De Verenigde Staten kunnen er niet akkoord mee gaan dat de Sovjet-Unie kernwapenproeven zou doen in een ander land. Dulles ^ei dat er een nieuw politiek probleem zou ontstaan als de ge leerden dergelijke posten noodzakelijk achten. Dulles verklaarde dat men de overeenkomst over het staken van de kern wapenproeven, nog geen maatregel ter ontwapening kan noemen. Men kan nog al tijd de kernwapenarsenalen uitbreiden, zo zei hij. Kernproef De Verenigde Staten hebben op het proefterrein in de Stille Oceaan bij Bikini de vijfde kernontploffing van de reeks van dit jaar teweeggebracht, zo is in Washing ton meegedeeld. Een gasontploffing in een woning aan de Van Wijkstraat te Geldermalsen heeft een grote ravage aangericht Ruiten sprongen, deuren werden vernield, muren scheurden en een gedeelte van het dak werd opge licht. Er ontstond brand en de 25-jarige dochter des huizes, die alleen thuis was, werd met brandende kleren door buren aangetroffen. Zij werd in ernstige toestand naar een ziekenhuis vervoerd. Omtrent de oorzaak van de ontploffing tast men in het duister. Prins Bernhard heeft gistermiddag in gezelschap van de chef der generale staf, luitenant-generaal G. J. Ie Fèvre de Mon- tigny, en de minister voor Defensie, ir. C. Staf, de domonstraties bijgewoond op de leger-luchtmachtdag, die ter gelegen heid van het 60-jarige bestaan van de ver eniging van onderofficieren van land- en luchtmacht „Ons Belang" op het Malie veld in Den Haag is gehouden. De demonstraties, die eenheden van le ger en luchtmacht gedurende de dag op het Malieveld hadden gegeven, werden be sloten met een reddingsactie op een „neer geschoten" vliegtuig. Met behulp van en kele vaten benzine en vlammenwerpers werd een afgedankt vliegtuig in brand ge stoken. Brandbluseenheden en geneeskun dige troepen rukten op spectaculaire wij ze uit. In zeer korte tijd was het branden de toestel veranderd in een gedeeltelijk verkoold karkas, overdekt met koolzuur- schuim. De „piloot" werd in veiligheid ge bracht door een groep „asbestmannen". Voorts waren er demonstraties van ver kenningseenheden. Veldhouwitsers en mortieren gaven dreunende salvo's af en er was zelfs gezorgd voor de inslag van de „granaten", doordat aan het andere uit einde van het Malieveld kleine trotylont- ploffingen werden teweeg gebracht, zodra de vuurmonden in actie kwamen. De de monstratiecompagnie van de infanterie- school te Harderwijk rukte na het vuur gevecht met de bajonet op het geweer uit over het terrein, dat de duidelijke sporen droeg van deze leger-luchtmachtdag. Tegen half zes vloog een formatie van vierentwintig Hawker Hunter Straaljagers begeleid door een Gloster Meteoor over het terrein, waarmee de demonstraties, die reeds in de ochtend waren begonnen, besloten werden. De jubileumvergadering van „Ons Be lang" werd in de Haagse Dierentuin ge houden. Vertegenwoordigers van 57 afde lingen van de vereniging en afgevaardig den uit Luxemburg, Frankrijk en België hebben de openingsrede van de voorzit ter, sergeant-majoor J. Roetman, aange hoord, waarin deze aandacht voor de in ternationale situatie van het ogenblik vroeg. „Voor de vrije wereld", zo zei hij, „is het in de ware betekenis van het woord een levensbelang, dat wij aan de krijgs macht onze beste krachten geven".

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 11