Geen verdergaande beperking Nieuwe spanning tussen Parijs en Algiers HET WEER Haarlems Dagblad Russen komen praten over een luchtlijn Amsterdam-Moskou Boelganin en Soeslov zijn al een maand niet meer gezien Versterking van de spaaractiviteit moet consumptie verminderen 'tSILVER ST0EPKE Minister Zijlstra in Eerste Kamer: Aanleg van Europoort hedenmiddag begonnen Nieuw Eerste Kamerlid Dodelijk ongeluk Lesvliegtuig vernield Droog Gevangene ontsnapt in Groningen Formatie in België gaat niet van leien dakje „Johan van Oldenbarnevelt" met 69 verstekelingen in Amsterdam Het woord is aan Havenarbeiders van Londen willen maandag werken Vlees uit Nederland per vliegtuig naar Londen Er gaan geruchten in Moskou over verbanning en over uitstoting uit het partijpresidium Voormalige nazi's hebben in Oost-Duitsland succes Lage nummers hebben hoge posten getrokken Interpellatie Zeeuwse veren Oud-deken van Rotterdam gewond bij verkeersongeluk het wereld merk voor reiswekkers 72e JAARGANG No 280 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewïjks WOENSDAG 11 JUNI 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 303e JAARGANG No 128 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARIiEMSCHE COURANT (Van onze Kamerverslaggever) Aan de toestand van overspanning en overbesteding, kenmerkend voor de jaren 1956 en 1957, is een einde gekomen, verklaarde minister Zijlstra gisteren in de Eerste Kamer. Volgens de laatste schattingen kan over 1958 een overschot op de lopende rekening van de betalingsbalans worden verwacht van ongeveer 1500 miljoen gulden. Er mogen nu geen maatregelen worden genomen, die neerkomen op een verdergaande bestedingsbeperking. Het risico van hernieuwde inflatie vraagt echter anderzijds, dat inflatoire stimulering achterwege wordt gelaten. Op de Nederlandse economie blijft een zware investeringstaak rusten in het belang van de wonignbouw en voldoende werkgelegenheid. Toeneming van de werkgelegenheid en dus van de produktie betekent echter een zware exporttaak. Voldoende faciliteiten zullen de export moeten ondersteunen. De algemene vooruitzichten van de prijsontwikkeling in de komende periode leken minister Zijlstra niet ongunstig. Minder consumeren De minister zei voorts, dat hij de zorg deelt van de heer Lichtenauer (C.H.U.), dat er niet voldoende wordt gezorgd voor de toekomst van Nederland door inves teringen. Naar de mening van de heer Lichtenauer zal het Nederlandse volk minder moeten uitgeven voor pretjes, lekkernijen, mooie kleren en dergelijke. Om dat soort uitgaven in te perken geeft minister Zijlstra echter de voorkeur aan versterking van de spaaractiviteit boven verhoging van indirecte belastingen. In een betoog over de oorzaken van de overbestedingen kwam minister Zijlstra tot de conclusie, dat de consumptie ten opzichte van het nationale inkomen iets had moeten achterblijven, om daardoor ruimte te scheppen voor investeringen. Loonsverhogingen in een periode van hoogconjunctuur, die uitgaan boven de stijging van de produktiviteit, stimuleren de investeringen, maar verkrappen tege lijkertijd de financiële ruimte voor die investeringen. Hernieuwde bezinning op de normen voor de loonpolitiek in een tijd van hoogconjunctuur was daarom volgens minister Zijlstra nodig. Wanneer de financiële ruimte voor in vesteringen ten dele gaat ontbreken, open baart zich het tekort bij de gemeenten. Nagegaan moet worden hoe voor dit pro bleem in de toekomst een betere oplossing Dr. Drees gaf sein met sirene Met het in werking stellen van een sirene heeft de minister-president, dr. W. Drees, hedenmiddag het sein gegeven voor de aanvang van de werkzaamheden voor „Europoort", de toekomstige zeehavens voor zeer grote schepen op de westpunt van het eiland Rozenburg. Voor de uit voering van het eerste deel westelijk van het spuikanaal is een krediet van ruim 65 miljoen gulden beschikbaar. Be gonnen zal worden met het aanleggen van de havendjjken en het opwerpen van pers kaden voor het opspuiten van de terreinen. De baggerwerken zullen van het spui kanaal uit een aanvang nemen en in sep tember zal worden begonnen met het bag geren van een toegangssleuf van het kanaal uit naar de toekomstige zeehaven. Door deze werkwijze blijft de hoofdwaterkering gedurende dit werk in stand en heeft men geen hinder van het getij, waardoor het mogelijk is het afvloeiende water op het Brielse Meer (dit is de afgedamde Brielse Maas) te lozen. kan worden verkregen dan in het verleden het geval is geweest. De consumptie van overheid en particu lieren samen is in de afgelopen jaren nooit beneden 73 percent van het bruto nationale inkomen geweest, zodat ongeveer 25 per cent overbleef voor investeringen. De vraag dringt zich op, aldus de minis ter, of dit v/el voldoende ruimte laat voor de grote investeringszaken, waarvoor Nederland staat. In de particuliere sector wordt 15 percent van het bruto nationale inkomen geïnvesteerd. Dan blijft over 10 percent voor investeringen van de over heid voor woningbouw, wegen, kanalen, tunnels enz. en investeringen in eigen be drijven. Met 10 percent van het bruto nationale inkomen kan dat nauwelijks. Minister Zijlstra deed de toezegging, dat een beslissing over het al of niet hand haven van de tijdelijke verhoging van de vennootschapsbelasting, die eind 1958 af loopt, zo spoedig mogelijk zal worden ge nomen, op dat het bedrijfsleven weet, waar het aan toe is. Voor een tegenstelling tussen het westen en overig Nederland zag minister Zijlstra geen enkele reden. Waarom zou een op bloei van het westen, als gevolg van de Euromarkt, ten koste gaan van overig Nederland? In grote trekken is overig Nederland gebaat met een zo goed moge lijke ontwikkeling van het westen en om gekeerd. Er is een harmonie van belan gen, aldus de minister. jsspter." Advertentie FALCON NYLON REGENJASSEN Dc verstekelingen van de „Johan van Oldenbarnevelt" worden onder geleide van de marechaussee aan wal gebracht. In de vacature dr. F. Wibaut (P. v. d. A.) is benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer prof. dr. A. Querido, di recteur van de openbare gezondheidsdienst te Amsterdam. (Van onze correspondent in Parijs) Nadat generaal De Gaulle nauwelijks een halve week geleden in Algerije de op standige militairen en burgers weer in het gareel meende te hebben gebracht, is er gisteren al een nieuwe kink in de kabel gekomen. Het Algerijnse „Comité voor al gemeen welzijn", dat van De Gaulle op- Advericv'ie Een fabrieksarbeider P. B. is in de Wester suikerraffinaderij aan de Van Noordtstraat te Amsterdam bij het verplaatsen van een stalen as van 700 kg, die op een transport kar lag, bekneld geraakt tussen de as en een aantal balen suiker. In Harderwijk is gistermiddag een les vliegtuig van de Rijksluchtvaartschool neergestort. De piloot liep slechts een schrammetje op. Het toestel werd geheel vernield. Het vliegtuig heeft vermoedelijk tijdens het nemen van een bocht snelheid verloren. De piloot probeerde nog een noodlanding te maken, maar het toestel kwam neer in een plantsoen. Verwachting tot morgenavond: Perioden met zonneschijn en op de meeste plaatsen droog weer. Weinig wind. Vannacht in het noordoosten van het land een kleine kans op nachtvorst. Mor gen overdag over het algemeen iets hogere temperaturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. De noodlanding bij Harderwijk was funest voor dit vliegtuigje van de Rijksluchtvaartschool. De piloot kwam er met enkele schrammen af. In de afgelopen nacht is uit de gevange nis te Groningen de 29-jarige Marten Eer kamp, afkomstig uit Hilversum, ontsnapt. Hij was veroordeeld voor een reeks in braken. De ontsnapping is pas vanmorgen ontdekt, zodat E. een voorsprong heeft op de politie. Hoe de ontsnapping heeft plaats gehad, is nog niet bekend, aangezien er geen vernielingen zijn aangericht. Van morgen werd in en buiten de gevangenis een nauwgezet onderzoek ingesteld, waar bij de substituut-officier van Justitie te Groningen, mr. J. Muntendam, aanwezig was. (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische kabinetsformateur Gaston Eyskens had gisteren een lang onderhoud met Max Buset, de voorzitter van de so cialistische partij. Het ziet er naar uit dat de discussie over de verschillende pro grammapunten van een eventueel socia- listisch-rooms-katholiek kabinet meer tijd in beslag zal nemen dan aanvankelijk werd gedacht. Volgens enkele kranten moet een muur psychologisch worden neergehaald. Het is negen jaar geleden, dat er gouvernementeel en politiek con tact heeft bestaan tussen de C.V.P. en de liberale en socialistische partijen. Van 1950 tot 1954 regeerde er een homogeen rooms-katholiek kabinet, van 1954 tot 1958 waren de liberalen en socialisten aan het bewind en de rooms-katholieken in de op positie. Eyskens verklaarde gisteravond: „Mijn voorstellen zijn redelijk, maar men moet de partijen de tijd laten er over na te denken." De moeilijke start na het hoopvolle be gin, wordt door enkele waarnemers als volgt verklaard: de eerste minister van de aftredende regering Van Acker blijft de liberaal-socialistische coalitie beheer sen. Hij heeft de liberalen ervan over tuigd, dat zij ook na de gemeenschappe lijke nederlaag van 1 juni, met de socia listen moeten samenwerken. Gisteren ver gaderden de liberale en socialistische mi nisters met de voorzitters van de libera le en socialistische partijen, in het kabi net van Van Acker. Over deze vergade ring is niets uitgelekt. dracht had gekregen zich verder buiten alle politiek en regeringszaken te houden, heeft gisteren met algemene stemmen een motie aangenomen, die rechtstreeks tegen Parijs is gericht. Volgens de motie zou de tijd nog lang niet rijp zijn voor gemeen teraadsverkiezingen, die de generaal bin nen een maand in Algerije wil houden, en voorts wordt opnieuw aangedrongen op een verbod van alle politieke partijen in Frankrijk. In de hoogste regeringskringen toonde men zich verontwaardigd en ver ontrust over deze stap van het Algerijnse comité, waarvan de parachutisten-gene raal Jacques Massu een der twee voorzit ters is. Een telefoongesprek tussen de generaals De Gaulle en Salan, diens hoge vertegen woordiger in Algerije, zou aan het licht hebben gebracht, dat Salan de motie niet had onderschreven, doch alleen ter ken nis van Parijs wilde brengen. Met deze verzekering toonde Parijs zich, tenminste tegenover de buitenwacht, gerustgesteld. Niettemin leverde deze stap van Algiers een bewijs te meer dat de spanningen en tegenstellingen met Parijs alleen maar voor het oog zijn opgeheven en dat de fascistische elementen onder de Franse colons, die blijkbaar nog steeds op de openlijke of verzwegen steun der hoogste militairen kunnen rekenen, geenszins be reid zijn de hoofden blijvend voor De Gaulle te buigen. Delegatie aangekomen (AFP-Reuter) Een delegatie van acht leden van het Algerijnse „Comité voor openbaar welzijn," onder leiding van de voormalige parachutistenofficier Lagail- larde, is vanochtend in Parijs aan gekomen. Lagaillarde, voorzitter van de Algerijnse studentenvereniging, had een belangrijk aandeel in de „opstand" van 13 mei in Algiers, welke leidde tot de vor ming van het comité voor openbaar wel zijn. (UPI) Men vermoedt dat De Gaulle een compromis zal sluiten met de „co lons" die zijn gedachten omtrent gelijk berechtiging der Algerijnen en de sugges tie van een federatie tussen Frankrijk en Algerije, met harde woorden van de hand hebben gewezen. Er is ook nog geen be sluit gevallen omtrent Corsica. Daar is gisteren het „Comité voor het openbaar welzijn" aan het werk getogen, hoewel de nieuw benoemde prefect Guy Lamassoure vrijdag in Ajaccio zijn functie op zich zal nemen Een woordvoerder van de prefec tuur in Ajaccio, zei dat de komst van Lamassoure de „volledige normalisering van de toestand op Corsica" betekent. Met een record aantal van negenenzes tig verstekelingen is de „Johan van Olden barnevelt" van de stoomvaartmaatschappij „Nederland" vanmorgen de Amsterdamse haven binnengelopen. Het schip, dat op 17 mei uit Djakarta is vertrokken, had 1264 nassagiers aan boord van wie er tijdens de reis vier zijn overleden. Onder de rei zigers bevonden zich 186 ouden van dagen »n patiënten, die door een medische staf van 23 personen zijn verzorgd. De kapitein van de „Johan van Olden barnevelt", de heer P. A. de Groote, ver telde vanmorgen aan boord van het schip, dat de maatschappij geen enkele controle heeft op de waldiensten in Djakarta. De mensen, die hun familieleden tot aan boord uitgeleide deden en daarvoor van een spe ciaal toegangsbewijs waren voorzien, kre gen een apart geleide mee. „Later bleek dat vele toegangspasjes waren gekocht of vervalst. Vele verstekelingen hadden een rode-kruisband om de arm gedaan voor dat zij in Djakarta aan boord kwamen. Zij mengden zich onder het andere verzor- gingspersoneel. Onder 69 niet-betalende passagiers bevonden zich vier vrouwen", zo vertelde de kapitein. De „Johan van Oldenbarnevelt" was voor de verstekelingen een gunstige reis gelegenheid omdat het schip na vertrek uit Djakarta als eerste haven Port Saïd aandeed en de niet gewenste passagiers dus niet in een andere Indonesische haven weer aan land konden worden gezet. Gedurende de reis hebben de versteke lingen huishoudelijke werkzaamheden aan boord verricht. Twee van hen hebben la ter de passageprijs betaald. Onder de ver stekelingen bevonden zich een echtpaar met kinderen, een 14-jarig jongetje, een stewardess van de Indonesische luchtvaart maatschappij „Garuda" en vele jongeman nen. Bij de verstekelingen bevonden zich ook twee inspecteurs van de Indonesische politie. Veruit de meeste verstekelingen zullen tijdelijk worden ondergebracht in het voormalige opvoedingsgesticht „De Kruisberg" bij Doetinchem. De Rijksre cherche zal hun antecedenten onderzoeken, waarna de minister van Justitie over hun toelating in ons land zal beslissen. Een soortgelijk onderzoek wordt ook voor de overigen ingesteld. Dinsdagavond tegen half is uit Praag met een K.L.M.-toestel de Russische dele gatie aangekomen, die in Den Haag met een Nederlandse delegatie besprekingen zal voeren over het sluiten van een lucht vaartovereenkomst, waarvan een geregel de luchtverbinding tussen Amsterdam en Moskou het doel is. De uit vijf leden en een tolk bestaande delegatie uit Moskou wordt geleid door de hoofdmaarschalk der Russische lucht macht P. F. Zjigarev, die tevens chef van de hoofddirectie der burgerluchtvaart bij de raad van ministers der U.S.S.R. is. Op Schiphol verklaarde de heer Zjigarev te hopen dat de overeenkomst spoedig be reikt zal worden. De Russische regering zou een verbinding tussen Moskou en Am sterdam bijzonder toejuichen en zelfs een dagelijkse verbinding zeer op prijs stellen, op voorwaarde dat er voor zo'n frequente verbinding voldoende passa giers zijn. Op de vraag of, wanneer de nieuwe lucht lijn een feit is geworden, Nederlandse toe risten gelegenheid zullen krijgen de reis naar Moskou per vliegtuig te maken om de Russische hoofdstad te bezichtigen, ant woordde de hoofdmaarschalk „Er zal hun niets in de weg worden gelegd, zij zijn van harte welkom". Met nadruk betoogde hij, dat de Russi sche delegatie naar Amsterdam is geko men met de vurige hoop, dat de nieuwe luchtlijn spoedig tot stand zal komen, niet alleen om een verbinding met Nederland te verkrijgen, doch ook en misschien voor al om van Amsterdam een in- en uitvals- poort naar de rest van de wereld te ma ken. Het ligt in de bedoeling dat de K.L.M. en de Russische luchtvaartmaatschappij „Aeroflot" beide met eigen toestellen op de nieuwe luchtlijn zullen vliegen. Of er nog tussenlandingen gemaakt zullen wor den of dat het een directe verbinding tus sen Amsterdam en Moskou zal worden, kon nog niemand zeggen, ook niet de op Schiphol aanwezige leden van de Neder landse delegatie, de directeuren der K.L.M. mr. L. H. Slotemaker en J. C. van der Kloot. Juist deze details zullen bij de onderhandelingen een punt van bespre king uitmaken. Deze beginnen vandaag in de Trèveszaal van het ministerie van Ver keer en Waterstaat in Den Haag. T u i a v i i Een beroep hebben is: altijd hetzelfde doen. LONDEN (Reuter) Een deel der stakende Londense havenarbeiders heeft op een massale bijeenkomst met overwel digende meerderheid besloten maandag het werk te hervatten. Het besluit om de staking te beëindigen is door vakbonds leiders genomen. Vandaag wordt over dit besluit op bijeenkomsten van stakers ge stemd. Op de eerste van drie bijeenkom sten werd het besluit van de vakbonds leiders goedgekeurd. De enige voorwaarde is, dat niet-ingeschreven havenarbeiders die bij het begin van de staking te werk werden gesteld zullen worden ontslagen. Gisteren lag de Londense haven zo goed als stil. Duizenden tonnen levensmiddelen worden niet gelost. Op slechts 28 van de 147 schepen wordt gewerkt door ongeor ganiseerden. Er is nog geen voedsel af gekeurd, maar 6.238 ton meest groenten en fruit moet vermoedelijk worden ver nietigd. Van de twintigduizend ton bederfelijke lading bestaat het overgrote deel uit vlees, dat in de schepen gekoeld wordt, zodat er geen kans op bederf bestaat. Met twintig gehuurde vliegtuigen wordt dagelijks honderd ton vlees uit Nederland naar Engeland gebracht. De vakverenigin gen zien er op toe, dat er geen voor Lon den bestemde schepen in andere Britse havens worden gelost. Advertentie PRISMA-HORLOGES verkrijgbaar bij De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 - Haarlem Telefoon 20049 LONDEN (UPI) In diplomatieke be richten uit Moskou wordt voorspeld, dat premier Kroesjtsjev binnenkort het cen trale comité van de communistische par tij bijeen zal roepen, teneinde ex-premier Boelganin uit het presidium van de par tij te stoten. Verder wordt verondersteld, dat het machtigste Russische bestuursor gaan beslissingen zal nemen om Kroesjt- sjev's machtspositie te versterken. (Van onze correspondent in West-Duitslanai Het is in Oost-Duitsland niet alles com munistisch wat hoog te paard zit, zo blijkt uit een te West-Berlijn bekend gemaakt overzicht over de macht der ex-nazi's in het oosten. Er bekleden 75 voormalige nationaal- socialisten hoge functies en zij dragen hoge onderscheidingen. Van de Oostduitse „Volkskammer" zijn 29 leden lid van de N.S.D.A.P. geweest. In 1948 gaven de com munisten in Oost-Duitsland gelegenheid om de „Nationaal-democratische partij" op te richten, die was bedoeld om voormalige nazi's te binden. Thans blijkt dat de com munistische S.E.D. ex-nazi's van voor 1933 onder haar leden heeft. Tot hen behoort onder meer dr. Sauberlich, die lid van de „Volkskammer" en drager van vele on derscheidingen is. Hij is onder meer „Held van de arbeid" en „Nationaal prijsdrager derde klasse". Sauberlich was van 1930 tot 1945 lid van Hitler's partij onder het nummer 256696 en zijn laatste functie in het derde rijk was „Obersturmführer" van de Sicherheitsdienst te Dresden. Het „Volkskammerlid" dr. Funke, een arts, was voor 1945 een actief nazi. De hoog leraar Thiessen, drager van een Lenin- orde, was reeds in 1925 lid van de N.S.D.A.P. onder nummer 3096. De hoog leraar Kröger, die in West-Duitsland com munisten verdedigt, was van 1933 tot 1945 S.A.-man, lid van de N.S.D.A.P. en later S.S. „Oberscharführer. De huidige minis ter van de chemische industrie Winker, eveneens communist, was sedert 1931 lid van de nazi-partij. Ook de voorzitter van het hoogste gerechtshof in Oost-Duitsland, Schumann, is een oud-partijlid. Zo kent men in West-Berlijn nog vele namen van vooraanstaande Oost-Duitse communistische ministers, journalisten en hoogleraren, die voor 1945 meezongen in het koor der Hitlerianen. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft vanmiddag aan de heer Verkerk (A.R.) verlof verleend de minister van Verkeer en Waterstaat te interpelleren over de nieuwe veerrechten voor de Westerschelde. De interpellatie zal worden gehouden op een nader te bepa len dag ei in ieder geval vóór het zo- mer-reces. Boelganin, die nog altijd lid is van het hoofdbestuur (presidium) zou verbannen zijn naar Stavropol, een stad van onge veer honderdduizend inwoners in de noor delijke Kaukasus, waar hij voorzitter is van de plaatselijke economische raad. Boelganin heeft blijkbaar de functie van voorzitter van de Russische staatsbank, die hem veroorloofde in het kabinet zit ting te hebben, niet ingenomen, niettegen staande die functie hem formeel werd toe gewezen na zijn aftreden als premier. De „verbanning" zou Boelganin in de zelfde positie brengen als ex-premier Ma- lenkov en de oud-minister van Buitenland se Zaken Molotov, die onbelangrijke pos ten in verafgelegen gebieden hebben ge kregen. Ook gaan geruchten, dat de ideo logische deskundige Soeslov, die de stali nistische periode „overleefde", in ongena de zou vallen. Soeslov en Boelganin ver dwenen ongeveer een maand geleden van het toneel in Moskou. Het is opgevallen, dat Soeslov 'e vorige maand geen deel nam aan de conferentie van de mogend heden van het Warschau-pact. Toen Kroesjtsjev maandag uit Bulga rije terugkeerde, waren Boelganin en Soeslov beiden lid van het partijpresidi um, niet aanwezig bij de begroeting. De geruchten hebben nieuw voedsel gekre gen door een nieuwe aanval in de „Prav- da" op Molotov, hetgeen volgens deskun digen een nieuwe waarschuwing van Kroesjtsjev was, dat hij geen verzet duldt bij het verwezenlijken van zijn plannen. LONDEN (UPI) Volgens de Londen se Daily Mail gaan in Moskou „hardnek kige geruchten" dat oud-premier Malen- kov is overleden. Hij zou óf op last van Kroesjtsjev zijn gefusilleerd óf ten gevol ge van een ziekte zijn overleden. Drie da gen geleden verklaarde de Sovjetminister van krachtstations Alexei Pavlenko in We nen, dat Malenkov nog steeds is belast met de leiding van het krachtstation te Oestka Manogorsk, in Kazakhstan. Mgr. J. H. Niekel, oud-deken van Rotter dam, wonende in de pastorie in de Van Vollenhovenstraat aldaar, is vanmorgen met een schedelbasisfractuur opgenomen in het St. Franciscusgasthuis. Mgr. Nie kel, die 67 jaar is, stak onoplettend de Witte de Withstraat over en werd toen aangereden door een bromfiets. De toe stand van mgr. Niekel is ernstig. Advertentie

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1