(^Pamela en de Yo*Yo«»jager Helft van in Duitsland geplaatste schatkistpromessen teruggekocht JLneta irine „4 J. J. VAN KOOTEN Iets hogere temperatuur beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Weekstaat Nederlandsche Bank Renault 1 en tons bestelwagen Speciale SoleX vacantie-aanbieding X9K Wereldnieuws CccA Ió het zo r J WOENSDAG 11 JUNI 1958 2 Industriële arbeidskosten in Nederland sterker dan bij concurrenten gestegen Jaarvergadering ,.Priok" Lagere omzet en stijgende kosten bij Palthe Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland GARAGE DEN HOUT Waarschuwing dr. Veldkamp Samenwerking middenstand mag individuele ondernemer niet schaden Finse onderscheiding |H|| - UiuBI Israels citrusexport en de Euromarkt Met auto in Kanaal gereden en verdronken Grote schade bij explosie in oliefabriek te Zwijndrecht Diplomatieke betrekkingen tussen Bonn en Belgrado? Eisenhower en Kubitschek Oudste schip van de wereld TER VERSTERKING van haar openmarktportefeuille heeft de Nederlandsche Bank in de afgelopen week een bedrag van 100 miljoen aan Nederlands schatkist papier gekocht, dat deel uitmaakte van het bedrag van 200 miljoen aan schatkist promessen, dat door 's rijks schatkist in november 1957 bij de Deutsche Bank a.g. te Frankfort was geplaatst. Door voornoemde overname van schatkistpromessen is een deviezenverlies opgetreden van 83 miljoen. Daar de aankoopwaarde van de 100 miljoen promessen waarschijnlijk in de buurt van de 98 miljoen heeft gelegen, biykt er in feite een deviezenaanwas uit hoofde van het handelsverkeer van on geveer 15 miljoen te zijn geweest. De Nederlandsche Bank is direct overgegaan tot het aanbieden van de overgenomen promessen aan de markt. Zowel maandag als dinsdag, kon men promessen kopen tegen een disconto van 2l5/ia percent per 15 oktober a.s., 3 percent per 15 november a.s. en 3x/i« percent per 15 december a.s. De schatkist heeft in de afgelopen week haar saldo aanzienlijk zien stijgen. Zater dag vond de storting plaats wegens opge nomen promessen ad. 163 miljoen. Ver moedelijk zijn er ook ruime ontvangsten uit belastingbetalingen geweest. Per saldo steeg de stand van de schatkist met f 230 miljoen tot 398 miljoen. De banken heb ben het moeilijker gehad. Hun saldo ver minderde met ruim 80 miljoen tot 310 miljoen. Tegenover voormelde betaling wegens afgenomen schatkistpromessen stond een zeer sterke terugvloeiing van bankbiljetten. Hun circulatie nam af met 119 miljoen tot 4076 miljoen. Ook van de rekening andere saldo's kwam een aan zienlijk bedrag, namelijk 43 miljoen bin nen, waardoor de stand van deze reke ning daalde tot die van 27 mei: 96 mil joen. De rekening dure voorschotten is sterk achteruitgelopen met 29 miljoen tot 26 miljoen. De grote betalingen door de ban ken leidden zaterdag tot een verkrapping van de geldmarkt, welke zich ook maan dag en dinsdag doorzette. Desondanks bleef de daggeldrente gehandhaafd op het peil van 2% percent, waarop het sedert 4 dezer staat. De voorraad goud en con- Advertentic jt k' m 'Mm Bij pijn, griep ol „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen I Voorzitter Werkgeversvereniging De industriële arbeidskosten in Neder land zijn in de periode 1954 tot en met 1956 ongeveer tweemaal zo sterk gestegen als in de concurrerende landen, waardoor on ze concurrentiepositie op lange termijn in die periode merkbaar is verslechterd, al dus ir. F. K. T. Beukema toe Water, voor zitter van de Algemene Werkgeversver eniging in een rede, gehouden tijdens de jaarvergadering van deze organisatie. Meer dan ooit zal Nederland zich moeten realiseren dat zijn positie als grondstof- fenarm land, in belangrijke mate afhan kelijk van de export, uitermate kwets baar is. Noordzakelijk blijft voor ons dan ook de coördinatie bij de vaststelling van de lonen in de verschillende bedrijfstakken zo zei de spreker. Daarbij zal terdege re kening moeten worden gehouden met de ontwikkeling in het buitenland en de loon kostenstijging, welke uit de verplichtingen van het E.E.G.-verdrag zullen voort vloeien. Binnen deze coördinatie ware overigens voldoende ruimte en vrijheid te laten om de lonen aan te passen aan de economi sche situatie in de afzonderlijke bedrijfs tak en om ten aanzien van de prestatiebe loningen diè systematiek toe te passen, welke de grootst mogelijke produktiviteit waarborgt. De voorzitter van de Algeme ne Werkgeversvereniging zei te geloven dat voor het handhaven van de noodzake lijke coördinatie van de lonen waarbij echter, zoals gezegd, een zekere vrijheid in gebondenheid gewenst is het in Ne derland gevolgde systeem van de geleide loonpolitiek van voordeel kan zijn, mits dit met de nodige omzichtigheid en het nodige inzicht gehanteerd blijft. Duitse spreker Vervolgens sprak de Duitse industrieel en E.E.G.-specialist dr. ing. Mitteltoen Scheid over de E.E.G. en de Duitse werk geversopinie. Nationaal bezien zei hij is het in West-Duitsland het grote pro bleem hoe men coördinatie in de menings vorming tot stand kan brengen in een or ganisatie van werkgevers, welke niet min der dan 800 onderorganisaties telt. In an dere landen zal dit punt niet anders zijn, zei hij. Voor de oplossing van dit vraag stuk is het bereiken van een gemeenschap pelijke opvatting primair; de organisato rische vorm, waarin een en ander tot stand komt, secundair. De kern van de proble matiek ligt dus niet in het organisatorische vlak doch in de noodzaak, dat de onder nemers beseffen, dat zij de verplichting hebben een positieve visie ten aanzien van de sociaal-economische en sociaal-politie ke ontwikkeling in het vrije Europa tot uiting te brengen. In de algemene jaarvergadering van de cultuurmaatschappij „Priok" n.v. heeft de voorzitter, de heer G. M. Greup meege deeld, dat 1957 voor de maatschappij een merkwaardig karakter heeft gehad. De eerste elf maanden waren gunstig. Door gegaan werd met nieuwe aanplant. De si tuatie die zich daarna in Indonesië af speelde is de vennootschap niet ongemerkt voorbijgegaan. Voor het niet binnenkomen van winsttransfers over 1955 en 1956 steeg het verlies in Nederland tot 41.267. vertibele valuta steeg lichtelijk met 6 miljoen. In de loop van deze week zal de verrekening van de E.B.U. plaatsvinden, waarin Nederland over de maand mei een overschot had van 105 miljoen. Van dit bedrag wordt 79 miljoen ontvangen in goud of dollars. De teruggang in de conjunctuur in het tweede halfjaar van 1957 heeft aldus de directie van Palthe's Textielveredelings- bedrijven n.v. te Almelo in het jaarver slag over 1957 de afdeling textielvere- deling het sterkst getroffen. Daarentegen zijn de resultaten van de afdeling chemi sche reiniging bevredigend geweest. De totale omzet is gedaald, aldus de directie, die zegt dat een belangrijke omzetstijging nodig zou zijn geweest om de vrijwel con tinu stijgende kosten op te vangen. De al gemene terugslag en de balansverhoudin gen nopen tot bijzondere voorzichtigheid inzake investeringen. De prijzen in de reiniging zijn in het verslagjaar op het zelfde peil gebleven als in 1956. Daarentegen moest in de ver edeling onder druk der omstandigheden in vele gevallen tot prijsverlaging worden overgegaan. De kosten in 1957 in beide be drijfsonderdelen blijven stijgen, voorna melijk door het invoeren van A.O.W., de huurcompensatie en de aanpassing der werkclassificatie. Hoewel het nieuwe boekjaar ongunstig is ingezet, geeft de gang van zaken de di rectie aanleiding het verloop van 1958 met een gematigd optimisme tegemoet te zien. Aan de aandeelhouders wordt zoals be kend 8 percent dividend voorgesteld (v.j. 10 percent). De winst bedraagt 324.662. Na aftrek van primair dividend (6 per cent), tantièmes en een bedrag van 12.666 voor het reservefonds (10 per cent), resteert een bedrag van 69.664 dat ter beschikking staat van de aandeelhou ders. Na aftrek van 2 percent dividend 66.000) blijft een bedrag van 3.664. Voorgesteld wordt dit aan het vernieu wingsfonds toe te voegen. De kolenrantsoenering in Engeland De Britse ministr voor de Energievoorziening heeft in het Britse Hogerhuis medegedeeld, dat de regering tegen medio juli de rantsoenering van kolen hoopt te kunnen beëindigen en tevens een einde te maken aan het toezicht op de ko- lenprijzen. Nieuw K.N.S.M.-schip Van een der hellingen van E. J. Smit en Zoons Scheepswerven n.v. in Westerbroek (Gr.) is de ,,Libertas'\ een voor de K.N.S.M. te Amsterdam gebouwd schip, te water gelaten. De nieuwe Franse staatslening De Franse regering zal in het begin van de volgende week een nieuwe staatslening uitgeven, zo maakte het Franse ministerie van Financiën dinsdag bekend. Generaal De Gaulle zal vrijdag avond in een radiorede bijzonderheden over de lening mededelen en Antoine Pinay zal hetzelfde doen op een vrijdag te houden persconferentie. Kamers van Koophandel in Euromarkt Tijdens de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's-Gravenhage is mededeling gedaan, dat op 27 en 28 juni te Brus sel vertegenwoordigers van alle kamers van koop handel uit de zes landen bijeen zullen komen ter bespreking van de aspecten van de Euromarkt en Euratoom. De voorzitters van de drie grootste kamers zullen ons land vertegenwoordigen. Het is niet onmogelijk, dat uit deze bijeenkomsten, die op Frans initiatief voorlopig drie maal per jaar zullen plaats vinden, een permanent lichaam zal groeien. Werktijdverkorting Ongeveer honderd personeelsleden van de tex tielindustrie „Tima" in Apeldoorn hebben van de directie van het bedrijf bericht ontvangen, dat er tot onbepaalde datum slechts 24 uur per week zal worden gewerkt in verband met de grote slapte in het bedrijf. Advertentie De auto, die zoveel BERGEN KAN en BERGEN KAN verzetten. Laadruimte 7.7 m3 of 8.7 m3. Garantie: 6 maanden, incl. arbeidsloon Prijs: slechts ƒ6900.—. Op het congres dat het Nederlands Sperwerverbond ter gelegenheid van zijn zesde lustrum in Rotterdam houdt, heeft de staatssecretaris van Economische Za ken, dr. G. M. J. Veldkamp, vanmorgen in een rede een beschouwing gehouden over enige aspecten van de economische samen werking in het midden- en kleinbedrijf. Met grote nadruk bepleitte de staatsse cretaris „juist", zei hij, „omdat ik hand having van een zo groot mogelijke zelf standigheid van de middenstander uiterst belangrijk acht", dat de economische samenwerking, die er op is gericht de po sitie van de middenstander te verbeteren, zelf niet een bedreiging zal gaan vormen voor de zelfstandigheid van de midden stander. Na een korte verhandeling over de vraag, in hoeverre de zelfstandigheid van de middenstandsondernemers wordt aangetast door de verdere ontwikkeling van de economische samenwerking, zei de staatssecretaris het gelukkig te achten dat in de inkoopcombinatie en het vrijwillig filiaalbedrijf vormen van samenwerking zijn ontwikkeld, die het middenstandsbe- drijf in staat hebben gesteld enige voor delen van het grootbedrijf te verwerven en toch de zelfstandigheid in grote mate te handhaven. Anderzijds rijst echter de vraag of niet door grotere concentratie van het aanbod, monopolistische posities kunnen ontstaan, die niet alleen voor de aanbieders zelf, maar ook voor vragers, consumenten dus, fnuikend zijn. Wij blij ven de ontwikkeling in dit opzicht met grote aandacht volgen, zei de staatssecre taris. De staatssecretaris vestigde voorts de aandacht op de bedrijfsvergelijking, niet schriftelijk, zoals het Economisch Instituut voor de Middenstand verricht, maar mon deling, in bedrijfsvergelijkingsclubs. In Zwitserland zijn deze clubs reeds uitge groeid tot ontmoetingscentra voor midden standers, waar vertrouwelijk wordt ge sproken over tal van voor de midden standers belangrijke zaken bij hun be- drij f suitoef ening. Ten aanzien van het financieringsvraag stuk zei dr. Veldkamp zich er van bewust te zijn dat dit voor het middenstandsbe- drijf steeds brandender wordt. Daarom hebben de plannen tot uitbreiding der middenstandskredietverlening, met de strekking, dat zij voortaan ook van toe passing zal zijn voor filialen van midden standers, de volle belangstelling van de staatssecretaris. De Finse regering heeft de Nederlandse auteur Sj. Broersma benoemd tot ridder in de orde van de Finse Leeuw. Deze on derscheiding is hem op de Finse ambas sade in Den Haag uitgereikt. De heer Broersma is gedurende een aan tal jaren als buitenlands correspondent in de Baltische gebieden, Polen en Finland werkzaam geweest. Behalve een oorlogs roman over Polen (Poolse rhapsodie) en een bundel reisschetsen over Litauen, Let land en Estland („Oost-Europa dient zich aan") schreef hij drie werken over Fin land. Advertentie ;3Ss Vandaag nog kunt U zich gaan verheugen op een heerlijke Solex vacantie. Vandaag nog kunt U voor 150.contant de gelukkige bezitter zijn van een Solex. en f. 67.50 per maand «MWHifilfrlltlfaBlH gedurende 3 mnd. Deze unieke Solex Service kost U géén rente, en geen verplichte verzekering. het laagst geprijsd, het hoogst geprezen Komt U vandaag nog even langs Houtplein 20 - tel. 12000 - Grote Houtstr. 140, tel. 12549 Dr. H. A. Cidor sprak over: Tijdens de vergadering van de Kamer van Koophandel Nederland-Israel heeft de ambassadeur van Israel in Nederland, dr. H. A. Cidor, gesproken over de Euron^arkt. Het grootste gedeelte van Israels export gaat naar Europa zei hij en ook onze import bestaat grotendeels uit Europese goederen. Op het ogenblik wordt in Ne derland op de import van citrusfruit Israels voornaamste exportartikel een invoerrecht geheven van 13 percent. Een recht dat door de kwaliteit van het fruit te overkomen is. Bij invoering van de Euromarkt zal het recht 20 percent gaan bedragen, een onoverkomelijk percentage. Israel probeert daarom reeds geruime tijd om tot een direct gesprek met de organi satie van de gemeenschappelijke markt te komen. De ambassadeur voerde aan, dat als Israel niets in Europa kan ver kopen, het ook niet tot aankopen in Europa kan overgaan. De 45-jarige J. A. Tekkelenburg is te Vroomshoop, vermoedelijk door 't breken van de stuurstang van zijn bestelwagen, nabij de Gëèrö'ij'k ih het kanaal gereden en verdronken. De wagen verdween in het ongeveer vijf .meter diepe kanaal. De heer T. .laat een vrouw en vier kinderen achter. In de afgelopen nacht daalde de tempe ratuur in ons land sterk. Hier en daar kwam het kwik dicht bij het aardopper vlak zelfs even beneden het vriespunt. De laagste temperatuur op twee meter hoogte meldde het vliegveld Twente, namelijk plus twee graden. Inmiddels is er op het westelijk deel van de oceaan een voor de Ypenburg tijd van het jaar diepe depressie ver- Vlissingen schenen. Als reactie daarop onwikkelde Eelde er zich tussen de Azoren en de Golf van Twente Biscaje een flink gebied van hoge lucht- De Bilt druk, dat zijn invloed in de richting van West-Europa uitbreidt. Tegelijkertijd be gon een regengebied, dat boven Engeland plaatselijk nogal wat regen heeft gebracht, in betekenis af te nemen. In verband met een en ander zijn de regenkansen voor morgen klein, terwijl het kwik tot iets hogere waarden kan oplopen dan van daag. De komende nacht blijft het gevaar voor nachtvorst bestaan. De temperatuur daling zal echter sterk afhankelijk zijn WLEREAPPORTEN Temperaturenbuiten land maxima van giste ren. Binnenland: heden 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. Den Helder zwaar b« licht bew. zwaar bew. onbewolkt half bew. licht bew. Vlv. Z.-Limb onbewolkt Eindhoven Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel aanzienlijk kan verschillen. van de bewolking, die van plaats tot plaats Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Algiers Donderdag 12 juni Zon op 4.20 uur, onder 20.59 uur. Maan op 1.50 uur, onder 15.56 uur. Maanstanden 17 juni 8.59 uur nieuwe maan. 24 juni 10.44 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 12 juni Hoog water 12.17 en uur. Laag water 7.28 en 20.10 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is Madrid 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Mallorca onbewolkt onbewolkt half bew. half bew. licht bew. regen regenbui regen onbewolkt regen regen regen geheel bew. regen regen half bew. half bew. onbewolkt half bew. licht bew. Wind richting temp. neerslag in mm. nno 10 0 windst. 9 0 O 10 0 nno 10 0 n 8 0 O 9 0 ozo 7 0 nno 8 0 n 14 0 nw 11 0,3 zo 15 0 ono 15 0 windst. 8 0,7 zw 19 0,4 O 14 0 windst. 18 0 nno 17 0,6 wnw 18 0,3 nw 19 0,4 no 17 9 nnw 23 0 nnw 14 0 no 19 0 nnw 17 8 wnw 18 35 windst. 16 16 w 18 5 no 21 8 w 20 12 w 30 6 wnw 26 0 zzw 25 0 windst. 25 0 nw 26 0 9. Kolonel Pulver was het helemaal niet eens met de vermommingen van Pat O'Nozel. Maar zolang hij heide handen nodig had voor de besturing van het vlieg tuig, kon hij er weinig tegen uitrichten. „Haal die rommel van mijn gezicht af!!" loeide hij. „Hou op met die onzin en spreek me niet tegen!" Maar Pat O'Nozel bleef op zijn stuk staan. „Vertrouw op het nor- deel van een meesterspeurder", zei hij ferm, „mijn grote success heb ik vaak aan mijn vermommingens te danken ge had. Dus laat dat neus zitten". Met deze woorden drukte hij de valse neus vaster op het verbolgen gelaat van de kolonel. Maar helaas verschoof de zaak hierdoor een weinig, zodat de valse baard voor de ogen van Pulver kwam te hangen. „Ik kan niets zien!" schreeuwde de kolonel, „haal dat ding van mijn gezicht!" „Help!" riep Panda, die met schrik zag, dat zij recht op een bergwand afvlogen, „we vliegen te pletter!" In dit ogenblik van gevaar toonde Pat O'Nozel weer eens, dat zijn plicht boven alles ging. Als lijfwacht van de kolonel, dacht hij alleen aan diens vei ligheid. Zonder aarzeling drukte hij op het knopje, waarmee de schietstoel in werking werd gesteld enhet volgende ogen blik schoot hij samen met zijn tierende opdrachtgever het vliegtuig uit. Panda, die zo plotseling in het stuurloze vliegtuig achterbleef, keek zijn metgezellen ontdaan na Bij de Verenigde Oliefabrieken te Zwijn drecht, een bedrijf van het Unilevercon- cern, heeft zich dinsdagavond een ont ploffing voorgedaan, die een grote ravage veroorzaakte in een 15 meter hoog ge bouw, waar oliehoudende aarde wordt ge wassen met benzine, waarna door destil latie de olie van de benzine wordt ge scheiden. Een van de vier met aarde ge vulde ketels ontplofte, waardoor het dak van het gebouw afvloog en de voormuur instortte. Een enorme steekvlam veroor zaakte een hevige brand. Een arbeider, die zich met een met aarde gevulde wagen in de nabijheid van het gebouw bevond, werd licht aan het hoofd gewond. De bedrijfsbrandweer en de Zwijn- drechtse brandweer stelden alles in het werk om de omvang van de brand te be perken. Zij wisten te voorkomen dat de andere ketels ontploften en dat het vuur de in de nabijheid van het gebouw ge legen kelder bereikte, waarin een enorme hoeveelheid benzine ligt opgeslagen. Tegen half negen was de brand vrijwel bedwongen. Door de ontploffing was op het bedrijf en in enkele straten van Zwijndrecht in de nabijheid zeer veel glas schade veroorzaakt. Een transformator huisje werd beschadigd, waardoor een ge deelte van het bedrijf zonder stroom kwam. De oorzaak van de explosie heeft men nog niet kunnen vaststellen. Naar van de zijde van de Unilever wordt medegedeeld, zal de afdeling waar de ont ploffing plaats had, geruime tijd buiten bedrijf zijn. Dit zal echter op het bedrijf in het algemeen geen storende invloed hebben. BONN (AFP) Volgens geruchten be studeren de regeringen van West-Duits- land en Joegoslavië via haar ambassades te Brussel de voorwaarden voor een even tuele hervatting van de diplomatieke be trekkingen, aldus meldt het Westduitse blad „Frankfurter Rundschau". Op het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde men niets te weten van het beraad te Brussel. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft president Kubitschek van Brazilië voorgesteld, dat hun landen het initiatief nemen om te komen tót een grotere eenheid en samenwerking tussen de Amerikaanse republieken. Eisenhower schrijft dit in antwoord op een brief van Kubitschek, waarin deze had gesproken over de anti-Amerikaanse betogingen tij dens de reis van vice-president Nixon door Zuid-Amerika. De Braziliaanse president acht de tijd gekomen gezamenlijk de poli tiek van wederzijds begrip op het weste lijk halfrond te herzien. Pils. Twee Denen, de een 82 en de ander 65 jaar, zijn na 22 dagen fietsen uit Ko penhagen in Wenen aangekomen. Zij zijn van plan naar huis terug te fietsen. Hun kennis van de taal is beperkt tot het Duits voor: „een kleintje pils" en „een grote pils". Andere. De Zwitserse mannen die tegen het verlenen van kiesrecht aan de Zwit serse vrouwen zijn gekant, hebben steun gekregen van een groep vrouwen, voornamelijk van rooms-katholieke huize uit de provincie. Zij ijveren tegen vrouwenkiesrecht, omdat naar haar me ning gezinnen uiteen zullen vallen als de vrouw anders stemt dan haar man. De mannelijke kiezers moeten in okto ber bij referendum uitmaken of de vrouwen kiesrecht zullen krijgen. Overblijfselen. In een mijn bij Litomeri- ce, in Noord-Bohemen, is in een oude mijn het gebeente van verscheidene dui zenden gedeporteerden gevonden, die in de tweede wereldoorlog in het Duitse kamp Flossenburg gevangen zaten en tegen 't eind van de oorlog werkten aan de bouw van een ondergrondse fabriek van V-2's. Gered. Een vliegtuig van de Argentijnse staatsluchtvaartmaatschappij Aeroli- neas Argentina is voor de Braziliaanse kust bij Ilha Grande in zee gestort. Het Braziliaanse ministerie van luchtvaart heeft bekendgemaakt, dat alle 22 inzit tenden van het vliegtuig zijn gered. Het toestel was uit Amsterdam vertrokken. Tornado. De stad El Dorado in de Ameri kaanse staat Kansas is dinsdag getroffen door een krachtige wervelstorm, die volgens de jongste berichten aan ze ker elf mensen het leven heeft gekost. Sinds zondag is het midden-westen van Amerika getroffen door een serie van zulke zware stormen, die in totaal ten minste 21 mensen het leven kostten. Sneeuwstorm. Noord-Noorwegen is giste ren geteisterd door zware sneeuwstor men. In Kiberg kwam een dertigjarige arbeider om het leven, doordat het huis waaraan hij werkte door de sterke storm in de zee geworpen werd. Drie andere arbeiders kwamen er met een nat pak en lichte wonden vanaf. Giste ren kwam ook in delen van Zuid-Noor- wegen het kwik maar nauwelijks boven het vriespunt. Ontkenning. De Londense „Daily Herald" meldt dat de koninklijke familie van Zweden de Brit Robin Douglas-Home „niet heeft aanvaard" als echtgenoot van prinses Margaretha. Een woord voerder van het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken heeft ontkend, iets te weten van enige verklaring, volgens welke prinses Margaretha de verbinte nis met Douglas-Home „langzaam aan een einde zou willen laten nemen". Voorgoed. Een twintigtal Poolse toeristen heeft van een bezoek aan Stockholm ge bruik gemaakt om politiek asiel te vra gen. Zij maakten met het Poolse passa giersschip „Mazewsze" een rondreis door de Oostzee. In Kopenhagen gingen twee toeristen voorgoed van boord. Bloedig. Aan de Britse en Amerikaanse ambassadeur in Nieuw Delhi zijn oproe pen voor verbod van de waterstofbom, bestemd voor premier Macmillan en president Eisenhower, overhandigd, die vijfhonderd jonge Indiërs met hun bloed hadden ondertekend. Robinsons. In een afgelegen gebied in de Westpoolse provincie Zielona Gora is een nederzetting van elf gezinnen „ont dekt", die daar sedert de oorlog afge zonderd van de rest van het land leef den van visserij, jacht en landbouw. De autoriteiten berekenen, hoeveel achter stallige belasting en verplichte leverin gen deze gemeenschap moet voldoen. Concurrentie. De 437 gondeliers van Ve netië vrezen de concurrentie van de motorboot en zien hun toekomst zo don ker in dat ze een gezamenlijke actie be ramen bijvoorbeeld een algemene staking, een demonstratieve begra fenisstoet of een versperring van de ka nalen met alle beschikbare gondels. In de zestiende eeuw voeren er tienduizend gondels door Venetië, in 1900 waren er nog duizend, nu resteren er nog 437, die het moeten hebben van achthonderd duizend romantiek zoekende toeristen, die jaarlijks Venetië bezichtigen. Doeltreffend. Premier Diefenbaker van Canada heeft in het Lagerhuis te Otta wa medegedeeld dat een aantal Cana dese bases voor Amerikaanse tankvlieg tuigen beschikbaar zal worden gesteld om de strategische luchtmacht van de Verenigde Staten in staat te stellen snel te reageren op een eventuele aanval op het Noordamerikaanse continent. Zo lang er geen waarborgen tegen een ver rassingsaanval bestaan, moet een doel treffend verdedigingsstelsel worden ge handhaafd, aldus Diefenbaker. BIJ de graven van koningen en particu lieren worden in Egypte reeds van de eer ste dynastie af dat is dus ruwweg vanaf 3000 jaar voor Christus de zogenaamde bootgraven aangetroffen. Dergelijke gra ven hebben eens een schip bevat, waarin de dode gedacht werd te varen over de Nijl naar de heilige plaatsen. Van de sche pen zelf, die in deze graven werden bij gezet, is tot voor kort weinig gevonden. Maar toen de Egyptische ar chitect Kamal el Mallakh de weg ten zuiden van de pyra- mide van Cheops moest ver breden, werd in de grond een dergelijk dodenschip uit het Oude Rijk aangetroffen. Het vaartuig dat 15 m lang was, bevond zich in uitstekende staat en bevatte de complete scheepsuit rusting. Een dergelijke uitstekende conser vering gedurende een periode van bijna 5000 jaren mogen we uiteraard alleen ver wachten wanneer de voorwerpen onder het droge woestijnzand zijn geraakt, in een klimaat waar zelden neerslag valt. We kunnen ons dan ook onmogelijk voorstel len, dat ons in Nederland eens een derge lijk buitenkansje zou te beurt vallen. Des ondanks is het merkwaardig, dat een jaar later dus in 1955 eveneens bij de wegenaanleg, in Drente een oudheidkun dige vondst werd gedaan die ook op het gebied van de voorhistorische scheepvaart betrekking heeft. F. den Houter heeft in zijn boek „Neptuniana" (dat allerlei curio sa op maritiem gebied bevatvan deze vondst verslag gegeven. Het betrof een uitgeholde boomstam die ten zuiden van het dorp Pesse op een diepte van ruim 2 m onder het maaiveld werd aangetroffen en door een amateur archeoloog (gelukkig dat die in de buurt van dergelijke objecten ook vrij geregeld rondscharrelen!) werd herkend als een voorwerp van historische waarde, zodat een deskundige kon worden gewaarschuwd. Deze kon direct maat regelen nemen om de boomstam tegen weersinvloeden te beschermen, waarna tot definitieve conservering werd overgegaan. Dat was geen gemakkelijk karwei, want het museum van Sleeswijk-Holstein, dat dergelijke gevalletjes al meer bij de hand had gehad, durfde de zaak niet op zich te nemen. Toen deed prof. De Vries van de Rijksuniversiteit te Gro ningen het vernuftige denk beeld aan de hand de boom stam niet op normale wijze met een conserveringsmiddel te impregneren, maar hem te bevrie zen en in die toestand te laten drogen. We zullen verder de klei nerende benaming „boomstam laten val len, en liever de term „kano" gebruiken, want als zodanig werd de uitgeholde boomstam herkend. Het vaartuigje heeft een lengte van ongeveer 3 m en kon door onderzoek van de veenlaag, waaruit het te voorschijn was gekomen, geschat worden op een ouderdom van ongeveer 8000 jaar! Deze leeftijd werd prachtig bevestigd door de radio-koolstof-methode, waardoor de kano van Pesse gepromoveerd is tot het oudste in tact gebleven vaartuig ter we reld. Sprekend over het verleden, moeten we ons toch ook eens afvragen, waar toch de graven uit het Hollandse Huis gebleven zijn. Daarover een volgende keer (Nadruk verboden). H Pétillon

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2