Nieuwe opvatting inzake de ontwapening Sinaasappels groeien in de straten' ^^Praatótoel 3 HARTENDORP voor KOELKASTEN Proefschrift over pas ontdekte ziekte Duncan Sandys oppert breedopgezet plan, dat onder gezagsorgaan van de UNO uitgevoerd moet worden O/» Er hoeft maar iets verkeerd te vallen en de zuurbrand laait op. Generaal Festing in Djakarta Kroesjtsjev en Vorosjilov in oktober naar Egypte Brandstichting in Griekse winkels te Nicosia Turkije zou niet meedoen aan NA V O-oef eningen Djuanda niet enthousiast over veranderingen „Maar Sukarno beslist" ^Hoe is het ontstaan?^ Dit woord: ADAMSAPPEL WOENSDAG 11 JUNI 1958 Van dag tot dag De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, heeft in de Eerste Ka mer een optimistisch klinkende verklaring afgelegd over de economische vooruitzich ten van ons land, waaruit bleek dat de betalingsbalans een bemoedigend over schot belooft. De minister heeft daarbij haastig een waarschuwing gevoegd tegen voorbarige conclusies, en gewezen op het feit dat deze goede gang van zaken nog slechts als een herstelproces mag worden beschouwd, dat het mogelijk maakt de in vorige jaren ontstane gaten te vullen, doch nog geen aanleiding mag zijn tot snel le uitbreiding der bestedingen. Deze voorzichtige toon kenmerkt de ver antwoordelijke bewindsman, die uiter aard tegen een herhaling der overbeste- ding moet waken en zorgvuldig moet toe zien op een verstandige toepassing van de verkregen financiële armslag. Doch zijn verklaring klonk optimistisch genoeg om de conclusie te rechtvaardigen, dat de pe riode der stringente bestedingsbeperking achter de rug is en dat ook de arbeids markt niet meer lijdt onder de spannin gen, die haar enkele jaren geleden ken merkten. Er is intussen een niet onbelangrijke werkloosheid opgetreden, die nog steeds niet de dalende tendens vertoont welke voor een gezond wordend economisch be stel noodzakelijk is. De werkloosheid hangt natuurlijk voor een groot deel samen met de produktiebeperking, die op haar beurt een daling van de invoer van buitenland se grondstoffen mogelijk maakte. Deze da ling van de import veroorzaakte het gun stige saldo van de betalingsbalans, doch daaruit volgt dat het overschot van deze betalingsbalans tevens een aanduiding is van de gedaalde produktie en dus van de verminderde activiteit der exportbedrij ven. Door voorraadvorming en inkrim ping van de binnenlandse produktie heeft deze export tot dusver nog geen grote te rugslag te zien gegeven, zodat de beta lingsbalans aan die kant een gunstig beeld bleef vertonen, doch de labiliteit van deze situatie noopt thans onverwijld tot stimu lerende maatregelen. Stimulerende maat regelen die minister Zijlstra dan ook aan gaf als onmiddellijke beleidstaken: ver groting der investeringen, schepping van woon- en werkgelegenheid en bevordering van de export. Men kan deze taken samenvatten in: „grotere produktie bij handhaving of ver laging van het prijspeil", aangezien de mogelijkheid tot exporteren afhangt van de concurrentiefactor. Hoe goedkoper pro- dukt, hoe sterker afzet in het buitenland. De industrie heeft kapitaal nodig voor de aanschaffing van nieuwe machines; de uitbreiding der werkgelegenheid vereist een stabilisatie der lonen; de woongele genheid bepaalt de mogelijkheid tot per soneelsuitbreidingen; dit alles bij elkaar mag echter niet tot overspanningen lei den, opdat de prijs van het exportprodukt zo laag mogelijk kan worden gehouden. Het economisch mechanisme vraagt daarom zeer zeker een voortgezette over heidszorg en een beheersing der factoren, die de gang van het mechanisme bepalen. Van besteding der vrijkomende kapitalen aan „luxe" tussen aanhalingstekens ge zet omdat daarbij veelal niet werkelijk van overdadigheid kan worden gespro ken, doch slechts van „niet onmiddellijk noodzakelijk voor de economische wel vaart" zal voorshands nog weinig spra ke kunnen zijn. Woningbouw is geen luxe, doch wegen en kostbare kunstwerken bij de aanleg daarvan zullen, helaas tegen alle logica in, nog wel enige tijd als luxe worden beschouwd. Dat de overheid in de eerste plaats alles zal moeten doen om de kosten van levensonderhoud te verlagen en de werkgelegenheid zodanig te stimu leren, dat zij gelijke tred houdt met de eisen der produktie, ligt voor de hand en vandaar wellicht de voorzichtige toon, waarmee minister Zijlstra zijn overigens verheugende mededelingen deed. Een nieuwe verstoring van de evenwichtstoe stand, die thans is ingetreden, zou immers opnieuw tot ernstige complicaties over het ganse gebied van de binnenlandse eco nomie en daarmee samenhangende levens omstandigheden leiden. Advertentie Gen. Cronjéstraat 43, Haarlem, Tel. 52760 Aan de rijksuniversiteit te Utrecht pro moveerde de heer J. W. Imhof te Utrecht tot doctor in de geneeskunde op een proef schrift over een pas ontdekte ziekte. Dank zij nieuwe onderzoekingsmethoden, welke in de laatste jaren zijn ontwikkeld, is het mogelijk geworden de eiwitten in het bloed nader te bestuderen. Daarbij zijn afwijkin gen in de bloedeiwitten ontdekt, welke kenmerkend zijn voor verschillende ziek ten, zodat de diagnose door een dergelijk onderzoek gesteld kan worden. Tevens zijn bij deze onderzoekingen in de laatste tijd nieuwe ziekten ontdekt. Het betreft het voorkomen van abnormaal grote eiwitdeel tjes in het bloed. Het proefschrift geeft onder meer een gedetailleerd verslag van de ziektever schijnselen bij lijders aan deze ziekte. (Van onze correspondent te Londen) De wijze waarop de westelijke regerin gen tot nu toe het ontwapeningsvraagstuk hebben aangepakt, is vrijwel vastgelopen. De hoop om door gedeeltelijke oplossin gen, voetje voor voetje, vorderingen te maken en daardoor geleidelijk onderling vertrouwen te bewerken, lijkt gering, al erkent men dat de Russische instemming om deel te nemen aan technische bespre kingen over controle van kernwapenproe ven misschien de eerste stap is op de goede weg. Hoe dit ook zij, de Britse mi nister van Defensie Duncan Sandys, heeft in het Lagerhuis een poging gedaan om de impasse te doorbreken en een wijder horizon te openen. Hij opperde het denkbeeld dat een zo breed mogelijk opgezet ontwapeningsplan in de plaats moet komen van al de frag mentarische plannen die tot nu toe geen succes hebben gehad, vooral door de Rus sische onverzettelijkheid inzake algeme ne inspectie. Sandys zei dat dit geenszins een formeel voorstel was en om geen val se illusies te wekken, voegde hij er nog aan toe dat het denkbeeld helemaal niet nieuw was. Ook de secretaris-generaal van de UNO heeft pogingen gedaan om de regeringen voor een soort gelijk plan warm te ma ken. Waarschijnlijk wordt deze verander de opvatting over het ontwapeningsvraag stuk ook in Washington besproken door Macmillan en Eisenhower. Sandys herinnerde er aan dat de UNO werd verhinderd haar vredesmissie te ver vullen, doordat de Sovjet-Unie 83 maal haar veto heeft toegepast. Ondanks deze teleur stelling wil de Britse regering onderzoe ken of het nieuwe plan kan worden ver wezenlijkt. Om te beginnen zouden alle landen hun strijdkrachten zodanig moe ten inkrimpen dat ze geen bedreiging meer vormen voor andere landen. Dit zou moeten geschieden onder toezicht van een UNO-gezagsorgaan voor wereldveiligheid, dat er ook tegen moet waken dat de een maal ontwapende naties zich niet opnieuw gaan bewapenen en tot agressie over gaan. Het UNO orgaan heeft twee instru menten nodig: een internationale inspec- tieploeg en een internationale politie macht, die beide volledig moeten functio neren alvorens de eigenlijke ontwape ning begint. De Britse regering heeft dit plan aan de orde gesteld als eventuele oplossing, maar blijft nog hopen dat de Russen het door de UNO goedgekeurde westelijke ontwape ningsplan, alsnog aanvaarden. Aneurin Bevan, die namens de oppositie het defensiedebat opende, verklaarde dat voor het eerst in de historie het ontwape ningsprobleem kan worden losgemaakt van de politiek, omdat de waterstofbom te verschrikkelijk als oorlogswapen of diplo matiek instrument is. Volgens de minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd is de hoop op een topgesprek groter dan te voren. Hij ge looft dat de Sovjet-Unie overeenkomsten zal naleven indien deze zorgvuldig zijn op gesteld. Een andere reden voor voorzich tig optimisme vormen de besprekingen met minister Gromyko in Moskou. Hoe wel ze traag verlopen, gelooft Selwyn Lloyd dat ze een belofte inhouden. (Reuter) Bevan critiseerde de politiek van de regering met betrekking tot de kernproeven. Hij hekelde het plan om het Westduitse leger met kernwapens uit te rusten en prees de Sovjet-Unie wegens haar besluit de kernproeven te staken. „Ik ge loof niet dat een land het recht heeft on geboren kinderen tot verminking, pijn en dood te veroordelen door het experimen teren met wapens voor zijn eigen verde diging. Ik vestig de aandacht van het land op het feit, dat de natie die voor voortzet ting van deze proeven is, als symbool het lijdende lichaam van Christus heeft en dat de natie die het atheïsme voorstaat, de proeven heeft gestaakt", aldus Bevan. Een socialistische motie van afkeuring werd met 308 tegen 249 stemmen verwor pen. 'en deel van de honderdduizenden 'ïurken die op een plein in Istanboel waren samengestroomd om te demon streren tegen de Griekse aanvallen op de Turkse gemeenschap op Cyprus en tegen het Britse beleid op het eiland. De demonstranten, aangevoerd door studenten, droegen vlaggen, spandoe ken en leuzen mee. Een van de leuzen hiidt: „Engelsen waarheen gaat gij" Hngiltere Qou Vadis). Advertentie Brandend maagzuur, oprispend soms tot hoog in de keel. kunt u met Rennies blussen, in tijd van een „mum". Een ware uitkomst, zo'n paar Rennies bij de hand. Een-voor-een hygiënisch verpakt en in te nemen, zonder dat er een haan naar kraait. Gewoon maar laten smelten op de tong. En nog smakelijk bovendien. (ANP) Generaal Sir Francis Fes ting, de aftredende opperbevelhebber der Britse landstrijdkrachten in het Verre Oosten en de toekomstige chef van de En gelse generale staf, is woensdag voor een bezoek van drie dagen in Djakarta aange komen. De generaal, wiens bezoek ge schiedt op uitnodiging van de Indonesische stafchef, generaal-majoor Nasution, ont week de vraag of hij tijdens zijn verblijf in de Indonesische hoofdstad besprekin gen zal voeren over de mogelijke levering van militaire uitrusting door Engeland aan Indonesië. (Reuter) In Surabaja vertoeft op het ogenblik een uit vier leden bestaande in dustriële missie van communistisch Chi na. Volgens de „Harian Dagang" biedt de missie machinerieën voor de lichte en zware industrie aan. Voor haar komst naar Surabaja bezocht de missie reeds Djakarta, Bandung en Midden-Java. Tanks met machinegeweren en ge helmde militairen met de bajonet op het geweer stonden gereed op een der pleinen van Istanboel om een grote menigte te verspreiden die dreigend oprukte naar de Britse en Griekse ambassadegebouwen, uit protest tegen de gebeurtenissen op Cyprus, waar enkele leden van de Turkse gemeen schap bij botsingen het leven hebben Verloren. Eer het zover kwam, werden de demonstranten echter door de mili tairen verspreid. CAIRO (Reuter) De president van de Sovjet-Unie maarschalk Vorosjilov, en premier Kroesjtsjev zullen in oktober een bezoek brengen aan Cairo, zo meldt het Egyptische weekblad Akher Saa. President Nasser heeft tijdens zijn recente bezoek aan Moskou de Russische leiders uitgeno digd. NICOSIA (Reuter) Vanochtend is in Nicosia, toen het uitgaansverbond werd opgeheven, brand gesticht in verscheide ne Griekse winkels. Bij gevechten tussen Griekse en Turkse Cyprioten op Oost-Cy- prus zijn in de afgelopen nacht twee mensen gewond. De vechtpartijen begon nen nadat twee bommen waren geworpen naar een Turks huis. Tijdens de gevech ten werden twee Griekse Cyprioten neer geschoten. Britse militairen die tussenbei de kwamen hebben meer dan honderd ar restaties verricht. Gouverneur Sir Hugh Foot heeft gewaarschuwd tegen het luiden van kerkklokken, zondat dat hiervoor een gegronde reden is. Voor Nicosia en omgeving is in een ge heime vergadering een comité van vijf uit de Grieks-Cypriotische bevolking opge richt, dat de zelfverdediging tegen „mo gelijke verdere aanvallen van het Turkse bevolkingsdeel" moet organiseren. Voor zitter van het comité is Nicosia's nationa listische burgemeester, dr. Dervis. De oprichting is het gevolg van een oproep door de ethnarchische raad, die de Britse troepen niet in staat acht de verlangde veiligheid te geven. Turkse Cyprioten hebben dinsdag winkels van Grieken in de Turkse sector geplun derd nadat het uitgaansverbod tijdelijk was opgeheven om de Turken de gelegen heid te geven inkopen te doen. De plunde ring begon, toen bleek dat er nog geen voed sel op de markt was aangekomen. Toen dit kwam werd de orde hersteld. ATHENE (AFP) Naar verluidt zullen aan de komende NAVO-oefeningen in het gebied van Kreta alleen Griekse en Ita liaanse vlootstrijdkrachten, alsmede Ame rikaanse vliegtuigen deelnemen. Turkije zal niet meedoen. De Griekse pers weet te melden dat Turkse troepen worden sa mengetrokken aan de kust van Aantolië, het gebied in Klein-Azië dat tegenover Cy prus ligt. Het blad „Apoyematini" zegt dat de Griekse autoriteiten alle nodige voorzorgsmaatregelen hebben getroffen en dat zij uitstekend op de hoogte zijn van de posities en de sterkte van de Trukse troe pen in genoemd gebied. Naar verluidt heeft de secretaris-gene raal, de Belg Spaak, zijn bemiddeling aan geboden tussen Griekenland en Turkije. Van Griekse zijde verwachtte men geen verzoek om rechtstreekse inmenging van de NAVO in het geschil. (UPI) Een Turkse Cyprioot heeft van morgen vroeg in de Turkse wijk van Nicosia 'n Griekse Cyprioot doodgeschoten. Als u zich op reis met ver fijnde luxe wilt omringen en p kunt zich dat veroorloven dan moet u in Sevilla aan gekomen regelrecht naar hotel Madrid gaan. Het is een oud Andalusisch paleis, waarvan de oorspronkelijke eigenaar niet tevreden is geweest met één patio. Er zijn er verschei dene, alle met palmbomen in reusachtige potten, alle be zwangerd met de geur van rozen. In de salons hangen kostbare schilderijen en men hoeft er als gast niet bang te zijn argwanend te worden be loerd door supoosten, zoals in een museum. Hier kan men rustig zitten met een koel drankje, dat een geruisloos aansluipende kelner op een tafeltje naast een onbetaal bare antieke vaas heeft neer gezet. Of men strekt, vermoeid van een wandeling, de luie benen uit onder een schaduw rijke palm en verbeeldt zich hier thuis te horen. Wie het echter aan middelen ontbreekt om zich in het gas tenboek van hotel Madrid te laten inschrijven, en dat zullen de meesten van ons wel zijn, moet maar genoegen nemen met de romantische legende, die aan dit gebouw is verbon den. Men vertelt, dat een Spaanse schone, in gezelschap van haar beminde, op een mooie zomerdag langs het pa leis kuierde en de wens te kennen gaf zich met een bloem uit een der tuinen te tooien. De galante Spanjaard vroeg de eigenaar onmiddellijk toestem ming er een te plukken, maar kwam even later met een hoog-rode kleur van veront waardiging en zonder bloem terug: 't mocht niet. Toen heeft ïij op royale wijze revanche tenomen door het huis met latios, bloemen en al tegen len exhorbitante prijs te copen. Wanneer we, in een roman tische stemming door dit ver - Men zegt in Spanje: Wie Sevilla niet heeft gezien, heeft nog nooit iets wonderbaarlijks gezien. Weliswaar wordt deze spreekwijze ook pasklaar gemaakt op Granada en Lissabon en daar zit iets waars in, maar Sevilla bezit toch de fascinerendste aspecten. haal, nu de stad gaan bekijken moet ik u weer waarschuwen. Niet elk meisje, dat u tegen komt, is een Carmen met een rode anjer in het haar, zelfs niet de meisjes, die op de twee honderd jaar oude tabaks- en sigarettenfabriek werken. Maar het kan toch geen kwaad deze fabriek een ogenblik aan de buitenkant te bekijken. Men krijgt dan enig idee van het décor, dat Prosper Mérimée zich gedacht heeft bij het schrijven van het verhaal, waaruit het libretto van de beroemde opera is ontstaan. Het is grotelijks overdreven te beweren, dat zich in alle delen van Sevilla het oude Moorse karakter onweerstaan baar aan u opdringt. Dat kan natuurlijk niet in een stad, die een respectabele omvang heeft en meer dan vierhonderddui zend inwoners telt. De Arabi sche overblijfselen vindt men in het centrum, dus vrij dicht bij elkaar. Aan de Guadalqui vir, van oudsher de levensader van Sevilla, staat nog stoer en sterk de Torre del Oro, de Gouden Toren, waaraan overi gens bijzonder weinig edel me taal is verwerkt. Deze Moorse versterking herbergt thans de havenadministratie. Sevilla mag dan wel zevenentachtig kilometer van de zee liggen, het is een van de belangrijk ste havens van Spanje. In de zestiende eeuw had de stad zelfs het monopolie voor de handel op Indië en nog staan her en der om de kathedraal verspreid de kapitale huizen van de rijke kooplieden, waar aan thans in veel gevallen een andere bestemming is gegeven. De voornaamste monumen ten en grootste trekpleisters voor vreemdelingen zijn nage noeg buren: de kathedraal, in 1402 op de grondvesten van de vroegere moskee gebouwd ten het Moorse paleis Alcazar. De Gothische kathedraal, in die stijl de grootste van de wereld, wordt bekroond door de voor malige minaret van de moskee, de drieënnegentig meter hoge Giralda (weerhaan). De Arabi sche architect Dechabir heefl er in de achtste eeuw al zijn hoog ontwikkelde zin voor schoonheid en gratie in vast gelegd. Slechts de minaretten van Hassan in Rabat en die van Koetoebia in Marrakesh, beide in Marokko, komen in aanmerking ermee te worden vergeleken. Er zijn verschillende moge lijkheden om het indrukwek kende plein te benaderen. Ik heb dankbaar de raad opge volgd van de Engelse schrijver Gordon Cooper en de Calle de la Borcigueneria gevolgd, een smalle straat met een onmis kenbaar Moors uiterlijk, waar in zelfs midden op de dag een mysterieus schemerdonker heerst. De plotselinge overgang in het helle zonlicht van het plein verbijstert en de adem stokt even bij het beschouwen van de slanke Giralda. Jam mer dat bet bovenste gedeelte van de toren in 1568 door brand is verwoest. Men heeft het toen nodig gevonden dit stuk te vervangen door een .belfroot" in renaissancestijl. Hoewel de oplossing architec tonisch merkwaardig is en knap tot stand is gebracht, voelt men dit toch als een ver lies. Men ziet er de klokken in hangen, iets ongewoons voor onze Nederlandse ogen, maar nog ongewoner is het schouw spel, wanneer zij worden ge luid. De kleinere exemplaren buitelen geheel om hun as. Ik heb er een processie zien pas seren, een lange stoet, zoals gewoonlijk besloten door een compagnie soldaten in oorlogs tenue. De rondgang duurde anderhalf uur en al die tijd beierden de klokken. Het was of het machtige geluid mij tegen de grond sloeg De kathedraal is te groot, te mooi en te overladen met kunstschatten om in dit korte bestek te beschrijven. Befaam de schilders als Murillo, El Greco, Goya, Pacheco en Zur- baran leverden er hun bijdra gen aan, even beroemde beeld houwers versierden het inte rieur en de talrijke toegangs poorten. De oude binnenhof van de moskee is in het geheel van ae kathedraal opgenomen. Men bereikt deze door de wonderlijk mooie Puerta del Perdon (Poort der Vergiffenis) en kan er, midden in de woe lige stad, in een bijna vol maakte stilte onder de sinaas appelbomen uitrusten. Tenzij men er de voorkeur aangeeft door een andere deur de Bi- bliotheca de Colon (Columbus) binnen te stappen, waar onder andere handschriften van de ontdekkingsreiziger worden bewaard. We steken de straat over, passeren enkele weelderige palmen en staan meteen in de voorhof van Alcazar. Het is niet zeker, dat het paleis, zoals het er thans staat, in de tijd van de Moorse overheersing is gebouwd. Maar wat komt het er op aan of de stijl niet Moors maar Mudejar is? Met andere woorden: waarom zouden we het minder mooi vinden, om dat de Moren, die eraan heb ben gewerkt, onder bevel ston den van de Christelijke ver overaars van Sevilla? Nemen wij dit aan, dan is het ontstaan van Alcazar te stellen in de tweede helft van de dertiende eeuw, zodat het gebouw oud genoeg is om eerbiedwaardig te zijn. Bijzonder attractief zijn de tuinen met hun marmeren fon teinen en overvloed van Moors tegelwerk. Rijzige dadelpalmen en vriendelijke sinaasappel bomen geven er een Oosters aspect aan. In het paleis be wondert men de mozaïeken, die wellicht slechts voor die in het Granadaanse Alhambra worden overtroffen. Na Alcazar lopen we even door en bereiken een gedeelte van Sevilla, de Barrio de Santa Cruz, waarin men zich in een museum van Andalusische bouwkunst waant. Het is er stil in de straten. De muren der huizen zijn zo helder wit, dat men er de bewoners bijna van zou verdenken ze ten ge rieve van de vreemdelingen voortdurend bij te kalken. Op een pleintje, weer beplant met sinaasappelbomen, staat een muilezel zonder baas in de zon te suffen. Een breedgerande stroohoed beschermt zijn kop tegen de felste hitte. Hij is hier volkomen op zijn plaats, want de schots en scheef door elkaar liggende hobbelkeien in de kleinere steegjes laten geen ander verkeer toe. Hier kan hij dromen van rust. Sevilla is helemaal een droom. Maar het is ook wel eens een nachtmerrie geweest „We hebben niet lang last ge had van de burgeroorlog," ver telt een oud-gediende in hel hotel mij. „Een dag of drie verwarring met wat straatge vechten en Franco was df baas. Daarna hoorden w< nachten achtereen wagen; langsratelen. Ze waren afge aden met aanhangers van d' wettige regering, die buiten d dad werden gefusilleerd." F. Kemming Smaken verschillen Het doorbréken van een traditie moet een der moeilijkste opgaven zijn, die te bedenken valt. Een wijd in den lande ver takt kruideniersbedrijf heeft het onlangs gepresteerd en de gevolgen worden reeds zichtbaar. Toen wij deze week bij vrienden binnen wipten tegen koffietijd, werd ons elk een viertal kleine kopjes voorgezet. Kopjes uit het betere genre kinderservies, zo te zien. Ons werd verzocht, deze met kleine, keu rende teugen leeg te drinken en vervolgens op te geven, welke smaak wij prefereerden. Mijn vrouw koos onmiddellijk na afloop der drink-test smaak 2, de kopjes waren genummerd ik voelde het meest voor smaak 4. Hoewel ook iets in smaak 3 mij boeide, en het pittige in smaak één m.i. bij koffie node gemist kan worden. Wij moesten mee naar de nieuwe kast: koffiekast. Een soort kleine provisie kast, geheel gevuld met koffieboel en (nog) niet in de handel. Iedere koffieplank bevatte een koffiepotje, -busje, -molentje, -filtertje, -zeefje, -blaadje, koffiekopjes en dat soort dingen meer. Wij moesten zien, hoe voor mij een soort koffiecock-tail werd bereid, waarbij de planken 1, 3 en 4 volledig werden ingeschakeld. Mijn vrouw kreeg koffie van plank 2. In een smaakvol „koffiehoek" werden bij letter M onze koffie-smaken genoteerd. Het voorsorteren kon dus een volgend maal achterwege blijven. „En als mijn smaak zich nu wijzigt?" wilde ik weten. „Beste jongen, alles staat nog in de kinderschoenen", aldus de gastvrouw. Het koffieboekje komt spoedig uit, waarin iedere smaak wordt omschreven en aan gegeven met letter- en cijfercombinatie. Zoiets als bij autonummers. Je bestelt dan een kop koffie E 21-34 bij de ober, en in heel Nederland krijg je dan jouw koffie- smaak". „Is het niet veel bewerkelijker?" vroeg mijn vrouw. „Dat wel", was het antwoord, „maar het is enerverend en bovendien een sociale plicht. Te lang hebben wij ons in de luren laten leggen door het middeleeuwse spreekwoord, dat er over de smaak niet te twisten valt. Eindelijk zijn we toe aan de smaken-differentiatie, die een nieuwe impuls zal geven aan bijna elk voedings artikel. Wat men bij schemerlampen, over hemden, auto's, onderwijs, doktoren al lang toepast zal zich nu volledig gaan vol trekken in de voedingsbranche. Is het niet belachelijk, dat ik van kinds been af bij het woord, „allerhande" opge scheept wordt met dezelfde soort bokkepootjes, amondelkoekjes en dat soort cliché-dingen? Straks zullen we binnengaan in de bok- kepoot-speciaal-zaak. In de appeltaart- speciaal zaak. Zoals wij nu reeds binnen gaan bij de oor-, neus-, keel-, oog-, tand-, hart-, long-, lever-, nier-, maag-, darm-, voet-, bloed-, huid-, spier-, zenuw-, enz.- specialist". Mijn vriend bet het voorhoofd en ver volgt: „De tijd is rijp voor de keuken-ensuite. Eindelijk zal de liefde volledig door de maag gaan en is de sleur van het huis vrouwenbestaan doorbroken. In de hotels zal de spijskaart vervangen worden door een bibliotheekje, het logisch gevolg van het a.s. koffieboekje als eersteling. Voor elk gerecht een boekwerk vol varianten. Wie schrijft een nieuwe bakmars voor de jeugdbewegingen, die nu kwijnen bij ge brek aan beweging? De passieve genots- vormen zullen doorbroken worden. Let op!" „Je koffie is koud geworden", zei zijn vrouw. En wij waren stil geworden. Op weg naar huis zei mijn vrouw: Zou den ze dat nou allemaal overzien hebben, toen ze in die winkels de koffie op smaak gingen verkopen? Ik antwoordde: „De pap wordt nooit zo heet gegeten, als ze wordt opgediend". „Wélke pap?" vroeg ze. Havermout Sn. 17-14", antwoordde ik zacht. J. v. d. Molen DJAKARTA (UPI) Premier Djuan da heeft verklaard dat hem niets bekend is over een aanstaande wijziging in het kabinet. Hij ontkent dat een eventuele ka binetswijziging door de ministerraad is besproken, maar voegde hieraan toe, dat president Sukarno tenslotte beslist over wijzigingen in de regering. Eerder heeft de premier naar aan leiding van een bericht waarin gesteld werd dat president Sukarno de Ameri kaanse regering te verstaan heeft gege ven dat hij genoeg heeft van het commu nisme verklaard dat de regering van Indonesië geen afstand heeft gedaan van een onafhankelijke buitenlandse politiek en dat hij het bijzonder zou waarderen als de Amerikaanse autoriteiten zulks volle dig gingen begrijpen. De betrekkingen tus sen Indonesië en de Verenigde Staten kün- nen er beter door worden, zo meent Dju anda. In verscheidene talen noemt men het vooruitstekende bovenste gedeelte van het strottenhoofd de Adamsappel. Na tuurlijk denkt men aan de verboden vrucht die Adam in het Paradijs heeft gegeten; een stuk daarvan zou hem, zegt de overlevering der Rabbijnen, in zijn keel zijn blijven steken. Sindsdien zijn zijn mannelijke nakomelingen ge doemd dit teken der schande te dragen. Het woord Adamsappel wordt ook ge bezigd als naam van twee boomvruch ten: een in Zuid-Europa groeiende li moen en een soort banaan. Beide heb ben in de schil kleine deuken die enigs zins gelijken op indrukken van tanden. Het volksgeloof hield deze vruchten ^voor de Paradijsappel.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5