Problemen J. Grit Sportweek in Velsen voortgezet met gymnastiek en ruiterfeest THALIA Zeekadetkorps „IJmond" telt nu reeds vijfenveertig leden Visserij-varia Havenberichten Zwemwedstrijden in het Velserbad Groot gebrek aan instructeurs op de honderd velden j grieven aan de redactie 4 Uw kostuum binnen 1 dag gereed OLD CLOTHES NEW VL. 27 „Burg, Heusdens" wordt KW, 4 „Golfstroom" JVeer een trawler bij de Katwijkse vloot Het programma Grotere haringaanvoer dan in vorig jaar Al 9600 kantjes aan wal Gegist bestek Jaarvergadering van DKV Examens Kort nieuws (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) HS WÊl Mr. Opticien Binnengekomen haringschepen WOENSDAG 11 JUNI 19 5 8 DE SPORTWEEK is ook gisteren een frisse aangelegenheid geweest fris in tweeërlei opzicht. Niettemin waren er over het algemeen heel wat meer belangstel lenden langs de lijnen dan een avond tevoren vooral op het IJmuidense Marktplein was grote belangstelling voor de gymnastiekdemonstraties door drie plaatselijke verenigingen: Olympia, T.V.IJ. en de Christelijke Gymnastiekvereniging IJmuiden. Men heeft zich noch hier noch aan de Heerenduinweg hoeven te vervelen, al had het tempo wat hoger kunnen zijn, maar fris bleef het in de vallende avond. Het beste plekje was ongetwijfeld het overdekte Velserbad, waar zwemdemonstraties en -wed strijden werden gehouden. In een groot carré, gevormd door de onvolprezen afzettingshekken der gemeente formeerden zich te half acht de verschil lende gymnasten en gymnastes, die aan de turndemonstraties zouden deelnemen en zij hebben zowel in vrije- als orde-oefeningen en aan de toestellen laten zien, wat deze vrijetijdsbesteding vermag te bereiken. Te zelfdertijd was aan de Heerenduinweg een ruitersportmanifestatie gaande. Op een afgepaald terrein op de groen strook langs de Heerenduinweg demon streerden daar de jeugdleden van de hip pische vereniging „Velsen". Onder zeer grote belangstelling het publiek vier tot vijf rijen dik gaven de jeugdige rijders en amazones een proeve van hun kunnen, waarbij via de microfoon een technische uiteenzetting werd gegeven. Men liet onder andere zien welke eisen bij een rij-examen worden gesteld. Vooral de jonge IJmuidenaartjes lieten zich tijdens deze ritten van hun slechtste zijde kennen door zelfs met behulp van een klapper pistooltje de paarden dusdanig te doen schrikken, dat de rijders de grootste moeite hadden de controle te behouden. Tijdens het springconcours, dat onder grote spanning werd gevolgd, toomde de jeugd gelukkig wat in, zodat het geheel tot een prachtige demonstratie werd van kracht, behendigheid en elegance Gymnastiek De Velser Sportweek vond dinsdagavond in Velsen-Noord haar voortzetting met aantrekkelijke gymnastiek-demonstraties op het Stratingplantsoen. De tweehonderd léden van de gymnastiekverenigingen Sparta, SSH en IEV, die aan de demon straties deelnamen, kwamen tegen half acht het Stratingplantsoen opgemarcheerd, voorafgegaan door de r.-k. harmonie „St. Caecilia" Onmiddellijk greep namens de Velser Sportstichting de heer W. D. Wiljouw de gelegenheid aan om het ontstaan van de eerste Velser Sportweek te verklaren en doel, structuur en streven van de Velser Sportstichting uiteen te zetten. De heer Keukelaar, leider van Sparta, gaf vervol gens zijn opdrachten voor de demonstraties van de samenwerkende verenigingen, waarna de heer Dudink zijn IEV'ers de instructies gaf. Een alleraardigst begin vormden de IEV- Advertentie zonder prijsverhoging KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 Naar wij vernemen is aan de Katwijkse trawlervloot deze week een nieuwe mo derne eenheid toegevoegd. De N.V. Meer- burgs Noordzeevisserij en Haringexport te Katwijk aan Zee heeft besloten tot de aan koop van de Vlaardingse motortrawler VL 27 „Burgemeester Heusdens", welk schip pas twee .jaar geleden als nieuw in de vaart werd gebracht door de Visserij- maatschap „De Nieuwe Mercurius" te Vlaardingen. Nadat de eenënveertig meter lange trawler in april te Vlaardingen was opgelegd wegens slechte bedrijfsuitkom- sten heeft de rederij Meerburg het schip thans gekocht. Het zal in de vaart komen onder het visserij merk KW 4, de „Golf stroom". De nieuwe Katwijkse trawler werd ge bouwd in 1955 bij de scheepswerf Figee te Vlaardingen. De trawler meet 272 ton, is 36 meter tussen de loodlijnen, is 7.24 meter breed en 3.57 meter hol. In de afge lopen twee jaar hebben de schippers Nic. Punt uit IJmuiden, T. v. d. Oever uit Scheveningen en J. v. d. Niet uit Katwijk aan Zee het commando gevoerd op dit moderne schip. Door aankoop van de „Burgemeeester Heusdens" breidt de rederij Meerburg haar aantal schepen tot zeven. In de vaart zullen straks zijn de KW 2 „Mr. Dirk Donker Curtius", KW 4 „Golfstroom", KW 5 „Fierman Eduard", KW 6 „Vertrou wen", KW 7 „De Arend", KW 8 „Deining" en de KW 9 „Huberta Gerarda". De KW 4 „Golfstroom" wordt volgende week te IJmuiden verwacht en zal dan ter visserij gaan onder beve' van schipper Cees Guyt, die tot nu toe was aan te treffen op de brug van de trawler KW 8 „Deining". Tot schipper van de „Deining" is benoemd de stuurman Arend Hoek. De naam De nieuwe trawler, die zaterdag bij de N.V. Scheveningse Sleephellingmaatschap- pij te Scheveningen is tewater gelaten voor de N.V. Visserijonderneming v/h J. C. Pronk te IJmuiden, zal als visserijmerk IJM 36 en als naam „Jacoba Gezina" krijgen. Activiteit gestaakt Aan de activiteiten van de oudste IJmuidense rederij, de n.v. Nationale Stoomvisserjj, directeur Donald J. Groen, is thans een einde gekomen. Door de ver koop van de IJmuidense motortrawler „Eveline" IJM 116 naar Noorwegen het schip vertrok op zaterdag 31 mei uit IJmuiden heeft deze rederij thans geen enkele trawler meer in de vaart. De Nationale Stoomvisserijmaatschappij heeft nog wel een drietal schepen te IJmuiden liggen, maar deze zijn opgelegd. Het betreft hier de trawler „Norma Maria" IJM 6, „Gelria" IJM 21 en „Vikingbank" IJM 183. De laatste behoort in feite toe aan de n.v. Stoomvisserijmaatschappij „Mercurius", waarvan de heer D. J. Groen eveneens directeur is. Verwacht mag wor den, dat geen van deze drie trawlers nog ter visserij zal uitvaren. WOENSDAG II JUNI Profvoetbal wedstrijd op het hoofd- veld van „Schoonenberg tussen het Nederlands Jeugdelftal en een Velsens profelftal, aanvang 19 uur. kleuters met een ritmische oefening en de Sparta-kleuters met bankoefeningen, het geen een verwarmend applaus ontlokte. Fraai was de K.N.G.V.-bondsoefening van de SSH-jongens met een ritmische mars figuratie. Het toestelwerken aan de brug werd uitgevoerd door IEV en SSH-meisjes. De Sparta-meisjes zorgden voor een rol- oefening op de lange mat. Ondanks het verlate beginuur verliep alles bijzonder vlot en was er geen moment van wachten voor het publiek, dat de koude bleef trot seren. Later werd de aandacht vastgehou den bij het spectaculaire tafelspringen voor dames, jongens en heren, van wie sommi gen keurige losse salto's maakten. Het slot van deze geslaagde en aantrekkelijke turn demonstraties kwam met een gezamenlijke Sparta-SSH-uitvoering van het K.N.G.V.- bondsnummer voor meisjes met knotsen en kleurige linten, die door de prachtige rit miek de toeschouwers in bewondering bracht. De haringaanvoer laat zich tot nu toe, volgens de voorzitter van het Produkt- schap voor Vis en Visprodukten, drs. D. J. van Djjk, zeer gunstig aanzien. Hij ver klaarde in de openbare vergadering van het bestuur dat tot en met 31 mei van dit jaar 9600 kantjes Hollandse Nieuwe zjjn aangevoerd. Dit aantal steekt inderdaad gunstig af bij de aanvoer tot dezelfde datum in het vorig jaar, die slechts 4600 kantjes bedroeg. In het jaar 1956 was de aanvoer in de eer ste maand van de nieuwe teelt echter weer belangrijk hoger, namelijk 12.000 kantjes. De uitvoer van gezouten haring loopt na een inzinking op het ogen blik weer goed. Tijdens een vergadering van de gemengde Nederlands-Duitse com missie is overeenstemming bereikt over de contingenten, die voor de export naar West-Duitsland beschikbaar zullen worden gesteld. Op 10 juni en op 1 augustus zal voor een miljoen mark worden uitgeschre ven. In september volgt dan nog een uit schrijving ter grootte van 650.000 mark. Op het ogenblik kan wat de uitvoer van verse zeevis betreft, vooral gesproken worden van een opvallende tong-export naar de Ver. Staten. Italië blijft echter van dit produkt de belangrijkste afnemer. De uitvoer naar Frankrijk gaat thans nog op de oude voet verder. Wanneer de Fran sen echter inderdaad geen nieuwe invoer vergunningen beschikbaar zullen stellen, zoals zij hebben aangekondigd, dan zal deze export binnenkort geremd worden. Zulks zal het eerst merkbaar worden bij de uitvoer van zoetwatervis, doch ook in de zeevishandel zal men dan met een te ruggang rekening moeten houden. Het oes terseizoen, dat op 2 juni werd gesloten, was redelijk hoewel de export enigszins is teruggelopen. De aanvoer van garnalen is in de eerste vijf maanden van dit jaar aan zienlijk minder geweest dan in de voor gaande jaren. Slechts een belangrijke prijs stijging heeft deze tak van het visserijbe drijf voor de vissers nog enigermate aan trekkelijk gemaakt. In de eerste vijf maan den van 1956 werd 2,3 miljoen kilo garna len aangevoerd voor een waarde van 1,7 miljoen gulden. Het jaar daarop waren deze cijfers 2 miljoen kilo voor 3.4 miljoen gulden. Dit jaar was er in de eerste vijf maanden een aanvoer van 737.000 kilo ter waarde van 2,2 miljoen gulden. De prijs per kilo steeg van 71 cent in 1956, via 1,64 in '57 tot 2.96 in dit jaar. EERSTE SPECIALE VEILING Voor export-bospeen werd dinsdag aan de veiling Kennemerland van 0,48 tot 0,58 per bos betaald. Er was een behoor lijk aanbod op deze eerste speciale veiling. Drie jeugdige Noorse zeelieden, die in Antwerpen waren afgemonsterd en per trein naar Oslo wilden reizen hebben dezer dagen door twee vergissingen een omweg van 800 km gemaakt. Bij het overstappen in Keulen kwamen zij in een verkeerde trein terecht en beland den daardoor in Mannheim in plaats van Hamburg. Zij schoten een taxi aan om naar het Noorse consulaat te rijden, maar de chauffeur wie zij hun vergis sing vertelden, verstond in de algemene spraakverwarring Homburg in plaats van Hamburg en reed naar Saarland. Daar vernam hij tot zijn schrik dat de drie varensgezellen nog verder uit de koers waren geraakt en bovendien in het geheel geen geld hadden. Er bleef niets anders over dan de ongelukkige lading weer mee te nemen naar Mann heim waar men er tenslotte in slaagde de zeelieden op de goede weg te helpen. Vanavond houdt de Chr. Korfbalvereni ging D.K.V. te IJmuiden-Oost de jaar lijkse competitievergadering in het ge bouw „De Lariks" aan de Zeeweg. Het competitieverslag zal door de wed strijdsecretaris, de heer A. de Graaff, wor den voorgelezen. De twaalftal-commissie zal worden aangevuld. Kandidaten zijn Mej. A. Maartense en de heer H. Pul. Nadat de twaalftallen zijn ingedeeld, zullen de aanvoerders, de materiaalcommissie en de juniorenraad worden benoemd. In het kader van de Sportweek speelt D.K.V. vrijdag 13 juni om 7 uur een wed strijd op het Velsen-terrein aan de Kwe kerslaan te Santpoort: 7 uur D.K.V a Rapid a Junioren; 7.30 uur D.K.V. I Rapid I. Wageningen. Bevorderd tot doctor in de land bouwkunde ir. G. Dantuma te Wageningen, ge boren te Leeuwarden, na verdediging van een proefschrift met stellingen, getiteld Veredeling van tarwe en gerst op winterhardheid". Overveen. Aan het Jac. P. Thijsse-lyceum te Overveen zijn geslaagd voor het eindexamen gymnasium A de dames R. Daalder en M. de Sa- vornin Lohman en de heer A. Klaver. Geslaagd voor het eindexamen gymnasium B de dames R A. v. d. Baan en E. A. J. Moolenburg en de heren J. W. Dornseifen, H. M. de Jong Schouwenburg en M D. de Weerd. Afgewezen geen. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Bevorderd tot doctor in de economische wetenschappen op proefschrift getiteld „De vrijhandelszone als eco nomische integratievorm voor West-Europa" de heer G. H. J. Abeln te Almelo. Geslaagd voor hei doctoraalexamen psychologie mevr. M. de Waal- Wagner en de heer T. van der Mey, Amsterdam, en voor het kandidaatsexamen economie de he ren J. Caspers, en R. van der Pol, Amsterdam. 's-Gravenhage. Staatsbevoegdheid voor heil gymnastiek en massage: W. J. v. Kapel, Haarlem. Utrecht. Geslaagd voor het doctoraalexamen rechtsgeleerdheid: N. de Vries. Maarssen: J. M. Middag. Hilversum. Semi-artsexamen: P. J. A. Baselier, Doorwerth; J. Borst, Bilthoven; C. H. M. Brunia, Brunssum. Artsexamen: A. Bos, Utrecht; mej. J. C. L. den Duik, Hilversum; C. J. W. Dun- newold, Apeldoorn; mevrouw J. M. Muller-Leu- pen, Utrecht. Tandartsexamen: C. M. C. M. Schoofs, Helmond; C. J. E. Schijns, Valkenburg; J. Westra, Leiden. Groningen. Doctoraalexamen Frans: M. Gnodde, Leeuwarden. Uitbreiding. Nu het personenvervoer op de Rotterdamse luchthaven sterk toe neemt, blijkt de accommodatie onvoldoen de te zijn. De luchtvaartmaatschappijen hebben de beschikking over een betonnen stationsgebouwtje. De afhandeling van grote groepen reizigers geschiedt in een houten gebouw, waar de luchtvaartmaat schappijen geen eigen ruimte hebben. Be sloten is thans de gehele afhandeling te concentreren in één gebouw, met ruimte voor de loketten en de administratie van de luchtvaartmaatschappijen. Grondstoffen voor de papierfabriek Voor de papierfabriek Van Gelder Zo nen zijn uit de Finse haven Jakobstad aan gekomen het Nederlandse s.s. „Niobe" en het Finse s.s. „Patria", respectievelijk met 350 ton en 1100 ton cellulose. Advertentie het theater met de beste films DONDERDAG a.s. 8 uur in één speciale voorstelling een Franse film van een ongekend realisme DE DRIFT IN HET BLOED (La Rage au Corps) met FRANCOISE ARNOUL - RAYMOND PELLEGRIN Een uitzonderlijk gedurfd onderwerp op felle openhartige wijze verfilmd! Een film, die élke vrouw en élke man moet gaan zien Toegang alléén boven 18 jaar. Vanaf VRIJDAG a.s. vertonen wij de grote succesfilm SISSY, KEIZERIN EN MOEDER (3e deel) Voorverkoop begint vrijdagmorgen dagelijks van 1112.30 uur a.-n het theater (dringend aanbevolen). In een van de zalen van het Cultureel Gebouw te IJmuiden heeft het Zeekadet korps „IJmond" deze week de jaarverga dering gehouden. Het door de secretaris van het korps, de heer Arie van der Veer, samengestelde jaarverslag, maakte er melding van, dat de belangstelling van de jeugd uit IJmuiden voor het Zeekadet korps steeds groter wordt. Op 31 december 1957 kwamen elke zaterdagmiddag 26 zeekadetten op de loodsboot „Canopus" bij de Kleine Sluis bijeen en begin van deze maand waren het er niet minder dan 45. Het korps blijkt kadetten aan te trekken uit IJmuiden, Velsen-Noord, Driehuis, Santpoort en zelfs een gering aantal uit Haarlem. Verheu gend voor de initiatiefnemers tot oprich ting van het korps nu zes jaar geleden mag het zijn, dat van de 22 zeekadetten, die in 1957 afmonsterden, er 7 een werk kring vonden bij de sleepvaart en koop vaardij en drie in dienst gingen bij de Koninklijke Marine. Het jaarverslag herinnerde aan de vie ring van het vijfjarig bestaan van 't korps IJmond in januari 1957. Men kwam toen bijeen in het Hervormd Jeugdgebouw, waar de „Rooiroks" optraden en waar een film werd vertoond. Het werven van nieuwe instructeurs baart het bestuur van het korps IJmond nog steeds grote zorgen. Wil men jaarlijks het lesprogramma op goede wijze afwerken, dan zullen er meer instructeurs moeten komen. Vooral bij een aantal van 45 jongeren is dit gewenst. Men denkt in bestuurskringen vooral aan een instructeur, die de zeekadetten praktische bekwaamheid in het zeilen kan bijbrengen. Drie sloepen De vloot van het korps „IJmond" be staat thans uit twee kleine sloepen en een grote sloep. Voor deze grote sloep heeft men vorig jaar ook een zeiltuig gekregen, maar men heeft er nog niet mee kunnen werken. Dit was echter vooral een gevolg van de weersomstandigheden. De activi teit van het korps is in het vorige jaar overigens groot geweest. De zeekadetten waren in hun frisse uniformen bij vrijwel elke officiële gelegenheid aanwezig. De loodsboot „Canopus" heeft ook dit jaar geregeld haar onderhoudsbeurten gehad. Elke zaterdagmiddag zijn de zee kadetten op dit schip bijeen geweest en voorts zijn enige bijeenkomsten gedurende weekeinden gehouden. Ook aan de wal is een avond gehouden om de onderlinge band nog iets meer te verstevigen. Er werd die avond door de zeekadetten gekiend. Van de vijftien partijen die in het in ternationaal DCIJ-toernooi van dit jaar werden gespeeld werden er negen met 3228 geopend en vijf met 3328 en slechts een met 3127. Wel een bewijs dat de sterke spelers voorkeur geven aan de opening die de stukken kans op een gunstige centrum ontwikkeling bieden. Op de 3228 volgde vier keer 2024, drie keer 1823 en slechts één keer 1721. Hoewel dus aan hoekopeningen als 31 26 of 343025 geen aandacht werd ge schonken in dit IJmuider damfestijn, wil hiermee niet gezegd zijn dat deze ope ningen aan aantrekkelijkheid hebben in geboet. Een der fraaiste partijen van dit toer nooi was het gevecht van Dukel tegen Koeperman. Na de opening 3228 liet de Rus zich met 1721 aan de korte vleugel opsluiten waardoor een prachtige en boeiende strijd ontstond. Hieronder volgt de partij met B. Dukel (wit) en I. Koeper man (zwart). 1. 32—28 17—21; 2. 31—26 12—17; 3. 38—32 7—12; 4. 37—31 19—23; 5. 28x19 14x23; 6. 31—27. Het is deze reeks van zetten van wit die zwart weinig kansen biedt de Roozen- burg-opstelling te spelen. Zwart komt nu in korte vleugel-opsluiting. De stand na de zesde zet van wit: Tfiii 'ft?.77% ft777$. 97777%. 'ft777%. vwwxxxr, vTnonnoocooooorv-/-* nooonooooooooooooooooooooo 6. 2328. Hier doet de Rus een eerste poging om uit de opsluiting te komen. Het moment dat zwart de meerslagregel in acht moet nemen verhindert deze poging. 7. 32x23 18x38; 8. 43x32 10—14; 9. 39—33 12—18; 10. 36—31. Nu kan Koeperman de opsluiting met 1822 verbreken. Na 13x22 kan 3228 niet wegens 2127 en moet 4136. Door 2732 en 2227 wordt een stuk winst verkregen. Na 10. 36—31 1822 moet wit wel besluiten tot 4439 of 3127 Maar na 3127 heeft wit weer het beste van het spel. 10. 5—10; 11. 44—39 1—7. De aangewezen positiezet 1419 kon niet wegens 2722 en de meerslag 18x29 en 34x5. 12.'®0^44r7—12; 13. 41—37 2—7. Zwart moet nu wel een van de belang rijkste basisstukkem^ in het spel brengen. 14. 46—41 18—22; 15. 27x18 12x23. Met 13x22 bereikte Koeperman niets. Wit moet vervolgen met 4136 waarna 2127 een bijzonder kwetsbare stelling voor zwart betekent. 16. 31—27 7—12; 17. 49—43 13—18; 18. 37—31 20—24. Na afloop van de partij gaf Koeperman volmondig en sportief toe dat wit het beste van het spel had gehad. Maar met de negentiende zet trad wit volgens de Russische kampioen te slap op. Volgens Koeperman had wit met 3429 23x34 39x19 de opsluiting en het betere spel be houden. 19. 42—38 24—29; 20. 33x24 23—28; 21. 32x23 18x20; 22. 38—32 12—18. Nog steeds is de korte vleugel 21, 17, 16 11 en 6 uitgeschakeld. 23. 35—30 20—25; 24. 30—24 8—13. Wit neemt hier het initiatief over maar wordt vrij spoedig gedwongen de voor post op 24 terug te nemen. Na 813 dreigt de damzet door 1319, dus is wit gedwon gen tot 41—37 of 41—36. 25. 41—36 14—19; 26. 34—30 25x34; 27. 39x30 10—14; 28. 30—25 19x30; 29. 25x34 13—19. 30. 47—42 9—13; 31. 44—39 18—23. Stand na de 31ste zet van zwart: Vele mogelijkheden Listig en onopvallend heeft Koepermans de beste stelling veroverd ondanks de op sluiting van de korte vleugel. Op prachtige wijze wordt het spc1 van wit aan banden gelegd. Zwart dreigt met 2329. Om deze dreiging af te wenden wordt 3429 en 23x34 gespeeld en volgt slag naar 30 of 29 hetgeen tenslotte resulteert in winst met 1722. De meerslagregel van 27x20 is wel bijzonder verrassend. Om dezelfde reden kan ook niet 3430 volgen daar zwart dan het spel voortzet met 2328. Vanuit de diagramstelling wordt gespeeld: 31. 18—23; 32. 34—30 23—28; 33. 21x32 4238; 34. 19x28 38x27 en nu wint 17-22. Ook is aardig: 31. 1823; 32. 3430 23—28; 33. 32x23 19x28; 34. 27—22 28x32; 35. 42—38 17x28; 36. 26x17 11x22; 37. 38x20 en 15x33 met gewonnen eindspel voor zwart. Wat is dammen toch rijk aan mogelijk heden, want in dezelfde stand is ook nog de volgende winst voor wit aanwezig: 31. 18—23; 32. 34—30 17—22?; 33. 27x20 15x33; 34. 26x17 11x22; 35. 32—28 en 4238 wint. In de partij nam wit het zekere voor het onzekere en besloot de opsluiting te doorbreken. Maar na de verbreking was het de Rus die geducht kwam opzetten. 32. 32—28 21x32; 33. 28x37 17—21; 34. 26x17 11x22; 35. 31—27 22x31; 36.36x27 6—11; 37. 37—32 23—28. Deze aanval moet zwart wel lanceren om nog enig voordeel te behalen. Maar de aanval is te zwak om succes te hebben. 38. 32x23 19x28; 39. 42—37 13—18. Stand voor het ingaan van het eindspel (39ste zet van zwart) was: <XXXXXX3QOOCX^OCOOO<pp^^ XXX>DOCOOCOOOOOOOÓOOOOOOOOOOCXXXXX:^^^C)(XXDO^^^^)OOOOOÓ Ten koste van een stuk weet wit ook een dam te veroveren. Er volgt een serie gedwongen zetten: 40. 43—38 11—17; 41. 38—32 16—21; 42. 32x12 21x41; 43. 12x21 41—46: 44. 21—17 46—28; 45. 17—12 28x35; 46. 12—7 14—20; 47. 7—1 20—25? Stand na 47. 71 van wit: zwart: stuk ken op 3, 4, 15 en 20, dam op 35; Wit: dam op 1, stukken op 34, 45 en 48. Wij geven de voorkeur aan de opbouw met 352 om daarna 2024 te spelen en de vangstelling op te bouwen. Wit kon toen vrij gemakkelijk remise forceren. 48. 16 49; 49. 3439 nu sterk omdat 2024 werd verzuimd. 49. 3519; 50. 6—44 9—13; 51. 45—40; 13—18; 52. 40—34 3—9; 53. 44—50 9—14; 54. 50—45 9—13; 55. 4843 en op voorstel van zwart remise. Wit had in dit eindspel de taak om steeds te trachten met de meerslagregel te dreigen. Dit belemmert de opbouw van de stelling van zwart. Maar de Rus kan in het eindspel scherper spelen. Onbeslist Op voorstel van de heer G. Zuiderduyn in Santpoort eindigden wij de in septem ber begonnen wedstrijd voor oplossers. Deze oude Stabiel-dammer en trouwe op losser onzer rubriek schenkt het fraaie Rus sische damboek (beschikbaar gesteld door de heer A. Douma te Haarlem) aan de heer C. Kramer. De wedstrijd eindigt dus onbeslist en een pluim komt toe aan de heren A. Koster, G. Zuiderduyn en C. Kramer, die alle damproblemen uit de IJmuider Courant keurig wisten op te los sen. De problemen waren van de beste Nederlandse problemisten. Daar de heer Koster enige maanden terug werd uitge schakeld, komt, de heer G. Zuiderduyn nog een troostprijs toe. Deze kan bij de bondsadministrateur der Koninklijke Ne derlandse Dambond een fraai damboek be stellen op het terrein der problematiek. Ook de heer Koster krijgt nog een boekje toegezonden. Alle problemisten en inzen ders danken wij hartelijk voor de mede werking en het enthousiasme. Dergelijke wedstrijden zullen in oktober weer be ginnen. Correspondentie. Alle partijen van het DCIJ-toernooi en de Haagse zeskamp zijn te bestellen bij de heer P. Roozenburg, Venusstraat 29, IJmuiden. Oplossingen en correspondentie te zenden aan het adres van de damredacteur, B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden. Door een misverstand zijn in onze advertentie d.d. maandag de uren, waarop in onze zaak op dinsdag 10 juni een deskundige van de AUDIUNT-fabrieken een demonstratie zou geven met de nieuwste AUDIUM-HOORTOESTELLEN verkeerd vermeld. Deze demonstratie zal nu worden gehouden begin juli. Nadere aan kondiging volgt nog. Voor normale demonstratie en ver koop kunt u natuurlijk dagelijks bij ons terecht. Gouda - Zwijndrecht - llmuiden In I1MUIDEN gevestigd: vh. DE JONG'S SPECIAAL OPTIEK Kennemerlaan 92 - Tel. 5072 5 juni: m.t. Amsterdam IJM 28 met 3 kantjes eigen vangst. 6 juni: m.h.l. Wilhelmina III KW 147 met 376 kantjes van 7 schepen; m.h.l. Ella Christina KW 97 met 232 kantjes van 10 schepen; m.h.l. Neder land VII KW 130 met 506 kantjes van 6 schepen; m.h.l. Dirk KW 19 met 255 kantjes van 6 sche pen; m.t. Sakina Martine KW 32 met 55 kantjes eigen vangst. 7 juni: m.t.l. Onderneming II SCH 27 met 33 kantjes eigen vangst. 8 juni: m.t. Job Gouda IJM 79 met 62 kantjes eigen vangst; m.t. Cornelis Vrolijk Fzn. SCH 171 met 78 kantjes eigen vangst; m.t.l. Prinses Ma rijke SCH 9 met 15 kantjes eigen vangst; m.h.l. Everard Christina KW 40 met 748 kantjes van 9 schepen. 9 juni: m.h.l. Volharding KW 23 met 449 kant jes van 7 schepen;m.h.l. Annie KW 54 met 287 kantjes van 6 schepen; m.h.l. Vooruit KW 151 met 509 kantjes van 7 schepen; m.t. Arie Ouwe hand KW 122 met 43 kantjes eigen vangst; m.t.l. Nestor KW 101 met 67 kantjes eigen vangst; m.t.l. Onderneming IV SCH 153 met 90 k. eigen vangst. GESLAAGD Mej. E. W. Engelhart te IJmuiden is ge slaagd voor het theoretische gedeelte van het Rijksexamen voor verloskunde, afge nomen op de Kweekschool voor verlos kunde te Amsterdam Prijzen van dinsdag Heilbot 2.50—2.00. gr. tong 2.30, grm. tong 2.40, kim. tong 2.502.40, kl. tong I 2.402.20, kl. tong II 1.90—1.70. tarbot I 2.00—1.80 per kg. Schartong 30, kl. schol II 5421, schar 22—12, bot 15—12.50, v. haring 21—14.40, makreel 21— 13.60, gr. schelvis 26—21, grm. schelvis 27—21, kim. schelvis 30—21, kl. schelvis I 30—17, kl. schelvis II 22—12.50, wijting 17—8, gr. gul 25—18, mid. gul 22-18, kl. gul 20—15.50, kl. leng 25—16. kl. haai 18—11, ham 82—60, kl. wolf 43—39, poontjes 9.50 8, kl. koolvis zw. 20—12, kl. koolvit wit 22—18 per 50 kg. Gr. kabeljauw 140—60, gr. koolvis zw. 5448, gr. koolvis wit 67—54, gr. leng 70—44, gr. wolf 9082 per 125 kg. Aanvoer van dinsdag 44 kisten tong en tarbot, 7 k. heilbot, 4 k. tong schar en schartong, 10 k. schol, 15 k. schar, 10 k. bot, 350 k. haring, 495 k. makreel, 730 k. schelvis, 560 k. wijting, 445 k. kabeljauw en gul, 35 k. leng, 50 k. haai, 5 k. ham, 20 k. wolf, 45 k. poon, 210 k. koolvis en 25 k. diversen. Totaal 3060 kisten vis. Besommingen van dinsdag IJM 10 f 12.400, KW 101 ƒ211.300, KW 80 9900, KW 122 9450, SCH 153 11.800. Op maandag kwam in IJmuiden binnen: Eem- stroom van Grangemouth, Bomma van Kristina- sand, Lucas Bols van Krammfors, Admiraal De Ruyter van Swansea, Texelstroom van Liverpool, Birmingham van Southworth, Martha Ahrends van Hamburg, Forel van Ipswich, Lieve Vrou wenkerk van Esbjerg, Delfland van Las Palmas, Holmogory van Archangel, Jeanne E van Kalmar, Mogylev van Archangel, Artura van Kotga, Bolt van Oslo, Theano van Waterford, Osirius van Ala, Burgundia van Gothenburg, Waal van Elö- sus, Hamburg van Nyköping, Henrika van Rotter dam, Cyprian Coast van Rotterdam, Joseph Ber- gersdorff van de Noordzee. Op dinsdag kwamen binnen: Willemstad van West-Indië, Dido van Antwerpen, Mantho van La Palice, Ciudad de Cucuta van Bahia, Gerd van Yarmouth, Havelland van Antwerpen, Solon van Antwerpen, Folias van Norrköping, Gerhard Elf- ring van Köping, Rijn van Köping, Dotterel van Liverpool, Helene van Maiden, Margaretha van Londen, Nimrod van Hull, Frans van Rotterdam, Baarn van Rotterdam, Petuan van Jossingfjord. Op maandag zijn vertrokken: Sandetty naar Rotterdam, Irene S naar Mjosung, Birmingham naar Harlingen, Frey naar Ramsgate. Ahoy naar Bohus, Admiraal De Ruyter naar Breskens, Gra- veland naar Porto Allegro, Myfem naar Rouen, Osirius naar Honfleur, Ravello naar New York, Netherlands coast naar Rotterdam, Lizzard naar Rochester, Myra naar Gent, Prestus Inaar de Noordzee, Daniël naar Rotterdam, Heyo naar Odense, Vinum naar Bremen, Zaanstroom naar Londen, Duke of Lancaster naar Ostende. Op dinsdag vertrokken: Frieda Blokzijl naar Rotterdam, Noorderlicht naar Bremen, Geert Bo- dewes naar Kopenhagen, Jan naar Hamburg, Rempang naar Lissabon, Hinrich Peters naar Rostock, Methan naar Narvik, Artura naar Hel sinki, Camerounkust naar Hamburg, Fleitner II naar Malmö, Laumühlen naar Mantyluoto, Joseph Bergendorff naar Skogall, Patria naar Rotterdam, Alberto Dodero.naar Vigo, Henrika naar Killybes, Oranjefontein, naar Bremen, Lieve Vrouwenkerk naar Rotterdam, Forel naar Cardiff, Vinga naar Brakestadt., Ciudad de Cucuta naar Hamburg, Eemstroom naar Leith, Louna near Duinkerken, Soetsia naar Bremen. DEMADO voor kerkklokken Op het DEM-terrein wordt zaterdag avond 14 juni een voetbalwedstrijd ge speeld tussen DEM en ADO uit Heems kerk. De baten van deze vriendschappe lijke ontmoeting ziin bestemd voor het klokkenfonds van de nieuwe Regina Caeli- kerk te Beverwijk. (Verkort weergegeven) De bromfiets- Geachte redactie, sta me toe hier even een lans te breken voor het probleem van deze tijd. Waar ik zelf auto, motor en bromfiets heb gereden geloof ik wel terzake deskundig te mogen spreken. Wij worden hier geregeerd door de Partij van de Arbeid en de Katholieke Volks partij, praktisch dus door de arbeiders. Het gros van deze arbeiders kan zich geen auto met alle aanverwante kosten veroor loven. De bromfiets, het goedkope ver voermiddel voor langere afstanden, bracht hier uitkomst. Niettemin wordt juist deze bromfiets steeds meer in een hoek gedrukt en moet zo mogelijk helemaal verdwijnen. We hebben nu al gewone zadels, kleinere banden, geel plaatje, snelheid 40 km, straks 30 km en rijkskeurmerk en wat volgt later nog? Dat er reglementerend moet worden opgetreden is zeer juist. De fietser of voet ganger die zonder meer op zo'n bromfiets stapt, is inderdaad een gevaar voor zijn medemensen, afgezien nog van de branie schoppers, want die laat ik hier buiten beschouwing. Maar het kan anders. Laat zadel en banden vrij. Beperk de snelheid tot 40 km in bebouwde kom en 50 km buiten. Blijf ze weren van autosnelwegen. Stel binnen 5 jaar een verplichting voor een rijbewijs, zoals reeds wordt uitgereikt door de cursussen die geregeld worden uitgeschreven. Schakel deze cursussen officieel in en geef inplaats van diploma een rijbewijs voor bromfiets, met her examen om de vijf jaar. K. T. OTTENHOFF Snelbrommer. Eindelijk is het dan zover. De snelbrommer gaat verdwijnen. Was dit nu wel nodig geweest? Hoeveel mensen gebruiken dit vervoermiddel niet om naar hun werk te rijden? De A.N.W.B. schrijft nu nog: de snelbrommer welke toch niet meer verkocht wordt, zal nu gaan uitsterven (voorspelling). Is het de bedoe ling geweest, dit vervoermiddel uit te roeien? Waarom geen examen laten afleggen? Dan waren er wel enkelen afgevallen, maar dan was de kleine man niet geheel de dupe geweest. W. v. B. Boerderij en brand. Bij Hindelopen is een aantal koeien verbrand. Wanneer zal de tijd komen, dat dit tot de uitzonde ringen behoort. De meeste branden op boerderijen breken in de zaterdag- en zon dagnacht uit. Zou dit niet wijzen op on voldoende toezicht? Verzekering werkt zorgeloosheid in de hand. En daarom moet er in de wet een bepaling komen, dat de levende have slechts voor de helft van de waarde mag worden verzekerd. Dan zal men beter oppassen. Men behoeft zeker geen communist te zijn om de grote voor delen van de collectieve boerderijen te be seffen. Grote boerderijen met brandvrije stallen, goed toezicht en dierenartsen in de onmiddellijke nabijheid zouden een waarborg zijn om de meeste rampen te voorkomen. Waarom nog altijd de middel eeuwse toestanden laten bestaan en de voedselvoorziening in handen laten van talloze kleine boerenbedrijven? Op naar de collectieve landbouwbedrijven met alle moderne hulpmiddelen. J. v. d. W„ Heemstede.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 6