r Wild Zündapp- G0R 0LY FILTRA Son filtre est si pur „Euromarkt zal verre visserij met bekwaam personeel vragen" 1 I Fantasio Italiaanse damesvesten 6 95 5 95 BELLA Vanmorgen in de vishal en op zee Fa. B. ENGELENBERG Samenwerking met het buitenland en 150 dames pullovers De negen Muzeny Kort en bondig Jaarverslag van de Visserijschool l em Ai&?ov\cte/i cte (jmketbokkeM Trawlvisserij op kust van Suriname is mogelijk Territoriale wateren van F aroer-eilanden Nederland repareert Britse schepen Olieboortoren over Atlantic gesleept Nieuw K.N.S.M.-schip Basketbaldemonstratie aan de Heidestraat Nog drie keer de „oude" raad Moeder Ja, die wist 't wel Russische visserij bij Newfoundland Opstelling Beverwijks raadselftal m Kerkelijk Nieuws Wij hebben voor Vader een prima horloge P. DE GROOT OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN DONDERDAG 12 JUNI 1958 HET JAAR 1957 is voor de gemeentelijke Visserijschool te IJmuiden een recordjaar geweest. Nog nooit was het aantal leerlingen zo groot. In totaal bezochten 485 leer lingen de verschillende cursussen. Aan de rijks- en schoolexamens namen 178 kan didaten deel. Hiervan slaagden er 158 of 88 percent. De directeur van de school merkt in het jaarverslag op, dat het minder verheugend is, dat evenals voorgaande jaren het nautisch personeel van de zeevisserijvloot weer zo slecht vertegenwoordigd was. Wat dit betreft gaf 1957 een dieptepunt te zien. Van de visserjjvloot te IJmuiden werden weer enige grote trawlers afgevoerd en het is daarom te begrijpen, dat de vraag naar gediplomeerd personeel voor deze vloot, zeker niet is toegenomen. Merk waardig is het, aldus het verslag, dat van de vrij grote kottervloot zo weinig op varenden de school bezochten. De redenen hiervan zijn moeilijk aan te wijzen. Het is moeilijk om zich aan voorspellin gen te wagen omtrent het schoolbezoek van deze categorie vissers in 1958. Zonder twijfel bezitten de IJmuidense vissers, die op deze schepen varen, voldoende prak tische kennis. Het is echter zaak, aldus het verslag, dat zij beseffen, dat naast prak tische kennis de theorie niet mag ontbre ken. Wordt de theorie door hen als ballast beschouwd, dan is het niet denkbeeldig, dat vakgenoten uit andere gemeenten, die meer de tekenen des tijds hebben verstaan, de leidinggevende functies aan boord zullen gaan bezetten. Meer handelsvaart Hoewel een groot aantal leerlingen uit andere gemeenten de verschillende cur sussen voor de kleine handelsvaart volgde, heeft 1957 opnieuw laten zien, dat ook in Velsen de belangstelling voor deze tak van het zeevaartbedrijf gestadig toeneemt. De groei van de bevolking in Velsen, waarvan een deel blijkbaar het ware zeemansbloed in de aderen heeft, zal daar wel toe hebben bijgedragen. In het verleden heeft de school vrij veel buitenlanders onder de leerlingen geteld. Ook in het afgelopen jaar werd een twee tal directeuren van Visserijscholen in In donesië in de gelegenheid gesteld een korte cursus in visserijkunde te volgen. Zij namen tevens kennis van de in Neder land en vooral in IJmuiden gevolgde onder wijsmethode. Bouw van kantine Werd in het vorige verslagjaar de ver wachting uitgesproken, dat in 1957 aan de bouw en inrichting van een kantine zou kunnen worden begonnen, de bestedings beperking bleek ook hier een spaak in het wiel te hebben gestoken. De gevolgen van het ontbreken van een dergelijk lokaal voor de niet in deze gemeente woonachtige leerlingen zijn bekend. Zeer waarschijnlijk zal nu binnenkort aan deze uitbreiding worden begonnen. Hierdoor zal dan in een lang gevoelde behoefte zijn voorzien. Sociale vorming Reeds geruime tijd bestaat er in onder wijskringen een streven om, vooral ten behoeve van jeugdige leerlingen, enige uren pér week beschikbaar te stellen voor lessen in „sociale vorming". Het zal zaak zijn om in de toekomst met dit streven rekening te houden, aldus de directeur van de school. In verband hiermeè haalt hij een conclusie aan van de „Commissie vakkennis schip pers en stuurlieden ter visserij". Deze conclusie luidde: „Een der belang rijkste oogmerken van de visserijschool dient voorts te zijn de opvoeding tot regel maat, discipline, orde en netheid; factoren, die aan boord van vissersschepen van het grootste belang zijn, doch tot heden, op goede uitzonderingen na, volkomen ver waarloosd worden. Speciale aandacht dient aan elke leerling individueel besteed te worden ter zake van Advertentie Om mee te nemen naar bos en strand. Heerlijk van smaak en handig verpakt. Spritsen, Gevulde koeken, Gemberbollen, lodenkoeken, Amandelbroodjes erom KENNEMERIAAN 88. IJMUIDEN, TELEFOON SSJO Onderzoek wijst uit Blijkens mededelingen van de heren H. Lijding, hoofd van de visserijdienst en dr. D. Geyskes heeft het wetenschappelijk vis serij onderzoek door de „Coquette" en de „Oregon" onder de Surinaamse kust uitge voerd, belangrijke resultaten opgeleverd. Deze resultaten kunnen als volgt worden samengevat: 1. De geldende mening, dat de bodem te zacht zou zijn om te trawlen, moet worden herzien. 2. Dat deze bodem kaal en zonder noemenswaardige flora en fauna zou zijn, is bepaald onjuist. 3. Het visvoorkomen is zeer goed voor tropisch water. 4. In dieper water, vooral op 40 meter diepte, komen enkele grotere en zeer waardevolle garna- lensoorten voor. 5. De kleine garnalen ko men het hele jaar buitengaats voor. Hieruit kan aangenomen worden, dat in Suriname commercieel getrawld kan wor den op kleine garnalen, vis en grote garna len. Dankzij wetenschappelijke medewer king van Amerikaanse en Nederlandse zijde is het onderzoek, dat Suriname 50.000 ge kost heeft, sneller gevorderd dan wanneer Suriname dit alleen had moeten verrichten. Met de „Coquette" en de „Oregon" wer den 500 monsters verzameld en het onder zoek strekte zich uit tot een afstand van 20 mijl uit de kust. Hierbij werden enkele ge heel nieuwe garnalen-, kreeften- en krab- bensoorten, alsmede een aantal voor Suri name nog niet bekende soorten ontdekt. In Amerika bestaat er grote belangstelling voor de resultaten en in verband hiermede komt het Amerikaanse onderzoekingsschip „Oregon" tegen eind augustus weer voor een maand, teneinde de commerciële moge lijkheden van diepzeevisserij op vis en gar nalen te bestuderen. bovengenoemde factoren, welke in een schoolrapport kunnen worden gewaardeerd. Het stichten van internaten en het dragen van een eenvoudig uniform zou dit in grote mate kunnen bevorderen". In dit licht bezien zou een internaat niet alleen voor de jonge leerlingen uit andere gemeenten, maar ook voor die uit deze gemeente zijn nut kunnen hebben. Ook conserveren Er werden toestellen voor het conser veren van visprodukten aangeschaft. Enige onvoorziene moeilijkheden deden zich voor met de plaatsing en met de aansluiting van de hiervoor nodige damp- en stoomtoestel- len. Hierin zal binnenkort worden voorzien, zodat naast het theoretisch ook praktisch onderwijs in het conserveren kan worden gegeven. De realisering van de plannen voor een moderne rokerij zullen in verband met de bestedingsbeperking voor onbepaalde tijd uitgesteld moeten worden. Nog geen nieuwe cursus Aan de jarenlang gekoesterde wens van de „Commissie van Toezicht op de Visserij school" om aan de school een éénjarige dagopleiding voor het „Voorlopig diploma als scheepswerktuigkundige" te verbinden, is nog steeds niet tegemoet gekomen. De examenprogramma's voor de ver schillende diploma's worden echter door een commissie nader bestudeerd en ver moedelijk gewijzigd. Zodra hierover meer bekend is, kan nagegaan worden of een éénjarige cursus dan nog uitvoerbaar is. Euromarkt Het is jammer, aldus de directeur van de school in een slotbeschouwing, dat de ver schillende visserij cursussen niet meer re sultaat hebben geboekt. Vooral voor het zeevisserij bedrijf in IJmuiden is het van het grootste belang, dat het rendement in de nabije toekomst wordt opgevoerd. IJmuiden, met zijn grote trawlers, zal vermoedelijk een grotere rol op visserij- gebied kunnen spelen als straks de „Euro markt" tot stand komt. Men mag toch aan nemen, dat men dan van de eenzijdig ge richte visserij op de Noordzee zal afstap pen en dat de verre visserij ook een woord mee gaat spreken. Hiervoor is echter be kwaam personeel nodig. Met de opleiding van dergelijk personeel zal niet te lang gewacht kunnen worden. De school zal zeker in staat zijn om aan de eisen, welke men aan een dergelijke opleiding stelt, te voldoen. THORSHAVN (UPI) Met 14 tegen 13 stemmen heeft de „Lagting", het semi- autonome parlement van de Deense Far- oers donderdag een resolutie aangenomen waarin de Deense regering verzocht wordt het besluit van de Faroers inzake de ter ritoriale wateren goed te keuren. Zelfs vraagt de Lagting de beslissing om de territoriale grens van drie tot twaalf mijl uit de kust te verleggen, zonder debat te aanvaarden. Tevens wees de „Lagting" het voorstel tot een regionale visserijcon ferentie van de hand. (De Faroers genie ten een semi-autonome status; De Deense regering heeft de zeggenschap in de bui tenlandse zaken en de marinekwesties van de eilandengroep; het besluit om de grens verlegging definitief te maken ligt dus in handen van de Deense regering). Een lid van de Labourpartij heeft zich in het Lagerhuis beklaagd over het feit, dat Engelse reders schepen naar Rotter dam zenden om daar te worden hersteld, terwijl er arbeiders van de Britse scheeps werven werkloos zijn. De minister van Ver voer, Harold Watkinson, heeft geantwoord dat het niet in het belang van het land zou zijn de vrijheid van de Britse reders hun schepen in het buitenland te laten herstellen te beperken. Beperkingen van dien aard zouden in elk geval van invloed kunnen zijn op de omvang van de buiten landse scheepstonnage, welke in Enge land hersteld wordt. De sleepboot „Thames" van L. Smit Co's Internationale Sleepdienst te Rotter dam heeft een olieboortoren, ook wel „drijvend booreiland" genoemd, afgele verd in de Baai van Port of Spain te Trini dad. Deze sleepreis begon in Bremerha ven, zodat de sleepboot een reis van 4.200 mijl achter de rug heeft met een gevaarte, dat zestig bij vijfendertig meter meet. Hoewel de „Thames" zonder moeilijkhe den de tocht heeft volbracht, heeft 't weer niet meegezeten; Het was zo slecht, dat men genoodzaakt is geweest de „Tha mes" in volle zee van olie te voorzien. De sleepboot „Clyde" werd erheen ge stuurd en deze heeft een deel van de eigen voorraad afgestaan aan de „Thames". Door de aanhoudende tegenwind had de „Thames" meer olie verbruikt dan was voorzien en toen men bij de Azoren was had men daar op dat moment geen olie in voorraad. Woensdag is het eenentachtigste schip voor de K.N.S.M.-vloot te IJmuiden aan gekomen. Het is het m.s. „Leonidas" waar mee een geslaagde proeftocht was gemaakt op de Eems. De „Leonidas" is een open-shelterdek- schip met een deadweight van 950 ton. Het schip zal zaterdag 14 juni de eerste reis naar Kopenhagen beginnen. De 74-jarige mevrouw Elizabeth Mor ris wilde niet achterblijven toen zij hoorde dat er op het Trafalgar Square in Londen van vakbondszijde betoogd zou worden voor hogere lonen. Zij nam een stoel mee om de toespraken zittend te kunnen aanhoren en maakte een bord met de leus: „Hogere prijzen, dan ook hogere pensioenen". De basketbaldemonstratie, die vanavond aan het Stratingplantsoen in Velsen-Noord zou worden gegeven, gaat niet door, daar geen verplaatsbare staanders beschikbaar zijn. De wedstrijden worden nu vanavond op het speelveld aan de Heidestraat in IJmuiden-Oost gespeeld. Na de op 24 juni vastgestelde raadsver gaderingen zullen de laatste bijeenkomsten van de Velsense raad in zijn huidige sa menstelling plaats hebben op 15 juli en 12 augustus 1958. Advertentie Maar gij had 't nog niet door tot, opeens, zij 't bemerkteMAÏZENAI ddt was het geheim van moeders kookkunst. Maar... moeder zei by hetkopen van MAIZENA steevast DU RYE A en daarbij keek moeder wel uit, dat zij geen andere kreeg. Vandaar haar kooksuccessen. Nu is ook zij zelf ervan doordrongen, dat het heus wel de moeite loont op die naam DU RYE A te letten. In derdaad - er is geen beter bind middel voor groenten, soepen en sausen dan MAÏZENA DURYEA. Van Sovjetrussische zijde is op de bij eenkomst van de Internationale Commis sie voor de Visserij in het noordwestelijke deel van de Atlantische Oceaan medege deeld, dat de Russische visvangst voor de oostkust van Canada sedert 1956 vervier voudigd is. Verleden jaar hebben Russi sche treilers ongeveer 70.000 ton vis van de visbanken bij Newfoundland aan land gebracht. De Sovjet-Unie maakte in 1956 melding van een vangst van ongeveer 17.000 ton in hetzelfde gebied. De Russi sche vangst had verleden jaar ongeveer een kwart van de omvang van de Canade se en was ruim dubbel zo groot als de Amerikaanse vangst. Het Beverwijkse raadselftal, dat vrij dagavond in een voetbalwedstrijd uitkomt tegen de Velsense raadsleden ziet er als volgt uit: doel: Alberda; achter: Coelingh en Boer; midden: Van der Zee, De Ruyter en Langendijk; voor: Elderson, Muskee, Vessies, Sturk en Leeuw. De Beverwijkse spelers zijn gekleed in een wit shirt en een rode broek; de Vel- senaren in een geel shirt en een blauwe broek. Advertentie Van heden af verkopen wij 120 prachtige glansgaren Hiervan moeten alle dames, die met vakantie of naar het strand gaan, profiteren. MARKTPLEIN 29 TEL 7541 Vertalingen. De stichting ter bevorde ring van de vertaling van Nederlands let terkundig werk deelt mee, dat binnen af zienbare tijd' vertalingen zullen verschij nen van de volgende letterkundige werken: Simon Vestdijk „Rumeiland" (in Italië) en J. J. Klant „De geboorte van Jan Klaas- sen" (in Duitsland). Verder verschijnt een bundel van zes Nederlandse toneelstukken in Argentinië en een bundel lyriek in ver taling van de heer Francisco Carrasquer in Spanje. In de oliefabriek te Zwijndrecht, be horende tot het Unileverconcern, is een destillator ontploft, waardoor zeer grote schade werd aangericht. Advertentie de mooiste scooter 150 cc1695.- 200 cc1945.— Uit voorraad leverbaar ZIET DE SPECIALE ETALAGE Breestraat 108 Beverwijk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kantens en Stitswerd (Gr.) (toez.) P. C. 't Hooft, vicaris te Amersfoort. Bedankt voor Welsrijp en Baijum (toez.) H. C. van Itterzon te Anjum; voor Warffum (Gr.) J. H. van Delft Westerhof te Sua- meer; voor Vreeswijk J. Wieman te Oude water. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Delft: G. Bilkes te Amster dam-Zuid en D. Henstra te Oud-Beijerland. Beroepen te London (Ontario, Canada) (Free Chr. Ref. Church of Canada) M. Vlietstra te Eemdijk. Baptisten Gemeenten Bedankt voor Daarlerveen-Vroomshoop S. Zijlstra te Eindhoven. Geref. Gemeenten Bedankt voor Nunspeet J. B. Bel te Krab- bendijke. Totaal vanmorgen In totaal waren er vanmorgen 3200 kis ten vis aan de afslag, waarvan 580 schel vis, 430 wijting, 410 gul en kabeljauw, 85 kool, 845 haring, 350 makreel, 50 haai, 630 kleine kistjes haring, 1000 stuks stijve ka beljauwen en 40 stokkebit, 350 schol en 6000 kilo tongen. Voor de export De rijen grote kabeljauwen deden van morgen voor het buitenland van 64 tot 43 en de kleine ƒ30 a 35. De kisten waren eveneens goedkoop en brachten het tot 54 a 67 terwijl de grote schelvis van 32 tot 37 van de hand ging. De grootmiddel schelvis haalde van 33 tot 32 en de grote tongen gingen van de hand tegen f 2,40 tot 2,70 evenals de grootmiddel en voor de kleinmiddel kwam van 2,30 tot 2,50 terwijl voor de enen van f 2,20 tot f 2,40 betaald is. De slips haalden 1,90 tot 2,10 en de tarbot is betaald met 2,20 tot 2,50. Grote, mid del, zet en éénschol maakten tussen 39 tot 46, terwijl voor de schol II, die even eens de grens overgingen en wel voor 37 tot ƒ42. Het binnenland De binnenlandse markt nam de grote gul af tegen 20 tot 25 en betaalde voor de middengul 17 tot 21, waar de torren 14 tot 17 deden. De zwarte koolvis haalde 37 tot f 47 en de enen deden 17 tot 20 met 15 tot ƒ16 voor de kool II. Witte kolen maakten 65 tot 67 en lengen 46 tot 52, terwijl de kleinmiddel schel vis 23 tot 31 maakten en de pennen 21 tot 30. Voor de braadjes is 10 tot 22 betaald en de wijting deed 10 tot 17. Schol III maakte 20 tot 28 en haring deed 14,50 tot 20. Paapjes deden 16 en makreel 20 tot 37. De schepen Aan de markt lagen vanmorgen de Her man (van de 31e mei) met 230 schelvis, 70 radio, 150 gul en kabeljauw, 70 koolvis, 45 wijting, en 60 makreel, 25 varia plus 420 stijve kabeljauwen en 270 kleine kistjes haring; de VL 121 (van de 27e) had 270 haring, 75 makreel, 20 schelvis, 70 wijting, 25 gul en kabeljauw, 20 stuks stijve kabel jauwen en 195 kantjes pekelharing. De Beatrice loste eveneens (van de 31e) en wel 135 kisten schelvis, 150 gul en kabel jauwen, 90 makreel, 35 wijting en 15 ha ring, 5 varia en 360 stuks stijve, 350 kleine kistjes haring plus 30 kantjes en de VL 110 was er van de 27e met 80 schelvis, 25 gul en kabeljauw, 75 makreel, 5 varia, 20 stuks stijve en 150 kantjes; de VL 153 (28 mei) voerde aan 30 schelvis, 60 wijting, 180 dichte wijting, 20 haring, 50 haai en rog plus vleet, 170 stuks stijve en 350 ijs- kabeljauwen met 180 kleine kistjes haring en 55 kantjes pekelharing. De KW 44 bracht tenslotte 250 kisten haring aan. Het komende Voor morgen komt de VL 84 met 50 schelvis, 65 makreel, 80 gul en kabeljauw, 25 wijting en 35 kool, 130 haring, 200 klei ne kistjes haring, 100 stijve kabeljauwen en 80 kantjes haring. Hierna worden de oudste schepen de SCH 117 (van de 31e), de Polderman, VL 131, KW 176 en SCH 135 (alle van de 2e juni) en de Vios, Medan Ariadne en KW 87 en 123 (van de 3e juni) Besommingen van heden IJM 2 Herman 15.900; IJM 72 Beatrice 14.900; VL 110 5500; VL 153 6900; VL 121 ƒ6200; KW 26 ƒ8700; KW 166 1690; KW 44 ƒ4600; KW 60 1290; KW 105 1850; KW 35 1300; KW 77 f 1070; TX 33 1750; IJM 78 2580; IJM 31 1960; IJM 52 1700; IJM 29 1480; IJM 3 1440. En op zee Woensdag stond er om de noord een briesje.tussen 59.30 en 57 noorderbreedte, waar de trawlervloot viste. De vangsten waren iets beter. Zij bestonden per dag uit 200 tot 120 manden schelvis, makreel en wijting. De Job Gouda meldde een trek van een pakje, de Emma haalde van twee trekken 80 manden makreel, schelvis en koolvis scheep en de Jacob Pronk deed een trek van een pakje. Van IJmuiden uit ging ondermeer weer de „Deining" naar zee De loggers en kotters op de kust had den etmaalvangsten van 150 tot 100 kg A rjrprtentif Advertentie een mooie degelijke HORLOGEBAND, MANCHETKNOPEN, DASKLEM, BRILéTUI, ZONBRIL enz. JUWELIER - HORLOGER Kennemerlaan 30 - IJmuiden - Tel. 4127 Advertentie Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 KLEURADVIEZEN GRATIS Uurstaking. Op verscheidene bouw werken in Delft werd gisteren het werk gedurende een uur neergelegd. De bouw vakarbeiders wilden hiermee protesteren tegen het invoeren van de zg. arbeiders- kaart. De actie verliep rustig en na een uur werd het werk hervat, Na 20 jaar. De landbouwer J. Joosten te Maasbree vond op zijn land een gouden trouwring, die bij onderzoek bleeek toe te behoren aan P. Lenders in Helden. Ruim twintig jaar geleden had de heer Lenders het stuk land in pacht, waar hij toen de ring verloren had. Massasprong. Tachtig Belgische en veertig Nederlandse parachutisten zullen tijdens de NAVO-vliegdemonstraties, die op 5 juli op Soesterberg worden gehouden, een massasprong ondernemen. Acht van de tachtig Belgen zullen daar bij een doorgezette val demonstreren, waarbij zij hun parachutes veel later zul len opentrekken dan hun 112 collega's. Dodelijk ongeluk. De 24-jarige hulp houwer H. M. J. Diederen uit Oud-Valken burg is op de 636 meter verdieping van staatsmijn Hendrik te Heerlen onder een omvallende kolenwand geraakt en zo ern stig gewond, dat hij ter plaatse is over leden. Commissie. De minister-president heeft een commissie ingesteld, waaraan is opgedragen van advies te dienen omtrent het door de Pensioenraad voorgestelde ontslag van de wiskundig adviseur van dat college, de heer J. Olie. De commissie bestaat uit mr. J. Verdam, oud-president van het gerechtshof te Amsterdam, prof. dr. J. P. van Rooyen, hoogleraar aan de Vrije Universiteit, en prof. mr. D. Simons, hoogleraar aan de Nederlandse Economi sche Hogeschool te Rotterdam. Burgemeesters. Op hun verzoek is eer vol ontslag verleend aan J. Tjalma, burge meester van Hoogeveen, aan H. Nolet, bur gemeester van Harenkarspel en Warmen- huizen, aan L. C. Kolff, burgemeester van Wieringen en aan jhr. mr. C. H. J. I. M. van Nispen tot Sevenaer, burgemeester van Mill en St. Hubert. Advertentie MAAK UW WONING RUIMER door PILASTRO WANDREKKEN Aantrekkelijke prijzen. Zie onze etalage ZIJLWEG 58 HAARLEM TEL.I6063 tong en 20 tot 15 manden schol en wijting per etmaal. De schepen die op 't Zand vis sen, vingen iets meer dan ;n voorgaande dagen. Nu waren de dagvangsten 60 tot 40 manden makreel, gul en schelvis groot. Bij de Sylt waren de vangsten iets schra ler. De dagvangsten bestonden uit 250 tot 200 kg tong en 10 tot 15 manden schol en wijting per etmaal. Met de haringtrekkerij wil het nog steeds niet. Enige schepen meldden gisteren trekken voor 15 tot 10 kantjes op 59.30 noorderbreedte en 0.20 westerlengte. Haringvangsten De vangsten van de haringloggers waren in de afgelopen nacht; ADECO: KW 2— 22. 5—14, 6—15, 138—22, 147—12, IJM 75— 7, 283—17 k. HAPAS: KW 16—70. 19—50, 47—60, 70—100 thuist., 168 17, 170 -40 k.' RKP: KW 15—65, 43—45, 97—17, 110—7, 20—7, 4135 thuist., 785, 2240 4523' 175—50 k. DUPA: KW 67—9, 37—9 95—4 130—10, 163—2. Geen vangst: KW 48 en 86.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 13