OPEN xBETALEN Spaarnw ouderstraat 80 L C Panda en de Y o*Yo*j Bijenkorf blijft positie op de detailmarkt verbreden Minder bewolking Renault 1 en U tons bestelwagen DE KLOMPENCENTRALE DEZE CONFECTIEFABRIEK STAAT ACHTER ONS SLECHTS M i 001 800A 10C12DI H —'00 UOOA ldOOM n GEERVLIET Wereldnieuws och ió het zo VRIJ DAG 13 JUNI 1958 2 Bevredigende resultaten over 1957 Inschrijving op schatkistpromessen Kendeng Lemboe GARAGE DEN HOUT Forddirectie in Amsterdam vertrouwt op redelijke bedrijfsbezetting FOTOGRAFEREN? vraag AGFA films Riskeerniets! Onveranderd dividend bij Bandenfabriek Vredestein Bezwaren tegen verkoop Howaldt-Werf Dividend Maintz en Co. U KOOPT VOOR 100.— U KRIJGT VOOR 200.— I /iAnMS8.SQM3Z§!L D a o M HAARLEM to I Faillissement van Excelsior aangevraagd Prof. Erhard naar Moskou HOORTOESTELLEN Stijgende omzetten bij Brocades-Stheeman Arbeiders niet schuldig geacht aan treinontsporing bij Helmond Officier van Justitie vraagt vrijspraak Kousenimporteur verloor proces tegen de Staat Graven van graven J „De gang van zaken mag over het geheel genomen bevredigend worden genoemd", aldus de directie van de n.v. magazijn „De Bijenkorf" in haar verslag over 1957-'58. Dit geldt zowel voor de algemene positie van de n.v. op de detailmarkt, als voor de omzetten en voor de rentabiliteit. De omzetten namen belangrijk toe en voor een groot deel is dit toe te schrijven aan de opening van het nieuwe gebouw te Rotterdam en de uitbreiding van het aantal filialen van de H.E.M.A. Door een wijziging van de jaarstukken worden geen vergelijkende cijfers gegeven. Voor het volgend jaar zal dit wederom het geval zijn. Volgens de geconsolideerde verlies- en winstrekening heeft de exploitatiewinst vóór afschrijvingen bedragen 9.767.486. De afschrijvingen op onroerende goederen en installaties bedragen 3.777.949, waarna een netto winst resteert van 5.989.536. Na toevoeging reserve voor vernieuwing en uitbreiding ad 2.719.807, reservering belastingen etcetera, blijft voor de te verdelen winst een bedrag over van 1.709.676. Voorgesteld wordt, zoals bekend, een onveranderd dividend van 12 percent. De voorraadpositie is het gehele jaar alleszins bevredigend geweest. In verband met de voorziening van verschillende nieuwe vestigingen en uitbreidingen lag deze iets hoger dan het vorige jaar. De toeneming was duidelijk minder dan die van de omzetten. De kosten gaven zowel in absolute als in relatieve zin een stijging te zien, als gevolg van salarissen en sociale lasten. In een bij uitstek arbeidsintensief bedrijf als dat van de vennootschap, zal verhoging van de produktiviteit door ver betering van werkmethoden enzovoorts dan ook in toenemende mate van betekenis worden. De oprichtingskosten van de nieuwe ves tigingen vormden een bijzondere factor. Ten behoeve van aandeelhouders streeft de directie er naar meer openheid in de publi- katie van haar concern te geven. De finan ciële basis werd de laatste jaren verbreed door een herhaald beroep op de vermogens- markt en dit zal zich bij een voortschrij dende ontwikkeling van het concern ook in de toekomst voordoen. In verband met een langdurige kapitaalschaarste werd overgegaan tot een 6 percent obligatie lening groot 5.000.000. De liquiditeit mag bij het afsluiten van het boekjaar vrij ruim worden genoemd. H.E.M.A. Over de dochtermaatschappij, de n.v. H.E.M.A., die een belangrijk aandeel had in de concernresultaten, zegt het verslag dat bij het afsluiten van het boekjaar deze n.v. 28 filialen in exploitatie had, de negen- Het ministerie van Financiën deelt mede, dat op 20 juni 1958 ten kantore van de agent van het ministerie van Financiën te Amsterdam de inschrijving zal worden opengesteld op schatkistpromessen met een looptijd van respectievelijk drie, zes, negen en twaalf maanden, tot een bij toe wijzing vast te stellen bedrag. De storting van het verschuldigde bedrag wegens toe gewezen promessen dient te geschieden op 23 juni voor 12.30 uur. In de tweede buitengewone aandeelhou dersvergadering der n.v. Rubber Cultuur Maatschappij „Kendeng Lemboe" zijn het voorstel tot terugbetaling van 25 percent op het kapitaal en het voorstel tot statu tenwijziging dat daarvoor nodig is bij acclamatie goedgekeurd. Advertentie De auto, die zoveel BERGEN KAN en BERGEN KAN verzetten. Laadruimte 7.7 m3 of 8.7 m3. Garantie: 6 maanden, incl. arbeidsloon Prijs: slechts 6900. In de jaarvergadering van de n.v. Ne- derlandsche Ford Automobielfabriek heeft de voorzitter, de heer H. P. Gelderman, meegedeeld dat de kleinere produktie in 1957 gepaard ging met te grote voorraden. Getracht werd de voorraden niet te sterk te laten oplopen, maar een verlies kon niet worden voorkomen. De afgeleverde wagens kwamen terecht in een moeilijke markt, terwijl de prijzen moesten worden verlaagd. De uitbreidingskosten hebben wel enige invloed gehad op het resultaat, maar waren niet van overwegende bete kenis. Deze uitbreidingen, die in augus tus en september van dit jaar gereed zul len zijn, betekenen een belangrijke mo dernisering en waren hard nodig. De moeilijkheid om de fabriek te bezet ten hangt af van de verkoop en van de vraag, hoe de Nederlandse Ford in de ge hele Fordorganisatie zal werken. Op het ogenblik is de bezetting van de fabriek niet zo best en zijn de verkopen niet schit terend. Van een topjaar zal aldus de voorzitter geen sprake kunnen zijn. De automobielindustrie ligt nu éénmaal op het ogenblik heel moeilijk, niet alleen in ons land, maar ook in Amerika. Op het ogenblik wordt niet meer met een verkorte werkweek gewerkt, maar afgewacht moet worden of dit valt te handhaven. De regeringsopdrachten heb ben zich ongeveer op een gelijk niveau be wogen. In diverse landen is de autoafzet slecht, maar voor de toekomst valt in ons land nog veel te doen, en daarom ver trouwt de directie op een redelijke bezet ting van de fabriek. De modernisering be gint nu reeds haar vruchten af te werpen. Het is de bedoeling een zekere splitsing tot stand te brengen teneinde in Antwer pen en Amsterdam minder soorten te as sembleren en daardoor goedkoper te wer ken. De Euromarkt biedt de mogelijkheid op langere duur van een efficiënter ar beidsverdeling. Wegens de invoerrechten zijn de perspectieven van de Euromarkt voor assemblagebedrijven van automobie len van grote betekenis. In het eerste half jaar van 1958 heeft het bedrijf enige winst gemaakt. Over het tweede half jaar valt nog niets te zeggen. Voor publikatie van halfjaarcijfers voelde het bestuur niets. Men werkt thans met 980 man personeel. entwintigste is in aanbouw. De brede basis van dit bedrijf maakt het minder conjunc tuurgevoelig, hetgeen nog bevorderd wordt doordat de artikelen, die worden gevoerd, voor het grootste gedeelte tot de primaire levensbehoeften van de Nederlandse be volking behoren. In verband met het stre ven naar verdere uitbreidingen van een aantal vestigingen werden in enige steden panden en gronden verworven. Hierdoor wordt de toekomst van de H.E.M.A. met vertrouwen tegemoet gezien. Over 1958-'59 merkt de directie op, dat zij door zal gaan met het voorbereiden en openen van nieuwe H.E.M.A.-filialen, als mede van vernieuwingen van bestaande filialen. Hiermede wordt beoogt het rela tieve aandeel in de detailmarkt te ver groten. Hoewel de thans verstreken maan den van het nieuwe boekjaar een aanwij zing geven dat het bedrijf zich niét geheel zal kunnen onttrekken aan de invloed van de huidige economische situatie, meent de directie anderzijds toch, dat zij de renta biliteit op een bevredigend niveau zal kun nen handhaven. Advertentie Blijkens het verslag over 1957 van de Nederlandsch-Amerikaansche Autobanden fabriek Vredestein bedroeg het bedrijfs- overschot 1957 ƒ4.004:569 (v.j. ƒ4.079.697), dividend deelneming 5.281 (v.j. 5.355), waartegenover de afschrijvingen bedragen 1.610.301 1.603-288), toewijzing ver nieuwingsfonds 805.275 880.980) en aan de algemene reserve ƒ500.000 (onv.), waar na 't winstsaldo 1.094.274 (v.j. 1.100.783) bedraagt, waaruit 12 percent dividend (onveranderd) wordt voorgesteld. De bandenproduktie is in het verslag jaar wederom groot geweest. De verkoop gaf in het algemeen een bevredigend beeld te zien. In tegenstelling tot het cijfer van de binnenlandse omzet is het exportcijfer gestegen. In 1957 werd voor investeringen in duurzame bedrijfsmiddelen 2.314.320 uitgetrokken. Door uitbreiding van fa brieksgebouwen en machine-apparatuur wordt een verdere vergroting van de pro duktie en van de efficiency mogelijk. De in de loop der jaren opgebouwde research werd in 1957 belangrijk uitgebreid. De liquide middelen zijn einde 1957 rond f 970.000,lager dan vorig jaar. Het streven blijft er op gericht zoveel mogelijk door zelffinanciering in de behoefte aan bedrijfskapitaal te voorzien. De in 1957 algemeen opgetreden recessie is in de eerste maanden van 1958 merk baar geworden, maar inmiddels is een verbetering ingetreden doordat de bin nenlandse markt meer banden opneemt, terwijl de stijgende lijn van het export cijfer wordt voortgezet. De directie heeft een goed vertrouwen in de resultaten van de nog te verstrijken maanden van 1958. Dit vertrouwen is mede gebaseerd op de verwachtingen die zij heeft van een nieuwe personenautoband. Advertentie Ook vader is blij met 'n beste trap Alle soorten en maten in Dr. Leijdsstraat 10 Telefoon 57730 Bij de behandeling van een sociaal democratisch voorstel de verkoop van de Howalt-Werf te Hamburg niet te laten doorgaan heeft de economische deskundige van de sociaal-democratische partij, dr. Heinrich Heist, de minister voor Federaal Bezit in de Bondsdag verweten, dat hij een merkwaardige vorm van denationalisatie toepast door te trachten een van de groot ste Westduitse scheepswerven aan Neder landse belangen te verkopen. Hij zei, dat de Dortmunder Hetten-Union, welke 48 percent van de aandelen van de Howaldt- Werf, welke staatseigendom is, zal over nemen, grotendeels eigendom is van Ne derlandse belangen en dat 41 percent van de aandelen der Dortmunder Hetten- Union zich in handen bevindt van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden. Heist noemde de prijs, die voor de werf betaald zal wor den onrealistisch, daar de inkomsten in de afgelopen vijf jaar meer dan 37 mil joen Mark hebben belopen. De minister voor Federaal Bezit, dr. Hermann Lindrath, zei, dat de regering er naar streeft stap voor stap het industriële bezit van de staat in particuliere handen te brengen en dat de kopers van de Ho waldt-Werf toegezegd hadden, dat de stad Hamburg 26 percent van de aandelen zal kunnen krijgen. Dr. Lindrath kondigde verder nog aan, dat het in het voornemen van de regering ligt, zo snel mogelijk voorbereidingen te treffen voor de verkoop aan particulieren van de Volkswagenfabriek. De Bondsdag keurde bij handopsteken een voorstel goed om de sociaal-democra tische motie over de werf naar de com missie te verwijzen ter verdere bestude ring. Er ging slechts 1 hand tegen het voorstel omhoog. In de binnenkort te houden algemene jaarlijkse vergadering van aandeelhou ders in de n.v Handelsvennootschap voor heen Maintz en Co. zal worden voorge steld over het boekjaar 1957 op de ge wone aandelen een dividend van 8 per cent (v.j. 6 percent) in contanten uit te keren. Het 11.000ste schip van dit jaar is van morgen de Nieuwe Waterweg binnenge varen. Het was het 2415 br.t. metende Por tugese schip „Lagoa", dat met stukgoede ren van Antwerpen kwam en ligplaats heeft genomen in de Merwehaven. Vorig jaar kwam het 11.000ste schip op 6 juni binnen. Advertentie h O O O O mm O O O O O mm O O to Wij vernemen dat mr. J. Coert een request heeft ingediend bij de Rotterdamse rechtbank, waarin tot faillissementverkla- ring van de n.v. Metaalbuizenfabriek „Ex celsior" te Schiedam wordt verzocht. De aanvrage is geschied op verzoek van een Duitse firma, die een der krediteuren is. De Westduitse vice-kanselier en minister van Economische Zaken prof. Luwdig Er- hard zal op uitnodiging van de Sovjet vice- premier Nastas Mikojan aan het einde van de zomer een bezoek aan de Sovjet-Unie brengen, aldus is officieel in Bonn medege deeld. Mikojan bracht in april een bezoek aan West-Duitsland. (UPI). ADVERTENTIE U hoort er weer bij door beter te horen zorgen onopvallend, dat geen woord U ontgaat Ruime keus uit de beste merken: Philips, Audium,Aditone, Multitone. N.V. Instr. handel v/h Fa. P. GEERVLIET - Keizersgracht 411 - A'dam-C. - Tel. 37728 Haar'em - Koningstraat 11 - Telefoon 16171 Vraagt geheel vrijblijvend onze brochures W é.UlïWÜ-d.ir-f. r-n'-rr, In de algemene luchtdrukverdeling komt maar langzaam verandering. Op het wes telijk deel van de Oceaan bevindt zich voortdurend een depressie, die geleidelijk wat minder diep wordt. Een langgerekt hogedrukgebied strekt zich nog steeds uit van de Azoren via de Noordzee naar het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen. Dit hogedrukgebied beheerst nu ook het weer in Nederland. Tijdens opklaringen daalde de temperatuur vannacht aanzien lijk en kwam er nachtvorst voor. De ko mende nacht zal er over het algemeen minder bewolking zijn dan de afgelopen nacht, zodat de kans groot is, dat er op nieuw plaatselijk nachtvorst zal optreden. Morgen zullen er zonnige perioden voor komen, waarbij de temperatuur wat hoger zal worden. WEERRAPPORTEN Zaterdag 14 juni Zon op 4.20 uur, onder 21.01 uur. Maan op 2.44 uur, onder 18.02 uur. Maanstanden 17 juni 8.59 uur nieuwe maan. 24 juni 10.44 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 14 juni Hoog water 1.46 en 14.12 uur. Laag water 9.23 en 21.59 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15'minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen: buiten 0» land maxima van giste- c «j A ren. Binnenland, heden o 3 el 7 uur. Neerslag; laatste 5 a o S <U 24 uur c S Den Helder geheel bew. n 11 0 Ypenburg zwaar bew. n 10 0 Vlissingen licht bew. no 10 0,1 Eelde zwaar bew. windst. 8 0 Twente half bew. n 9 0 De Bilt zwaar bew. no 10 0 Eindhoven zwaar bew. no 9 0 Vlv. Z.-Limb. licht bew. nno 9 0 Helsinki onbewolkt wnw 16 0 Stockholm half bew. windst. 18 5 Oslo onbewolkt n 20 0 Kopenhagen onbewolkt w 15 0 Aberdeen zwaar bew. windst. 13 0 Londen half bew. windst. 15 1 Amsterdam zwaar bew. nnw 13 0 Brussel half bew. no 14 0 Luxemburg zwaar bew. nno 14 0,2 Parijs onbewolkt nno 19 8 Bordeaux onbewolkt nnw 20 0 Grenoble geheel bew. nw 22 0 Nice regen nnw 21 4 Berlijn half bew. o 16 0,1 Frankfort zwaar bew. no 15 0 München zwaar bew. ono 15 0 Zürich onbewolkt w 17 0 Genève licht bew. 0 19 0 Locarno licht bew. ozo 25 0 Wenen geheel bew. nnw 16 0,1 Innsbruck zwaar bew. windst. 15 0 Rome half bew. ono 24 2 Ajaccio zwaar bew. windst. 24 0,2 Madrid onbewolkt n Algiers onbewolkt windst. 25 0 11. Het was niet eenvoudig om het vlieg tuig daar tussen de Tiputaanse gebouwtjes met talloze Tiputaanse torentjes aan de grond te zetten. Panda kon dan ook niet verhinderen, dat hij bij deze landing en kele tere Tiputaanse torentjes ernstig be schadigde. „Oei, oei", mompelde hij, uit het toestel klimmend, „de Tiputanen zul len wel boos zijn, dat we zoveel brokken hebben gemaakt. We moeten er zo gauw mogelijk vandoor gaan. Maar waar zijn Pat en de kolonel gebleven?" Voorzichtig gluurde hij rond, maar er was niemand te ontdekken. Tussen de gebouwen heerste een stilte, die hij nogal beangstigend vond, maar de kleine dappere Panda dacht er geen ogenblik aan, om zonder zijn met gezellen op te stijgen. Hij trok zijn valse neus recht en ging op onderzoek uit, be hoedzaam langs de muren en door de poortjes sluipend. Hij schrok, toen de stilte opeens door een verward stemmen- rumoer werd verbroken. „Daar heb je het al", dacht hij, „ze zitten nu vast achter Pat en de kolonel aan". Ondanks zijn angst ging hij toch dapper op het geluid af. Maar toen hij voorzichtig om een hoekje gluur de, zag hij een heel ander tafereeltje, dan hij had verwacht. Daar, op een Tiputaanse binnenplaats, knielden bevende Tiputanen voor Pat en de kolonel, die hen met hun valse neuzen blijkbaar grote vrees inboe zemden. „O duivels uit de lucht", riepen zij in koor, „eet ons alstublieft niet op!" In de te Meppel gehouden jaarlijkse al gemene vergadering van aandeelhouders van de n.v. Koninklijke Pharmaceutische Fabrieken voorheen Brocades-Stheeman en Pharmacia werden de jaarstukken 1957 vastgesteld, zodat het dividend werd be paald op het statuaire maximum van 5 percent voor de preferente en 10 percent voor de gewone aandelen. De heer W. J. de Maar werd herkozen als commissaris. De directie deelde mede, dat de gang van zaken in 1958 tot nu toe bevredigend is. De omzetten bewegen zich onveranderd in opgaande lijn. (Voor de beurs zie pag. 9) De officier van Justitie bij de rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft vrijspraak ge vraagd voor twee spoorwegarbeiders, A. van der V. uit Liempde, en A. van T. uit Boxtel, aan wie ten laste was gelegd, dat zij door grove onachtzaamheid schuldig zouden zijn aan het spoorwegongeluk, dat op 8 augustus 1957 te Helmond is gebeurd en waarbij vier personen ernstig werden gewond. De twee arbeiders waren bij herstelwerk zaamheden belast met het geleidelijk los schroeven van rajfe- Op de plaats van het ongeluk bleek de rails op zes achtereen volgende dwarsliggers los te zijn. In het algemeen worden er bij herstelwerkzaam heden van iedere drie dwarsliggers er slechts twee tegelijk losgeschroefd. De verdachten zeiden ter zitting, dat zij nooit opdracht hadden gekregen om slechts twee dwarsliggers van elke drie los te schroeven. De veiligheidsman had hun daar ook niet op attent gemaakt. Deze laatste, als getuige gehoord, verklaarde dat hij wél deze gebruikelijke opdracht had gegeven. De mogelijkheid kwam ter sprake, dat het ongeluk niet zo zeer door verzwakking van de lijn, dan wel door de zogenaam de spoorspatting zou zijn veroorzaakt. Dat is vooral mogelijk wanneer de rails bij warm zomerweer en te weinig voegruim- te onder te grote spanning komen te staan. Van T. verklaarde dat na het ongeluk een rail moest worden afgezaagd, omdat er geen voegruimte meer was. Ook ver klaarden de verdachten dat de baan in vrij slechte toestand verkeerde. De biel sen lagen onregelmatig en tal van schroe ven waren los. Als getuige-deskundige a décharge werd ir. J. Geursen gehoord, die als zijn over tuiging uitsprak dat de ontsporing aan „spoorspatting" te wijten is geweest. Dit was voor de offi :ier van Justitie aanlei ding om het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd te achten en vrijspraak te eisen. Op 26 juni zal de rechtbank uitspraak doen. Verkeerd. Een passagiersvliegtuig van het type Bristol dat in februari bij Bol ton, in het Engelse graafschap Lanca shire, tegen een heuvel vloog waardoor een gezelschap van 35 zakenlieden om het leven kwam had zijn apparatuur voor automatische richtingbepaling in gesteld op een verkeerd baken, zo is bij een openbaar onderzoek te Londen be kendgemaakt. Ziekenhuis. De regering van het konink rijk Nepal heeft een Russisch aanbod, in de hoofdstad Kathmandoe een zieken huis met vijftig bedden te bouwen, aan vaard. Russische deskundigen zullen spoedig in Nepal aankomen. Het is de eerste Sovjethulp sinds beide landen on geveer twee jaar geleden diplomatie ke betrekkingen aanknoopten. Zelfbestuur. De leiders der Schotse La bour partij hebben zich uitgesproken voor een zo groot mogelijke mate van zelfbestuur voor Schotland, met verte genwoordiging in het Britse parlement. Zij menen, dat Schotland economisch niet van de rest van het Verenigd Ko ninkrijk gescheiden mag worden. Verboden. Eenheden van de Portugese na tionale garde hebben zes kurkfabrieken in het dorp Cova da Piedade bezet, na dat tweehonderd arbeiders 't werk had den neergelegd. In Portugal zijn stakin gen verboden. Waarom de arbeiders staken is niet bekend. Geruchten. Volgens geruchten in Boeda pest zijn er dertig tot veertig Joegosla vische officieren naar Hongarije uitge weken naar aanleiding van de arresta ties van aanhangers van de Cominform. Zij zouden te Szeged asiel hebben ge kregen. Instorting. In een mijn bij Charleroi is donderdag een Italiaanse mijnwerker bij een instorting om het leven geko men. Een aantal andere mijnwerkers die in dezelfde mijngang aan het werk wa ren, konden zich bijtijds redden. Verouderd. Het in Belgisch kongo ver schijnende weekblad „Le Commerce Colonial" heeft zijn naam veranderd in „Le Commerce", overwegende, dat het begrip „koloniaal" verouderd is. Wij moeten met de tijd meegaan en het is beter dit vrijwillig te doen dan er door de omstandigheden toe gedwon gen te worden, aldus het blad. Sneeuwvrij. Naar de Zwitserse automobi listenvereniging meedeeld, zijn de St. Bernard, Susten en Grimsel-pas sneeuwvrij gemaakt en voor verkeer geopend. In stukken. De Austin is van het dak ge komen, in Cambridge, maar de B.B. van de universiteitsstad heeft toch de eer moeten laten aan de studenten die het vehikel zondagnacht op het senaatsge bouw takelden. De B.B. moest het kar retje in zes stukken branden omdat men geen kans zag het in zijn geheel om laag te takelen. Ongelukken. Bij Huntington in Oost-Enge- land zijn vrijdag drie straalvliegtuigen neergestort. Hierbij kwamen tenminste vijf inzittenden om het leven. Een Can- berrabommenwerper van de Britse luchtmacht kwam in botsing met een opleidingstoestel van de Amerikaanse luchtmacht. Later stortte een Ameri kaanse B-45 „Tornado" op een spoorlijn neer. Hittegolf. Het aantal slachtoffers van de hittegolf in het noorden van India na dert de driehonderd. Bihar is het zwaarstgetroffen gebied met 250 doden. Hier en daar zijn temperaturen van 49 graden gemeten. Het gebrek aan voed sel en drinkwater wordt nijpend. De president van de arrondissements rechtbank te 's-Gravenhage heeft afwij zend beschikt op de vordering van de Am sterdamse kousenimporteur N. W. Hur- wits, die in kort geding van de Staat der Nederland de onverwijlde afgifte van een vergunning had geëist tot invoer van 600.000 paar naadloze nylonkousen uit Italië. De president was het met eiser eens, dat de Centrale Dienst voor In- en Uitvoer zich heeft te houden aan de door de onze regering afgesloten en door de volksver tegenwoordiging geratificeerde overeen komsten van de organisatie voor Europese Economische Samenwerking krachtens welke overeenkomst de invoer van kousen uit het O.E.E.S.-land Italië geliberaliseerd is, maar, zo overwoog de president, de vergunning wordt ook niet geweigerd, maar alleen maar aangehouden tot onder zocht is of de Italiaanse firma inderdaad ten aanzien van de desbetreffende kousen het systeem van „dumping" toepast. En tot nog toe heeft dit onderzoek geen on redelijk lange tijd gevergd. V WEET HET, Dirk die als eerste graaf van Holland bekend staat, al was die titel in zijn tijd nog niet officieel, deed in de 10de eeuw een schenking aan de Egmond- se kerk, dat uit een houten gebouwtje be stond en door graaf Dirk 11 door een ste nen gebouw werd vervangen. Hiermee vangt de stichting aan van de Egmondse Abdij, waarvan we de geboortedatum op ongeveer 950 kunnen stellen. Volgens de overlevering zijn hier de eerste graven van Holland bijgezet; zelfs Dirk I moet hier begraven hebben gelegen, zij het dan, dat tij dens zijn overlijden het hou ten kerkje nog dienst deed. Bij de opgravingen te Egmond zijn in 1947 wel rechthoekige tufplaten aangetroffen die men voor restanten van de grafelijke bijzetting zou kunnen hou den, maar overblijfselen die rechtstreeks en onweerlegbaar aan Dirk 1 hebben toe behoord zijn tot nu toe niet gevonden. Het zelfde kan trouwens worden gezegd van de resten van zijn opvolgers: nergens een spoor dat houvast biedt. Toch waren in de twaalfde eeuw de grafsteden van de oud ste graven en gravinnen in dc abdijkerk te Egmond aan te wijzen, hoewel wij ver moeden dat zij zich niet door pracht en praal onderscheiden hebben. Wij baseren dit oordeel op de mededeling van de kro niekschrijver Johannes de Beka, die de abdij omstreeks 1345 heeft bezocht en ver telt, dat het graf van Floris II door een marmeren steen gedekt was. Nu wordt de historische betrouwbaarheid van Beka's geschriften door moderne geschiedkun digen weliswaar laag aangeslagen, maar desondanks mogen we uit de simpele mededeling aangaande die iarmeren dek plaat concluderen, dat andere graven er nog veel soberder hebben uitgezien. Wel'.c graven kunnen daar verder nog ge legen hebben? Het Gravenregister van de abdij, dat pas in de twaalfde of dertiende eeuw werd opgesteld en volgens deskun digen zoveel sporen van invoegingen ver toont als geen der andere Egmondse bron nen, dit gravenregister spreekt van de graven van Dirk 1, Dirk II, Arnoud (of Arnuli), Dirk IV, Floris I en Dirk V. Uit de hierboven weergegeven mededeling van Beka menen we het graf van Floris II daar nog pij te kunnen voegen, zodat voorshands alleen de laatste rustplaats van Dirk 111 ont breekt. Maar ook hierover moeten we ons niet al te ongerust maken, want er zijn te Egmond r k nog overlij- densaantekeningen van de grafelijke fa milieleden gemaakt, waarvan aangenomen wordt tenzij anders vermeld dat zij te Egmond zijn bijgezet. Aangezien van Dirk III, de Hollandse boerengraaf die het met succes tegen de Duitse keizer opnam, geen melding is gemaak' dat hij ergens anders dan te Egmond wrd begraven, zullen we het daar dus maar op houden. Het is allemaal dus nogal vaag en vatbaar voor gefundeerde kritiek. Wie nu opmerkt, dat we het Hele lijstje van Hollandse graven nog lang niet heb ben afgewerkt, moeten we antwoorden, dat de andere zerken in Rijnsburg moeten worden gezocht. Daarover een volgende keer H. Pétillon (Nadruk verboden).

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2