HUIS VAN BEDELING MOET NU ZELF WORDEN BEDEELD Een Nederlander kandidaat voor Australische senaat „Zang en Vriendschap" concerteert met het „Nederlands Kamerkoor" CAO-bouwnij verheid komt arbeidsrusl en productiviteit ten goede 12 HPC sleepte zes van zeven titels in de wacht Panelen-svsteembouw op 19 juni in Hoofddorp Paardenrace „op zegel" strijdig met de Loterijwet? Broodkantoor van pastoor Blommert Kerkelijk Nieuws J. DURA Dzn. TE DENHAAG TBC nog lang geen uitgeroeide ziekte Probleem der recidive niet opgelost Eerste Kamer over de geneesmiddelenwet Opslagplaats van vlas uitgebrand Internationale conferentie muziekdocumentatie ttttftl [tttttt i i i 41 i i mm mm mmi 4 I 4 ff 41 r^i [.j mwM Moedige wegenwachters door ANWB onderscheiden Kort nieuws z A G I -! J UN 1 1958 Hoe ouder hoe geestiger; dit kan men Nederlands oudste mannenzangvereniging, de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap", in waarheid nageven. En tevens is dan ook gewezen op het element dat het Haarlemse mannenkoor spring levend en jong houdt. Het concert dat het honderdachtentwintigj arige zanggenoot schap vrijdagavond in de Haarlemse Con certzaal gaf met medewerking van 't Ne derlands Kamerkoor, zou mij ertoe kunnen verleiden om deze thesis aan een wijdvoe- rige beschouwing te onderwerpen; maar ik geloof niet dat dit de manier is om het geval te verduidelijken. Tk zie trouwens geen kans om het vluchtige wezen der spiritualiteit in woorden te vangen. Wie er onvatbaar voor is, zal er met beredenerin gen niet achter komen; en voor wie er spontaan de kracht van ervaart, zijn ze nutteloze ballast. Het was vooral in de tweede helft van het programma dat humor en parodie hoog in tel waren; doch zij werden ten dele door de composities en volkomen door de wijze van interpre teren als het ware reeds aangekondigd door het voorafgaande. Voor het mannen koor waren dit allemaal composities van Schubert: „La Pastorella", „Nachtgesang im Walde", „Der Gondelfahrer", „Nacht helle" en „Die Nacht". Zij werden allemaal gezongen in de lichte en lenige klankver houding, die toeliet tal van verrassende en bijzonder geestige détails naar voren te halen, zonder dikdoenerij of jacht op effect. De uitvoering van „Nachtgesang im Walde", waarbij Felix de Nobel een sfeerrijke begeleiding speelde, kon voor beeldig heten om haar pittig ritmp "n haar geraffineerde nuanceringen. Hie'- bereikte dirigent Jac. P. Loorij 'n vertolking die ik niet aarzel magistraal te noemen; het was een van die zeldzame interpretaties die slechts in begenadigde ogenblikken kun nen ontstaan. Bijna evenveel goeds zou ik kunnen zeggen van de verklanking van „Nachthelle", waarin de tenor Paul Ha meliers de solopartij zong, en tevens van de overige werkjes van de fijnzinnige melodievinder Schubert, bij wie het spiri tuele zich steeds openbaart in een zinrijke karakteristiek. Met de „Copla's" van Oscar van Hemel bewoog het mannenkoor zich op het ter rein van de puntige geestigheid, van de flitsende gedachten en de verrassende wendingen, die beroep doen op vlugheid van begrip. Maar Loorij bereikte een zo duidelijk gekarakteriseerde vertolking, dat het heus geen toer was om er de sappige humor van te slikken en tevens van het klankeffect ervan volop te genieten. „Dat Liet van den Rhijnschen wijn" van Ba- dings zit eigenlijk te dik ingepakt om er een werkelijk klankschoon van te kunnen verwachten, maar men wist het niettemin met de nodige markante karakteristiek voordelig te verkopen. En dan kwam verder de wals van Jo- hann Strauss „Wein, Weib und Gesang", met Felix de Nobel aan de vleugel, de luchtige Weense sfeer de Concertzaal vul len, als om de laatste resten van bevreem ding uit zwaartillende gemoederen te ver jagen en ze, zo mogelijk, open te stellen voor de kolder die nog komen moest in de vorm van de beruchte „Requiem voor de Blauwe", waarmee ondergetekende, paro diërend op de liedertafelstijl, zijn aandeel leverde bij de uitvaart van de blauwe tram, en „Zang en Vriendschap", vermomd als „aansprekersgilde" op 31 augustus van verleden jaar een zo jolig begrafenisfeest op touw heeft gezet. Er was nu geen „blauwe" meer en zelfs de hoge hoeden mankeerden, "lleen het fluitje van de con ducteur deed als attribuut nog dienst. Laten wij het „Requiem voor de Blauwe" nu ook maar opbergen in de archieven, zodat alleen nog de herinnering blijft aan de oubollige creatie en aan deze laatste leuke uitvoering. De oude Liedertafel deed een niet te onderschatten culturele geste met het Nederlands Kamerkoor van Felix de Nobel voor haar voorjaarsconcert te engageren. Het heeft mij alleen bevreemd, dat voor een dergelijke gelegenheid de Concertzaal niet barstenstoe volgelopen is. Maar wat hebben wij weer kunnen genieten van dit énig ensemble, dat onder de impuls van een kunstenaar vol sprankelende spiri tualiteit, muzikale geladenheid en raffine ment als Felix de Nobel, zijn koorzang steeds tot een verrassend evenement weet te maken. De „Liebesliederwalzer" van Brahms, a quatre mains op de vlegel ver tolkt door de dirigent en Erna de Bruyn, en door het koor in oneindige verschei denheid van klankkleuren gezongen, boden een oorstrelend genot, niet het minst in de In Kring Haarlem KNZB Ondanks de lage temperatuur van het water 15 graden Celcius de minimum temperatuur die voor zwemwedstrijden is toegestaan *as er een flinke deelname voor de wedstrijden om de kampioenstitels Kring Haarlem Koninklijke Nederlandse Zwembond. De wedstrijden werden in de zweminrichting aan de Houtvaart in Haar lem door „De Waterratten" georganiseerd. Van de zeven titels, die er verzwommen werden, sleepte HPC er zes in de wacht, de zevende titel ging naar DWR, daar G. Drogtrop (DWR), na een spannende strijd met R. van Dam (NVA) met 0.1 sec. ver schil zegevierde op de 100 meter schoolslag dames. De 400 meter vrije slag heren leverde een felle strijd tussen R. Prins (HPC) en J. Kobus (VZVj, laatstgenoemde moest met 0.5 sec. verschil de eer laten aan de HPC'er Lies je Reemer (HPC) prolongeerde haar eerste plaats op de 100 meter rugslag dames. De voornaamste uitslagen van de wed strijden zijn: 50 meter vrije slag meisjes: 1. H. Vlaanderen, HPC, 32 sec. 2. E. Reemer HPC, 32.6 sec. 3. A Uiterwijk Winkel, VZV, 35 sec. 100 meter rugslag dames: 1. E. Ree mer, HPC, 1 min. 16.3 sec. 2. H. Vlaanderen, HPC, 1 min. 17.9 sec. 3. H. Band, HPC, 1 min. 24 sec. 400 meter vrije slag heren: 1. R. Prins, HPC, 5 min. 14 sec. 2. J. Kobus, VZV, 5 min. 14.5 sec. 3. F. v. d. Einden, HPC, 5 min 18 sec. 100 meter schoolslag dames: 1. G. Drogtrop, DWR, 1 min. 31 sec. 2. E. van Dam, NVA, 1 min. 31.1 sec. 3. A. Roozen, NVA, 1 min. 38 sec. 50 meter rug slag jongens: 1. C. van Stalen, HPC, 35.3 sec. 2. F. v. d. Einden, HPC, 36 sec. 3. F. Dames, HVGB, 36.3 sec. 5 x 50 meter vrije slag estafette meisjes: 1. HPC, 3 min. 2.4 sec. 2. VZV 3 min. 8 sec. 3 Haarlem 3 min. 11.4 sec. Estafette 4 x 50 meter wisselslag: 1. HPC, 2 min. 18.9 sec. 2. DWR 2 min. 21.4 sec. 3. HPC II 2 min. 22.4 sec. fragmenten waar Brahms het dichtst bij Strauss en bij Schubert aanleunt. Maar de grote geestige verrassing van de avond was de vertolking van de oer- komische muzikaal boeiende „Five Stu dies" van de Englese componist Anthony- Hopkins, die op Nederlandse tekst ver taling van Felix de Nobel gezongen werden. Laat ik de gezonde zin voor rea liteit prijzen, waardoor deze humoristische composities door iedereen te volgen wa ren. En laat ik mijn bewondering betuigen voor de realisatie van dit spirituele mees terstuk, waarvan de kern heus meer is dan maar een grap. Het was een avond die ons heel wat binnenpret bezorgde. Jos. de Klerk Voor het eerst zal in Noordholland be neden het Noordzeekanaal een z.g. panelen systeemwoning van het Bouwfonds Neder landse Gemeenten gebouwd worden. Het bijzondere van dit systeem is, dat dit niet gericht is op het bouwen in grote com plexen, doch dat dit toegepast kan worden op één alleenstaande woning, in dit geval van een plattelands-type. Bovendien kan deze bouw uitgevoerd worden door een aannemer uit de omgeving, die zal trachten deze woning in één dag onder de kap te krijgen. Bij vroegere experimenten is het moge lijk gebleken de woning in drie weken voor bewoning op te leveren. Een aanzienlijke versnelling van het bouwtempo dus die bovendien de kwaliteit van de woning ten goede komt. Het uiterlijk zal echter tradi tioneel zijn, hetgeen zeer belangrijk is. De bouw van deze systeemwoning heeft plaats op donderdag 19 juni De rechtbank te Dordrecht behandelde een appèlzaak tegen de winkelier J. M. S. uit Gorinchem, die door de kantonrechter veroordeeld was tot een boete van 10.50, omdat hij verantwoordelijk werd gesteld voor een door een aantal Gorinchemse win keliers op touw gezette actie, die in strijd met de Loterijwet werd geacht. De offi cier van Justitie eiste bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. Bij de actie konden de klanten gratis enveloppen in ontvangst nemen, waarop vijftien namen van paarden gedrukt ston den. In die enveloppen moesten ze zegel tjes doen, die zij kregen bij elke gulden, die zij bij de winkelier besteed hadden. Zij moesten voorts de naam van het paard aanstrepen, waarvan zij dachten, dat het de race zou winnen. Het winnende paard werd door de winkeliers vastgesteld aan de hand van het aantal zegeltjes, dat op elk paard was gezet. Had men juist gera den, dan mocht men voor elk zegeltje voor een kwartje gratis kopen. In de dagvaar ding werd deze actie in strijd met de lo terijwet genoemd, omdat het vaststellen van het winnende paard een kansbepaling was, waarop het publiek geen overwegen de invloed kon uitoefenen. De verdachte bestreed dit. Hij zei, dat iedere klant de vrijheid had zijn zegels over de vijftien paarden te verdelen, zo dat hij altijd zeker was van een prijs. De politie had nagegaan, dat slechts een klein aantal deelnemers zo had gehandeld, het geen werd bestreden door de ontwerper van de actie, een verkoopadviseur uit Doe- tinchem. Hij zei, dat 28 percent van het De officier van Justitie zeide in zijn re quisitoir, dat wel het aantal ingeleverde enveloppen bekend was, maar dat daaruit niet kon worden afgeleid hoeveel deelne mers invloed op hun kansen hadden uit geoefend. Hij was van oordeel dat op de goklust van de klanten werd gespeculeerd. De rechtbank zal op 27 juni uitspraak doen. Als rooms-katholieke Haarlemmers in vroeger jaren honger hadden, konden zij aankloppen bij het broodkantoor van pastoor Blommert. Liefdadige heren schonken dan brood en aan de kou lijders later ook turf. Die schenkingen waren mogelijk dank zij de nalaten schap van pastoor Augustinus Alstenius Blommert ook wel Bloemert geschre ven. Het bezit van de stichtingdie de nalatenschap beheerde en nog beheert, werd later nog vermeerderd met sclien- kingen en legaten. Nu nog bestaat het broodkantoor van pastoor Blommert zij het in vervallen toestand. Men zal het niet gemakkelijk vinden. Want het Godeshuis ligt inge bouwd tussen schuren en huizen. De arme medemens, die hier tot voor kort nog zijn hand kwam ophouden voor een liefdevolle gift, behoefde zich niet bloot te stellen aan de nieuwsgierige, brutale blikken van de mensen. Want als zo'n arme op vrijdagavond zijn gift ging halen, dan stapte hij de Lange Veerstraat in. Naast de apotheek vindt men daar een groene deur, die thans meesten tijds gesloten is. Als die deur zich heeft geopend, stapt men een nauw steegje bin nen, komt op een binnenplaatsje en staat voor het broodkantoor, waar zelfs ruim een jaar terug de liefdadigheid nog werd bedreven. De bepleisterde muren van het inge bouwde huisje zijn gescheurd. Over het dak heen hangt klimop. Gaat men over de drempel, dan komt een muffe lucht tege moet. Het huisje is van binnen vervuild. Het schilderij van de stichter en een namenregister zijn weggehaald, maar voor de rest is het broodkantoor nog compleet. De geldkist staat er nog. En ook de turf- kist naast de schouw. Aan een ronde tafel zaten vroeger de twee uitdelers, die door de Burgemeesteren waren aangewezen. Nu ligt er overal stof. Op de tafel ligt een vergeeld fotootje van een man, die jaren lang hier de lege handen vulde. In een bejaardentehuis rust hij nu uit van zijn liefdadige bedrijvigheid. De muren zijn gehavend. Op de vloer hebben ratten op overdadige wijze hun spoor achtergelaten. Maar de eikenhouten toonbank de ,/comptoir van Blommert" is nog stevig als weleer. Op de toonbank staat een houten bord vol cijfertjes. Naast de cijfers gaatjes. Als de lege, vragendi hand was gevuld, werd dit met een stojy naast het cijfer aangegeven. Een nauw wentel trapje leidt naar boven, waar men op de balken moet gaan staan, wil men niet het gevaar lopen door de vloer te zakken. Voordat dit huisje broodkantoor was, werd op het zoldertje geslapen. „Een gaaf huisje uit de zeventiende eeuw", zegt de deskundige. „Het mooie is, dat er niets ontbreekt. Het moet alleen dringend worden gerestaureerd." Dat ge beurt nu als provincie en rijk in de res tauratiekosten willen bijdragen. De ge meente Haarlem heeft reeds haar mede werking toegezegd. Geschat wordt, dat de restauratie een bedrag van tweeën twintig mille vergt. Het herstel zal min stens een half jaar duren. Als het huisje is opgeknapt, zal de lief dadigheid er mogelijk weer worden be dreven. Er zal echter geen brood meer worden uitgedeeld, want daarmee is men in de tweede wereldoorlog opgehouden. De laatste jaren werden op de vrijdag avonden geldelijke giften uitgekeerd. Pastoor Augustinus Blommert werd in 1585 in Haarlem geboren. Hij trad toe tot de Jezuïten en werkte als priester onder meer in Nijmegen n Maastricht Zijn laatste levensjaren bracht hij in Haarlem door, waar hij zich zeer liefdadig en menslievend toonde. Tussen hem en zijn superieuren scheen het niet altijd koek en ei te zijn wat waarschijnlijk de reden is, dat hij toestemming kreeg uit de Jezuïten-orde te treden. De pastoor was bevriend met Vondel en Descartes. Lofrede van Vondel De vorst der dichters schreef de vol gende lofrede op de pastoor, als onder schrift voor diens portret: De Hollandtsche Augustijn zagh met eene afgekeertheit, En onbenevelt oogh dees S' oode weerelt aen. Die hij met bloemen van - godtvruchte godtgeleertheid, Aen 't Sparen heeft br eit, daer zijn voetstappen staen, En wijzen langs wat w 'i men Gode moet genaecken. Dees print verbeelt u slechts de schaduwe des mans. De kunst kon 't wezen der verheve deught niet raecken. De ziel van Bloemert blinckt nu noch met schooner glans. Bij testament van 30 september 1659 heeft de pastoor „zijne nalatenschap ge steld onder administratie van zijne exe cuteur en rentmeester Cornelis van Cam- pen, met ampele macht ook van assumptie en surrogatie, en last om de zuivere reve- nuën zijns boedels aan Roomsch Katho lieke armen in brood te besteden en te doen uitdeelen door twee leden van dat kerkgenootschap, daartoe door Heeren Burgemeesteren dezer stad afzonderlijk te verkiezen en aan te stellen", zoals in een van de beschrijvingen staat. Aanvankelijk zou de brooduitdeling in het huis van de erflater in de Wijde Appelaarsteeg ge schieden. Dit huis werd van de hand ge daan en het huisje aan de Lange Veer straat werd in 1665 aangekocht. Ook turf bedeling In het begin was de uitdeling beschei den: ongeveer veertig armen konden ge regeld de gave komen halen. Na enkele schenkingen kwamen meer mensen voor de bedeling in aanmerking. Spoedig wa ren het er over de honderd. Er zouden echter mensen zijn geweest, die ook bij anderen om steun aanklopten. Wat tot moeilijkheden met het armen- en wees huis St. Jacob leidde. Op last van de Bur gemeesteren moest daarom van de schen kingen een stipte boekhouding worden bijgehouden. Na 1776 werd ook turf ge deeld. Geleidelijk namen de inkomsten af. waardoor het broodkantoor zijn liefdadig werk slechts op bescheiden schaal kon voortzetten. Een jaar geleden werden nog geldsbe dragen uitgereikt. Het huisje raakte in een steeds meer vervallen staat, waardoor het tenslotte werd gesloten. Nu wacht het op herstel. Om daarna op vrijdagavonden weer open te staan voor de behoeftigen, die hier over de „comptoir van Blommert" een gift krijgen toegestoken. Tenzij de liefdadige activiteit wordt gemoderni seerd. Dan zal het huisje alleen nog als een kostbare relikwie worden beschermd door de minnaars van het oude stede- schoon. Geref Kerken Bedankt voor Exeter (Ontario, Canada) (Chr. Ref. Church) L. de Nood te Papen- drecht. Geref. Kerken onderh art. 31 K.O Beroepen te Blokzijl H. Stolk, kand. U Amstelveen. „Indien wij het totale produktiepakket van het bouwbedrijf stellen tegenover de totale loonsom, dan geloof ik niet dat er door de nieuwe lonen ingevolge de Collec tieve Arbeidsovereenkomst in de Bouwnij verheid, die maandag in werking treedt, veel verschil zal optreden", zo heeft de heer J. Dura Dzn., voorzitter van de raad van bestuur Bouwbedrijf op een perscon ferentie in Den Haag medegedeeld. „Ener zijds hebben wij in grote delen van ons land te maken met sterk opgetrokken lo nen, in vele gevallen zelfs met lonen die uitgaan boven die van de nieuwe C.A.O., anderzijds met een prestatie, die niet geheel in overeenstemming was met de betaalde lonen. Het op niveau brengen van lonen én van prestatie zal naar mijn me ning in vele gevallen leiden tot een goed kopere produktie, met andere woorden het bouwen zal in die gevallen goedkoper wor den". De heer Dura wees er in zijn toelichting In 1957 is de tuberculosesterfte in Ne derland wederom gedaald en heeft zij waar schijnlijk de laagste stand in de gehele wereld, die van 4,7 per 100.000 inwoners, bereikt. Dit werd medegedeeld op de in Utrecht gehouden jaarvergadering van de Kon. Ned. Centrale Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose door de voorzitter, dr. M. R. Heijnsius van den Berg. Toch is 1957, ondanks de daling van de tuberculosesterfte niet zo gunstig geweest. Sinds de oorlog was er elk jaar een flinke daling in het aantal nieuw ontdekte geval len; in 10 jaar tijd een daling van 58 per cent. De voorlopige cijfers over 1957 zijn ech ter hoger dan die van het vorig jaar. In de eerste plaats kwamen eind 1956 en begin 1957 de Hongaarse vluchtelin gen aan, onder wie velen aan tuberculose bleken te lijden. In de tweede plaats heeft men veel gevallen van tuberculose onder de Indonesische repatrianten geconsta teerd. Onder hen bleek het ziektecijfer tien keer zo hoog te zijn als onder de Ne derlandse bevolking. Men heeft zich ook de vraag gesteld of de bestedingsbeperking reeds invloed op het ziektecijfer heeft ge had. Dat de daardoor ontstane werkloos heid door een minder goede voeding reeds zulk een invloed heeft gehad, lijkt niet waarschijnlijk. Maar wel moet de moge lijkheid onder ogen worden gezien, of de psychische spanning welke het gevolg van deze bestedingsbeperking is geweest, niet een nadelige invloed op de weerstand tegen de tuberculose heeft gehad. Er is wel een stijging geconstateerd in het aantal recidiven. Het probleem van de recidive en het voorkomen daarvan houdt de tuberculose-artsen dan ook in belang' rijke mate bezig, maar behalve door een goede nazorg en geregelde mfedische con trole is men met de oplossing nog niet veel verder gekomen. De voorzitter concludeerde, dat nog lang niet van een uitgeroeide ziekte kan worden gesproken en dat grote waakzaam heid geboden blijft. De vergadering her dacht de overleden ereleden mevrouw A. E. J. de Vries-Bruins, die 32 jaar lid van het bestuur en van het dagelijks bestuur is geweest, en dr. F. L. Kersbergen, die 25 jaar bestuurslid en tien jaar voorzitter was, alsmede Jan van Zutphen. Dr. D. P. Huisken, arts van het consul tatiebureau te Hoorn, hield een voordracht over de prognose van herstelde tuberculo sepatiënten. De Eerste Kamer kan zich, blijkens haar voorlopig verslag, in grote trekken ver enigen met het ontwerp voor een nieuwe geneesmiddelenwet. Een groot aantal le den meende te moeten constateren, dat indien dit wetsontwerp tot wet zal zijn verheven, voornamelijk de uitvoerende macht in de toekomst de ontwikkeling van de geneesmiddelenvoorziening hier te lan de zal bepalen. In sterke mate is het beroep op de gewone rechterlijke macht uitge schakeld en de discretionaire bevoegdheid van de minister hoofdzaak geworden. Een regeling, welke aan de rechter een rui mere beslissingsbevoegdheid geeft, zou naar hun mening de voorkeur hebben ver diend boven het thans gekozen stelsel. op de nieuwe C.A.O. op dat het georgani seerde bedrijfsleven nu een instrument heeft verkregen om wederom tot geor dende verhoudingen te geraken op het ge bied van de Ionen en andere arbeidsvoor waarden. Voorts is in de nieuwe C.A.O. gestreefd naar een grotere differentiatie in de Ionen dan vroeger om daardoor tot een juistere beloning te kunnen komen. De oude onderscheiding van ongeschoolden, geoefenden en geschoolden was te grof en borg een ongewenste nivellering in zich, al dus de heer Dura. De heer Dura zeide voorts dat de nieu we C.A.O. een middel verschaft om de ho ge lonen te bestraffen. Deze straf zal nu niet alleen de werkgever treffen, die te hoge lonen betaalt, maar evenzeer de werknemer, die hogere lonen maatschap pelijk uitlokt. „De werkgevers- en werk nemersorganisaties zijn gezamenlijk de mening toegedaan", aldus de voorzitter van de raad van bestuur bouwbedrijf, „dat orde op zaken moet worden gesteld. Er heeft steeds volledige overeenstemming bestaan tussen de organisaties over dit punt van bestraffing". „Het is onze vas te bedoeling", zo zei hij, „dat bij over tredingen de boetebepaling in al haar ge strengheid zal worden toegepast". Ter conferentie sprak ook de heer C. Brandsma, voorzitter van de Centrale Commissie Bouwnijverheid, het samen werkingsorgaan van de drie landelijke werknemersorganisaties in het bouwbe drijf. Hij zei onder rfteer: „Wij zijn vast besloten de nieuwe C.A.O. in praktijk te brengen en dit zal dan tevens ten goede komen aan het gehele Nederlandse volk. Want mede door de prestatiebeloning zal men kunnen komen tot een opvoering van de produktiviteit en efficiënter werken". Gistermiddag omstreeks zes uur is door nog onbekende oorzaak brand uitgebroken in een der opslagplaatsen der coöperatie ve vlasfabriek St. Andries te Koewacht in Zeeuwsch-Vlaanderen. De plaatselijke brandweer kon niet ver hinderen dat een grote voorraad strovlas en vlaslint en een aantal machines ver loren gingen. De brand was gisteravond laat nog niet geblust. De schade wordt geschat op tweehonderdduizend gulden. Het bedrijf is verzekerd. Maandag 16 juni zal in Amsterdam de heer dr. J. Hulsker, chef van de afdeling Kunsten van het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, een drie daagse internationale werkbijeenkomst openen van instellingen voor muziekdocu mentatie. Vertegenwoordigers van componisten-or ganisaties uit België, Frankrijk, Zwitser land, Duitsland, Tsjechoslowakije, Polen, Denemarken, Zweden en de U.S.A. nemen deel aan deze door „Donemus" geor ganiseerde bijeenkomst. Het congres heeft ten doel na te gaan in hoeverre de deelnemende landen in hun organisaties kunnen samenwerken en hoe verre uitwisselingen van gegevens, erva ringen, en muziek mogelijk zullen zijn. Deze eerste kennismaking heeft boven dien tot doel de andere landen in te lich ten over doel en werkwijze van „Done mus", de eerste organisatie ter wereld op dit terrein. Maandagavond wordt een concert gege ven in de „Donemus"-gehoorzaal door het Heksterkwartet dat kwartetten zal uitvoe ren van de Belgen Raymond Chevreuille en Victor Legley en de Nederlanders Wil lem Pijper en Lex van Delden. Victor Leg ley zal voor het concert een toelichting geven op de Belgische werken. HET AANDEEL VAN DE BEVOLKING IN GEMEENTEN ZONDER WONINGTEKORT het percentage der bevolking in gemeenten die op1jaa'58 geen statistisch woningtekort meer hadden GRONINGEN 1 19,W 1 FRIESLANO 35,1% ORENTE 3,1% loVERIJSSEL 0,8% 'GELDERLAND 1,7% UTRECHT 2,5% 'N.-HOLLAND S/.°h Z. HOLLAND 1,9% ZEELAND 557% N.BRABANT 3,2% LIMBURG 10,5% NEDERLANO 7.1% (Van onze correspondent in Australië) WANNEER IS EEN NEDERLANDER als immigrant opgegaan in de Australische gemeenschap? Wanneer is hij volkomen geassimileerd? Er is al zoveel over assimilatie en integratie geschreven en gesproken, dat ik het niet wagen zal, antwoord op deze vragen te geven. Een feit is dat de Nederlandse gemeenschap in Australische gemeen schap in de loop der jaren voor een groot deel geïntegreerd is in de Australische ge meenschap. Een bewijs daarvan is het feit dat Australische organisaties herhaaldelijk Nederlanders uitnodigen lezingen te houden en dan niet zoals aanvankelijk het geval was over Nederland (omdat de Australiërs dat zo'n interessant onderwerp vinden), maar over algemene onderwerpen met nationale of internationale aspecten. Zo sprak de Nederlander A. Doeve, werkzaam bij een Australische bouwmaat schappij, voor de Rotary Club in Perth, hoofdstad van West-Australië, over Indonesië. De belangstelling was groot. Talrijke Rotarians uit plattelandskringen waren naar Perth gekomen en dat betekende veelal zo'n 100 tot 200 km per auto heen en nog eens 100 tot 200 km terug om de lezing bij te wonen. Voor het eerst in de geschiedenis van Australië is thans ook een Nederlander kandidaat gesteld voor de komende ver kiezingen voor de senaat. Deze Nederlan der, J. van der Rijt, getrouwd met een Australische vrouw en vader van vier kin deren, woont in een kleine stad in het achterland van Nieuw Zuid-Wales. Hij is lid van de democratische arbeiderspartij, die een sleutelpositie bezet in de Austra lische Eerste. Kamer. De Australische pers heeft grote aandacht besteed aan het feit dat de universiteit van Melbourne de graad van doctor in de filo sofie heeft verleend aan de heer R. L. Meyer, die sinds 1951 lector in de Neder landse taal. en letterkunde is aan deze universiteit, op een proefschrift over de poëzie van Gerrit Achterberg. Op 7 augus tus zal de uitreiking van de doctorsbul plaats hebben. Reeds eerder hebben enkele studenten de lagere graad van „master of arts" behaald op studies over een Neder lands onderwerp, onder andere G. van Ernst over Slauerhoff en E. Krispijn over Herman van den Bergh. „Visie in staal" De Australische pers heeft ook uitvoerig aandacht geschonken aan een biografie van wijlen G. P. Deiprat, de Nederlandse grondlegger van de staalindustrie in Australië. De heer Deiprat was 23 jaar lang tot 1921 directeur van Broken Hill Proprietary Co. Ltd., een staalconcern, in welks ondernemingen thans vele hon derden Nederlanders werkzaam zijn. Delprat's biografie is geschreven (onder de tiel „Een visie van staal") door zijn dochter, lady Mawson, getrouwd met Sir Douglas Mawson, een bekende zuidpool reiziger. De Australische minister-presi dent, Robert Menzies, heeft een voorwoord in dit boek van een Nederlandse vrouw over haar Nederlandse vader geschreven. Australië heeft veel te danken aan deze Nederlandse pionier. De Nederlandse am bassadeur, de heer H. J. Lovink, heeft er dan ook aanleiding in gezien, tezamen met consul-generaal dr. Th. J. Bergsma, een bezoek te brengen aan de zich voortdurend uitbreidende ijzer- en staalfabrieken van deze maatschappij, waar Nederlands ver nuft en arbeidskracht ook thans nog zo veel ontplooiing vinden. In één der fabrie ken en hoogovens, in Port Kembla aan de zuidkust van Nieuw Zuid-Wales, werken 11.000 arbeiders, onder wie bijna 400 Nederlanders. Elders in Australië, in Newcastle en in Port Pirie, zijn er nog meer, want de B'.H.P. heeft ook daar fabrieken. De am bassadeur en de consul-generaal hebben in iedere afdeling met de Nederlanders gesproken. Onder hen waren drie MTS'ers en een immigrant, die vroeger bij de Hoogovens in IJmuiden werkte en thans voorman is bij de hoogovens in Port Kembla Zuurkool met worst Een culturele avond in Sydney, georga niseerd door een vereniging van immigran ten van alle nationaliteiten, stond onder leiding van een Nederlander, dr. C. Wou ters. In de zaal de burgerzaal van het stadhuis hingen de Nederlandse vlag en het Nederlandse wapen tezamen met die van veertien andere landen. Deze bijeenkomst, waarvoor elk land een culturele prestatie leverde, was een manifestatie van le integratie met de Australische gemeenschap, niet het minst van de Nederlanders. Er waren twee ministers (van immigratie en van arbeid) tegenwoordig, die zich. evenals het dui zendkoppige publiek, het hoofdgerecht aan tafel goed lieten smaken: Hollandse zuur kool met worst! De ministers en hun echt genoten werden bediend met deze natio nale Hollandse kost door een Nederlandse dame in Spakenburgs kostuum, mevrouw P. Zijlmans uit Breda. Gedachtig aan het spreekwoord, dat de liefde van de man door de maag gaat, verwondert het mij dan ook niet, dat de minister van Arbeid, mr. Harold E. Holt, verklaarde: „Ik heb alle reden om de Nederlanders te rangschikken onder de beste immigranten, die naar Australië zijn gekomen". De A.N.W.B. heeft een onderscheidings teken ingesteld voor wegenwachters, die door „uitmuntend dienstbetoon" bewezen hebben zich moedig te kunnen gedragen en doortastend te kunnen optreden. In de jaarvergadering is aan drie wegenwach ters dit onderscheidingsteken uitgereikt. De heer G. Stormhoek uit Lage Vuur- sche werd onderscheiden omdat hij in de cember 1955 in de oude Muidervaart was gesprongen om een 2Vü-jarig kind van de verdrinkingsdood te redden. In oktober 1956 had wegenwachter G. Fokkema uit Meppel tussen Steenwijk en Wolvega een op hol geslagen paard, dat een boerenwagen meesleurde waarop een 8-jarig kind zat, tot staan weten te bren gen. Hiervoor ontving hij thans het onder scheidingsteken. De derde gedecoreerde was wegenwach ter F. Hamer uit Dieren, die in december in het gehucht Voorstonden, gemeente Brummen, met gevaar voor eigen leven vee had losgesneden uit een fel branden de stal en vervolgens enkele mensen had gered uit het inmiddels eveneens in brand geraakte woonhuis en tot slot nog enkele waardepapieren voor het vuur had weten te behoeden. Bondsvoorzitter Zimmerman heeft bij de uitreiking gememoreerd dat op 16 april 1946 de eerste zeven wegenwachten in het westen des lands verschenen. Zij waren ook de eersten op het Europese vasteland. Thans telt het W.W.-korps 181 wegen wachters, 10 inspecteurs en een hoofdin specteur. Verleden jaar werd in 123.000 gevallen hun hulp ingeroepen: 112.000 mo tormankementen werden hersteld, 96 auto- branden werden geblust en in 2100 geval len werd eerste hulp verleend. Geduren de haar gehele bestaansperiode werden circa 1.000 000 reparaties verricht, werd aan meer dan 16.000 verkeersslachtoffers eerste hulp verleend en werden tenslotte ongeveer 1.000 au branden geblust. Burgemeester bij aanryding gewond. De burgemeester van Hellendoorn, mr. F R. Crommelin, is op de grote autosnelweg bij Hoogland, °nige kilometers buiten Amersfoort, gewond geraakt bij een aan rijding. Met een gebroken onderbeen en een lichte hersenschudding is hij in het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amers foort opgenomen. Oude grafzerk. Onder een schuur aan de Kerkstraat te Steenbergen is bij sloop werkzaamheden een hardstenen grafzerk gevonden. Uit het opschrift bleek dat de plaat het graf heeft afgedekt van Willem Claeszoon Code. die op 18 mei 1544 is overleden Het wapen van zijn geslacht stelde voor een klimmende leeuw bij een boom, waarboven een ridderhelm Óp de vier hoeken van de zerk zijn de symbo lische voorstellingen van de evangelisten aangebracht. Het ligt in de bedoeling de steen op de binnenplaats van het raadhuis in een muur te metselen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 12