Franco houdt Falange de hand boven het hoofd Illegale KPD tiert welig in West-Duitsland Met een taxi naar het front in de Libanese burgeroorlog Meer actie van de regering in Washington gewenst DE BEURS Voorlopig is het weer gedaan met de hoge sprongen van de monarchisten van fristeren Er komt geen einde aan de processen 7 Deze week op de Beverwijkse veilingen L. Ch. H. Hartman onderscheiden Kort nieuws Journalisten nemen een kijkje aan beide kanten Twee wisselbekers op irissenavond uitgereikt Opvoedingsgesticht was operatiebasis voor jeugdige inbrekers Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs 9 tot en met 13 juni van Yale-universiteit mengt zich in de discussie ZATERDAG 14 JUNI 1958 (Van onze correspondent in Madrid) Tegenover de in Spanje welig tierende geruchten, heeft Franco eindelijk weer eens fors zijn mening gezegd. Hij deed dat bij de opening van de nieuwe zittingspe riode van de Cortes, het onlangs opnieuw samengestelde parlement. In zijn verkla ring klonk de echo door van alles, wat Spanje op 't ogenblik beroert en in bewe ging houdt. De verklaring zelf was boud en onomwonden: de Falange, en alles waar deze beweging voor staat, moet voortbestaan, wat er in de toekomst ook in de regeringsvorm zou kunnen verande ren. Op een verklaring als deze werd ge wacht, al had men gehoopt dat de toon minder onverzoenlijk zou zijn. Dat de gees ten in Spanje al sinds een jaar, of langer, in beweging zijn, kan Franco niet ontken nen, want onder de druk van de verande rende inzichten hielp hij mee in een nieu we regering een te opzichtige invloed van de onpopulaire Falange terug te dringen en tevens om in een wet te doen vaststel len, dat er weer een koning zou kunnen zetelen op de Spaanse troon. Er zijn en kele schokkende stakingen geweest in de traditioneel-opstandige gebieden van Ca- talonië en Noord-Spanje. Hier en daar zijn studenten uit de ban gesprongen, ille gaal zijn enkele van de politieke partijen herrezen en vooral de monarchisten had den een vrijheid van optreden, die een jaar geleden ongehoord zou zijn geweest. Openlijk werd gesproken over een spoe dig aftreden van Franco en achter de schermen werd al touw getrokken om machtsposities voor het geval de Spaanse troon, eerder dan verwacht, zou worden hersteld. De afbrokkelende Falange oefen de druk uit op Franco om hieraan paal en perk te stellen, maar Franco zweeg. Tot kortgeleden duidelijk werd dat de „har de liin" weer was opgenomen. Harde hand Carlisten, leden van een monarchisti sche groep, die tot voor kort ongestoord naar Portugal konden gaan om overleg te plegen met de daar verblijvende Don Juan, de Spaanse kroonpretendent, wer den weer stevig aangepakt. De vraag wie nu eigenlijk de Spaanse troon zal bestij gen: Don Juan of diens in Spanje opge leide zoon Don Juan Carlos, is in Madrid nog steeds onbeslist, hoewel Don Juan Car los tijdens een bezoek met het Spaanse op leidingsschip van de marine aan Amerika, duidelijk te verstaan heeft gegeven, dat zijn vader de enige rechthebbende is. De ze kwestie hield de monarchisten meer bezig dan de vraag wat Franco zou doen. Een betoging van enkele duizenden mo narchisten, door Franco's politie hard handig uiteen gedreven, toonde overigens aan dat er in Madrid nog steeds met een harde hand wordt geregeerd. Wel heeft Franco bekend laten maken, dat in het monument voor de gevallenen uit de bur geroorlog, de „Vallei der gevallenen" bij Madrid, ook de stoffelijke resten kunnen worden bijgezet van hen, die aan rege- rinszijde vielen. De Falange is daar al tijd tegen geweest en dit gebaar van ver zoening is volgens waarnemers een over winning voor de geesteshouding van de gematigden. Maar de Falange boekte een duidelijke overwinning, nu Franco einde lijk gesproken heeft. Na te hebben uiteengezet wat onder lei ding van „El Movimiento Nacional", de nationale beweging, in twintig jaar is be reikt, stelde de Caudillo vast dat het stel sel van politieke partijen uit den boze is, dat zulks in andere landen van Europa nog dagelijks blijkt en dat de enige red ding van Spanje is gelegen in voortzetting van het werk der Falange. „Er wordt ge zegd dat deze successen afhangen van mijn persoon, maar de ontwikkeling is niet gebonden aan mijn leven. Juist daar om is de opvolgingswet aangenomen", zo zei hij. Klaroenstoten Het grootste deel van zijn verklaringen bestond verder uit de geijkte Spaanse kla roenstoten, maar meer hoefde dan ook niet gezegd te worden. Als het aan Fran co ligt, verandert er in Spanje niets, als er ooit een koning op de troon mocht ko men. Het zal vooral van die koning afhan gen, of de ontwikkeling inderdaad zo zal zijn, maar de steun in de rug, die Franco de Falange in zijn redevoering heeft ge geven, zou wel eens sterker kunnen blij ken dan sommige waarnemers willen doen voorkomen. Het is waar dat de Fa lange bestaat dank zij de tegenwoordige regeringsvorm. Als deze regering de fi nanciële steun aan de Falange zou intrek- Op de groentemarkt wordt de aanvoer elke week groter. Ook het sortiment breidt zich uit. De handel verliep rustig. Naar enige soorten bestond een behoorlijke vraag. De export bospeen ging tot 0,59 per bos; bloemkool liep in prijs op tot f 0,63 per stuk. Er was veel vraag naar spinazie, waarvoor tot 0,60 per kilo werd betaald. Sla werd het meest aangevoerd en bracht van 0,04 tot 0,12 per krop op. Rabarber deed bij een groot aanbod van 0,07 tot 0,23 per bos. Asperge was schaars en duur; er werd voor de dikke witte tot 2,50 per kilo betaald. Doosjes aardbeien van de koude grond deden rond de f 0,75 per stuk. Voor enkele sloffen werd tussen de vijf en zes gulden per stuk betaald. Bloemenveiling De aanvoer op de bloemenveiling wordt voor 95 percent ingenomen door de bol- irissen. Men zag in hoofdzaak de gele kleur. Ook blauw en een weinig wit werd aangevoerd. De prijzen waren matig. De .meeste soorten brachten tussen de 0,20 %n 0,39 per bos op. Een soort van extra kwaliteit haalde nog wel eens de 0,50 per bos. Voorts kwamen er ook vele Ixia's aan de markt. Deze vonden een gunstig onthaal op de markt. Violieren waren weer iets beter te verkopen en kwamen tot 0,90 per bos. Anemonen en ranonkels hebben hun tijd al weer gehad. De aan voer van pot- en perkplanten is nog vrij groot. Ook hier bestond een matige handel. EERSTE SPERCIEBONEN Aan de Beverwijkse veiling werden vrijdag de eerste sperciebonen aangevoerd. Er werd 2,30 per kilo betaald. ken, dan zou er zelfs geen geld meer zijn om de huur van de vergaderlokalen te be talen. De aanhang onder het volk is veel kleiner gebleven dan gehoopt en verwacht werd en dit ondanks de belangrijke rege ringssteun. Anderzijds kan worden gewe zen op verworvenheden, die voordien in Spanje ongekend waren. Bij alle haat, die Franco zich dikwijls terecht op de hals heeft gehaald, blijft hij in Spaanse ogen een sterke figuur en zijn woorden hebben gezag. Dat gezag zal de Falange nu op de eigen partij kunnen doen afstra len en het zal er niet gemakkelijker op worden deze partij, bij een eventuele wij ziging in het bestuur en de regeringsvorm zonder bloedvergieten te „wippen". Dat heeft Franco met zijn verklaring in ieder geval bereikt. Tijdens de vrijdagmiddag gehouden feestvejgadering in de Dierentuin te Den Haag ter gelegenheid van het 70-jarig be staan van Kon. Ned. Bond van Oud-On derofficieren heeft de ere-voorzitter van deze bond, majoor W. F. K. Bischoff van Heemskerck, eerste stalmeester en adju dant van de Koningin, medegedeeld, dat de Koningin de redacteur van het bonds orgaan, de heer L. Ch. H. Hartman, had onderscheiden met de eremedaille in goud verbonden aan de orde van Oranje Nas sau. Examen voor Hongaren. Een twintig tal Hongaarse vluchtelingen zal op 1, 2 en 3 juli te Utrecht examen doen voor het Nederlandse vakdiploma voor automon teur. Naar de mening van de instructeurs van de Stichting Vakopleiding Automon teur zijn de meeste Hongaarse kandidaten goede leerlingen, die zich het (technische) taalgebruik uitstekend eigen hebben ge maakt. In Libanon kan men een taxi nemen naar het slagveld, en aan het front zal men met moeite iemand vinden, die de „vijand" werkelijk haat. Niettemin is het oorlog, met tanks, met doden en gewon den. Tot laatstgenoemden mag ik mij nu ook rekenen, al was het verre van drama tisch een schram en, in plaats van spal ken en zwachtels, een zakdoek. En toch, zo'n schram herinnert eraan, dat de Liba nese crisis niet alleen op papier bestaat. De tanks bewezen ons hetzelfde. Zij had den het voorzien op de strijdkrachten der opstandelingen die zich verscholen had den in het oude Arabische deel van Tripoli. In Beiroet hadden wij erover gehoord en met taxi's waren wij er in anderhalf uur. De afzettingen der regeringstroepen wa ren niet bijzonder streng. De taxi rijdt onverhaagd tot midden in de Arabische wijk, met straatjes zo nauw dat het portier bijna niet meer open kan. Men wringt zich er toch uit en voor men het weet staat men in een heksenketel van granaten en geweervuur. Regeringstanks en opstandelingen bestoken elkaar naar har telust. Het begon 's morgens om tien uur. Een schijnbaar niets in het schild voerende tank plaatste opeens een voltreffer op een weg versperring der opstandelingen een van die barricades die van de ene minuut op de andere verrijzen. Van alle kanten ha gelde daarop, uit de leemkrotten eromheen, geweervuur. De overige tanks mengden zich in de discussie en voor men het wist was het een veldslag. Ik stond het aan te kijken van achter een nogal solide gebouw. Een geweerkogel, van regeringszijde, sloeg boven mijn hoofd in, een stuk steen sprong los en trof me aan het hoofd. Zoiets geeft een gevoel van belangrijkheid. De opstandelingen zochten het overigens in de „public relations". Ze nodigden de westelijke correspondenten uit in hun hoofdkwartier en zorgden voor gidsen om ons door de doolhof van sloppen en stegen De vrijdagavond in de zaal 't Centrum te Beverwijk gehouden irissenavond is een groot succes geworden, daar er een hon derdtal inzendingen waren. Meer dan honderd kwekers bewonderden de bloe men en volgden de leerzame discussies. Wethouder W. Alberda heeft de wissel- beker uitgereikt die het gemeentebestuur voor de grote groepen beschikbaar had gesteld. De beker werd gewonnen door de Gebr. Opgelder. In de kleine groepen ging de wisselbeker naar de heer A. Priester jr. Deze beker was door de bloemenveiling 't Centrum beschikbaar gesteld en werd door de voorzitter van deze veiling, de heer B. J. Hilbers uitgereikt. De heer S. Koppes van het Rijkstuin- bouwconsulentschap Hoorn heeft een praatje over de irissencultuur gehouden, waarna een forum een groot aantal vragen van de kwekers beantwoorden. De uit slagen van de prijsvraag waren: Grote groepen: 1. Gebr. Opgelder; 2. Gebr. Winter; 3. Frans Hommes. Kleine groepen: 1. A. Priester jr.; 2. Gebr. Gletting; 3. C. Broeze; 4. Gebr. Van Duivenvoorde. De voorzitter, de heer G. Tabak, heeft na afloop dank gebracht aan allen, die hun medewerking aan deze avond hebben verleend. Soldaten van de opstandige beweging in Beiroet staan met het geweer in de aanslag op het dak van een moskee, waar een godsdienstoefening wordt gehouden in een stadsdeel dat in handen der rebellen is. In de Libanese hoofdstad vallen nog steeds schoten en er gaat geen dag voorbij zonder een aantal bomaanslagen. te leiden. In het hoofdkwartier stonden we opeens schouder aan schouder met scherpschutters, die de regeringstroepen onder vuur namen een niet geheel ge ruststellende ervaring. Onze gidsen legden ons beleefd uit, waar op geschoten werd. Nu en dan was er een gevechtspauze. Dan zag men overal de Arabische inwo ners vliegensvlug de donkere huizen ver laten, of opzoeken. Ze haalden water, voed sel. Dan, opeens, huilde weer een granaat en de omgeving lag weer verlaten. Het was de ironie van deze oorlog, dat de strijd begon kort nadat de opstandelin genleider Rasjid Karami naar Beiroet was vertrokken om te onderhandelen met de opperbevelhebber der regeringstroepen, generaal majoor Foead Sjehab. Tot dat doel was er een wapenstilstand geslo ten Naar in Beiroet verluidt, is men het in re geringskringen verre van eens over de te volgen tactiek. De opperbevelhebber Sje hab zou voorstander zijn van een „ere- compromis" met de rebellen, aan wie dan de vorming van een „politiek front" zou worden toegestaan. De regering daaren tegen zou meer voelen voor het afkondi gen van de staat van beleg in het hele land. Poederthee. Na de poederkoffie staat ons de poederthee te wachten. In Duits land maakt men er al druk reclame voor. Men neemt minder dan een halve theelepel per kopje en behoeft er dan alleen maar heet water op te gieten en suiker en melk toe te voegen. „Genieten jullie in het opvoedingsge sticht zo veel vrijheid, dat jullie het als operatiebasis kunnen gebruiken voor het plegen van inbraken in de omgeving?" „Ja, edelachtbare, we worden inderdaad nogal vrijgelaten." Deze merkwaardige vraag en dit opzien barende antwoord vormden de interessan te noot in een op zichzelf niet zo heel be langrijke strafzaak, die door het gerechts hof in Den Haag werd behandeld. Er stond een 65-jarige marktkoopman terecht, die door de politierechter wegens opzettelijke heling van 26 gestolen gouden tientjes was veroordeeld tot een gevange nisstraf van drie maanden. De gouden tientjes waren in oktober van het vorige jaar uit een woning te Amersfoort gesto len door een tweetal jongelieden, die in die tijd een heropvoeding ontvingen in het gesticht „Groot Batelaar" te Lunteren. Het tweetal had gedurende de tijd, dat het in het gesticht verbleef, verscheidene in braken gepleegd in Amersfoort en Zeist. Een van de twee was zelfs naar Den Haag gereisd om de buit aan een marktkoopman te verkopen. Hij werd dobr het hof als ge tuige gehoord, waarbij de president zich zeer verwonderde over de ongebreidelde vrijheid van de verpleegden in „Groot Ba telaar". De procureur-generaal vroeg bevesti ging van het vonnis van de politierechter tegen de koopman, die in 1938 voor het laatst was veroordeeld en die in beroep was gegaan in de hoop een voorwaarde lijke straf te krijgen, omdat hij anders zijn marktstandplaats zal verliezen. Het hof zal op 27 juni arrest wijzen. AMSTERDAM De laatste beursdag van deze week mocht zich in een zeer vaste tendentie ver heugen. Aandelen Kon. Olie deelden in de vrijwel algehele koersstijging ter beur ze, mede doordat deze aandelen flink wat hoger uit New York waren afgekomen. Ge handeld werd rond de f 175,20 tegen een vorige slotprijs van 172,60. Het aanbod van Zwitserse zijde in deze aandelen werd grif uit de markt genomen. De handel was iets groter dan de vorige dagen. Voor aandelen Philips kwam geleidelijk aan wat vraag los waardoor de openingskoers van 286'/2 tot 288 kon aantrekken tegen 285 de vorige dag. Unilever ondervond locale vraag en lag op 362'/i zeer vast in de markt. De koerswinst bedroeg hier onge veer 6 punten. De beroepshandel ging in deze aandelen, in verband met het week einde. niet tot winstnemingen over, waar door het aanbod zeer klein bleef. Dienten gevolge konden de aandelen van het mar garinefonds slechts tegen hogere prijzen verkregen worden. Ditzelfde dient gezegd te worden voor aandelen AKU. Hier is het aanbod zo langzamerhand opgedroogd, terwijl daartegenover steeds meer vraag van publieke zijde en voor Duitse rekening loskomt. De kunstzijdeaandelen stegen van 13214 tot 185 en sloten vrijwel op het hoogste punt van de dag. De vorige slot- koers was I8OV2. K.L.M. werd onveran derd geadviseerd. Van de cultures was H.V.A. sterk favo riet. Het jaarverslag van deze maat schappij wordt spoedig verwacht en zal, aldus de beurs, zeer gunstige cijfers te zien geven in verband met de grote be drijvigheid van dit concern in Ethiopië. De handel was zeer levendig maar op 111 lag flink wat aanbod. De aandelen verbe terden zich ongeveer 5 punten. Amsterdam Rubber was ruim 1 punt hoger, Ver. Deli en Senembah prijshoudend. Aandelen Metaalbuizenfabriek Excelsior werden op 75 (84%) vernomen als gevolg van de faillissementaanvrage. Nederland- sche Ford werd op 182 geadviseerd tegen gisteren 190 gedaan en laten. Prolongatie 4 percent (ANP). NEW YORK Een accumulatie van gunstig nieuws bracht het koersniveau sterk omhoog bij de meeste actieve handel sinds 6 mei. Het nieuws bevatte onder meer de hogere pro- duktie-index (na acht maanden daling), de verbeterde arbeidsmarkt, record-staal- produktie voor 1958 en hoger goederen vervoer en tenslotte het recordcijfer van meer dan een miljoen woningen in aan bouw. De spoorwegen verbeterden verder in anticinatie op de regeringssteun. Texas and Pacific sloot bijna 4 dollar hoger; Northern Pacific en Western Maryland stegen een dollar of meer, en Santa Fe en Southern Railway bijna een dollar. Bij de vaste chemiefondsen was de stijging van meer dan 2 dollar in Du Pont van be lang voor het industriegemiddelde, dat van 471,42 tot 474,77 opliep. Het spoorwegge middelde kwam van 117,03 op 119,21 en dat voor openbare nutsbedrijven van 78,76 op 78,70. De omzet nam toe van 2.760.000 aan delen tot 3.100.000. Van de 1208 verhan delde fondsen sloten er 686 hoger en slechts 282 lager. (UP). Laagste Hoogste koers koers Alg. Kunstzijde Unie 17714 185 Van Berkel's Patent 183 187 Van Gelder Zonen 170 181 Kon. Ned. Hoogovens296 304 Ned. Kabelfabrie' 238 265 Philips 283y2 288 Unilever 345*4 363*4 Wilton-Fijenoord 178 189 Kon. Petroleum 172,175,90 Holland-Amerika Lijn 140*4 148 Kon Ned Stoomboot Mij 13214 141% Ned. Scheepvaart Unie 109*4 120% Van Ommeren 217 227 Amsteidarr Rubber64 71 H. V A103 110*4 Ver Deli Maatschappijen 8814 92 3*4% Staffellening 1947 91 91 *4 1% Invest, cert. Nederland 9554 96 3% Nederland 1962- 64 947/ie 9415/» W» Nat Woningbouwlening '57 109 10914 Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 10.257.671, Deze week (voorl.) Aandelen 11.620.149, Vrijdag 13 juni 1958 Laatste Knt-tsvers. hit tijdvak t.o.v. 6 juni 184 187 181 304 265 28814 362->4 189 175,75 146% 14114 12014 227 70% 109%. 9054 91 9513/s! 941/4 109% '9% 5 12 13 29*4 4 21% 10 1 554 Obligaties Obligaties 4* WA 13 6% 554 0 1/2 13.320.759,— 14.071.565,— (Van onze correspondent in West-Duitsland Het aantal processen tegen en arresta ties van illegaal werkende Westduitse communisten is de laatste weken bijzonder groot. Dat wijst enerzijds op grote activi teit van de Westduitse justitie, anderzijds op de activiteit van de communisten. Hun hardnekkigheid lijkt geen grenzen te kennen. Wanneer zij uit de gevangenis zijn ontslagen, worden zij soms een paar dagen later al weer gegrepen met commu nistisch materiaal. Sedert 1954 zocht de Westduitse politie naar de dertig-jarige Egon Walter Glorin, een voormalige kok, die een groot man moet zijn in de illegale KPD. Dezer dagen kon hij worden gearre steerd te Mainz. In Neurenberg begon de strafkamer onlangs een proces tegen 23 communisten, die er van verdacht worden de verboden KPD in Beieren te hebben willen heroprichten. Van hen is ongeveer de helft aanhangers van Moskou, de overi gen zijn meelopers die er in zijn getrapt en waarschijnlijk nauwelijks wisten dat zij hielpen de KPD weer op te richten. Te Karlsruhe werd de voormalige juri dische adviseur van de KPD, Mertens, tot 3Vi jaar gevangenisstraf veroordeeld, om dat hij met de 48-jarige communiste me vrouw Stertzenbach gepoogd had com munistische verenigingen op te richten. Het vroegere communistische parlements lid Walter Fisch is vrijdag door het fede rale gerechtshof in Karlsruhe tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens sa menwerking tegen de veiligheid van de staat en pogingen om zijn verboden partij weer op te richten. Zijn bezittingen zijn verbeurd verklaard tot een bedrag van 5600 mark. Fisch, die sedert 1953 gezocht werd, is in het begin van dit jaar in Dusseldorp gearresteerd. De in 1956 verboden KPD heeft het in de illegaliteit gemakkelijker dan de eveneens verboden rechtsradicale groepen, die niet over geld beschikken, dat de KPD uit Oost-Duitsland krijgt. Oost-Duitsland is de haard van de activiteit. Mantelorganisaties Dit illegale spel wordt daarbij slechts zelden gedreven door de KPD zelf. De partij bedient zich voornamelijk van man telorganisaties, met schoon klinkende na men. Mertens had een leidende functie in het „Comité van democratische juristen". Mevrouw Stertzenbach was secretaresse van de „Centrale raad tot bescherming van democratische rechten en tot verdediging van Duitse patriotten". Er was ook een „Centraal comité van vrolijke vakantie voor allen" Al deze paardjes van Troje moeten mensen binden: de jeugd in de eerste plaats, de arbeiders, de tegenstanders van de dienstplicht, linkse juristen, linkse sociaal-democraten. De „Frankfurter Allgemeine" meldde onlangs dat dit spel van Dortmund uit bedreven wordt, maar het is bekend dat de communistische functionarissen en hun tra wanten in de Hamburgse haven ook met stil zitten. Te Dortmund is de communis tische activiteit zo groot, dat de officier van justitie, die daar belast is met KPD- overtredingen, het werk niet af kan. Het industriële gebied rond Rijn en Ruhr is blijkbaar bij uitstek geschikt voor onder grondse werkzaamheden. Drie strafkamers zijn hier dagelijks aan het werk om orde in de aanklachtenchaos te brengen. Voor lopig zit men „vol" tot volgend jaar en de kleine zaakjes worden dan nog niet eens behandeld. Geld genoeg De KPD werkt volgens bepaalde syste men. Zij vormt nergens grote commissies. Zij voert haar ondergrondse campagnes in het klein. Wat propaganda voor een we- reldjeugdfestival, wat gewroet in plaatse lijke verenigingen, en in het bijzonder po gingen om kinderen van arbeiders te van gen voor een vakantie in Oost-Duitsland. Geen ledenlijsten of contributieheffing. Oost-Duitsland heeft immers geld ge noeg Het gaat er in de eerste plaats om er gens vaste voet te krijgen, het liefst in bedrijfsraden, opdat van daaruit officieel contact met Oost-Duitsland kan worden opgenomen en opdat communisten invloed kunnen uitoefenen op de dagelijkse lei ding van bedrijven. Ergens in Oost-Duitsland is het spel, dat men al zo'n veertig, vijftig jaar kent, opgezet. Men vormt groepen van drie tot vijf man. Slechts één man in zo'n groep heeft contact met een tweede groep. Een stelsel van instructeurs en chefinstructeurs bewerkt provincies of nog kleinere lande lijke eenheden. Daarnaast werkt een pu- bliciteitsorgaan met koeriers, die vaak kleine ahto's waarmee zij miljoenen exem plaren geschriften verspreiden. Van Oost- Berlijn uit wordt het werk met geld en met valse papieren op gang gehouden. De prijs voor het verbod van de KPD is niet aan de lage kant. Een werkzaam politie-apparaat, een actieve justitie, een legertje aanbrengers staan tegenover een onuitputtelijk arsenaal van trucs, mensen en materiaal, dat gevoed wordt door een geld- en materiaalstroom uit Oost-Duits land, dat met een kolossaal apparaat spe ciale functionarissen het vuurtje brandende houdt. Deze bron van zorg is een kleine, maar af en toe pijnlijke doorn in het West duitse vlees. Vrijdag heeft de Koningin in paleis I de Koninklijke Nederlandsche Bond Soestdijk een deputatie ontvangen van van Oud-onderofficieren, die thans zijn zeventigjarig bestaan viert. (Van onze correspondent in Washington) Sedert 1952 is het prestige van de Ver enigde Staten in de wereld aanzienlijk ge daald. In de binnenlandse politiek wordt dit feit door de tegenstanders van de re gering door de Democraten dus flink uitgebuit en het laat zich aanzien, dat de Democraten succes zullen hebben met een campagne, die gedijt op de gevoelens van onbehagen, die alom heersen. In novem ber zullen de Democraten, indien niet al le tekenen bedriegen, een grote overwin ning behalen bü de verkiezingen voor het Congres. Wie echter in zijn oordeel boven de par tijstrijd wil uitrijzen, moet erkennen, dat de daling van Amerika's prestige niet al leen te wijten is aan de Republikeinse re gering te Washington doch veel meer aan krachten, die zich na de tweede we reldoorlog buiten Amerika hebben doen gelden de fenomenale technische ont wikkeling in de Sovjet-Unie, de omwente ling in China en het onafhankelijk worden van gebieden, die tot dusverre koloniën waren. Voor iedere regering te Washing ton zou het bijzonder moeilijk zijn ge weest de toppositie te handhaven, die Amerika bij het einde van de oorlog had bereikt. Tussen 1945 en 1952 toen de Demo craten te Washington aan het bewind wa ren hebben zij duidelijk kunnen voelen hoe het getij begon te keren. De ontwik keling in China tijdens het Democrati sche bewind, was een zware slag voor de vrije wereld en voor Amerika in het bij zonder. Alles goed en wel, zeggen de Democra ten, maar wij deden tenminste iets om het tij tegen te gaan. En zij wijzen er op, dat de Trumanleer (1947), het plan-Marshall (1948), de luchtsprong naar Berlijn (1949) en het ingrijpen in Korea (1950) slag op slag krachtige maatregelen waren, waar mede het Westen zich te weer stelde te gen de opdringende macht van het com munisme. Dulles, de tegenwoordige minister van Buitenlandse Zaken, is een knap advocaat ook wanneer hij pleit ten gunste van zichzelf maar het zou hem toch niet ge lukken van het Republikeinse bewind een reeks acties te noemen die te vergelijken zijn met de van praktische fantasie getui gende daden, waartoe Amerika onder Tru man in staat bleek. Het geeft de Amerikanen een gevoel van onrust en geprikkeldheid, wanneer zij be merken hoe machteloos hun land is in het Nabije Oosten, hoe onpopulair het is in Zuid-Amerika en hoe ook de noorderbu ren, de Canadezen, zich geërgerd tonen over de Verenigde Staten. De critiek in Amerika richt zich niet zo zeer tegen de daden van de huidige re gering als wel tegen het gebrek aan ini tiatief. Herhaaldelijk opperen deskundige, ener gieke Amerikanen goed doordachte plan nen. En het zijn heus niet de Democraten alleen, die het monopolie hebben van ver beeldingskracht en activiteit. Maar al tonen vele enkelingen in dit land zich waakzaam, de regering te Washington zet deze suggesties niet om in daden. Het was opmerkelijk, dat Griswold, de president van de universiteit van Yale, dit jaar de volgende bijbeltekst gekozen had voor zijn oratie: „En weest daders des woords en niet alleen hoorders: dan zoudt gij uzelf misleiden". (Jacobus 1:22). Dit was zijn boodschap aan de studenten, die de universiteit gingen verlaten. De univer siteit van Yale is beslist geen bolwerk van de Democratische partij. Toch was het dui delijk, dat Griswold er ontstemd over is dat de leiding van Amerika de zaken te zeer op hun beloop laat. „Dit aldus zijn aanhef is een teleurstellend jaar ge weest in de geschiedenis van ons land".

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7