„WILHELMINA" BLAAST ZESTIG JAAR Arend Reym IJmuider Courant glori a voor een Gouden bekend IJmuidenaar ELTA IN VERZET Castricumse bruiloft Visserij- varia nr auto- en UIL motorrijschool J A anmeldingsfo rmulier 5 Verenigde Staten versus Onassis 't Beste adres voor rijles is „SUCCE S" ORIONWEG 12 (en zijn Pieternella) Stiefmoederlijk Gevaarlijk stukje OLD CLOTHES NEW Windmolen in Heemskerker Noordbroek SISSY, KEIZERIN EN MOEDER in THALIA Russische driemaster in Freemantle ij A U i i J L N 1 19 5 8 DAT ER IN ZESTIG JAREN het één en ander, veranderd is op het aan gelaat van Velsen zowel als in de heersende gemeentelijke cultuur, kan tesamen gepuurd worden uit de historie van het Santpoortse fanfarecorps Wühelminadat dit jaar deze eerbiedwaardige periode al jubilerend omspant. In dat eerste jaar van het prille corps, 1898 dus, kon men bijvoorbeeld geen brede keuze doen uit repetitielokalen, zodat de eerste koperen tonen van de boreling opklonken tegen de zoldering van Roozen's bollenschuur aan de Blóemendaalsestraatweg. Aan een concert was-men toen, nog echt niet-toe, want als de annalen waarheid bevatten, kon dat er pas twee jaar na de oprichting af in 1900 of daaromtrent. Maar toen hebben mannen als Joosten en Immers op piston, Breek en Spoor op de tuba en Klauwers op de bas samen met onvervaarde trommelaars als Spekman en Niese, om maar te zwijgen van de trombonist De Rooi en de baritons Spoort en Baart toch wel even laten horen, dat er aan „dë vaart" beter werk verzet kon worden dan het ledigen van kleine glazen en het aanbrengen van blauwe ogen. t Nu zestig jaar later, is „Wühelmina" een hele dame geworden een dame, wier verjaardag gevierd gaat worden met een groots festival van zaterdag 28 juni tot en met zondag 6 juli in het Burgemeester Rijkenspark en deels ook op de Santpoortse straat, waar „de muziek" immers haar eerste opgewekte schreden zette. Mét een zondags concours, dat nu al klinkt als eentuba. Wie zestig jaar terugdroomt komt te recht bij namen als Verbragt, F. Baart en P. Rings, die achter in de vorige eeuw in Santpoort een vrolijke noot importeer den. Helemaal vrolijk was het nu ook weer niet, want men begon met een „standsor ganisatie", of om het precies te zeggen, met een corps, alleen bestemd voor „vaarters". Santpoort was namelijk toen duidelijk een twee-eenheid: dat wat nu Santpoort Station was, heette vroeger simpelweg „De vaart", naar de Jan Gij- zenvaart en dat wat nu Santpoort dorp is, bestond voor die vaarters nauwelijks. Men richtte dan ook „Wühelmina" op zonder Santpoorters alleen lieden van de vaart waren gewenst. EN ER IS van het begin af de hand ge houden aan deze Santpoortse „rassen scheiding" althans in de begintijd, want naarmate de jaren vloden, vergrijsden ook de oude tegenstellingen en het beste be wijs, dat men nu alleen maar Velsens denkt wordt geleverd door het feit, dat concourssecretaris G. Kamkes in het oude dorp Velsen zijn laatste zweetdruppels verbruikt om de zaken over twee weken zo glad mogelijk te laten verlopen. Herinneringen aan die eerste jaren zijn even kleurrijk als overvloedig. Want dat repeteren in Roosen's bollenschuur nam een einde en men zag naar een andere ruimte uit, waar het goed en rustig bla zen zou zijn. De timmermanswerkplaat sen van de gebroeders Rings hebben als zodanig gediend en de bewaarschool van mevrouw Wüste kreeg later het koper bin nen zijn muren, hotel de Weijman is enige tijd aan de muzikanten geparenteerd ge weest en de „uitschietloods" van een oude wasserij zelfs... maar dat was geen on verdeeld succes, omdat er na elke repeti tie geklaagd werd over een aantal opdrin gerige diertjes tussen de kledij der mu zenzonen... Zoals De Weijman in die ja ren blijkbaar, als wij de notulen mogen geloven, niet geheel bevorderlijk was voor een strikte koersvastheid der noten. MAAR GOED het ging op een eerste concert aan en daarvan zijn fraaie verha len bewaard gebleven, want men zou gaan musiceren in Velserend, onder leiding van heer Hofmeester, waarbij zich echter de moeilijkheid voordeed, dat het pad naar de concertzaal vrij redelijk begaanbaar was, maar toch te duister om er muziek- minnend Santpoort heen te lokken. Zodat er een petroleumlantaarn werd geplaatst. In de concertzaal zijn daarna de lampen op het hoogst gedraaid om een zo feeste lijk mogelijke sfeer te wekken voor deze geruchtmakende première van het Sant- Advertentie HAGELINGERWEG 134 SANTPOORT Telefoon 02560 - 8930 Gediplomeerd door ANWB KNAC - FNOP KNMV ACH EN DAN de jaren, dat er gecon certeerd werd -in een geïmproviseerde muziektent in de speeltuin Roosenstein aan de Rijksstraatweg tussen Santpoort en Velsen en dan het concert op het Josef Daniël MeyerpLein in Amsterdam ter ge legenheid van het regeringsjubileum van Haar, die hêur naam schonk aan de Sant poortse muzikantenploeg. Of het verjaars- concert voor.meneer Cremer in de ver lichte tuin-met lampions en veel gebak en hele hoge gasten. Wat een vreugde in de muzikale gelederen, toen de familie zich met de blazers en trommelaren onder hield. en de. knapen van de vaart de kans kregen het oog te laten weiden over het geschitter der avondtoiletten en unifor men van de deftigheid.En wat een trots toen dirigent R. van 't Hof zowaar al die vreemde dames en heren vlot inlichtingen kon geven over het corps in het Frans, het Duits en het Engels naar men zich nu nog voldaan herinnert. Er lopen rijen concoursen door de his torie van Wühelmina heen: Alkmaar, Die- poortse fanfarecorps Wühelmina, maar ook dit had zijn schaduwzijde, want de pe troleumlampen uit 1900 hadden de akelige gewoonte dan te gaan walmen. En de avondkledij der aanwezige dames dreigde grondig te worden beroet. Men heeft die avond geopend met de mars „Spermint" en natuurlijk komt dat openingsnummer van deze gedenkwaardi ge avond tijdens het openingsconcert van Wühelmina op zaterdag 28 juni met eer bied omgeven op het programma terug. Wat er nog meer op stond, die eerste avond? De wals „La petite fleur" en de ouverture „La Petite Duchesse", want men wilde tenslotte klein beginnen. Niet temin is er goed geconcerteerd die avond, naar de kronieken ons weten te vertellen en sindsdien is het dan ook met de vaar ters, waar vaart in zat, crescendo gegaan. Denk alleen maar eens aan de traditionele dauwtrappersfestijnen op Hemelvaarts dag. Zonder concurrentie van radio, bioscoop of televisie blies men in die jaren het dorp op deze vrije donderdag voor Pinksteren met geweld en zeer vroeg uit de veren. Om drie uur in de ochtend, wel te ver staan en geen gemor. Achterblijvers wer den opgehaald met zang en snarenspel en dan ging het er op los in een lange stoet van honderden en nog eens honderden jon gens en meidjes door de Wüstelaan naar het huis van de Beschermvrouwe, huize Spaarnberg om mevrouw Fokker-Kessler te laten merken, dat zij niet voor niets tot deze hoge functie was verheven. Wij zul len die dauwtrappers nog even volgen langs Velserend (door de Ruige Hoek na tuurlijk) en naar de ruïne van Brederode, waar het gedruis tegen het ochtendkrie ken rond de oude tinnen en donjons speel de. De moeilijkheden tussen de Amerikaan se regering en de miljonair-reder Aristo- teles Socrates Onassis zijn nog niet ten einde. Het departement van Justitie heeft tegen Onassis een eis tot teruggave van 14 «chepen, en vergoeding van schade van ongeveer 20 miljoen dollar aanhangig ge maakt. Een en ander is het uitvloeisel van een oude zaak. Jaren geleden heeft de Ame rikaanse regering van Onassis terugga ve geëist van 19 tankers en twee Liberty- schepen, die na de tweede wereldoorlog waren opgekocht door Amerikaanse on dernemingen, waarvan Onassis eigenaar is. Reden voor de eis is het standpunt van de regering, dat de aankoop in strijd is met een uit 1916 daterende wet die bepaalt dat alleen Amerikaanse burgers schepen kunnen kopen van de Amerikaanse rege ring. Buiten de rechtszaal werd een schik king getroffen, waarbij Onassis zich in de cember 1955 verplichtte de Amerikaanse regering 7 miljoen dollar te betalen voor de schepen had hij in eerste instan tie 15 miljoen dollar betaald en 75 pet. van het bezit zijner in Amerika gevestig de scheepvaartondernemingen zou over dragen aan de Grace National Bank, die de functie van curator kreeg. In augustus 1956 is die regeling van kracht geworden en exploiteerde de Grace National Onas sis' Amerikaanse schepenbezit. Onassis sloot met de Amerikaanse regering een overeenkomst voor de bouw van drie nieu we supertankers, voor totaal 50 miljoen dollar, op Amerikaanse werven. Maar in april jl. berichtte de Grace National Bank dat van de bouwopdrachten werd afge zien „vanwege de depressie in de tank- markt en de scheepvaart". Dit is „Wühelmina"jong en vaardig, middenin het Santpoortse dorpsleven en bereid om altoos present te zijn waar dat nodig is. men (onder dirigent J. Groot, maar toen was het al 1947) en zovele andere. Aan haar vaandel heeft Wühelmina veel rin kelend eremetaal vergaard, dat er niet om niet is aangehangen en dat mede tot stand kwam door de harde medewerking van dirigent Groot, diens voorgangers en hun getrouwen in de volse zin des woords als het gaat om veteranen als A. Schipper, J. van Es en F. v. d. Enden, die elk al een mooie poos meelopen en -blazen. DE ZAAL VAN „CARPE DIEM" op het terrein van het Provinciaal Ziekenhuis in Santpoort is thans het oefenlokaal en de eerste jaren zijn vergeten en begraven on der het stof der folianten, Wühelmina gaat verder en is een Santpoorts eigendom ge worden, dat zich graag de eer laat aan leunen heel het Zuidelijkste deel van Vel sen muzikaal te vertegenwoordigen. Om dat ze het zestig jaar hebben uitgehouden mogen ze tenslotte een klein beetje recla me niet missen: voor de loterij ten bate van het uniformfonds, want al is het dan binnenkort feest bij Wühelmina, de kas ziet er niet zo heel feeëriek uit en wil men voortgaan, dan zal de verloting daar wat verbetering in moeten brengen. Armband en zak kunstmest Bij de Heemskerkse politiepost zijn in lichtingen te krijgen over de volgende ge vonden voorwrepen: taalboekje, pakje sigaretten, grijs-blauw kinderjasje met ritssluiting, hamer, zwarte doek, twee muntbiljetten van 2.50, zwarte wollen sjaal, wit metalen armbandje, witte por temonnee met inhoud, witte oorklem, damesarmbandhorloge, vulpen en potlood in etui, wit kinderschoentje, witte haar- strik, beige kinderjasje met ritssluiting, zonnebril, bankbiljet van f 10.grijs- wojlen sjaal, geel bruin damesvest, fiets- sleV eitje, groene schooletui, paar kinder kousjes met een paar klompjes, kinder portemonnee met inhoud en een zak kunstmest. Advertentie De huidige dirigent Groot. Tel. 4333 Luxe verhuur - Rijbewijs vernieuwen Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op 7.65 per kwartaal// 0.59 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zi) die zich met ingang van 1 juli 1958 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 juni 1958 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen HET VERHAAL, dat ik u thans ga doen, ontsproot aan een nogal wilde Sinterklaasavond in den jare 1906, toen Willem Kwak als grootste surprise een lieve Pieternella ontdekte en daar zo verheugd over was, dat hij een lange reeks rondjes uitdeelde ter ere van het feit, dat nij zijn hart verloren bleek te hebben. En de avond eindigde met een schuld van tien harde Hollandse guldens vanwege al die rondjes. Willem bezat toen de aanvallige leeftijd van negentien jaren en zijn hartsvriendin was drie jaar jonger. Op 24 juni 1908 trouwden ze: de jonge kuiper en zijn bloem en dat is dus haast vijftig jaar geleden. De eerste jaren waren niet zo heel gemakkelijk, want de beste kuipers ver dienden in die jaren voor wereldoorlog I maar een schijntje, zelfs al werkte je, gelijk Willem deed, bij een van de beste firma's, De Zeeuw en Van Raait in Vlaêring. Voor 114 werk uren werd midden in het haringseizoen 38,gebeurd en daarvan kondén beslist geen Sinterklaasfeesten ge vierd worden lijkt me zo Buiten het seizoen kwam de baas wel eens met drie of vier schaarse guldentjes thuis en de broekriem is dan ook wel eens wat nauwer aangehaald. In IJmuie leek het alle maal wat fleuriger te zijn en Willem trok dan ook her waarts, in 1916 was dat. Pietje moest maar gauw overkomen, maar Pietje had dat nooit gedaan als zij alles vooruit geweten had. Mens, mens, wat een Sodom en Gomorra was dat hier in die dagen voor een eerzame huisvrouw als Pietje Kwak, die in de Frans Naerebout- straat een kamertje en een zoldertje mocht gaan betrek ken en daarvoor haar niet riante, maar dan toch wel wat ruimere woonsteê in het Vlaardingse moest verlaten. Ge ziet, dat de woning nood van nu wel erg is, maar dat men er toen ook van wist. Het geluk van het echtpaar kende geen grenzen, toen er een huisje klaar kwam van de Coöperatieve. Het leven liep zijn baantje tot de crisisjaren ontsla gen her en der en ook Willem merkte, dat er voor hem een moment ging komen, waarop hij met een week loon op de keien zou komen. Hij was één van de laatsten die bij „Visprins" verdwij nen moest, maar eruit ging hij. Dit was het moment, waar op Willem Kwak onbewust aan zijn grote bekendheid in IJmuiden ging bouwen, want Willem vergenoegde zich niet met stempelen, maar leende een paar losse centen en begon een handeltje om precies te zijn: hij werd Water en Vuurbaas. Zoals er in Vlaering zo- velen waren. In de Steynstraat kon IJmuiden voor vier cent een emmer kokend water be trekken, voor twaalf cent be zorgde hij een vaatje met dezelfde inhoud franco thuis. En als de wasdagen voorbij waren en Willem dus niet veel heet water af te zetten had, spande hij zichzelf voor de handwagen en trok de boer op met schoonmaak spulletjes. Voor ontelbare huisvrou wen was hij de wekelijkse Willem, die haar meer dan welkom was al was de winst in dat begin ook vaak minder dan wat de steun af schoof. Willem hield de kop ervoor en tippelde door tot de bezetter in 1942 IJmui den schoonveegde en Wil lem. ook verdwijnen moest. Waarheen? Naar Vlaardin- gen natuurlijk, temeer, om dat Willem nogal eens los lippig was en hielp waar hij helpen kon in die donkere 'jaren. De kalkoen van de kin derboerderij is bepaald geen boze stiefmoeder, zoals ik ze uit mijn sprookjesboeken van wel eer heb leren kennen en nog elke avond voor het slapen gaan voordraag aan de Lampeniertjes: deze kalkoen heeft hart voor haar aangenomen kroost. Want de handjes- vol dons, die als twee ver loren eendekuikens door een hartelijke kleine IJ muidenaar onlangs bij de mensen van de Velser- beek kinderboerderij wer den binnengebracht, zijn liefdevol onder de kal- koense rokken opgenomen en weten al niet beter dan dat moeder die vriende lijke grote dame met die rode wangvellen is. Het wordt natuurlijk even moeilijk, als ze het die peuters op een goeie dag moet vertellen. Trouwens, in deze zelf de kinderboerderij sjouwt een sierkipje rond met fazantenkinders, die zij evenzeer zonder onder scheid des kiekens ver troetelt en het zal mij niet meer verwonderen als de jonge marmotten op den duur hun heil gaan zoeken bij de ezel en de konijntjes zich laten be moederen door een schaap. Want ditstukje Veiser beek kent gelukkig geen rassenscheiding. Een deel van het fietspad langs de westzijde van. de Parklaan mag verstandig- lijk tweezijdig bereden worden dit om te voor komen, dat de veloridders, die uit de Driehuizerkerkweg komen, helemaal de weg moeten oversteken om de rechterkant te bereiken en later weer diezelfde drukke weg dienen te kruisen ten einde in het park Velserveek te komen. Nu begrijp ik alleen niet, dat het stukje fietspad tussen Meervlietstraat en Driehui zerkerkweg niet onder deze zelfde soepele regeling valt, want ik heb daar kinderen eerst naar rechts zien over steken, die honderd meter verderop weer terug moesten om naar Driehuis te geraken, zodat ze twee keer onder het vuur van het zware verkeer kwamen te liggen. Een jon getje, dat dit brokje weste lijk fietspad op eigen initia tief „tegen de stroom in" ge bruikte, heeft er onlangs maar wat een boos gezicht van een agent voor gekregen. Nu we het toch over mijn onbegrip hebben, moet me van het hart, dat men de for midabele bergrug, die in de opgehoogde overweg in de Zeeweg is ontstaan en die mettertijd wel weer ver dwijnen zal, niet eerder met een waarschuwing heeft om geven. Vreemdelingen in ons Velsens Jeruzalem konden daar namelijk op zulk een hevige wijze overheen stuite ren, dat het mij meeviel, dat er niets afviel. Wielen en zo. De kuiperij (van hemzelf dan) riep weer en sindsdien heeft de baas dit vak dan ook niet meer losgelaten het zal deels ook de beko ring zijn, die Willem tot nu, tot zijn 71ste jaar bij Pronk vasthield, waar iedereen hem kent als een vakmanne tje op het punt van vaten. En nu brandt er weer een feest los. Moeder is niet meer helemaal de oude, zo dat er geen herhaling zal worden opgevoerd van die Sinterklaasavond van 1906 (en er derhalve ook geen blauwe plekken zullen wor den vervaardigd...), maar de drie zonen en twee doch ters, aan aangetrouwde kin- ders en de twaalf kleinkin deren kunnen toch niet ge mist worden in de Van Leeuwenstraat 21. Waarheen ook vele anderen hun weg zullen zoeken op dinsdag 24 juni. Proficiat dezerzijds daar ga je Willem! Er is door dit goede dag blad enige deining ontstaan in de ELTA-wük, waarover onlangs een verhaal ver scheen ten aanzien van de deplorabele toestand der huizen in dit zuidelijke grensgebied van Santpoort. Onze man, die in verschei dene huizen is wezen kijken, heeft een relaas opgediend, dat er niet om loog en dat de huizenverdelers in Den Haag verantwoordelijk stel de voor het uitblijven van de zo hoog nodige sanering in deze buurt, die eigenlijk allang met de grond gelijk gemaakt had moeten zijn. Maar er zijn nu eenmaal geen huizen genoeg op dit vreemde ondermaanse en Elta rot verder weg, valt Het vieren van vijftig jarige echtverenigingen is in deze gezonde tijden een lang zo zeldzame bezigheid niet meer als honderd jaar te rug, toen een echtpaar wel tot de zeer krachtigen moest behoren om het een halve eeuw samen uit te houden. Begrijp mij wel: niet om het elkaar, maar om het uit houden. Tegen al die enge ziekten en die krotten en andere belagende omstan digheden. In Castricum bijvoorbeeld zijn in het afgelopen jaar al zes gouden paren gesigna leerd, die monter door hun feestdagen huppelden en op zestien juni komt het zeven de erbij: J. BijmanC. Bij manVan der Steen. Hij, 76 jaren jong, zij een jaartje ouder en beiden nog van dat hele gezonde. Zodat'het dia mant er praktisch in zit. Het echtpaar is import uit St. Pancras, maar ze kwamen al in 1908 hier wonen „op de tuin" met een koetje of wat en een warme belangstelling voor het wel en wee van de veiling „Ons Belang". Daar werd hij een bekende knaap, niet alleen vanwege zijn ijver voor veilingzaken, maar vooral omdat hij er een sport van maakte elk jaar als eer ste met nieuwe aardappelen op de proppen te komen. Hij wist van aanpakken ook als veeboer. De Castricum- mer polder heeft hem jaren als hoofdingeland gekend. Dat alles zal naar mijn ver moeden wel ter sprake ko men als Bijman maandag zijn gouden festijn gaat vie ren temidden van de kinde ren en kleinkinderen en ik wens hem dan ook alvast uit de verte alle goeds en nog een lange reeks gelukkige jaren. verder in elkaar en blijft verder gevaarlijk. Nu denken de mensen van Elta, dat het tegen hen is geweest en dit nu berust op een gruwelijk misverstand, want het ging er juist om hen te helpen aan wat be ters dan dit schamele onder komen in een ten dode op geschreven buurt, die aan leiding kan zijn tot allerlei onplezierige toestanden. Eni gen hunner hebben de krant opgebeld en wilde kreten geslaakt over de sloddervos sen, die „andere huizen" vernielen, „maar men had maar eens bij de telefoneer- ders moeten komen kijken, daar is het nog heel knap." Ik geloof het graag, maar het verandert allemaal niets aan het feit, dat Elta een zich zelf overlevend woon- wijkje is, dat liever morgen dan volgende week omge haald moet worden, omdat hier aannemers aan het bou wen zijn geweest, die blijk baar net iets te veel zand in de specie deden en een net iets te goedkope soort stenen gebruikten. Of om met wethouder Verbeek te spre ken: „nu kunt u eens zien, wat een dievenzoodje dat was (Pas op, beste Elta- mensen, dit was alweer niet tegen ulieden). Het nare is, dat door de telefoon allerlei nare en be ledigende verwijten zijn ge daan aan andere mensen in deze Elta, die ik niet her halen zal. En dat zulke op merkingen alleen maar te rugvallen op het hoofd der genen, die ze slaakt. Laat ons hier zand over strooien en van harte hopen, dat Elta zeer binnenkort ver dwenen is van Velsens aan- gelaat, opdat de mensen die er wonen tegen een nog wel te overkomen huur althans een menswaardig onderko men in een modern huis kunnen betrekken. Advertentie Uw kostuum binnen 1 dag gereed zonder prijsverhoging KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 In de polder de Heemskerkse Noordbroek is bij de Noordermaatweg een halfautoma- tische Bosman-windmolen geplaatst ten behoeve van de watervoorziening van de hoger gelegen weilanden in de droge perioden. Ter dekking van de gemaakte kosten voor deze molen en van de nog op te richten vijzelpompinstallatie in de Nek- sloot zal voorlopig nog geen buitengewone aanslag worden geheven, doch er wordt een wijziging van het bestuursreglement voor de polder voorbereid, waarbij de classificatie der gronden van half en een kart lasten komen te vervallen. Deze clas sificatie der gronden betreft 56 ha van een half lasten en 26 ha van een kwart lasten en wordt reeds vermeld in het oude be stuursreglement van 1868. In de polder De Velserbroek is een zelfde oude classificatie reeds komen te vervallen bij de oude reglementswijziging in 1949. Bij de op donderdag 3 juli te hou den schouw zal in het bijzonder worden gelet op de onderhoudstoestand van de beken en schouwsloten in dit gebied, ten einde verzekerd te zijn van de goed wa tertoevoer en -afvoer. Prijzen van vrijdag Heilbot 2.20—2.00, gr. tong 2.60—2.30, grm. tong 2.60—2.40, kim. tong 2.60—2.40, kl. tong I 2.40—2.30. kl. tong II 2.10—1.90, tarbot I 2.50—2.00, zalm 7.00 per kg. Tarbot II 108—100, tarbot IV 70—38, gr. schol 44—40, grm. schol 44—36, kim. schol 42—37, kl. schol I 4033, kl. schol II 4011, schar 17—8, bot 108, v. haring 18—11, makreel 2915, gr. schel vis 3327, grm. schelvis 3224, kim. schelvis 27— 22, kl. schelvis I 30—17, kl. schelvis II 208, wij ting 20—8, gr. gul 27—20, mid. gul 21—15, kl. gul 2216, kl. haai 8, poontjes 1915, horsmakreel 6.50, kl. rode poon II 16 per 50 kg. Gr. kabeljauw 124—58, gr. koolvis zw. 48, gr. leng 54—48 per 125 kg. Aanvoer van vrijdag 543 kisten tong en tarbot, 1 k. heilbot, 970 k. schol, 65 k. schar, 25 k. bot, 805 k. haring. 70 k. makreel, 630 k. schelvis, 150 k. wijting, 315 k. ka beljauw en gul, 15 k. leng, 11 k. haai, 40 k. poon, 20 k. koolvis en 30 k. diversen. Totaal 3690 k. vis. Besommingen van vrijdag VL 84 9510, KW 24 4710, KW 52 4520, KW 10 7030, KW 85 f 2950. KW 140 4370, IJM 19 5340, WR 7 8060, KW 178 2270. „PHRONTIS" WORDT „KING AB DEL AZIZ" De „Saudi-Lines" een nieuwe dienst van het continent naar de Rode Zee en de Perzische Golf heeft het m.s. „Phrontis" van de stoomvaartmaatschappij „Oceaan" aangekocht. Het schip zal worden omge doopt in „King Ab del Aziz" en eind dezer maand de eerste vaart maken van Rotter dam, Hamburg, Bremen en Londen naar Jeddah en de Perzische Golfhavens. Advertentie (3e deel) Hedenavond en zondag 7 en 9.15 uur Zondagmiddag 3 uur: Speciale familievoorstelling Maandag t.m. donderdag 8 uur. Voorverkoop hedenavond v.a. 5.30 uur. Zondag de gehele dag vanaf 11 uur 's morgens en verder dagelijks van 1112.30 uur en vanaf 7 uur. In de Australische haven Freemantle is donderdag een Russische driemaster aan gekomen, het expeditieschin „Zarja", dat in het kader van het Internationaal Geo fysisch jaar een onderzoek instelt naar de magnetische velden van de aarde. „Drie endertig jaar geleden hebben de Ameri kanen zo'n onderzoek uitgevoerd", vertelde de wetenschappelijk leider Mihail Iwanow, „maar sindsdien zijn er enige wijzigingen in de velden opgetreden, welke wij nu in kaart willen brengen". De „Zarja" heeft sinds het vertrek uit Leningrad op 3 augustu; van het vorig iaar 33.000 mijlen afgelegd, meestal zei lend, en twaalf landen bezocht. De weten schappelijke gegevens worden dag en nacht door verzameld door drie ploegen. De gehele bemanning telt 3? koppen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9