Spaarnwouderstraat 80 (jPanda en de Y o^Yo^ja^er^ J Bond Haringhandelaren: Teelt van 1957 was een dieptepunt Langs de kust wind uit zee TocU ió het zo garage den hout u koopt voor 100.— U krijgt voor 200.— DEZE CONFECTIEFABRIEK STAAT ACHTER ONS SLECHTS i—oo z aooA lociiui n oo i üooa idoo)i n Wereldnieuws MAANDAG 16 JUNI 1958 2 Oorzaak in overbevissing Braat voldoende van orders voorzien Grasso's Machinefabriek thans „Koninklijk" Nieuwe Duitse lening aan de Wereldbank Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Invloed van de Euromarkt op de wereldhandel Bod op aandelen Blikman Franse regering zou devaluatie overwegen Ontslagen bij Thomassen in De Steeg Politieke achtergronden van economisch Sovjetoffensief Lager dividend Mahez Steenfabriek ligt stil door staking Slachtoffers van ramp met de „Artemis" aangespoeld MfmosaSUffiffl I I HAARLEM Alcoholgebruik neemt toe A.N.W.B. benoemt twee leden van verdienste Personeel schenkt 10.000 voor kunstwerk in nieuw gebouw Oude man na ongeluk overleden Biennale van Venetië door parlementslid belaagd ZWAKSTE PLEK J In het jaarverslag 1957-1958 van de Ne derlandse Bond van Haringhandelaren wordt medegedeeld, dat de afgelopen teelt (tot 31 december 1957) een na-oorlogs dieptepunt te zien gaf. Er werden slechts rond 756.000 kantjes aangevoerd, hetgeen ongeveer 40.000 kant' jes minder is dan in de overeenkomstige periode van de teelt 1956. Evenwel werden er in de eerste maanden van 1958 niet on belangrijke hoeveelheden gezouten haring van de Ierse Zee, de Westkust van Schot land en de Noordelijke Noordzee aange voerd en ingevoerd, die tezamen ge taxeerd kunnen worden op ongeveer 30.000 kantjes. Hierdoor komt het totaalcijfer van de teelt 1957 er wat gunstiger uit te zien. Niettemin baart de daling der vangsten het bedrijf zorgen. De meningen van de biologen over de oorzaken van de ver minderde haringvangsten lopen nogal uit een. Een deel hunner stelt, dat de ver mindering een gevolg is van de overbevis sing. Anderen wijzen daarentegen op het verloop in de aanvoer gedurende de laatste decennia, waarbij zich ook diepte- en hoogtepunten aftekenen. De bond helt over naar de mening van die biologen, welke de overbevissing als oorzaak aan nemen. In het Noordzeebekken wordt in verhouding tot vroeger door veel meer schepen, die voor het meredeel over een grotere vangstcapaciteit beschikken, aan dë haringvisserij deelgenomen, zoals bij voorbeeld door de visserij vloten van Rus land, Polen en Oost-Duitsland. Ook de jacht op jonge haring voor industrie-doel einden heeft volgens de bond invloed op de vangstresultaten. Het overbevissings- vraagstuk dient daarom in het centrum van de aandacht te staan. Export De export in 1957 bedroeg 490.800 vaten tegen een doorsneeprijs van 63 per 100 Advertentie De R E N A U L T-fabrieken zijn de meest geautomatiseerde ter wereld Vandaar de zeer lage prijzen der personen-, -bestel en vrachtautomobielen. Kwaliteit? 6 maanden garantie, inclusief arbeidsloon op ALLE RENAULT-PRODUKTEN Hoewel in 1957 de werkbezetting niet zo hoog lag als in 1956 was de Constructie werkplaats en Machinefabriek Braat n.v. te Roterdam toch ruim van orders voorzien. Het bedrijf heeft een gunstig verloop ge had en bevredigende resultaten opgele verd. De uitgevoerde werken hebben opge leverd 3.541.414 (v.j. 4.109.781). De ont vangen dividenden bleven onveranderd op 1800. De exploitatierekening vergde 2.598.840 (v.j. 3.293.514) en de afschrij vingen op gebouwen, machines, installaties, voertuigen enzovoorts f 695.120 452.269). Hierna resteeert een saldo winst van 249.253 365.799). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 25 procent. Het kapitaal bleef 154.000. In de jaarvergadering zal, zoals reeds gemeld, worden voorgesteld in de loop van 1958 over te gaan tot herkapitalisatie tot een bedrag van nominaal 100 percent van het geplaatste gestorte aandelenkapitaal. Om de fiscale lasten hiervan op te van gen zal gelijktijdig met de afgifte van de nieuwe aandelen een uitkering van 25 per cent in contanten worden voorgesteld. Ofschoon de in 1957 ingetreden achter uitgang van de conjunctuur tot nu toe geen verbetering vertoont, is de vennootschap voor het jaar 1958 nog voldoende van or ders voorzien. Ook de in de afgelopen maanden verkregen opdrachten geven de directie aanleiding te verwachten dat de resultaten verder bevredigend zullen blij ven. Ter gelegenheid van de eeuwfeestviering van Grasso's Machinefabrieken n.v. heeft burgemeester mr. H. Loeff uit 's-Her- togenbosch zaterdag tijdens een maaltijd in de Brabanthal van de Bossche Veehal len meegedeeld, dat het de Koningin heeft behaagd, de n.v. te onderscheiden met het predikaat „Koninklijk". Burgemeester Loeff, alsmede de presidentcommissaris van de n.v., dr. L. Kortenhorst, hebben aan tafel het woord gevoerd en de directie van Grasso bij de viering van het eerste eeuwfeest hartelijk gelukgewenst. In de hal van het administratiegebouw der fir ma volgde later een huldiging der direc tie door het gezamenlijk personeel. Als geschenk werd een glas-in-loodraam voor de hal aangeboden, ontworpen door de kunstenaar Marius de Leeuw uit 's-Her- togenbosch. De Wereldbank heeft bekend gemaakt dat een regeling is getroffen die voorziet in een aanvullende lening van de Deut sche Bundesbank tot een bedrag van 115 miljoen dollar. Van deze som zal 40 mil joen dollar een looptijd hebben van drie jaar tegen 2*/s percent rente en het be drag zal dienen ter vervanging van een vroegere lening van gelijk bedrag die op 11 juli zal vervallen. De overige 75 mil joen dollar vormen een nieuwe lening, eveneens met een rentevoet van 2Vï per cent, waarvan in de eerstvolgende drie jaren elk jaar 25 miljoen dollar zal wor den afgelost. Door deze nieuwe overeen komst is sedert medio 1957 in totaal 250 miljoen dollar door de Bundesbank aan leningen aan de Wereldbank verstrekt. SAS bestelt Caravelles De „Scandinavian Airlines System" heeft nog zes „Caravelle" verkeersvliegtuigen met straal motoren bij de Franse vliegtuigenfabriek „Sud Aviation'1 besteld. De maatschappij had reeds zes toestellen van dit type besteld en heeft nu nog een optie op dertien. Het eerste vliegtuig van dit type zal begin 1959 aan de SAS worden afgele verd. kg (v.j. respectievelijk 455.000 en 62). De aanvoer in 1957 (tot 31 december) bedroeg rond 756.000 kantjes tegen een doorsnee- prijs van 36,78 per kantje (v.j. respec tievelijk 799.900 en 33,64). In 1957 namen de landen van Europa 92,25 percent, de landen van Noord-Ameri ka 2,48 percent, de landen van Mitjden- en Zuid-Amerika 0,09 percent, de landen van Afrika 0,54 percent, Australië 0,58 percent, de landen in het Nabije Oosten 4,01 percent en de landen in het Verre Oosten 0,05 percent van onze totale export af. Kwartaalbericht A1HM Door de instelling van de Europese Eco nomische Gemeenschap en eventueel van een Vrijhandelszone zal de onderlinge han del der aangesloten landen worden begun stigd. Het is onwaarschijnlijk dat de han del met de niet-industriële landen die niet met de E.E.G. of de Vrijhandelszone zijn geassocieerd, belangrijke nadelige ge volgen zal ondergaan, tenzij zich een we relddepressie mocht voordoen. Dit is de voornaamste conclusie die wordt getrok ken in een artikel over de gevolgen van de E.E.G. voor de wereldhandel, dat in het jongste Kwartaalbericht van de Neder- landsche Handel-Maatschappij is opgeno men. De N.H.M. baseert haar beschouwing op een rapport dat onlangs door de G.A.T.T. is gepubliceerd en waarin de verwachting wordt uitgesproken dat de Euromarkt zal leiden tot een versnelde economische groei, met een vergroting van de invoer van grondstoffen, brandstoffen en voedingsmiddelen als gevolg. Deze zullen voor een groot deel uit de niet-in dustriële gebieden in Zuid-Amerika, Afri ka en Azië moeten worden betrokken. Slechts de invoer van koffie, cacao en ba nanen uit de Franse en Belgische gebie den in Afrika zal aanmerkelijk worden begunstigd, maar aangenomen mag wor den dat de Zuidamerikaanse landen zich dank zij kwaliteitsverschillen in de con currentiestrijd zullen kunnen handhaven. Het Kwartaalbericht bevat tevens het gebruikelijk overzicht van de voornaam ste economische feiten der afgelopen maan den en het commentaar daarop. De N.H.M besteedt daarbij onder andere eni ge aandacht aan de open-marktpolitiek, die de laatste maanden door de Neder- landsche Bank wordt gevoerd. Nu de por tefeuille schatkistpapier van de centrale bank uitgeput begint te raken, is de moge lijkheid daartoe niet groot meer, tenzij de Nederlandsche Bank op een of andere wijze in het bezit van nieuw papier wordt gesteld. De verplichte kasreserves zouden anders van additioneel tot enig middel tot het voeren van open-markt-politiek wor den en het monetair beleid zou minder soepel en slagvaardig kunnen worden uit gevoerd. Commissarissen en directie van Blik man en Sartorius n.v. te Amsterdam delen mede, dat hen een aanbod heeft bereikt tot overname van de aandelen der n.v. tegen de koers van 175 percent, onder voorwaarde dat, naar het oordeel der ko pers, voldoende aandelen zullen worden aangeboden. Een bericht, waarbij de aandeelhouders in de gelegenheid worden gesteld hun aan delen aan te bieden, zal zo spoedig moge lijk worden gepubliceerd. Naar verluidt overweegt de Franse regering de koers van de frank te verlagen tot 420 per dollar. Thans is de officiële koers 350 per dollar, maar sinds de „ge camoufleerde devaluatie" van 20 augustus vorig jaar, toen de koers ten behoeve van toeristen en exporteurs met twintig per cent werd verlaagd, bedraagt de „zwarte koers" één op 420. Op 14 november was de „zwarte" koers één op 507, vorige week vrijdag één op 441. (UPI) De directie van de n.v. Motorenfabriek Thomassen in De Steeg heeft zich door het teruglopen van de orderportefeuille genoodzaakt gezien over te gaan tot een vermindering van het aantal personeels leden. Na overleg met de ondernemings raad en de vakorganisaties heeft zij een ontslagaanvrage bij het Gewestelijk Ar beidsbureau ingediend voor 76 personeels leden (waarvan 36 gehuwden uit verschei dene afdelingen van haar bedrijf). Dit aan tal maakt ongeveer 10 percent van de totale bezetting uit. Amerikaans boek over Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat het Sovjetblok er op uit is „de aspiraties en de ontevredenheid van de minderont- wikkelde landen van de vrije wereld uit te buiten" door middel van zijn nieuw eco nomisch offensief. In een voorwoord tot het boek zegt C. Douglas Dillon, de plaatsvervangende on derminister voor Economische Zaken: „Dit offensief is een poging van het Chi nees-Russische blok om zijn groeiend eco nomische en industrieel vermogen te ge bruiken om de pas onafhankelijk geworden vrije landen binnen de Communistische in vloedssfeer te brengen". Het rapport zegt dat het Sovjetblok in 1954 een half percent van de Syrische export afnam en tegen de eerste helft van 1957 21 percent. Het Sov jetblok heeft gebruik gemaakt, aldus het verslag, van het tijdelijke rijstoverschot van Birma, Egypte's moeilijkheden bij de afzet van katoen en IJsiands moeilijkhe den bij de verkoop van zijn vis om de economische betrekkingen met die landen te versterken. In totaal had het Sovjet blok sinds 1954 economische betrekkingen aangeknoopt met veertien minderontwik- kelde landen. In die tijd waren aan die landen kredieten verleend ten bedrage van naar schatting twee miljard dollar voor de aankoop van goederen en diensten. On geveer 378 miljoen dollar daarvan was be stemd voor de aankoop van wapens door Egypte, Syrië, Jemen en Afghanistan, al dus het rapport. Aan de algemene vergadering van aan deelhouders der n.v. Machinehandel Mahez zal worden voorgesteld over 1957 het dividend vast te stellen op 10 percent (v.j. 12 percent plus 3 percent uit de dividend reserve). Bij de steenfabrieken te Terwolde zijn veertig arbeiders van de persafdeling in staking gegaan wegens de plannen die de directie van deze fabriek heeft om tot in voering van een tariefloon over te gaan. De directie had een ingenieur opdracht gegeven een onderzoek in te stellen. De arbeiders weigerden daaraan mee te wer ken en gingen in staking, waarop de directie hen op staande voet ontsloeg. De steenfabriek ligt hierdoor nagenoeg stil. (Voor de beurs zie pagina 8) Bij Hoek van Holland zijn twee van de drie nog vermiste slachtoffers van de scheepsramp bij Hoek van Holland, waar bij verleden week zaterdag de Noorse tanker „Artemis" na een aanvaring in brand vloog, aangespoeld. Eén van de aangespoelde lichamen blijkt dat van de 16-jarige Noorse scheepsjongen Thor Loying te zijn. Het andere stoffelijke over schot is nog niet geïdentificeerd. Advertentie O N M-s i_ O O Ui 7T O O TJ O O v 1 C V O O Q. O O JÉ 'KM vV:' f-' w f p» o O K> De Nederlandse Vereniging tot Afschaf fing van Alcoholhoudende Dranken heeft zaterdag en zondag te Utrecht haar twee jaarlijkse vergadering gehouden. Men her dacht de voorzitter, de heer J. de Bruin, burgemeester van Rheden, die een week geleden is overleden. De waarnemend voorzitter, de heer M. J. Maas uit Den Haag, deelde mede, dat het alcoholgebruik een bedenkelijke toeneming vertoont. Vol gens de gegevens van vrijwel alle con sultatiebureaus in Nederland was het aan tal ingeschreven patiënten in 1957 groter dan in 1956 en het aantal in behandeling zijnde alcoholisten aan het einde van 1957 hoger dan ooit tevoren. De heer Maas gaf uiting aan zijn ern stige teleurstelling over het feit, dat de regering gemeend heeft in haar streven naar bestedingsbeperking het subsidie voor de drankbestrijding voor 1958 dras tisch te moeten besnoeien. Voorts zei hij dat er een herziening van de Drankwet in voorbereiding is. De vereniging heeft re den te duchten, dat bepaalde commerciële belangen in verband met het tot dusverre in de Drankwet vastgestelde karakter der vergunningen zullen prevaleren boven de sociaal-hygiënische aspecten, welke het vergunningstelsel van de Drankwet toch altijd in sterke mate heeft gehad. Ver ontrustend noemde de heer Maas het ver zet, dat er in artsenkringen blijkt te be staan tegen een wettelijke regeling van de bloedproef bij verkeersongevallen. De statistiekcijfers spreken een duidelijke taal: van de 7803 in 1956 onherroepelijk geworden veroordelingen wegens misdrij ven volgens de Wegenverkeerswet be troffen er 5633 (niet minder dan 72 per cent) het rijden onder invloed van alcohol. Gedurende het weekeinde kwam het weer in onze omgeving onder invloed van een hogedrukgebied, dat zich boven de Noordzee bevond. Dit hogedrukgebied verplaatste zich naar Scandinavië en Duitsland, waardoor de wind naar ooste lijke richtingen draaide. Daarna werd droge continentale lucht uit Duitsland aan gevoerd, waarin zondag de temperaturen door de zonnestraling tot 24 25 graden opliepen. Intussen verwijdert het conti nentale hogedrukgebied zich verder van ons land, maar door drukstijgingen ten zuidwesten van Ierland komt een nieuw hogedrukgebied tot ontwikkeling, dat de rol van het eerste gaat overnemen. Mor gen bevinden we ons tussen beide druk- systemen. In de kustprovincies komt er daardoor een versterkte zeewind, welke afkoeling veroorzaakt. Elders in het land blijft het warm weer en zonnig, met een kleine kans op enkele verspreide onweers buien. LEERRAPPORTEN Dinsdag 17 juni Zon op 4.19 uur, onder 21.02 uur. Maan op 4.48 uur, onder 20.50 uur. Maanstanden 17 juni 8.59 uur nieuwe maan. 24 juni 10.44 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 17 juni Hoog water 3.40 en 16.04 uur. Laag water 11.40 en 23.58 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen: buiten 00 land maxima van giste- c CO d ren. Binnenland heden üT-S d 2 S 7 uur. Neerslag: laatste .5 •C O S <u 24 uur O aS Den Helder onbewolkt windst. 18 0 Ypenburg onbewolkt windst. 15 0 Vlissingen onbewolkt ozo 16 0. Eelde onbewolkt ozo 14 0 Twente onbewolkt ozo 14 0 De Bilt licht bew. ozo 16 0 Eindhoven onbewolkt zzo 15 0 Vlv. Z.-Limb. onbewolkt windst. 17 0 Helsinki zwaar bew. w 16 0,3 Stockholm zwaar bew. zzo 16 0 Oslo zwaar bew. ozo 20 0 Kopenhagen licht bew. ozo 16 0 Aberdeen zwaar bew. windst. 18 0 Londen half bew. windst. 24 0 Amsterdam onbewolkt witrclst. 24 0 Brussel onbewolkt windst. 24 0 Luxemburg onbewolkt no 22 0 Parijs onbewolkt windst. 23 0 Bordeaux onbewolkt ozo 30 0 Grenoble zwaar bew. windst. 26 0 Nice half bew. O 22 0 Berlijn onbewolkt ozo 22 0 Frankfort half bew. O 24 0 München onbewolkt windst. 21 0 Zürich onbewolkt windst. 24 0 Genève onbewolkt windst. 24 0 Locamo geheel bew. windst. 24 0 Wenen onbewolkt windst. 23 0 Innsbruck onbewolkt w 26 0 Rome onbewolkt windst. 28 0 Ajaccio half bew. ono 23 0 Madrid zwaar bew. windst. 0 Mallorca licht bew. windst. 26 0 Algiers zwaar bew. windst. 24 0 13. „Zo, dat is dat", gromde kolonel Pul ver, dreigend rondkijkend, „is er nog iemand, die het waagt om mij tegen te spreken?" Er waren geen liefhebbers. Mooi", vervolgde de kolonel, „dan wil ik. nu wel eens wat gaan eten". Er voer een rilling langs de gebogen ruggen der Tipu- tanen. Blijkbaar verwachtten zij, dat deze woeste luchtduivel thans een van hen zou uitzoeken om op te eten. „Vooruit!" bul derde de kolonel, „hebben jullie niet ge hoord, wat ik zei?! Eten wil ik!" Toen al len bevend bleven liggen, bukte hij zich ongeduldig en trok een der Tiputanen bij de oren overeind. De Tiputaan stiet een schelle angstkreet uit. „Genade!" bibberde hij, „eet me niet op, eerbiedwaardige luchtduivel. Ik ben slechts een nietswaar dige hap". „Jou opeten? Ik denk er niet aan", zei kolonel Pulver vol afkeer, „ik wil iets smakelijks hebben. Maak iets voor me klaar! Gauw wat! En spreek me niet tegen!!" Opgelucht snelden de Tiputanen heen, om een maal klaar te maken. „Kom mee", beval de kolonel Pat en Panda, „en denk er aan, IK voer hier het woord. Ze moeten blijven geloven, dat ik een duivel ben". „Dat geloof ik bijna ook", zei Panda In de te Den Haag gehouden jaarverga dering van de jubilerende A.N.W.B. is me degedeeld, dat tot leden van verdienste zijn benoemd: de heren G. Ritmeester, lid van de Tweede Kamer, die veertig jaar bestuurslid is geweest en mr. H. A. Can ter Cremers, die tot november 1957 vice- voorzitter van de bond was. Namens het gehele personeel bood de heer W. J. Krens het bestuur van de ju bilerende bond een vrijwillig bijeenge- spaard bedrag van 10.000 aan, bestemd voor een beeldengroep, aan te brengen in het in aanbouw zijnde hoofdkantoor van de bond. Aan de gevolgen van een verkeersonge luk op 22 mei, waarbij hij het linkerbeen brak, is in het IJmuidense Antonius zie kenhuis overleden de 82-jarige heer H. de Bruin. De oude man wilde op die dag de Lo- rentzstraat oversteken, toen er een auto naderde. De automobilist stopte, de man weifelde en toen beiden zich weer in be weging zetten, werd De B. geraakt. Zijn letsel was van dien aard, dat de dood er thans op gevolgd is. ROME (UPI) Het sociaal-democrati sche Italiaanse parlementslid Luigi Preti heeft zich zondag aangesloten bij de -eeds jarenlang gehoorde critiek op eerbied waardige, ruim zestig jaar oude biennale van Venetië, vanwege de grote plaats die op deze culturele manifestatie wordt in geruimd voor de abstracte kunst. Preti verzocht de minister van Cultuur formeel een eind te maken aan deze kost bare „kermis van versleten kunstrichtin gen en verwaand provincialisme" of er een volledige verandering in aan te brengen. Zoals de biennale nu is, aldus Preti, draagt zij bij tot de ontaarding van alle artistie ke smaak en brengt zij de mensen ertoe alle belangstelling voor de beeldende kunst te verliezen. Twee kunstenaars, die werk tentoonge steld hadden op de biennale, de Japanner Kenzo Okada en de Spanjaard Antonio Tapies, hebben zondag een onderschei ding van de UNESCO ontvangen, bestaan de uit honderd dollar. Zuivering. Op 19 juni eindigen alle nog bestaande uitsluitingen van studen ten, opgelegd op grond van de Beoorde lingsbeschikkingen Studenten 1945 I en II, en, voor wat het hoger landbouwonderwijs betreft, de beschikking van 2 juli 1951. Vrij. De Chinese autoriteiten hebben twee Amerikaanse rooms-katholieke geeste lijken, die in Sjanghai gevangenisstraf fen hebben uitgezeten vrijgelaten. De twee Amerikanen waren op 15 juni 1952 gearresteerd en tot vijf jaar gevangenis straf veroordeeld wegens spionage en inbreuk op de financiële voorschriften in communistisch China. Oorzaak. De democratische fractieleider in de Amerikaanse Senaat, Mansfield, heeft het departement van Buitenland se Zaken te Washington verzocht ver slag uit te brengen over de juistheid van berichten, als zou personeel van Amerikaanse diplomatieke vertegen woordigingen in het buitenland grote winsten hebben gemaakt door illegale handel. Mansfield noemde deze handel een der oorzaken van anti-Amerikanis me. Herkend. In Tel Aviv is zondag de 58-jari- ge Walter Fogel wegens het mishande len van zeven joodse medegevangenen in een Duits concentratiekamp tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. Fogel, wiens vrouw door de nazi's werd vermoord, nam als vrijwilliger deel aan de aanval op Egypte. In Sinai werd hij door vroegere medegevangenen her kend. Dodendans. Volgens het persbureau ADN is er in Oost-Duitsland een „dans te gen de atoombom" ontworpen. In werking. De eerste Poolse kernreactor is zaterdag te Siwerk bij Warschau in werking gesteld. Het aanvangsvermo gen van de reactor bedraagt tweedui zend kilowatt. Fractie. Volgens de Londense „Sunday Graphic" kan Groot-Brittannië voor 28 miljoen dollar een aardsatelliet lan ceren, door gebruik te maken van ma teriaal dat reeds ten behoeve van ra ketten is ontwikkeld en van een raket motor die Rolls-Royce heeft vervaar digd. Het bedrag van 28 miljoen is een fractie van hetgeen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten voor de ontwikke ling van aardsatellieten hebben ge bruikt Brand. Voor de tweede maal in vier da gen is een „bidonville" in de buurt van Casablanca door brand geteisterd. Het aantal mensen dat door de twee bran den dakloos is geworden, wordt ge schat op vijftienduizend. Gevreesd wordt, dat bij de laatste brand vier mensen het leven hebben verloren. Vijf werden gewond. Onvindbaar. De Amerikaanse expeditie die in het Himalaya gebergte naar een „afschuwelijke sneeuwman" heeft ge zocht is in de hoofdstad van Nepal, Kathmandoe teruggekeerd, zonder re sultaat. Een Sovjet-expeditie zoekt in het Pamirgebergte naar een sneeuw man. Doorzagen. In Rusland is een nieuwe methode gevonden voor het doorzagen van diamanten door middel van ge luidstrillingen. Het doorzagen gaat tien maal sneller dan voorheen en er zijn minder verliezen. Opgedoken. Voor het eerst sedert zes maanden is de voormalige Russische minister van Buitenlandse Zaken, Di- mitri Sjepilov, in Moskou gezien. Hij verscheen zaterdagavond met zijn vrouw in het Bolsjoi-theater, waar het ballet van Parijs optrad. Sjepilov heeft gewerkt aan het economisch instituut te Moskou en de Frunze-universiteit te Kazakhstan. Malenkov, Molotov en Ka- ganovitsj hebben sinds hun verbanning ook een of meer malen een kunstmani festatie in het Bolsjoi-theater bezocht. Overtuiging. Uit documenten over de be ttrekkingen tussen de Verenigde Staten en Groot-Brittannië in 1940, die 't State Department heeft gepubliceerd, zou men kunnen opmaken, dat Churchill in zijn hart niet zo overtuigd was van de eindoverwinning der geallieerden als hij toen in het openbaar voorgaf te zijn. Hij achtte de kansen voor een geallieer de overwinniv uiterst klein na de deel neming van Italië aan de oorlog. Paradijs. De scheidende voorzitter van de Amerikaanse Commissie voor kern energie, admiraal Strauss, heeft ver klaard, dat de wereld van 1990 grote overvloed zal kennen, mits de wereld vrede wordt gehandhaafd en weten schappelijke experimenten ongehinderd kunnen worden voortgezet. „De norma le levensduur van de mensen kan dan honderd 'jaar worden. De techniek zal in staat zijn bijna alle benodigdheden te leveren uit water, zonlicht en hard ge steente, aldus Strauss. MET het geleerde woord isostasie wordt het verschijnsel aangeduid dat de aard korst overal op aarde tot een diepte van ten hoogste een honderdtal kilo meters dezelfde massa blijkt te bezitten, gerekend althans over een zeker opper vlak. Wanneer zich ergens boven zee niveau een bergmassief bevindt, zal er bovengronds een teveel aan massa op treden, dat in diepere aardlagen moet worden gecompenseerd door een tekort aan massa. Omgekeerd kan er aan het aardoppervlak ook een tekort aanwezig zijn, bijvoorbeeld in de oceanen, waar het water een soortelijk gewicht van 1,03 heeft, in plaats van 2,7 zo als voor de gemiddelde aard korst wordt aangenomen. In de diepere aardlagen zal het massa-tekort dat de oceanen opleveren dus gecompenseerd moeten wor den door een teveel, zodat de zaak weer in evenwicht komt. Tot zover is het vrij gemakkelijk, vooral wanneer we geen rekening houden met allerlei uitbreidingen die door geologen aan de isostasie zijn ge geven (en waar we ons wijselijk buiten zullen houden). Zouden we de aardkorst simpelweg beschouwen als een homogeen geval, dan zou de zojuist genoemde theorie inhouden, dat de bolschil op plaatsen waar zich hoge gebergten bevinden uitermate dun is, terwijl de aardkorst op plaatsen waar. zich oceanen bevinden bijzonder dik zou moeten zijn. Ware het zö eenvoudig, dan zouden we nooit dat prachtige woord isostasie hebben gebruikt, dat hier van zelfsprekend moet dienen om een veel moeilijker voorstelling te dekken. Bij het beschouwen van de aardkorst moeten we in de eerste plaats onderscheiden de grani- tische korst, die zoals daarnet gezegd, een s.g. van ongeveer 2,7 heeft en tot een diep te van gemiddeld ongeveer 20 km gaat. maar vlak daaronder bevindt zich de ba- saltische laag met het hogere s.g. van 3,2, reikend tot een diepte van 60 tot 80 km. Gutenberg meent dat op die diepte alle gesteenten van de aardkorst gesmolten zijn. Wat moeten we ons nu bij het op treden van massa-teveel en massa-tekort in de bovenste lagen van de aardkorst voorstellen? Dit: het tekort wordt aan gevuld uit de zwaardere basaltische laag, uit het zogenaamde substratum, waarop de vaste korst zich als het ware drijvende houdt. Hierdoor wordt onze visie op de gebergten en oceanen plots volkomen an ders, want het gebergte, dat een massa-teveel vertoont, heeft dan géén aanvulling van de basaltische laag nodig, maar steekt integendeel met „wortels" diep in het sustra- tum. Daar is de gewone aardkorst" dus bijzonder dik. Oceanen, di ee: massa tekort opleveren en dus aanvulling van de zwaardere onderlaag behoeven, rusten derhalve op een dunne korst! Precies het omgekeerde dus, van wat we aanvanke lijk verwacht hadden. De zwakste plekken van de aardkorst zullen we dus in de oceanen moeten zoeken. En een expeditie van het Instituut voor Oceanografie van de universiteit van Californië heeft de zwakste plek dan ook inderdaad in 1955 ontdekt, te weten in de Stille Oceaan. Ten zuiden van Mexico, op een afstand van ruim 1000 km uit de kust, bevindt zich daar een onderzees platea waar de aard korst, gezien de sterke warmteuitstraling, uiterst zwak moet zijn. Volgens bereke ningen zou de korst hier ongeveer 5 km dik moeten zijn! Waarmee we vanzelf beland zijn bij de vraag van een lezer die wil weten waar om zo veel metalen als aderen in gesteen ten worden aangetroffen. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden). H Pétillon

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2