Menado thans door enige divisies ingesloten Tweede bezoek van De Gaulle aan Algerije verwacht Fa. B. ENGELENBERG Miinchen, stad van acht eeuwen, begon aan luisterrijk feest Franse posten in Marokko ontruimd Meer strijd dan op Sumatra verwacht Nieuwe Amerikaanse proef met kernwapens Mogelijk een nieuw type Betaling abonnementsgeld per giro Twee doden in het verkeer LANDINGEN OP NOORD CELEBES Nkroemah bij Nasser Washington vraagt Moskou nadere opheldering Staken van kernproeven staat nog niet vast Merendeel van de Londense havenwerkers aan de slag Sovjet-ambassadeurs naar Moskou ontboden uit VS Londen en Parijs OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Tito stelt het conflict met Moskou en Peking scherp Felle veroordeling uit communistisch China de CPraatótcel OVERSPRENKELD DOOR MAANDAG 16 JUNI 1958 ALGIERS (UPI) Premier De Gaulle zal vóór de Quatorze Juillet, 14 juli, op nieuw een bezoek aan Algerije brengen, aldus is in Algiers vernomen. Men ver wacht dat de premier voornamelijk op het platteland zal verblijven, om zich per soonlijk op de hoogte te stellen van de strijd tegen de nationalisten. De secretaris-generaal voor Algerijnse aangelegenheden van de Franse regering, Réné Brouillet, werd zondagavond in Al giers verwacht. Men neemt aan ,dat hij met generaal Salan het programma van De Gaulle's tweede verblijf In Algerije zal bespreken. RABAT (Reuter) De Franse ambas sadeur te Rabat, Parodi, heeft de Marok kaanse premier Balafrej medegedeeld, dat Frankrijk de bezetting van tien militaire posten zal terugtrekken. Zes posten in Oost-Marokko zullen binnen veertien da gen en vier posten in Zuid-Marokko bin nen een maand ontruimd worden. In de hieromtrent door het bureau van premier Balafrej uitgegeven mededeling wordt gezegd, dat de ontruiming geschiedt „in het kader van de algehele terugtrek king van alle Franse troepen in Marokko". PARIJS (UPI) Jacques Soustelle, de vroegere gouverneur-generaal van Alge rije, is zaterdagmorgen om half elf door De Gaulle ontvangen. Na het onderhoud, dat anderhalf uur duurde, verklaarde Soustelle, dat generaal De Gaulle „van zelfsprekend" met hem van gedachten wilde wisselen over Noord-Afrika. Hij zal nu nog enkele dagen te Parijs blijven om ook andere regeringsfunctionarissen in te lichten over aspecten van het Algerijnse vraagstuk, „die misschien niet volledig be grepen zijn". Leger verstevigt zijn greep ALGIERS (UPI) Generaal Raoul Sa lan zal maandag officieel worden geïnstal leerd tot regeringsgevolmachtigde in Alge rije, aldus werd zaterdagavond in Algiers bekendgemaakt. Het Franse leger in Algerije is inmiddels in alle stilte voortgegaan met het consoli deren van zijn gezag in het bestuursappa raat. In de afgelopen dagen werden negen van de twaalf plaatselijke gouverneurs (prefecten) in de grootste provinciesteden vervangen door militairen. De meeste comités van openbaar welzijn worden thans ook geleid door legeroffi cieren. Alle politiemannen zijn geplaatst onder het bevel van kolonel Yves Godar, hoofd van de legerveiligheidsdienst, die te vens voorzitter is van het comité van Openbaar Welzijn in Algiers. (AFP) Officieel is meegedeeld, dat generaal Salan, de regeringsgevolmachtig de in Algerjje, de luchtmachtgeneraal Jou- rit -..-v.-umlBs naariozisv WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse ministerie van Landsverdediging en de Commissie voor Kernenergie hebben zaterdag medegedeeld dat heden op het atol Bikini opnieuw twee kernwapens tot ontploffing zijn gebracht. Het betreft hier de zesde en de zevende proefneming van de lopende reeks. TOKIO (Reuter) Volgens Japanse ge leerden is het mogelijk, dat de Amerikanen in de Stille Oceaan een nieuw type kern wapen hebben beproefd. Zondag is name lijk in Japan gebleken, dat de atmosferi sche trillingen, afkomstig van het gebied van het atol Bikini, waar de Amerikanen op het ogenblik kernwapenproeven doen, veel sterker zijn dan bij voorgaande Ame rikaanse proeven in dit gebied. WASHINGTON (AFP) De Ameri kaanse minister van Landsverdediging Donald Quarles heeft in een besloten bij eenkomst van de Commissie voor Kern energie van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden medegedeeld, dat de Ver enigde Staten niet voornemens zijn om, in het kader van de voorgenomen uitwisseling van gegevens op het gebied der kernener gie met de Amerikaanse bondgenoten, ook de geheimen betreffende de vervaardiging van waterstofbommen ter kennis van deze geallieerden te brengen. NEW YORK (Reuter) Geleerden uit vijftien landen hebben hun werk aan een rapport over atoomstraling voltooid. Het zal in het begin van de volgende maand worden gepubliceerd. Hoewel het spreekt van een mogelijke toeneming van het aantal gevallen van bloedkanlcer en mogelijk schadelijke ge volgen voor toekomstige generaties, wordt geen beëindiging van de kernproeven aan bevolen, zo wordt van welingelichte zijde vernomen. De Sovjet-Unie behoorde tot de minderheid, die tegen voortzetting van de kernproeven was. COXDOOOOOOOOOOOOOOOOOC>OOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOCy c f* U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening o. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan dc deur. Het te gireren bedrag is 7,65, post- abonnés 8,15. V kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkstezijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE ioocoooooooooooooooooooopooooooooooooooooooooooooooocxxx: haud tot zijn plaatsvervanger als opper bevelhebber in Algerjje heeft benoemd. Jouhaud zal het operationele commando over de land-, zee- en luchtstrijdkrachten hebben. Aan de opstandige regering van Corsica is zaterdagmorgen officieel een eind ge komen, toen de door generaal De Gaulle aangewezen prefect Guy Lamassoure zijn intrek nam in het regeringsgebouw en ko lonel Thomazo dit verliet. Naar verluidt zou kolonel Thomazo van nu af de leiding hebben over de militaire zaken op het eiland. Noordafrikaans beraad TUNIS (UPI) Vandaag komen in Tu nis de leiders der nationalistische partijen van Algerije, Tunesië en Marokko bijeen om zich opnieuw over de Algerijnse kwes tie, in het bijzonder zoals deze zich heeft ontwikkeld sinds het aan de macht komen van De Gaulle, te beraden. De Tunesische Neo-Destour wordt ver tegenwoordigd door president Bourguiba, de Marokkaanse Istiqlal door de premier van Marokko, Balafrej en het Algerijnse Bevrijdingsfront (F.L.N.) door een dele gatie, geleid door Ferhat Abbas. Op een dergelijke conferentie, die van 27 tot 30 april in Tanger werd gehouden, is de vorming van een Algerijnse regering in ballingschap overwogen. Men verwacht echter dat de Neo-Destour en de Istiqlal zullen trachten het F.L.N. te matigen. Ten tijde van de conferentie van Tanger waren de betrekkingen tussen Frankrijk ener zijds en Tunesië en Marokko anderzijds meer gespannen dan nu. ALGIERS (Reuter) Bij een treffen met opstandelingen zijn zondag tussen Tenes en Le Guelta in Noord-Algerije 16 Franse soldaten gedood en 21 gewond. Dit is in militaire kringen te Algiers meege deeld. Van de opstandelingen werden 40 gedood en 23 gevangen genomen. BRUSSEL (Reuter) De socialistische internationale heeft na een driedaagse conferentie in Brussel een resolutie aan genomen, waarin zij haar bezorgdheid uit spreekt over de toestand in Frankrijk en de omstandigheden, die tot de huidige cri sis hebben geleid. „De internationale ver trouwt dat de Franse socialistische partij erin zal slagen de democratische vrijheden onder alle omstandigheden te verdedigen", aldus de resolutie. Op een draagbaar werd de „Beul van Buchenwald", de 43-jarige Martin Sommer, sergeant van de voormalige S.S., door mannen van het Rode Kruis de rechtzaal van Bayreuth binnenge dragen, waar hij terechtstaat wegens moord op 53 gevangenen in het con centratiekamp Buchenivald. Rechts zijn 24-jarige vrouw Barbel, zijn vroegere verpleegster. Het proces is jarenlang aangehouden, omdat Sommer door ver wondingen die hij in de oorlog had op gelopen, niet in staat was voor het gerecht te verschijnen. Nu hij onlangs vader is geworden, meende men dat de opschorting lang genoeg had geduurd. In de Wetering langs de IJselmondse- laan te Rotterdam is het stoffelijk over schot gevonden van de 22-jarige instru mentmaker M. Goedhart uit Krimpen aan de Lek. Op hem lag zijn bromfiets. Ge zien de beschadigingen van een boom langs het water moet de jongeman met zijn bromfiets tegen de boom zijn gebotst en toen te water zijn geraakt. Op de Meervelderweg te Uddel is de 60- jarige bromfietser R. Holtsinger door een personenauto aangereden, toen hij plotse ling, komende van het erf van een boer derij de rijbaan opreed. De man liep een schedelbasisfractuur op en werd in zorg wekkende toestand naar het Julianazie- kenhuis in Apeldoorn overgebracht, waar hij aan zijn verwondingen is overleden. DJAKARTA (ANP) Indonesische landstrijdkrachten en mariniers zijn maan dagochtend om zes uur plaatselijke tijd ge land bij Kema, een plaats aan de kust in het uiterste noorden van Celebes, ongeveer dertig kilometer ten oosten van Menado. Aangenomen wordt, dat dit de definitieve aanval op de opstandelingen in dit gebied is. Aan de aanval op het laatste gebied, dat de opstandelingen nog in handen hebben, neemt een groot aantal militairen deel. Vrijdag waren reeds troepen aan land ge gaan ten noorden van Menado en eerder in de week bij de havenplaats Bitung. De landingen zijn uitgevoerd door een heden van de Diponegoro- en Brawidjaja- divisies en commandotroepen van de Indo nesische marine. De landing uit zee stond onder commando van luit.-kol. John Lie, de commandant van de torpedobootjager Gadjah Mada. In een communiqué van de Indonesische marine wordt gezegd, dat de landingen van vandaag een onderdeel vormen van de „be vrijdingscampagne" om de opstandelingen in Noord-Celbes te vernietigen. De regeringstroepen naderen uit twee richtingen de opstandelingenhoofdstad en zullen mogelijk de strijdkrachten van de re bellen omsingelen. De troepen, die op de noordelijkste punt van Celebes zijn geland voor de laatste aanval tegen de opstande lingen zullen volgens bevoegde waarne mers mogelijk krachtig verzet ontmoeten. Dat wil zeggen, indien de opstandelingen troepen besluiten om te vechten. Indonesi sche autoriteiten hebben nooit verborgen, dat zij de gevechtskracht van de Menado- nezen veel hoger schatten dan die van de opstandelingen in Midden-Sumatra, die op enkele uitzonderingen na, slechts symbo lisch verzet boden toen regeringseenheden twee maanden geleden in Padang landden. Uit de berichten uit verschillende delen van Noord- en Midden-Celebes, die de laatste paar weken in Djakarta ontvangen werden, viel op te maken, dat er enkele CAïRO (UP) De premier van Ghana, Kwame Nkroemah, is voor een officieel bezoek aan Caïro aangekomen. Hij werd op het vliegveld verwelkomd door president Nasser. RABAT (Reuter) Koning Mohammed V van Marokko heeft een uitnodiging tot een bezoek aan Ghana aanvaard, aldus een communiqué, dat Ghana en Marokko ge zamenlijk hebben uitgegeven na het be zoek van drie dagen van de premier van Ghana, dr. Kwame Nkroemah, aan de Ma rokkaanse hoofdstad. Verder wordt gezegd dat de beide lam den besloten hebben ambassadeurs uit te wisselen. Andere punten van het commu niqué zijn: 1. De onafhankelijke Afrikaanse staten moeten voortdurend op hun hoede zijn voor het kolonialisme. 2. De twee landen verklaren voorstander te zijn van een buitenlandse politiek van niet-aansluiting bij enig blok. 3. Zij zijn overeengekomen technische, we> tenschappelijke en industriële kennis uit te wisselen, alsmede economische mis sies. geregelde gevechten zijn geleverd, daar zij een jndrukwekkend aantal déden aan de kant der opstandelingen vermeldden. De Menadonezen vormden een aanzienlijk deel van het voormalige K.N.I.L. en minstens enkele duizenden van de opstandelingen hebben een grondige opleiding gehad. Waarnemers in Djakarta wilden zich niet aan voorspellingen over de duur van de huidige acties wagen. Sukarno's bedoeling De verwaming in politieke kringen in Djakarta, die veroorzaakt was door de eer ste versie in de nieuwsuitzending van de radio over de opmerkingen van de presi dent over de positie van het kabinet, werd zondagavond opgehelderd door de leden van het presidentiële gezelschap na hun terugkeer uit Surabaja. Zij zeiden, dat de president duidelijk ge maakt had dat er niet de minste bedoeling bestond om het huidige kabinet „te ont binden" of „de koers van dit kabinet te wijzigen". Doch de president had er aan toegevoegd dat het kabinet intern zou wor den gewijzigd. Hij vroeg zijn gehoor deze kwestie aan hem (de president was formateur van het kabinet-Djuanda) over te laten en het re sultaat daarvan af te wachten. De presi dent onthulde niet wanneer het resultaat zou worden bekendgemaakt. De chef-staf van de Indonesische land strijdkrachten, generaal-majoor Nasution, heeft maandag alle politieke activiteiten in een groot deel van Indonesië verboden. Het verbod geldt niet voor Java en Borneo. (ANP) De cholera-epidemie, die Thailand teistert, heeft zich uitgebreid tot Indonesië. Uit Bandjermasin in het re gentschap Zuid-Borneo worden dertig ge vallen gemeld. Een van de patiënten is overleden. De plaatselijke autoriteiten hebben om maatregelen gevraagd om uit breiding van de gevreesde ziekte tegen te gaan. WASHINGTON (AFP) De Verenigde Staten zullen de Sovjet-regering enige op helderingen vragen omtrent haar nota waarin zij er mee instemt, dat op een juli deskundigen te Genève bijeenkomen om middelen voor de ontdekking van kern proeven te bestuderen. De vragen zullen betrekking hebben op de deelnemende lan den en op het feit dat Moskou lijkt aan te nemen dat de staking van de kernproeven in beginsel al vaststaat. In bevoegde Ame rikaanse kringen verklaart men dat de Verenigde Staten zich het recht voorbe houden aan het overleg andere deskundi gen dan Fransen en Britten te laten deel nemen en dat zij het standpunt blijven huldigen, dat deelnemeing aan het over leg op zich niet inhoudt, dat Washington zijn proeven met kernwapens zal opschor ten. Ambassadeur teruggeroepen (Reuter/AFP) De Russische ambas sadeur Mensjikov, is voor „een tijdelijke officiële missie" naar Moskou teruggeroe pen, aldus een bekendmaking van de Rus sische ambassade in Washington. Zondag avond is Mensjikov per vliegtuig ver trokken. Er werd meegedeeld dat hij spoe dig in Washington terug zal zijn. Geen wondermiddel De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, heeft verklaard van mening te zijn, dat het verscheidene maanden zal duren, alvorens de Verenig de Staten een definitief besluit nemen aan gaande de vraag, of zij zullen instemmen met een topconferentie. In een vraagge sprek voor de televisie zei hij: „Ik geloof, dat iedereen inziet, dat er geen wonder middel is. Wij kunnen wellicht op een top conferentie enige dingen beter doen dan elders: ik weet het niet". „Wij bestude ren de vraag of dit al dan niet de moeite waard is zeer zorgvuldig door middel van diplomatiek overleg te Moskou. Wij zullen een sobere, gegronde conclusie trekken die niet gebaseerd is op een of andere valse emotie", aldus de minister. LONDEN (Reuter) De eerste haven arbeiders in Londen zijn vanochtend weer aan het werk gegaan. De staking, die een maand geduurd heeft, ontstond naar aan leiding van een geschil op de centrale vleesmarkt van Londen. Ongeveer 3500 havenarbeiders wensen geen gevolg te ge ven aan de aanbeveling van de vakbonds leiders om het werk te hervatten. De Britse vakbond van transportarbei ders had de twintigduizend havenarbei ders opgedragen het werk te hervatten, nadat de werkgevers ermee hadden inge stemd de niet-geregistreerde arbeiders te rug te trekken, die aan het werk waren gezet nadat de staking was uitgebroken. Ook de stakingsbeweging van de Lon dense buschauffeurs lijkt ten einde te, ter pen. Acht van de tien afdelingen van bus chauffeurs stemden het afgelopen week einde voor hervatting van het werk, dat zes weken heeft stilgelegen. De 1700 stakende chauffeurs van de Smithfield-vleesmarkt zijn nog niet be reid het werk te hervatten, maar men ver wacht dat zij dit zullen doen wanneer de havenarbeiders, wier actie uit solidariteit met de vleeschauffeurs werd gevoerd, hun staking beëindigen. Morgen zal de stakingscommissie der buschauffeurs opnieuw een onderhoud hebben met de voorzitter van de Trans port commission, Sir John Elliot. Vrijdag aanvaardden de stakers in principe een aanbod tot loonsverhoging voor de 36.000 in de City werkzaam zijnde chauffeurs en overleg over loonsverhoging voor de 14.000 chauffeurs van de buitenlijnen. MOSKOU (AFP) De Russische ambas sadeurs te Parijs, Londen en Washington respectievelijk Sergei Vinogradov, Jacob Malik en Mikhail Mensjikov, zijn per vliegtuig naar Moskou vertrokken voor overleg met hun regering. Vinogradov en Mensjikov vertrokken zondag, Malik is vandaag op weg gegaan. Koningin-moeder Elizabeth van Groot- Brittannië poseerde bij een bezoek aan een jongensschool te Berkhamsted in het Engelse graafschap Hertfordshire voor twee scholieren, die met hun boxen het plaatje van hun leven mochten maken. Voor een beroeps fotograaf waren de beide amateurs, Peter Muschap en Stewart Collins, het onderwerp van dit totaalbeeld. Advertentie Doclstraat 59 Haarlem Tel. 15252 STOFBRILLEN - MASKERS BELGRADO (Reuter/AFP) Presi dent Tito van Joegoslavië heeft in een herdenkingsrede voor de radio verklaard, dat de aanvallen van de Sovjet-Unie en de andere communistische landen op het partijprogramma van de Joegoslavische communisten, niet veroorzaakt zijn door ideologische meningsverschillen maar door de weigering van Joegoslavië zich te voegen in het socialistische kamp. De voornaamste oorzaak is de weigering van Joegoslavië geweest om in de herfst van 1957, ter gelegenheid van de viering van de veertigste verjaardag van de oktober revolutie, in Moskou de verklaring te te kenen van de twaalf communistische lan den, aldus Tito. Hij zei dat de aanvallen op Joegosalvië dateren van voor het par tijcongres van Ljubljana. Het program van de Joegoslavische partij was volgens Ti to slechts een voorwendsel geweest voor een hernieuwde aanval. Tito waarschuwde, dat het geschil tussen Joegoslavië en de Sovjet-Unie niet tot partij betrekkingen beperkt kan blijven, wanneer de Sovjet-Unie economische over eenkomsten schendt, zoals zij onlangs heeft gedaan. Hij zei dat het hem speet, dat „kameraad Kroesjtsjev" het over zijn hart had kunnen verkrijgen economische druk uit te oefenen, die hij zelf nog op het twintigste partijcongres had veroordeeld. „Ik wens de strijd niet, maar daar hij ons wordt opgedrongen zullen wij vechten". Tito zei het voorts vreemd te vinden, dat Kroesjtsjev Joegoslavië ervan had be schuldigd, dat het zijn onafhankelijkheid aan de Amerikanen verkoopt in ruil voor hulp. „Hoe kan men deze beschuldiging uiten, wanneer kameraad Kroesjtsjev zelf de Verenigde Staten om kredieten heeft verzocht", aldus de president. Tito keerde zich ook tegen de leiders van communistisch China en verklaarde dat zij op het ogenblik hetzelfde standpunt in nemen als de meest reactionaire oorlogs ophitsers in het Westen. Saboteurs HONGKONG (Reuter) De Chinese communisten hebben een nieuwe aanval op het Joegoslavische „revionisme" ge daan. In het partijblad „Rode Vlag" wordt gezegd: „Wij moeten dit revisionisme vastbesloten vernietigen, teneinde de marxistisch-leninistische theorie van de staat te verdedigen". De „leidende groep in Joegoslavië" wordt betiteld als „saboteurs van het so cialistische kamp". Het blad noemt het een onbësehtfhftfdhbïd, '<fnt de Joegosiaven zich nog communisten noemen. Met hun revi sionisme dienen zij het imperialisme en in het bijzonder het Amerikaanse imperia lisme, aldus het blad. BELGRADO (Reuter) Volgens poli tieke waarnemers heeft Tito de deur niet helemaal gesloten voor een bestand met het Sovjet-blok, maar heeft hij te kennen willen geven dat de andere kant de eerste stap moet doen. Het Joegoslavische regeringsblad „Bor- ba" schrijft dat Kroesjtsjev de ideeën ver loochent over de verschillende wegen naar het socialism^, die op het twintigste Rus sische partijcongres zijn aanvaard. Onze juffrouw „Zo mevrouw, nou is de eetkamer weer fijn aan kant en de tafel geboend, me vrouw, zodat u d'r eigen in spiegelen kunt, mevrouw, net als bij de ,T>er mevrouw, waar ik vanmiddag heen gaat voor me permanent omdat me zusters dochter trouwt met een heer uit Blaricum die schildert, mevrouw, maar dan voor ten toonstellingen, appels op een bordje en vis in een quarium. En de arepels zijn geschild en de groente is in de emmer, mevrouw; ach, ik hoop toch zo dat me zusters dochter haar aan staande man, mevrouw, van dat schilderen kan leven zodat me nicht niet uit werken hoeft, mevrouw, want dat is toch geen leven voor een vrouw, mevrouw als ik er aan denk hoe ik eerst bij u alles aan kant maak en waarvoor helemaal, niet mevrouw, die paar kwartjes en dan straks alles nog thuis beredder, dan kan je beter op het fabriek gaan of bij de post met kopjes thee, mevrouw, en muziek uit de luidspreker. Ach mevrouw, gelooft u me maar dat ik vaak nog wou dat ik aan het toneel ge gaan was toen ik me man leerde kennen en een zanger van Operette Spoorkwar- tier me gratis les wou geven omdat ik een stem had als boter zei hij, mevrouw, en nou bij de radio had kunnen kroenen, drie talig mevrouw, omdat ik gevoel voor de woordmuziek heb, zei hij mevrouw, maar mijn aanstaande man was ertegen me vrouw, en nou zou hij wat blij geweest zijn als ik in plaats van wat kwartjes een contract naar Hollywood had thuis ge bracht vooral nou het in het bouwvak niet meer zoveel overwerk brengt waar we het karpet van vernieuwd hebben me vrouw. En de roeien heb ik gepoetst, mevrouw, kijkt u maar hoe zwart mijn handen zijn, mevrouw, ik ben bang dat ik bij de kap per ook nog mijn vingers moet laten ma- nucureren zodat u zelf kunt zien wat er van het zuur verdiende geld overblijft, niet mevrouw, het heeft haast geen zin. Het is alleen dat u anders zo onverzorgd achterblijft voor de zondag, mevrouw, en meneer zijn schoenen heb ik ook schoon gemaakt toen hij zo in de modder heeft gebaggerd om die paar begonia's in de tuin te planten, ik ben bang dat de hond van de buren ze opgegeten heeft toen hij buikpijn had, mevrouw, maar ik zal me man vragen om er een hekje om te zet ten, de begonia's mevrouw. En dan zou hij meteen die oude ijs kast mee kunnen nemen die in de kelder staat, mevrouw, het ding kost meer om te repareren dan het waard is mevrouw. De voddeman zei gisteren, dat hij er een daalder voor over had, dus dat zoudt u zeker niet willen aannemen, en mijn man is er erg handig mee dus dat is dan wel goed, zeker? En die japon, mevrouw, van vóór de zaklijn, mevrouw die u zo dik maakt van achter, die heb ik maar ingepakt, het zou mijn nichtje toch zo aardig staan als ze gaat verwachten. Dus dan ga ik maar, mevrouw, tenzij u nog iets anders voor me te doen hebt, en het geld krijg ik volgerrle dinsdag wel, het is niet de moeite daarop te wachten niet, en dan nog maar wel bedankt, me vrouw, al wist ik zo gauw niet waarvoor". H. B. Fortuin WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE ratYinnfinfirriiTfiririrkyinrincnrinriofi^ (Van onze correspondent in Bonn) Op betoverende wijze is Miinchen het afgelopen weekeinde begonnen zijn acht honderdjarig bestaan te vieren. In de nacht van vrijdag op zaterdag zagen meer dan een half miljoen mensen een betoverende optocht door de straten van de stad trek ken, waarin het geel en zwart van het stadswapen opviel naast het wit en blauw van Beieren, gedragen door middeleeuwse figuren. Er waren complete riddertoer- nooien, er blonk een kroon met al het goud en zilver van oude Beierse koningen en er trokken tweeduizend mensen in middel eeuwse gewaden voorbij. De Münchenaars hebben zich zelf de op dracht gegeven dit feest maandenlang aan de gang te houden. Het begon zaterdag avond al even stijlvol als in de voorgaande nacht. Prof. Heisenberg noemde zijn stad het hart van Europa. In het geheel ge restaureerde, barokke cuvillié-theater, geschenk van de stad München en de staat Beieren, werden voorstellingen gegeven van „Figaro's Hochzeit" onder leiding van de dirigent Ferenc Fricsaij (entreeprijzen tussen 10 en 25 Mark). De kunst, die in München door de eeuwen heen een zo be langrijke rol heeft gespeeld, voert ook in de komende maanden de boventoon. Zan gers, beroemde orkesten, toneelensembles, tentoonstellingen en balletten zullen bij afwisseling de glorie van Duitslands tem peramentvolste stad trachten aan te tonen. De 1.015.000 Müncheners zal veel van dit alles allengs gaan vervelen. Wat hun niet verveelt is ongetwijfeld de stroom bier, die uit een fontein en een bron voor het huis van de brouwer Simon schuimend omhoogwelt. Het is het bier, dat de Mün cheners het beste smaakt, omdat het gra tis wordt geschonken. Het jubileumge schenk van de stedelijke brouwerijen aan hun stad is een grote bron met een door snee van 2.5 meter, waaruit in rustiger tijden water moet stromen, maar waaruit in deze eerste feestdagen uit verschillende leidingen licht, donker en speciaal bier vloeit, met een capaciteit van 500 liter per uur. Een vooral bij de huidige weersom standigheden jeer gewaardeerde bron. De jool en de uitgelatenheid van deze, naast Hamburg en Berlijn, gezelligste stad van Duitsland, wordt verrijkt door de stijl volle achtergrond. Uit de „spookstad" van 1945 is een bloemenstad voortgekomen. Het National Theater moge nog slechts be staan uit een ruïne, maar rond het stad huis en Karlstor herrees een nieuwe stad met veel herinneringen aan rococo, bieder- maier en barok. Het feest wordt gegeven naar aanleiding van het feit, dat op 14 juni 1158 de hertog der Welven, Hendrik de Leeuw, nadat hij een brug van de bisschop Van Freijsing had vernield en deze had herbouwd bij het dorp „Zu den Moenchen", door de Duitse keizer Frederik Barbarossa de markt-, munt- en brugrechten voor München verkreeg. Daarmee kreeg Mün chen, totdantoe eerst trefpunt der Romei nen, later nederzetting van monniken, haar stadsrechten. In de komende tien weken zal deze stad bezocht worden door honderdduizenden toeristen en door artiesten uit alle wind streken (van de Comédie Fransaise tot het Moskouse Bolsjoitheater).

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5