Horen en zien r UMPIE IN DE DROOMTUIN J FILTRA Son filtre est si pur RUSTIGE LANDING De Koningin onthulde in Geleen een monument voor haar moeder Agenda voor Haarlem Kort en bondig 4 AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Nieuwe televisietoren Een stap achteruit Kleurentelevisie De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Ministerieel bezoek aan T.H. te Eindhoven Verdeeldheid in acties voor vrije veren Apeldoornse brandweerman om het leven gekomen Laatste redder van de „Berlin" overleden Japanse stewardessen in S.A.S.-vliegtuigen Zesde internationale dirigentencursus Examens Prof. dr. F. de Vries overleden Mr. J. Overwater overleden os vervolgverhaal door Betty Beaty Prijzen van het Brussels filmfestival MAANDAG 16 JUNI 1958 Zaterdagmiddag is het tweede gedeelte van de radio- en televisietoren in Hooger- smilde door de rijksgebouwendienst aan de P.T.T. overgedragen. Op 28 mei werd begonnen met de bouw van de toren, die een hoogte heeft van bijna tachtig meter. Maandag zal men beginnen de stalen mast ter hoogte van rond tweehonderd meter te plaatsen op het nu gereed ge komen betonnen voetstuk, waarin de appa ratuur een plaats zal krijgen. Zodra deze toren gereed en in gebruik genomen zal zijn, zullen de narigheden met de ont vangst in het noordoosten van het land verdwenen zijn. Men zal in Smilde de tele visiesignalen van Bussum opvangen en doorgeven en daarmee zal een einde ge komen zijn aan de vreemde toestand, dat men in het noordoosten van het land de Duitse zenders, in het bijzonder Olden burg, beter kon ontvangen dan de Neder landse. Een maand geleden dachten we, dat het met „Een wereld als Wiever" het voor de K.R.O. door Ton Neelissen en Michel van der Plas geschreven televisiespel de goede kant op ging. Het derde deel van deze serie overtrof namelijk verregaand de zeer matige introductie, maar zaterdag avond gingen we weer een stap achteruit. „Heibel om Billy" zoals dit vierde deel heette heeft ons namelijk geen moment aan het glimlachen gebracht en we kregen zo de indruk, dat men te veel op de kwali teiten van Maya Bouma en Robert de Vries had gespeculeerd. Ten onrechte, ge loven we, want Robert de Vries was als Amerikaanse crooner, die een Nederlands gezin op stelten komt zetten, net iets te nadrukkelijk en Maya Bouma deed wel gek, maar paste niet in het geheel. Kort om het was weer een tegenvaller en het enige positieve, dat wij uit deze vierde af levering konden halen was de wetenschap, dat men in elk geval wel begrijpt wat men zoal met televisie kan doen. Het beeld wisselde namelijk vaak en bovendien was er een kort filmfragmentje ingelast. „Een wereld als Wiever" werd vooraf gegaan door de quiz „Boter, kaas en eieren" en door de eerste aflevering van een serie filmreportages „Op zoek naar een draak". Daarin wordt verslag uitge bracht van een expeditie naar Borneo, Sumatra, Java en Bali. Zondagavond kregen we weer een Euro- visie-uitzending uit Zweden te zien van de wereldkampioenschappen voetbal. Uit Malmö werd een rechtstreekse reportage van de wedstrijd Noord-Ierland tegen Duitsland verzorgd, Bij voorbaat werd ons door de omroepster al verteld, dat het een niet al te beste reportage zou worden door de atmosferische storingen, die het beeld en het geluid slecht zouden be- invloeden. Ze heeft gelijk gekregen. Voor al voor de rust liet het beeld bijzonder veel te wensen en het was spijtig, dat de omroepster er niet bij vertelde, dat het voor de kijkers met een zonnebril een stuk beter ging. Want dat was zo. De B.B.C. is gereed om kleurentelevisie te beginnen. Dit betekent dat over twee jaar met de uitzendingen kan worden be gonnen, indien de regering er thans haar goedkeuring aan hecht. De fabrikanten hebben namelijk tijd nodig om voldoende toestellen te produceren, welke televisie in kleuren de moeite doen lonen. Het is een dure grap, want de minimumprijs voor een toestel zal in Engeland vierentwintig honderd gulden bedragen. HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO' 7 00 Nieuws. 740 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 9.45 Lichtba ken, caus. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 1.3 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok -noodklok. 12.03 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Ronde van Nederland. 13.30 Amus.muziek. 14.00 Schoolradio. 14.30 Voor de vrouwen van het plat teland. 14.40 Metropole-ork. 15.10 Promenade-ork. en sol. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regerings- uitz.: Rijksdelen Overzee: Geologische samen werking in het Caraïbische gebied, door ir. J. E. Heesterman. 18.00 Lichte muz. 18.20 Gram. 18.30 R V.U.De wisselwerking tussen sterrenkunde en wereldbeeld, door dr. H. Groot. Tweede lezing: Het Griekse wereldbeeld. (Pythagoras, Plato, Hip- parchus en Ptolemeus). 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. op het nieuws. 19.15 Lichte muz. 19.35 Gram. 20.15 Holland Festival: Frangois Villon, opera. Plm. 21.30 Gram. 21.45 Act. 22.00 Radio-philharm.-ork. en solist. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gram. 11.15 Voor de zieken. 12.20 Regeringsuitz.: Landb.rubr. De paardenkeuring in St. Michielsgestel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgel en zang. 12.55 Rep. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Paul Vlaanderen en het Spencer-Mysterie, hoorspel. 14.40 Schoolradio. 15.00 Sopr. en piano. 15.30 Parapsychologische beschouwingen. 15.45 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, caus. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Pia nospel. 18.30 Amateursprogr. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Ronde v. Nederland. 19.04 Licht progr. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.40 De man met de duizend gezichten, hoorspel. 21.45 Mannenkoor. 22.15 Journaal. 22.30 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York. 23.16 New York calling. 23.21—24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12 00 Gram. 12.15 Pianomuz. 12.30 Weerber. 12.34 Pianomuz. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Symf.- ork. 14.35 Gram. 15.00 en 15.45 Idem. 16.00 Koer sen 16,02 Gram. 16.30 Symf.orkest en solist. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuz. 17.45 Boekbespr. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Caus. 20.10 Gram. 20.15 Voor de vrouw. 21.15 Gram. 21.30 Dansmuz. 22.00 Nieuws. 22.15 Barokmuziek. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 19.30—20.00 Internat, agrarisch nieuws. 20 00 Journ. en weeroverz. 20.20 Vliegen onder de Melkweg, film. AVRO: 21.05—23.00 Quartet, film. In de Zuid-Limburgse mijnstad Geleen heeft Koningin Juliana zaterdagmiddag een monument voor haar moeder, Prinses Wilhelmina, onthuld. Tevoren maakte de Vorstin een rijtoer door de nieuwe wijken van Geleen en bezichtigde zij het ont spanningsgebouw „De Hanenhof". Bij haar aankomst stond voor „De Hanenhof" een erehaag van verdienstelijke burgers, onder wie verzetsstrijders, oud-illegale werkers en dragers van koninklijke onderscheidin gen. Bij de rondleiding door het gebouw was ook de gouverneur van Belgisch Lim burg, de heer L. Roppe, aanwezig. Daarna reed de Vorstin naar de Markt, waar het fanfarekorps van de Limburgse jagers uit Venlo het Wilhelmus ten gehore bracht. Rond het monument stond een erewacht van de Koninklijke Maréchaussée en ver tegenwoordigers van plaatselijke vereni gingen met hun vaandels. Nadat bestuurs leden van de stichting „Eeuwfeest 1957" en van het comité „Huldeblijk" aan de Vorstin waren voorgesteld, hield de voor zitter van de stichting „Eeuwfeest '57", de heer G. J. H. Belderok, een toespraak, waarin hij de betekenis van het monument uiteenzette. Vervolgens verrichtte de Ko ningin de onthulling. Daarna droeg de directeur van het Beroepstoneel Limburg, dr. G. Beckers, arts te Beek, een Limburgs gelegenheidsgedicht in Geleens dialekt voor. Namens zijn gemeente aanvaardde burgemeester Van Banning het monument. De Koningin heeft daarna de kinder optocht „Jeugd, schakel der schoonheid" gadeslagen. Deze jaarlijkse traditionele Oranjeoptocht wordt steeds op Koning innedag gehouden, maar was voor deze gelegenheid verschoven. In de optocht beeldden kinderen symbolisch de bouw kunst, de danskunst en de letterkunde uit. Voordat de Koningin Geleen arriveerde, had zij enige Maasdorpen bezocht. In Roos teren verbrak een repatriante uit Indone sië, met een baby op de arm, de afzetting. Zij snelde op de Koningin toe en vroeg haar bemiddeling, opdat haar echtgenoot, De minister-president, dr. W. Prees en mr. J. M. L. Th. Cals, minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, heb ben in gezelschap van de ministers mr. A. A. M. Struycken, H. J. Hofstra, ir. H. B. J. Witte, dr. ir. A. Vondeling, J. G. Suur- hoff en mej. dr. M. A. M. Klompé heden een werkbezoek gebracht aan de Techni sche Hogeschool te Eindhoven. Vanmorgen werd een bijeenkomst ge houden in de vergaderzaal van curatoren en senaat. De president-curator, prof, dr. J. E. de Quay, zei in zijn welkomstwoord dat de Technische Hogeschool rond 1963 zal moeten rekenen op een bezetting van onge veer 1800 studenten. De rector magnificus, prof. dr. H. B. Dorgelo, gaf een uiteenzet ting over het studieprogramma met zijn natuurwetenschappelijke basisopleiding, ge volgd door een technisch-wetenschappe- lijke studie na het kandidaatsexamen. De curator ir. Th. P. TrqrnP gaf een over zicht van de structurele opzet en het tempo van uitvoering van het gebouwencomplex. De investeringen zullen aan het veranderde bouwprogramma moeten worden aangepast. Oorspronkelijk was namelijk voor een be zetting van 1000 studenten een totaalinves tering van 85 miljoen, inclusief installaties en inrichting, geraamd; thans zal deze in vestering voor een bezetting van 1800 stu denten 122.500.000 vergen, een bedrag, dat in het verloop van de eerstkomende ze ven jaar zal moeten worden besteed. De curator mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy lichtte in het kort de sociale voorzieningen toe, bestaande uit de huisvesting, de mensa, de gezondheidszorg en de sportvoorzienin- gen, die door de Stichting Studentenvoor zieningen Eindhoven in samenwerking met de Technische Hogeschool voor de studen ten worden getroffen. Tenslotte gaf de architect, ir S. J. van Embden, aan de hand van maquettes en tekeningen een uiteenzetting omtrent het op te richten gebouwencomplex. In de middaguren brengt het gezelschap een bezoek aan het bouwterrein en aan de mensa en de sociëteit, waar het ontvangen wordt door de Raad van Beheer van de Stichting Studentenvoorzieningen Eindho ven en de senaat van het Eindhovens Stu denten Corps. die als verstekeling in ons land aankwam, wordt toegestaan zich bij zijn gezin te voegen. In Hoensbroek bezocht de Koningin liet veertiende-eeuwse kasteel, het schoonste en grootste tussen Maas en Rijn. Daar hield de directeur van de stichting Lim burgs Scheppend Ambacht een inleiding over het culturele leven in Limburg en de functie van het kasteel Hoensbroek. Lim burgse kunstenaars gaven demonstraties. Het Comité Zeeuwsch-Vlaanderen voor Behoud van de Vrije Veren is zaterdag avond in het hoofdkwartier, hotel „Meert" te Sluiskil, opnieuw in besloten vergade ring bijeen geweest. Zeer waarschijnlijk zal een kleine reorganisatie worden toege past, waardoor steun van verscheidene belangrijke lichamen zal kunnen worden verkregen. Later, op de persconferentie die het co mité na de besloten vergadering belegde, verklaarde de vice-voorzitter, de heer F. Colijn dat het comité geen contact zal op nemen met het zaterdag gevormde „strijd- comité" dat voor vrije veren wil ageren via de standsorganisaties. Een hevige brand heeft zaterdag in Apeldoorn een groot gedeelte van de net- tenfabriek van Von Zeppelin en Co n.v. in de as gelegd. Bij het blussingswerk is de 44-jarige brandweerman H. Jonker om het leven gekomen. Vermoedelijk is hij door het weigeren van een zuurstofmas ker in de rook gestikt. De politie heeft het masker in beslag genomen. Het zal door deskundigen worden onderzocht. Zaterdagmorgen werd ontdekt, dat er een brandje woedde in het garenmagazijn op de eerste verdieping. De bedrijfsbrand weer begon onmiddellijk met het blus singswerk, dat spoedig door de Apel doornse brandweer werd overgenomen. Om half tien werd gemeld, dat het gevaar voor uitbreiding geweken was, hoewel er toen nog een grote rookontwikkeling was. Het personeel van het bedrijf werkte door. Omstreeks half twaalf echter stond plotseling de garenvoorraad in lichter laaie. Spoedig sloegen de vlammen over naar de tweede verdieping. De Apeldoorn se brandweer stond voor een uitermate moeilijke taak, doordat er weinig druk op het water was. Pas om drie uur 's mid dags was men het vuur meester. De totale grondstoffenvoorraad voor de nettenfabricage is verloren gegaan, juist in een periode, dat het bedrijf bijzonder veel buitenlandse orders had. De nieuwbouw, waarin het merendeel de machines was opgesteld, alsmede de ex peditie-afdeling, bleven behouden. De kan toren liepen veel waterschade op. Het bedrijf, dat ongeveer 300 man per soneel telt, was tegen brand verzekerd. De schade wordt op meer dan een miljoen gulden geraamd. Omtrent de oorzhak van de brand tast men nog in het duister. In Hoek van Holland is in de ouderdom van 86 jaar overleden de heer Pieter Hoo- geraad. Hij was de laatste nog in leven zijnde redder, die bij de ramp van het Engelse stoomschip „Berlin" op 21 februari 1907 betrokken was. TOKIO (UPI) De „sandwich-oorlog" ligt nog vers in de herinnering, doch reeds is er een nieuw concurrentiewapen: S.A.S. gaat Japanse stewardessen op de Pool-lijn in dienst nemen. In Tokio is een perscon ferentie gehouden, waarop drie uitverko renen aan de journalisten werden voorge steld: Naomi Tokiwa, Raiko Washida en Sonoko Itsjihara. S.A.S. motiveert zijn besluit: bijna 50 percent van de passagiers op de luchtlijn TokioStockholm via de Noordpool zijn Japanners. Maar de woordvoerder voegde er aan toe, dat S.A.S. hoopt dat ook de niet-Japanse passagiers deze keuze op prijs zullen stellen. Umpie begon het bolhoedmannetje steeds vreemder te vinden. Waar die al niet ple zier in had Even later stond het mannetje voor hem, met een glimmende appel in de hand. „Blijf eens even rustig hier staan, ventje", zei hij. „Goed stilstaan, hoof! Dan zal ik je laten zien, hoe mooi ik die appel van je hoofd schiet!" Maar daar voelde Umpie niks voor „Dank u wel, niks hoor!" zei hij, en hij ging er gauw vandoor. 4647 Advertentie De waarnemende commissaris voor de programma's van de stichting Nederland se Radio-Unie, mr. A. H. van der Veen, heeft zaterdag in de AVRO-studio in Hil versum de zesde internationale dirigenten cursus geopend. „Wij hebben ons", aldus mr. Van der Veen, „vijf jaar geleden de vraag gesteld of Nederland een aandeel kon leveren in de internationale dirigentenopleiding. Thans mogen wij in alle bescheidenheid zeggen, dat ons werk resultaten heeft ge had, hetgeen is af te leiden uit de belang rijke opdrachten, die oud-cursisten kre gen als gastdirigenten en uit de groei van de omvang der cursussen". Met deze zesde cursus meegerekend wa ren er 412 aanmeldingen uit 31 landen, waarbij alle werelddelen waren vertegen woordigd. Van deze 412 werden 126 als werkende leerlingen toegelaten en 56 als toehoorders uit 23 landen. Dit succes is in hoge mate te danken aan de docenten en de raad van advies, die de N.R.U. hebben terzijde gestaan. Met grote spijt, aldus mr. Van der Veen, hebben wij afscheid moeten nemen van dr. Rudolf Mengelberg, wiens arbeid voor de cursus van groot belang is geweest. Als teken van erkentelijkheid werd dr. Men gelberg een telegram gezonden met dank betuiging voor al hetgene hij voor de cur sus heeft gedaan. Spreker dankte ook de overige leden van de adviesraad, de heren Willem Andriessen, dr. Walther Boer, Henk Spruit en Jean Antonietti. Haarlem. Voor de examens nuttige handwerken van de Rijkskweekschool te Haarlem zijn geslaagd de dames J. Geerts en M. Kleiboer ~te Haarlem, Th. Bolland te Velsen, E. Bakker teBeverwijk^ H. R. Delachaux te* Blóemendaal. Zondagochtend is in het Wilhelmina gasthuis te Amsterdam na een korte ziek te op 74-jarige leeftijd overleden prof. dr. F. de Vries, voorzitter van de Sociaal- Economische Raad. Frangois de Vries werd op 2 mei 1884 te Groningen geboren. Na het christelijk gymnasium te Kampen te hebben door lopen studeerde hij rechtswetenschappen aan de vrije en aan de stedelijke universi teit te Amsterdam. In 1910 promoveerde hij aan de rijksuniversiteit te Groningen tot doctor in de rechtswetenschappen. In 1908 werd hij adjunct-secretaris van de staatscommissie voor de middenstands enquête. In 1912 vestigde hij zich als ad vocaat te Amsterdam. Een jaar later werd hij lector en in 1918 hoogleraar in de eco nomische wetenschappen aan de Neder landse Economische hogeschool te Rotter dam. In 1945 werd hij aan de universiteit van Amsterdam eveneens hoogleraar in de economische wetenschappen. Prof. De Vries was koninklijk commis saris bij de n.v. de Nederlandse Bank, com missaris van de n.v. Nederlandse Spoor wegen en lid van de Koninklijke Academie van Wetenschappen. Op 21 november 1953 verleende de r.k. economische Hogeschool te Tilburg hem een eredoctoraat. Hij was redacteur van „De Economist". In 1933 werd hij benoemd tot lid van de Econo mische Raad, in 1935 voorzitter van de Centrale Commissie van Advies en bij stand van het Verkeersfonds, in 1947 voor zitter van de Commissie Bedrijfsregelin gen en in 1950 voorzitter van de Sociaal Economische Raad. Hij publiceerde o.m. „De ontwikkeling der theoretische economie", „Verbindend verklaring van collectieve arbeidsover eenkomsten", '„Cbördinatie van het ver keerswezen", „De taak der theoretische economie", en „De organisatie van het economische leven". De Sociaal Economische Raad zal zijn voorzitter woensdagochtend in een plech tige zitting herdenken. Hedenmorgen heeft de algemeen secre taris van de raad, drs. H. L. Jansen, zijn grote verdiensten als mens en als geleerde geschetst in een rede ten overstaan van het secretariaatpersoneel, dat daartoe in de grote vergaderzaal van het S.E.R.-ge- bouw aan het Bezuidenhout in Den Haag was bijeengekomen. De i,vv„'.zal plaatshebben woens dagmiddag op Westerveld na aankomst van de trein van 15.04 uur. In de leeftijd van 66 jaar is te Rotterdam overleden mr. J. Overwater, president van de rechtbank te Rotterdam. Mr. Overwater werd op 28 maart 1957 tot president van de rechtbank geïnstalleerd. Hij werd in 1932 kinderrechter te Rotterdam. Na de oorlog werd hij benoemd tot vice-presi dent van de Rotterdamse rechtbank en in 1957 tot president. 28. En daarna gingen zij, alsof dit een dag was, waarop alles goed terecht kwam, naar het hotel terug en naar beneden naar de geheel in glas en chroom gehouden kapsalon om hun kapsel te laten verzorgen. Na het wassen, gingen zij naar een ander vertrek, waar het haar gedroogd moest worden en waar ver schillende dames zich tegelijk lieten manicuren. Joan na schudde heftig het hoofd, toen zij Patsy met een wat bedenkelijk gezicht naar haar keukenhanden zag kijken. „Veel te duur!", fluisterde zij vanonder haar kap. „Kost je een hoop geld! Een paar lunches min stens". De anderhalf uur in de kapsalon had haar blijkbaar goed gedaan, want Patsy kwam er vandaan met het gevoel van net in de stemming te zijn voor een par tijtje. Zij trok de nieuwe jurk aan, die zij enige weken terug gekocht had en deed een collier om, dat zij pas had aangeschaft. Om acht uur precies telefoneerde Joanna. „We kun nen beter samen naar binnen gaan. Als jij dus nu op weg gaat naar de lift, ontmoeten we elkaar daar wel". Patsy wierp een laatste blik in de spiegel en deed toen de deur achter zich dicht. „Maynard heeft zijn kamer op de 7e verdieping", zei Joanna, haar vinger ongeduldig op de bel van de lift drukkend en die daar ook houdend. „Dat moet je wel doen, anders trekken zij er zich niets van aan", zei zij. „Oh, daar komt hij". Ze negeerde de duistere blikken van de liftbediende. „Zeven", zei ze en stapte in de lift. Verder en verder gingen zij naar beneden, tot de lift met een ruk bleef staan en de hekken open vlogen. „We zijn er. Rechtsaf, geloof ik. „Ja, inderdaad, hierheen!" Zij zuchtte een beetje jaloers om het fraaie vloerkleed en de luxueuze decorering. „Ze geven de piloten altijd super-de-luxe kamers. Goed voor de mo rele invloed en de discipline. Maar het betekent ook, dat er een extra-zitkamer is, als we bij elkaar willen komen". Patsy voelde zich verlegen en zenuwachtig en tracht te dit voor Joanna te verbergen. Zij vroeg zich voort durend af, of Prentice er ook zou zijn en zo ja, of hij dan in een wat vriendelijker en gemakkelijker stem ming zou zijn, dan gewoonlijk. Joanna klopte flink op een eiken deur, terwijl ze binnensmonds stond te neuriën. „Ik heb echt zin in dansen. Jij ook?" „Dan ben je op de juiste plaats aangeland". May nard zwaaide de deur open en verwelkomde het twee tal met een glimlach. „We wachtten al op jullie". Achter hem hoorde men een gemompel van stemmen en gelach. Bill Maynard gaf de meisjes ieder een alfm en zei: „Natuurlijk kennen jullie al deze lui", terwijl hij hun door een grote, luxueus gemeubelde zitkamer naar de plek leidde, waar hun eigen bemanning en anderen, die blijkbaar eveneens tot World-Span hoor den, bij elkaar zaten. „Oh, dat is waar, dat vergat ik". Maynard gaf Patsy's arm een vriendelijk kneepje. Hij boog zich even naar haar toe. „Patsy, nietwaar?" En toen zij knikte, wuifde hij even naar de groep, die daar zat te praten en zei: „Jongelui, dit is Patsy!" Patsy wilde maar al te graag, dat zij mijlen ver weg was, maar Joanna voegde zich even gelukkig in het gezelschap als een eend, die te water gaat. Zij ging op de armleuning van de stoel van een voor het oosten bestemde stewardess zitten en zei: „Wat is er voor nieuws, Margot?" en trok op die manier een druk pratend groepje om zich heen. Patsy stond precies, waar Bill Maynard haar had la ten staan. Haar eigen bemanning had gezegd: „Hal lo!", wat ze een beetje verlegen herhaald had. De vreemden hadden haar aangekeken en glimlachend ge zegd, dat zij het een aangename kennismaking von den. Maar verder ging die kennismaking dan ook niet, dacht Patsy een beetje verdrietig en een beetje stijf jes ging zij op een stoel zitten. Zij verlangde er naar, dat Bill Maynard bij haar te rug zou komen, maar die vertelde iemand iets over de weersomstandigheden bij de overtocht. Zelfs het ontevreden gezicht van Prentice zou zij hebben willen zien verschijnen. Maar hij zou later komen, of in het geheel niet. „Alles in orde, Patsy?" Joanna boog zich achter een groep mannen vandaan en wuifde tegen haar. Joanna's gezicht was hoog gekleurd van de warmte van de kamer en het genoegen van onophoudelijk pra ten. Dat scheen echter nog meer de kille verlatenheid van Patsy's hoekje te accentueren. In wanhoop haal de zij eens diep adem, keek naar de dichtstbijzijnde van de twee mannen, die rechts van haar zaten en in volkomen stilte recht voor zich uit zaten te staren, en zei met een moedige poging om een zekere opge wektheid te tonen: „Het is wonderbaarlijk New York voor het eerst van je leven te zien". De jonge man bleek haar niet eens te hebben gehoord. Hij nam de pijp uit de mond en nog steeds naar de muur tegenover hem starend, zei hij tegen zijn buur man: „In dat geval zou ik op verhoogde kracht gaan vliegen en trachten uit die rommel te klimmen". Zich toen kerende naar de man, die hem blijkbaar een technisch probleem had voorgelegd, vroeg hij: „En wat heb jij gedaan, Nick?" En omdat er niemand anders in de buurt was en om dat zij de moed miste zich ook bij het groepje van de andere meisjes te voegen, moest Patsy wel zitten luis teren naar de zeer technische uiteenzettingen, waarin Nick zich verloor. „Zo, kijk eens aan, ben je hier!" Plotseling ver scheen Bill Maynard. „Laat die twee types niet ge heel beslag op je leggen". De twee mannen' keken op, toonden een lichte verbazing, dat er inderdaad iemand op Patsy's stoel zat, glimlachten even en ter wijl Bill Patsy meenam naar een tafel, die beladen was met lekkernijen, namen zij hun discussie weer op. „Ik heb deze dingen uit de koffiekamer naar boven laten sturen", zei Bill. „En als ik iets afweet van stewardessen op een eerste reis naar New York, dan ben je half verhongerd." Hij grinnikte even tegen Pat sy. „Hier", zei hij terwijl hij een bordje en een kop koffie voor haar haalde. „Nu is het mijn beurt om jou eens té bedienen!" „Het is een aardig partijtje", zei Patsy, die het dit maal werkelijk meende. „Niet veel zaaks, vrees ik. Maar zo aanstonds zullen we het kleed oprollen en de radio aanzetten. En denk er om, dat je de eerste dans voor mij reserveert. En de tweede". (Wordt vervolgd) Mooiste roos. De gouden medaille, die sinds 1907 door het stadsbestuur van Parijs jaarlijks wordt toegekend aan de mooiste roos, is dit jaar gewonnen door de Neder landse kweker G. Verbeek met diens oranje-rood gekleurde roos „Miracle". Viala d'Olanda. De Nederlandse am bassadeur in Rome, dr. H. N. Boon, heeft vandaag een bezoek gebracht aan de af gelegen en beschutte plaats Arenzano aan de rotsachtige Italiaanse rivièra om een grote boulevard te openen, die opgedragen is aan Nederland en de naam draagt „Viale d'Olanda". Rechterlijke macht. Tot vice-president van de rechtbank te Amsterdam is be noemd mr. J. Knottenbelt, thans rechter in dat college, en tot vice-president van de rechtbank te Groningen mr. K. Th. Dora- ma, thans rechter in deze rechtbank. Heidebrand. Een smalle strook heide langs de spoorlijn Apeldoorn-Amersfoort ter hoogte van Kootwijk is zaterdagmiddag verbrand. De Apeldoornse brandweer heeft het vuur geblust. Hefbrug defect. De hefbrug ten noor den van Steenwijk in de weg Meppel- Steenwijk-Heerenveen-Leeuwarden is on klaar tengevolge van een gebroken kabel. De brug hangt scheef in de heftoren. Het doorgaand verkeer wordt over Frederiks- oord geleid. Het herstel zal enige dagen duren. De Tsjechische film „De duivelse uitvin ding", gebaseerd op fantasieën van Jules Verne, heeft de grote prijs van het Brus sels filmfestival verworven. De prijs voor de beste actrice ging naar Lili Palmer, voor haar spel in „Montpar- nasse 19". Orson Welles kreeg de prijs voor de beste acteur voor zijn vertolking van de sadistische politieman in „A touch of evil", een Amerikaanse inzending. De prijs voor het beste scenario ging naar de Italiaanse regisseur, Frederico Fel- lini voor de film „Fortunella". De Russische film „De stille Don" kreeg een prijs voor het beste kleurengebruik en nog een Russische film „Het huis waarin wij wonen" van Koulidjanov en Sethei won de prijs voor de beste regie. De prijs voor de beste fotografie ging naar de Ita liaanse film „De Chinese muur" van Ludo- vici Pavoni. De grote troostprijs werd toe gekend aan de Amerikaanse film De godin" van John Cromwell. MAANDAG 16 JUNI TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van zeld zame krijtlitho's uit bezit van Koning Leo pold I, 10—23 uur. 't Goede uur: Tentoonstelling van wer ken van Kees Verwey, 1019 uur. FILMS Cinema Palace: „De drie Rinaldo's", 18 j., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Hotel' onder verdenking", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „The bridge on the river Kwai", 14 jr., 20 uur. Luxor Theater: „Jak halzen van de onderwereld", 18j„ 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Bonjour Tristesse", 18 jr., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Ze ven broers zoeken zeven meisjes", a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Het uur der wraak", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Studio The ater: „De lord, de lady en de butler", a.l 19 en 21.15 uur. DINSDAG 17 JUNI Concertgebouw: Leerlingen var kh Haarlems Muziekinstituut geven ee 't- voering, 19.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Gebouw „De Waag": Expositie van wer ken van Bram Pihl, 10—17 uur. Huis Van Looy: Tentoonstelling van een collectie van moderne kunstwerken 10— 12.30 en 13.30—17 uur. Kunstzaal „De Ark": Expositie van zeld zame krijtlitho's uit bezit van Koning Leo pold I, 10—23 uur. Kunstzaal „Ten Bruggen Cate": Expo sitie van werken van Henk van Es, 11— 17 uur. FILMS Cinema Palace: „De drie Rinaldo's", 18 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halsthe ater: „Hotel onder verdenking", 18jr., 14.30. 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „The bridge on the river Kwai", 14 jr., 14 en 20 uur. Luxor Theater: „Jakhalzen van de onder wereld", 18 jr., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Bonjour Tristesse", 18 jr., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Zeven broers zoeken zeven meisjes", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Het uur der wraak", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De lord, de lady en de butler", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 6