Ook Joegoslavië, Duitsland, Brazilië en Frankrijk naar de kwartfinales Drie beslissingswedstrijden nodig Braziliaanse voetbal-virtuozen bedwongen Rusland met 2-0 Duitsland bereikte kwartfinale met 2-2 score tegen Noord-Ieren Frankrijk plaatste zich door verdiende zege op Schotland Wales verlangde te veel van Charles en bleef op 0-0 Engeland kwam tegen uitgeschakelde Oostenrijkers niet verder dan 2-2 Hongaren versloegen Mexicanen gemakkelijk Gelijkmaker kwam pas elf minuten voor tijd Schotten streden na de rust vergeefs Zweden liet de beste spelers aan de kant Paraguay maakte drie keer gelijk tegen Joegoslavië Tsjechen verrasten door 6-1 zege op Argentijnen Oostenrijk leidde tot twee keer toe Uitslagen en standen Karei Lotsy bereidt Olympisch toernooi voor Nederlandse handballers verloren van Zwitserland Ajax speelde - in winterweer - gelijk tegen Sandviken Feijenoord won eigen jubileumtoernooi Voetballer in wedstrijd in Lindenheuvel overleden EDO-TYBB in nederlaag wedstrijden MAANDAG 16 JUNI 1958 De voorronden van het eindtoernooi om het wereld kampioenschap voetbal zijn geëindigd met een volledige triomf voor de Westeuropese teams en een deceptie voor de Britse en Zuidamerikaanse ploegen. Drie van de vier Westeuropese teams bereikten de kwart-finales: West Duitsland, dat zijn titel met een opmerkelijke wils kracht en verbetenheid verdedigt, het organiserende land Zweden en Frankrijk. Slechts Oostenrijk werd uit geschakeld. Van de Zuidamerikaanse ploegen hand haafde zich alleen Brazilië de aspirant-wereldkam pioen? terwijl drie Britse teams (Engeland, Wales en Noord Ierland) moeten proberen zich via een be slissingswedstrijd te kwalificeren. Hun tegenstanders zijn daarin resp. Rusland, Hongarije en Tsjechoslowa- kije, de Oosteuropese deelnemers dus. De beste prestaties op zondag werden ongetwijfeld verricht door Brazilië en Tsjechoslowakije. De Zuid- Amerikanen wonnen met 2-0 van Rusland, een resultaat, waardoor Engeland de kwartfinales had kunnen berei ken. Maar de Engelsen kwamen tegen het reeds uitge schakelde Oostenrijk, dat nog geen doelpunt in het eind toernooi had gescoord, slechts tot een 22 uitslag. Enge land had zelfs twee keer een achterstand. Tsjecho slowakije „vernietigde" Argentinië met 61, de hoogste score in dit toernooi. Dank zij het 22 resultaat van de wedstrijd West DuitslandNoord Ierland een fraai duel hebben de Tsjechen nu nog een kans op een plaats in de eindronden. Frankrijk en Joegoslavië eindigden op de hoogste plaatsen in groep 3. De Fransen waren, alhoewel ze de zege verdienden, niet onfortuinlijk want in de strijd tegen Schotland (een 21 overwinning) miste de Schotse ach terspeler Hewie een strafschop. Aan Frankrijk kwam overigens een plaats in de kwart finales toe. Het was met elf doelpunten het produktiefste land in de voor ronden. Van deze elf doelpunten scoorde rechtsbinnen Fontaine er zes. Joegoslavië moest Paraguay een 33 score toestaan, nadat het bij de rust een 21 voorsprong had gehad. Brazilië beschikte in de voorronden over de sterkste verdediging. Doelman Gylmar werd namelijk in de wedstrijden tegen Engeland, Oostenrijk en Rusland geen enkele keer gepasseerd. Het was om wanhopig te worden. Er was geen houden aan voor Boris Kusnetsov, de stoere linksback van het Russische elftal. Nu eens zag hü Garrincha, de kleine en watervlugge rechtsbuiten van Brazilië, aan zijn linkerkant voorbij flitsen, dan weer passeerde deze nieuwe vondst van manager Vincent Seole de arme Boris aan de rechterzijde. Hfj was ongrijpbaar, deze Garrincha, tweemaal drie kwartier lang. Niet alleen voor z(jn directe tegenstander Kusnetsov, ook voor een Zarew. De beslissing is dus gevallen. In groep vier heeft Brazilië, dank zfj de 2-0 zege op Rusland, zich geplaatst in de kwart finales. Maar aangezien Engeland het in Boras tegen Oosten rijk niet verder bracht dan een gelijk spel (2-2) is een be slissingswedstrijd tussen de ploegen van Engeland en Rusland noodzakelijk om uit te maken welke van deze twee teams met Brazilië overgaat naar de kwartfinales. Dinsdagavond zal dat in het Ullevi-stadion van Göteborg worden uitge maakt. Het begon vreemd genoeg met een climax. De eerste minuut van de wedstrijd was ook meteen de meest sensatio nele van het duel. Eerst sprintte Garrincha plotseling langs de verbaasde Kusnetsov, waarna hij hard tegen de paal schoot. Kort daarna kwam het eerste doelpunt. Grootmeester Dldl vormde er de inleiding voor, nadat hij een duel van de Russische aanvoerder had gewonnen, gaf hij een pass door de Russische verdediging heen, waardoor midvoor Vava dc gelegenheid kreeg een goed geplaatst schot te lossen. De lange Jaschin was kansloos (één-nu'). Dat was de climax, want een dergelijk hoogtepunt werd niet meer bereikt. De Russen hadden een kwartier nodig om van de schrik te bekomen. Daarna herstelden zij zich enigs zins, doordat de Brazilianen het wat kalmer aan gingen doen. Maar toch als de balans even doorsloeg dan was het bijna steeds naar de Braziliaanse zijde en de zege komt de Zuidamerikanen dan ook stellig toe. Vava mocht aftrappen. Dat begin was, we schreven het al, adembenemend. Op nieuw bleek dat de Russen mentaal „aan geslagen" zijn wanneer zij onverwacht een tegenslag moeten incasseren. Daaraan zal het ook wel te wijten zijn geweest dat zij in het eerste kwartier volkomen overspeeld werden. Daarna ging het beter, al bleef Carrincha de lachsalvo's bijna afdwingen wanneer hij geheel alleen door het linker verdedigingsblok cirkelde. Om dan liefst dezelfde tegenstander twee, als het kon zelfs drie maal, te passeren. Het eerste gevaarlijke Russische schot van gevaar lijke combinaties was vóór de rust in het geheel geen sprake kwam pas in de vijfendertigste minuut. De naar voren ge komen rechtshalf Voinov besloot een snelle ren met een laag schot dat Gylmar vallend stopte. Maar ook middenvoor Vava en linksbin nen Pele bleven gevaarlijk. Al waren zij niet erg gelukkig met hun schoten. Vava miste zelfs vrij voor Jaschin staande, een gemakkelijke kans door hard en onbesluisd over te kogelen, in plaats van de bal rustig in de hoek te schuiven. Even later zorgden Vava en Pele voor een kunststukje dat een luid applaus opleverde. Koppend liepen zij als gold het een trainingspartijtje, door de Russische verdediging. Kassarev zag echter nog juist kans het gevaar op het laatste moment te bezweren. Hongarije heeft zondagavond niet veel moeite gehad met de ploeg van Mexico, die een 4-0 nederlaag incasseerde en uit geschakeld werd voor de kwartfinale. De Hongaren zijn gedurende de gehele strijd superieur geweest, vooral nadat de Mexi caanse spil Sepulveda halverwege de eer ste helft door een spierblessure was uit geschakeld en de Zuid Amerikanen met tien man verder moesten spelen. De score had dan ook aanmerkelijk hoger kunnen zijn, indien de (gewijzigde) Hongaarse aanval de vele kansen iets minder noncha lant had behandeld en doelman Carbajal niet vaak zo voortreffelijk had gereageerd. Carbajal kreeg na afloop terecht een ova tie van de 13.310 toeschouwers. Het duurde nog achttien minuten vóór Hongarije een voorsprong kreeg. De tref fer was een gevolg van een prachtige com binatie tussen de linkervleugelspelers Ti- chy en Sandor de beste spelers van het veld die door Tichy werd afgewerkt: (1-0). Hidegkuti was daarvoor onfortuin- 'ijk geweest met een hard schot tegen de paal. Het verschil werd snel vergroot in de iweede helft. Tichy loste na 2 minuten een ver, hard schot, waartegen Carbajal geen verweer had en acht minuten later zorgde Sandor uit een vrije schop voor een 3-0 stand. Hongarije bleef de strijd beheersen en slechts een enkele keer kon Mexico een tegenaanval opbouwen. Rechtsbinnen Benzsics scoorde ten slotte 20 minuten voor tijd het doelpunt, dat de eindscore op 4-0 bepaalde. Vava en Pele, zij begrepen elkaar plotse ling volkomen. Hun goede samenspel werd in de 31ste minuut bekroond met een voor treffelijk doelpunt. Pele zorgde voor de voorbereiding: Vava voor de afwerking Hoog sprong Vava de lucht in, hij kwam neer en trok een bijzonder pijnlijk gezicht, de Braziliaanse atleet had kennelijk een spiertje verrekt. Maar zijn medespelers kenden geen medelijden. Alleen de kleine donkere Americo begreep het, maar de sympathieke verzorger werd eenvoudig weggedrongen door de uitbundige spelers. Eerst was het Pele, die Vava omklemde en toen werd de boom hoe langer hoe dik ker. Tot op het laatst de gehele Braziliaan se ploeg in een grote omhelzing was. Ein delijk begrepen de jubelende spelers, dat Vava niet slechts vreugdekreten uitstootte. Voorzichtig legden zij hem neer, waarna Americo zijn werk dan eindelijk kon be ginnen. De strijd was beslist. Toen arbiter Gui- gue, ditmaal lang niet altijd gelukkig in zijn beslissingen, voor de laatste maal floot kwam er bijna geen einde aan de toe juiching van de anders toch echt zo koele Zweden. De uitslagen van de wedstrijden, die zondagavond werden gespeeld van het eindtoernooi om het wereldkampioen schap, waren: Groep I: West-DuitslandNoord-Ierland 22 (rust 11). ArgentiniëTsjechoslowakije 16 (rust 0—3). De stand werd: 1. West-Duitsland 3 1 2 0 4 7—5 2. Tsjechoslowakije 3 1113 84 3. Noord-Ierland 3 1113 45 4. Argentinië 3 1 0 2 2 510 Groep 2: Paraguay—Joegoslavië 3—3 (rust 1—2). FrankrijkSchotland 2—1 (rust 20). De stand werd: 1. Frankrijk 3 2 0 1 4 117 2. Joegoslavië 3 1 2 0 4 76 3. Paraguay 3 1113 912 4. Schotland 3 0 12 1 46 Groep 3: MexicoHongarije 04 ZwedenWales 60. (rust 01). De stand werd: 1. Zweden 3 2 1 0 5 5—1 2. Hongarije 3 1 1 1 3 6—3 3. Wales 3 0 3 0 3 2- -2 4, Mexico 3 0 1 2 1 1- -8 Groep 4: BraziliëRusland 2- -0 (rust 1—0). Oostenrijk—Engeland 2- -2 (rust 1- -0). De stand werd: 1. Brazilië 3 2 1 0 5 5—0 2. Engeland 3 1 1 1 3 4- -4 3. Rusland 3 1 1 1 3 4- -4 4. Oostenrijk 3 0 1 2 1 2- -7 Programma Behalve Zweden hebben zich nu ook gekwalificeerd voor de kwartfinales: West-Duitsland, Frankrijk, Joegosla vië en Brazilië. De navolgende beslis singswedstrijden zullen worden ge speeld op dinsdag: TsjechoslowakijeNoord-Ierland. HongarijeWales. EngelandRusland. Het programma voor de kwartfinales (donderdag) is: West-DuitslandJoegoslavië. Tsjechoslowakije of Noord-Ierland Frankrijk. ZwedenEngeland of Rusland. BraziliëHongarije of Wales. FINLAND—NOORWEGEN. De voet balinterland tussen Finland en Noorwegen, zondag in Helsinki gespeeld, is geëindigd in een gelijk spel: 11. Bij de rust had den de Finnen een 1-0 voorsprong. West-Duitsland heeft zich door 'n uiter ste krachtinspanning geplaatst voor de kwartfinales. De „mannschaft" speelde voor 28.000 toeschouwers onder wie de sportieve Zweedse koning Gustaaf Adolf VI gelijk tegen de fysiek krachtiger ploeg van Noord-Ierland, die verbeten voor haar laatste kans vocht. De Noordieren moeten nu proberen zich via een beslis singswedstrijd tegen Tsjechoslowakije te kwalificeren. Het is een uiterst opwindend duel ge worden dat in hoog tempo werd gespeeld en het uiterste van de spelers vergde. Duits land heeft, ondanks het feit dat het twee keer een achterstand kreeg, de beste kan sen gehad. Maar het doel der Ieren werd zo prachtig verdedigd door Harry Gregg een der overlevenden van de vliegramp bij München dat bondscoach Sepp Her berger uiteindelijk nog zeer tevreden was met het resultaat. Gregg was vrijwel niet te passeren, dat merkte Uwe Seeler, die de Duitse aanval voortreffelijk leidde, reeds na zes minu ten. Seeler rende toen alleen op Gregg toe, maar de doelman voorkwam een tref fer door zich onbevreesd op de bal te stor ten. Ook later onderscheidde Gregg zich herhaaldelijk. De Noordieren vochten terug met lage, geschoolde passes, die vooral gericht wa ren op de gevaarlijke linksbuiten McPar- land. En deze speler scoorde tenslotte na 19 minuten het eerste doelpunt, nadat Her- kenrath een schot van Cush onvoldoende had verwerkt (0-1). Duitsland reageerde fel en nauwelijks twee minuten later had Helmuth Rahn eindelijk succes met een van zijn harde schoten (1-1). In de tweede helft kreeg Noord-Ierland verrassend opnieuw een voorsprong, nadat Gregg harde schoten van Rahn en Seeler schitterend had verwerkt. Rechtsbuiten Bingham, fraai in bedwang gehouden door Szymaniak, mocht na 15 minuten een hoekschop nemen en daaruit knalde Mc- Parland de bal hard langs de onthutste Herkenrath (1-2). En toen redde de voortreffelijke „cup- fighters" mentaliteit Duitsland weer. De gehele ploeg drong op, zette zich tot het uiterste in. Fritz Walter onderscheidde zich met prachtige passes, Juskowiak, Er- hardt en Eckel speelden voortreffelijk in de verdediging. Tenslotte, elf minuten voor tijd, scoorde Uwe Seeler met een hard schot het doelpunt, dat Duitsland tot kwartfinalist maakte (2-2). De Nederlander Karei Lotsy, eerste vice- president van de F.I.F.A., is tijdens het in Stockholm gehouden congres van de in ternationale voetbalfederatie, benoemd tot voorzitter van het organisatiecomité voor het Olympisch voetbaltoernooi, dat in de zomer van 1960 in Rome wordt ge houden. Leden zijn de Brit Sir Stanley Rous, Mordy S. L. Maduro, de voorzitter van Curacaose Voetbalbond, de Italiaan dr. ir. O. Barassi en de Joegoslaviër prof. dr. M. Andrejevic. John Cnarlcs, die gisteren té veel werk voor Wales moest verrichten en dus geen goals maakte. De Fransen, die de eindronde briljant waren begonnen en daarna een teleurstel lende nederlaag tegen Joegoslavië leden, hebben in hun laatste wedstrijd wederom getoond over een zeer sterke ploeg te be schikken. In de eerste helft namen zij te gen Schotland toch altijd nog een ge ducht tegenstander een 2-0 voorsprong, die in alle opzichten verdiend was. Na de rust is er door de Schotten verwoed ge streden voor een gelijk spel, maar verder dan 1-2 kwamen Madie en zijn mannen niet. En ook in deze periode school er meer gevaar in de aanvalsstoten van de Fransen dan in die van de Schotten. De „haantjes" waren al gauw in volle actie. Al in de tweede minuut moest kee per Brown een corner afstaan op een knal hard schot van de rechtsbuiten Wiesnies- ki. Even later schoot Fontaine, uit een tweede corner door Kopa genomen, juist naast. Bij nieuwe Franse aanvallen kwam het doel der Schotten herhaaldelijk in gevaar, wat voor hen aanleiding was de verdediging te versterken. Na een minuut of twintig werkten zij zich wat los en gingen op hun beurt tot de aanval over. Maar de tegenstoot, die prompt volgde, werd hun noodlottig. Pian- toni pikte de bal vlak bij het Franse doel op en gaf een verre pass naar de rech tervleugel, waar Fontaine klaar stond. De ze stormde langs de lijn en wist alhoe wel aangevallen door Hewie de bal nog voor te zetten naar Kopa die van dichtbij onhoudbaar inschoot. Na een half uur kregen de Schotten een fraaie kans op de gelijkmaker. Een hard en laag schot van hun linksbuiten Mackay werd prachtig door keeper Abbes gehou den. maar op hetzelfde moment werd een overtreding begaan tegen Murray, in het Franse doelgebied. Scheidsrechter Broz- zi wees naar de witte stip en Hewie nam de strafschop. Hij schoot verschrikkelijk hardtegen de paal. Het Zweedse elftal heeft in het Rasun- da-stadion in Stockholm voor nog geen 30.000 toeschouwers een knap gelijk spel tegen Wales behaald: 0-0. Knap, omdat Zweden in de wetenschap zich reeds voor de kwartfinales te hebben geplaatst uit tactische overwegingen enkele spe lers uit het elftal had gelaten. Zo was in de Zweedse aanval alleen linksbuiten Skog- lund gehandhaafd. Hamrin, Liedholm, Si- monsson, Mellberg en Gren zaten op de tribune, niet als „gepasseerden", maar als spelers, die met het oog op de komen de, veel zwaardere fase van het eindtoer nooi, een extra portie rust was toebedeeld. De Hongaren, die bij een nederlaag van Wales zeer gebaat zouden zijn, hadden de ze methode als onsportief aangemerkt. De wedstrijd bereikte maar zelden het peil van een grote interland. Pas na rust kwam er wat kleur in het treffen, waarin de middenvoor van Wales, John Charles, prachtige dingen deed, doch daarbij vol komen onvoldoende door zijn teamgeno ten werd gesteund. Ook de Welshe halfli- nie schoot eveneens schromelijk tekort in haar aanvallende taak, zodat Charles ge noodzaakt werd steeds ver terug te komen om de bal op te halen. Op deze wijze kón hij eenvoudig geen succes hebben en daarmee is de nul van Wales dan ook wel verklaard. In het Unavallenstadion in Eskilstuna, heeft Joegoslavië zich door een 3-3 gelijk spel tegen Paraguay met Frankrijk in de kwartfinales geplaatst. Erg overtuigend was het optreden van de Joegoslavcn niet. Drie maal namen zij de leiding, maar driemaal ook kwamen de Zuidamerikaan se kampioenen weer gelijk. Het zou tenslotte niemand hebben ver baasd wanneer Paraguay zich in de laat ste minuten van de zege en daarmee van de kwart finale-plaats zou hebben verze kerd. Doelman Beara sprong bij het eind signaal een gat in de lucht van blijdschap en dat was beslist geen overdreven ge baar, want wanneer Paraguay de over winnaar was geweest in plaats van Joe goslavië, dan was Beara zonder twijfel de zondebok geweest. Bij het tweede doel punt van Paraguay liet hij de bal name lijk rustig gaan in de overtuiging dat voor buitenspel zou worden gefloten. In de twaalfde minuut nam Joegoslavië de leiding door Ognjanovic, die een voor zet van rechts langs de Zuidamerikaanse doelman joeg. Joegoslavië bleef sterker en ieder ogenblik werd een tweede tref fer verwacht, maar het succes kwam aan de andere zijde. Na 20 minuten scoorde Parodi de gelijkmaker. Negen minuten la ter was het 2-1 voor de Zuid Europeanen. In de zesde minuut na rust kwam het betwiste tweede doelpunt van Paraguay. Toen rechtsbuiten Aguero de bal kreeg toegespeeld, vlagde de grensrechter voor buitenspel en doelman Beara bleef rustig op het fluitsignaal staan wachten. Maar de scheidsrechter negeerde elk appel en toen Beara dit besefte lag de bal reeds achter hem. Paraguay was nu een tijdlang sterker, doch een kwartier voor tijd kwam Joego slavië met 3-2 voor. Vijf minuten later bracht Parodi met een schot via de paal de beide partijen voor de derde maal op gelijke voet. De Zuid Amerikanen behiel den het beste van het spel, Joegoslavië hield de deur echter gesloten en zo eindig de deze merkwaardig wisselende strijd in een gelijk spel. Ook de Zweedse aanval miste stootkracht en voor rust hebben doelman Kelsey en de Zweedse goalie Svensson, die zijn 70ste interland speelde, ieder slechts één schot te verwerken gekregen. De Zweedse links buiten Skoglund was de beste man in de Zweedse ploeg, maar ook hij kon zijn aan val niet de nodige stootkracht geven, al hebben de blauw-gelen in de tweede helft verreweg de beste kansen gehad. Fontaine wist, enkele seconden voor rust, voor een 2-0 voorsprong te zorgen, toen hij uit een lange pass van de spil Jon- quet, na tussen twee Schotse verdedigers te zijn doorgeglipt, de uitlopende keeper handig passeerde. In de tweede helft trokken de Schotten verbitterd ten aanval, maar ook toen was de Franse voorhoede gevaarlijker. Een fraaie actie van Piantoni mislukte op het nippertje en enkele minuten later deed een kogel van Fontaine de bovenlat tril len. Het Schotse tegenpunt viel in de 21ste minuut toen de linksbinnen Baird de bal uit een dieptepass van Murray kreeg op het middenterrein. Hij ontweek Fontaine en zond een harde, lage kogel in waar Abbes vergeefs naar dook. Tot het einde toe bleef de strijd spannend, met wisse lende kansen, maar de verdedigingen be hielden het laatste woord. De Tsjechen hebben voor niets minder dan een sensatie gezorgd door de Argen tijnse voetbalkunstenaars met 6-1 te over weldigen. Een factor van betekenis was de schitterende conditie van de Tsjechen, terwijl de Zuid-Amerikanen tegen het ein de van de wedstrijd physiek vrijwel aan het eind van hun latijn bleken. De Tsjechische voorhoede, die niet scherp gedekt werd, wist zich prachtige scoringskansen te scheppen en hier ook zes doelpunten van fraai gehalte uit te fabri ceren. Pas ver in de tweede helft konden de Argentijnen hier een tegenpunt tegen over stellen toen de rechtsbinnen Corbat- ta de roos trof uit een penalty. Zeven minuten na de aftrap opende de rechtshalf Dvorak de score met een den derend schot van 20 meter afstand. Even tevoren had de Argentijnse back Vairo een doelpunt op 't nippertje kunnen voor komen. Tien minuten later maakte de linksbuiten Zikan er 2-0 van, nadat Lom- bardo lelijk gemist had, en deze zelfde spe ler vond nogmaals het net toen keeper Carrizo een hard schot van Horovka niet klemvast kon krijgen. Deze 3-0 voorsprong van de Tsjechen mocht niet onverdiend heten, want weliswaar waren de Argentij nen herhaaldelijk ver opgedrongen maar in laatste instantie waren zij toch steeds gestrand op de stugge dekking. Na de pauze voerden de Argentijnen het tempo op en verwierven zij een veldmeer- derheid. Doch het schieten was zwak, en het duurde niet lang of de bliksemsnelle Tsjechische tegenaanvallen stichtten weer verwarring voor het doel van Carrizo. Na dat Corbatta een doelpunt had gemaakt uit een penalty, toegekend omdat Dvorak wat al te fors optrad tegen de Argentijnse rechtsbinnen Avio, vielen met geregelde tussenpozen nog drie Tsjechische doel punten, door toedoen van de linksbinnen Feureisl, (2x) en de rechtsbuiten Horovka. Onder leiding van onze landgenoot Bronkhorst hebben Engeland en Oostenrijk in Boras hun laatste wedstrijd in de kwalificatieronde gespeeld. De Oostenrijkers, die woensdag reeds waren uitgeschakeld voor een plaats in de kwartfinales, hadden geen enkel belang bij het resultaat van dit treffen, doch zij hebben begrepen, dat het hun sportieve plicht was om het Engeland zo moeilijk mogelijk te maken. Het is een fel gevecht geworden en de uitslag was een gelijk spel (2-2), hetgeen betekende, dat Engeland en Rusland elkaar dinsdag nog eens moeten bekampen om uit te maken wie in deze groep met Brazilië bij de laatste acht komt. De Weense voetbalartiesten bleken, nu de druk van het moeten winnen van hen af was, weer meester van hun spel. Zij namen het initiatief en doelman MacDo- nald van Engeland kreeg in het eerste kwartier al heel wat benauwde momenten te doorstaan. Zeventienduizend toeschouwers zagen het met stijgende verbazing, dat Enge land er niet in slaagde van de kans om zich te kwalificeren gebruik te maken. In de vijftiende minuut nam Oostenrijk de leiding met een prachtig schot van Köller. De Oostenrijkse linkshalf was bij een hoekschop naar voren gekomen en toen Buzek de bal voor het doel trok nam Köl ler het leder in de vlucht op zijn schoen. De dappere MacDonald wist niet naar welke hoek hij moest springen. Het leek of de Engelsen deze prikkel no dig hadden. Het begon beter te vlotten in de Engelse aanval, maar in de eerste helft kwam geen verandering in de stand. In de tweede helft pasten de Engelsen een andere tactiek toe. Zij lieten de Oos tenrijkers ver opdringen om er dan in ra zendsnelle acties over de vleugels vandoor te gaan. Deze opzet had in de 57ste mi nuut succes met een doelpunt van Haynes. Een kwartier lang duurde het Engelse overwicht, maar toen nam Oostenrijk het spel weer in handen. Buzek zocht en vond een opening en Körner schoot in volle ren langs MacDonald. De Engelsen kwamen weer terug en een kwartier voor tijd kon Haynes gebruik makende van een fout in de Oostenrijkse middenlinie, met een scherpe pass mid- Na de nederlagen tegen Frankrijk en Saarland heeft het Nederlands handbalelf tal ook de laatste van de drie interland ontmoetingen zij het niet met groot ver schil verloren. Het werd in Bern 22-17 voor de Zwitsers, die bij de rust reeds een 10-6 voorsprong hadden. Voor de rust hadden de Nederlanders niets in te brengen, maar in de tweede helft gaven onze landgenoten goed partij en konden de Zwitsers tegen de elf doel punten van de oranjemannen slechts twaalf treffers noteren. Vooral de linker vleugel Koelemans-Schooneville was in goede vorm. Koelemans scoorde in de tweede helft maar liefst vijfmaal en Schooneville trof viermaal doel. Uitein delijk geen slecht resultaat van de Neder landers, aangezien de nederlagen in de ze ven voorgaande landenwedstrijden wel eens hoger zijn geweest. De wedstrijd werd door tweeduizend toeschouwers bij gewoond. denvoor Kevan in staat stellen de gelijk maker te scoren. Even later werkte Haynes de bal in de touwen, maar scheids rechter Bronkhorst, die de wedstrijd vol komen in handen had, keurde het doelpunt terecht af: Haynes had de bal met de hand meegenomen. De Nederlandse eredivisieclub Ajax, die op het ogenblik een tournee maakt door Zuid-Afrika, heeft in Johannesburg tegen de Zweedse club Sandviken met 2-2 gelijk gespeeld. Bij de rust was de stand 1-1. De wedstrijd de eerste tussen twee Europese ploegen op Zuidafrikaanse bo dem werd bijgewoond door 2000 toe schouwers. Het was koud winterweer. Rechtsbinnen Lundberg scoorde het eerst, na zeven minuten. In de 26ste mi nuut maakte Blijenberg gelijk. Toen ne gen minuten waren gespeeld in de twee de helft maakte dezelfde Ajaxied er 2-1 van. Dezelfde Zweed bracht de partijen vijf minuten later op gelijke voet. In de eerste helft lag het tempo van de wedstrijd hoog. Na de rust werd van bei de zijden echter kalmte betracht. Waar schijnlijk heeft de grote hoogte waarop het stadion ligt de spelers parten gespeeld. Zondag werd het jubileumtoernooi van Feijenoord voortgezet voor 12.000 toe schouwers. De uitslagen waren: F. C. Hi bernianValenciennes 10, ruststand 00; FeijenoordSchalke '04 43 (12); Eindklassement: 1. Feijenoord; 2. Schal ke; 3. F. C. Hibernian; 4. Valenciennes. Op de eerste dag waren er 22.000 toe schouwers. De uitslagen waren: Feijenoord —Valenciennes 42; Schalke '04—Hiber nians 61. Tijdens de wedstrijd Lindenheuvel Trundstad (Beieren), welke in het Lim burgse plaatsje Lindenheuvel ter gelegen heid van het 20-jarig bestaan van de plaat selijke vereniging werd gespeeld, is de 23- jarige rechtsbuiten van de Limburgse tweedeklasser, G. Quanjel, aan een hart verlamming overleden. Bij het nemen van een hoekschop zakte hij in elkaar. In de nederlaagwedstrijden om de Frans Hals-bokaal wordt woensdagavond de tweede wedstrijd gespeeld. Op het pro gramma staat ditmaal EDO (amateurs)— TYBB (aanvang zeven uur).

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7