DOS landskampioen betaald voetbal; GVAV zal moeten degraderen Uitslagen Westeinderzeilwedstrijden PSV-ploeg verbeterde Nederlands record op de 4 x 800 meter Rood en Wit en Haarlem leden nederlagen tegen VRA en VVV Grote Prijs van België en Europa voor Tony Brooks 10 GVA V-Elinkwijk Junkermann leidt in Ronde van Zwitserland Fransman Christophe zwom 100 m. rugslag in recordtijd Sport in het kort De HVB-competitie D10-reserves promoveren naar de tweede klasse Visser sprong 7,83 meter Haarlemmer Snijders liep 400 m. in 51,3 sec. DE CRICKETCOMPETITIE Dini Hobers verbeterde Nederlands record kogelstoten Russisch meisje veroverde westerse tennistitel Sportcommissie van KNWU onderhandelt met Luxemburg MAANDAG 16 JUNI 1958 Pas na zeveneneenhalve minuut in de derde verlenging behaalde DOS in het Nijmeegse Goffert-stadion het landskampioenschap betaald-voetbal door een doelpunt van rechtsbinnen Van der Linden, die van dichtbij doelman Van der Wint van Enschede passeerde. Voor die tijd wogen beide ploegen goed tegen elkaar op en kon niet gemakkelijk van een bepaald overwicht worden ge sproken. Vooral in de eerste helft liet het tempo veel te wensen over en hield ook het, deels Utrechtse, deel Enschedese pu bliek zich bijzonder rustig. De voorhoedes van beide kampioenskan didaten zagen geen kans de hechte verde digingen te doorbreken. In de tweede helft kwam er veel meer vaart in het spel en liet Enschede duidelijk zien over een be tere techniek te beschikken. Vooral Abe Lenstra toonde zich een ware meester en bezorgde de DOS-spil Kraay veel werk. Ook aan de andere zijde had keeper Van der Wint het niet gemakkelijk en hij moest herhaaldelijk ingrijpen bij Utrechtse aanvallen. Toch kwam het ein de zonder doelpunten. De eerste verlenging van tweemaal 7Va minuut leverde geen resultaat op. In de derde verlenging kreeg Van der Linden de bal uit het midden toegespeeld, passeerde met fraai solospel de Enschedese achter hoede en schoot van dichtbij langs doel man Van der Wint. Direct daarop werd het veld overstroomd met enthousiaste DOS-supporters om het Utrechtse elftal op de schouders te zetten. DOS was landskampioen. Elinkwijk heeft zijn plaats in de ere divisie behouden door de in Hengelo ge speelde beslissingswedstrijd tegen GVAV met twee-één te winnen. Een kleine twin tigduizend toeschouwers waren getuige van deze ontmoeting, die achteraf bezien, die ploeg de overwinning bracht, die er het meest aanspraak op kon maken. Het zag er in de eerste helft niet naar uit, dat Elinkwijk als triomfator het veld zou verlaten. In de twintigste minuut be ging stopper Humphrey Mynals een fatale fout, die zijn ploeg een één-nul achter stand bezorgde. Terwijl Kraak was uitge lopen, plaatste Mijnals de bal met een voor Kraak onbereikbare boog in het verlaten doel. Tot op dat ogenblik was GVAV wel de betere ploeg geweest. Elinkwijk kwam deze morele klap te boven. Na de rust kwamen de Utrechters sterk opzetten en midvoor Kruin kon in de drieëntwintigste minuut Roffel met een strak schot passeren. En toen bezweek GVAV voor het enthousi asme van de Utrechters. Zes minuten voor het einde kon de naar binnen gezwenkte Frank Mijnals uit een fraaie pass van linksbinnen Van Beek het winnende doelpunt scoren. Weliswaar trachtte GVAV de achterstand in te lopen, maar de Utrechters weken geen duimbreed meer. Eindstand ere-divisie: DOS 35 20 9 6 49 85—52 Enschede 35 19 9 7 47 76—49 Ajax 34 17 8 9 42 62—44 Fortuna 34 16 8 10 40 72—53 MVV 34 15 7 12 37 57—50 ADO 34 14 7 13 35 68—56 WV 34 14 7 13 35 61—59 NAC 34 15 5 14 35 69—70 Sparta 34 11 12 11 34 63—62 PSV 34 13 6 15 32 73—70 Feijenoord 34 13 6 15 32 74—76 Rapid 34 13 5 16 31 56—67 Blauw Wit 34 11 8 15 30 56—59 Amsterd. 34 9 12 13 30 54—63 NOAD 34 11 7 16 29 50—76 Elinkwijk 35 11 8 16 30 49—72 GVAV 35 10 8 17 28 59—65 BW 34 7 6 21 20 56—96 Keteleer is zondag winnaar geworden van de vijfde etappe van de Ronde van Zwitserland, de rit van Bern naar Sierre (202 km). Hij was in de eindsprint de snelste van een kopgroep van vier renners, die een voorsprong had van zes minuten op het peloton. In de kopgroep was ook de 24-jarige Duitser Junkermann. Deze werd daardoor leider in de algemene rangschikking. Jun kermann is sedert 1945 de eerste Duitser, die in een grote etappenwedstrijd het ere- tricot draagt. De uitslag was: 1. Keteleer (België) 202 km in 5.09.31; 2. Catalano (It.) z. t.; 3. Menini (It.) z. t.; 4. Junkermann (Duitsl) z. t.; 5. Janssens (België) 5.13.41. Het algemeen klassement na de vijfde etappe is: 1. Junkermann (Duitsl.) 23.58.13; 2. Keteleer (België) 23.59.14; 3. Catalano (It.) 24.00.10; 4. Defilippis (It.) 24.01.23; 5. Fornara (It.) 24.01.57. De vierde etappe, een rit over 234 km van Solothurn naar Bern, is gewonnen door de Italiaan Benedetti in 6 uur 13 min 20 sec. De uitslag was verder: 2. Sorgeloos (België) z. t.; 3. Junkermann (Duitsland) z. t.; 4. Catalana (It.) z. t.; 5. Keteleer (België) z. t. Blijdschap en teleurstelling. Op de foto boven gaat landskampioen DOS op de schouders, op de foto hieronder verlaat een teleurgestelde GVAV'er het strijd perk, zijn ploeg is gedegradeerd uit de eredivisie. Tijdens de tweedaagse zweminterland Groot BrittanniëFrankrijk, welke door de Britten met 113 tegen 57 punten is ge wonnen, heeft de Fransman Christophe het Europees record op de 100 meter rug slag verbeterd. Christophe zwom in het zeewaterbad van Blackpool de 110 yards in 1.02.9, en bleef daarmee 0.1 sec. onder de limiettijd voor de 100 meter. Het we> reldrecord staat met 1.01.5 op naam van de Australiër Monckton. De Schot Black zwom tijdens deze wedstrijden de 220 yards vlinderslag in de snelste tijd, welke dit sei zoen in de zwemwereld werd gemaakt. Hij won het nummer in 2 min. 23.3. sec. De Franse zwemploeg kwam in Blackpool slecht voor de dag. De zege van Christophe was de enige Franse overwinning. MAGNEET-PLOEG. De Magneet- ploeg, die onder leiding van Kees Pelle- naars aan de Ronde van Nederland zal deelnemen, bestaat uit de volgende ren ners: De Groot, Van der Pluym, Kersten, Piet van Est, Stolker, De Roo, Huissoon, Pauw. Reserve is Van den Brandt. Het was gisteren de laatste dag van de HVB-competitie maar nog niet alle beslis singen zijn gevallen. In de promotie compe titie derde klasse groep B is een verlengstuk nodig geworden. DIO 2 verraste door een zege over VSV 4 en promoveert naar de eerste klasse. Dat DIO 2 van VSV 4 zou winnen hadden weinigen verwacht maar een herboren DIO- ploeg, dat de promotie competitie was be gonnen met een tien-nul nederlaag tegen Re- nova, herstelde zich verleden week reeds enigszins en was thans tegen VSV 4 uitste kend op dreef. Bij de rust had DIO al een voorsprong van één-nul door Van der Pas en na de rust stelden Van Dijk en Outhof ds drie-één overwinning veilig. Maar toch hing de promotie van DIO nog aan een zijden draad, want EDO leidde tegen Renova met één-nul tot ver in de tweede helft. Renova maakte echter door De Graaf gelijk en in de laatste ogenblikken scoorde Soellaart nog het winnende doelpunt voor Renova en daarmee was EDO 5 uitgescha keld. Aan DIO 2 inmiddels onze gelukwensen. De eindstand luidt: Renova 3-6, DIO 2 3-3, VSV 4 3-2, EDO 3-1. In groep 3 B verloor EHS 2 met vier-twee van DSOV. Dit betekende promotie van de Vijfhuizer club naar de tweede klasse waar mee we dit elftal eveneens gelukwensen. DCO 4 zorgde n.l. voor een twee-één over winning op ADO 3 waardoor een extra halve competitie nodig is geworden om uit te ma ken wie met DSOV naar de tweede klasse over gaat. De stand luidt: DSOV 3-6, ADO 3 3-2, DCO 4 3-2, EHS 2 3-2. Het eerste weekeinde van de Westeinder zeilwedstrijden waarvoor een grote belang stelling bestond, werd begunstigd door schitterend zomerweer. Wel liet de wind af en toe verstek gaan maar over het alge meen mogen de races als geslaagd be schouwd worden. De banen waren beide dagen goed gekozen met een paar flinke kruisrakken over de lengte van de plas. De wedstrijd van zaterdag was met het zachte briesje bij uitstek geschikt voor de lichtweer zeilers. Ook zondag stond er wei nig wind, maar nu was die zo wisselvallig, dat de geluksfactor een grotere rol speelde dan de zeilcapaciteiten. De uitslagen waren Flying Butchmanklasse: Eerste race: 1. Duysz ter Ghast (J. D. Schooneveldt); 2. Schillebel (F. Kamerling); 3. Daisy (B. Verhagen). Tweede race: 1. Mustang (Jac. Kraan); 2. Schillebel (F. Kamer ling); 3. Zilverwiek (K. de Vries). DrakenklasseEerste race: 1. Trintel II (W. P. van Duyl); 2. Puzzle III (G. van Wijk); 3. Eska IW. Klomp). Tweede race: 1. Eska (W. Klomp); 2. Blizzard (F. J. Buys); 3. Puzzle III (G. v. Wijk). Valkenklasse: Eerste race: 1. Marlin (B. Bal der); 2. Rising Hope (A. J. Klein); 3. Goesting (G. F. v d. Want). Tweede race: 1. Jaxeur (J. Prins): 2. Tarentelle (E. J. Hoppe); 3. Goesting (G. F. v. d. Want). 12 m.2-klasse: Eerste race: 1. Spotvogel fW. Gul- demond); 2. Hiphaan (N. Boschma): 3. Piasjager (T. Vlek). Tweede race: 1. Mariandel (J. van Staveren): 2. Meteoor (B. Kraan); 3. Spotvogel (W. Guldemond). Regen boog klasse: Eerste race: 1. Toreador (C. W. Kist); 2. Hollandia (C. van Staveren); 3. Eclko 'W. Bergsmai. Tweede race: 1. Meteoor (A. Ge- 'buis); 2. Kwikstaart II (D. v. d. Horst); 3. Cop- pelstock (J. H. C. Sieverts). Finnjollenklasse: Eerste race: 1. Fin-ish (R. Elf- Het is een goed idee geweest van het Haagse Vlug en Lenig om ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan een klein, maar select programma samen te stellen. Op de sintelbaan aan de Laan van Poot heb ben de toeschouwers juist daarom kunnen genieten van een atletiekmiddag. die vele hoogtepunten telde. Allereerst de verbe tering van het Nederlands record op de 4x800 meter, door een PSV-ploeg, bestaan de uit de lopers Hendriks, Van den Broek, Van Dorst en Haus, die met een tijd van 7 min. 42.7, 7.6 seconden onder het oude record van de Trekvogels Verwey, Van Kreuningen, Biankenstein en Slijkhuis bleven. Henk Haus als slotloper was met zijn 1.50.6 de snelste. Over 't algemeen hebben de kandidaten voor de Europese kampioenschappen in Stockholm zeer goede prestaties geleverd. Henk Visser, bijvoorbeeld, sprong 7.83 meter en plaatste zich hierdoor aan de top van de Europese ranglijst 1958. 7.47 was zijn eerste sprong, 7.83 de tweede, toen volgde een foutsprong en daarna 7.37 me ter. Corrie Huygen wierp drie keer een dis cus. Eenmaal stapte zij over de ring. In de twee overige beurten kwam zij tot 45.17 en De Amsterdamse Atletiek Commissie or ganiseerde regionale wedstrijden op de sintelbaan aan het Olympiaplein te Am sterdam. Vooral de Haarlemmer Snijders kwam tot een opvallende verrichting. Via een eerste plaats in de serie plaatste hij zich in de finale van de 400 m. Ondanks een te langzame start kwam hij tot een prachtige tijd van 51.3 sec., waarmede hij ruim naar de A-klasse promoveerde. H. Joacim won de 200 m in 24.8 sec. voor zijn clubgenoot Hoogland, die tot 25 sec. kwam. Hoogland kwam nog tot een goede verrichting, namelijk op het vèrspringen, waarin hij in de D-klasse tweede werd met een prachtige sprong van 6.41 m. Hetgeen een betere prestatie was dan de verrich ting van Joacim in de C-klasse, die in deze categorie met een sprong van 6.23 m zegevierde. Hendriksz werd hier derde met 6.07 m. Bij de junioren plaatste de „Haarlem"- junior Van Abs zich derde bij het kogel stoten met 10.94 m. P. Mascini deed het weer goed op het hoogspringen voor B- junioren. Het werd een eerste plaats met een sprong van 1.60 m. Doch de beste juniorenverrichting kwam gistermiddag op naam van de Haarlemmer Duits, die de 100 m won in de prachtige tijd van 11.2 sec. Een verrichting, die precies een week te laat geleverd werd om een plaats in de jeugdlandenploeg te verwerven. Thans starten volgende week in de jeugdlanden wedstrijd tegen West-Duitsland sprinters, die nog niet verder gekomen zijn dan 11.4 sec. 45.30 meter. Dit jaar wierp zij reeds 45.61 meter, wel een bewijs leverend dat haar vorm constant is. Jan Nummerdor won het hoogspringen met 1.88 meter hetgeen hem een districts record opleverde. De 1.91 meter sprong hij driemaal fout. Corrie van den Bosch, Nederlands re cordhoudster kogelstoten, zegevierde bij het kogelstoten met 13.08 meter. Op de sprint bij de dames was Rina van Kuik, nu Hannie Bloemhof had afgeschreven, oppermachtig. Zij won de 100 meter in 12.- sec. voor juniore Joke Bijleveld en de nieuwelinge Nannie Haase en op de 200 meter kwam zij tot 24.9 sec. voor Corrie Bolijn en Joke Claus. Bij de heren leverden Smit en Van Har- develd een scherpe tijd op de 100 meter. Beiden noteerden 10.7 sec. tot nog toe de beste prestatie van dit jaar. Kamerbeek, die verleden week het Ne derlands hordenrecord tot 14.4 sec. terug bracht, won nu in 14.7 voor Boere in 14.9 sec. Biankenstein behaalde een duidelijke zege op de 1500 meter in 3 min. 50.7 sec. De Amsterdammer Jansen, die aanvanke lijk de kop nam, werd tweede en Delnoye uit Maastricht stelde teleur met zijn 3.55.tl. De 3000 meter werd een strijd tussen Cujé en Roovers. Tot 2000 meter speelden Viset en Koster nog mee, maar de daarop volgende scherpe sprintjes van Cujé en Roovers waren voor hen te veel. De aan val van Roovers 300 meter voor de eind streep werd door Cujé afgeslagen en hij wist op het laatste rechte stuk nog iets uit te lopen. Zijn tijd 8 min. 18.2 sec. was een verbetering van zijn beste persoonlijke prestatie, evenals de 8.21.8 van Roovers. Finish van de finale 100 meter heren: eerste werd H. Smits; tweede A. van Hardeveld, beiden in 10,7 sec. ring); 2. Onding (H. Willems). Tweede race: 1. Onding (H. Willems); 2. Fin-ish (R. Elfring). Olympiajollenklasse: Eerste race: 1. Flossie (H. Lesage); 2. Glipper (S. H. H. Haaksma: 3. Wind veer (B. Tournier). Tweede race; 1. All Weather (J. F. Stap); 2. Flossie (H. Lesage); 3. Windveer (B. Tournier). 16 m2 Streepklasse: Afdeling a-1: Eerste race: 1. Symon de Danser (J. P. van Dijk); 2. Pie de Palo (J. A. de Haas); 3. Ariadne (G. G. Graeve). Tweede race: 1. Margot (A. W. Endstra): 2. Pie de Palo (J. A. de Haas); 3. Ideaal (H. Molenaar). Afdeling a-2: Eerste race; 1. Stormy Patrol (J. Nederveen); 2. Snuiver (D. P. Bol); 3. Taas (A. A. Taselaar). Tweede race: 1. Snuiver (D. P. Bol); 2. Taas (A. A. Taselaar); 3. Watervrind II (P. Spaargaren). Vrijheidsklasse: Eerste race: 1. Jim (L. Amons); 2. Keep Smiling (P. Wols); 3. Rietepiet (P. Hel- lema). Tweede race: 1. Speediest (C. de Haas); 2. Hepiedel (H. K. J. Elhorst); 3. Oehoedrie (W. J. Vermeulen). Pampusklasse: Eerste race: 1. Karekiet (L. A. L. van Dijken): 2. Hinde (H. Reeder); 3. Sleutel bloem (F. H. Drontmann). Tweede race; 1. Kare kiet (L. A. L. van Dijken); 2. Hinde (H. Reeder); 3. Lethe (H. J. Greevelink). Sternklasse: Eerste race: 1. Noreg (T. Amons); 2. Passaat (F. Loozer); 3. Glasaal (mej. K. v. d. Stadt). Tweede race: 1. Glasaal (mej. K. v. d. Stadt); 2. Noreg (T. Amons); 3. Passaat (F. Loo zer). De uitslagen van zaterdagmiddag zijn: Flying Dutchmanklasse: 1. Schillebel (F. Ka merling): 2. Daisy (B. Verhagen); 3. Waterdanser (F. Laagwater). Drakenklasse: 1. Trintel II (W. P. van Duyll): 2. Vagans Semper (C. Groot); 3. Puzzle (G. van Wiik). Valkenklasse; 1. Whippet 1H. F. Zuiderbaan); 2. Boentoet (B. Staartjes); 3. Maaike (J. H. de Wilde). 12 m2-klasse: 1. Meteoor fB. Kraan); 2. Marian del (J. van Staverden): 3. Fleetness (C. de Waal) Regenboogklasse: 1. Cadans (G. A. Bakker); 2. Duke (J. C. v. d. Velde); 3. Hollandia (C. van Staveren Finnjollenklasse: 1. Onding (H. Willems); 2. Pieternel (H. Starke); 3. Van Obdam (T. Mudde). Olympiajollenklasse: 1. Glipper (D. H. H. Haak sma); 2. AU Weather (J. F. Stap); 3. Windveer (B. Tournier). 16 m2 Streepklasse a-1: 1. Tilicum (J. Bol); 2. Watergeus (P. Verhoeven); 3. Margot (A. W. Endstra). 16 m2 Streepklasse a-2: 1. Snuiver (D. P. Bol) 2. Stormy Patrol (J. Nederveen); 3. Pie de Palo (J. A. de Haas). Vrijheidsklasse A: 1. Radja 1H. J. E. Berkhuy- sen): 2. Rietepiet (P. Hellema); 3. Iris (C. Tuin man). Pampusklasse: 1. Karekiet (L. A. J. van Dijken); Noreg (T. Amons); 3. Glasaal (mej. K. v. d. Stadt). Sternklasse; 1. Windbreker (I. v. d. Waal); 2 2. Lethe (H. J. Greevelink); 3. Snip (A. Arendse) 12 voets Jollenklasse A; 1. Stormy (H. van Weel); 2. Optimistje (mej. H. Krebbers); 3. Ha tatitla (J. W. van Weel). Jeugdklasse A: 1. Mon Ami (J. van Maanen); 2. Mi Querido (J. C. de Winkel); 3. Allegro (G Nater). Rood en Wit heeft het zondag in Amstel veen tegen VRA niet kunnen bolwerken. De Haarlemmers verloren met drie wickets en beantwoordden dus niet aan de ver wachtingen. Door beide clubs werd in het algemeen vrij zwak gebat, maar het fielden was uitstekend en dat vergoedde veel in de op het eind vrij spannende match. VRA opende de aanval nadat Rood en Wit de toss gewonnen had met Raayen en Klink en vooral laastgenoemde was bij zonder accuraat. De Haarlemse innings be gon overigens weinig succesvol, want op 10 werd Bouwman al achter het wicket ge vangen. C. J. de Ruig deed het samen met Molijn veel beter. Maar nadat De Ruig twee vieren had geslagen werd hij bij een mislukte late-cut via de schoen van de wicket-keeper in de slips gevangen voor 13 runs. Ondanks het feit dat de''aanval van VRA een verre van dodelijke indruk maakte, vielen de wickets van Rood en Wit daarna vrij regelmatig. Alleen Molijn (14) en veel later De Nijs (39) batten met veel vertrouwen, maar verder dan 110 runs kwamen de Haarlemmers niet. De bow- lingcijfers waren: Raayen 216, Klink 539, Peereboom 222 en Mc Manis 120. VRA moest daarna geducht vechten voor de runs, waarvan R. en W. er niet één ca deau deed. Het bowlen was zeer zuiver en het fielden uitstekend. L. Mulder evenwel deed de Haarlemmers uiteindelijk de das om. Hij scoorde een solide 50 runs. Jammer dat Vanier hem op een critiek moment miste. Voor het verlies van zeven wickets passeerden de Amsterdammers het Haar lemse totaal: Bijleveld: 331, Onstein 17, Pliester 015, Wijkhuizen 349. Spannend slot Toen het achtste wicket van VVV op 79 viel na een Haarlem-score van 91 viel er de beklemming over het veld die zo ty perend is voor een spannende finish van een cricketwedstrijd. De batsmen stonden geconcentreerd, de fielders op de tenen, de bowlers (Paul en Max Maas, ieder onge veer 30 overs.bowlden „het hart uit hun lichaam" en de toeschouwers zaten met de spreekwoordelijk klamme handen! Acht kostbare runs kroop de score omhoog toen Crootmeijer door Paul Maas werd ge- cleaned; op 87 kwam Burger in die nooit iemand was om de bal tegen te houden; een paar zwaaien konden zes of uit zijn. maar werden zes noch uit, omdat de bal zowel het bat als het wicket ontweek. Eén run erbijhet resultaat stond nog open naar beide zijden, toen Davidson, die dap per de moeilijke omstandigheden had ge trotseerd, een snelle bal hookte en aan alle spanning een einde maakte, met 13 not out VVV's held blijvend en het totaal op 92 voor 9 brengend. Max in 28 overs 2—41, Paul in 32 overs 432! Gesteund door van Dok's slows (29) en Van Alphen 17, maar te weinig gesteund door het vangen in de slips. En catches blijven nog altijd de grote match winners. Dat laatste had in de ochtenduren VVV doen blijken; ook daar liet men tegelijker tijd met ballen oök steken vallen, maar vooral Cees Slagter en De Ruyter compen seerden dat; Slagter nam met een enorme zweefduik Boeree (14), die toen nog de voornaamste hoop van Haarlem was. Max Maas was toen immers al uit, weliswaar voor een bijzonder fraaie 25 met een paar hooks om van te smullen, maar toch té gretig om een hogere score op te bouwen, terwijl Paul (21) en Heijdeman (12) wel scoorden, maar nimmer geheel „set" leken. Alders is nog altijd een listige bowler (418), Grootmeijer kreeg zijn 3—23 vooral door fel van de mat te komen, Dorresteijn nuttig als immer met 224. De thuisclub vocht tot de laatste minuut, maar het fatum wil nog niet van het team wijken. Overige uitslagen Eerste klasse A: HCC IVOC: Gewon nen door HCC met 17 runs. VOC scoorde runs; HCC scoorde 115 runs. De Grote Prijs van België en Europa, welke zondag op het circuit van Francor- champs voor 50.000 toeschouwers is ge houden, is voor de Britse deelnemers een succes geworden. Tony Brooks stoof met zijn Vanwall als eerste over de eindstreep en daarna volgden respectievelijk zijn landgenoten Hawthorn met Ferrari, Le- wis-Evans met Vanwall en Allison met Lotus. Voor Stirling Moss, die nog niet zo lang geleden de Grote Prijs van Argenti nië en de Grote Prijs van Nederland heeft gewonnen, is deze race teleurstellend ver lopen. Reeds in de eerste ronde verdween hij van het strijdtoneel wegens een defect aan de motor. Zijn leiderspositie onmid dellijk na de start lag hij aan de kop werd door de Engelsman Collins, die aan het stuur van een Ferrari zat, ingenomen. Collins heeft deze plaats echter niet lang behouden, want ook hij moest wegens een defecte motor de strijd staken. Dit ge beurde in de vijfde ronde en toen lag To ny Brooks in eerste positie. Op de twee de plaats volgde Hawthorn en daarach ter kwam Lewis-Evans. Het werd voor de toeschouwers, bij wie zich Koning Leopold, Prins Albert en prin ses De Réthy bevonden, een eentonige wedstrijd. De stand van zaken wijzigde zich niet alleen de afstand tussen Brooks en Hawthorn verkleinde of ver grootte en enkele bekende coureurs als de Fransman Behra, de Italiaan Musso en de Australiër Kavanagh verdwenen voor goed naar de pits, aangezien ook de motor van hun wagen het begaf. In de achttiende ronde had Brooks 32 sec. voor sprong op Hawthorn en de overige deel nemers lagen toen reeds een ronde ach ter. Nog dieper drukte Hawthorn de gas pedaal in, en ook de anderen vergrootten hun snelheid. In de 24ste en laatste ron de (de gehele afstand, die de coureurs moesten afleggen bedroeg 338.800 km.) draaide Hawthorn de snelste ronde. Hij legde het 14.2 km. lange circuit af in 2 min. 58,3 sec. met een gemiddelde van 213.008 km. per uur. Brooks werd echter niet meer ingehaald en met zijn snelle Vanwall bereikte hij als eerste de finish De uitslag luidde: 1. Tony Brooks (GB) met Vanwall 1.37.06,3 (Gemidd. 209.09 km/h) 2. Mike Hawthorn (GB) met Fer rari 1.37.27.0 (gemidd. 208.352 km/h) 3. Lewis-Evans (GB) met Vanwall 1.40.07.2 (gemidd. 202.796 km/h) 4. Allison (GB) met Lotus 1.41.21.8 (gemidd. 200.209 km/h) 5. Sèhell (VS) met BRM op een ronde 6. Gendebien (België) met Ferrari op een ronde, 7. Trintignant (Frankrijk) met Maserati op een ronde, 8. Salvadori (GB) met Cooper op een ronde 9. Bonnier (Zwitserland) met Maserati op 2 ronden, 10. De Filippis (Italië) met Maserati op 2 ronden. Tijdens de atletiek-tweekamp tussen Noord-Nederland en Noordholland, die zondag in Heerenveen werd gehouden, heeft Dini Hobers van DCL uit Nieuw- Amsterdam het Nederlands record kogel stoten dames verbeterd met een worp van 13,70/4 meter, dat is bijna een halve meter meer dan het oude record van Corrie van den Bosch (Taxandria, Oisterwijk), die op 16 juni 1956 in Vught de kogel 13,39 meter ver stootte. VOC: Grijzeels 34; Terwiel 10; Huising 29. Bakker 1 voor 11; Van Staay 0 voor 17, Vriens 3 voor 21, De Villeneuve 6 voor 45. HCC I: Gallois 16; v. d. Vlugt 26; De Villeneuve 31; Van Laer 13; Van Staay 12. Madsen 5 voor 27; Terwiel 2 voor 25; Loch- mann van Bennekom 3 voor 44; Van Weel de 0 voor 13. Hermes DVS—ACC: ACC won met twee wickets. Hermes DVS 245 voor 7 gesloten, ACC 246 voor 8. Hermes DVS: Bailey 65, Stolk 31, Hille 35, Van Noortwijk 46, Stahlie 23 en Baris 12 n.o. Van der Hurk 1 voor 49, Van Weel de 2 voor 51, Schooneveldt 1 voor 14, Breg- man 0 voor 30, Ohm 0 voor 12. ACC: De Baare 19, Bregman 56, A. Bosch 67, Woudstra 19, Disselkoen 32, H. van Weelde 21. Van Meurs 1 voor 67, Bai ley 2 voor 67, Tettelaar 1 voor 46, Hille 0 voor 13, Baris 2 voor 35. VRARood en Wit: Gewonnen door VRA met drie wickets. VRA scoorde 112 voor 7 en Rood en Wit scoorde 110 all out. VRA: S. Mulder 10, Jansen Schoonhoven 13, L. Mulder 50 n.o., Kummer 20. Bijleveld 3/31, Onstein 1/7, Wijkhuizen 3/49. Rood en Wit: Molijn 14, De Ruig 16, Wijkhuizen 16, De Nijs 39. Klink 5/39, Raayen 2/16, Peereboom 2/22 en Mac Manis 1/20. Eerste klasse B: Quick (Hg)Excelsior: Gewonnen door Excelsior met 30 runs. Ex celsior scoorde 146 runs, Quick (Hg) scoor de 116 runs. Excelsior: Th. Hengst 27, J. Oosterholt 26, G. Oosterholt 22, Bierhuizen 12, Volle- bregt 16. Bosboom 3 voor 53, Marseille 5 voor 62. Quick (Hg): Marseille 58, Van Herwaar den 15, Tjeerdema 11 (not out). Bruning 2 voor 33, Dries 6 voor 50, J. Oosterholt 1 voor 25, G. Oosterholt 1 voor 1. HBSQuick (N.): Gewonnen door HBS met 53 runs. HBS scoorde 181 runs, Quick (N.) scoorde 128 runs (all out). HBS: McLennan 15, Van Dijk 34, Rish- worth 37, Joshua 29, Van Katwijk 25, Van Vliet 12 (not out). Burki sr. 1 voor 13, Ha gen 2 voor 34, Honig 1 voor 28, Burki jr. 5 voor 52. Quick (N.): A. Phijffer 66, V. Phijffer 28, Ingelse 13. Hageman 5 voor 49, Stead 3 voor 35. Tweede klasse Rood en Wit II behaalde voor de tweede klasse A een ruime en zeer verdiende over winning op HCC III, dat evenals de Haarlemmers verzwakt was. Rood en Wit scoorde 201 runs voor het verlies van vier wickets, HCC kwam niet verder dan 115. Zes minuten voor tijd evenwel viel pas het laatste wicket van de Hagenaars. Het batten van R. en W. was van bijzon der gehalte. Nadat de eerste vier batsmen de Haagse aanval danig verzwakt door het niet meespelen van De Beus, v. d. Bosch en Bakker hadden afgemat, kwa men de runs snel op het bord. Vooral Ven- ker batte uitstekend. Op 201 voor 4 sloot captain Kramer de innings (J. Molenaar 27, G. Molenaar 26, Koning 11, Venker 57 not out, Luining 57 not out). De wickets werden genomën door Kooistra 139, Koen 255 en Niks 126. HCC, dat iets meer dan drie uur kreeg om de runs te maken, was eigenlijk van het begin af aan in moeilijkheden op het dikwijls zeer gevaarlijke bowlen van H. van Zeeland en De Wijs. Behalve Wisschoff (18) batten eigenlijk alle overige Haagse batsmen zonder veel vertrouwen en toen zij achter kwamen op de tijd zat er niet veel beter op dan te proberen een draw uit het vuur te slepen. Maar ook dat ge lukte niet. Zes minuten voor het einde viel het laatste Haagse wicket, vooral dankzij veelvuldig changen van de Haar lemse aanval, die goede richting bleef houden en vrijwel steeds door goed fielden werd gesteund. De bowlincijfers waren: Venker 218, De Wijs 426 en Van Zee land 329. SCHC won voorts met 70 runs van Kam pong. SCHC 182, Kampong 112 all out. Rood en Wit III verloor in de tweede klasse B van Cric. Cric 193 (Van Lennep 4—42, De Windt 2—62, Vandehoek 3—51). Rood en Wit 108 (Steffelaar 12, Veltema 15, Nagtzaam 14, Strumphler 18, De Windt 22). In de tweede klasse B won voorts Hil versum van Union met vijf wickets. Union 125, Hilversum 240 voor 5. VOC II won verder met 60 runs van CCG. VOC 141 runs, CCG 81 runs. Quick (H.) won met innings van VCC. Quick 114, VCC 37 en 58. In de tweede klasse E verloor Rood en Wit IV ruim van Ajax (L.). Rood en Wit kwam tot 73 runs (Elias 17, Van Son 11, Van Liemt 14, West 15). Ajax bereikte dit totaal gemakkelijk: 169 (W. Koot 132, Van Baasbank 412, Elias 16). BMHC won van HDVS II. HDVS 139 (Brongersma 328, Schouw 438, Reus 2—16). BMHC 153/6 (Schouw 32, Doelwijt 32, Elias 32, Reus 27 not out) CVHW ver loor met 89 runs van Haarlem II. CVHW 29 runs. Haarlem II 118 runs. Verder won LCC in deze afdeling met 71 runs van Excelsior II. LCC 201, Excelsior 130. Anna Dmitrieva, een 17-jarig Russisch schoolmeisje mag zich de eerste Russische onderdaan noemen, die in een westers tennistoernooi de eerste prijs behaalde. Anna won zaterdag namelijk in Kent het meisjestoernooi van de kampioenschap pen van Kent. In de finale versloeg zij met 6-4, 6-4 de Zweedse K. Frendelius. Bijna had Rusland nog een tweede titel veroverd. Andrei Potanin (Leningrad) moest echter in de finale van het heren enkelspel (junioren) met 6-0, 7-5 zijn meer dere erkennen in de Amerikaan Bucholz. De heren C. J. de Voogd en M. Koot van de Sportcommissie van de KNWU hebben zaterdag langdurige besprekingen gevoerd met een .delegatie van het bestuur van de Luxemburgse wielerfederatie. Van Ne derlandse zijde werden bepaalde voorstel len gedaan ten aanzien van het ploeglei derschap van de gemengde Nederlands- Luxemburgse ploeg voor de Tour de Fran ce. De Luxemburgse federatie zou hierover nog een beslissing nemen, waarbij de mo gelijkheid van tegenvoorstellen niet is uitgesloten. In elk geval is een definitie ve beslissing uiterlijk dinsdag 17 juni te wachten.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 8