De Gaulle legt de basis voor zijn buitenlandse politiek Grote vliegsnelheden; weinig controle; botsingen boven V.S. Vrijheid der straaljagers sterk ingeperkt DE BEURS Amsterdamse Beurs DINSDAG 17 JUNI 1958 7 Oostenrijkse Volkspartij bij een schandaal betrokken Fabrikantdie de partij krediet gaf, failleert Wereldcongres tegen kernwapens in Tokio Oost-Duitsland zou dollars willen voor gevangenen Drie doodstraffen geëist wegens aanslag op Sukarno Luchtruim niet ruim genoeg Kroesjtsjev maant tot spoed met topconferentie Soustelle zvordt waarschijnlijk minister van staat voor Noordafrikaanse - en Algerijnse - zaken De notarisstudie Stralingsalarm in kerncentrale in V.S. - - ,Vt, HW Deze klok, vervaardigd van 25.000 eierschalen hangt in Bendorj bij Ko blenz in West-Duitsland ter opluis tering van de kerkwijding. (Van onze correspondent in Wenen) Het is niet uitgesloten dat de Oostenrijk se Volkspartij bij de aanstaande verkie zingen haar positie als sterkste partij zal verliezen. Wanneer dit gebeurt, zal dit verlies voornamelijk het gevolg zijn van een groot financieel schandaal, waarbij de ze partij betrokken is. Aangezien de orga nisatie van de Volkspartij niet hecht is en haar leden niet zo trouw hun contribu tie betalen, heeft zij een zwakke kas en moet gelden van elders zien te krijgen. Zij heeft geschenken en financiële steun gekregen van grote industrieën. Het ongeluk wil nu, dat een zekere Ha- selgruber, eigenaar van een vrij grote ijzer en staalfabriek, kort geleden vijfhon derd arbeiders moest ontslaan, omdat hij failliet dreigde te gaan. Bij onderzoek van de boeken bleek, dat deze fabrikant in de loop van de jaren twintig miljoen schil ling (bijna zeven miljoen gulden) in de vorm van kredieten aan de Volkspartij heeft afgestaan. Deze kredieten werden echter nooit afgelost of afbetaald. De man, die het geld voor de partij te Wenen had aangenomen, is een zekere Polcar, een po liticus met een vrij slechte naam, met wie ook de K.L.M. slechte ervaringen heeft op gedaan. Deze Polcar heeft het aanzien van de partij zozeer in gevaar gebracht, dat kanselier Raab hem gedwongen heeft zijn ontslag te nemen als voorzitter van de kieskring Wenen. De socialisten kunnen hieruit goede munt slaan, te meer omdat Haselgruber en Pol car aanvankelijk hadden beweerd, dat ook de socialistische partij gelden van hen had aangenomen. Dit lijkt echter niet aan nemelijk èn het is niet uitgesloten, dat de Volkspartij zulk een knauw zal krijgen, dat zij haar overwicht verliest. De „Japan Council Against Atomic and Hydrogen Bombs" zal in augustus een ereldconferentie te Tokio bijeenroepen, waarin alle problemen, verbonden aan de ernbewapening, aan de orde zullen wor den gesteld. Het voorbereidende comité, waartoe personen zijn uitgenodigd uit al le delen van de wereld omvat gedelegeer den uit Nigeria, Peru, Frankrijk, Polen, de Verenigde Staten, Engeland, West-Duits- land, de U.S.S.R., India, Australië en China. Ook de Nederlandse anti-atoombom-ac- tiè heeft het verzoek ontvangen een se cretaris te sturen voor dit voorbereiden de comité. De conferentie zal beginnen op 5 augustus en duren tot 20 augustus. De Nederlandse afgevaardigden op deze con ferentie zijn: prof. dr. A. de Froe en de heer G. A. de Bock. Reeds vele bekende geleerden hebben hun instemming betuigd en de lijst van „sponsors" getekend. Ook de Engelse schrijver J. B. Priestly, leider van de En gelse Campaign for Nuclear Disarmament en de litteratuur-criticus Sir Horbert Read bevinden zich onder de sponsors. Het voorbereidende comité zal op 15 juli zijn werkzaamheden aanvangen, een zeer omvangrijke arbeid, daar delegaties van nagenoeg alle landen der wereld worden verwacht. De zittingen van het congres zullen gehouden worden in de Kudan-Kai- kan Hall te Tokio. Op 6 en 9 augustus, de dagen, dat de eerste atoombommen op Hiroshima en Na gasaki werden geworpen, zullen de gede legeerden deelnemen aan de herdenkings plechtigheden in beide steden. Dan zullen vele vooraanstaande afgevaardigden van talloze volkeren, op deze plaatsen uitdruk king geven aan de wil der mensheid, dat ',eze gebeurtenissen de wereld in de toe komst bespaard moeten blijven. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald. d»ar de bezorger* op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE xaxxx» juoorx jOooocouuoocoQuocooo. BERLIJN (Reuter) De persdienst van de Oostduitse regering heeft bekendge maakt, dat de Oostduitse vertegenwoordi gers op de bespreking van maandag met Amerikaanse afgevaardigden een ontwerp overeenkomst hebben ingediend voor de „onmiddellijke terugzending" van de negen Amerikaanse militairen en het hefschroef- vliegtuig, waarmee de officieren begin vo rige week in Oost-Duitsland een noodlan ding hebben moeten maken. Woensdag worden de besprekingen voortgezet. Te West-Berlijn verluidt, dat de Oost duitsers een bedrag in dollars ter waarde van 13.000 Oostduitse marken eisen voor de vrijlating van de Amerikanen en de teruggave van de helikopter. (UPI) De overeenkomst heeft ten doel de nadruk te leggen op de soevereiniteit van het Oostduitse bewind en de gelijk waardigheid van de Oostduitse en Ameri kaanse onderhandelaars. De Oostduitsers legden het ontwerp aan de onderhande laars van het Amerikaanse leger voor, na dat de Amerikanen een Oostduits verzoek naast zich hadden neergelegd, inhoudende, dat de Amerikaanse onderhandelaars rechtstreeks aangewezen zouden worden door het departement van Buitenlandse Zaken in Washington. DJAKARTA (ANP) In het proces tegen de daders van de mislukte aanslag op president Sukarno van november vorig jaar is tegen drie beklaagden de doodstraf geëist. Zij hebben voor de rechter toege geven, handgranaten naar Sukarno te heb ben gegooid, die het staatshoofd misten, maar negen omstanders van het leven be roofden en meer dan honderd gewonden veroorzaakten. Een vierde beklaagde hoor de twintig jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. (Van onze correspondent in Washington) President Eisenhower heeft het Congres gevraagd zijn voorstel om een nieuwe fe derale luchtvaartorganisatie in het leven te roepen zo snel mogelijk te aanvaarden. De nieuwe organisatie is bedoeld om het luchtverkeer boven de Verenigde Staten veiliger te maken. De president zei in een boodschap dat hij aanvankelijk begin vol gend jaar een dergelijk voorstel had wil len indienen. Een botsing tussen twee vliegtuigen boven Maryland heeft hem echter tot spoed doen besluiten. In 1956 en 1957 zijn er boven de Verenigde Staten 32 botsingen tussen vliegtuigen voor gekomen en in 1957 alleen zijn er 971 rap porten binnen gekomen, dat er „bijna" een botsing was geweest. Toen boven de Grand Canyon twee grote verkeersvliegtuigen elkaar raakten en neerstortten kwamen de gemoederen in beroering en toen onlangs in de buurt van Washington DC een ver keersvliegtuig in de lucht geramd werd door een militaire straaljager, werden in het Congres en de pers de verontwaardi ging en de onrust zo sterk, dat de presi dent persoonlijk in de zaak betrokken werd. Een verklaring van het Witte Huis en vrijwillig aanvaarde restricties voor militaire vliegtuigen, stelden het publiek enigszins gerust. Deskundigen op lucht vaartgebied zijn evenwel van oordeel, dat er nog heel wat werk verricht moet wor den voordat burgers en militairen behoor lijk veilig kunnen vliegen. Het klinkt vreemd, maar op het ogen blik vliegt men bij slecht weer soms vei liger dan wanneer het zicht goed is. Bij goed weer wordt er namelijk gevlogen onder de „visual flight rules". De piloot is dan niet strikt aan instructies gebon den. Hij moet alleen goed uitkijken, ten einde botsingen te vermijden. Deze rege ling geldt voor vliegtuigen, die 4l/2 kilo meter zicht naar voren hebben. Boven dien moet het toestel in staat zijn drie honderd meter onder en boven de wolken te blijven. De wolken ter weerszijden mogen niet dichter bij zijn dan zeshonderd meter. Wie enigszins een begrip heeft van de huidige snelheden moet de zo juist ge noemde regeling wel „ouderwets" achten De snelheden, die sommige vliegtuigen thans bereiken, zijn zo hoog, dat men bovenop een ander toestel zit voor men het beseft. Bij het ongeluk in de buurt van Washington was dat letterlijk het geval. Wonder boven wonder is de piloot van het militaire vliegtuig er levend af geko men en hij heeft verslag kunnen uitbren gen van de botsing, waarbij 13 mensen het leven verloren (alle twaalf in het verkeers vliegtuig, alsmede de tweede man in de straaljager). De piloot van de straatjager herinnert zich niet het andere toestel te hebben ge zien. Hij» zag zich ineens omgeven door vuur en dacht, dat een ontploffing had plaats gehad. Enkele ogenblikken later werd hij zich ervan bewust, dat hij met brandwonden aan handen en gezicht onder een parachute in de lucht hing en langzaam op weg was naar de aarde. Bij slecht zicht gelden strikter regels. Dan moet ieder toestel „op zijn instru menten" vliegen. Dan moet de piloot, voor hij opstijgt, een nauwkeurig vluchtplan overleggen. Hij krijgt dan instructie te vliegen op een bepaalde hoogte en men zorgt ervoor <"'at er ongeveer 90 km. blijft tussen hem en zijn voorganger of volger op dezelfde route. Een omvangrijk systeem van radio's telexmachines en radar moet bij slecht weer ongelukken voorkomen. Het komt voor, dat men technisch de con trole niet meer aan kan. Dat veroorzaakt vertragingen en soms worden zelfs alle vluchten afgelast. Het doel waar men thans naar streeft, is de vliegtuigen ook bij goed weer on der de strikte controle te brengen, die thans bij slecht weer geldt en verder voor al ook om de militairen rigoreus te doen gehoorzamen aan de algemene regels. En het heeft thans reeds het publiek gerust gesteld, dat militaire straalvliegtui gen, wanneer zij beneden de 6000 meter in een baan komen van de verkeerslucht- vaart, zich geheel onder de controle zul len stellen van de burgerluchtvaart-auto- riteiten. WASHINGTON (UPI). Het Ameri kaanse departement van burgerluchtvaart zal zijn 92 vliegtuigen voor 4000 gulden per stuk laten voorzien van een brede band van oranje verf, die fluorescerend is. Deze banden krijgen een zwarte rand. De bedoeling van die kostbare maatregel is de toestellen beter zichtbaar te maken en daardoor botsingen in de lucht te voor komen. De Amerikaanse luchtvaartmaatschap pijen, die in totaal een vloot van 1800 toe stellen bezitten, hebben belangstelling ge toond voor het experiment van de „Cival Aeronautics Administration", maar willen de resultaten ervan afwachten voor zij be sluiten ook hun toestellen een opvallende beschildering te geven. ST. LOUIS (UPI). Boven Staunton in Illinois is m^qpdag een J2Cj.7 van Ame rican Airlines bijna in botsing gekomen met een, niet geïdentificeerd, «militair transportvliegtuig van het type C-47. Een snelle duikmavoeuvre van de piloot voor kwam een ramp. De DC-7 had 48 passa- gers en 5 bemanningsleden aan boord. Het toestel vloog op de voorgeschreven hoogte. Plotseling verscheen ter linker zijde een militair vliegtuig, dat de plicht had gehad, de ander te ontwijken. Voor de passagiers was het een be nauwd, en rumoerig, ogenblik toen het toe stel scherp omlaag dook. Enige passagiers werden uit hun stoelen geworpen. WASHINGTON (UPI) Het ministerie van de Luchvaart te Washington heeft de beschuldiging van een piloot van de Uni ted Air Lines, als zou een B-47 straalbom- menwerper met opzet zijn verkeersvlieg tuig donderdag boven Kansas hebben ge hinderd van de hand gewezen. De piloot van de B-47 vloog overeenkomstig alle vliegbepalingen, aldus de verklaring van het ministerie. MOSKOU (UPI) Het Russische pers bureau Tass heeft de tekst gepubliceerd van de jongste brief, van minister-presi dent Kroes.jtsjev aan president Eisenhower. In deze brief betoogt Kroesjtsjev, dat de voorbereiding van de topconferentie on nodig lang duurt en tot op zekere hoogte verder van het doel af dwaalt. Het wordt tijd, aldus Kroesjtsiev, definitief vast te stellen of alle partijen de topconferentie wel wensen. De brief bevat een scherpe verwerping van de westelijke opvattingen over veilig heid, die er volgens Kroesjtsjev op neer komen dat men geheel Duitsland in het westelijk bondgenootschap wil betrekken en daar dan „garanties" tegenover wil stellen. Rusland heeft, aldus Kroesjtjsjev geen garanties nodig. Het is een sterk land dat zijn eigen belangen kan beschermen. Wel betoogt Kroesjtsjev dat een non-agres siepact tussen NAVO en pact van War schau rijp voor verwezenlijking is. Tass bericht, dat de brieven gan Groot- Brittannië en Frankrijk dezelfde strekking hebben. MOSKOU (UPI) De Russische minis ter van Buitenlandse Zaken Gromyko heeft gisteren de ambassadeurs van de „grote drie" ieder afzonderlijk ontvangen, volgens Tass werd gesproken over kwesties met betrekking tot „de conferentie van rege ringshoofden". Vrijgevig WASHINGTON (UPI) Als gevolg van een dreigement van Gromyko, tegenover de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Thompson, dat Rusland alle stukken over de tot dusver gevoerde onderhandelingen over de topconferentie zou publiceren, heeft Washington drie diplomatieke docu menten vrijgegeven. De stukken geven slechts een meer gedetailleerd overzicht van reeds bekende zaken. Amerikaanse functionarissen bestempel den het dreigement van Gromyko als een ernstige breuk van het diplomatiek ver trouwen en als een belemmering voor het oplossen der vraagstukken, aangezien het, na het volledig bekend worden der stand punten, moeilijker wordt tot compromissen te komen. In Moskou publiceerde Tass de Russische voorstellen over de agenda, zoals die op 5 mei aan de westelijke ambassadeurs wer den ove idigd. (Van onze correspondent in Parijs) Nu de normale betrekkingen, voor het ogenblik en het oog althans, met Algerije zijn hersteld, het parlement naar huis is gestuurd en een begin is gemaakt met een herstel van de economie des lands, heeft premier De Gaulle zich voor deze week ten doel gesteld het terrein van de buiten landse politiek te verkennen. Tijdens het weekeinde heeft de minister-president in zjjn buitengoed te Colombey-les-deux Eg- lises 'n groot aantal dossiers doorgewerkt en zijn eerste opmerkingen en indrukken zullen vandaag in een speciale minister raad worden besproken. Er is al uitgelekt, dat de generaal zijn drie ministers van staat, Pflimlin, Mollet en Houphouet- Boigny, tot welke waardigheid binnen en kele dagen ook Jacques Soustelle, die in Algerije de steen van de „stille revolutie" aan het rollen heeft gebracht, zal worden verheven, de komende weken of maanden met bijzondere missies naar de verschil lende hoofdsteden zal sturen om een uit eenzetting te geven van de gebeurtenissen die voor Frankrijk een geheel nieuwe toe komst geopend zouden hebben. Soustelle, die al verscheidene ontmoetingen met on derscheidene ministers heeft gehad of nog hebben zal, zou in het bijzonder met alle problemen inzake Noord-Afrika, en in de eerste plaats Algerije, worden belast. De socialistische ex-minister van Bin nenlandse Zaken uit het kabinet Pflimlin, Jules Moch, die daarvoor Frankrijks ver tegenwoordiger was in de UNO-commis- sie voor ontwapeningszaken te Londen, zou binnenkort worden beiast met bijzondere initiatieven om de internationale spannin gen te doen verminderen. Van cie kant, der andere hoofdsteden heeft men laten blijken, wat meer inlichtingen over het jongste verleden en vooral over de onmiddellijke toekomst van Frankrijk te willen hebben. Op 29 en 30 juni wordt de Britse premier Macmillan met minis ter Sellwyn Lloyd, in Parijs verwacht, die op 5 juli door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles zal worden gevolgd. Ook is er sprake van bezoeken aan Parijs van bondskanselier Adenauer van West-Duitsland en van Italiaanse re geringsleiders. Van belang is vermoede lijk ook de audiëntie geweest, die gene raal De Gaulle eind vorige week heeft toe gestaan aan de Russische ambassadeur Vinogradov, die met een persoonlijke bood schap voor Kroesjtsjev naar Moskou is vertrokken. Nieuwe geest Ook in het domein der buitenlandse po litiek heeft De Gaulle, zonder de bakens radicaal te verzetten een geheel nieuwe geest en methode ingang doen vinden. Men kan zeggen dat hij in het openbaar min der wil praten, maar achter de schermen meer wenst te doen. De Gaulle, de man, die de woorden „Ik ben Frankrijk" in de mond durft nemen, zal zeker zonder enige b-de- "ver' -ov '.'xe inrichten te genover de andere landen kenbaar ma ken. Dank zij zijn uitzonderlijke persoon lijkheid zal hij op voet van gelijkheid spre ken en onderhand-den met landen, die elk een macht vertegenwoordigen, in welks schaduw Fran'r'ik niet meer kan staan. Niettemin is het al duidelijk, dat de grote mogendheden zich rIle moeite geven om De Gaulle tegemoet te komen en niet voor het hoofd te stoten. Het is daarom waar schijnlijk, dat Frankrijk alle vrijheid zal worden gelaten het Algerijnse probleem volgens eigen opvattingen tot een oplos sing te brengen. Atoomclub Bovendien zal men vermoedelijk bereid zijn de Europese en atlantische politiek tij delijk in de ijskast te plaatsen en nader hand eens te bekijken, welke correcties de generaal hier in het hoofd heeft. Ook mag men aannemen, dat de westelijke atoom club, waartoe de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Canada behoren, voorlopig geen beslissingen zal nemen over de kern proeven, alvorens Frankrijk eveneens in staat zal zijn, met of zonder buitenlandse hulp, en aan de hand van eigen ervarin gen, in cOzen mee te doen. Tenslotte is de veronderstelling niet gewaagd, dat De Gaulle er ernstig naar zal streven van Frankrijk een diplomatieke brug te ma ken tussen Oost en West en dus een zelf standiger politiek te voeren. Als eerste stap op deze weg zal hij de voorbereidingen tot de topconferentie tussen de vier rege ringsleiders zeker willen verhaasten. In Parijs gaan geruchten, dat De Gaulle het Poolse plan-Rapacki voor een kernwapen- vrije zone in centraal-Europa opnieuw aan een onderzoek zou willen onderwerpen en dat hij communistisch China zou willen erkennen. Wanneer men van al deze plan nen en activiteiten kennis neemt, dan lijkt het een paradox dat Frankrijk, op het diep tepunt van zijn jongste geschiedenis, zich opmaakt juist een hoger woord in de we reld te gaan voeren. Een paradox, waar voor een gedeeltelijke verklaring wel in de eerste plaats gezocht moet worden in het gewicht van de persoonlijkheid van Frankrijks huidige regeringsleider, gene raal Charles De Gaulle. Zinloos Jean-Baptiste Biaggi heeft bekendge maakt, dat hij zijn „patriottische revolu tionaire partij" die tijdens het korte be wind van Pflimlin verboden werd, heeft ontbonden. De veertigjarige advocaat zei, dat de partij, die in het najaar van 1957 werd opgericht, geen zin meer heeft nu haar doel het aan de macht komen van De Gaulle is bereikt. De vakvereniging van Franse ambtena ren die aangesloten is bij het onder com munistische leiding staande algemene vakverbond (C.G.T.) heeft haar leden op geroepen woensdag te demonstreren en te staken als de oproep die generaal De Gaul le op 18 juni 1940 vanuit Londen tot het Franse volk richtte, wordt herdacht. Vol gens de ambtenarenbond moeten de ar beiders pogingen „tot fascistische de monstraties die De Gaulle voor 18 juni heeft voorbereid" verijdelen. Het natio naal comité van de C.G.T. heeft de vorige week de arbeiders opgeroepen van 18 juni een dag van „verdediging der vrijheid" te maken. Generaal De Gaulle is van plan woens dag de vlam op het graf van de onbeken de soldaat bij de Are de Triomphe in Pa rijs te ontsteken, en de kelder van het fort Mont Valérien te bezoeken, dat is gewijd aan gevallen verzetsstrijders. Er is een tweede nota van wijziging in gediend op het wetsontwerp tot wijziging van de hoger-onderwijswet en de wet op het notarisambt in verband met de notaris studie. Volgens de nota van wijziging zul len de bezitters van het getuigschrift ho gere burgerschool a of b eveneens tot de examens in de notariële studierichting kunnen worden toegelaten, mits zij een verklaring kunnen overleggen van een hoogleraar in het romeins recht, dat zij daartoe voldoende kennis van het latijn bezitten. Het kandidaatsexamen moet in dat geval met goed gevolg zijn afgelegd binnen tien jaar na het inwerkingtreden van de wet. Na afloop van deze termijn kan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in bijzondere gevallen alsnog toes emming verlenen. De regering acht het niet raadzaam voor de voor kandidaat-notarissen als over gangsregeling opengestelde toelating tot de universitaire notariële examens het voor tentamen latijn als vereiste te stellen. De aanvullende studie van de kandidaat-nota rissen zal onder meer het romeins recht omvatten. In de praktijk zal derhalve enige kennis van het latijn ook voor hen onont beerlijk zijn. De regering acht het billijk, dat de toelatingseisen in de overgangs regeling voor deze categorie in zoverre iets gemakkelijker worden gemaakt dan voor de h.b.s.'ers. dat van de kandidaat-notaris sen niet wordt gevergd, dat zij een voor tentamen la ijn afleggen. De regering is voorts van oordeel dat aan het slagen voor het doctoraal examen in de notariële studierichting de toekenning van de hoedanigheid meester in de rechten moet worden verbonden. De notariële stu die zal gelijkwaardig zijn met die in het Nederlands recht, zowel wat wetenschap pelijk peil als het juridisch karakter be treft. De examens bij de notariële studie richting zullen waarschijnlijk nog zwaar der uitvallen dan die bij Nederlands recht. OAK RIDGE (Reuter) In een kern centrale in de Amerikaanse stad Oak Rid ge is maandag een automatisch alarm signaal gegaan ten teken, dat de hoeveel heid radio-actieve straling was toegeno men, Als voorzorgsmaatregel werd een aantal gebouwen ontruimd. Er wordt een onderzoek ingesteld. Zeven personen zullen worden onder zocht. Men wil nagaan of zij aan straling hebben blootgestaan, want er was een lek ontstaan. Er is echter geen gevaar voor de omgeving, zo werd medegedeeld. Ter gelegenheid van het einde van het leerjaar op een lagere school in Denver in de Verenigde Staten is een kauw- gom-blaaswedstrijd gehouden. John Korbel maakte bijna scheel kijkend van concentratie de grootste en plaatste zich als beste kauwgomblazer van Denver. Toen hij nog méér lucht naar binnen blies, bleek dat ook hij met klapkauwgom te doen had. ■vangisteren AMSTERDAM De beurs zette de nieuwe week in met hogere koersen. Dit was in hoofdzaak het gevolg van de discontoverlaging door de Nederlandsche Bank van vrijdag van 4 tot 3'/2 percent. Deze verlaging komt, aldus de beurs, ontegenzeggelijk het bedrijfsleven ten goede en vormde hierdoor voor de beurs een hausse motief. Over vrijwel de gehele linie waren de koersen dan ook hoger. De koersstijging werd echter nog geremd door de politieke onzekerheden in het Nabije Oosten (Libanon), waar de Ame rikanen hun zesde vloot gereed houden voor eventuele onverwachte gebeurtenis sen. Het publiek trok zich van dit laatste niet zo heel veel aan en de kooporders kwamen dan ook voor het grootste ge deelte van die zijde. Parijs had in de och tenduren belangstelling voor aandelen Kon. Olie, maar gedurende de officiële middag handel werden deze stukken weer ver kocht. De aandelen werden rond de 175,50 verhandeld tegen 175,70 als slotkoers van jonstleden vrijdag. Het fonds was een halve gulden onder pariteit New York. Wallstreet werkte, door haar hogere slot- koersen een gunstige tendentie voor de overige internationale waarden in de hand. Hiervan profiteerde Unilever, dat door middenkoersvraag rond de 366 verhandeld werd in welke koers gedurende het verdere beursverloop niet veel verandering meer kwam. Ten opzichte van vrijdag bedroeg de koerswinst voor deze aandelen ruim 3 percent. Aandelen Philips konden ongeveer 3 punten avanceren bij een kalme handel. De resultaten van de Vereinigte Glanzstoff en de betere vooruitzichten van de Ameri can Enka, in welke maatschappijen de AKU een groot belang heeft, deden haar invloed gelden op de koersvorming van de kunstzijde aandelen. Er bestond grote be langstelling in de kunstzij dehoek, waar de aandelen vrijwel constant op 189 percent verhandeld werden. Hierdoor werd een koerswinst geboekt van ruim 5 punten. Aandelen KLM werden op 103, plus 0,80 vernomen. Het jaarverslag van de HVA, waarop de beurs in belangrijke mate was vooruitge lopen, kon niet verhinderen, dat de aan delen een geringe reactie ondergingen op de forse stijging van de vorige week. De drukte in dit fonds was volkomen afgelo pen en de koers van 108 lag IV2 punt be neden die van de vorige slotprijs. Ver. Deli was vast op 92V2, plus IV2; Amsterdam Rubber plus 1. De iets betere vooruitzichten voor de scheepvaartmaatschappijen waren oorzaak, dat de aandelen in deze sector eerdere hoger koersen te zien gaven door buiten landse aankopen. Door elkaar werden win sten van 1 tot 2 punten geboekt. Uiterst merkwaardig was dat de staats fondsen in het geheel niet reageerden op de discontoverlaging. De koersen van de staatsobligaties waren onregelmatig. Velen ter beurze waren de mening toegedaan dat de verlaging reeds in de koers van de staatsobligaties was verdisconteerd. Wat deze discontoverlaging betreft vraagt men zich op het Damrak af. hoe het nu gaan zal met de aanstaande nieuwe 4 Vi percent obligatielening van de Bank voor Neder landsche gemeenten, die binnenkort ver wacht wordt. Prolongatie ZVz percent. (ANP). NEW YORK Onder invloed van eunstig bedrijfs nieuws steeg het koersniveau. De staalpro- duktie is op recordhoogte voor 1958; men verwacht goede vraag naar de nieuwe automobielen; er waren weer een aantal voorspellingen over een economisch her stel. Toch hadden fondsen in speciale po sitie de grootste belangstelling. In de chemiegroep sloot Du Pont de Nemours bijna 2 dollar b -ger en Eastman Kodak meer dan 1 dollar. Chrysler steeg bijna een dollar; Ford en General Motors avanceerden licht. Bij de staalwaarden sloot Lukens IV2 dollar hoger. De omzet bedroeg 2.870.000 aandelen tegen 3.100.000 op vrijdag. Van de 1.197 verhandelde fond sen sloten er 563 hoger en 361 lager. Het industriegemiddelde kwam van 474,77 op 476,56; dat voor spoorwegen van 119,21 op 119,57 en dat voor openbare nutsbedrijven van 78,70 op 78,95. (UPI). Slotkoe: Voorbeurs gisteren koersen .3-3 IsNederl. '47 9 VA 3% Nedl. 1962/64 94"/i« A.K.U 189 190 Calvé Delft 308 Van Gelder Zonen 183 K. N. Hoogovens 308 Nederl. Ford 184% N. Kabelfabriek. 268 gew.Philips Gloeil. 291% 295 Pref.PhilipsGloeil. 158% Unilever 366 366 Wilton Fyenoord 193 Dordtsche Petrol. 741% Kon. Petroleum.. 175,60 f 175,20 Billiton 195 A'dam Rubber 71% K.L.M 103,20 Holl. Amer. Lijn 145% K.N.S.M 140% N. Scheepv. Unie 120% v. Nievelt Goudr. 133% Phs. v. Ommeren 230 H.V.A 106% Verg. Deli Mijen. 93% Amsterd. Bank.. 226 Nat. Handelsbank 92% Ned. Handel Mij 167% Rotterd. Bank.... 182 Twentsche Bank. 166% Anaconda Copper 49% Bethlehem Steel.. 42% U. S. Steel 66% 38% General Motors. 72% Tidewater 25% T*

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 11