HEN SEN Geef mij maak Nescafé Nescafe Was Algerije „generale repetitie"? Vijftig jaar geleden r Opstand in Beiroet bedwongen maar geenszins uitgeroeid -n NAAIMACHINES Van dag tot dag Ook in Frankrijk staan de parachutisten gereed om in te kunnen grijpen Waarnemers van UNO al uitgezwermd raatótoel 12.50 PAARLAARSTEEG 1 Betaling abonnementsgeld per giro Indonesische reserves verder gedaald Vijftien gerepatriëerden naar Rhodesia A pathie Peking vergelijkt Tito met de Judas uit de bijbel Onverzettelijkheid Para-clubs Verschrikkelijke sneeuw man blijft nog een raadsel Er moeten twee soorten in de Himalaja leven Mogelijk nog honderd Nederlanders in Menado ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Op ds Generaals Allard en Massu prefecten van Algiers Noordafrikaans overleg in Tunis begonnen Uit Haarlems Dagblad van 17 juni 1908 DINSDAG 17 JUNI 1958 De barbaren zijn toch barbaren geble^ ven, ondanks het feit dat zij zich op de Expo in Brussel als een beschaafd volk proberen voor te doen. De Sovjetrussische regering heeft, met de terechtstelling van Imre Nagy en Pal Maleter, aangetoond dat beschaving niet in één dag en nacht gewonnen kan worden en zelfs niet in een halve eeuw van grote technische presta ties en diplomatieke handigheid. Zelfs als zij alle reden had gehad om Nagy en Maleter als verraders van een heilige zaak te beschouwen: zelfs dan nóg zouden deze twee mensen, die zich volko men weerloos in handen van het gezag bevonden en op gemene wijze in de val zijn gelopen toen zij Nagy nog wel on der Russische belofte van vrijgeleide kwamen onderhandelen, niet ter dood mo gen zijn gebracht. Deze terechtstelling is het sluitstuk van de Hongaarse opstand, over het ontstaan en het verloop waarvan desnoods nog te redetwisten zou zijn uit verschillende standpunten. Doch het is een sluitstuk, dat de Hongaren achteraf volkomen gelijk geeft wat ook de verkeerde elementen in de opstand mogen zijn geweest. Want men kan nu niet anders meer concluderen dan dat er een opstand geweest is tegen de bar barij en dat die opstand op barbaarse wijze in de grond geboord is, zonder dat een spoor van ridderlijkheid of eergevoel zich heeft gedemonstreerd bij degene, die de sterkste was. Wanneer een schip in volle oorlogstoe stand wordt getorpedeerd, zal een vijand die ridderlijk en eerlijk vecht, de hand uitsteken om opvarenden te redden. Wan neer de Russische regering ridderlijke en eerlijke mensen omvatte, die voor hun land vechten en desnoods voor hun land met ijzeren vuist tekeer gaan tegen be dreigers, doch aan de andere kant in de strijd de menselijkheid niet vergeten, zou den Nagy en Maleter niet ter dood zijn ge bracht. Zij zijn nu echter wel gedood ver moord; zinneloos en wreed zijn zij verplet terd als twee mieren door een stoomha mer. De stoomhamer had hun vernieti ging niet nodig, om zijn macht te behou den. Daarom is het moord en barbarij. Er mogen vele Russische kunstmanen aan de hemel verschijnen en prachtige Russische paviljoens op wereldtentoon stellingen worden ingericht iedereen zal niettemin weten, dat zij de produkten van barbaren zijn. Kunstmanen en machines en imponerende wetenschappelijke presta ties hebberi niets met beschaving te ma ken. Het machtige, grootse, ontwikkelde Rus land is ondanks dat alles eeuwen achter. Het zal altijd achter blijven, zolang het ge regeerd wordt door onbeschaafde lieden. Het is een achterlijke gedachte, dat de Sovjet-Unie er op deze wijze in zou sla gen, zijn vijanden te vernietigen. Want dit is de manier, waarop men vrienden ver nietigt, vijanden kweekt en de kansen op rehabilitatie voor de ogen der wereld ver speelt. Advertentie VAKANTIE- EN SPORTKLEDING KHAKI - GRIJZE en WITTE SPORTPANTALONS SHORTS COOOCOOCCOCX^OCOCOOCOCOOOCOCCCOOOCOCOOCCOOCCOOOOOOCCCOOCX U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening o. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 7,65, post- abonnés 8,15. XJ kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven den geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? g Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu- lieren op aanvraag gaarne ter be- 8 schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE 8 xoocooooooooocoooocooocoooooooooooooooooooooooooooooooo In Djakarta is zaterdag medegedeeld, dat de Indonesische goud- en deviezen reserve met een half percent is gedaald lot 8,09 percent van de waarde der bank biljetten in omloop. Vorige week was het percentage 8,52 percent. De voorschotten door de Bank Indonesia aan de regering namen toe met 201 mil joen rupiahs tot 18.847 miljoen. Aan bank biljetten is in omloop 15.405 miljoen rupiah, 157 miljoen meer dan de vorige week. De goud- en deviezenvoorraad daalde met 70 miljoen tot 1.198 miljoen rupiahs. (ANP) Binnenkort zullen tien tot vijftien uit Indonesië gerepatriëerden voor emigratie naar Rhodesia vertrekken. Het betreft een aantal Nederlanders, dat onmiddellijk na het gedwongen vertrek uit Indonesië de wens te kennen gaf, naar Rhodesia te emi greren. De emigranten- in spe hebben door hun tropenervaring een passende werk kring in Rhodesia gevonden. Het land heeft onder meer een grote tabakscultuur. Bij de groep, die binnenkort vertrekt, zijn ver schillende beroepen vertegenwoordigd. Advertentie Normaal Coffeinevrij Espresso Nescafé is niet te evenaren: in de kop geeft Nescafé de lekkerste koffie! Dat bewijzen geur, kleur en bovenal... smaak! *a Werelds meest favoriete Instant Coffee! (Van onze correspondent in Parijs) Nu de vreugdekreten over de „ge slaagde revolutie" in Algerije daar te lande weer zijn verstorven, ma»>* daar entegen de druk op Parijs, zelfs nadat generaal De Gaulle na het ultimatum van de raddraaiers, de macht van Pflimlin had overgenomen, weinig of niet is afgenomen, heeft het zin oonieuw de vraag te stellen of zo'n vrij rustige omwenteling, zonder bloedvergieten, in Frankrijk eveneens mogelijk zou zijn. Zou Algerije de generale repetitie ge weest kunnen zijn van een drama, waar van de grote voorstelling nog in Frank rijk zelf zal worden opgevoerd? De verhoudingen zijn politiek, econo misch, sociaal en vooral militair aan weerszijden van de Middellandse Zee niet helemaal hetzelfde. In Algerije voelde een Franse minderheid van één tegen tien zich sinds twee jaar bedreigd door de fellagha, de rebellen wier kracht zienderogen steeg en bovendien in de steek gelaten door de regeringen en voor het parlement in Pa rijs, die politiek en diplomatiek niet lan ger tegen de moeilijkheden waren opge wassen. Die twee omstandigheden hebben bij de Franse „colons" een geestesgesteld heid verwekt, die zich bij uitstek leende als voedingsbodem voor een fascisme. De massa werd rijp voor nationalistische fra seologieën over glorie, Franse roeping en soortgelijke leuzen, waaraan de duizenden op het Forum zich laveloos dronken. Een dronkenschap of massahypnose, waarin men de juiste verhoudingen en mogelijk heden niet steeds scherp wist te onder scheiden. Temidden van die vertroebeling der geesten kon een kleine vonk een massa van een miljoen mensen gemakkelijk in lichter laaie zetten, waarmee tevens de voorwaar den werden geschapen, waaronder een handjevol hoge militairen en extremisti sche activisten zich in Algiers meester kon den maken van de macht. Een macht, die trouwens voor het grijpen lag, omdat tij dens de laatste regeringscrisis de demis sionaire minister-president Robert Lacos- te het oirbaar had geacht zijn zetel in Al giers onbezet te laten en rustig naar Pa rijs te vertrekken. In Frankrijk (met uitzondering van Pa rijs) is h?t, sinds de militaire coup van Algiers, betrekkelijk kalm gebleven, en in ieder geval hebben hier de gemoederen het kookpunt niet of nog niet bereikt. Men zou echter blijk geven van een onge motiveerd optimisme door aan die verra derlijke rust de conclusie te verbinden, dat men voor Frankrijk zelf en zijn toekomst helemaal niet beducht zou behoeven te zijn. Allereerst omdat die Franse kalmte beter apathie genoemd kan worden. En apathie behoort tot de redeloze gemoeds gesteldheden, die gemakkelijk in haar te gendeel, een uitbarsting, kan omslaan. Men mag niet vergeten, dat de vierde republiek twaalf jaar lang op vrijwel elk gebied mislukking op mislukking heeft gestapeld. Het volk bleef voor het oog onaangedaan, maar de vernederingen, die Frankrijk zich onder het „oude bewind" moest laten welgevallen, kunnen de „volksziel" toch moeilijk geheel onaangeroerd hebben ge laten. Dat is, ondanks de schijn zeker niet het geval. HONGKONG (Reuter) Chen Po-Ta, een der vooraanstaande der Chinese par tijdeskundigen op het gebied der propa ganda, heeft in „Rode Vlag" het twee maal in de maand verschijnende partij blad voor theoretische vraagstukken, een bijzonder scherpe aanval op president Ti to van Joegoslavië gedaan. Chen Po-Ta schrijft onder meer: „Judas verried Chris tus voor dertig zilverlingen, Tito verraadt zijn land voor een Amerikaanse dollar- stroom. Judas verried sle een persoon, Tito verraadt het gehele Joegoslavische volk. Het is onwederlegbaar, dat Tito voor de imperialisten van veel groter waarde is, dan een moderne Judas ooit had kun nen zijn." Tito heeft verklaard dat Sta- lins politiek heeft geleid tot het in het le ven roepen van de NAVO en het ontstaan van militaire blokken, doch Tito zegt dit, omdat hij een band heeft met de NAVO, dat door de Verenigde Staten geleide blok van imperialistische mogendheden." Om trent de Joegoslavische aanspraken om een rol in Oost-Europa te vervullen schrijft Chen Po-Ta onder meer: „Desil lusie zal kloppen op de deur, waarachter zich de Tito-kliek, die thans trots is op haar rol van lakeien van het imperialis me, ophoudt." Zeker: er is de hoop, of de illusie, dat de sterke man De Gaulle met een paar hand omdraaien de vernederingen in glorie zal doen verkeren. Maar illusies hebben de onprettige hebbelijkheid meestal maar kortstondig te leven en dan treedt die stemming op van katterigheid, die de En gelsen zo beeldend omschrijven als „The day after the night before"... Op die gelegenheid houden, zo moet men vrezen, de samenzweerders van Algiers het oog gericht. Massu, Delbecque en Soustelle zijn geen romantische illusionis ten. In Algiers hebben zij hun komplot met de nauwkeurigheid van horlogers voorbereid en uitgevoerd, en daarbij wer den ook de psychologische omstandighe den geenszins verwaarloosd. Soustelle met name is politiek geen zuigeling. Hij weet dat het geen twijfel lijdt dat het nieuwe regime in Algerije op den duur slechts zal kunnen stand houden, indien in Parijs een overeenkomstig bewind wordt gevestigd en De Gaulle is in de ogen van de meeste Algerijnse „commitards" veel te liberaal. Men zal daar, om te beginnen, niet rusten voor dat alle overlevenden van het „systeem" ten minste buiten de regering zullen zijn gezet. De brutaliteit, waarmee tegen de twee ministers Jaquinot en Lejeune uit het gevolg van. De Gaulle tijdens diens bezoek aan Algerije werd opgetreden, duidt op eert onverzettelijk heid, die nadien ook in de motie van het Comité tot uiting kwam, met name de eis alle Franse partijen te verbieden. Maar wat zijn, zo zal men vragen, dan de machtsmiddelen, waarop de Algerijnse samenzweerders zich in Frankrijk beroe pen en waarop zij kunnen steunen om eventueel hun dreigementen waar te ma ken? Ofschoon hun arsenaal in Frankrijk minder goed voorzien is dan in Algerije, staan zij zeker niet met lege handen. Ook in Frankrijk wordt overal koortsachtig aan de oprichting van „Comités van algemeen welzijn" gewerkt. De winkelier-dictator Pierre Poujade, die gehoopt had eindelijk minister te worden, heeft zijn kleine ne ringdoenden opgeroepen zich voor de „gro te dag" gereed te houden. De leiders van De Gaulle's voormalige volksbeweging, de R.P.F., waartoe behalve Soustelle ook de vroegere minister van Oorlog, Chaban-Del- mas behoort, hebben een overeenkomsti ge oproep tot hun volgelingen gericht. Men verlieze ook niet uit het oog, dat de laatste jaren een derde deel van het Fran se electoraat zich bij iedere verkiezing uit sprak voor een vorm van links of rechts extremisme. Een kruidenier in Lyon of Bayonne beschikt van nature misschien over iets minder voortvarendheid dan een „colon" in Algiers, maar een gemis aan „kwaliteit" zou in Frankrijk door de kwantiteit gecompenseerd kunnen worden. Bovendien is de inventaris zo n o g niet volledig. Een ruim deel van het leger zou, gesteld voor de keuze tussen De Gaulle die de (nieuwe) republiek symboliseert en Massu, die zich tot zijn tegenspeler KATMANDOE (Reuter) Een Ameri kaanse expeditie, onder leiding van pro fessor Norman Dhyrenfurth is in Katman- doe teruggekeerd van 'n jacht op de jeti, de „verschrikkelijke sneeuwman", die in het Himalaja-gebergte moet leven. Prof. Dhy renfurth verklaarde bij aankomst, dat een der Sjerpa-gidsen van de expeditie een je ti gezien heeft en dat de expeditie voorts in holen bewijzen heeft gevonden dat de jeti werkelijk bestaat. De Sjerpa had met een paar anderen de jeti ontmoet in het dal van de Doedh Kosi. De verschrikkelijke sneeuwman zat kikkers te eten, toen de Sjerpa hem zag en met zijn lantaarn bescheen. De jeti kwam dreigend op de sjerpa's af, die daar op aan de haal gingen. Prof. Dhyrenfurth zei, dat de expeditie de gebruikelijke jetisporen had gevonden en in de holen die bezocht waren, over blijfselen van jetimaaltijden had aange troffen. Volgens de professor is de jeti veel intelligenter dan een gorilla en daar door zo moeilijk te betrappen. Er blijken overigens twee soorten jeti's té bestaan, zo zei hij, een die een lengte van ónge- veer 1.20 meter bereikt en een die twee- eneenhalve meter groot wordt. lijkt te ontpoppen, zeker „de bevrijder" boven de parachutisten-generaal stellen. Niettemin moet ook hier rekening worden gehouden met een actieve en doortastende minderheid, die niet door democratische scrupules wordt weerhouden, wanneer het er op aankomt de beslissende slag te slaan. Voor die gebeurlijkheid staan over al in Frankrijk de parachutisten, of ex- para's klaar, wier aantal op 175.000 wordt geschat. Meer dan zeventig „para-clubs" houden de relaties levendig en uit een en quête die in het weekblad „L'Express" werd gepubliceerd, blijkt dat hun organi satie door machtige ondernemingen, ban ken en kranten financieel wordt gesteund. Een goede maand geleden zou men bij deze feiten en symptomen misschien ge neigd zijn geweest van „verhitte gemoe deren" en „padvindersfantasieën" te spreken. De gebeurtenissen in Algerije hebben sedertdien echter aangetoond dat het fascisme tastbare vormen heeft aan genomen, en van plan is zich ook in Frankrijk geenszins onbetuigd te laten. Hoewel alle officiële gegevens daarover ontbreken sedert december zijn immers alle diplomatieke verbindingen verbroken wordt het in Den Haag mogelijk geacht, dat er in Menado nog ongeveer 100 Neder landers zijn. Deze schatting wordt geba seerd op mededelingen van landgenoten, die enkele maanden geleden uit deze plaats zijn vertrokken. Er is voor de Nederlandse gemeenschap in Menado herhaaldelijk gelegenheid ge weest om te worden geëvacueerd. Velen hebben daarvan gebruik gemaakt en zo wel met de drie K.P.M.-schepen, die des tijds naar Nederlands Nieuw-Guinea uit weken, als het Rode-Kruisschip, dat Me nado aandeed voor evacuatie van buiten landers, zijn Nederlanders naar veiliger oorden vertrokken. In Den Haag is overigens geen enkel verzoek ontvangen van nog in Menado achtergebleven landgenoten om te worden geëvacueerd. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat sinds de al enige tijd geleden ontvangen niet-officiële berichten, nog Nederlanders over land uit Menado zijn vertrokken. BEIROET (Reuter) De Libanese re gering heeft maandag verklaard, dat de rebellie in Beiroet tijdens het afgelopen weekeinde na zware gevechten de kop is ingedrukt en dat de rebellenleiders na hun nederlaag voor het gerecht zullen worden gebracht. „De rebellie is in Beiroet defi nitief onderdrukt", zo zei de minister van Voorlichting, Khazen, doch hij waar schuwde tegen voorbarig gebruik van het woord „overwinning". Kennelijk doelde hij daarmee op het voortduren van op standige activiteit elders in het land. Vijf UNO-functionarissen, die maandagoch tend in Beiroet zijn aangekomen ter ver sterking van de groep van tien militairen die reeds is gearriveerd om een uno-mis- sie te vormen, vonden de stad vrijwel nor maal. De winkels gingen weer open, ook al hoorde men vanuit westelijke richting af en toe nog geweervuur en deed er zich nog een ontploffing voor bij het ministerie van Financiën. Deze ontploffing richtte weinig schade aan. Er is geen melding van slachtoffers gemaakt. Premier Sami El Solh heeft maandag voor radio-Damascus nieuwe beschuldi gingen aan het adres van de Verenigde Arabische Republiek geuit. Hij zei, dat radio-Caïro zaterdag meldde, dat zijn huis was afgebrand nog vóór dit in feite was gebeurd. Dit achtte hij een bewijs te meer dat de rebellen werken volgens een plan dat anderen voor hen hebben opge steld. Woensdag wordt de secretaris-generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, in Bei roet verwacht om de UNO-missie te in specteren. De Britse ambassade in Bei roet heeft maandag het Amerikaanse voor beeld gevolgd en gratis vervoer van fa milieleden van Britse regeringsfunctiona rissen in Libanon naar elders aangeboden. UNO-waarnemers hebben reeds verken ningstochten gemaakt in Beiroet, Tripoli en plaatsen nabij de Syrische grens. Zij staan in radioverbinding met het hoofd kwartier in Beiroet. Een woordvoerder verklaarde, dat er nergens op de UNO- waarnemers is geschoten. Het in de Fran se taal verschijnende Libanese blad „Le Soir" dat de regering steunt, meldde maandag uit „goede bron" dat er volgens de UNO-waarnemers zeker 250 neutrale officieren en 4500 manschappen nodig zijn als men de Libanese grens met Syrië af doende wil controleren. In Beiroet zelf is nu weer de onbehaag lijke toestand van „co-existentie" ont staan tussen de rebellen en het leger. Waarnemers menen namelijk, dat, on danks de verklaring van minister Khazen, na de gevechten van zaterdag en zondag alleen maar de status quo is hersteld en de rebellen nog steeds de oude stadswijk bezet houden. Volgens de politie zijn bij de gevechten van het afgelopen weekein de vijf burgers gedood en dertien gewond. Twaalf mensen zijn gearresteerd. Er heeft zicb mkapdas.nog.eep.tweede ontploffing in Beiroet voorgedaan, nu bij het Ameri kaanse. universiteitsziekenhuis. Er vielen geen slachtoffers. De schade was gering. Oppositie verontrust (AFP) Nauwkeurige gegevens over verliezen tengevolge van de gevechten in het weekeinde zijn niet voorhanden. Men meent echter te weten dat de regerings troepen een vijftiental doden en een veer tigtal gewonden te betreuren hebben. De verliezen der opstandelingen zouden veel groter zijn. Verscheidene mensen zouden in hun woning buiten de gevechtsgebieden doodgeschoten zijn door schutters, die zich op de daken bevonden en buiten de bevelen van de opstandelingenleiders om handelden. In verband met dit laatste roept het oppositieblad „Al Tayar" op tot kalmte. In kringen van de oppositie zou men zich namelijk ongerust maken over het eventuele eigenmachtige optreden van extremisten. „De toestand dreigt op een ramp uit te lopen", aldus het genoemde blad. „Als de imperialisten de voet zetten op ons grondgebied, zullen wij de Russi sche reus zien verschjjnen om hen te som meren ons land te verlaten. In dat geval lopen wij gevaar Libanon voor altijd te zien verdwijnen!" (Reuter) Drie Britse journalisten hebben een bezoek gebracht aan het hoofd kwartier van de rebellenleider Saeb Sa- lam in Beiroet. Het is gevestigd in een met zandzakken versterkt huis in Turkse stijl in de wijk Basta. Terwijl binnen een kanarie zat te zingen en buiten de mitrail leurs ratelden, vertelde Salam, dat de op standelingen beschikken over voldoende voedsel en medische hulp. Hij voegde hieraan toe, dat de troepen van Sjamoen nog steeds wapens en munitie aan de op standelingen verkopen. De prijs was zelfs de laatste tijd niet gestegen. UPI) In officiële kringen sprak men zijn bezorgdheid erover uit, dat de goed- geoefende rebellentroepen de taak van de veiligheidsstrijdkrachten wel heel zwaar zouden maken, als zij in het hele land tot een offensief zouden overgaan. Transitoverkeer verstard AMMAN (UPI) De scheepvaart heeft het verzoek van Jordanische handelaren gekregen, alle goederen die voor Jordanië bestemd zijn naar de haven van Aqaba te dirigeren. Dit houdt verband ermede, dat het transitoverkeer van Beiroet via Syrië naar Jordanië tijdens de huidige crisis stilligt. In de vrijhaven van Beiroet stapelen zich de goederen reeds bedenke lijk op. Naar onofficieel verluidt over weegt ook Irak, zijn invoer verder via Aqaba te ontvangen. WASHINGTON (UPI) De Amerikaan se marine heeft bekend gemaakt, dat 1700 mariniers, verdeeld over tien schepen, volgende week de V.S. zullen verlaten met bestemming Middellandse Zee. Zij zullen een zelfde aantal mariniers, twee batal jons, aflossen dat reeds een half jaar in het gebied is. De aflossing heeft niets te maken met de toestand in Libanon. Vol gens het marine-hoofdkwartier betreft het een normale halfjaarlijkse aflossing. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze Vader-drama „Man" heeft men mij vaak verweten, „je leest je krant maar half!" Nou is het on zin om me dat te verwijten, of het moest zijn een hommage aan de medewerkers van zo'n blad, de mensen die dagelijks hun zweet en tranen aan hun artikelen offeren. Maar ja goed of niet goed de men sen hebben eigenlijk gelijk: ik lees de krant niet meer met de intentie van laten we zeggen een prof. Oud, een Evert Ver meer of een prof. Gerbrandy. Voor mij Panda's of Ferdinand's beleve nissen, die ik verslind. En dan een enkele huwelijksannonce waar je, als je een beetje fantasie bezit, hele romans aan kunt breien, zó gewaagd, als ze het hier in ons landje maar schaars durven, enkele „bou- ters" dan daargelaten. Maar ik moet actueel blijven, dus de Vaderdag dan. Vooruit, ik doe ook mee! Maar dan over het drama van mijn Vaderdag. „Hoe kom je zo laat vandaag?" had mijn vrouw lief-informatief gedaan de zaterdag voor die bewuste zondag. Waarop ik, echt leuk-geheimzinnig, had gereageerd met: „Dat kan ik je niet zeggen, maar je zult het misschien nog wel es merken!" In zulke gevallen begint mijn vrouw te componeren, dat wil zeggen, ze gaat on bestemde woordloze liedjes zingen, zo van „pompom pom póóömen verder; overigens een tekst die ik verre verkies boven vele gezongen poëmen die ik somt per abuis via de aether tot me neem. Maar goed. Nou komt die zondag. Ik ben ongewoon vroeg uit de pluimen tot ver bazing van mijn betere part. Naar beneden, in badjas; na een kwartier weer boven en zij nu naar beneden, nog na-neuriënd van „pompom pom" en zo. Onder het scheren bedenk ik dat het toch leuk is, eens in het jaar zo'n extra feestdagje. Ik zag haar al staan bij de vers geplukte violen, drie verschillende pakjes met pockets van haar lievelingsauteurs en de doos over-heerlijke zeep „écht-iets-voor een-dame" had de juf achter de toonbank lief gemurmeld. Ik ben me toen gaan haasten. Fris na- poedelen en alles lekker-schoon-an. Dan, fluitend van „Ik ben zo blij, zóóó blij naar beneden. Ik vind haar bij open tuindeuren, een zon die doet alsof ze niks op 'r geweten heeft en een feestelijk gedekte ontbijt tafel. Verder een verfrommeld zakdoekje en over-natte ogen. „Wat izzernou?" doe ik vol meelijden omdat ik denk dat het de ontroering is over mijn goeie bedoelingen. ,,'t Is zo vreselijkal die kedo'tjes!" „Is 't niet goed?" „Ach! Hoe kón ik dat nou vergeten, 't Is vandaag geen Moederdag.... 't is Vaderdag Toen kwam Seneca achter me staan. „Laat hém die gaf, zwijgenfluister de hij. Jan van Ees ALGIERS (AFP) Generaal Salan heeft maandag te Algiers bekend laten maken dat hij generaal Allard tot opper- prefect van Algiers en generaal Massu tot prefect van Algiers heeft benoemd. Serge Baret, die tot voor kort opperprefect was, zal woensdag zijn bevoegdheden overdra gen. Baret is op grond van een kabinets besluit uit Parijs, tot secretaris-generaal van Salan benoemd. Salan heeft maandag in Algiers officieel zijn intrek genomen in het regeringsge bouw, als vertegenwoordiger van gene raal De Gaulle in Algerije. Aangezien Salan tevens opperbevelhebber van de Franse strijdkrachten in Algerije is, is hiermee de vereniging van het mili taire en burgerlijke bestuur in Algerije een feit geworden. Salan verklaarde tegen over verslaggevers dat hij alles zal doen wat in zijn vermogen ligt „om te verze keren dat Frans Algerije een markant deel van het Franse geheel zal worden" en dat dit het mogelijk zal maken dat „de grootheid van Frankrijk zich in de wereld doet gelden." TUNIS (Reuter) Het opperbevel van de Algerijnse opstandelingen is in Tunis aangekomen voor topbesprekingen, die ten doel hebben de Noordafrikaanse poli tiek tegenover het bewind van De Gaulle te coördineren. De Algerijnen, die allen lid zijn van het bestuur van het Algerijn se bevrijdingsfront, waren van Cairo via Rome naar Tunis gereisd. Vandaag komt een Marokkaanse delegatie onder leiding van premier Balafrej in Tunis aan. De be sprekingen zullen beginnen met een ge sprek tussen de Marokkanen en Tunesi sche leiders, onder wie president Bourgui- ba. PARIJS (UPI) De besprekingen op regerings-niveau tussen Balafrej en Bour- guiba staan los van de bijeenkomst van de Marokkaanse partij de Istiqlal, de Tu nesische partij de Neo-Destour en het Na tionale Bevrijdingsfront (F.L.N.) van Al gerije, die woensdag in Tunis begint. VELSEN. In den gemeenteraad werden bij het punt: „aanbesteding van het ophalen van asch en vuilnis" ern stige klachten geuit over den ophaal dienst in Velseroord, waarvoor volgens de raadsleden verkeerde wagens wor den gebruikt. De voorzitter zei, dat een opzichter naar Rotterdam is geweest, waar betere wagens te koop zijn, die echter 600 kosten. „Dat is ons veel te duur", riepen de raadsleden in koor. Een der raadsleden wensehte, dat het vuil voortaan niet meer aan den ophaler wordt gelaten, maar dat de gemeente het zelf verhandelt. Want, zo zeide dit raadslid, thans neemt de ophaler alleen mee, wat voor hem van waarde is. De rest weigert hij of laat hij liggen. B. en W. zullen dit denkbeeld overwegen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5